Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λαπαροσκόπηση ή κανονικό χειρουργείο για ινομύωμα?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

laparoskopikh grhgori methodos kai xoris ponous exei proxorisi h episthmh.yparxoun kai kali giatroi edo me gnoseis.

Εξαρτάται το πού βρίσκονται τα ινομυώματα για να προχωρήσει ο γιατρός σε λαμπαροσκόπηση ή κανονικό χειρουργείο

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

γεια σας και απο μενα. στο ετησιο τσεκαπ για ΠΑΠ και υπερηχο μου βρηκαν ινομυωμα 4εκ.(στα εξωτερικα τοιχωματα της μητρας) και πολυποδα 1εκ. (μεσα στη μητρα). εχω επισκεφθει 2 γιατρους. και οι δυο συμφωνησαν οτι πρεπει να αφαιρεθει αμεσα ο πολυποδας (υστεροσκοπικα), για να μπορεσουμε να προσπαθησουμε για παιδι και διαφωνουν για το ινομυωμα- ο ενας επιμενει λαπαροσκοπικα και ο αλλος θελει χειρουργειο. και τωρα ψαχνω και για εναν τριτο γιατρο για να ξεκαθαρισω....καθε προταση δεκτη...

Link to comment
Share on other sites

πρινμια εβδομαδα εκανα λαπαροσκοπηση.η κοπελα διπλα μου εβγαλε ενα ινομυωμα 4 εκ λαπαροσκοπηκα και ηταν μια χαρα.πραγματικα θεωρω πολυ πολυ καλο το γιατρο μας!!να πανε ολα καλα

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρινμια εβδομαδα εκανα λαπαροσκοπηση.η κοπελα διπλα μου εβγαλε ενα ινομυωμα 4 εκ λαπαροσκοπηκα και ηταν μια χαρα.πραγματικα θεωρω πολυ πολυ καλο το γιατρο μας!!να πανε ολα καλα

 

καλησπερα. μηπως θα μπορουσες να μου πεις το ονομα του γιατρου σου?:?

αν δεν θελεις να το δημοσιευσεις,στειλε μου π.μ.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από εμένα .robenula περαστικά σου κορίτσι μου και σε λίγο καιρό να είναι όλα περασμένα ξεχασμένα . πρέπει και εγώ να αφαιρέσω ένα δύσκολο τοιχωματικό πρόσθιο ινομύωμα 6εκ. και καθώς είμαι 35 χρονών και δεν έχω παιδάκια ακόμη θα γίνει λαπαροσκοπικά . ως τώρα έχω με έχουν δει ο γκριμπίζης γρηγόρης και ο γεώργιος πάντος .αυτοί οι δυο θεωρούνται κορυφή στη θεσσαλονίκη και τελικά θα αφαιρέσω το ινομύωμα με έναν από τους 2 . το ερώτημά μου όμως είναι με ποιόν από τους 2 ;γιατί και οι 2 μου άρεσαν ως γιατροί και ως άνθρωποι . για τον γκριμπίζη πολλά καλά έχουν ακουστεί εδώ μέσα ,για τον πάντο έχει κάποια ανάλογη εμπειρία ; δηλ. έχει κάνει κάποια λαπαροσκόπηση με τον πάντο ή έστω απευθύνθηκε κάποια σε αυτόν για παρακολούθηση κύησης ,γέννα κτλ ; επισης επειδή το ινομύωμα μου είναι δύσκολο αναμένεται η λαπαροσκόπηση να διαρκέσει 3 ώρες . έχει συμβεί σε καμιά σας κάτι παρόμοιο ;γιατί απ' ότι διαβάζω εδώ μέσα ο συνήθης χρόνος είναι μιάμιση ώρα .τέλος θέλω να σας ευχαριστήσω και μόνο που υπάρχετε .ανακάλυψα πρόσφατα το forum αυτό και μου δίνει πολύ δύναμη για να ξεπεράσω το πρόβλημά μου . εύχομαι σε όλες τα καλύτερα ,με πίστη στο θεό και υπομονή όλα μπορούν να ξεπεραστούν !

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητή Μάντυ, σου απάντησα ήδη με π.μ., φαντάζομαι το είδες. Από τον Γκριμπίζη που μου αφαίρεσε πριν 4 μήνες ινομύωμα 6-7 εκ. είμαι απόλυτα ευχαριστημένη (το γράφω για να το δουν και άλλες πιθανά ενδιαφερόμενες). 2 μήνες μετά τη λαπαροσκόπηση που με ξανάδε είπε ότι είμαι σαν "καινούρια"!

