Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αρτοπαρασκευαστης


bizoudaki

Recommended Posts

ναι θέλει νερό για να φουσκώσει δεν έχει σημασία να είναι μεταλλικό το σκεύος βάλε ένα βαθύ πιάτο ή γυάλινο μπολάκι κάτι που να μην σπάει χαλάει στον φούρνο.

Αν η κουζίνα σου είναι σχετικά νέα σίγουρα θα έχει και ειδικό πρόγραμμά για φούσκωμα ζύμης ψάξε το μανιουλ τις συσκευής και θα το βρεις αλλά ακόμα και να μην έχει κάνεις αυτό που σου έγραψα παραπάνω η δικιά μου έχει ας πούμε αλλά βαριέμαι να βρώ το μανιουαλ και το κάνω έτσι :roll::roll:

next time θα το πετύχεις ............ φάγαμε στούκας μέχρι να ανακαλύψω ότι είναι καλλίτερα να ζυμώνεις 2 φορές και να φουσκώνεις στον φούρνο ουυυυυυυυυυυυυυυυ :mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 700
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ναι θέλει νερό για να φουσκώσει δεν έχει σημασία να είναι μεταλλικό το σκεύος βάλε ένα βαθύ πιάτο ή γυάλινο μπολάκι κάτι που να μην σπάει χαλάει στον φούρνο.

Αν η κουζίνα σου είναι σχετικά νέα σίγουρα θα έχει και ειδικό πρόγραμμά για φούσκωμα ζύμης ψάξε το μανιουλ τις συσκευής και θα το βρεις αλλά ακόμα και να μην έχει κάνεις αυτό που σου έγραψα παραπάνω η δικιά μου έχει ας πούμε αλλά βαριέμαι να βρώ το μανιουαλ και το κάνω έτσι :roll::roll:

next time θα το πετύχεις ............ φάγαμε στούκας μέχρι να ανακαλύψω ότι είναι καλλίτερα να ζυμώνεις 2 φορές και να φουσκώνεις στον φούρνο ουυυυυυυυυυυυυυυυ :mrgreen::mrgreen:

 

Κάπου έχω βάλει κι εγώ το μάνιουαλ αλλά θα ψάξω να το βρω. Η κουζίνα μου είναι 3 ετών, αλλά δεν ξέρω εάν έχει τέτοιο πρόγραμμα που λες. Για να δούμε....την επόμενη φορά θα βάλω και νερό μέσα στο φούρνο και θα σου πω εντυπώσεις :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είναι πολύ λίγη για 500 γρμ αλεύρι θέλει 2 φακελάκια μαγιά το γράφει και στη συσκευασία του αλεύριού για τσουρέκι

 

Εγώ είχα πάρει χύμα αλεύρι σούπερ για τσουρέκι από το φούρνο. Που να ήξερα τι γράφει το τυποποιημένο ??? Η συνταγή του αρτοπαρασκ. έλεγε 4 κτγ.

Ελπίζω την επόμενη φορά να τα κάνω καλά. Τα νεύρα μου !!! Για να φάμε ένα τσουρέκι χειροποίητο πόσες ώρες πρέπει να καταναλώσουμε άσκοπα ??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποια από εσάς τον αρτοπαρασκευαστή της izzy και αν έχει μείνει ευχαριστημένη. Έριξα μια ματιά σήμερα σε διάφορα καταστήματα ηλεκτρονικών, αλλά δεν υπήρχε ποικιλία. Οι kenwood ήταν αρκετά ακριβότεροι δυστυχώς.

 

 

Link to comment
Share on other sites

lop, σ' ευχαριστω για την απαντηση. Η βασικη μου απορια ειναι αν φτιαχνει καλο ψωμι. Για τα υπόλοιπα -κεικ, μαρμελαδες, δεν με πολυνοιαζει. Βρηκα στο ιντερνετ τα χαρακτηριστικα του izzy και μου φαινονται μια χαρα. Απλα σκεφτομαι αν αξιζει να δωσω τα διπλα χρηματα για να παρω kenwood, αφου τελικα εχουν σχεδον τις ιδιες λειτουργιες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

