Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τιμες Ιδιωτικων Παιδικων Σταθμων


Recommended Posts

Διαβασα κατι και πεθανα στο γελιο

:lol:

 

Δε νομίζω ότι έχει σχέση τόσο με το κόστος της πάνας (που τη βάζεις εσύ έτσι κι αλλιώς), όσο με τη διαδικασία. Όποιος αλλάζει πάνες πληρώνεται παραπάνω.

 

Εκαβη μου αν ηταν ετσι τα πραγματα εγω επρεπε να ημουν πλουσια... αλλα πολυ πλουσια :lol:

Παιδιά, σόρι που γυρνάω σε αυτό, γιατί λέτε πολύ σημαντικά πράγματα (Ιουλία, είναι πραγματικά αίσχος αυτό που σου συνέβη), αλλά έχω μια απορία: ρε δώρα, εγώ βλέπω ότι στις μικρές τάξεις (για τα βρέφη δηλαδή, που είναι ο δικός μου) πληρώνουμε πιο πολλά και φαντάζομαι ότι ο λόγος είναι πως έχει μέσα και το κομμάτι της μεγαλύτερης φροντίδας, την αλλαγή της πάνας, την πολτοποίηση των τροφών, λέω τώρα, δεν ξέρω. Αν δεν είναι έτσι τότε γιατί οι μικρότερες ηλικίες πληρώνουν παραπάνω;
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 110
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 6 δημοσιεύσεις

  • ol_ko

    ol_ko 5 δημοσιεύσεις

  • Ekabn

    Ekabn 4 δημοσιεύσεις

  • culte

    culte 4 δημοσιεύσεις

ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΑΝ ΝΑ ΠΡΟΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΓΙΑ ΤΙΣ "ΑΔΕΙΕΣ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ". ΚΟΥΦΑΘΗΚΑ!...

 

...και συγνώμη δηλαδή, αν εσείς αποφασίζατε να σταματήσετε το παιδί σας μετά από 2 μήνες παραμονής του στον παιδικό (λόγω του ότι δεν μπορούσε να προσαρμοστεί, λέμε τώρα...) θα έπρεπε να τους έχετε πληρώσει τον Αύγουστο???!! :shock::mad:

Link to comment
Share on other sites

ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΑΝ ΝΑ ΠΡΟΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΓΙΑ ΤΙΣ "ΑΔΕΙΕΣ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ". ΚΟΥΦΑΘΗΚΑ!...

 

...και συγνώμη δηλαδή, αν εσείς αποφασίζατε να σταματήσετε το παιδί σας μετά από 2 μήνες παραμονής του στον παιδικό (λόγω του ότι δεν μπορούσε να προσαρμοστεί, λέμε τώρα...) θα έπρεπε να τους έχετε πληρώσει τον Αύγουστο???!! :shock::mad:

 

Κι εγω που εχω γραψει τη μικρη στο δημοσιο βρεφονηπιακο απο τις αρχες Οκτώβρη μαζι με τον τρεχοντα μηνα προπληρωσαμε και τον Ιουλιο (πληρωνουμε 88 ευρω το μηνα, οποτε συνολο 176 ευρω)..

 

Μαλιστα μας ειπαν οτι σε περιπτωση που το παιδι διακοψει για τον Α ή Β λόγο, αυτο το ποσο δεν επιστρεφεται σε καμια περιπτωση..

 

Αρα αυτο προφανως ισχυει και για τους δημοσιους...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εμείς στην Κατερίνη πληρώνουμε 260€, με το σχολικό, με πρωινό, με μεσημεριανό. Στο τμήμα είναι 22 παιδάκια και έχει 2 κοπέλες. Όλοι την ίδια τιμή είχαν όταν ρωτήσαμε πριν 2 χρόνια που θέλαμε να στείλουμε τη μικρή μας. Μόνο σ' έναν μας ζήτησαν 30€ επιπλέον για εγγραφή! Κι αυτό πρωτάκουστο!

