Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπισκότα & Κεκάκια Βάπτισης? ΕΤΟΙΜΑ!


ΒΙΚΥ

Recommended Posts

Η σπάτουλα είναι αυτή

 

http://www.cakescookiesandcraftsshop.co.uk/acatalog/PME-Smoother-Polisher.html

 

και θα βρεις πολλά βιντεάκια πως στρώνεις την ζαχαρόπαστα επάνω στην τούρτα στο youtube.com

Εγώ εκεί έμαθα πως χρειάζεται αυτή η σπάτουλα και πως πρέπει να το κάνω;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 270
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η σπάτουλα είναι αυτή

 

http://www.cakescookiesandcraftsshop.co.uk/acatalog/PME-Smoother-Polisher.html

 

και θα βρεις πολλά βιντεάκια πως στρώνεις την ζαχαρόπαστα επάνω στην τούρτα στο youtube.com

Εγώ εκεί έμαθα πως χρειάζεται αυτή η σπάτουλα και πως πρέπει να το κάνω;)

 

κουκλα σε ευχαριστω πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια όλα ωραία αυτά που έχετε φτιάξει, θέλω κι εγώ να φτιάξω για την βάφτιση του μικρού μου κεκάκια ή μπισκοτάκια. Αλλά αναρωτιέμαι δε σας πήρε πάαααααρα πολλές ώρες για να τα φτιάξετε? Εννοώ τελευταίες μέρες όσο να΄ναι δεν έχετε κι άλλα τρεχάματα? Ή μήπως ήταν για λίγα άτομα? Εγώ θα έχω κάπου στα 200 άτομα κι αναρωτιέμαι αν είναι εφικτό.

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να φτιάξεις τα κεκάκια ή τα μπισκοτάκια ακόμα και έναν μήνα πριν και να τα συντηρήσεις στην κατάψυξη, χωρίς όμως την διακόσμηση.

Δυό μέρες πριν τα ξεπαγώνεις σε θερμοκρασία δωματίου και κάνεις απλά τον στολισμό;)

 

Εγώ τα έφτιαξα για γενέθλια μια μέρα πριν, όμως έφτιαξα γύρω στα 50 κομμάτια και όχι 200+ που χρειάζεσαι εσύ και ούτε είχα τα τρεξίματα και τις ετοιμασίες της βάπτισης.

Link to comment
Share on other sites

Κι αν τα βάλεις στην κατάψυξη από γεύση θα είναι μια χαρά? Μήπως να κάνω εκείνα τα cupcakes που είναι τόσο υπέροχα αλλά τα χρεώνουν τόσο ακριβά?

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η σπάτουλα είναι αυτή

 

http://www.cakescookiesandcraftsshop.co.uk/acatalog/PME-Smoother-Polisher.html

 

και θα βρεις πολλά βιντεάκια πως στρώνεις την ζαχαρόπαστα επάνω στην τούρτα στο youtube.com

Εγώ εκεί έμαθα πως χρειάζεται αυτή η σπάτουλα και πως πρέπει να το κάνω;)

 

 

Τί μεταφορικά έχει αυτό το site??

Link to comment
Share on other sites

Τί μεταφορικά έχει αυτό το site??

 

 

Χριστίνα δεξιά στην σελίδα έχει τα μεταφορικά τα οποία είναι ανάλογα με το ποσό αγοράς και επιπλέον προσθέτουν το ΦΠΑ γιατί οι τιμές είναι ανευ.

Το πιο σπαστικό είναι ότι ενώ πληρώνεις έναν σκασμό λεφτά μεταφορικά τα στέλνουν με απλό ταχυδρομείο και όχι με κούριερ στο σπίτι:confused: δηλαδή πρέπει να τρέχω στο κέντρο της Πάτρας για να τα παραλάβω:rolleyes:

 

Γενικά είναι πολύ τσιμπημένα όλα αλλά δεν μπόρεσα να βρω τα αντίστοιχα πράγματα αλλού. Βέβαια τα πιο πολλά τα αγοράζεις μια φορά και μπορείς να φτιάξεις άπειρα ζαχαροθαύματα;)

Επίσης τα χρώματα σε πάστα είναι μικρά αλλά μπορείς να φτιάξεις πάρα πολλά γιατί η ποσότητα που χρησιμοποιείς είναι ελάχιστη.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εσεις που εχετε ασχοληθει με το θεμα, μια συνταγη για σφιχτη σαντιγυ υπαρχει?

