Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Το malox plus κάνει? Εχώ είχα πάρει στην πρώτη μου γιατί είχα πρόβλημα με τη χολή αλλά έπρεπε να φτάσω στο απροχώρητο για να το πάρω.

 

Εμένα πάντως η καούρα δε μου φέρνει βήχα ... απλά νιώθω ένα κάψιμο από το στομάχι μέχρι τον οισοφάγο!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 157
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είμαι κι εγω αρχές 4ου μηνα και άρχισαν δυστυχως οι καουρες! Ότι και να φάω έχω ένα κάψιμο στο στομάχι που μου προκαλέι βήχα.Το γάλα με βοηθάει κάπως και καμια φορα αν είναι ανυπόφορες πέρνω ένα maalox plus που κάνει να το περνουμε αλλά και πάλι δε περνάει τελείως! Φαντάζομαι πιο μετα τι θα κανουμε που θα εχει μεγαλωσει κι αλλο η μητρα και θα πιεζει το στομαχι μας περισσότερο! Δε θέλω να το σκέφτομαι!

 

εσύ 16εβδομάδων δεν είσαι? Πώς είσαι αρχές του τέταρτου? Εχώ είμαι 12εβδομάδων και μπαίνω στον 4ο σε 10μέρες

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
Εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα αλλά σε τεράστιο βαθμό. Υπήρχαν βράδια που την έβγαζα καθιστή γιατί σε ξαπλωτή θέση τα πράγματα ήταν ακόμα χειρότερα. Μέχρι που το είπα στο γιατρό μου και σώθηκα. Μου έδωσε ένα σιροπάκι που μάλιστα γράφει (από τα λίγα φάρμακα που το γράφουν) ότι μπορεί να χορηγείται στην εγκυμοσύνη και το θηλασμό και φτιάχνει ένα στρώμα στο στομάχι πάνω από το φαγητό έτσι ώστε τα υγρά του στομάχου να μην ανεβαίνουν προς τα πάνω. Όποια κοπέλα θέλει ας μου στείλει πμ για να ρωτήσει το γιατρό της. Εννοείται ότι τα αντιόξινα χαπάκια που κυκλοφορούν τα θεωρούσα καραμελίτσες για το πρόβλημά μου. Πάντως αυτό το σιρόπι με έσωσε.

 

θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου γράψεις το όνομα από το σιροπάκι!:?

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν ειμαι η μονη που καιγεται ο οισοφαγος μου...

εγω δεν εχω βρει πως να το αντιμετωπισω..

για πειτε καμια τιποτα..

τι σιροπακι ειναι αυτο?

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την στιγμή που σου γράφω καίγετε όλος ο οισοφάγος μου....Με ενοχλεί αφανταστα αλλά όπως είδες είναι φυσιολογικό για μας τις εγκυούλες!!! Υπομονη λοιπόν!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα simeco τα εχω κανει καραμελες δυστυχως!! ότι και να φαω με πειραζει..καιγομαι απο το στομαχι ως τα αυτια! Αλλα εχω παρατηρησει δεν με πιανει μονο με το φαι αλλα και στο ασχετο..αν σκυψω ή αν κουραστω πολυ...ή αν περπατησω γρηγορα και λαχανιασω..

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βοηθούν επίσης στον ύπνο πολλά μαξιλάρια, ώστε το κεφάλι να είναι ψηλότερα από το στομάχι και να τρώτε το τελευταίο γεύμα όσο πιο νωρίς γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

οι καουρες απόλυτα φυσιολογικές ειδικά τους τελευταίους μήνες γιατί χαλαρώνουν οι μυς καθώς προετοιμάζεται ο οργανισμός για τον τοκετό!

Ζητήστε την συμβουλή του γιατρού σας για να σας χορηγήσει κάτι αντιόξινο.Εγώ έπαιρνα malox.

Ότι παίρνεται πάντα να ρωτάτε του γιατρούς σας, η κάθε παρίπτωση είναι διαφορετική & ας πρόκειται για τα ίδια συμπτώματα.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω τι με βοηθάει πολυ πολύ????

 

Έχω πάρει Αριάννι - Ολυμπος (ξυνόγαλα) και το πίνω παγωμενο (γουλίτσα γουλίτσα).....Με βοηθάει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ....ειλικρινά...