alex εγώ τον πήρα (μαζί με κάποια κουπόνια) 50Ε από carrefur. Ψωμί φτιάχνει καταπληκτικό και έχω βρεί και εδώ μέσα πολλές επιπλέον συνταγές, μοσχομυρίζει το σπίτι, και ξέρεις τι υλικά έχεις βάλει, ζεστό ή με αλμυρό ή με γλυκό είναι κόλαση αλλά υπέχει ο κίνδυνος των ...κιλών. Και μαρμελάδα έκανα οκ (μπορείς και σε κατσαρόλα να την βράσεις)για κέικ δεν το ψήνει και τόσο καλά. Πάντως περισσότερα χρήματα δεν θα έδινα γιατί μετά από 1 χρόνο τον μάζεψα αφού έμαθα να κάνω ψωμί μόνη μου πιά και τον χρησιμοποιώ μόνο γιά φούσκωμα ζύμης.Ούτε πολύ ρεύμα καίει.Πόσο τον βρήκες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τον βρήκα 75 ευρώ στον κωτσόβολο και ψήνομαι να τον αγοράσω! Θα δω και τις συνταγές που κυκλοφορούν εδώ και πιστεύω να τα καταφέρω! Το σημαντικότερο είνα αυτό που είπες, ότι θα τρώμε ψωμί σπιτικό με αγνά υλικά και χωρίς συντηρητικά... Όσο για τα κιλά, ελπίζω να δείξω λίγη αυτοσυγκράτηση!! Σ' ευχαριστώ και πάλι! :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Τελικά τον πήρα κι εγώ τον αρτοπαρασκευαστή και είμαι ενθουσιασμένη!!!!!!!!! Της izzy πήρα τελικά, εκτός από οικονομικός είναι και εμφανίσιμος, δεν μου πιάνει όλο τον πάγκο και έχει ένα σωρό συνταγές!!! Χτες έκανα ψωμάκι και σήμερα λαχταριστά κρουασανάκια!!! Το καλύτερο είναι ότι και ο άντρας μου ενθουσιάστηκε, παρόλο που στην αρχή ήταν επιφυλακτκός! Ευχαριστώ που με "παρασύρατε"!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

χθες αγορασαμε απο το lidl τον αρτοπαρασκευαστη της εταιρειας siver crest.αγορασαμε και 1 κιλο αλευρι για σκουρο ψωμι ολικης αλεσεως ετοιμο μιγμα δηλαδη δεν χρειαζεται να προσθεσεις μαγια και αλατι.το αποτελεσμα καλυτερο απο οτι περιμεναμε.γευστικο ψωμι που το ευχαριστηθηκαμε ολοι στην οικογενεια.το μονο που με ανησυχει ειναι οτι θα μπαινουμε στον πειρασμο να δοκιμαζουμε νεες συνταγες και θα παχυνουμε..... πλησιαζει και το καλοκαιρι.....καλη μας ορεξη!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εχθες μου ελεγε ο αντρας μου για τ αρτοπα.που εχει στα λιντλ αλλα εγω δεν ηθελα ν τ παρω ημουν επιφυλακτικη.οσεσ τ πηρατε μεινατε ευχαριστημενεσ αξιζει τελικα ν τ παρω?μια κοπελα ανεφερε οτι φτιαχνει κ κρουασαν ο συγκεκριμενοσ που εχει στα λιντλ μπορεισ ν φτιαξεισ κρουασαν?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας! ειμαι και εγω καινουρια στο θεμα του αρτοπαρασκευαστη!ηθελα απο καιρο να παρω εναν , αλλα το αφηνα για αλλη φορα...χθες που πηγα στο καρφουρ,ειδα εναν αρτοπαρασκευαστη bluesky μονο 19 ευρω! και τον πηρα απλα για δοκιμη.δεν εχω κανει ακομη ψωμι,γιατι οι συνταγες που εχει στο βιβλιαρακι εχουν ολες τους γαλα σε σκονη.εσεις που ψηνετε πολυ καιρο απο οτι εχω διαβασει ως τωρα,εχετε να μου δωσετε καμοια συμβουλη?μπορω να παραλειψω το γαλα σε σκονη? και με τη μαγια τι γινεται?μπορω να χρησιμοποιησω φρεσκια μαγια αντι για σκονη?η αληθεια ειναι οτι η μαγια σε σκονη δεν συμφαιρει.υπαρχει καμοια συσκευασια μεγαλη στο εμποριο και οχι αυτα τα μικρα σακουλακια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

