Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΥΑΛΙΝΑ ΒΑΖΑΚΙΑ ΓΙΑ ΓΛΥΚΟ ΚΟΥΤΑΛΙΟΥ


artemis

Recommended Posts

Η bon-bon είχε επαγγελματικό ΑΦΜ????

 

ναι εχουμε απο την πεθερα μου!

 

εγω πηρα αυτο το σχεδιο γιατι μπορω πιο ευκολα να γραψω πανω!

 

για την ποσοτητα του γλυκου εχετε υποψη σας οτι το γλυκο πρεπει να απεχει απο το καπακι το λιγοτερο 1 εκ. . στα δικα μας εβαζα 90γρ. γλυκου!

 

μη ξεχασετε να τα αποστειρωσετε πριν βαλετε το γλυκο!

 

Είναι πολύ ογκώδες σαν αντικείμενο μαζί με το γλυκό? Εγώ σκέφτομαι να τους το βάλω στο τραπέζι μαζί ευχαριστήριο καρτάκι. Θα κάνει μπούγιο ή θα με κοροϊδεύουν?

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 283
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η bon-bon είχε επαγγελματικό ΑΦΜ????

 

ναι εχουμε απο την πεθερα μου!

 

εγω πηρα αυτο το σχεδιο γιατι μπορω πιο ευκολα να γραψω πανω!

 

για την ποσοτητα του γλυκου εχετε υποψη σας οτι το γλυκο πρεπει να απεχει απο το καπακι το λιγοτερο 1 εκ. . στα δικα μας εβαζα 90γρ. γλυκου!

 

μη ξεχασετε να τα αποστειρωσετε πριν βαλετε το γλυκο!

 

να κάνω μια χαζή ερώτηση βρε κορίτσι αν ξέρεις να μου απαντήσεις?

όταν αποστειρώνεις ένα βαζάκι... αυτό μετά φυσικά είναι γεμάτο υδρατμούς

φυσικά.... δε μπορείς να βάλεις το γλυκό μέσα στο νερό και τους υδρατμούς, έτσι δεν είναι?

απ την άλλη... αν το βάλεις παράδειγμα στον στεγνωτήρα να στραγκίξει, ώσπου να γίνει όλο αυτό, δεν "λήγει" και η αποστείρωση? :?

πως το κάνετε???? :roll:

τι κόλπο υπάρχει που εγώ η άχρηστη δεν μπορώ να σκεφτώ? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ή στο φούρνο τα "ψήνουμε" για 10 λεπτά και μετά αφού κρυώσουν τα γεμίζουμε ή σε κατσαρόλα με νερό μέχρι τη μέση της, βάζουμε τα βαζάκια με το ανοιχτό μέρος να κοιτάει τον πάτο της κατσαρόλας και βράζουμε για 10 λεπτά. Τα αφήνουμε λίγο να στεγνώσουν και γεμίζουμε.

Όπως αποστειρώνουμε και τα μπιμπερο...

Διορθώστε με κάποια αν τα ξέρω λάθος!

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

PICT0027.jpg

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! :oops::oops::cool:

 

Εγω τα εβαλα στο φουρνο για 30' στους 150 αφου τα ειχα πλυνει στο πλυντηριο.

 

τα καπακια στη κατσαρολα 5' να βρασουν και μετα πανω σε μια πετσετα για να στεγνωσουν!

 

προσοχη! δεν πρεπει να υπαρχουν καθολου υδρατμοι!

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4623&postdays=0&postorder=asc&start=45

 

http://www.sintagespareas.gr/simboules/glika/aposteiromena-baza.html

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας,

πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράφετε! Εγώ έχω βρει αυτά τα χρωματιστά από το elxisdoro, που έχει και το κουταλάκι επάνω. Μήπως τα έχει χρησιμοποιήσει καμμιά, να μου πει την άποψή της;

 

as1cAbp0g410010MDA4MjExfDlqfEggbWFnb3VsaXRzYSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ, κουκλες να ρωτησω κατι, ποιες απο εσας θα παραγγειλουν

απο τον Χακλιαδακη??? Ποτε και σε ποιες περιοχες ειστε???

