Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βαρθολίνιος αδένας και προσπάθειες...


Aketo

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια....!

Είμαι καινούρια στο forum και είπα να σας πω κ γω την δική μου ιστορία μπας κ βοηθήσω κιόλας....

Πριν 1.5 χρόνο ξεκίνησα κ εγώ με τα κλασσικά....πρήξιμο, πολύ πόνο μα πάρα πολύ όμως κτλ....Πήρα κ εγώ αντιβίωση, υποχώρησε ο πόνος κ μετά έμεινε φυσικά το πρήξιμο...(πληροφοριακά από εκείνη την αντιβίωση κ μετά ΔΕΝ με ξαναπόνεσε ποτέ!!!)....Έμεινε όμως το γνωστό σε όλες σας φαντάζομαι εξόγκωμα...(εμένα σε μέγεθος μπαλάκι του τένις!!)

Ξεκίνησα με την πρώτη διάνοιξη, ανακουφίστηκα, ξαναπρήστικε στον ίδιο βαθμό, ξανα διάνοιξη, ξανά πρήξιμο και την τρίτη φορά...έπαθα ότι δεν επαθα καμιά σας από ότι διάβασα τόση ώρα....Ο ίδιος γιατρός που λέτε μου έκοψε καταλάθος ένα αγγείο (!!!!) και έπαθα αιμμορογία..Τέτοιο αίμα κορίτσια δεν είδα ποτέ στη ζωή μου!!Λες και είχα μια βρύση κάτω απο τα πόδια μου!!!!Εκανα ράμματα φυσικα και αυτό ξαναπρήστικε το σκασμένο πάλι....

Και επειδή βαρέθηκα (ούτε σεξ φυσιολογικό μπορώ να κάνω, αφήστε που εξήχε από το μαγιο..!!) επισκέφθηκα πολύ καλό γιατρο στην Αθήνα και την Παρασκευή μπαίνω χειρουργείο....Ο γιατρός δεν μου διευκρίνησε αν θα κάνουμε μαρσιποποίηση ή αφαίρεση...Θα εξερτηθεί μου είπε από το πως θα είναι η κύστη εκέινη τη στιγμή και θα χειρουργήσει ανάλογα.....Κ ο θεός βοηθός....

Θα προτιμούσα αφαίρεση γιατί απο ότι διαβάζω η μαρσιποποίηση δεν έχει και τα επιθυμητά αποτελέσματα!!!

Οποιαδήποτε πληροφορία κορίτσια σχετικά (χρόνος επούλωσης,υποχώρηση πριξήματος και πόνος αυτά με καίνε!!) θα ήμουν υπόχρεη...

Sorry αν σας κούρασα απλά ήθελα κάπου να τα πω...Περαστικά σε όλες!!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εύχομαι καλή επιτυχία! Θα σου πω και κάτι που μου έκανε ο "επιτυχημένος γιατρός" και έτσι έγινε σωστά η αφαίρεση: με έβλεπε κάθε εβδομάδα να δει πότε θα υποχωρήσει η φλεγμονή - διαφορετικά δεν έχει νοημα να χειρουργηθεί. Δεν θα μπορεί κατά την επέμβαση να ξεχωρίσει που είναι ο αδένας και που ο ιστός κλπ. Μου έκανε λοιπόν και κολπικό υπέρηχο με φορά προς το χείλος που είχε το πρόβλημα και έτσι έβλεπε σε βάθος εάν ήταν έτοιμο ή όχι.

 

Πόνος θα υπάρξει. Μετά την μαρσιποποίηση λιγότερος και μετά την αφαίρεση περισσότερος. Αλλά σε καμία περίπτωση σαν τους πόνους που πέρασες ήδη. Εξάλλου θα σου δώσουν και υπόθετα πολύ δυνατά που ανακουφίζουν άμεσα.

 

Κοριτσάκια μην φοβάστε να προχωρήσετε εμπρός αλλά με σωστούς γιατρούς! Μετά από καιρό θα το θυμάστε και θα γελάτε!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κι από εμένα!

Λοιπόν, αυτή είναι η δική μου ιστορία. Πριν ένα περίπου χρόνο, έκανα μια μαγνητική τομογραφία, για άσχετο λόγο και βρέθηκε πρόβλημα στο βαρθολίνειο αδένα, ο οποίος, δε με είχε ενοχλήσει ΠΟΤΕ. Έκανα μαρσηποποίηση τον Ιανουάριο που μας πέρασε και τέλη Αυγούστου πρήστηκε, ακριβώς εκεί που έγινε η μαρσιποποίηση!!!!! Πήρα αντιβίωση, αλλά το πρήξιμο υποχώρησε για λίγες ημέρες και επανήλθε. Κατόπιν αυτού, μου έκανε διάνοιξη στο ιατρείο του (ο ίδιος ιατρός που μου έκανε τη μαρσιποποίηση) και μετά από λίγες μέρες, ξαναπρήστηκε!!!!! Πόνο ιδιαίτερο δεν έχω, αλλά με ενοχλεί...Μα είναι φυσιολογικό να ξαναπρήστηκε λίγες μόνο μέρες μετά τη διάνοιξη;;;; Από Δευτέρα θα ξαναπάω να το δεί, αλλά έχω απελπιστει, αυτό θα γίνεται;; Την αφαίρεση θέλω να την αποφύγω, αλλά δε ξέρω και τι άλλο να κάνω.... Μήπως κάνει κάτι λάθος ο γιατρός;; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κι από εμένα!

