Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΑΛΑ


ΜΑΡΥ.Τ

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοιταξα και τα δικα μου... Ευτυχως εγραφαν και τα δυο που ειχα το νουμερο 1.

Ισχυει το ιδιο και για τα γιαουρτια?

Κουκακη εγω βρισκω σε εναν φουρνο στην περιοχη μου.. ειναι πολύ νοστιμο γαλα, αλλα επειδη εχει πολύ βαρια γευση και μυρωδια (συγκριτικα με το Δελτα παντα που το εχουμε συνηθισει) περνω το λαιτ.. το ιδιο και στο Ολυμπος..

Μιμικα τι ξερεις για τα λαιτ γαλατα?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Το κουκάκη και το όλυμπος έχουν "πραγματική" γεύση γάλακτος... Τα Δέλτα κ.τ.λ. είναι σαν να πίνεις σκέτο νεράκι... Από μαρτυρίες άλλων φυσικά... Εγώ το γάλα το έχω κόψει από τα 18 μου διότι το απεχθάνομαι...

Για τα light, ξέρω ότι είναι ανθυγειυνά...

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου είπε η μητέρα μου (από συζήτηση με μητέρα που γνώρισε στην παιδική χαρά όπου πάει το γιό μου), για ένα γάλα από την Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή Θεσσαλονίκης..

 

Είναι σε γυάλινο μπουκάλι του λίτρου, και το έχει ο Βασιλόπουλος..

 

Το δοκιμάσαμε και έχει ελαφριά ωραία γεύση, και υποτίθεται ότι είναι φυσικό...

 

Δοκιμάστε το και αυτό..Πλέον, αν δεν έχεις κατσίκα ή αγελάδα σπίτι σου δεν είσαι ποτέ σίγουρος!!

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι δεν ειναι οτι καλύτερο αλλα αμα πινεις ολα τα χρονια Δελτα σου ερχεται καπως μετα να πιεις το κανονικο Ολυμπος η το Κουκακη..

Δεν μπορω να τα πιω με τιποτα

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα πάντως μου είπε η μητέρα μου (από συζήτηση με μητέρα που γνώρισε στην παιδική χαρά όπου πάει το γιό μου), για ένα γάλα από την Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή Θεσσαλονίκης..

 

Είναι σε γυάλινο μπουκάλι του λίτρου, και το έχει ο Βασιλόπουλος..

 

Το δοκιμάσαμε και έχει ελαφριά ωραία γεύση, και υποτίθεται ότι είναι φυσικό...

 

Δοκιμάστε το και αυτό..Πλέον, αν δεν έχεις κατσίκα ή αγελάδα σπίτι σου δεν είσαι ποτέ σίγουρος!!

 

το ΄παίρνουμε και αυτό πολύ συχνά, είναι πραγματικά πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι πολύ καλό όπως εξίσου καλό είναι το φρέσκο κατσικίσιο που το έχουν και στα ΑΒ και στα Champion ειδικά αν κάποιο απο τα μικρά είναι αλλεργικό στο γάλα το δεύτερο μπορούν να το πίνουν άφοβα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξα και τα δικα μου... Ευτυχως εγραφαν και τα δυο που ειχα το νουμερο 1.

Ισχυει το ιδιο και για τα γιαουρτια?

Κουκακη εγω βρισκω σε εναν φουρνο στην περιοχη μου.. ειναι πολύ νοστιμο γαλα, αλλα επειδη εχει πολύ βαρια γευση και μυρωδια (συγκριτικα με το Δελτα παντα που το εχουμε συνηθισει) περνω το λαιτ.. το ιδιο και στο Ολυμπος..

Μιμικα τι ξερεις για τα λαιτ γαλατα?

 

Τουλάχιστον το Δέλτα είναι πράσινο ( δηλ. όχι μεταλλαγμένο) στην Λίστα της Greenpeace

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

....Εγω δίνω στο μικρό μου συμπυκνωμένο Nestle 2...κακό κάνω???Με αγχωσατε...Ξέρετε,έπινα και γω συμπυκνωμένο παιδί (Βλάχας-Νestle) και μια χαρά μεγάλωσα...Το φρέσκο είναι μπελάς..Αν πας κάπου έξω πρεπεί να βρεις ψυγείο να το βάλεις...λέω τωρα... :oops::oops:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω του δινω almiron της nutricia και εχει κατι Α και αλλες φορες Β στο χαρτινο κουτι.

εγω παιρνω απο μια φαρμα πολυ κοντα στην δουλεια μου .εχω παει και εχω ελεγξει και τις εγκαταστασεις.ειναι πιστοποιημενο αλλα εχει αυτην την βαρια μυρωδια που λετε.

