Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσκλητήρια - Ιδέες ''Home made''


Phani

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στειλε αν μπορεις pm με τα στοιχεία της.Ενδιαφέρομαι για τη βάφτιση του γιου μου το καλοκαίρι και έχω καποιες ιδέες στο μυαλό μου.

Καλησπερα σου εστειλα πμ..θα τα πουμε το βραδακι

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , είμαι καινούρια στο forum ,έχω δύο κοριτσάκια το ένα 3 1/2 χρονών όπου στη βαφτισή της έκανα τα καθιερωμένα πήγα σε τυπογραφείο και διάλεξα ένα από τα απλά κλασικά προσκλητήρια και σ'ενα κατάστημα βαπτιστικών και διάλεξα μπομπονιέρες , τώρα στη μικρή μου αποφάσισα να βάλω και μία προσωπική πινελιά , έστω τα προσκλητήρια να τα φτιάξω μόνη μου , ως πρώτη ίδέα ήταν τα πλέον πολυχρησιμοποιημένα μπουκαλάκια με άμμο χαρτί (εσωτερικά η προσκληση) διπλή κορδέλα και ίσως κάτι μικρό να κρέμεται , μία μικρή πεταλούδα ή κάποια νεραϊδούλα ή κάτι άλλο (δεκτές οι προτάσεις σας) , και μία δεύτερη ιδέα επειδή η βάπτιση θα είναι καλοκαίρι ίσως μία μεγαλύτερη πεταλούδα και με μία κορδέλα δεμένο το προσκλητήριο ,όμως έχω χαθεί στο internet ψάχνω -ψάχνω και δε βρίσκω τα απαραίτητα υλικά και κάποια που έχω βρει είναι πανάκριβα συνολικά μου στοιχίζουν τουλάχιστον 50% ακριβότερα το να το φτιάξω μόνη μου απ'οτι να τα αγοράσω έτοιμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Πειτε ιδεες!!Εχω τελειωσει να βαφω τις κορνιζες κ θα βαλω διακοσμητικα

Η απορια μου τωρα ειναι...πως θα τις δωσω???για να παρω πουγγια θα δωσω παλι τοσα λεφτα....

Link to comment
Share on other sites

casperaki μου, δε θα έβαζα τουλάκι κτλ με κουφέτα!Εκτυπώνεις σε Α4 κάποα λεπτομέρεια από το προσκλητήριο, ή το όνομα του παιδιού με μια ωραία παιδική γραμματοσειρά α απ.χ. σε διάφορα μεγέθη, και την κόβεις στη μέση!Φτιάχνεις χωνάκια και ή βάζεις κασονάκι μου κουφέτα και σεσουλίτσα, ή τα βάζεις στα χωνάκια, μαζί με smarties. Επίσης εναλλακτικά αν δε θες χάρτινα χωνάκια, φτιάξε δεματάκια από όποιο ύφασμα θες, π.χ. γάζα ή τουλι που είναι πάμφθηνα και δίνε τα ξεχωριστά!Αν΄πάλι θες οπωσδήποτε να είναι πάνω στο καδράκι, τύλιξέ το με σχοινί απλό, η με κηροκλωστή και στη μία άκρη του που θα κρέμεται κρέμασε το δεματάκι με τα κουφετάκια!Το δεματάκι θα είναι ένα απλό τετράγωνο ΄κομμάτι γάζας.

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαλλον δεν τα εξηγησα καλα!~~

Βαφω κορνιζες για να τυπωσω χαρτονακι θα το βαλω μεσα στην κορνιζα αντι για φωτο και θα ειναι αυτο η προσκληση.

Εχω τελειωσει με τα βαψιματα.ΘΑ κολησω στις κορνιζες καποια μικρα ξυλινα καραβακι μαλλον και ετοιμο!!!

Απλα δεν μου αρεσει να παραδωσω ετσι την κορνιζα στους καλεσμενους.

ελεγα να επερνα πουγγια να βαλω το καθενα μεσα και να τα δωσω ετσι αλλα πρωτον δεν ξερω που εχει τοσο μεγαλα πουγγια και αν υπαρχουν θα ειναι ακριβα!

Και σκεφτομαι τωρα τι να κανω!

 

για μπομπονιερες ακομα δεν εχω αποφασισει!!

Link to comment
Share on other sites

A!Οh no πουγκιά!!!Πάλι με τρίχινο σχοινί δέσιμο και να κρέμεται καρτελάκι με το όνομα του καλεσμένου!Αχ, που βρήκες μικρά καραβάκια;;;;Είναι το θεμα μας...και θα χρειαστώ!