Λοιπόν, αυτή είναι η δική μου ιστορία. Πριν ένα περίπου χρόνο, έκανα μια μαγνητική τομογραφία, για άσχετο λόγο και βρέθηκε πρόβλημα στο βαρθολίνειο αδένα, ο οποίος, δε με είχε ενοχλήσει ΠΟΤΕ. Έκανα μαρσηποποίηση τον Ιανουάριο που μας πέρασε και τέλη Αυγούστου πρήστηκε, ακριβώς εκεί που έγινε η μαρσιποποίηση!!!!! Πήρα αντιβίωση, αλλά το πρήξιμο υποχώρησε για λίγες ημέρες και επανήλθε. Κατόπιν αυτού, μου έκανε διάνοιξη στο ιατρείο του (ο ίδιος ιατρός που μου έκανε τη μαρσιποποίηση) και μετά από λίγες μέρες, ξαναπρήστηκε!!!!! Πόνο ιδιαίτερο δεν έχω, αλλά με ενοχλεί...Μα είναι φυσιολογικό να ξαναπρήστηκε λίγες μόνο μέρες μετά τη διάνοιξη;;;; Από Δευτέρα θα ξαναπάω να το δεί, αλλά έχω απελπιστει, αυτό θα γίνεται;; Την αφαίρεση θέλω να την αποφύγω, αλλά δε ξέρω και τι άλλο να κάνω.... Μήπως κάνει κάτι λάθος ο γιατρός;; :confused:

καλημερα κοριτσι μου,η αληθεια ειναι πως οποιος δεν εχει περασει αυτο το πραγμα,δεν μπορει να καταλαβει ποση ταλαιπωρια ειναι και ποσο πονο εχει!:oops:εγω προχτες πηγα για μαρσηποποιηση,ειμαι φρεσκια.μου παρουσιαστηκε την Κυριακη και την Τεταρτη την εκανα.τωρα δεν μου εχει τυχει ακομα να με ξαναπιασει γιατι μολις την εκανα.αν θες παρε και μια δευτερη γνωμη,που δεν νομιζω οτι φταιει ο γιατρος σου,γιατι εχω ακουσει απο πολλα κοριτσια εδω οτι τους εχει ξαναπιασει μετα απο μαρσηποποιηση και ταλαιπωρουνται.και οτι τελικα η μονη λυση ειναι η αφαιρεση του αδενα:oops:για να σου φυγει ομως η ιδεα παρε και μια αλλη γνωμη ενος γιατρου,απλα να σε δει!!ευχομαι να ειναι περαστικα και να μην χρειαστει να κανεις τιποτα αλλο πια!:?;)

:P
Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναπώ ότι όσες έχουμε ταλαιπωρηθεί πολύ εκ του αποτελέσματος συμπεραίνουμε οτι είναι θέμα γιατρού. Σας λέω είναι σημαντικό να μάθετε από τον γιατρό σας πόση τέτοια εμπειρία έχει, πόσες δλδ επιτυχημένες επεμβάσεις έχει κάνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσι μου,η αληθεια ειναι πως οποιος δεν εχει περασει αυτο το πραγμα,δεν μπορει να καταλαβει ποση ταλαιπωρια ειναι και ποσο πονο εχει!:oops:εγω προχτες πηγα για μαρσηποποιηση,ειμαι φρεσκια.μου παρουσιαστηκε την Κυριακη και την Τεταρτη την εκανα.τωρα δεν μου εχει τυχει ακομα να με ξαναπιασει γιατι μολις την εκανα.αν θες παρε και μια δευτερη γνωμη,που δεν νομιζω οτι φταιει ο γιατρος σου,γιατι εχω ακουσει απο πολλα κοριτσια εδω οτι τους εχει ξαναπιασει μετα απο μαρσηποποιηση και ταλαιπωρουνται.και οτι τελικα η μονη λυση ειναι η αφαιρεση του αδενα:oops:για να σου φυγει ομως η ιδεα παρε και μια αλλη γνωμη ενος γιατρου,απλα να σε δει!!ευχομαι να ειναι περαστικα και να μην χρειαστει να κανεις τιποτα αλλο πια!:?;)

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές! Κι εσένα σου εύχομαι, να μη σε ξαναπασχολήσει Π Ο Τ Ε ξανά! :D. Λοιπόν, εγώ είχα την εξής εξέλιξη: Σήμερα τα ξημερώματα, έσπασε η κυστούλα που είχε δημιουργηθεί, στο σημείο εκείνο και "πνίγηκα" στο πύον!!!!! Φυσικά και πανικοβλήθηκα, αλλά που να τρέχω στις 5 τα χαράματα;; Το θετικό ήταν, ότι από τη στιγμή που έσπασε και άδειασε, ανακουφίστηκα και τώρα δεν έχω την παραμικρή ενόχληση. Επικοινώνησα, βέβαια, και με τον γιατρό μου και μου είπε να μην ανησυχώ και να πάω τη Δευτέρα στο ιατρείο του να καθαρίσει, ό,τι έχει απομείνει. Ο φόβος, όμως που βίωσα, αλλά και η ταλαιπωρία, που όπως φαίνετια θα συνεχιστεί, με κάνουν και ανησυχώ για το μέλλον.......:|:neutral::|