οταν το βραζεις δε κανει ενα στρωμα απο πανω που δεν το ειχα ξαναδει.

το πουλανε στα ζαχαροπλαστεια Αρτος και γλυκο και λεγετε φαρμα ΜΠΕΚΑ.

Πολυ καλο θα ελεγα.εξαιρετικο.

Link to comment
Share on other sites

Αχ, demi, μαλλον εισαι πολυ μικρή!!!! :D

Πολυ φυσικο ειναι να το βραζεις το γαλα και να κανει αυτη την "πετσα" απο επανω.!! Εγω θυμαμαι ότι το γαλα που παιρναμε παλιάαααααα, πριν το κανουν οι ΔΕΛΤΑ κλπ "ομογενοποιημενο" και διαφορα αλλα ακατανοητα και το βαλουν σε χαρτινα μπουκαλια, οταν το εβραζες ήταν ακριβως ετσι.

Link to comment
Share on other sites

οχι καρδουλα μου ξερω απο γαλατα και πολυ καλα μαλιστα.δεν μιλαμε για την κλασικη πετσα αλλα να το παρεις και να κανεις βουτυρο..πολυ παχος σου μιλαω..

αν δεν εισαι απο χωριο δεν εχεις δει ξανα τετοιο παχος.

Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλαν αυτό

------------------------------------------------------------------------------

 

Όποιος έγραψε το email που λέει για την ανα-παστερίωση

 

o Δεν έχει πάει ποτέ σε Super market λίγο πριν κλείσει να δει ότι γενικά δεν μένουν γάλατα.

o Δεν ξέρει από παραγωγική διαδικασία και κόστος στην βιομηχανία

o Και σίγουρα γράφει τέτοια spam mail για να τσιμπάμε εμείς οι αφελείς που και να τα κυκλοφορούμε ώστε τζίρος να γίνεται.

Βλέπεις δεν πιάνουν πια τα mail «στείλτο σε 10 άτομα και θα ζήσεις 214 χρόνια» και τώρα έχουμε το γάλα, τις παραλίες που ξαφνικά έγιναν όλες βρώμικες κλπ.

 

Γιατί ασχολήθηκα; Γιατί δεν είναι λογικό να ανα-παστεριωθεί το γάλα και να δοθεί στην κατανάλωση έχοντας μάλιστα σημάδι πόσες φορές έχει ξαναγίνει.

Στείλε το και σε όποιον άλλον το έστειλες και σε αυτούς που σου το στείλανε ώστε να συνεχίσουν να πίνουν γαλατάκι.

 

Η απάντηση που πείρα από την Vivartia.

 

Αγαπητέ κύριε �

 

 

Έχουμε λάβει το email σας και σας ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Θα θέλαμε να δηλώσουμε κατηγορηματικά ότι τα όσα αναφέρονται είναι ψευδή και αποτελούν ανεύθυνες διαδόσεις που στοχεύουν στην υποβάθμιση της αξίας του γάλακτος.

 

Ο αριθμός που αναγράφεται στο κάτω μέρος της συσκευασίας των προϊόντων γάλακτος είναι ο αριθμός του γεμιστικού της μηχανής που εμφιαλώθηκε η συγκεκριμένη συσκευασία. Ο αριθμός αυτός είναι απαραίτητο να αναγράφεται στα πλαίσια του συστήματος ιχνηλασιμότητας που πρέπει εφαρμόζεται από όλες τις εταιρίες.

 

Το φρέσκο γάλα ΔΕΛΤΑ παράγεται από 100% φρέσκο ελληνικό γάλα, το οποίο συλλέγεται καθημερινά από επιλεγμένες φάρμες σε όλη την Ελλάδα και παστεριώνεται στα 2 εργοστάσια μας στον Ταύρο Αττικής και στην Σίνδο Θεσσαλονίκης λίγες ώρες πριν διατεθεί στα καταστήματα. Κάθε συσκευασία φέρει πάνω της τον αριθμό ταυτότητας ο οποίος μας επιτρέπει να γνωρίζουμε μέχρι και την φάρμα παραγωγής του γάλακτος που περιέχεται.

 

Όταν το γάλα φθάσει στην ημερομηνία λήξης του, αποσύρεται από τα καταστήματα, επιστρέφεται στην εταιρία και στην συνέχεια αποστέλλεται στις χωματερές για καταστροφή ή σε μονάδες λιπασμάτων ακολουθώντας όλες τις νόμιμες διαδικασίες. Τα πρωτόκολλα καταστροφής αποδεικνύουν στους τακτικούς ελέγχους που γίνονται από τις κρατικές υπηρεσίες την απόλυτη εφαρμογή της διαδικασίας.