Γράψε μας τα νεότερά σου. Καλή επιτυχία, και μην αγχώνεσαι, πιστεύω ότι με έναν έμπειρο λαπαροσκόπο, όλα θα πάνε μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

robenula, τι κανεις κοριτσακι μου?

εκανες το χειρουργειο, τελικα ολα καλα?

περαστικα σου και σιδερενια, γραψε μου τα νεα σου..

σε ευχαριστω καλη μου.λοιπον το χειρουργειο πηγε καλα ειχα

λιγες εστιες ενδομητριωσης και 3 πολυποδες που δεν φαινονταν στον υπερηχο.η μια μου η σαλπιγγα που ειναι κλειστη ειπε ο γιατρος πωσ ειναι απο την ενδομητριωση και οτι μπορει μετα την τριμηνη θεραπεια που θα μου δωσει μπορει να ανοιξει και αυτη.τι να πω.μακαρι να πανε καλα.αληθεια σημερα ερχεται η περιοδος μου και ποναω πολυ αριστερα.ειναι φυσιολογικο αυτο?

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσακι μου,

γιατι να μην ειναι φυσιολογικο?

για ρωτα τον γιατρο σου, αν κανεις μια σαλπιγγογραφια δεν υπαρχει περιπτωση να ανοιξει η σαλπιγγα απο το σκιαγραφικο υγρο, εχω ακουσει πως γινεται καμοια φορα.

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από εμένα .robenula περαστικά σου κορίτσι μου και σε λίγο καιρό να είναι όλα περασμένα ξεχασμένα . πρέπει και εγώ να αφαιρέσω ένα δύσκολο τοιχωματικό πρόσθιο ινομύωμα 6εκ. και καθώς είμαι 35 χρονών και δεν έχω παιδάκια ακόμη θα γίνει λαπαροσκοπικά . ως τώρα έχω με έχουν δει ο γκριμπίζης γρηγόρης και ο γεώργιος πάντος .αυτοί οι δυο θεωρούνται κορυφή στη θεσσαλονίκη και τελικά θα αφαιρέσω το ινομύωμα με έναν από τους 2 . το ερώτημά μου όμως είναι με ποιόν από τους 2 ;γιατί και οι 2 μου άρεσαν ως γιατροί και ως άνθρωποι . για τον γκριμπίζη πολλά καλά έχουν ακουστεί εδώ μέσα ,για τον πάντο έχει κάποια ανάλογη εμπειρία ; δηλ. έχει κάνει κάποια λαπαροσκόπηση με τον πάντο ή έστω απευθύνθηκε κάποια σε αυτόν για παρακολούθηση κύησης ,γέννα κτλ ; επισης επειδή το ινομύωμα μου είναι δύσκολο αναμένεται η λαπαροσκόπηση να διαρκέσει 3 ώρες . έχει συμβεί σε καμιά σας κάτι παρόμοιο ;γιατί απ' ότι διαβάζω εδώ μέσα ο συνήθης χρόνος είναι μιάμιση ώρα .τέλος θέλω να σας ευχαριστήσω και μόνο που υπάρχετε .ανακάλυψα πρόσφατα το forum αυτό και μου δίνει πολύ δύναμη για να ξεπεράσω το πρόβλημά μου . εύχομαι σε όλες τα καλύτερα ,με πίστη στο θεό και υπομονή όλα μπορούν να ξεπεραστούν !

 

mandy75 Το εψαξα τελικα και βρηκα το θεμα οπως σου ειπα στο ΠΜ ειχα μπερδευτει λιγο. Ισχυει το ο,τι θελεις ρωτα με.

 

Aγαπητή Μάντυ, σου απάντησα ήδη με π.μ., φαντάζομαι το είδες. Από τον Γκριμπίζη που μου αφαίρεσε πριν 4 μήνες ινομύωμα 6-7 εκ. είμαι απόλυτα ευχαριστημένη (το γράφω για να το δουν και άλλες πιθανά ενδιαφερόμενες). 2 μήνες μετά τη λαπαροσκόπηση που με ξανάδε είπε ότι είμαι σαν "καινούρια"!

Γράψε μας τα νεότερά σου. Καλή επιτυχία, και μην αγχώνεσαι, πιστεύω ότι με έναν έμπειρο λαπαροσκόπο, όλα θα πάνε μια χαρά!