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναπώ ότι όσες έχουμε ταλαιπωρηθεί πολύ εκ του αποτελέσματος συμπεραίνουμε οτι είναι θέμα γιατρού. Σας λέω είναι σημαντικό να μάθετε από τον γιατρό σας πόση τέτοια εμπειρία έχει, πόσες δλδ επιτυχημένες επεμβάσεις έχει κάνει.

Φυσικά και η επιλογή γιατρού, είναι πάρα πολύ σημαντική....Ο δικός μου, μου είπε ότι έχει κάνει πολλές τέτοιες επεμβάσεις και ποτέ μα ποτέ δε του έτυχε να υποτροπιάσουν.....Τι να πώ, πάντα κάτι εξαιρέσεις μου τυχαίνουν..:shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα!!!ηθελα να ρωτησω κατι..εκανα μαρσιποποιηση την Τεταρτη.ο γιατρος μου ειπε,αφου περιμενω την Κυριακη περιοδο να τελειωσει η περιοδος και να ξεκινησω τις προσπαθειες αμεσως!να μην χασω τις γονιμες μερες αυτου του μηνα..εσεις που εχετε κανει,ποναγατε?και βασικα μετα απο ποσο καιρο δεν σας ενοχλουσε στην επαφη?και μια αλλη ερωτησουλα..θελω να κανω και ενα σπερμοδιαγραμμα,να το αφησω για τον αλλο μηνα η να παω τωρα?μου ειπαν οτι πρεπει να παρω τηλ για ραντεβου την τριτη μερα της περιοδου μου!θα πονεσω μετα απο αυτο?φιλακια..

:P
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας,

 

Δυστυχώς πολλές γυναίκες έχουμε ταλαιπωρηθεί και λέω δυστυχώς, γιατί εχω νιώσει και εγω τον πόνο που προκαλεί η συγκεκριμένη φλεγμονή.

 

Την πρώτη φορά που μου δημιουργήθηκε άργησα να πάρω αντιβίωση με αποτέλεσμα να πάω στο νοσοκομείο με φριχτό πόνο. Εκεί, έμεινα περιπού πέντε ημέρες με ενδοφλέβια αντιβίωση και όσπου ένα πρωί έσκασε απο μόνο του και ησύχασα.

 

Μετά απο δυο μήνες μου εμφανίστηκε ξανά η φλεγμονή. Άρχισα να παίρνω αντιβίωση (την οποία μου είχε χορηγήσει ο γιατρός μου) καθώς και αντιφλεγμονώδες. Το παρακολουθούσα, δηλαδή πήγαινα συχνα στο γυναικολόγο μου και έτσι μια μέρα μου είπαν ότι αυτό είχε οριμάσει και προχωρίσαμε στην αφαίρεση του αδένα.

 

Δυστυχώς μου έκαναν μόνο τοπική αναισθησία και πονούσα λίγο κατά τη διάρκεια της επέμβασης. Στο τέλος μου έκαναν ράμματα και τώρα εδώ και πέντε ημέρες μετά την επέμβαση είμαι με μία δυνατή αντιβίωση (που μου χορηγήθηκε απο τον γιατρό) καθώς και με δυνατα παυσίπονα.

 

Μετά την επέμβαση, τις δύο πρώτες ημέρες ημουν πρησμένη και έτρεχε αίμα οπου αργότερα άρχισαν και τα δύο να υποχωρούν.

 

Ο γιατρός μου είπε οτι τα ράμματα θα πέσουν σε λίγες ημέρες και το μικρό αιμάτομα που μου δημιουργήθηκε θα υποχωρήσει και αυτό σε λίγο καιρό.

 

Απο αυτά που έχω διαβάσει αλλού, γνωρίζω οτι μετά απο ένα μήνα δεν θα υπάρχει κάποιο σημάδι και δεν θα αισθάνομαι κάποιο κενό σε εκείνο το σημείο.

 

Θα ήθελα να σας συμβουλέψω να μη το παραμελείτε και απο την αρχή να το αντιμετοπίζετε! Μη φοβάστε, μη στεναχωριέστε, καταλαβαίνω οτι είναι επίπονο αλλά υπάρχουν άλλα πράγματα πιο σοβαρά απο αυτό. Αυτό δεν είναι και τόσο σοβαρό.. απλώς είναι ταλαιπωρία.

 

Τέλος, θα ήθελα να σας συμβουλέψω να προσέχετε με την αποτρίχωση που κάνετε στην ευαίσθητη περιοχή. Προς Θεού! Δεν κατηγορώ τις τεχνικές αυτές, αλλά κατά την άποψη μου καλό είναι να προσέχετε.. Μη ξεχνάμε οτι η πρόληψη είναι οτι καλύτερο μπορούμε να κάνουμε για τον εαυτό μας!!