Ρωταω γιατι θα χρειαστω συμπληρωμα 20 βαζακια και για να μου τα φερει στο Αιγαλεω πρεπει να του βγει δρομολογιο....

Μηπως ταιριαζει σε καποια απο εσας να με διευκολυνετε να τα παραλαβω ποιο συντομα??? Επισης εγω εχω ΑΦΜ επαγγελματικο, αν καποια ενδιαφερετε για το τιμολογιο.........

Παντως εχει τις καλυτερες τιμες..........

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να σε ρωτησω απο καιρο πως εκανες το προσκλητηριο της μικρουλας σου ειναι πανεμορφο εγω θελω να το κανω θαλασσινω με αστεριες και μου αρεσε πολυ σαν ιδεα γιατι θα μπορω να βαλω και αμμο και κοχυλακια μεσα!συγνωμη για το θαρρος αλλα μου αρεσε πολυ και θα ηθελα πολυ να το φτιαξω και εγω ετσι,ευχαριστω εκ των προτερων
eNortjK1UrIwN7EwUrIGXDAS5QKp30.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ, κουκλες να ρωτησω κατι, ποιες απο εσας θα παραγγειλουν

απο τον Χακλιαδακη??? Ποτε και σε ποιες περιοχες ειστε???

Ρωταω γιατι θα χρειαστω συμπληρωμα 20 βαζακια και για να μου τα φερει στο Αιγαλεω πρεπει να του βγει δρομολογιο....

Μηπως ταιριαζει σε καποια απο εσας να με διευκολυνετε να τα παραλαβω ποιο συντομα??? Επισης εγω εχω ΑΦΜ επαγγελματικο, αν καποια ενδιαφερετε για το τιμολογιο.........

Παντως εχει τις καλυτερες τιμες..........

 

Εγώ Virginia θα πάω την Δευτέρα να τα πάρω η ίδια από το Κορωπί για να τα δω κι όλας. Πες μου πόσα να σου πάρω και θα συναντηθούμε να στα δώσω!

 

Όσο γα τις τιμές εννοείται ότι είναι μακράν οι καλύτερες. Εμένα με 90ml γλυκό βγαίνει το βαζάκι, μαζί με κουταλάκι και πλούσιο, υφασμάτινο κάλυμα, γύρω στο 1 - 1,20 ευρώ. Έξω μου ζήταγαν για 40ml από 2 ευρώ και πάνω!

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαριαννα για τα προσκλητηρια:

τις ζελατινες τις αγορασα απο τον καψιανη στη θησεως.επειδη ομως η ραπτομηχανη σας μπορει να μην τα πιανει στα βιβλιοπωλεια υπαρχουν σε μεγεθος Α4 ζελατινες απο pvc για εξωφυλλο οταν κανουμε σελιδοποιηση ( 100 φυλλα 7,5 ευρω). στη περιπτωση αυτη ειναι ενα τετοιο φυλλο για καθε προσκλητηριο, το κοβεις στη μεση.

τα ραβετε με οτι χρωμα κλωστη σας αρεσει.

για το χαρτι χρησιμοποιησα φωτογραφικο χαρτι γιατι βγαινουν πολυ ωραια τα χρωματα. το κειμενο το κατεβασα απο internet και το επεξεργαστηκα στο word.

την πεταλουδα μου την εστειλε η Virginia.

γυρω γυρω το πλαστικο το εκοψα σε σχεδιο απο ενα ψαλιδι απο το hobby & art --elsoyrio!

τα κορδονια , τις πουλιες κι τις χαντρες τα πηρα ολα απο το nikolis group.

αυτα!