Όσον αφορά τους Δημοτικούς, μας είπαν 170€ το μήνα. Μου φαίνονται πολλά για Δημόσιο, το οποίο δεν έχει σχολικό, και κλείνει στις 3:00 (πώς θα πάρω το παιδί μου όταν σχολάω στις 3:00;).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Επαναφέρω το θέμα των τιμών 1 χρόνο μετά.

επισκέφθηκα ένα πολύ συμπαθητικό σταθμό (και νηπιαγωγείο), στον οποίο ευχαρίστως θα έστελνα το γιο μου.

Έχει πολλές δραστηριότητες για τα παιδιά, προσφέρει πρωινό +μεσημεριανό, έχει μέχρι 12 παιδάκια ανά ομάδα, λειτουργεί 7.00-17.00.

Κλείνει τον Αύγουστο +μεταξύ Χριστουγέννων και πρωτοχρονιάς + Μ Πέμπτη-Δευτάρα του Πάσχα

Η τιμή που μου είπαν είναι 285? x 12 μήνες + 180 ? εγγραφή (μόνο την πρώτη χρονιά. Μου ξεκαθάρισε ότι στη διάρκεια της χρονιάς δεν θα έχουμε ΚΑΜΙΑ άλλη επιβάρυνση πχ για επισκέψεις, παραστάσεις, εκδηλώσεις κλπ.

Επειδή δεν έχω ιδέα από τιμές, τι λέτε?

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παλι εγω ρίξει μια ματια, κατω απο 300 δε βρήκα (με σχολικό). με έχει κουφάνει η εγγραφη. κυμαίνεται απο 200-280!!! και αν όπως αναφέρθηκε τελικα το μικρο δεν προσαρμοστεί, τότε πάει η εγγραφή και αντε βρες νταντα σε χρονο dt....έχω ραντεβου με καστελίνο και φροελεν (δε μου είπαν τιμες στο τηλεφωνο), και μετα θα αποφασίσω...τους ξέρετε αυτους τους σταθμούς;

Link to comment
Share on other sites

χωρις να ψαχνω εντατικα... απλα ακουω τιμες απο γνωστους απο 280- 300 ακουσα εντυπωση μου κανει οτι ειπες x12 δλδ πληρωνουμε και τον αυγουστο που ειναι κλειστα? ξαναλεω δεν εχω ιδεα γιατι ειμαστε πολυ μικρες ακομα ;)

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ξερω,σπαστικο ειναι......:?.....αλλα ετσι ειναι :lol:

Συνηθως προπληρωνεις τον Ιουλιο τα Χριστουγεννα και τον Αυγουστο το Πασχα..............για να πηγαινει καπου και το δωρο που παιρνεις....:lol::lol::lol:...

 

Link to comment
Share on other sites

335 πληρώνουμε εμείς με το σχολικό.τα Χριστούγεννα προπληρώνουμε τον Ιούλιο και το Πάσχα προπληρώνουμε τον Αύγουστο,που φυσικά θα είναι κλειστός ο σταθμός.εγγραφή πληρώσαμε 200 ευρώ πέρυσι.Χαλάστηκα λίγο γιατί μας έστειλαν χαρτί για το αν θα ξαναγράψουμε το παιδί στο σταθμό και μας ζήτησαν να ξαναπληρώσουμε εγγραφή για τη νέα χρονιά άλλα 200 ευρώ. Γενικά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη με το συγκεκριμένο σταθμό.

είναι στο Περιστέρι.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στέλνω την μικρή σε παιδικό στο Παλαιό Φάληρο, χωρίς σχολικό 430? Χ 11 μήνες με πρωινό και μεσημεριανό. Η εγγραφή ήταν τον Σεπτέμβριο 300? με τα υλικά που χρησιμοποιούν όλη την χρονιά.

a40Vp3.pngGchMp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ έδωσα 500 ευρώ εγγραφή και θα δώσω 5000 ευρώ για 12 μήνες (λειτουργεί και Αύγουστο). Χωρίς σχολικό. αλλά με ωράριο 7 το πρωί με 7 το βράδυ και πέντε παιδάκια σε κάθε τμήμα. νομίζω ότι αξίζει. δεστε εδώ...

