Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΣ ΦΟΡΕΑΣ:ΔΗΜΟΣΙΟ


Recommended Posts

Μπορει καπια κοπελα να γραψει την διαδικασια απο την αδεια κυησης και μετα(απο που περνω την αδεια , τι στο καλο την κανω, οταν γεννησω τι κανω για να παρω τα 1000 ευρω και γενικά αν υπαρχει κατι αλλο). Ευχαριστω!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χρόνια πολλά!!!!!

Και για την καισαρική μόνο αυτό το ποσό παίρνουμε ή πρέπει να κάνω και καμιά εξτρα κίνηση;

 

εμφανιστηκες;;ολα καλα;δεν παιρνουμε τιπτα για καισαρικη μονο αυτα τα 1000!

Link to comment
Share on other sites

Καλη Χρονια!! Να ρωτησω κατι μιας και ειμαι ακομα φοιτητρια και εχω ΤΕΒΕ απο το μπαμπα μου. Ειναι προτιμοτερο να ασφαλιστω στο δημοσιο μεσω του συζυγου η να με βαλει στο ικα ο μπαμπας μου σαν εργαζομενη?? Ουτως η αλλως η γιατρος ειναι ιδιωτικη και σκοπευω να γεννησω στο μητερα. Ειναι καλυτερες οι εισφορες και τα επιδοματα του ικα απο του δημοσιου? Το μωρο αργοτερα μαλλον στο Δημοσιο θα το βαλουμε. Το επιδομα των 1000 ευρω του τοκετου το παιρνουν και οι εμμεσα ασφαλισμενοι στο δημοσιο??

Baby on board...

 

dev241pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Καλη Χρονια!! Να ρωτησω κατι μιας και ειμαι ακομα φοιτητρια και εχω ΤΕΒΕ απο το μπαμπα μου. Ειναι προτιμοτερο να ασφαλιστω στο δημοσιο μεσω του συζυγου η να με βαλει στο ικα ο μπαμπας μου σαν εργαζομενη?? Ουτως η αλλως η γιατρος ειναι ιδιωτικη και σκοπευω να γεννησω στο μητερα. Ειναι καλυτερες οι εισφορες και τα επιδοματα του ικα απο του δημοσιου? Το μωρο αργοτερα μαλλον στο Δημοσιο θα το βαλουμε. Το επιδομα των 1000 ευρω του τοκετου το παιρνουν και οι εμμεσα ασφαλισμενοι στο δημοσιο??

 

Το δημοσιο ειναι κλασης ανωτερο απο το ικα, δεν συγκρινονται καν, αλλα για τον αμεσα ασφαλισμενο. Για τον εμμεσα δεν γνωριζω να σου πω. Εγω πηρα 1000 ευρω επιδομα τοκετου συν 350 ευρω για νοσηλεια που εκανα πριν γεννησω. Πληρωνομουν κανονικα το μισθο μου σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης και εκανα ολες τις εξετασεις χωρις να πληρωνω στα καλυτερα ιδιωτικα διαγνωστικα κεντρα της πολης. Ομως ξαναλεω ειμαι αμεσα ασφαλισμενη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΕΙΣΕΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΕΝΝΑς ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΚΑΣΩ!!!ΛΟΙΠΟΝ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΕΙΣ ΑΡΙΘΜΙΤΙΚΑ :

1. ΠΟΣΑ ΕΝΣΙΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΥΓΕΙΑς ΤΟΥ ΙΚΑ?ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΤΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ.

 

2.ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΕΡΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ?Κ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ?ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ? ΣΤΗΝ ΜΕΣΗΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?

 

3.ΚΑΙ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΜΠΕΝΕΙς ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ??

 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΘΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΧΡΗΣΗΜΗ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ Κ ΣΥΓΝΩΜΗ ΕΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι με 50 ενσημα δικαιουσαι βιβλιαριο αρα και επιδομα τοκετου 800περιπου ευρω. το ικα δινει και ενα επιδομα μετα τη γεννα αλλα νομιζω χρειαζονται 200 ενσημα. πρεπει αν δε κανω λαθος να δουλευεις πριν την εγκυμοσυνη και ετσι παιρνεις καποια αποζημιωση για 4 περιπου μηνες(οσο ο μισθος) και για αλλους πεντε μηνες απο τον ΟΑΕΔ. δεν ξερω ομως ακριβως τι ενσημα θελει για τον ΟΑΕΔ

Baby on board...

 

dev241pr___.png

Link to comment
Share on other sites

να σας κανω μια ερωτηση?εγεννησα πριν 2βδομαδες..ειμαι ανεργη και ειμαι ασφαλισμενη στον συζυγο..τι επιδομα δικαιουμαι?γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο με φ.τ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...