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Exei μικρα ξυλινα σε ενα βιβλιοπωλειο εδω κοντα μου.Αλλα ειναι αρκετα μικρα.Κανουν για να τα κολλησω στην κορνιζα αλλα θα προτιμουσα κατι πιο μεγαλο να φαινετε καλυτερα...

Θελεις να σου πω που ειναι?ΕΠειδη θα κατεβω αθηνα αυριο η Δευτερα για να αν θελεις να σου πω καλυτερα τοτε αν βρηκα κατι.

Θελω να πιστευω οτι θα βρω πραγματακια να κολλησω.....αλλιως θα παρω αναγκαστικα τα μινι καραβακια....

 

Ωραια αυτο με το σχοινι.Που θα βρω λες?

Link to comment
Share on other sites

casperaki, δεν χρειάζεται να τα βάλεις κάπου μέσα τα προσκλητήρια.

Κι εγώ που έκανα γλυφιτζούρια, έδεσα με κορδέλα που κρεμόταν, καρτελάκια που έγραφαν το όνομα του καλεσμένου.

Μόνο για μερικά που ήταν για αποστολή μέσω ταχυδρομείου, πήρα φακέλους με φουσκίτσες και τα έβαλα μέσα....

 

Σχοινί έχει και στα βιβλιοπωλεία (εκεί μαζί με τις κορδέλες και τα διάφορα είδη χαρτιών) ή σε καταστήματα με είδη συσκευασίας..

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

thanks!!!αυτο θα κανω!

Τα καρτελακια με τα ονοματα λεω να τα γραψω με το χερι και οχι να τυπωθει.

α και γραφουμε "Προς οικογενεια ταδε" μονο ε?

 

Όπως λέει και η mantinop, μόνο Οικογένεια τάδε.;)

 

Εγώ είχα φτιάξει στο word ένα πινακάκι με τις διαστάσεις που θα είχαν τα καρτελάκια και κάποια τα εκτύπωσα. Κάποια άλλα όμως, που δεν ήμουν σίγουρη για τα ονόματα και έπρεπε να ρωτήσω τις γιαγιάδες κλπ, τα έγραψα χειρόγραφα με ένα τυρκουάζ γυαλιστερό μαρκαδοράκι που πήρα απο βιβλιοπωλείο.;)

 

Επίσης, σε κοντινούς συγγενείς ή φίλους, έγραφα:

"Στην γιαγιά μου και στον παππού μου"

ή "Στον φίλο μου Κωνσταντίνο και στους γονείς του"

"Στη νονά μου και στο νονό μου κλπ :D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και παλι!ολους!αυτο ακριβως θα κανω!

σε κοντινους ειδικα!πολυ ομορφα!!ανυπομονω να το δω τελειωμενο!!!

γραμματοσειρες που θα βρω?αυτα που εχει το word ειναι για αγγλικα οχι ελληνικα...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν είχα χρόνο για να ψάξω στο ίντερνετ και να "κατεβάσω" και χρησιμοποίησα την Comic Sans MS που έχει στο Word και εφαρμόζεται και στα Ελληνικά.

 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι και με το καλό η βάπτιση σας!! Θα γίνουν πολύ όμορφα και θα καμαρώνεις σαν το παγώνι!!!:mrgreen::mrgreen:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια και γω μονη μου θα τις φτιαξω τις προσκλησεις!!!Θα τραβήξω την μπέμπα μια καλλιτεχνική φωτογραφια και θα γραψω το κειμενο στο πλάι ( στο photoshop ) !!!Ούτε 0.30 λεπτά δεν θα μου κοστίσει με τον φακελο μαζί!!!Λόγω δουλειάς εχω τιμές χονδρικής!!!!Θα μας μείνει και η φωτογραφία της μπεμπας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιες μαμάδες που έχετε ήδη κάνει προσκλητήρια μόνες σας, αν εκτυπώσατε σε απλό εκτυπωτή ή σε τυπογραφείο. Σκέφτομαι να πάρω ένα εκτυπωτή laser να εκτυπώσω προσκλήσεις στο σπίτι, αλλά συμφέρει; Πήγα μια βόλτα στα μαγαζιά και δεν βρίσκω κάτι να μου αρέσει και οι τιμές θεωρώ ότι είναι ακριβές. Πριν απο 6 χρόνια που παντρεύτηκα κάναμε ένα ιδιαίτερο προσκλητήριο με 1,65, που το είχαμε σχεδιάσει εμείς. Σήμερα αυτά που βλέπω με 1,5? και πάνω δεν με ενθουσιάζουν. Σκέφτηκα λοιπόν να βάλω κάποιον που πιάνει το χέρι του (π.χ. τα αδέρφια μου) να κάνουν μια ζωγραφιά, να ετοιμάσουμε και το κείμενο και να το εκτυπώσω.

