Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καταβολή Επιδόματος Αναρρωτικής 'Αδειας απο ΙΚΑ


Spot

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα και παίρνω μισθό 1350 μεικτά. Είμαι έγκυος με διδυμάκια και παρόλο που έχω ακόμα πολύ καιρό μπροστά μου δε με βλέπω για πολύ καιρό ακόμα στη δουλειά. (Είμαι πωλήτρια και η ορθοστασία με σκοτώνει.. σε συνδυασμό με το δεκαεπτά μηνών γιό μου και τα οικοκυρικά ελπίζω να καταλαβαίνετε :) )

 

Σκέφτομαι να αρχίσω να βγαίνω σε αναρρωτική από τον άλλο μήνα αν και ντρέπομαι πάρα πολύ γιαυτό. Με το Βασιλάκη μου δεν έλειψα ούτε μια μέρα από τη δουλειά.. αλλά τώρα είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα. Δεν έχω καθόλου ενέργεια.

 

Τέλος πάντων, γνωρίζω για τις 25 ημέρες αναρρωτικής άδειας στις οποίες συμμετέχει και ο εργοδότης. Η ερώτησή μου αφορά στο μετά. Υπάρχει κάποιος πίνακας, ή κάποιος τρόπος να μάθω περίπου πόσα χρήματα θα παίρνω από το ΙΚΑ μέχρι να βγώ στην άδεια εγκυμοσύνης?

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις :)

sw61p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπον τα χρηματα ειναι πολυ πιο λιγα απο αυτα που παιρνεις ειναι βαση συμβασης και αν σε εχει δηλωμενη οπως εμενα οτι παιρνεις λιγοτερα ειναι ακομη χειροτερα. Εγω με μισθο καθαρο 1050 παιρνω τωρα 550 απο το Ικα γιατι με εχει δηλωμενη υπαλληλο κι οχι βοηθο Λογιστου και δηλωνε τον βασικο. Αλλα τι να κανω με διδυμη κυηση δεν το διακυνδυνευω. Παντως εαν μαθεις τελικα θα το εκτιμουσα να μου πεις για να ξερω τελικα τι χανω πληροφοριακα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου (και αίσχος για το αφεντικό σου που σε έχει δηλωμένη με λιγότερα..ααααχ, τι θα γίνει σε αυτή τη χώρα, θα αρχίσω σαν το Λαζόπουλο να μοιρολογάω)..

 

Λοιπόν, θα μάθω οπωσδήποτε τι γίνεται γιατί τυγχάνει να έχω συσπάσεις μπόλικες και ο γιατρός θέλει τώρα να με στείλει σπίτι.

 

Θα πάω από εβδομάδα στο ΙΚΑ και θα μάθω.

 

Εκείνο πάντως που είχα αρχικά απορία είναι εάν ο "μισθός" του ΙΚΑ είναι φίξ για όλους ή εάν τηρείται κάποια κλίμακα και πληρώνεσαι ανάλογα με τον μισθό που παίρνεις στη δουλειά.

 

Πάντως φιλενάδα, που σε έχει δηλωμένη με λιγότερα θα πληρωθείς και πολύ λιγότερα σε επίδομα μητρότητας και λοχείας.. πολύ κρίμα. :cry:

sw61p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πληρωνεσαι απο οσο ξερω πρωτα βαση συμβασης και μετα αναλογως τι ενσημο σε κολλαει που σημαινει μεγαλυτερος μισθος μεγαλυτερο ενσημο μεγαλυτερο επιδομα δηλαδη υπαρχει κλιμακα γι αυτο κ δεν ξερω τι θα δικαιουμουνα. Τι να παω να τους πω πεστε μου τι θα επαιρνα αν με δηλωνε ο εργοδοτης μου κανονικα?.

Να ξερεις οτι ενσημα δεν σε κολλανε τωρα και πληρωνεσαι ανα δεκαπενθημερο αφου περασεις επιτροπη εννοειται.Εμενα ευτυχως η επιτροπη εως τωρα μου δινει 2μηνες αδειες κ δεν χρειαζεται να πηγαινω καθε τρεις κ λιγο εκει για να με εγκρινουν

Σποτ μου το ξερω οτι οι εργασιακες σχεσεις στην Ελλαδα ειναι αστα βραστα αλλα τι να κανουμε που εχουμε αναγκη την δουλεια. Ας βγουν με το καλο τα μωρακια μας κι εχει ο Θεος αυτο λεω.

