Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Έκανα στην κόρη μου (2,5 ετών) εξετάσεις αίματος και στις παρατηρήσεις έχουν γράψει τη λέξη "ΟΥΔΕΤΕΡΟΦΙΛΙΑ".

 

Γνωρίζει καμία σας τι ακριβώς είναι αυτό????

 

Στις τιμές είναι πάνω από τη Φ.Τ. :

ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ : 453000 (Φ.Τ. 400000)

ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΜΕΓΕΘ. ΕΡΥΘ. : 16 (Φ.Τ. 11.5-14.5)

 

Μιλήσα με τον γιατρό στο κινητό και μου είπε ότι την περιοδο που κάναμε τις εξετάσεις η μικρή πρέπει να πέρναγε λοίμωξη... όμως η μικρή μου ήταν μια χαρά... ούτε μίξα...

θα πάω βέβαια στο γιατρό... αλλά μήπως ξέρεις κάνενας να μου πεί τί είναι η ΟΥΔΕΤΕΡΟΦΙΛΙΑ????

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ευχαριστώ πολύ...

το είχα βρεί και εγώ αυτό το άρθρο...

 

Ρώτησα για την περίπτωση που κάποιος από το φόρουμ είχε ιδία πείρα και γνώση για το πρακτικό του θέματος... δηλαδή μπορεί απλά η μικρή απλά να πέρναγε μια ίωση/λοίμωξη που δεν την καταλάβαμε (!!!) όταν της πήραν αίμα???? ή δεν είναι τόσο απλό????

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ...

το είχα βρεί και εγώ αυτό το άρθρο...

 

Ρώτησα για την περίπτωση που κάποιος από το φόρουμ είχε ιδία πείρα και γνώση για το πρακτικό του θέματος... δηλαδή μπορεί απλά η μικρή απλά να πέρναγε μια ίωση/λοίμωξη που δεν την καταλάβαμε (!!!) όταν της πήραν αίμα???? ή δεν είναι τόσο απλό????

 

κ μενα το εβγαλε αυτο.. την προηγουμενη πεμπτη του εκανα εξετασεις....ολες βγηκαν καλες εκτος απο τα μονοπυρηνα...μιλησα με 2 παιδιατρους κ μου ειπαν περασε καμια ιωση...ο μικρος μου δεν περασε καμια ιωση...αλλα μου ειπαν οτι μια ιωση δεν ειναι απαραιτητο να την καταλαβουμε....την δευτερα μου κανει 39,5 πυρετο κ κρατησε 3 ημερες....πστευω οτι ξεκινουσε η ιωση...

αλλη μια φορα εκανα εξετασεις κ η sgot ηταν συξημενη πολυ λιγο...εγω μεσα στο αγχος μιλαμε τρελαθηκα....μου λεει ο γιατρος οτι περασε ιωση..του λεω κ εγω οχι....μου λεει καμια διαροι...τιποτε...τελικα αυτη την φορα η sgot ηταν καλη....

κατι θα ξερουν οτι μας λενε για ιωσεις...μπορει να μην τις καταλαβαινουμε εμεις κ να ειναι χωρις συμπτωματα.....

να δειξεις ολες τις εξετασεις στον γιατρο σου κ αυτος θα σου πει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα

περάσαμε δύσκολα με ουδετεροπενία, χαμηλά δηλαδή τα πολυμορφοπήρυνα. Εξετάσεις εδώ, Γερμανία, άστα να πάνε. μια τιμή σε μια εξέταση δεν λέει κάτι. Όμως θέλει επανέλεγχο για σιγουριά.

Στην Αθήνα υπάρχει ένας εξειδικευμένος στην ουδετεροπενία- ουδετεροφιλία αιματολόγος που είναι και στο Παίδων, ο Καττάμης.Ότι θες στείλε μου mail στο [email protected].

όλα καλά να είναι εύχομαι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ουδετεροπενια κ εμεις! εψαξα στο internet κ κοντευω να τρελλαθω...

η γιατρος μας εστειλε αμεσα για επανελεγχο.

την πηγα τωρα το απογευμα για εξετασεις κ θα βγουν τη Δευτερα.

μεχρι τοτε..μαυρο σκ.

τελικα ειναι κατι σοβαρο, ξερει κανεις να μου πει????

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites

κ μενα το εβγαλε αυτο.. την προηγουμενη πεμπτη του εκανα εξετασεις....ολες βγηκαν καλες εκτος απο τα μονοπυρηνα...μιλησα με 2 παιδιατρους κ μου ειπαν περασε καμια ιωση...ο μικρος μου δεν περασε καμια ιωση...αλλα μου ειπαν οτι μια ιωση δεν ειναι απαραιτητο να την καταλαβουμε....την δευτερα μου κανει 39,5 πυρετο κ κρατησε 3 ημερες....πστευω οτι ξεκινουσε η ιωση...

αλλη μια φορα εκανα εξετασεις κ η sgot ηταν συξημενη πολυ λιγο...εγω μεσα στο αγχος μιλαμε τρελαθηκα....μου λεει ο γιατρος οτι περασε ιωση..του λεω κ εγω οχι....μου λεει καμια διαροι...τιποτε...τελικα αυτη την φορα η sgot ηταν καλη....

κατι θα ξερουν οτι μας λενε για ιωσεις...μπορει να μην τις καταλαβαινουμε εμεις κ να ειναι χωρις συμπτωματα.....

να δειξεις ολες τις εξετασεις στον γιατρο σου κ αυτος θα σου πει....