http://www.prince-allen.com/nursery/prince-allen-nursery.html

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις δεν πληρωνουμε τον Αυγουστο αν δεν παμε.Τα Χριστουγεννα πληρωνουμε τον μισο Ιουλιο και το Πασχα τον υπολοιπο , ο μηνας ειναι 290 και εγγραφη 200.Μηπως ρε παιδια το χουν παρακανει και εμεις ανεχομαστε καταστασεις χωρις να αντιδρουμε???Γιατι να πληρωνουμε τον Αυγουστο?Τις κοπελες τις πληρωνουν αυτοι ή τις ριχνουν Ταμειο ανεργειας?Ξερει καμμια απο εδω? Το χει ψαξει?Π.χ. γνωριζω πολυ καλα οτι η χρεωση σχολικου στους παιδικους ειναι παρανομη.

Σορρυ αν βγαζω καποιον εκνευρισμο αλλα νομιζω οτι μας εκμεταλλευονται αγριως..

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

το ποσό των διδάκτρων είναι ενιαίο. ανεξάρτητα αν οι δόσεις είναι 2, 3, 4... 10 ή 11. το κάθε σχολείο (παιδικός σταθμός ή ιδιωτικό κλπ) θέλει το συγκεκριμένο ποσό (πχ 3000?) για το καθε παιδί, ανεξάρτητα αν θα πληρώσεις όλο το ποσό ή σε δόσεις. οι παιδικοί σταθμοί είναι κλειστοί τον αύγουστο γιατί οι υπάλληλοι- δασκάλες δικαιούνται συγκεκριμένες σε αριθμό μέρες άδεια. επειδή όμως οι σταθμοί δουλεύουν σχεδόν όλο το χρόνο, οι αδειές μαζεύονται και δίνονται αύγουστο.

τα χρήματα του αυγούστου δίνονατι στις δασκάλες σας επίδομα τα χριστούγεννα, το πάσχα και το καλοκαιρί.

αν είανι με σύμβαση ορισμένου χρόνου και λήγει η σύμαβσή τους ιούλιο, τότε δεν προλαβαίνουν να πάρουν επίδομα ανεργίας (αν καταθέσει η υπάλληλος τη λήξη της σύμαβσης της αρχες αυγούστου, επίδομα ανεργείας της δίνεται ένα μήνα μετά, σεπτέμβριο, όπου ξεκινήσει η καινούρια σύμβαση). αρα μάλλον δεν παίρνουνε επίδομα ανεργίας. αρα μπορεί να μην είναι με σύμβαση ορισμένου χρόνου.

 

πάντως 200? για εγγραφή....παααααρα πολλά!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

το ποσό των διδάκτρων είναι ενιαίο. ανεξάρτητα αν οι δόσεις είναι

αν είανι με σύμβαση ορισμένου χρόνου και λήγει η σύμαβσή τους ιούλιο, τότε δεν προλαβαίνουν να πάρουν επίδομα ανεργίας (αν καταθέσει η υπάλληλος τη λήξη της σύμαβσης της αρχες αυγούστου, επίδομα ανεργείας της δίνεται ένα μήνα μετά, σεπτέμβριο, όπου ξεκινήσει η καινούρια σύμβαση). αρα μάλλον δεν παίρνουνε επίδομα ανεργίας. αρα μπορεί να μην είναι με σύμβαση ορισμένου χρόνου.

 

πάντως 200? για εγγραφή....παααααρα πολλά!

Δε νομιζω οτι ειναι ακριβως ετσι...και για ενα μηνα μπαινεις ταμειο.Δε συμφερει τους σταθμους να τις εχει με μονιμη συμβαση.Εχω δουλεψει 13 χρονια σε φροντιστηριο και δουλευαμε ετσι.Θα παιρνουν επιδομα και θα κανουν και ληξη.Δεν υπαρχει προβλημα.Οσο για τις αδειες φυσικα και οι κοπελες πρεπει να παρουν τις μερες που δικαιουνται αλλα αυτο ειναι θεμα του σταθμου.