 

Χαιδω μου, χαιρομαι καλη μου, που ολα βαινουν καλως. Και ακομη περισσοτερο χαιρομαι που με την εμπειρια μας, βοηθαμε καποια ατομα να "πεσουν" σε καλα χερια. Μακαρι να ειναι κι εκεινες το ιδο τυχερες με εμας. Φιλακια καλη μου. Οταν μπορεις, ελα να με βρεις. Ξερεις....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

την έκανα τελικά την λαπαροσκόπηση πριν από ένα μήνα ακριβώς με τον γκριμπίζη στο γέννεσις .όλα πήγαν τέλεια όπως μου είπε .τελικά το ινομύωμα δεν πρόβαλλε στο ενδομήτριο καθόλου ,δηλ. μέσα στην ατυχία μου ήμουν και τυχερή .απλά ήταν ένα πολύ μεγάλο ινομύωμα ενδοτοιχωματικό που έπρεπε να βγει .σαν διαδικασία ήταν σχετικά απλή ,μην αγχώνεστε κορίτσια .πιο πολύ είχα αγχωθεί για το πως θα ξεβρακωθώ μπροστά σε τόσους ανθρώπους αλλά τελικά δεν είναι τίποτα . ένα φρονιμίτη που είχα βγάλει πριν κάποια χρόνια με είχε ταλαιπωρήσει περισσότερο από το ινομύωμα . πρώτη φορά έκανα ολική νάρκωση οπότε δεν κατάλαβα τίποτα απολύτως .πολύ κακό για το τίποτα .και να φανταστείτε ότι είμαι και λεπτεπίλεπτη και ευαίσθητη . ο αναισθησιολόγος του γκριμπίζη πολύ καλός ,ρε παιδιά δεν είχα ούτε μια ζαλάδα ,μια αναγούλα δεν κατάλαβα τίποτα . έμεινα ένα βράδυ στο γέννεσις αλλά γενικά δεν είχα κανένα από τα συμπτώματα που ανέφεραν άλλες κοπέλες ,ούτε πόνο στους ώμους ούτε αέρια ,ούτε τίποτα ! απλά πονούσαν λίγο τα ράμματα και με ενοχλούσε ο καθετήρας . εντάξει ,για 4-5 μέρες πονούσαν τα ράμματα αλλά σε μια βδομάδα συνήλθα και πήγα για δουλειά . dvd πάντως δεν έδωσε ούτε σε εμένα ο γκριμπίζης .τώρα μετά από ένα μήνα ακριβώς ,πονάει αρκετά η μήτρα μου εσωτερικά και έχω και πολλά υγρά ,σαν κολπίτιδα - αλλά φαντάζομαι ότι είναι φυσιολογικό . αυτά . sorry που πολυλογώ αλλά το έχω αυτό το κουσούρι !

Link to comment
Share on other sites

Mandy, χαιρομαι που και στη δικη σου περιπτωση ολα πηγαν καλα.

Οσων αφορα τα υπολοιπα συμπτωματα που αναφερεις, δεν γνωριζω αν ειναι κατι ανησυχιτικο αλλα για προληπτικους λογους κανε μια εξεταση ή ενα τηλεφωνημα στον γυναικολογο σου ή ακομη και στον ιδιο τον Γρηγορη. Ειναι πολυ καλος και θα σε κατατοπισει.

Link to comment
Share on other sites

Mandy, χαιρομαι που και στη δικη σου περιπτωση ολα πηγαν καλα.

Οσων αφορα τα υπολοιπα συμπτωματα που αναφερεις, δεν γνωριζω αν ειναι κατι ανησυχιτικο αλλα για προληπτικους λογους κανε μια εξεταση ή ενα τηλεφωνημα στον γυναικολογο σου ή ακομη και στον ιδιο τον Γρηγορη. Ειναι πολυ καλος και θα σε κατατοπισει.

 

σ'ευχαριστώ πολύ georgiamami !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες και όλους

Το ιστορικό μας 2 σπερματεγχύσεις, 1 εψοσωματική και 1 λαπαρασκόπηση για αφαίρεση ινομυόματος. 4 χρόννια χωρίς ουτε καν κάποιες μέρες καθυστέρηση.

 

Ο γιατρός μας μας ζήτησε τις παρακάτω εξετάσεις:

Γονιδιακές κάποιες είναι μοριακές.

Απολιποπρωτεΐνη β

Απολιποπρωτεΐνη ε

Ινωδογονο –β

gpla μετάλλαξη γλυκοπρωτεΐνης

gpllla αναστολέας ενεργοποίηση πλασμινογόνου -1

mthfr μετάλλαξη ομοκυστεΐνης a 1298 c

mthfr μετάλλαξη ομοκυστεΐνης κς7t

μετατρεπτικό ένζυμα αγγειοτενσίνης

καλλιέργεια κολπικοί και τραχηλικού για χλαμύδια και μυκοπλάσματα

 

Το κόστος αρκετά ψηλό κοντα στα 430 στην βιοιατρική.