Αυτα ελπιζω να βοηθησα περιμενω νεα σου και με το καλο ευχομαι ολα μα ολα και πρωτα απο ολα τα μωρακια σου. Να προσεχεις να μην κουραζεσαι τωρα που εχεις συσπασεις οκ? :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παιρνω 1350 απο την δουλεια μου.Οταν βγηκα σε αναρρωτικη το ΙΚΑ μου εδωσε για της πρωτες 15 μερες 15 ευρω την μερα και μετα 29 ευρω την μερα.Οταν περασαν οι 15 πρωτες ημερες μου καταβαινε περιπου 870 ο μηνας

yVzdp3.png sW6gp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας, θα ήθελα τη βοήθειά σας γιατί δε γνωρίζω τίποτα από αυτά. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δούλευα ως το τέλος και δεν είχα προβλήματα. Τώρα ανέβασα πίεση από την αρχή του τρίτου μήνα (εδώ και τρεις εβδομάδες δηλαδή) και είμαι σπίτι με αναρρωτικές άδειες. Ακόμα δεν έχω πάρει καθόλου λεφτά από το ΙΚΑ περιμένω τα χαρτιά από τον εργοδότη μου (ιδιωτικός τομέας, εταιρεία) και ο γιατρός μου μου είπε ότι λόγω ζέστης και λόγω του ότι είμαι πολύ πρησμένη θα πρέπει να μείνω τουλάχιστον έναν ακόμα μήνα στο σπίτι.

Γνωρίζετε αν πέφτει πολύ ο μισθός, αν συμμετέχει και ο εργοδότης και αν μετά θα δικαιούμαι και την ετήσιά μου άδεια για τις καλοκαιρινές διακοπές?Δεν ξέρω τίποτα.

Ευχαριστώ πολύ.

Τι ωραία που είναι να είσαι μαμά!

Link to comment
Share on other sites

ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΚΛΙΜΑΚΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΣΟΥ ΚΛΑΣΗ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΛΟΓΟ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ . ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΆΝΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ ΤΟ ΠΌΤΕ ΈΧΕΙΣ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΟΥ, ΤΟ ΕΡΓΑΣΙΑΚΌ ΕΤΟΣ ΠΟΥ ΙΣΧΎΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΟ ΈΤΟΣ ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΙΚΑ, ΈΝΑ ΜΠΑΧΑΛΟ ΣΟΥ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΈΙΜΑΙ ΠΑΘΟΥΣΑ. ΑΠΌ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΆΡΕΙ ΚΑΜΙΆ ΑΔΕΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΡΓ, ΕΤΟΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 25 ΜΕΡΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ, ΚΑΙ ΤΟΝ ΥΠΌΛΟΙΠΟ ΚΑΙΡΌ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ. αΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΑΔΕΙΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΚΑΤΙ, ΝΑ ΠΕΡΙΜΈΝΕΙΣ ΜΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΜΙΣΘΟΥ ΣΟΥ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 300 ΕΥΡΩ.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Γεια σας και απο μένα,

 

Θα ήθελα την βοηθειά σας. Χθες πήγα στον γιατρό του ΙΚΑ και μου έδωσε παραπεμπτικο για επιτροπή λόγω πρόωρων συσπάσεων. Πήγε ο πατέρας μου στο ΙΚΑ και μου έκλεισαν ραντεβού για επιτροπή την Πέμπτη 20.05. Τώρα ακούω ότι την Πέμπτη έχει απεργία η ΑΔΕΔΥ λογικά το ΙΚΑ δεν θα δουλέψει και θα πρέπει να περάσω επιτροπή την επόμενη Πέμπτη.