 

Τέλος, η εταιρία μας θα καταφύγει σε κάθε νόμιμο μέσο για τον περιορισμό των ανωνύμων που θίγουν την φήμη και την αξιοπιστία ολόκληρου του κλάδου.

 

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνιση οι σύμβουλοι ενημέρωσης του Κέντρου Ενημέρωσης ΔΕΛΤΑ είναι στην διάθεσή σας στο τηλ. χωρίς χρέωση 800-1199-800.

 

Έλενα Αργυράκη

Υπεύθυνη Κέντρου Ενημέρωσης ΔΕΛΤΑ

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

demi, μου κινησες την περιέργεια!!! Το γαλατακι πρεπει να'ναι και γευστικότατο!!!

 

Παρεμπιπτόντως, εχετε αναρωτηθεί τι πραγματικα περιέχουν τα διάφορα παιδικά "γάλατα" που δινουμε στα παιδια μας? Τα περισσότερα δεν γραφουν επανω "γάλα" αλλά "ρόφημα γάλακτος" - οπως και τα διάφορα γιαουρτάκια γράφουν "επιδόρπιο γιαουρτιου"...

Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλαν αυτό

------------------------------------------------------------------------------

 

Όποιος έγραψε το email που λέει για την ανα-παστερίωση

 

o Δεν έχει πάει ποτέ σε Super market λίγο πριν κλείσει να δει ότι γενικά δεν μένουν γάλατα.

o Δεν ξέρει από παραγωγική διαδικασία και κόστος στην βιομηχανία

o Και σίγουρα γράφει τέτοια spam mail για να τσιμπάμε εμείς οι αφελείς που και να τα κυκλοφορούμε ώστε τζίρος να γίνεται.

Βλέπεις δεν πιάνουν πια τα mail «στείλτο σε 10 άτομα και θα ζήσεις 214 χρόνια» και τώρα έχουμε το γάλα, τις παραλίες που ξαφνικά έγιναν όλες βρώμικες κλπ.

 

Γιατί ασχολήθηκα; Γιατί δεν είναι λογικό να ανα-παστεριωθεί το γάλα και να δοθεί στην κατανάλωση έχοντας μάλιστα σημάδι πόσες φορές έχει ξαναγίνει.

Στείλε το και σε όποιον άλλον το έστειλες και σε αυτούς που σου το στείλανε ώστε να συνεχίσουν να πίνουν γαλατάκι.

 

Η απάντηση που πείρα από την Vivartia.

 

Αγαπητέ κύριε �

 

 

Έχουμε λάβει το email σας και σας ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Θα θέλαμε να δηλώσουμε κατηγορηματικά ότι τα όσα αναφέρονται είναι ψευδή και αποτελούν ανεύθυνες διαδόσεις που στοχεύουν στην υποβάθμιση της αξίας του γάλακτος.

 

Ο αριθμός που αναγράφεται στο κάτω μέρος της συσκευασίας των προϊόντων γάλακτος είναι ο αριθμός του γεμιστικού της μηχανής που εμφιαλώθηκε η συγκεκριμένη συσκευασία. Ο αριθμός αυτός είναι απαραίτητο να αναγράφεται στα πλαίσια του συστήματος ιχνηλασιμότητας που πρέπει εφαρμόζεται από όλες τις εταιρίες.

 

Το φρέσκο γάλα ΔΕΛΤΑ παράγεται από 100% φρέσκο ελληνικό γάλα, το οποίο συλλέγεται καθημερινά από επιλεγμένες φάρμες σε όλη την Ελλάδα και παστεριώνεται στα 2 εργοστάσια μας στον Ταύρο Αττικής και στην Σίνδο Θεσσαλονίκης λίγες ώρες πριν διατεθεί στα καταστήματα. Κάθε συσκευασία φέρει πάνω της τον αριθμό ταυτότητας ο οποίος μας επιτρέπει να γνωρίζουμε μέχρι και την φάρμα παραγωγής του γάλακτος που περιέχεται.

 

Όταν το γάλα φθάσει στην ημερομηνία λήξης του, αποσύρεται από τα καταστήματα, επιστρέφεται στην εταιρία και στην συνέχεια αποστέλλεται στις χωματερές για καταστροφή ή σε μονάδες λιπασμάτων ακολουθώντας όλες τις νόμιμες διαδικασίες. Τα πρωτόκολλα καταστροφής αποδεικνύουν στους τακτικούς ελέγχους που γίνονται από τις κρατικές υπηρεσίες την απόλυτη εφαρμογή της διαδικασίας.

 

Τέλος, η εταιρία μας θα καταφύγει σε κάθε νόμιμο μέσο για τον περιορισμό των ανωνύμων που θίγουν την φήμη και την αξιοπιστία ολόκληρου του κλάδου.

