Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αστιγματισμος


Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τελικα εμεις θα τα βαλουμε τα γυαλακια μας,

πηγαμε χτες σε παιδοφθαλμιατρο και εφου εξετασε το μικρο πολυ προσεκτικα μας ειπε οτι φυσικα θα τα βαλει και θα τα φοραει μαλιστα συνεχεια.

οποτε αυριο το απογευμα βουρ για αγορα του νεου μας αξεσουαρ.

να δω πως θα τα παμε εμεις η μαμα και ο μπαμπας γιατι ο μικρος μου φαινετε πιο ωριμος απο εμας σε αυτο το θεμα.:?

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις απο πειρα μεχρι ποτε μπορεις να "διορθωσεις" τον αστιγματισμο?

Δλδ στην ουσια μεχρι ποτε αναπτυσετε το ματι?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις απο πειρα μεχρι ποτε μπορεις να "διορθωσεις" τον αστιγματισμο?

Δλδ στην ουσια μεχρι ποτε αναπτυσετε το ματι?

Λένε μετά την ενηλικίωση, στην ουσία όμως ισχύει να έχει σταθεροποιηθεί μυωπία ή αστιγματισμός για ένα με δύο χρόνια. Εγώ έκανα λέηζερ στα 29 μου, γιατί κάθε χρόνο είχα αλλαγή στους βαθμούς. Πάντως το μόνο που είναι σίγουρο πριν την ηλικία 18 ετών δεν γίνεται αφού δεν έχει σταματήσει η ανάπτυξη. Βέβαια καλό θα ήταν να συμβουλευτείς και οφθαλμίατρο.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εμας ο Γκατζωνης μας ειπε οτι θα μπορει στα 17 του να κανει λειζερ.βεβαια μεχρι τοτε θα αποφασιζει ο ιδιος τι θα κανει.

προς το παρον ο νεαρος μας ειναι πολυ ωριμος και τα φοραει τα γυαλακια του χωρις να τα βγαζει.

πραγματικα μας εβαλε τα γυαλια με την ωριμοτητα του.:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα εμας ο Γκατζωνης μας ειπε οτι θα μπορει στα 17 του να κανει λειζερ.βεβαια μεχρι τοτε θα αποφασιζει ο ιδιος τι θα κανει.

προς το παρον ο νεαρος μας ειναι πολυ ωριμος και τα φοραει τα γυαλακια του χωρις να τα βγαζει.

πραγματικα μας εβαλε τα γυαλια με την ωριμοτητα του.:D

Μπράβο στον γιοκαρί σου!!!

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Πηγαμε χθες για το χαρτι του νηπιου (ευτυχως δεν εχουμε αλλα γιατι......)

και του διεγνωσε αστιγματισμο.:shock::shock::shock:

 

Παλιοτερα ειχε κανει βυθοσκοπηση γιατι πονουσε το ενα του ματι και ειχε βγει καθαρη. Τον εξετασε οφθαλμιατρος στο προνηπιο και εκεινος τα βρηκε ολα οκ. Τι στο καλο.

Εγραψε 0,75 + 1,8 . Τι ειναι αυτο?

 

Του εδωσε προτυπωμενα εντυπο μαρκας γυαλιων και ειπε να τα φοραει στην τηλεοραση και στο διαβασμα. Μπας και ειναι......(τα προτυπωμενα παντα με αγχωνουν)

Οτι πληροφοριες εχετε για γυαλια και αστιγματισμο ευπροσδεκτες γιατι εχω λαλησει.

Πλαστικο φακο ή κρυσταλο?

Σκελετο που να ζησει 1 χρονο εστω?