 

Φιλιά σε όλες σας!:-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια...!προσφατα επαθα και εγω την γνωστη βαρθολονιτιδα..!!!Ευτυχως με αντιβιωση εσκασε και ξεπρηστηκε...Αλλα οχι τελειως..! εχει μεινει ενα πολυ μικρο "γρομπαλακι"...ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο..!! τεσπα εμενα αυτο που μ ενδιαφερει πιο πολυ ειναι αν μπορω να ερθω σε επαφη?με προσοχη βεβαια..! αν γνωριζει καμια ας μου απαντησει!!!Ευχαριστω και περαστικα και υπομονη σε ολες μας!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια...!προσφατα επαθα και εγω την γνωστη βαρθολονιτιδα..!!!Ευτυχως με αντιβιωση εσκασε και ξεπρηστηκε...Αλλα οχι τελειως..! εχει μεινει ενα πολυ μικρο "γρομπαλακι"...ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο..!! τεσπα εμενα αυτο που μ ενδιαφερει πιο πολυ ειναι αν μπορω να ερθω σε επαφη?με προσοχη βεβαια..! αν γνωριζει καμια ας μου απαντησει!!!Ευχαριστω και περαστικα και υπομονη σε ολες μας!!!!!

 

 

Γεια σου. κοιτα, ειναι αρκετη ταλαιπωρια απαξ και αρχισει αυτη η ιστορια.

Γιατι υποτροπιάζει και ειναι υπουλη υποθεση... Αφ ενός θα πρεπει να προσεχεις γενικά όχι στενα, τζην, στρινγκ, σιγουρα οχι μεγαλη τριβη στη περιοχη κατα την επαφη, χαμομήλι και πλυσεις με πουαρ όταν σε ενοχλήσει ακομα και πριν πρηστεί. Μπορεις να εχεις επαφη μετα την διανοιξη (στο γιατρο ή μονο του) απο 15 μερες και επειτα. Καλό θα ειναι να κάνεις πλυση με χαμομήλι μετα τη πραξη και μακρια απο υγρασία στη περιοχη γενικα... :shock:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σε ολες !!!

 

Αυτο το προβλημα με ταλαιπωρει αν σας πω 10 χρονια δεν θα ειμαι υπερβολικη , αρχικα αρχισα απο τα 17 μου ξαφνικα ενιωσα ενα σαν σπυρακι που την επομενη μερα ειχε πρηστει υπερβολικα με απιστευτο πονο κτλ δεν ηξερα τι ηταν πηγα στον γιατρο και μου ειπε οτι ηταν ο βαρθολινειος αδενας ο οποιος ειχε παθει φλεγμονη , με αντιβιωση και ισχυρα παυσιπονα και μετα απο 6 ημερες εφυγε αλλα το μικρο σπυρακι δεν εφυγε ποτε .Απο τοτε το εβγαζα σχεδον μια φορα το 6 μηνο και στο τελος σχεδον καθε μηνα .Την τριτη φορα που μου βγηκε ο γιατρος μου , μου το ανοιξε με νυστερακι για να φυγει το πυον και απο τοτε καθε φορα που πρηζονταν μετα απο σχεδον μια μερα εσκαγε μονο του με αποτελεσμα να μην προλαβαινω να το αφαιρεσω λογω της εξαρσης της φλεγμονης .

Την τελευταια δε φορα που εμφανιστηκε και πηγαινοντας στο νοσοκομειο Αλεξανδρας μου λεει μια γιατρος εκει οτι αυτο δεν ηταν βαρθολινειο αλλα ενας αλλος αδενας απο τους πολλους που εχουμε στο κολπο που φλεγμενει (ηταν κοντα στην ουρηθρα ενω ο βαρθολινειος ειναι πιο κατω)

μην σας τα πολυλογω βρισκω αλλον γιατρο ο οποιος αναλαμβανει να με χειργουργησει .

μετα την επεμβαση (με ολικη ναρωση) μου εβγαλε ολον εκεινον τον αφενα μια εβδομαδα ημουν στο κρεβατι σαν πεθαμενη πολυς πονος πολυ το πρηξιμο δεν θελω καν να το θυμαμαι κοριτσια , αλλα ο γολγοθας συνεχιζεται ...

 

Αφου περασε η εβδομαδα των παθων και ηρεμησα ειπα Παναγιτσα μου τελειωσε το μαρτυριο μου αλλα τελικα αδικα χαρηκα δυο χρονια μετα μου πρηστηκε ο Βαρθολινειος αδενας .

Επαθα ΣΟΚ αρχιζα να ουρλιαζω γιατι δεν μπορουσα να ξαναμπω σε αυτη την διαδικασια παλι , αυτη την φορα και με αλλον πλεον γιατρο που εχω καταληξει να με παρακολουθει ξαναμπηκα στο χειρουργιο και εβγαλα και αυτον τον αδενα .