Ξέρουμε κάπου στην Αθήνα που να έχει καλές τιμές και να κάνει καλή δουλειά. Μπορούν να γίνουν μέσω του ΙΚΑ?

Επίσης ξέρουμε για ποιο λόγο είναι αυτές οι εξετάσεις και αν είναι τόσο χρήσιμες?

 

Επίσης μας ζήτησε υστεροσκόπηση μιας και κάτι βλέπει κατι στην μήτρα.

Με την λαπαροσκόπηση που είχαμε κάνει σε άλλο γιατρο δεν θα μπορούσε να κάνει και την υστεροσκόπηση?

Ευχαριστώ πολύ και αναμένω απαντήσεις για να ενηεμρώσω την γυναίκα μου μιας και αγχώθηκε πάλι πολύ.

uIcqp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πότε πρέπει να αφαιρούνται τα ινομυώματα;

 

Τζούλη Αποστολάτου

 

Πηγη: http://www.vita.gr/html/ent/411/ent.1411.asp

 

 

Παρά το γεγονός ότι αρκετές γυναίκες έχουν ινομυώματα, λίγες γνωρίζουν περί τίνος ακριβώς πρόκειται, αλλά και τι προβλήματα θα μπορούσαν ίσως να προκαλέσουν. Τα ινομυώματα είναι στην πλειονότητά τους ακίνδυνα, και συνήθως υποχωρούν κατά την περίοδο της εμμηνόπαυσης. Επομένως, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Παρʼ όλα αυτά, εάν διαπιστώσετε την ύπαρξή τους, θα πρέπει να τα παρακολουθείτε. Η χειρουργική τους αφαίρεση επιβάλλεται μόνο όταν είναι μεγάλα και δημιουργούν προβλήματα (π.χ. υπογονιμότητα) ή για προληπτικούς λόγους (π.χ. για να μη δυσκολεύσουν κάποια μελλοντική εγκυμοσύνη).

 

Τι ακριβώς είναι;

Τα ινομυώματα είναι οι πιο συχνοί καλοήθεις όγκοι που εμφανίζονται στη μήτρα. Πρόκειται για αθροίσεις κυττάρων (μυϊκές ίνες και ινώδης ιστός) που το μέγεθός τους ξεκινά από 1 εκατοστό και μπορεί κάποιες φορές να ξεπεράσει ακόμη και τα 15 εκατοστά. Oι πιθανότητες να εξελιχθούν σε κακοήθεια είναι πολύ λίγες (0,1-0,5%).

 

Γιατί εμφανίζονται;

Επιστημονική απάντηση για τις ακριβείς αιτίες που προκαλούν τη δημιουργία τους δεν υπάρχει. Πιθανολογείται ότι εμφανίζονται όταν υπάρχει κληρονομική προδιάθεση ή εξαιτίας ορμονικών λόγων. Το σίγουρο είναι ότι η ανάπτυξή τους συνδέεται με τις γυναικείες ορμόνες (οιστρογόνα). Φυσικά, ρόλο παίζουν και οι ιδιαιτερότητες του κάθε οργανισμού.

 

Ποιες γυναίκες «προτιμούν»;

Εμφανίζονται κυρίως σε γυναίκες αναπαραγωγικής ηλικίας (25-45 ετών) και ιδιαίτερα σε όσες δεν έχουν κάνει παιδιά. Συνήθως κατά την περίοδο της εμμηνόπαυσης, που σταματάει η παραγωγή οιστρογόνων, το μέγεθός τους μικραίνει (συρρικνώνονται) και περιορίζονται τα συμπτώματα. Επίσης, έχει παρατηρηθεί ότι εμφανίζονται κυρίως σε γυναίκες των οποίων η μητέρα ή η αδελφή έχει ήδη παρουσιάσει ινομυώματα.

 

Ποια είναι τα συμπτώματα;

Oρισμένες γυναίκες, παρά το γεγονός ότι έχουν ινομυώματα, είναι ασυμπτωματικές. Ωστόσο, οι περισσότερες παρουσιάζουν συμπτώματα, τα οποία ποικίλλουν ανάλογα με το μέγεθος, τον αριθμό των ινομυωμάτων και το σημείο της μήτρας στο οποίο εντοπίζονται. Τα πιο συνήθη είναι:

1_ Πόνος, αίσθηση βάρους και «φούσκωμα» (διόγκωση) στην περιοχή της κοιλιάς, ανάλογα με τη θέση και το μέγεθος των ινομυωμάτων.