Οσο για την εγγραφη που αναφερεις αφορα στα εξοδα για υλικα και τετοια.Δεν υπαρχει αλλη χρεωση.Ειναι πολλα λες?Δεν ξερω.Σε ολους τα ιδια μου ειπαν και σε κανα δυο περισσοτερα.Αν και πρεπει να αναφερω οτι ο ιδιοκτητης φετος -επειδη μετακομισα και παω απο μακρια επειδη ειμαι ικανοποιημενη- δε με χρεωσε εγγραφη και μου εκανε εκπτωση και στο μηνα.

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όλγα μου... μας μπερδέυεις... αφού τα ξέρεις, τι ρωτάς; απλώς πες τα μας να τα μάθουμε κι εμείς! όταν δούλευα σαν υπάλληλος με ΙΚΑ η σύμβασή μου ήταν 9 μηνη (σχολική χρονιά). στις αρχές ιουλίου πήγαινα τη λήξη στον οαεδ και το επίδομα ξεκινούσε αύγουστο και μετά σεπτέμβριο. έτσι γίνεται ακόμη. γι' αυτό στο είπα με σιγουριά. και μία διεύθυντρια σε παιδικό σταθμό, το ίδιο μου έχει πει.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Δε ρωταω για να σε μπερδεψω,απλα δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο καθεστως για ολους.Ναι το επιδομα μπορει να το παρουν το Σεπτεμβρη και μετα να πανε με την προσληψη και να κανουν παυση.Δε λεμε κατι διαφορετικο.Απλως πιστευω οτι δεν τις εχουν οπως τα ιδιωτικα σχολεια γιατι αποκτουν προνομια.Ισως οι μεγαλοι παιδικοι να μπορουν.Αν εχεις συζητησει με ιδιοκτητες παιδικων και ξερεις κατι παραπανω παω πασο

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμας παντως ειναι ανοικτός τον Αυγουστο..θα την παω μετα τον δεκαπενταυγουστο στις17 του μηνός..καθε σταθμος λειτουργει διαφορετικα μάλλον...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

η πλειοψηφία των παιδικών σταθμών, κλείνουνε τον αύγουστο. πράγμα που δεν συμφωνώ γιατί υπάρχουν γονείς που δουέυουν και παίρνουν άδεια τον ιούλιο και τον αύγουστο δουλεύουν. και αν δεν υπάρχουν γιαγιάδες... τι κάνεις;

θα έπρεπε οι παιδικοί σταθμοί να λειτουργούν σαν τα ... φαρμακεία. εκ περιτροπής, καποιοι να λειτουργούν ιούλιο, κάποιοι να λειτουργούν αύγουστο.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.

Συμφωνω απόλυτα με την ismeni για το θεμα του αυγουστου και θεωρω ακομα πιο απαραδεκτο που ισχυει και στους παιδικους του δημου οπου θα μπορουσαν καλλιστα να παρουν αδειες εκ περιτροπης.Αλλα τελικα ποιος μας σκεφτεται εμας?εγω ειμαι προνομιουχα γιατι δουλευω στο δημοσιο αλλα οι παιδικοι θα πρεπε να υπολογιζουν την εργαζομενη στον ιδιωτικο τομεα που εχει σπαστο ωραριο και δουλευει και το απογευμα.Τεσπα....Το θεμα ειναι τεραστιο.Το μονο σιγουρα ειναι οτι το κρατος και ολοι οι υπολοιποι λειτουργουν με τη λογικη οτι ολο και καποια γιαγια θα υπαρχει.Αμ ελα που δεν ειναι ετσι για ολους!!!!

Οσον αφορα στο θεμα που λεγαμε χθες ρωτησα και η κοπελα μου ειπε οτι η συμβαση της ληγει 31 Ιουλιου και δεν ξερει για ταμειο γιατι ειναι πολυ μικρη και δεν εχει ασχοληθει.Της ειπα να το ψαξει και να ρωτησει στον ΟΑΕΔ.

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...