TO DIKO MOU BIBLIO SINTAGON GIA KLASIKO LEYKO PSOMI GRAFEI.. 320ML NERO,2K SOYPAS BOYTIRO,MISO KOYTALAKI TSAGIOY ALATI, 2 KOYTALIES SOYPAS ZAXARI,600GR ALEYRI SITOY TIPOY 550,1 PAKETAKI STEGNI MAGIA... EAN XRISIMOPIEISEIS FRESKIA MAGIA BALE 20 GRAMMARIA......

 

 

ευχαριστω πολυ! θα τη δοκιμασω!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας! ειμαι και εγω καινουρια στο θεμα του αρτοπαρασκευαστη!ηθελα απο καιρο να παρω εναν , αλλα το αφηνα για αλλη φορα...χθες που πηγα στο καρφουρ,ειδα εναν αρτοπαρασκευαστη bluesky μονο 19 ευρω! και τον πηρα απλα για δοκιμη.δεν εχω κανει ακομη ψωμι,γιατι οι συνταγες που εχει στο βιβλιαρακι εχουν ολες τους γαλα σε σκονη.εσεις που ψηνετε πολυ καιρο απο οτι εχω διαβασει ως τωρα,εχετε να μου δωσετε καμοια συμβουλη?μπορω να παραλειψω το γαλα σε σκονη? και με τη μαγια τι γινεται?μπορω να χρησιμοποιησω φρεσκια μαγια αντι για σκονη?η αληθεια ειναι οτι η μαγια σε σκονη δεν συμφαιρει.υπαρχει καμοια συσκευασια μεγαλη στο εμποριο και οχι αυτα τα μικρα σακουλακια?

 

Θα σας πω την εμπειρία μου μια και δουλεύω σε εταιρεία που ασχολειται με τη ΦΡΕΣΚΙΑ μαγιά.

1) Η μαγια σε σκόνη ή ξηρή μαγιά ειναι η ίδια με τη νωπή απλά της λείπει το νερό.

2) Η ξηρή (το φακελλάκι) έχει μεγαλύτερη ημερομηνία λήξης απ'ότι η ΦΡΕΚΙΑ (η νωπή). Αν ανοιχθεί όμως το φακελλάκι και δε χρησιμοποιθεί όλη, θα πρέπει να την κλείσουμε καλά και να τη βάλουμε στο ψυγείο για μία εβδομάδα. Μετά την εβδομάδα δεν έχει την ίδια ζυμωτική δύναμη και μπορεί να μη φουσκώσει το τελικό προιόν.

3) Την ξηρή δεν μπορούμε να τη βρούμε σε μεγαλύτερη συσκευασία (παρά μόνο άν εχουμε καμία ακρη στην αγορά). Υπάρχουν κάποιοι εμποροι (ξέρω εναν-δύο που μπορεί να την πουλάνε με το κιλό) .

4) Αποφεύγετε τα μίγματα για ψωμί. Δεν υπάρχει πιο απλή συνταγή από αυτή του ψωμιου : αλεύρι, νερό, αλάτι, μαγιά. Μετά βάζει ό,τι άλλο γλυκό ή αλμυρό θέλεις για να το τροποποιησεις ( σταφίδες, τυρί, μέλι, βασιλικό κλπ)

Στη διάθεση σας ;)