2. Μεγάλη απώλεια αίματος κατά την περίοδο (μηνορραγία) ή αιμορραγία ανάμεσα στις περιόδους.

3. Έντονος πόνος κατά τη διάρκεια της περιόδου (δυσμηνόρροια) ή κατά τη σεξουαλική επαφή (δυσπαρεύνια).

4. Συχνουρία, ουρολοιμώξεις, δυσκοιλιότητα, λόγω της πίεσης που ασκούν στα γειτονικά όργανα (ουροδόχο κύστη, έντερο).

5. Προβλήματα υπογονιμότητας, είτε λόγω εξωτερικής πίεσης των σαλπίγγων είτε όταν εμφανίζονται στο εσωτερικό της μήτρας (ενδομητρική κοιλότητα).

 

Τι προβλήματα μπορεί να δημιουργήσουν;

Όταν τα ινομυώματα είναι μεγάλα, λόγω της πίεσης που ασκούν σε μεγάλα αγγεία του οργανισμού, ενδέχεται να προκαλέσουν πρήξιμο (οίδημα), κιρσούς, διόγκωση των νεφρών (υδρονέφρωση) κ.ά. Επίσης, μπορεί να οδηγήσουν σε απόφραξη των σαλπίγγων ή να βλάψουν τις ωοθήκες, προκαλώντας προβλήματα γονιμότητας. Εξαιτίας όσων εντοπίζονται στο ενδομήτριο, υπάρχει το ενδεχόμενο να προκληθούν αυτόματες αποβολές, κυρίως κατά το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης. Επιπλέον, έχει αποδειχτεί ότι εμποδίζουν τη φυσιολογική σύλληψη, την κίνηση των σπερματοζωαρίων και ότι δυσκολεύουν την εμφύτευση εμβρύων κατά τη διαδικασία εξωσωματικής γονιμοποίησης.

 

Πώς γίνεται η διάγνωση;

Εάν διαπιστώσετε ότι έχετε ένα ή και περισσότερα από τα συμπτώματα που αναφέρουμε, θα πρέπει να επισκεφτείτε το γυναικολόγο σας, ο οποίος θα σας υποβάλει σε λεπτομερή γυναικολογική εξέταση και θα συμπληρώσει τον έλεγχο με ένα υπερηχογράφημα ή, αν το κρίνει απαραίτητο, με μια αξονική ή μαγνητική τομογραφία.

 

Πώς αντιμετωπίζονται;

Η θεραπεία που επιλέγει ο γιατρός κατά περίπτωση εξαρτάται από την ηλικία της γυναίκας, το εάν έχει γίνει μητέρα ή όχι, το μέγεθος των ινομυωμάτων, τη θέση τους και τα συμπτώματα που της προκαλούν. Συνήθως μικρά ινομυώματα, που δίνουν λίγα ή και καθόλου συμπτώματα, χρειάζονται μόνο τακτική παρακολούθηση με υπερηχογραφικό έλεγχο ανά εξάμηνο.

 

Πότε πρέπει να αφαιρούνται χειρουργικά;

Αν είναι μεγάλα (πάνω από 5 εκ.), η χειρουργική αφαίρεσή τους είναι απαραίτητη (συνήθως γίνεται λαπαροσκοπικά). Μάλιστα, πριν την επέμβαση, η γυναίκα μπορεί, αν το κρίνει αναγκαίο ο γιατρός της, να ακολουθήσει συγκεκριμένη φαρμακευτική αγωγή, για να περιοριστεί το μέγεθος των ινομυωμάτων και να αφαιρεθούν πιο εύκολα. Επίσης, το χειρουργείο είναι απαραίτητο όταν τα ινομυώματα δημιουργούν προβλήματα σε άλλα όργανα (λόγω πίεσης) ή προκαλούν αιμορραγία, αναιμία και υπογονιμότητα. Τέλος, είναι χρήσιμο να γνωρίζετε πως, αφαιρώντας τα ινομυώματα, αυτό δεν σημαίνει ότι θα απαλλαγείτε και οριστικά από το πρόβλημα. Δυστυχώς, υπάρχει το ενδεχόμενο να εμφανιστούν ξανά.

 

Tα είδη των ινομυωμάτων

Ανάλογα με το σημείο της μήτρας που εμφανίζονται, διακρίνονται σε:

Υποορογόνια: Αναπτύσσονται στο εξωτερικό μέρος της μήτρας, προς την κοιλιά, και όταν μεγαλώνουν, πιέζουν την ουροδόχο κύστη και το έντερο.

Ενδοτοιχωματικά: Εντοπίζονται στο εσωτερικό τοίχωμα της μήτρας. Όταν είναι μικρά, συνήθως δεν δίνουν συμπτώματα.