 

Η άδεια επαπειλούμενης μετραει απο χθες που μου έδωσε το παραπεμπτικο ο γιατρός μου γιατί αλλιώς αν περάσω επιτροπή την άλλη Πέμπτη θα μου χρεωθούν ημέρες απο την κανονική μου άδεια.

 

Ευχαριστώ

 

line_m121_beg_40_time_1214971200_text_cf20f0f1dfe3eae9f0e1f220eceff520e5dfede1e9.gif

dev250bp___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανησυχεις κι εγω ειχα παρει αδεια (οχι επ απειλουμενη ακριβως) μια μπουρδα εκει για να φυγω νωριτερα απο τη δουλεια :-Ρ και εστελνα τον αντρα μου. Ειχε παει επιτροπη μια βδομαδα αφου μου εγραψε την αδεια ειναι τελειως τυπικο για να μπει μια σφραγιδα. Αραξε και μην ανησυχεις!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις κι εγω ειχα παρει αδεια (οχι επ απειλουμενη ακριβως) μια μπουρδα εκει για να φυγω νωριτερα απο τη δουλεια :-Ρ και εστελνα τον αντρα μου. Ειχε παει επιτροπη μια βδομαδα αφου μου εγραψε την αδεια ειναι τελειως τυπικο για να μπει μια σφραγιδα. Αραξε και μην ανησυχεις!

 

 

Το ίδιο έκανα και γω, κανεις δε θα ρωτήσει τιποτα και ξεκινά από την μέρα που σου έγραψε ο γιατρός σου

Link to comment
Share on other sites

το ικα ομως θα λειτουργει κανονικα, δεν εχει καμια σχεση με την απεργια. στο λεω γιατι στην προηγουμενη απεργια πηγαμε με τον αντρα μου και οπι γιατροι δουλευαν κανονικα.

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλημέρα,

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας.

Πράγματι χθες το ΙΚΑ παρόλο που είχε απεργία το δημόσιο δούλευε κανονικότατα περάσαμε επιτροπή, πήραμε και την άδεια όλα καλά....

Καλή εγκυμοσύνη σε όλες μας...

 

line_m121_beg_40_time_1214971200_text_cf20f0f1dfe3eae9f0e1f220eceff520e5dfede1e9.gif

dev250bp___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα κορίτσια! Βρίσκομαι σε αναρρωτική άδεια διαρκείας και θα ήθελα να σας ρωτησω σχετικα με τις πρωτες 25 μερες που λενε οτι τις πληρωνεσαι και απο τον εργοδοτη.Αυτες οι 25 μέρες ειναι ημερολογιακες ή εργάσιμες???:confused:

Επίσης εγώ δεν εχω παει ακομα να πληρωθώ από το ικα για καμια αναρρωτικη(ουτε εχω στειλει κάποιον), μεσα σε ποσο χρονικο διαστημα μπορω να παω να πληρωθω απο το ικα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Βρίσκομαι σε αναρρωτική άδεια διαρκείας και θα ήθελα να σας ρωτησω σχετικα με τις πρωτες 25 μερες που λενε οτι τις πληρωνεσαι και απο τον εργοδοτη.Αυτες οι 25 μέρες ειναι ημερολογιακες ή εργάσιμες???:confused:

Επίσης εγώ δεν εχω παει ακομα να πληρωθώ από το ικα για καμια αναρρωτικη(ουτε εχω στειλει κάποιον), μεσα σε ποσο χρονικο διαστημα μπορω να παω να πληρωθω απο το ικα?

 

 

Οι μερες ειναι ημερολογιακες.για την πληρωμη δεν γνωριζω.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...
On 18/5/2010 at 11:52 ΠΜ, STELLA08 είπε:

 

 

Το ίδιο έκανα και γω, κανεις δε θα ρωτήσει τιποτα και ξεκινά από την μέρα που σου έγραψε ο γιατρός σου

Καλησπερα!!!

Ποσες μερες μπορει να σου γραψει ο γιατρος για να μην παω στην δουλεια.εχω μπερδευτει.εχω τον ιδιο εγοδοτη 1.5χρονο και ειμαι στον 6ο μηνα.απλα θελω να κολλησω αναρρωτικη πριν την αδεια λοχειας.ποσες μερες δικαιουμε???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...