Αυτη την φορα και εχοντας περασει μονο 15 ημερες απο το χειργουργειο μπορω να πω οτι δεν ειχε καμια σχεση με την προηγουμενη εγχειρηση και τον πονο που ειχα τραβηξει τοτε .Σιγουρα πονεσα και τωρα αλλα πολυυυ πιο λιγο .ειχα πρηστει μετα το χειρουργειο μηδαμινα και απο την επομενη μερα μπορουσα ανετα να σηκωθω απο το κρεβατι .

 

Θελω να πω σε ολες που θα διαβασουν το μηνυμα μου καταρχην κουραγιο οσο αναφορα τον πονο γιατι ειναι αρκετος αλλα απαξ και σου πρηστει μια φορα παντα θα πρηζεται αυτη ειναι η δικη μου γνωμη και καλυτερα να γινει αφαιρεση .

 

Σας ευχαριστω !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απόλυτο αυτό, εμένα μου είχε παρουσιαστεί πρόβλημα πριν 15 χρόνια περίπου. Πήρα αντιβίωση μερικές μέρες, έφυγε το πρήξιμο και από τότε δεν με ξαναενόχλησε. Ας μην τρομοκρατούμε τον κόσμο.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απόλυτο αυτό, εμένα μου είχε παρουσιαστεί πρόβλημα πριν 15 χρόνια περίπου. Πήρα αντιβίωση μερικές μέρες, έφυγε το πρήξιμο και από τότε δεν με ξαναενόχλησε. Ας μην τρομοκρατούμε τον κόσμο.

 

 

 

Κατ'αρχην δεν ειχα καμια προθεση να τρομοκρατησω καμια κοπελα που αντιμετωπιζει κατι τετοιο ,οπως θα δεις και στο μηνυμα μου γραφω οτι ειναι η δικη μου γνωμη αυτη και δεν σημαινει οτι ειναι κ κανονας πιστεψε με οταν ομως εχες αντιμετωπισει αυτο το θεμα δυο φορες οπως εγω , εχω επισκεφτει πανω απο πεντε γιατρους για να παρω γνωμες και συμβουλες γνωριζω πραγματα.Απο εκει και περα χαιρομαι για σενα γιατι ησουν απο τις λιγες και τις τυχερες !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

για σας κορίτσια !! αρχικά πρέπει να πω ότι χαίρομαι που υπάρχει ο χώρος για να ανταλλάσσουμε τους προβληματισμούς μας για τέτοια θέματα.. πριν 3 μέρες παρουσίασα και εγώ πρόβλημα με τον αδένα μου.. δεν έχω πάει ακόμα στον γιατρό γιατί νόμιζα ότι θα υποχωρήσει ..:(:( . τα ponstan μέχρι στιγμής δεν έχουν κάνει και πολύ δουλειά και αρχίζω να ανησυχώ γιατί πρήζεται.. βέβαια δεν ήξερα ότι χρειάζεται ξεκούραση και η αλήθεια είναι ότι περπατούσα πολύ αυτές τις μέρες και φορούσα και τζιν στενά.. πρώτη φορά που το παθαίνω .. πιστεύετε ότι χρειάζομαι επέμβαση ;; είμαι και μικρή (20 χρονών) και φοβάμαι την αφαίρεση.. επίσης θα ήθελα πολύ να με συμβουλέψετε τι να κάνω μέχρι να πάω στο γιατρό.. όπως π.χ. πλύσεις με ζεστό ή κρύο νερό;;; αα και το χαμομήλι βοηθάει (για πλύσεις στην περιοχή εννοώ);; σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !! ελπίζω να μου απαντήσετε σύντομα γιατί ανησυχώ πολύ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοπελιές της παρέας καλησπέρα...

 

Νιώθω λίγο άβολα (προσωπικά) που το συζητάω αλλά γράφω για λογαριασμό της γυναίκας μου (λόγω της μη εξοικείωσής της με τα φόρουμ)...

 

Η γυναίκα μου είναι έγκυος (το τέταρτο παιδάκι μας) και είναι στον τέταρτο μήνα.

Σήμερα ενώ ήταν στην τουαλέτα για ανάγκη της (είχε δυσκοιλιότητα), ένιωσε κατά το σπρώξιμο σαν να κατέβαινε το κεφαλάκι του παιδιού στον κόλπο της... Και βέβαια τα χρειάστηκε που λένε, από το φόβο της.

 

Αύριο ή μεθαύριο, αν τα καταφέρουμε -πρώτα ο Θεός- σκεφτόμαστε να πάμε στη γυναικολόγο μας για να την εξετάσει μήπως κι εντοπίσει κάτι... πάντως απ' ότι μου λέει ούτε πόνο είχε ούτε το αισθάνεται συνεχώς εκεί (στον κόλπο), μόνο στο σπρώξιμο... Επαφές δεν έχουμε εδώ και 3 μήνες λόγω αποκολλήσεων...

 

Λέτε να είναι αυτός ο βαρθολίνιος αδένας;;;

..."Μη παροργίζετε τα τέκνα υμών, αλλ' εκτρέφετε αυτά εν παιδεία και νουθεσία Κυρίου" ...(Εφ. 6,1-4).