Φευγει αυτο ή θα ειναι μια ζωη με γυαλια ? (γυαλια και τραυλισμος καταλαβαινετε τι εχει να γινει στο νηπιο :cry::cry:). Του το χω δωσει να το παρει χαλαρα (σαν γυαλια ηλιου αλλα ειναι ευαισθητος και με την κριτικη και τρεμω μην μου παει και τον τραυλισμο πισω αυτο - το να σχολιασει καποιο παιδι). Μια και ειναι φαν του Χαρυ ποτερ του λεω οτι και εκεινος φορουσε (τις αποκριες τρεχαμε να βρουμε ψευτικα για στολη χαριποτερ και τωρα θα τα εχουμε για του χρονου :lol:)

 

 

Τα φωτα σας

Πως καταλαβαινεις οτι εχει αστιγματισμο? Φευγει ή ειναι κατι μονιμο?

 

Ο δικός μου εξι ετών έχει πολλούς βαθμούς υπερμετρωπία μαζί μα λίγο αστιγματισμό, δεν είναι κάτι το σοβαρό ο αστιγματισμός μην τρομάζεις και είναι πολύ πιθανό να φύγει καθώς μεγαλώνει το παιδί και οι βαθμοί που σου έγραψε είναι μικροί. Οσον αφορά το σακελετό μπορείς να πάρεις αυτούς που είναι φτιαγμένοι από τιτάνιο που είναι πολύ δύσκολο να σπάσουν, αλλά ωστόσο κοστίζουν ακροβά, εγώ είχα πάρει από τον οφθαλμό αλλά σίγουρα θα έχουν και άλλα καταστήματα αντίστοιχους. Επίσης οπωσδήποτε πλαστικούς φακούς γιατί στα παιδάκια είναι επικίνδυνα τα κρύσταλλα και αν σου πούν οτι οι φακοί θα βγούν χοντροί που δεν το νομίζω κάνε λέπτυνση και το πιό σημαντικό ζήτα να βάλουν φίλτρο antiscratch για να μην γραντζουνιούνται οι φακοί και καταστρέφονται γρήγορα. Αυτά από την επμειρία μου με τον Αγγελο μου που είναι τώρα 6 ετών και φοράει γυαλιά από τα 3.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου εξι ετών έχει πολλούς βαθμούς υπερμετρωπία μαζί μα λίγο αστιγματισμό, δεν είναι κάτι το σοβαρό ο αστιγματισμός μην τρομάζεις και είναι πολύ πιθανό να φύγει καθώς μεγαλώνει το παιδί και οι βαθμοί που σου έγραψε είναι μικροί. Οσον αφορά το σακελετό μπορείς να πάρεις αυτούς που είναι φτιαγμένοι από τιτάνιο που είναι πολύ δύσκολο να σπάσουν, αλλά ωστόσο κοστίζουν ακροβά, εγώ είχα πάρει από τον οφθαλμό αλλά σίγουρα θα έχουν και άλλα καταστήματα αντίστοιχους. Επίσης οπωσδήποτε πλαστικούς φακούς γιατί στα παιδάκια είναι επικίνδυνα τα κρύσταλλα και αν σου πούν οτι οι φακοί θα βγούν χοντροί που δεν το νομίζω κάνε λέπτυνση και το πιό σημαντικό ζήτα να βάλουν φίλτρο antiscratch για να μην γραντζουνιούνται οι φακοί και καταστρέφονται γρήγορα. Αυτά από την επμειρία μου με τον Αγγελο μου που είναι τώρα 6 ετών και φοράει γυαλιά από τα 3.

 

και εμενα ο μικρος ουτε καν 2,5 δεν ειναι και βαλαμε γυαλακια ,εμας οι φακοι του μας ειπαν απο το καταστημα με τα οπτικα οτι ειναι αυθραστοι και οργανικοι (αυτο ειναι που δε χαραζονται);;;

παντως οι φακοι του ειναι πολυ λεπτοι και διαλεξαμε να ειναι απο αυτους που δειχνουν τα ματακια κανονικα οχι σα να ειναι πρησμενα.

απο οτι καταλαβα φοραει 3χρονια το παιδακι σου γυαλια εχει βελπτιωθει η οραση του;

Link to comment
Share on other sites

και εμενα ο μικρος ουτε καν 2,5 δεν ειναι και βαλαμε γυαλακια ,εμας οι φακοι του μας ειπαν απο το καταστημα με τα οπτικα οτι ειναι αυθραστοι και οργανικοι (αυτο ειναι που δε χαραζονται);;;

παντως οι φακοι του ειναι πολυ λεπτοι και διαλεξαμε να ειναι απο αυτους που δειχνουν τα ματακια κανονικα οχι σα να ειναι πρησμενα.