 

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνιση οι σύμβουλοι ενημέρωσης του Κέντρου Ενημέρωσης ΔΕΛΤΑ είναι στην διάθεσή σας στο τηλ. χωρίς χρέωση 800-1199-800.

 

Έλενα Αργυράκη

Υπεύθυνη Κέντρου Ενημέρωσης ΔΕΛΤΑ

 

Συγνώμη βρε Χαρά, τι περίμενες να σου πει, ναι κυρία μου έτσι είναι τα πράγματα.

Σιγά να μην τα πάνε στις χωματερές…………

Συνάδελφος μου η οποία δούλευε παλιότερα σε εταιρεία Software και είχαν πελάτες γαλακτοβιομηχανίες μου επιβεβαίωσε ότι πραγματικά γίνεται αυτή η διαδικασία.

Και εγώ εάν στείλω επιστολή στην Κουκάκη τα ίδια με την Δέλτα θα μου πούνε………

Εσύ πιστεύεις ότι υπάρχει πραγματικά περίπτωση να το πετάνε το γάλα στις ΧΩΜΑΤΕΡΕΣ και να χάνουν κέρδος απλά και μόνο για να εξασφαλίσουν την υγεία μας??

Ακόμα και κάπου στην μέση να είναι η αλήθεια, πιστεύω ότι πρέπει να είμαστε προσεκτικοί

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια η νοοτροπια ολων των μεγαλων βιομηχανιων καθε ειδους ειναι πανω κατω η ιδια. ΔΕΝ ΠΕΤΙΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.

Πως νομιζετε οτι εγιναν μεγαλες και τρανες?????

Εκμεταλλευονται τα παντα, διαφορετικα θα ηταν μαγαζακια της γειτονιας.

Καταστροφες = ζημια στους τζιρους και δεν τους συμφερει βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε Χαρά, τι περίμενες να σου πει, ναι κυρία μου έτσι είναι τα πράγματα.

 

Μου το έστειλαν με email και σας το παρέθεσα....μη φάω και ξύλο κιόλας.... 8)

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

E!!! όχι και ξύλο βρε κορίτσι ……. Δεν ήθελα να φανεί έτσι…… :D

Αν πρέπει κάποιος να φάει ξύλο είναι όλοι αυτοί που μας δουλεύουν και δεν ξέρουμε πλέον τι να πιστέψουμε

:twisted::twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τα πραγματα εχουν ως εξης..

το γαλα ειναι ζωντανος οργανισμος .οταν ακουμε την λεξη μικροβια και παθαινουμε πανικο τι σημαινει?μικρος βιος.δηλ υπαρχουν και καλα μικροβια και οργανισμοι τα οποια οταν πεθανουν ξινιζει το γαλα(γηρας γαλατος).

οσο πιο λιγες μερες εχει διαρκεια το γαλα τοσο καλυτερα(δηλ.3-4 ημερες)

μετα ξεφευγουμε.

προτεινω μικρες εταιρειες κουκακη μπεκα ολυμπος κτλ για παρα πολλους λογους.οι κολοσοι δεν φοβουνται κανεναν .τα μικρομαγαζα ομως τα εχουν σκισει στους ελεγχους.

φυσικα και το γαλα στις μεγαλες δεν το πετανε αλλα το κανουν τυρι γιαουρτι κλπ.

στις μικρες δεν εχουν μεγαλες επιστροφες γαλακτος και δεν τους συμφερει να μπουνε στην διαδικασια βραζω παστεριωνω ξανα το παλιο με το καινουργιο..

παντως οι κοπελες απο Θεσσαλονικη ας δοκιμασουν μια φορα την φαρμα του ΜΠεκα απο περιεργεια και πειτε μου...

Link to comment
Share on other sites

Επισης το ιδανικο ειναι να αγοραζετε γαλα που να μην το βλεπει ο ηλιος δηλαδη να μην παιρνετε συσκευασιες πλαστικες που δεν καλυπτουν πληρως το περιεχομενο τους.

Ειναι πολυ πιθανο (ειδικα τωρα το καλοκαιρι) να αναπτυχθουν μικροβια και μυκητες κακοι για τον οργανισμο (μεχρι γαστρεντεριτιδες εχουν καταγραφει απο κακη αποθηκευση).

 

Ιδανικες για αυτα οι χαρτινες συσκευασιες τυπου tetra pak.

Link to comment
Share on other sites

demi που το βρίσκεις το γάλα Μπέκα :?: Εγώ του δίνω γιαούρτι Κουκάκη και χρησιμοποιώ για μας το γάλα του

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...