Υποβλεννογόνια: Εμφανίζονται μέσα στη μήτρα (ενδομήτριο). Μπορεί να προκαλέσουν αιμορραγίες και υπογονιμότητα.

 

Εμπόδιο στην εγκυμοσύνη

 

Σύμφωνα με πρόσφατη επιστημονική μελέτη στη Γαλλία, σε γυναίκες που αντιμετώπιζαν ανεξήγητη υπογονιμότητα και προσπαθούσαν επί τρία περίπου χρόνια να συλλάβουν, μετά τη λαπαρασκoπική αφαίρεση των ινομυωμάτων, αυξήθηκαν τα ποσοστά εγκυμοσύνης στο 41%. Μια άλλη μελέτη -στην ίδια χώρα- κατέληξε στο συμπέρασμα ότι η φυσιολογική γονιμότητα βελτιώνεται από 53 έως 70% μετά την αφαίρεση ινομυωμάτων από το εσωτερικό της μήτρας.

Στην περίπτωση που έχετε ινομυώματα και μείνετε τελικά έγκυος, αυτό δεν σημαίνει ότι θα παρουσιάσετε οπωσδήποτε προβλήματα. Το ίδιο ισχύει και όταν η διάγνωσή τους γίνει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Συνήθως αρκεί η παρακολούθησή τους. Αν όμως είναι μεγάλα και λόγω της θέσης τους επηρεάζουν την πορεία της κύησης, τότε είναι αναγκαία η επέμβαση του γυναικολόγου.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Παιδια γεια σας εχω και εγω ενα ινομυωμα αρκετα μεγαλο γυρο στα 13εκ.

μπορει καποιος να μου πει το ονομα του κου Μητση στο Ιασω γιατι τους πηρα τηλ και μου ειπαν οτι εχει 3 με το ιδιο επιθετο. SETAS help pls

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια ίσως το έχω ξαναπει αλλά να το ξαναπώ άλλη μια φορά, και ίσως να φανεί χρήσιμο σε ορισμένες από εσάς. Όσες είστε μεταξύ απόψεων και δεν ξέρετε τι να αποφασίσετε, ρίξτε μια ματιά και στη ρομποτική χειρουργική... όχι πόνος, όχι μεγάλο σημάδι, όχι πολυήμερη παραμονή στο νοσοκομείο, γρήγορη ανάρρωση, γρήγορη επιστροφή στις υποχρεώσεις...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Παιδια γεια σας εχω και εγω ενα ινομυωμα αρκετα μεγαλο γυρο στα 13εκ.

μπορει καποιος να μου πει το ονομα του κου Μητση στο Ιασω γιατι τους πηρα τηλ και μου ειπαν οτι εχει 3 με το ιδιο επιθετο. SETAS help pls

 

εαν βρήκες ποιον απο τους τρεις θα με βοηθούσες πολυ να μου πεις και μένα γιατί έχω ένα ινομυωμα μεγάλο απο ότι μου είπε ο γιατρός που μπορεί να αφαιρεθεί μόνο με καισαρική και επειδή έχω ήδη κάνει 2 θα ήθελα να μην περάσω πάλι την ίδια διαδικασία αν είναι δυνατόν. Ενδιαφέρομαι γιατί εχω ακούσει γενικά καλά λόγια για τον κ. Μήτση στο Ιασώ αλλά και εγώ δεν μπορώ να τον εντοπίσω.

Αν υπάρχει οποιαδήποτε άλλη σύσταση σχετικά με το θέμα ευχαρίστως θα την άκουγα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα ήθελα να διευκρινίσω στις αγαπητές φίλες ότι ο μύθος ότι στο ανοιχτό χειρουργείο επειδή ο χειρουργός πιάνει με τα χέρια του είναι καλύτερο, δεν ισχύει. Είναι περιορισμένες οι περιπτώσεις στις οποίες προτιμάται το ανοιχτό χειρουργείο ινουωματεκτομής (ή αφαίρεσης κύστης ωοθήκης) αντί της λαπαροσκόπησης. Όπως λένε οι παλιότεροι γιατροί, εντάξει αν δεν ξέρω να κάνω λαπαροσκόπηση κάπως πρέπει να το δικαιολογήσω... Αν δεν πιάσεις λοιπόν με τα χέρια σου...