απο οτι καταλαβα φοραει 3χρονια το παιδακι σου γυαλια εχει βελπτιωθει η οραση του;

Το antiscratch που λέω είναι ένα πρόσθετο φίλτρο που εφαρμόζεται στην επιφάνεια του γυαλιού και δεν μπορεί να χαράξει κάτι που είναι πολύ χρήσιμο για μικρά παιδάκια και ειδικά για εμάς καθώς ο μικρός μου είναι exterminator με ειδίκευση στα γυαλιά μέσα σε αυτά τα τρί χρόνια έχει καταστρέψει τουλάχιστον 5 σκελετούς εκ των οποίων οι δύο τιτανίου και φυσικά πανάκριβοι τον δεύτερο από αυτούς μάλιστα τον έσπασε πρόσφατα. Κι εμείς έχουμε κάνει αρκετά μεγάλη λεπτυνση στα γυαλιά του όσο μας έπαιρνε αλλά είναι τόσοι οι βαθμοί γύρω στος 7 βαθμούς υπερμετρωπία που δεν έχουμε και τα περιθώρια να τους κάνουμε υπερβολικά λεπτούς αλλά δεν είναι τουλάχιστον πατομπούκαλα. Τώρα όσον αφορά την βελτίωση για να είμαι ειλικρινής δεν έχω δεί και κάτι το θεαματικό τουλάχιστον έχουμε φρενάρει την εξέλιξη του και δεν ανεβαίνουν οι βαθμοί και επίσης δεν έχουν τεμπελίασει τα ματάκια ώστε να έχουμε και στραβισμό αυτά προς το παρόν καθώς και ερχόμαστε και από χθεσινή επίσκεψη σοτν οφθαλμίατρο και μας επιβεβαίωσε οτι για μια ακόμη φορά όλα είναι σταθερά και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λένε μετά την ενηλικίωση, στην ουσία όμως ισχύει να έχει σταθεροποιηθεί μυωπία ή αστιγματισμός για ένα με δύο χρόνια. Εγώ έκανα λέηζερ στα 29 μου, γιατί κάθε χρόνο είχα αλλαγή στους βαθμούς. Πάντως το μόνο που είναι σίγουρο πριν την ηλικία 18 ετών δεν γίνεται αφού δεν έχει σταματήσει η ανάπτυξη. Βέβαια καλό θα ήταν να συμβουλευτείς και οφθαλμίατρο.

 

Eγω εννοουσα αυτο που λενε οτι αν βαλει το παιδι εγκαιρως γυαλια ερχεται καποια στιγμη που τα πεταει.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Eγω εννοουσα αυτο που λενε οτι αν βαλει το παιδι εγκαιρως γυαλια ερχεται καποια στιγμη που τα πεταει.

 

Βασίκα εγώ αυτό δεν το ήξερα, ούτε το έχω ξανακούσει και φαντάσου ότι από μικρή φόραγα γυαλιά αλλά δυστυχώς μόνο με επέμβαση κατάφερα και τα έβγαλα. Είσαι σίγουρη για αυτό; Γιατί αν το μάτι "πάσχει" τότε πως μπορεί να διορθωθεί μόνο του; :confused:

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα Ελενη εχω αστιγματισμο απο τα 17 (αρκετα μεγαλη μου βγηκε βεβαια). Ξεκινησε απο 0.25 και τωρα ειναι 1. Δεν ανεβηκε παραπανω τοσα χρονια. Δεν χρησιμοποιω γυαλια παρα μονο οταν κουραζονται πολυ τα ματια μου απο το διαβασμα (γραφω και διαβαζω πολυ). Αλλιως ειμαι οκ χωρις γυαλια. Θολωνει το ματι με αστιγματισμο οταν κουραζεται και δεν κανει φοκους καλο. Επισης γυαλια θελω οταν οδηγω πολλες ωρες βραδυ (ταξιδια) γιατι με κουραζουν τα φωτα απο την αντιθετη λωριδα στο ματι. Κατα τα αλλα λειτουργω και χωρις γυαλια καθολου. Τωρα δεν ξερω επειδη ειναι μικρουλης. Θα ανεβει στην πορεια αλλα ποσο και τετοια. Γυαλια ειχα παντα κρυσταλλο (δεν γδερνεται τοσο ευκολα οσο το πλατικο) αλλα επειδη ειναι παιδι και κυνδινευει να πεσει για να μην σπασουν και του κανουν ζημια πλαστικο θα ελεγα ειναι καλυτερο. Σκελετος πρεπει να τον δειτε στον οπτικο. Να του κανει και να μην τον βαρενει στην μυτη....να ειναι ελαφρυς......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα. Ο γιος μου, 5 χρονών, διαγνώστηκε με αστιγματισμό, αρκετά μεγάλο 2,5 βαθμοί στο ένα μάτι και 1 βαθμό υπερμετρωπία στο άλλο. Τώρα λογικά πρέπει να βάλει γυαλιά. Αύριο θα πάμε σε παιδοοφθαλμίατρο, για μια δεύτερη γνώμη, αλλά είμαι να σκάσω. Έχει καμιά ελπίδα να βγάλει κάποτε τα γυαλιά? Η οφθαλμίατρος μας είπε να τα φοράει συνέχεια εκτός από το παιχνίδι. Εγώ πάντως μέχρι τώρα νόμιζα πως αυτά είναι συνήθως κληρονομικά. Σε μας πάντως δεν ισχύει γιατί κι εγώ κι ο άντρας μου έχουμε τέλεια όραση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα Βασιλικη!!!Και εμεις σε παρομοια φαση ειμαστε!!Η κορη μου ειναι 4 χρονων και εχει αστιγματισμο!!3 απο το ενα και 2,5 απο το αλλο.Το θεμα ειναι οτι δεν τα θελει καθολου!!Της τα φοραω μονο στην tv γιατι εκει ξεχνιεται και δεν διαμαρτυρεται.Στον παιδοοφθαλμιατρο πηγαινουμε απο 1,5 χρονων!!Τα γυαλια μας τα εδωσε τωρα για το σχολειο!!Μας ειπε να τα φοραει λιγο λιγο μεχρι να τα συνηθισει γιατι στο σχολειο θα πρεπει να τα φοραει συνεχεια.Και εγω ετσι νομιζα οτι ειναι κληρονομικο,γιατι και εγω και ο συζηγος μου δεν βλεπουμε απλα παραβλεπουμε που λεει ο λογος!!!!Κανενα προβλημα ορασης στην οικογενεια!!! Εμας μας ειπε οτι με τα γυαλια δεν μειωνεται απλα βοηθανε στο να ξεκουραζονται τα ματια και φυσικα διευκολυνουν την οραση!!Οποτε δυσυχως θα τα φορανε!!Τι να κανουμε υγεια να υπαρχει αυτο ειναι το λιγοτερο!!!Και εγω στην αρχη στεναχωριομουν αλλα τωρα το πηρα αποφαση!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Πήγαμε τελικά και σε παιδοοφθαλμίατρο και μας είπε άλλα πράγματα. Ότι τα παιδιά βλέπουν διαφορετικά από τους μεγάλους. Ο δικός μου έχει αστιγματισμό στο ένα μάτι αλλά δεν τον ενοχλεί, βλέπει μια χαρά και με τα δύο μαζί. Ο αστιγματισμός ούτε πρόκειται να διορθωθεί, ούτε και θα μεγαλώσει αν δεν φοράει γυαλιά. Μας έδωσε λοιπόν γυαλιά για τηλεόραση, υπολογιστή, όταν ζωγραφίζει, κ.τ.λ. Δεν χρειάζεται να τα φοράει στο σχολείο. Επίσης μας είπε ότι πολύ αργότερα διορθώνεται με λέιζερ. Θα κάνουμε επανεξέταση τα Χριστούγεννα. Για την τηλεόραση κ.τ.λ. τα φοράει δεν τον ενοχλούν.