Κανω κατι κεκακια με πολυ ευκολη συνταγη που υπαρχει πισω απο γνωστη μαρκα αλευρι ( δειτε τα εδω ) τα συγκεκριμενα οταν ηταν ακομη ζεστα απο το φουρνο τα βγαλα κ εδωσα σε μερικα σχημα καρδιας και εκατσαν μετα ετσι οπως τα βλεπετε, τη κουβερτουρα την εβαλε η κορη μου απο πανω μπαλακι μπαλακι...( τα μισα τα φαγε βεβαια ) Τελοσπαντων μη σας κουραζω μαυτα, ηθελα να κανω καμια φορα πχ για τα γενεθλια αλλα ηθελα να κανω Σαντιγυ ωστε να μη πεσει η να μη λιωσει αν τα χω ωρα εξω απο το ψυγειο ...εχετε καποια ιδεα τι να κανω? πως μπορουμε να κανουμε σαντιγυ σφιχτη ( και λεω να ριξω απο πανω αυτα τα πολυ μικρα χρωμματιστα σοκολατας κομματακια που δε ξερω πως τα λενε που μοιαζουν με ΑΥΤΑ)?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικά και μπορείς να κόψεις και την ζαχαρόπαστα με αυτό το κουπ πατ.

 

Για την διακόσμηση μπορείς να ακολουθήσεις το σχέδιο που έχει και να προσθέσεις χρώματα, να βάλεις αν θες γκλίτερ, να βάλεις μαλλιά στην νεράϊδα κλπ

 

Μπορείς να κάνεις τα πάντα όρεξη χρειάζεται μονάχα και φαντασία;)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς να κόψεις και την ζαχαρόπαστα με αυτό το κουπ πατ.

 

Για την διακόσμηση μπορείς να ακολουθήσεις το σχέδιο που έχει και να προσθέσεις χρώματα, να βάλεις αν θες γκλίτερ, να βάλεις μαλλιά στην νεράϊδα κλπ

 

Μπορείς να κάνεις τα πάντα όρεξη χρειάζεται μονάχα και φαντασία;)

Αν κοψω με αυτο το κουπ ατ την ζαχαροπαστα θα ειναι μονοχρωμη η νεραιδουλα ετσι δεν ειναι? πως να εβαζα και λιγο χρωμα?

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το πιο εύκολο είναι να κάνεις ένα ανοιχτόχρωμο χρώμα όλη την νεράϊδα πχ ροζ απαλό και μετά με μικρά πινελάκια και οδοντογλυφίδες για τις λεπτομέρειες να ζωγραφίσεις επάνω στην επιφάνεια με χρώματα ζαχαροπλαστικής. Το αποτέλεσμα είναι υπέροχο;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χριστίνα δεξιά στην σελίδα έχει τα μεταφορικά τα οποία είναι ανάλογα με το ποσό αγοράς και επιπλέον προσθέτουν το ΦΠΑ γιατί οι τιμές είναι ανευ.

Το πιο σπαστικό είναι ότι ενώ πληρώνεις έναν σκασμό λεφτά μεταφορικά τα στέλνουν με απλό ταχυδρομείο και όχι με κούριερ στο σπίτι:confused: δηλαδή πρέπει να τρέχω στο κέντρο της Πάτρας για να τα παραλάβω:rolleyes:

 

Γενικά είναι πολύ τσιμπημένα όλα αλλά δεν μπόρεσα να βρω τα αντίστοιχα πράγματα αλλού. Βέβαια τα πιο πολλά τα αγοράζεις μια φορά και μπορείς να φτιάξεις άπειρα ζαχαροθαύματα;)

Επίσης τα χρώματα σε πάστα είναι μικρά αλλά μπορείς να φτιάξεις πάρα πολλά γιατί η ποσότητα που χρησιμοποιείς είναι ελάχιστη.

 

 

 

Όντως είναι τσιμπημένες οι τιμές,αλλά αξίζουν τα προϊόντα του.Τα χάζευα και έχει πολύ ωραία πράγματα.Τα μεταφορικά είναι πολλά πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα. Θέλω να φτιάξω cup cakes και να βάλω από πάνω αυτά:

http://cgi.ebay.co.uk/DORE-24-EDIBLE-CIRCLES-RICE-PAPER-/270726306435?_trksid=p4340.m263&_trkparms=algo%3DSIC%26its%3DI%252BC%26itu%3DUCI%252BIA%252BUA%252BFICS%252BUFI%26otn%3D15%26pmod%3D280650243919%26ps%3D63%26clkid%3D1367599751479303763

Ξέρετε πως μπαίνουν; Απλώς τα βάζω πάνω στο κέικ και κολάνε ή πάνω στη βουτυρόκρεμα;

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια SOS!!!!!!!!