δεν ειναι δυσκολο απλα θελει χρονο

 

καλη επιτυχια!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αποφάσισα να κάνω κι εγώ το γλυκό του κουταλιού μόνη μου, αλλά εδώ στη Θεσσαλονίκη δεν μπορώ να βρω γυάλινα βαζάκια σε νορμάλ τιμή. Αν ξέρει κάποια θεσσαλονικιά ας μου πει. Από το Χαλκιαδάκη τα βαζάκια των 100ml είναι καλά? Εννοώ όμορφα, πρακτικά και γενικά αυτό που περιμένατε? Απευθύνομαι σε όποια τα πήρε ήδη, γιατί σκέφτομαι να τα παραγγείλω από το internet χωρίς να τα δω. Ρισκάρω λέτε?

an1cqgJ0g411210MjgxbHp8Mzg3NjZkYXxvdXIgcHJpbmNlc3MgaXM.gif.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αποφάσισα να κάνω κι εγώ το γλυκό του κουταλιού μόνη μου, αλλά εδώ στη Θεσσαλονίκη δεν μπορώ να βρω γυάλινα βαζάκια σε νορμάλ τιμή. Αν ξέρει κάποια θεσσαλονικιά ας μου πει. Από το Χαλκιαδάκη τα βαζάκια των 100ml είναι καλά? Εννοώ όμορφα, πρακτικά και γενικά αυτό που περιμένατε? Απευθύνομαι σε όποια τα πήρε ήδη, γιατί σκέφτομαι να τα παραγγείλω από το internet χωρίς να τα δω. Ρισκάρω λέτε?

 

Εχω ενα καταλογο με βαζάκια του γλυκού αλλα απεξω δεν θυμάμαι πόσο κάνουν. πόσα θέλεις να διαθέσεις? επίσης υπάρχει μια καλή πρόταση με βαζάκι κεραμικό χρωματιστο που κλείνει αεροστεγώς με τα μεταλλικά μανταλάκια στο πλαι (σαν κάτι μαρμελάδες) και ξύλινο κουταλάκι. θα μπορούσες να βάλεις και οργαντίνα με κουφέτα και κορδελίτσα και να κλείσεις και με μπομπονιέρα και με γλυκο. και το βαζάκια αυτο δεν το πεταει κανενας. βγαίνει αν θυμάμαι καλά 1,30 χωρίς το γλυκο (βαζάκι-οργαντίνα- κουφέτα και κορδέλα). αν σε ενδιαφέρει ενημέρωσε με είμαστε και κοντά.

.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα καταλογο με βαζάκια του γλυκού αλλα απεξω δεν θυμάμαι πόσο κάνουν. πόσα θέλεις να διαθέσεις? επίσης υπάρχει μια καλή πρόταση με βαζάκι κεραμικό χρωματιστο που κλείνει αεροστεγώς με τα μεταλλικά μανταλάκια στο πλαι (σαν κάτι μαρμελάδες) και ξύλινο κουταλάκι. θα μπορούσες να βάλεις και οργαντίνα με κουφέτα και κορδελίτσα και να κλείσεις και με μπομπονιέρα και με γλυκο. και το βαζάκια αυτο δεν το πεταει κανενας. βγαίνει αν θυμάμαι καλά 1,30 χωρίς το γλυκο (βαζάκι-οργαντίνα- κουφέτα και κορδέλα). αν σε ενδιαφέρει ενημέρωσε με είμαστε και κοντά.

Από το Χαλκιαδάκη τα βαζάκια στοιχίζουν 0,25-0,30 το ένα μαζί με το καπάκι. Κάτι τέτοιο αναζητούσα και εδώ. Αυτά που λες τα έχω δει βγαίνουν όμως ακριβά. Με ενδιαφέρει απλό γυάλινο βαζάκι το οποίο θα στολίσω εγώ. Αν έχεις κάτι τέτοιο υπόψη σου θα με βοηθούσες αφάνταστα. Ευχαριστώ.

