Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

TEST ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΕΤΟΙΜΟΤΗΤΑΣ (Α'-ΤΕΣΤ)


Recommended Posts

Θα σχολιάσω ένα μικρό κομμάτι γιατί διάβασα τα μισά μηνύματα από την αρχή του θέματος, οπότε δεν ξέρω πού έχετε φτάσει. Τα μαθησιακά προβλήματα δεν "προκαλούνται" από μία χρονιά σε ένα σχολείο ή από έναν κακό/καλό εκπαιδευτικό. Τα μαθησιακά προβλήματα είναι οργανικής ή περιβαλλοντικής φύσεως και μιλάμε για νευρολογικά και πολύ συχνά κληρονομικά θέματα ή για ψυχολογικά θέματα αντίστοιχα. Το αν το παιδί είναι "έτοιμο" να πάει στο Δημοτικό (π.χ.) δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να το κρίνει ένα τεστ. Κανένα παιδί δεν είναι έτοιμο να πάει στο Δημοτικό. Να προχωρήσει από ένα ανοιχτό (θέλω να πιστεύω) τις περισσότερες φορές πλαίσιο, σε ένα θεόκλειστο, με ερωτήσεις που δεν αφορούν τα βιώματά του και δραστηριότητες που τις περισσότερες φορές δεν έχουν νόημα γι αυτό (βλέπε αντιγραφές κτλ). Όπως επίσης, κανένα παιδί δεν είναι έτοιμο να κάθεται 4-5-6 ώρες σε ένα θρανίο με τα χέρια πάνω σε αυτό και να κοιτάει ένα βιβλίο. Οπότε ναι, για μένα η απάντηση "Είναι το παιδί έτοιμο να πάει στο Δημοτικό" θα είναι πάντα ΟΧΙ! Ένας δάσκαλος δημοτικού κάποια στιγμή, μου είχε πει ότι " "Εσείς" (αναφερόμενος σε νηπιαγωγούς που συχνά αναλαμβάνουν τις πρώτες τάξεις του δημοτικού) είστε πιο δασκάλες από εμάς. Εσείς μαθαίνετε στα παιδιά τι είναι σχολείο και τι πρέπει να κάνουν. Εμείς πατάμε πάνω σε αυτά που τους μάθατε." Και νομίζω πως αυτός είναι και ο λόγος που στα περισσότερα Δημοτικά γίνεται μία μάχη για το σε ποιον θα καταλήξει τελικά η Α' Δημοτικού. Τα παιδιά πέρα από την "ύλη" που θέλει η κάθε δασκάλα να τους μάθει, πρέπει να τους μάθει και πώς να λειτουργούν σύμφωνα με τη σχολική νόρμα.

Πολλοί λένε ότι τα νηπιαγωγεία πρέπει να γίνουν πιο πολύ σαν τα δημοτικά για να ετοιμάζουν τα παιδιά. Εγώ λέω ότι τα δημοτικά πρέπει να γίνουν πιο πολύ σαν τα νηπιαγωγεία. Όχι να παίρνουμε ένα κατεβατό που μας πρότεινε το υπουργείο και να το διδάσκουμε κάθε μέρα (που δυστυχώς γίνεται στα περισσότερα δημοτικά), αλλά να έχουμε την κριτική ικανότητα και τη δημιουργικότητα να φτιάχνουμε δραστηριότητες για να θέλουν τα παιδιά να μάθουν. Και ας καταλήξω στο κλασικό... Ο δάσκαλος πρέπει να μαθαίνει στα παιδιά πώς να μαθαίνουν.