 

 

μπρδευτηκα...εμενα δεν εγραφε τιποτε..απλα μου εβγαζει τα μονοπυρηνα λιγο αυξημενα...μιλησα με τον γιατρο κ μου ειπε για ιωση κ να της επαναλαβω ξανα.....

εσενα τι σου ειπε?

Link to comment
Share on other sites

εμας ειναι τα ουδετεροφιλα πολυ -πολυ χαμηλα. ιωση δεν περασε ποτε, οι εξετασεις εγιναν πριν 20 μερες περιπου αλλα τωρα η χαζη τις πηγα στη γιατρο γιατι η κυρια- μικροβιολογος που τις καναμε μας ειπε οτι ολα ειναι καλα, η μικρη δεν εχει τιποτα κιεγω επαναπαυθηκα.....

θα δουμε τη δευτερα που θα βγουν τα αποτελεσματα.με εσας τι εγινε τελικα????

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

στις αιματολογικές εξετάσεις του μωρού - 3μηνων- βρηκαμε πολύ χαμηλά τα πολυμορφοπύρινα και όπως φαίνεται έχουμε ουδετεροπενία. Θα επαναλάβουμε την εξέταση για να δούμε πως πάει. Έχει καμια μανούλα κάποια σχετική εμπειρία να με διαφωτίσει γιατι έχουμε αναστατωθει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

επειδη μας βασανιζει μια ουδετεροπενια η οποια δεν εχει λογο υπαρξης, απ'οτι λεει η γιατρος που μας παρακολουθει, θα ηθελα εαν γνωριζει καποιος/α απο το forum εναν παιδοαιματολογο να παρουμε μια 2η γνωμη.

εψαξα αλλα δεν βρηκα καποιο θεμα, που να αναφερει καποιον συγκεκριμενα...

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εμας για καποιο θεμα αιματολογικο που ειχαμε, μας παρακολουθουσε ο Αντ.Κατάμης. ειναι παιδοαιματολογος & εχεις ιατρειο καπου στο παγκρατι. εχω και την καρτα του αν θυμαμαι καλα. αν θες περισσοτερες πληροφοριες ή τηλ στειλε μου καλυτερα πμ γιατι εδω μπορει να μην το δω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 11 months later...

αυτο συμβαινει γιατι ο κος κατταμης δεχεται μονο καθε Πεμπτη.

κανει ομως ραντεβου και καθε τριτη στο ταο της βαρδινογιαννη την πτερυγα. παρε κ εκει μηπως εχουν καποιο πιο συντομα.

επισης εαν ειναι κατι επειγον γιατι δεν σηκωνεσαι μια πεμπτη χωρις ραντεβου να πας? θα φας ολο το πρωινο σου αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να μην το δει.

εξαιρετικος ανθρωπος και γιατρος!

ας ειναι για μια ακομη φορα καλα η leman που μου τον συστησε!!!

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΕΙΧΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΑΤΥΧΩΝ ΕΠΕΙΣΟΔΙΩΝ. ΛΟΙΜΩΞΗ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ-ΣΤΑΦΥΛΟΚΚΟΚΟ ΣΤΟ ΒΛΕΦΑΡΟ - ΝΟΣΥΛΕΙΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΜΕ ΕΝΔΟΦΛΕΒΙΑ ΑΝΤΙΒΟΙΩΣΗ 16 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΟΥΔΕΤΕΡΟΠΕΝΙΑ (ΜΠΗΚΑΜΕ ΜΕ 200 ΟΥΔΕΤΕΡΟΦΙΛΑ ΕΝΩ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΗΤΑΝ 1500). ΟΤΑΝ ΒΓΗΚΑΜΕ ΞΑΝΑ ΛΟΙΜΩΞΗ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΒΟΙΩΣΗ ΓΙΑ 10 ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ - ΧΩΡΙΣ ΠΥΡΕΤΟ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΥΞΗΘΟΥΝ ΤΑ ΟΥΔΕΤΕΡΟΦΙΛΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΦΥΛΑΞΗ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΒΙΑΚΕΣ ΛΟΙΜΩΞΕΙΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ Η ΠΤΩΣΗ ΤΩΝ ΟΥΔΕΤΕΡΟΦΙΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ-ΦΑΡΜΑΚΑ - ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ Η ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ.

ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗΝ ΕΚΒΑΣΗ ΤΗΣ????

Link to comment
Share on other sites

Ποσο ειναι το παιδακι σου? ειχατε ξανακανει εξετασεις πριν?? αν ηταν κατι παθολογικο, πιστευω θα ειχε φανει στις προηγουμενες εξετασεις. εξαλλου ηταν τοσο χαμηλα τα ουδετεροφιλα που προφανωςθα ειχε και αλλα κλινικα συμπτωματα αν η παθογενεια ηταν αυτοανοση η κακοηθης.

Ποτε θα ξανακανετε εξετασεις? Θελει κανα τριμηνο για να επανελθει να ξερεις......ευχομαι ναπερασει γρηγορα και ολο αυτο να ειναι απο τα φαρμακα. αν εχεις την δυνατοτητα να το κρατησεις λιγο το παιδι καραντινα, καν.το.....ουτε σχολεια ουτε τιποτα. Ειναι ευαλωτο τωρα, θελει ξεκουραση, καλη διατροφη ( ισως καποια βιταμινη, μιλα με γιατρο). Περαστικα και σιδερενιο το παιδακι σου!

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΙΣ 10 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ ΚΑΤΟΠΙΝ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ. ΑΝ ΕΙΧΕ ΟΜΩΣ ΧΑΜΗΛΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΡΡΩΣΤΗ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ .... ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.

ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΕΧΕΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ....

ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΟΥΝ.

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...