Link to comment
Share on other sites

χθες χρησιμοποιησα για πρωτη φορα τον αρτοπαρασκευαστη μου και εκανα ενα φανταστικο ελιοψωμο!!!φουσκωσε τελεια (αν και εβαλα φρεσκια μαγια και οχι σκονη) ,και ψηθηκε τελεια.εγινε σαν ζυμωτο!σημερα εκανα ενα μαυρο ψωμακι , αλλα χρησιμοποιησα ετοιμο μειγμα-αυτο του λιντλ, και εγινε επισης πολυ καλο-αν και πρωτιμω το ελιοψωμο!μου φαινεται οτι ολη μερα θα ψηνω ψωμια!!!μεγαλη βλακεια που δεν ειχα παρει νωριτερα τον αρτοπαρασκευαστη!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια όλοι οι αρτοπαρασκευστές κάνουν το ψωμί σαν φόρμας, όπως το ψωμί του τοστ ή έχετε βρει κανέναν να κάνει και άλλο σχήμα?? Εμένα δεν μου πολυαρέσει η ψύχα και είναι ο μόνος λόγος που δεν έχω πάρει ακόμα αρτοπαρασκευαστή.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια όλοι οι αρτοπαρασκευστές κάνουν το ψωμί σαν φόρμας, όπως το ψωμί του τοστ ή έχετε βρει κανέναν να κάνει και άλλο σχήμα?? Εμένα δεν μου πολυαρέσει η ψύχα και είναι ο μόνος λόγος που δεν έχω πάρει ακόμα αρτοπαρασκευαστή.

 

εγω τον βαζω μονο να ζυμωσει και να φουσκωσει (1 1/2 ωρα δλδ) και μετα το κανω φρατζολακι και το ψηνω στον φουρνο μου... εκτος αν δεν εχω χρονο και τοτε τον αφηνω να το ψησει

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

οχι στον αρτοπαρασκευαστή το μυστικό είναι να είναι όλα τα υλικά σε θερμοκρασία δωματίου και το γάλα βούτυρο λίιιγο χλιαρά την μαγιά στο τέλος πάνω από το αλεύρι

η συνταγή για 500γρ αλεύρι είναι (με αυτή την σειρά τα βάζω και στον αρτοπαρασκευαστή

 

100γρ γάλα χλιαρό

100γρ βούτυρο αγελάδας

2 αυγά

125 γρ ζάχαρη

1/2 κ.γ. αλάτι

1 κ.γ. μαχλέπι τριμμένο

1/2 κ.γ. μαστίχα τριμμένη

2 βανίλιες (προαιρετικά)

ξύσμα ενός πορτοκαλιού

500 γρ αλεύρι για τσουρέκι

15 γρ (2 φακελάκια) ξηρή μαγιά

η ζύμη θα πρέπει να έχει μία υφή σαν μαλακή τσίχλα

το βάζω για ψήσιμο στον φούρνο σε βουτυρωμένο ταψάκι

Σκέφτομαι να την φτιάξω.Μήπως μπορείς να μου πεις πόση ώρα την φουσκώνεις και πόση τα ψήνεις και σε πόσους βαθμούς;

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να την φτιάξω.Μήπως μπορείς να μου πεις πόση ώρα την φουσκώνεις και πόση τα ψήνεις και σε πόσους βαθμούς;

 

Κι επίσης ανα τα τσουρέκια βγαίνουν γλυκά, γιατί λίγη μου φαίνεται η ζάχαρη κι εμένα μου αρέσει το τσουρέκι να είναι γλυκούτσικο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Αγοράσαμε τον αρτοπαρασκευαστή της kenwood 450 και είμαι μια ολόκληρη μέρα και τον κοιτάω και με κοιτάει. Διαβάζω τις συνταγές και έχω μπερδευτεί με το γάλα σε σκόνη και όλα αυτά τα προγράμματα και τα αλεύρια. Αγχώθηκα πριν τον χρησιμοποιήσω. Δηλαδή βάζουμε τα υλικά και πρέπει να παρακολουθούμε εάν κολλάει η ζύμη και θέλει περισσότερο αλεύρι ή νερό. Αν είναι έτσι γιατί να το προγραμματίζεις από το βράδυ και το πρωί να βρεις έτοιμό ψωμί ??? Επιπλέον οι συνταγές λένε για αυγό, γάλα. Εάν δεν βάλω αυγό και το γάλα το αντικαταστήσω με νερό δε θα βγει η συνταγή ??? Επιπλέον εάν δεν βάλω ζάχαρη τι θα γίνει ?? Φτιάχνει κάποια κοπέλα στο συγκεκριμένο μοντέλο κάποια επιτυχημένη συνταγή ψωμιού να επιχειρήσω χωρίς ζάχαρη, αυγό, γάλα ??