Παρελαβα το κουπατ νεραιδα, ξεκίνησα πρόβες κ είναι πολυ δύσκολο!!!! Έχει απίστευτες λεπτομεριες κ τα φτερά με την παραμικρή κίνηση μου μένουν στο χέρι! Μάλλον θα πρέπει να κάνω κάτι πιο εύκολο, στεμμα ή ραβδι. Δεν βρίσκω όμως κουπ ατ στεμμα ή αστερακι στο yummy yummy και ο παρλιαρου πρέπει να είναι κλειστός, περνώ κ δεν το σηκώνει κανείς;;;; Τι θα κάνω;;; Καμία ιδέα για το που μπορ. Να προμηθευτω κουπατ άμεσα; Δεν προλαβαίνω να παραγγειλω απο εξωτερικο φοβάμαι πως δεν θα προλάβουν να έρθουν μιας κ πρέπει να αρχίσω να τα φτιαχνω απο δευτερα

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να έκανες πιο παχιά την ζύμη,ώστε να υπάρχει αρκετό υλικό στα φτερά και να μην διαλύονται???(Σου το λέω σκεπτόμενη μια κατασκευή που έκανα με κάτι αγγελάκια,των οποίων τα φτερά μονίμως έβγαιναν σπασμένα,γιατί δεν είχε αρκετό υλικό σε εκείνο το σημείο.)

 

Για κορώνα δεν ξέρω να σου πω,νομίζω ότι του Παρλιάρου είναι λίγο μικρή για γλυκό βάφτισης.

Μπορείς όμως να κάνεις ένα ραβδάκι,χωρίς να έχεις το ανάλογο κουπ πατ.

Θα κάνεις ένα μπαστουνάκι και θα χρησιμοποιήσεις ένα κουπ πατ αστέρι, που πιθανόν να έχεις,μια και είναι από τα πιο κλασικά σχέδια.Θα τα ενώσεις και έτοιμο το ραβδάκι!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μπράβο σας !!!!!

 

ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΘΕΜΑ !!!!!!!!!

 

Λέω να ασχοληθώ και εγώ αλλά πριν ασχοληθώ έχω απορίες.:rolleyes::rolleyes:

 

Την ζαχαρόπαστα την φτιάχνετε ή την παίρνετε έτοιμη ? Συνταγή αν υπάρχει παρακαλώ !!! Αν την αγοράζετε, την παίρνετε από το ebay ?

 

Έχω δεί βιντεάκια αλλά αναρωτιέμαι πως την απλώνετε στην τούρτα ? Την ανοίγετε με πλάστη ? Ή με την σπάτουλα που αναφέρει η ΜΑΝΤΙΝΟΡ ?

 

Σκέφτομαι να ξεκινήσω με cupcakes. Φόρμες έχει και στο ebay ? Προτείνετε κάποιο άλλο σάιτ ?

 

Η ζύμη είναι η κλασσική του κέικ, διανθισμένη ανάλογα με την γεύση του καθενός ? Π.χ. σοκολάτα, λεμόνι κλπ ?

 

Και τέλος, αυτά τα sprinkles που γαρνίρουν τα cupcakes, τα παίρνετε από ebay ή και από κάπου αλλού ?

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ζαχαρόπαστα φτιάχνω μόνη μου με αυτή την συνταγή:

http://www.sintagespareas.gr/sintages/zaxaropasta.html

 

και την χρωματίζω με χρώματα ζαχαροπλαστικής σε πάστα που αγοράζω από εδώ:

http://www.cakescookiesandcraftsshop.co.uk/acatalog/Sugarflair_Food_Colourings.html

 

από το ίδιο έχω αγοράσει και πολλά άλλα όπως την σπάτουλα, χάρτινες θήκες για cupcakes, κουπ-πατ, γλυκερίνη, sprinkles κλπ

 

Την ζαχαρόπαστα την ανοίγω με τον πλάστη (απλός ξύλινος) και την κόβω με τα κουπ-πατ ή την πλάθω σαν την πλαστελίνη. πρόσεξε να απλώσεις μπόλικη ζάχαρη άχνη για να μην σου κολλήσει;)

Με την σπάτουλα απλώνω το φύλλο ζαχαρόπαστας επάνω στην επιφάνεια της τούρτας για να "πέσει" καλά και να είναι λεία, δεν ανοίγω την ζαχαρόπαστα;)

 

Οι ζύμες είναι πολλές και διάφορες ανάλογα την γεύση που θέλεις να κάνεις...σέρφαρε και θα βρεις άπειρες συνταγές;)

 

Φόρμες για τα κεκάκια αγόρασα από σούπερ μάρκετ (όλα τα μεγάλα έχουν) αλλά μπορείς να αγοράσεις και από το e bay ή και αλλού;)

 

Όσον αφορά τα sprinkles αγόρασε από όπου βρεις καλύτερη τιμή:D

Link to comment
Share on other sites

σου στέλνω π.μ.

 

Το έλαβα κ σου απάντησα! Είσαι θησαυρός!

 

Χριστινακι ευχαριστω για τις συμβουλές, δεν γίνεται τίποτα εκανα πολλές πρόβες αλλα φταίει το κουπατ. Ούτε αστερακι έχει το yummy yummy. Έπεσα σε παλιοπεριοδο.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...