an1cqgJ0g411210MjgxbHp8Mzg3NjZkYXxvdXIgcHJpbmNlc3MgaXM.gif.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω ενα καταλογο με βαζάκια του γλυκού αλλα απεξω δεν θυμάμαι πόσο κάνουν. πόσα θέλεις να διαθέσεις? επίσης υπάρχει μια καλή πρόταση με βαζάκι κεραμικό χρωματιστο που κλείνει αεροστεγώς με τα μεταλλικά μανταλάκια στο πλαι (σαν κάτι μαρμελάδες) και ξύλινο κουταλάκι. θα μπορούσες να βάλεις και οργαντίνα με κουφέτα και κορδελίτσα και να κλείσεις και με μπομπονιέρα και με γλυκο. και το βαζάκια αυτο δεν το πεταει κανενας. βγαίνει αν θυμάμαι καλά 1,30 χωρίς το γλυκο (βαζάκι-οργαντίνα- κουφέτα και κορδέλα). αν σε ενδιαφέρει ενημέρωσε με είμαστε και κοντά.

Από το Χαλκιαδάκη τα βαζάκια στοιχίζουν 0,25-0,30 το ένα μαζί με το καπάκι. Κάτι τέτοιο αναζητούσα και εδώ. Αυτά που λες τα έχω δει βγαίνουν όμως ακριβά. Με ενδιαφέρει απλό γυάλινο βαζάκι το οποίο θα στολίσω εγώ. Αν έχεις κάτι τέτοιο υπόψη σου θα με βοηθούσες αφάνταστα. Ευχαριστώ.

 

θα κοιτάξω το απογ και θα σου πω. με ποσα μλ θέλεις? να ξέρεις ότι οσο μεγαλύτερο βαζάκι τόσο περισσότερο γλυκό θα χρειαστείς.

.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα σήμερα στον Χαλκιαδάκη στο Κορωπί και έκανα παραγγελία για βαζάκια STD 106 ml. Παρήγγειλα και τα δικά σου Virginia! Θα μου τα φέρουν μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα γιατί δεν είχαν ετοιμοπαράδοτα! STD δεν μου ζήτησες? ή ORCHIO?

 

Πολυ ωραία τα βαζάκια, 0,20 λεπτά (μαζί με το καπάκι).

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

Το Σάββατο είχα πάει σε μια βάπτιση Διαπίστωσα ότι το βαζάκι κεραμικό χρωματιστο που κλείνει αεροστεγώς (υποτίθεται) με τα μεταλλικά μανταλάκια στο πλαι (σαν κάτι μαρμελάδες) και έχει ξύλινο κουταλάκι είναι πολύ ωραίο εμφανισιακά αλλά όταν το έβαλα στη τσάντα του μικρού για να το φέρω σπίτι όλο το σιροπάκι χύθηκε στα ρούχα του μικρού στη φωτογραφική μηχανή κ γενικά μας τα έκανε όλα χάλια.

Τελικά όσες αγοράσατε από το Χαλκιαδάκη μάλλον κάνατε σοφή επιλογή !!! Μιας κ αυτό κλείνει βιδωτό (απλά σφίξτε καλά το καπάκι στο βαζάκι) !!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ο Χαλκιαδάκης έχει απίθανα πράγματα, ακόμα και πολύ όμορφα Μπουκαλάκια για όσες θέλουν να φτιάξουν προσκλητήριο ή μπομπονιέρα! Επίσης και για όσες ενδιαφέρονται να κάνουν εμφιάλωση κρασιού (ξέρετε με τις ετικέτες του μωρού ή για τον γάμο κάποιου) έχει τη φιάλη κρασιού (πράσινου χρώματος ή λευκού) 750 ml, Μπουκάλι+φελός+πλαστικό σφράγισης πάνω από τον φελό, 0,50 λεπτά το ένα!!!!

Ρώτησα και για τα μπουκαλάκια (τύπου ρακί) για προσκλητήριο, 0,29 λεπτά το μπουκάλι + 0,06 λεπτά ο φελός σύνολο 0,35 λεπτά το ένα!