Μην αγχώνεστε λοιπόν για όλα αυτά τα τεστ. Προσωπικά, το έχω ξαναπεί, καλό θα ήταν ΟΛΑ τα παιδιά να ελεχτούν κατά την προσχολική τους ηλικία από κάποιον ειδικό, για να αντιμετωπιστούν νωρίς τυχόν μαθησιακές δυσκολίες. Από 'κεί και πέρα μην τα φορτώσετε με ένα κάρο θέματα "σχολικής ετοιμότητας". Δεν πάνε στον πόλεμο... Σχολείο θα πάνε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απλά βρε LATINA υπάρχουν πολλά θέματα που τα φορτώνουμε στις πλάτες των παιδιών. Οι εκπαιδευτικοί για να αποδείξουν (όσοι ενδιαφέρονται) ότι προσπαθούν και οι γονείς για να αποδείξουν ότι κάνουν τα πάντα για το παιδί τους. Και τελικά όλα αυτά είναι ό,τι περίσσεψε από ένα κλειστόμυαλο σύστημα. Και τώρα, είναι ακόμα πιο δύσκολα όλα, γιατί είμαστε στη μετάβαση. Δεν έχουμε φτάσει πουθενά ακόμα και είναι μπερδεμένη η κατάσταση. Πλέον δεν μπορείς να καταλήξεις αν κάτι πρέπει να το κάνεις για το καλό του παιδιού σου ή αν απλά είναι άλλη μία μόδα για να σκορπάς λεφτά... Το θέμα είναι κατά πόσο ο καθένας μπορεί να δώσει αντικειμενικές απαντήσεις που στηρίζει σε επιστημονικά αποδεκτά γεγονότα. Το να υπάρχει μία κοινότητα που υποστηρίζει κάτι είναι αίρεση και ως τέτοια πρέπει να αντιμετωπίζεται αν δεν είναι αντικειμενικά ορθή. Δεν ξέρω. Εγώ από αυτά τα τεστ αποδέχομαι μόνο τα δεδομένα. Και αυτά για τις ζωγραφιές επίσης δεν τα καταλαβαίνω, γιατί η μία πρακτική μου ήταν πάνω στο Παιδικό Σχέδιο και η καθηγήτριά μας, έλεγε τότε ότι όλα αυτά τα ψυχολογικά δε στηρίζονται αντικειμενικά κάπου, γιατί τότε όποιο παιδί ζωγραφίζει με μαύρο, έχει ψυχολογικά. Η ίδια υποστήριζε ότι τα χρώματα που επιλέγουν τα παιδιά για τις ζωγραφιές της ήταν καθαρά προσωπικές επιλογές και ότι μετά απλά γίνονται στερεοτυπικές (από αυτά που τους περνάμε εμείς - π.χ. τα κοριτσάκια ροζ κτλ). Συγκεκριμένα είχε αναφέρει ότι υπάρχουν έρευνες που δείχνουν ότι τα παιδιά, αν δεν τα επηρεάσεις ζωγραφίζουν σχετικά μακάβρια πράγματα, γιατί αυτά τους κάνουν τρομερή εντύπωση και ότι αυτό είναι πολύ φυσιολογικό. Και μετά είχε πει "τα παίρνετε στα νηπιαγωγεία και τους λέτε "ε φτιάξε και ένα λουλουδάκι, φτιάξε και ένα σπιτάκι" και τους το χαλάτε". Χαχαχα! Η ίδια πάντως είχε τελειώσει και Ψυχολογία, οπότε το να "κόβει τον αέρα" αυτής της επιστήμης στο θέμα του παιδικού σχεδίου, για μένα σημαίνει πολλά.

Κάποιος άλλος μπορεί να το παρέπεμπε σε ψυχολόγους.

Link to comment
Share on other sites

Μου έτυχε το συγκεκριμένο.....ο μεγάλος ήθελε ότι και να ζωγράφιζε να βάζει μαύρο περίγραμμα για να φαίνεται πιο έντονα.......είχα διαβάσει κι εγώ διάφορα και ανησυχούσα, ευτυχώς ξεκόλλησα το μυαλό μου γρήγορα.

 

Τα παιδιά μας είναι φουλ στα ερεθίσματα .....άλλαξαν οι εποχές....κάποτε γεννιόταν το παιδί και έκανε τρεις μέρες να ανοίξει τα ματάκια του......τώρα γεννιούνται και κοιτάνε την κάμερα......κάποτε το πιο τρομερό που θα βλέπαμε στην TV ήταν οτι η Λώρα μάλωσε με τη Νέλλυ στο "Μικρό σπίτι στο λιβάδι" ή θα κλαίγαμε κρυφά που πέθανε ο Άντονυ στην Κάντυ Κάντυ......τώρα όλα είναι μες τη βία........κάποτε στην πρώτη κάναμε κουλουράκια και μπαστουνάκια, τώρα κάνουν προπαίδεια......κάποτε ένα παιδί ήταν απλά ζωηρό παιδί, απλά, παιδί.......

 

Να είσαι καλά, μακάρι όλοι όσοι συναναστέφονται και πλάθουν τα παιδιά μας να είχαν τις μισές αξίες σου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...