Δεν υπάρχει λόγος να επεκταθώ εδώ με ιατρικές επεξηγήσεις, όσον αφορά το πότε δεν είναι εφικτή ή προτιμητέα η λαπαροσκοπική αφαίρεση ενός ή περισσότερων ινομυωμάτων, ή μιας κύστης ωοθήκης. Φυσικά και σε μια γυναίκα με τέτοιο ιστορικό, όχι πολύπλοκο, μέθοδος εκλογής για την αφαίρεση αυτού του ινομυώματος 4 εκατοστών είναι μέσω λαπαροσκόπησης.

Όσες γυναίκες ακούν από τους γυναικολόγους τους (συνήθως άνω των 60, γιατί οι υπόλοιποι αναθέτουν τη λαπαροσκόπηση σε νεότερους γιατρούς που έχουν εκπαιδευτεί κατάλληλα), ότι είναι καλύτερα να αφαιρεθεί ένα απλό ινομύωμα ή μια απλή κύστη με ανοιχτό χειρουργείο, ...ας πάρουν μια δεύτερη γνώμη.

Καλή χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να διευκρινίσω στις αγαπητές φίλες ότι ο μύθος ότι στο ανοιχτό χειρουργείο επειδή ο χειρουργός πιάνει με τα χέρια του είναι καλύτερο, δεν ισχύει. Είναι περιορισμένες οι περιπτώσεις στις οποίες προτιμάται το ανοιχτό χειρουργείο ινουωματεκτομής (ή αφαίρεσης κύστης ωοθήκης) αντί της λαπαροσκόπησης. Όπως λένε οι παλιότεροι γιατροί, εντάξει αν δεν ξέρω να κάνω λαπαροσκόπηση κάπως πρέπει να το δικαιολογήσω... Αν δεν πιάσεις λοιπόν με τα χέρια σου...

Δεν υπάρχει λόγος να επεκταθώ εδώ με ιατρικές επεξηγήσεις, όσον αφορά το πότε δεν είναι εφικτή ή προτιμητέα η λαπαροσκοπική αφαίρεση ενός ή περισσότερων ινομυωμάτων, ή μιας κύστης ωοθήκης. Φυσικά και σε μια γυναίκα με τέτοιο ιστορικό, όχι πολύπλοκο, μέθοδος εκλογής για την αφαίρεση αυτού του ινομυώματος 4 εκατοστών είναι μέσω λαπαροσκόπησης.

Όσες γυναίκες ακούν από τους γυναικολόγους τους (συνήθως άνω των 60, γιατί οι υπόλοιποι αναθέτουν τη λαπαροσκόπηση σε νεότερους γιατρούς που έχουν εκπαιδευτεί κατάλληλα), ότι είναι καλύτερα να αφαιρεθεί ένα απλό ινομύωμα ή μια απλή κύστη με ανοιχτό χειρουργείο, ...ας πάρουν μια δεύτερη γνώμη.

Καλή χρονιά.

 

δηλαδή σε οποιοδήποτε μέρος και αν είναι τα ινομυώματα και οποιοσδήποτε και αν ειναι ο αριθμός τους θα μπορούσαμε να τα αφαιρέσουμε με λαπαροσκόπηση?

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Ειναι η πρωτη φορα που γραφω, και θα ηθελα τη γνωμη σας σε αυτο το θεμα! Ειμαι 32 και ανακαλυψα στα 28 μου 2 ινομυωματα μικρα των 2 εκ. και τοτε η γυναικολογος μου με ειχε καθυσηχασει οτι δεν υπαρχει προβλημα και οτι μπορουσα να κανω οικογενεια κανονικα κ να μην το σκεφτομαι. Τωρα αυτα εχουν γινει 9, εκ των οποιων το ενα 5εκ. Ειμαι απο επαρχεια και οι δυο γιατροι εκει μου προτιναν ανοιχτη επεμβαση. Μη θελοντας να κανω ανοιχτη, εκλεισα ραντεβου στην αθηνα. Το ραντεβου με την κ. Χατζηραφαηλ μου εδωσε ανελπιστη χαρα διοτι μου ειπε με βεβαιοτητα οτι δεν πρεπει να κανω χειρουργειο και οτι μπορω να κανω οικογενεια πρωτα, καθως τα υνομυωματα μου ειναι υπορογονια. Την ιδια μερα επισκευθηκα τον κ. Πιστοφιδι, ο οποιος εινια υπερ της λαπαροσκοπησης διοτι λεει οτι καλο ειναι να αρχισω την οικογενεια μου ΄καθαρη' , και απο την αλλη εαν τα αφησω θα μεγαλωσουν αρκετα και μπορει να χρειαστω ανοιχτο πλεον χειρουργειο. Ξερω οτι και οι δυο χαιρουν εκτιμησης στο χωρο, και οι δυο μου ενεπνευσαν εμπιστοσυνη ως γιατροι, και εδειξαν πραγματικα ανθρωπινο προσωπο. νομιζω οτι θα τους επελεγα και τους δυο ξεχωρα. Τι γινεται όμως τωρα που εχουν διαφορετικη αποψη? Βοηθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

H Χατζηραφαήλ είναι η γιατρός μου. Έχουμε κάνει μαζί ρομποτικό χειρουργείο (ινομυώματα). Πρίν από αυτό έχω κάνει και ανοιχτό χειρουργείο (με άλλο γιατρό) και 2 υστεροσκοπικά (με τη Χατζηραφαήλ) όλα ινομυώματα.