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και με το νερο με πιανει...........δεν υποφερετε ......:lol::lol:

 

το νερό τα κάνει χειρότερα τα πράγματα, δοκίμασε γάλα ή ξυνόγαλα όπως αναφέρθηκε και προηγουμένως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Καλημέρα σε όλους. είμαι στην 32η εβδομάδα και εδώ και 4-5 μέρες νιώθω το λαιμό μου να καίει... Το κάψιμο αυτό γίνεται εντονότερο κατά τη διάρκεια της νύχτας και νωρίς το πρωί. Να σημειώσω ότι δεν χρησιμοποιώ στα φαγητά μου έντονα μπαχαρικά ή καρυκεύματα που να δικαιολογούν κάτι τέτοιο. Συμβαίνει σε κάποια άλλη κοπέλα αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Οι γνωστές ''καούρες''.....μερικες εγκυες τις εχουν αλλες παλι οχι,εγω στην δευτερη εγκυμοσυνη τις είχα (αυτες και αλλα πολλα...).Μερικοι λενε οτι συμβαινουν γιατι το μωρο βγαζει μαλλια...δεν τα πιστευω αυτα αλλα τελικα ο μικρός μου βγηκε με 2 ποντους μαλλι ...

 

Δες εδω

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=31112

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Όντως πρόκειται για καουρες. Εγώ είχα απτή 28 ως την 32 περίπου και τώρα που είμαι στην 36,1 μου έχουν περάσει και έρχονται

μόνο περιστασιακά αναλόγως του τι εχω φάει. Είναι πολύ ενοχλητικό αίσθημα και με έπιανε συνήθως νύχτα και ξενυχτουσα :)) συμβαίνει επειδή το μωρό πιέζει το στομάχι τώρα που μεγάλωσε και τα υγρά του στομαχου ανεβαίνουν στον οισοφαγο ειδικά όταν είμαστε ξαπλωμενοι κ νιώθουμε αυτό το κάψιμο. Ο γιατρός μου μου χε συστήσει να περνώ αντιοξινα αλλά δεν είδα κανένα αποτέλεσμα μαύτα. Οι τσιχλες μπορώ να πω με βοήθησαν αρκετά!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα από την αρχή της εγκυμοσύνης μέχρι και τώρα που έχει εμπεδωθεί το μωρό... είναι απαίσιο πράγμα, ειδικά αν το έχεις σχεδόν όλες τις ώρες της ημέρας. Θα συμφωνήσω ότι η υπομονή και οι τσίχλες με βοηθησαν αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Το παρακολούθησα αυτές τις μέρες. Όντως συμβαίνει όταν τρώω πολύ αργά. Από σήμερα λοιπόν βράδυ δεν ξανατρώω. Κι αν πεινάσω θα προτιμήσω κάτι ελαφρύ. Να φανταστώ οτιδήποτε τσίχλες. Δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο?. Π.χ από φαρμακείο? Κορίτσια ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καούρες!! Τις έχω κι εγώ αλλά όχι συνεχόμενα..Αν αργήσω να φάω, ή φάω αργά ή κάτι πιο βαρύ με πιάνουν. Με βοηθά πολύ το γάλα ή όταν φάω κάτι παγωμένο και δροσιστικό...οπως παγωτό ή ζελέ!

bunbunadg20110712_2_O+prigkipas+mou+einai.png

Link to comment
Share on other sites

εγω με ξυνομηλο και κορομηλα ειδα μεγαλη διαφορα!!!!!!!!!!!!!!ενιωθα σα δρακος που βγαζει φωτια απο μεσα απο το στομαχι!!!!!!απορρω που μερικες λενε οτι εγκυμοσυνη ειναι μια απο τις πιο ωραιες φασεισ στη ζωη της γυναικας ενας οργανισμος σε κατασταση φρικης!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ποτε θα τελειωσει.................

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θυμησατε τωρα...!!!!!!! εγω υπεφερα πραγματικα απο τις καουρες.Το μονο που με ανακουφιζε ηταν το λεμονι και πολλες φορες εβαζα σε ενα ποτηρι νερο, στιμενο λεμονι και σοδα φαγητου και ηρεμουσα αμεσως.....

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...