 

eliana το κουτι εχει μεσα βιβλιαράκι με ακριβής συνταγές. μόνο αυτό να χρησιμοποιείς.

επίσης βασικότατο είναι να έχεις μια καλή ζυγαριά, ηλεκτρονική.

οι άλλες δεν είναι αξιόπιστες καθώς μιλάμε για γραμμάρια.

 

εχω το ίδιο μοντέλο και αν κανεις ακριβως αυτο που λεει η συνταγη,

δεν χρειαζεται να κάνεις ΤΙΠΟΤΕ αλλο απο το να βαλεις τα υλικα και να πατησεις κουμπακι.

Δεν χρειαζεται και δεν πρέπει να κανεις τιποτα την ώρα που λειτουργεί.

 

Μέγα απογοήτευση η πρώτη εμπειρία. Δε φούσκωσε, έσπασε σε ένα σημείο και στο κέντρο βγήκε λασπουριά. Μάλλον κατά τη ζύμωση ήθελε να το κοιτάμε και να το ξεκολλάμε από τα τοιχώματα και επειδή εγώ έλειπα από το σπίτι δεν του κάναμε τίποτα. Δεν τρώγεται και έχω σκάσει από τη στεναχώρια μου. Αύριο θα δοκιμάσω τη συνταγή της μαμάς λευτεράκι και βοήθειά μας.

 

δεν ήθελε να κοιτάτε τίποτα απλώς πρέπει να βαλεις 100% ακρίβεια τις συνταγές που σου λέει το βιβλιαράκι.

Αν το πήρατε καινούριο πρεπει να είναι μέσα! αν δεν είναι ζητα απο την αντιπροσωπεία μήπως εχουν καπου να στο στείλουν .

Αρκετά πιθανό καθότι μεγαλη εταιρεία να υπάρχουν και Online οι συνταγές.

 

edit να εδω τις εχει όλες, βεβαια δεν τις εχει σε ευχρηστο κατάλογο αλλα μπορείς να τις ξεφυλλίσεις.

http://www.kenwoodworld.com/uk/My-Kenwood-kitchen/BM450-Recipes/

 

 

Ψιχα κόρα

κάποιος ανέφερε οτι δεν του αρέσει η κόρα - σε αυτή τη συσκευή εχει ρύθμιση για χοντρή μεσαία ή λεπτή κόρα. έτσι επιλέγοντας χοντρή κόρα εχεις λιγότερη ψίχα (does it make sense :?:)

 

 

 

UPDATE συνταγής

 

Μυρωδάτο ολικής με κοπανιστό λιναρόσπορο

(θεραπευτικό για στομάχι!! λογω γλυκάνισου)

 

400 γρ νερο

 

500 ολικής σταρενιο κ 100 αλεύρι σουπερ για τσουρέκια ή 100 γρ απο έτοιμο mix (απο αυτά του Μυλοι Γεωργίου για έτοιμο ψωμί, είτε χωριάτικο είτε ολικης)

1 κτσ σουσαμέλαιο

2 κτγ μαγιά σκόνη

2 κτγ αλάτι

1 κουτ σουπας ζαχαρη μαυρη

4 κουταλιές της σουπας κοπανιστό λιναρόσπορο

2 κτγ γλυκάνισο ολόκληρο

1,5 κτγ γλυκού κόλιαντρο τριμμένο

1,5 κτγ κύμινο τριμμένο

 

 

όσο πιο αλμυρό (2 κτγ) τόσο πιο ωραίο με βουτυρο και μαρμελάδα/μέλι

 

όσο πιο γλυκό (1,5 κτγ αλατι) τοσο πιο ωραίο με βούτυρο και καπν. γαλοπουλα-σαλάμι

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια πολλες οι σελιδες και λιγος ο χρονος μου

 

εκανα ψωμακι στοναρτοπαρασκευαστη και βγηκε πολυ πατικωμενο

σα να μη φουσκωσε ενα πραμα

μηπως αντι για μαγια να βαλω αλευρι που φουσκωνει και μπεικιν

η ενα απ τα δυο???

η θα βγει κεικ μετα???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...