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιοσ μου ειναι 4 χρονων και πριν λιγους μηνες τον πηγαμε στον οφτηαλμιατρο για ενα απλο τσεκ και μας βρηκε αστιγματισμο 1,5 και 1,75 και εγω και ο αντρας μου δεν εχουμε καθολου. Τα γυαλια τα φοραει χωρις κανενα προβλημα γιατι βλεπει πολυ καλυτερα με αυτα ,ασε που ολοι οταν τον βλεπουν του κανουν κομπλιμεντο για τα γυαλια και ολοι οι φιλοι του στο σχολειο θελουν και αυτοι και τον ρωτανε απο που τα πηρε. Νιωθει κουκλος με τα γυαλακια του και του πανε πολυ τωρα που τον συνηθισα. στην αρχη και εμενα μου κακοφανικε λιγο αλλα τωρα δεν με νιαζει καθολου μακαρι να ειναι καλα και δεν ειναι τιποτα αυτο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
τωρα δεν με νιαζει καθολου μακαρι να ειναι καλα και δεν ειναι τιποτα αυτο

 

Έτσι ακριβώς είναι. Και άλλωστε αν τον ενοχλεί, όταν ενηλικιωθεί, μπορεί με μία επέμβαση laser να διορθώσει μια για πάντα τον αστιγματισμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εμεις ακομα παμε και ερχομαστε με οριακα αποτελεσματα ανα εξαμηνο. Τα νευρα μου λεμεεεε

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Για υπερμετροπικό αστιγματισμό δεν έχω ακούσει, εγώ όμως έχω υπερμετροπία και αστιγματισμό. Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση:oops:.. Πάντως όταν ήμουν μικρή, που έγινε και η διάγνωση, φορούσα γυαλιά και είχε σταθεροποιηθεί. Κάποια στιγμή αποφάσησα αυθαίρετα να τα βγάλω (ναι, μπράβο μου, ξέρω:lol:) και τώρα οι βαθμοί μου έχουν ανέβει.. Πρέπει να πάω να πάρω καινούρια γυαλιά και το αναβάλλω συνέχεια.. Για το αν μπορεί να μειωθεί δεν ξέρω

NUPfp3.png

 

nzGVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Eχω εγω υπερμετροπικο αστιγματισμο. Οταν το ανακαλυψαμε στη δευτερα δημοτικου ειχα 6 βαθμους. με τα γυαλια επεσε στους δυο. Οι βαθμοι δεν ειναι αντιστοιχοι της μυωπίας, με εξι βαθμους βλέπεις. Τωρα εχω τα γυαλια ως βοηθητικα, τα θελω ομως να τα φοραω γιατι με ξεκουραζουν πολυ.

Link to comment
Share on other sites

H κόρη μου διαγνώστηκε στα 4 σε έναν έλεγχο ρουτίνας για την εγγραφή στο νηπιαγωγείο. Τώρα φοράει γυαλιά τουλάχιστον στο σπίτι....και σε λίγο και στο σχολείο, τα οποία ευτυχώς έχει δεχτεί καλα...γιατί όπως παραδέχεται και η ίδια την βοηθούν να βλέπει καλύτερα. Σύμφωνα με την οφθαλμίατρο , η συστηματική τους χρήση ενδεχομένως να εξαλείψει εντελώς τον αστιγματισμό...αλλά ακόμη και εάν δεν συμβεί κάτι τέτοιο τουλάχιστον θα τον σταθεροποιήσει ως προς τους βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη που είναι τώρα 6 χρονών έχει στο ένα μάτι 0,75-1 βαθμό και ο γιατρός είπε ότι του χρόνου θα πρέπει να φορέσει γυαλιά. Γι'αυτό ρώτησα αν ανεβαίνουν οι βαθμοί εαν δε φοράει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...