Πόσο περίπου σας κόστισαν οι προσκλήσεις σας; Δεν θέλω να είναι πολύ ακρβές, γιατί προτιμώ τα χρήματα αυτά να τα διαθέσω για το τραπέζι.

 

Ζητάω πολλά ε;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα εκτυπώσει σε τυπογραφείο σε ρυζόχαρτο, έγχρωμο (γράμματα και εικονίδια) και μου είχε πάρει 1 ευρώ τη σελίδα. Τα δικά μου προσκλητήρια ήταν σχετικά μικρά και χωρούσαν 4 σε κάθε σελίδα, οπότε βγήκε 0,25λεπτά για κάθε προσκλητήριο. :D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να τυπώσεις απλό κείμενο και κανένα σκίτσο (με λίγες γραμμές) ασπρόμαυρο τότε σίγουρα σε συμφέρει να τυπώσεις σε εκτυπωτή στο σπίτι σου. Αν όμως είναι φωτογραφία ή ζωγραφιά με πολλά χρώματα ίσως να σε συμφέρει να τυπώσεις σε φωτογραφείο. Εμείς είχαμε φωτογραφία της μπέμπας και απλό ασπρόμαυρο κείμενο και τυπώσαμε τις φωτογραφίες σε φωτογραφείο και το κείμενο στο σπίτι. Μας κόστισε 50 λεπτά το προσκλητήριο περίπου (φωτογραφίες, χαρτόνι, φάκελοι) χωρίς το μελάνι του εκτυπωτή (δεν χρειάστηκε ολόκληρο μελάνι έχουμε τρία χρόνια το ίδιο και τώρα όπου να'ναι τελειώνει).

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα στο Μπαρκα...Καλα εγω βρεθηκα πλατεια βαθης αντι κουμουνδουρου αλλα τελος παντων!!!!το βρηκα!!!

Οι τιμες κατα την γνωμη μου δεν ειναι και φτηνες κορτισια ετσι\?

Βρηκα διακοσμητικα για κορνιζες θαλασσινα πολυ ωραια σε ενα κουτι ειχε διαφορα σχεδια.

Πηρα και για την λαμπαδι διακοσμηση!

Ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια που με βοηθατε!!!!

Απο το πολυ τρεξιμο σημερα ομως ξεχασα να παρω το χαρτι για να τυπωσω αλλα οκ αυριο!

Α και κοιταξα για σχοινι για να δεσω γυρω με καρτελακι με το ονομα του καλεσμενου αλλα τα σχοινια που ηθελα ηταν πολυ "αγρια" ξεφτισμενα και δεν μου αρεσε.

Βρηκα κατι αλλο σε χρωματα που ηθελα και το πηρα αυριο θα τελειωσω την δοκιμαστικη κορνιζα!μακαρι να ειναι καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία και οικονομικά πράγματα, σαν αυτά που ψάχνετε έχει στα Lerou Merilin δίπλα στα τζάμπο της Πειραιώς. Κι εγώ σήμερα πήγα τυχαία κι αγόρασα πολλά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα γάζες, γλαστράκια, κορδέλες και άλλα πράγματα πέρα της βάπτισης. Είδα όμως καδράκια, καβαλέτα, φαναράκια γενικά πράγματα που έχω δει ότι κάποιες ψάχνουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

επαναφέρω κι εγώ το θέμα γιατί σκέφτομαι να κάνω μόνη μου τα προσκλητήρια για τη βάφτιση του γιού μου. Συγκεκριμένα σκέφτομαι να κάνω κάτι παρόμοιο μ' αυτό με τα σακουλάκια:

BUTTERFLY-6.jpg

Σκέφτομαι να πάρω οικολογικά σακουλάκια συσκευασίας, αντι για το γρασίδι να φτιάξω με χαρτόνι μπλε κύματα, εκεί που είναι η πεταλούδα να κόψω καραβάκια απο χαρτόνια για τα ονόματα και να τα στερεώσω με διακοσμητικά μανταλάκια. Μέσα μια απλή κάρτα με το κειμενάκι που θα εκτυπώσω εγώ και λίγα ζαχαρωτά. Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...