Δεν χρεώνει μεταφορικά για να τα στείλει, απλά αν ρωτήσετε τηλεφωνικά για τιμές, διευκρινείστε αν σας έχει βάλει μαζί και το ΦΠΑ και επίσης χρειάζετε επαγγελματικό ΑΦΜ γιατί θα πρέπει να κόψει τιμολόγιο! Χρήματα δεν μου ζήτησε σαν προκαταβολή, θα πληρώσω μόλις τα παραλάβω σπίτι μου!

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω επαγγελματικό ΑΦΜ για όσες χρειάζονται.

 

evoulita, θέλω την Παρασκευή να πάω στου Χαλκιαδάκη για να παραγγείλω βαζάκια για γλυκό του κουταλιού. Επειδή θα χρειαστώ αρκετά κομμάτια, έχεις την καλοσύνη να μου στείλεις το επαγγελματικό ΑΦΜ με πμ για να το χρησιμοποιήσω?

ADAMAKI

Link to comment
Share on other sites

θα κοιτάξω το απογ και θα σου πω. με ποσα μλ θέλεις? να ξέρεις ότι οσο μεγαλύτερο βαζάκι τόσο περισσότερο γλυκό θα χρειαστείς.

 

Θέλω βαζάκι για 100ml γλυκό, ή 75ml, όχι λιγότερο. Βρήκες τίποτα?

an1cqgJ0g411210MjgxbHp8Mzg3NjZkYXxvdXIgcHJpbmNlc3MgaXM.gif.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια, σκέφτομαι να βάλω για μπομπονιέρα το ermetico http://halkiadakisbros.gr/greek/ProductDetbdde.html?CatID=318&CatPosition=310&PID=558 αλλά επειδή θα είναι δύσκολο για εμένα να φτιάξω γλυκό γιατί θα έχουμε πολλούς καλεσμένους (όπως τα βγάζω γύρω στους 250+) σκέφτηκα να βάλω μέσα καραμέλες ή ζελεδάκια θα είναι καλό ή άκομψο, έχετε καμμιά ιδέα γιατί από ότι διαπιστώνω κατέχετε το θέμα της χειροποίητης μπομπονιέρας πολύ καλά . Εσείς που έχετε δει τα βαζάκια από κοντά θα ξέρετε αν ταιριάζει, άραγε μπορει κανείς να μου πει πόσο κοστίζει;Επειδή δεν μένω Αθήνα δεν γνωρίζω πως θα εξυπηρετηθώ αλλά αυτό θα με απασχολήσει αφού αποφασίσω τι θα κάνω.

Η ζωή μου τα αγγελούδια μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια, σκέφτομαι να βάλω για μπομπονιέρα το ermetico http://halkiadakisbros.gr/greek/ProductDetbdde.html?CatID=318&CatPosition=310&PID=558 αλλά επειδή θα είναι δύσκολο για εμένα να φτιάξω γλυκό γιατί θα έχουμε πολλούς καλεσμένους (όπως τα βγάζω γύρω στους 250+) σκέφτηκα να βάλω μέσα καραμέλες ή ζελεδάκια θα είναι καλό ή άκομψο, έχετε καμμιά ιδέα γιατί από ότι διαπιστώνω κατέχετε το θέμα της χειροποίητης μπομπονιέρας πολύ καλά . Εσείς που έχετε δει τα βαζάκια από κοντά θα ξέρετε αν ταιριάζει, άραγε μπορει κανείς να μου πει πόσο κοστίζει;Επειδή δεν μένω Αθήνα δεν γνωρίζω πως θα εξυπηρετηθώ αλλά αυτό θα με απασχολήσει αφού αποφασίσω τι θα κάνω.

Δε χρειάζεται να φτιάξεις το γλυκό. Πουλάνε ωραιότατο έτοιμο παντού. Μια μικρή έρευνα θα κάνεις και...τελείωσε το θέμα. Και εγώ αυτό ακριβώς θα κάνω.

an1cqgJ0g411210MjgxbHp8Mzg3NjZkYXxvdXIgcHJpbmNlc3MgaXM.gif.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...