 

Μια ερώτηση. Όταν σε είδε η Χατζηραφαήλ ήταν ήδη το μεγάλο σου ινομύωμα 5 εκατοστά?

 

Μεγάλο δίλλημα πάντως, πραγματικά. Είναι και οι δύο εξαιρετικοί γιατροί. Μήπως μια τρίτη γνώμη φωτίσει κάπως τα πράγματα?

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να αποφύγεις το ανοιχτό χειρουργείο κάνε το! Είναι πάρα πολύ δύσκολο, ποτέ ξανά δεν θα είσαι η ίδια (από θέμα άνεσης στις κινήσεις, σκέψου ότι σου κόβουν τους κοιλιακούς μυς! οι οποίοι χάνουν την ελαστικότητά τους μετά. Αλλά και από αισθητικής άποψης, η κοιλιά σου δεν θα ξαναγίνει κανονική). Ανάλογα με το πόσο δύσκολη θα είναι η εγχείριση (θέση, μέγεθος και πλήθος ινομυωμάτων), θα κάνεις από έξι μήνες έως και ένα χρόνο να συνέλθεις "τελείως" (όσο γίνεται, δηλαδή, να συνέλθεις μετά από αυτή την εγχείριση).

 

Η κοιλιά ράβεται κατά στρώματα. Πολλά ράμματα. Το να βγουν τα εξωτερικά (σε δέκα μέρες) δεν λέει και πολλά. Η ουλή σε τραβάει και θα σε πονάει στην παραμικρή κίνηση για καιρό. Για ένα μήνα περίπου δεν θα μπορείς ούτε να καθίσεις σε καρέκλα για πολλή ώρα (δίπλωμα, κακή στάση) αλλά ούτε και να περπατήσεις αρκετά, π.χ. για σουλειές στην πόλη.

Θα έχεις χοντράδια εσωτερικά στην ουλή (εγώ έχω δύο, ένα αριστερά ένα δεξιά), κάτι σαν σκληρά γρομπαλάκια, που δεν θα σε αφήνουν να σκύψεις, να διπλωθείς, για μήνες. Θα πονάς. Άντε δέσε τα κορδόνια σου, ας πούμε! Αυτά τα χοντράδια ενδέχεται να τα έχω, μου είπε μια φίλη, για πολλά χρόνια.

 

Μία μεμβράνη που έχουμε στην κοιλιά μας και συγκρατεί τα έντερα, φεύγει (όπως και στην καισαρική τομή επίσης), και μετά η κοιλιά σου "πετάει", κι ας μην είχες ποτέ κοιλίτσα. Και θα πετάει για πάντα.

 

Μετά από αυτή την εγχείριση δεν θα μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά: καισαρική απαραίτητα.

 

Δεν θέλω να σε κάνω να βάλεις τα κλάμματα, αλλά επειδή εμένα δεν μου τα είπε κανείς αυτά (εγώ όμως δεν είχα άλλη επιλογή, αλλά και πάλι: μην με αφήνετα να πάω στο χειρουργείο πιστεύοντας ότι θα είναι κάτι σαν αφαίρεση σκωληκοειδίτη! ) θέλω να σε κατατοπίσω λίγο, ώστε να πάρεις την απόφασή σου. Φυσικά, ρώτα τους γιατρούς σου! Κανείς δεν μπορεί να σε κατατοπίσει καλύτερα! Η κάθε περίπτωση είναι μοναδική, εμένα ο γιατρός όλο μου λέει και μου ξαναλέει πόσο "τα καταφέραμε", ότι δηλαδή ήταν πολύ δύσκολη η περίπτωσή μου, άρα ίσως να μην είναι πάντα τόσο άσχημα. Μπορεί όμως και η δική σου να είναι δύσκολη, γι' αυτό μην το παίρνεις αψήφιστα.

 

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο για την υγεία και τη γονιμότητά σου.

Επεξεργάστηκαν by Δρυάδα
ορθογραφικό
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...