Link to comment
Share on other sites

Κοπελιές της παρέας καλησπέρα...

 

Νιώθω λίγο άβολα (προσωπικά) που το συζητάω αλλά γράφω για λογαριασμό της γυναίκας μου (λόγω της μη εξοικείωσής της με τα φόρουμ)...

 

Η γυναίκα μου είναι έγκυος (το τέταρτο παιδάκι μας) και είναι στον τέταρτο μήνα.

Σήμερα ενώ ήταν στην τουαλέτα για ανάγκη της (είχε δυσκοιλιότητα), ένιωσε κατά το σπρώξιμο σαν να κατέβαινε το κεφαλάκι του παιδιού στον κόλπο της... Και βέβαια τα χρειάστηκε που λένε, από το φόβο της.

 

Αύριο ή μεθαύριο, αν τα καταφέρουμε -πρώτα ο Θεός- σκεφτόμαστε να πάμε στη γυναικολόγο μας για να την εξετάσει μήπως κι εντοπίσει κάτι... πάντως απ' ότι μου λέει ούτε πόνο είχε ούτε το αισθάνεται συνεχώς εκεί (στον κόλπο), μόνο στο σπρώξιμο... Επαφές δεν έχουμε εδώ και 3 μήνες λόγω αποκολλήσεων...

 

Λέτε να είναι αυτός ο βαρθολίνιος αδένας;;;

 

καλημερα,ευχομαι καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη στην γυναικα σου!με το καλο να κρατησετε το μωρακι σας αγκαλια.οσο για αυτο που ειπες,δεν πιστευω σε καμια περιπτωση οτι ειναι βαρθολινιος αδενας.το εχω κανει και εγω και γνωριζω..πιστευω πως θα πρεπει να απευθυνθειτε στην γυναικολογο της,να σας καθυσηχασει.μπορει να χρειαστει καποια θεραπεια..ελπιζω να πανε ολα καλα!!

:P
Link to comment
Share on other sites

για σας κορίτσια !! αρχικά πρέπει να πω ότι χαίρομαι που υπάρχει ο χώρος για να ανταλλάσσουμε τους προβληματισμούς μας για τέτοια θέματα.. πριν 3 μέρες παρουσίασα και εγώ πρόβλημα με τον αδένα μου.. δεν έχω πάει ακόμα στον γιατρό γιατί νόμιζα ότι θα υποχωρήσει ..:(:( . τα ponstan μέχρι στιγμής δεν έχουν κάνει και πολύ δουλειά και αρχίζω να ανησυχώ γιατί πρήζεται.. βέβαια δεν ήξερα ότι χρειάζεται ξεκούραση και η αλήθεια είναι ότι περπατούσα πολύ αυτές τις μέρες και φορούσα και τζιν στενά.. πρώτη φορά που το παθαίνω .. πιστεύετε ότι χρειάζομαι επέμβαση ;; είμαι και μικρή (20 χρονών) και φοβάμαι την αφαίρεση.. επίσης θα ήθελα πολύ να με συμβουλέψετε τι να κάνω μέχρι να πάω στο γιατρό.. όπως π.χ. πλύσεις με ζεστό ή κρύο νερό;;; αα και το χαμομήλι βοηθάει (για πλύσεις στην περιοχή εννοώ);; σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !! ελπίζω να μου απαντήσετε σύντομα γιατί ανησυχώ πολύ..

 

να μην ανησυχεις καθολου.πρεπει να πας σε εναν γιατρο να στο κοιταξει,εμενα ξεκινησε να με ποναει και μετα απο 2 μερες δεν μπορουσα ουτε να κατσω.η επεμβαση δεν ειναι τιποτα.γινεται με μεθη και δεν καταλαβαινεις τιποτα.δεν υπαρχει παυσιπονο η πλυσεις που να το βοηθησουν,ισως ο γιατρος σου δωσει αντιβιωση οπως και εμενα.αλλα εγω το αφησα και με την πρωτη μερα αντιβιωσης μου εσπασε και επρεπε να καθαριστει,οπως και να εχει πηγαινε σε μια γυναικολογο να το δειτε..μην φοβασαι καθολου!!ολα καλα!!:wink:

:P
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια....Πριν αρκετό καιρό παρατήρησα κ εγώ αυτό το πρήξιμο αλλά δεν έδωσα κ ιδιαίτερη σημασία καθώς εκείνο τον καιρό έκανα θεραπεία για μύκητες κ νόμιζα πως οφειλόταν εκεί. Σε επόμενη επίσκεψη στο γιατρό μου τον ρώτησα αν είναι από τους μύκητες . Δεν θυμάμαι ακριβώς τι μου απάντησε να πω την αλήθεια αλλά το μόνο που με ρώτησε ήταν αν με πονάει ή αν με ενοχλεί. Του απάντησα όχι γιατί όντως δεν με πονάει κ δεν με ενοχλεί. ΤΩΡΑ δυστυχώς ανακάλυψα πως πρόκειται για απόστημα του συγκεκριμένου αδένα κ η αλήθεια είναι πως έχω τρομοκρατηθεί αρκετά. Τον περασμένο Σεπτέμβριο έμεινα έγκυος αλλά παλινδρόμησε στην 7η με 8η εβδομάδα. Και η ερώτησή μου είναι....μπορεί να έφταιγε αυτό?? Τώρα που ξανακάνουμε προσπάθειες για μωράκι (μετά από άπειρες εξετάσεις που βγαίνουν οκ) υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα? Και τέλος επειδή σας έχω πρήξει, ποια είναι η θεραπεία του?? Γιατί ειλικρινά από την ταραχή μου, τρέμω κ ούτε τα μηνύματά σας δεν έκατσα να διαβάσω σαν τον άνθρωπο. Ευχαριστώ προκαταβολικά κ περιμένω ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια....Πριν αρκετό καιρό παρατήρησα κ εγώ αυτό το πρήξιμο αλλά δεν έδωσα κ ιδιαίτερη σημασία καθώς εκείνο τον καιρό έκανα θεραπεία για μύκητες κ νόμιζα πως οφειλόταν εκεί. Σε επόμενη επίσκεψη στο γιατρό μου τον ρώτησα αν είναι από τους μύκητες . Δεν θυμάμαι ακριβώς τι μου απάντησε να πω την αλήθεια αλλά το μόνο που με ρώτησε ήταν αν με πονάει ή αν με ενοχλεί. Του απάντησα όχι γιατί όντως δεν με πονάει κ δεν με ενοχλεί. ΤΩΡΑ δυστυχώς ανακάλυψα πως πρόκειται για απόστημα του συγκεκριμένου αδένα κ η αλήθεια είναι πως έχω τρομοκρατηθεί αρκετά. Τον περασμένο Σεπτέμβριο έμεινα έγκυος αλλά παλινδρόμησε στην 7η με 8η εβδομάδα. Και η ερώτησή μου είναι....μπορεί να έφταιγε αυτό?? Τώρα που ξανακάνουμε προσπάθειες για μωράκι (μετά από άπειρες εξετάσεις που βγαίνουν οκ) υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα? Και τέλος επειδή σας έχω πρήξει, ποια είναι η θεραπεία του?? Γιατί ειλικρινά από την ταραχή μου, τρέμω κ ούτε τα μηνύματά σας δεν έκατσα να διαβάσω σαν τον άνθρωπο. Ευχαριστώ προκαταβολικά κ περιμένω ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ τις απαντήσεις σας!

 

Καλησπερα και απο μενα,πριν μερικους μηνες εκανα και εγω μαρσιποποιηση του βαρθολινιου αδενα.μεσα σε 2 μερες μου επιασε αποστημα,ποναγα τρελα και πηρα τον γιατρο μου τηλ.μου ειπε λοιπον οτι θα πρεπει να παρω μια αντιβιωση και αν θα σπασει το αποστημα θα πρεπει να παω στην κλινικη.ετσι και εγινε,την αλλη μερα το βραδυ,μου εσπασε και ξυπνησα απο το πονο..ειχα πολυ πυον..μια μερα ομως πριν εκανα ενα τεστ εγκυμοσυνης,που καλυτερα να μην το ειχα κανει..γιατι βγηκε αχνο θετικο.βλεπεις τις προσπαθειες για παιδακι τις εκανα κανονικα.πριν το χειρουργειο το ειπα στον γιατρο μου και μου ειπε πως οτι και να ητανε ,να μην το σκεφτομαι και οτι επρεπε να με καθαρισει για να μην μολυνθω..μου ειπε επισης οτι ειναι κατι εξωτερικο και δεν επηρεαζει μια τυχον συλληψη.ουτε προσβαλει μια εγγυμοσυνη.δεν υπαρχει κανενας φοβος:-)οπωτε δεν εφταιγε σε καμια περιπτωση ο βαρθολινιος για την ατυχη αποβολη σου.απο οτι ξερω δεν υπαρχει θεραπεια,παρα μονο μαρσιποποιηση(το ανοιγουν,το καθαριζουν,και το κρατανε ανοιχτο για να μην ξαναπιασει αποστημα)ελπιζω να βοηθησα..καλη επιτυχια,στις προσπαθειες σου,να εισαι καλα και με το καλο,να γινεις μανουλα..

:P
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ mary για την απάντησή σου. Το απόστημα σου ήταν μεγάλο? Εμένα είναι μικρό αλλά εμφανές. Σήμερα σκέφτηκα, μετά από πολύ διάβασμα χτες βράδυ, να πάω στο γιατρό κ να του πω να μου γράψει καμιά αντιβίωση για να σπάσει μόνο του. Δεν θα αντέξω ξανά το περιβάλλον του χειρουργείου, ψυχολογικά....από την απόξεση κ μετά τρομάζω μόνο κ στην ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ mary για την απάντησή σου. Το απόστημα σου ήταν μεγάλο? Εμένα είναι μικρό αλλά εμφανές. Σήμερα σκέφτηκα, μετά από πολύ διάβασμα χτες βράδυ, να πάω στο γιατρό κ να του πω να μου γράψει καμιά αντιβίωση για να σπάσει μόνο του. Δεν θα αντέξω ξανά το περιβάλλον του χειρουργείου, ψυχολογικά....από την απόξεση κ μετά τρομάζω μόνο κ στην ιδέα...

 

το αποστημα ηταν εξωτερικα σαν τον αντιχειρα,και εσωτερικα σαν ενα αυγο μου ειπε ο γιατρος,για αρχη πηγαινε να το δουν,για να σου γραψει αντιβιωση.ετσι μπορει να το προλαβεις..καλη επιτυχια κοριτσακι

:P
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκεφτόμουν κ εγώ να κάνω. Είναι πολύ μικρό το δικό μου...σαν μπιζελάκι φαντάσου, ίσως κ λίγο μικρότερο. Αλλά δεν το βλέπω ή τουλάχιστον δεν το αισθάνομαι να συνεχίζει κ μέσα...σαν να κρέμεται είναι κάπως...δεν μπορώ να το περιγράψω για να καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπερα κοριτσια... Ομοιπαθης και εγω. Ειμαι 24 και πριν κανα 6 μηνο εμφανιστηκε και σε μενα αυτος ο βαρθολινιος... Δεν έχει μεγαλο μεγεθος και γενικα δεν με ποναει καθολου, απλα το νιωθω λιγο οταν καθομαι, (τον πρωτο μηνα πονουσα αλλα οχι πολυ) εκτος οταν προκυται για σεξουαλικη επαφη. Εχει "καταστρεψει" την σεξουαλικη μου ζωη αυτο το πραγμα...

 

Πηγα στο γυναικολογο μου και μου ειπε να κανουμε μαρσιποποιηση ή αφαιρεση για να σταματησει να με ενοχλει. Τωρα ομως που διαβασα ολα αυτα που εχετε γραψει εδω, αναρωτιεμαι αν θα πρεπει να μπω στο χειρουργειο για κατι που δεν ειναι ζητημα ζωης και θανατου (καθως ειναι πολυ μικρό και δεν με επηρεαζει παρα μόνο κατα τη διαρκεια της επαφης)...

 

Ημουν αποφασισμενη να κανω μαρσιποποιηση, αλλα εχω μπει σε δευτερες σκεψεις... Επισης, ξερει κανεις να μου πει για το μετα? Εννοω, για ποσες μερες θα χρειαστει να παιρνω αντιβιωση (δεν τα παω καλα με αντιβιωσεις απο τοτε που με πειραξε μία), και ποσες μερες θα χρειαστει να τριγυρναω με σερβιετες για αποφυγή "ατυχηματος" με πυον ή αίμα?

 

ευχαριστω προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια... Ομοιπαθης και εγω. Ειμαι 24 και πριν κανα 6 μηνο εμφανιστηκε και σε μενα αυτος ο βαρθολινιος... Δεν έχει μεγαλο μεγεθος και γενικα δεν με ποναει καθολου, απλα το νιωθω λιγο οταν καθομαι, (τον πρωτο μηνα πονουσα αλλα οχι πολυ) εκτος οταν προκυται για σεξουαλικη επαφη. Εχει "καταστρεψει" την σεξουαλικη μου ζωη αυτο το πραγμα...

 

Πηγα στο γυναικολογο μου και μου ειπε να κανουμε μαρσιποποιηση ή αφαιρεση για να σταματησει να με ενοχλει. Τωρα ομως που διαβασα ολα αυτα που εχετε γραψει εδω, αναρωτιεμαι αν θα πρεπει να μπω στο χειρουργειο για κατι που δεν ειναι ζητημα ζωης και θανατου (καθως ειναι πολυ μικρό και δεν με επηρεαζει παρα μόνο κατα τη διαρκεια της επαφης)...

 

Ημουν αποφασισμενη να κανω μαρσιποποιηση, αλλα εχω μπει σε δευτερες σκεψεις... Επισης, ξερει κανεις να μου πει για το μετα? Εννοω, για ποσες μερες θα χρειαστει να παιρνω αντιβιωση (δεν τα παω καλα με αντιβιωσεις απο τοτε που με πειραξε μία), και ποσες μερες θα χρειαστει να τριγυρναω με σερβιετες για αποφυγή "ατυχηματος" με πυον ή αίμα?

 

ευχαριστω προκαταβολικά!

 

 

 

Κανε το τώρα να ξεμπερδεύεις!Τι θα γίνει αν "φουντώσει" που είναι πολύ πιθανό,στην εγκυμοσύνη???Αν σε ενοχλεί στην επαφη,φαντασου τι θα γίνει στον τοκετό....

Ενα σπιράκι απο τρίχα είχα που δεν έδωσα σημασία και έγινε στην εγκυμοσύνη σα μπαλάκι του γκολφ!!!!Το άνοιξα και αναγκάστηκα να πάρω αντιβίωση όσο ήμουν έγκυος.Δε περνούσε με τίποτα και με τρέλανε στον πόνο...'ολα αυτα για ένα σπιράκι!!!

Στη θέση σου θα ξεμπέρδευα πριν μείνω έγκυος....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...