Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΓΙΑ ΜΠΥΡΑΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια.

Πηρα κι εγώ μαγια μπύρας για να ενισχύσω την παραγωγή μου αλλά την παίρνω όπως έλεγε στις οδηγίες δηλαδή 4 χάπια μετά από κάθε γεύμα εδώ και περίπου 10 μέρες. Τώρα είδα αυτά που λέτε για 7 χάπια και 2 βδομάδες αρχικα... Τι προτείνετε? να συνεχίσω με 7 ανα γεύμα για καμια βδομάδα και να σταματήσω μετα ή να 7 ανα γευμα για 2 βδομάδες????

Ευχαριστώ

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 311
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 χάπια μετά από κάθε γεύμα εδώ και περίπου 10 μέρες

Συνολικά πόσα την ημέρα; Το ελάχιστο είναι 21 χαπάκια/μέρα για να βοηθηθεί η παραγωγή σου;

Είδες αύξηση στην παραγωγή σου;

Αν παίρνεις συνεχομένα δε θα υπάρχει περαιτέρω αύξηση. Πρεπει να σταματήσεις για λίγο και να ξαναπάρεις μετά, αν φυσικά χρειάζεσαι περισσότερη παραγωγή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μαμάδες.

Είμαι νέα μαμά (26/8/08) μιας πανέμορφης μικρής (εξ'ου και το κουκί)....

Το site αυτό το βρίσκω καταπληκτικό.

Εδώ και 3 μέρες παίρνω μαγιά μπύρας 300mg tabs*7*3/24h.

Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής :

1. Εχει η μαγια μπύρας κάποια παρενέργεια στο μωράκι ; (εχει πολλά αέρια και τα κόπρανά της έχουν γίνει πορτοκαλί - δεν άλλαξε κάτι άλλο στη διατροφή μου)

2. Μέχρι πριν 2 μέρες έτρωγε με μπουκάλι, γιατί έτσι την "έμαθαν" στην κλινική...Τώρα ξεκίνησε να θηλάζει και δεν θέλω με τίποτα να σταματήσει.

Πως θα ξέρω οτι έχει χορτάσει; (παρεπιπτώντος ΄σε 10 λεπτά αφοτου την βάλω στο στήθος κοιμάται) Να της δίνω συμπλήρωμα για να δω αν έχει χορτάσει ή μήπως θα γυρίσει πάλι στις παλιές συνήθειες και θα παρατήσει το στήθος;

Περιμένω το συντομότερο απάντηση.... :roll:

kouki

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει η μπέμπα.

Η μαγιά της μπύρας, νομίζω ότι δεν έχει καμμία παρενέργεια στο μωρό και αυτό το λέω διότι την έπαιρνα κι εγώ κ δεν είδα κάτι ανησυχητικό στο μωρό. Επειδή όμως δεν είμαι κ ειδικός, θα σου πρότεινα να συμβουλευτείς κ τον παιδίατρο σου και εννοείται κ τα κορίτσια τα πιο έμπειρα που θα σου απαντήσουν.

Όσο για τον θηλασμό, καλύτερα είναι να μην δώσεις συμπλήρωμα, άσε την μπέμπα να σε καθοδηγεί, απλά όποτε κλαίει να την βάζεις στο στήθος κ εκείνη ξέρει, αν σου κοιμηθεί στο στήθος, δεν πειράζει, μόλις ξαναπεινάσει, θα κλάψει.

Οι συγκεκριμένες συμβουλές, είναι των έμπειρων κοριτσιών του φόρουμ (οι οποίες θα πάρουν θέση σύντομα, είμαι σίγουρη ).

Εγώ προσωπικά τις ακολούθησα.

 

Παρεπιπτόντως,

 

Σας ευχαριστώ κορίτσια, διάβαζα τις συμβουλές σας κ τις εκτελούσα κι έτσι θηλάσαμε μια χαρά με την μπέμπα, ακόμα κ σε φάση που η παραγωγή μειωνότανε.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει !!! Καλως ήρθες !! Εγω της τραγουδάω ενα ..δικο μου τραγουδάκι και την λεω " μικρή φακη " :lol:

 

1. Εχει η μαγια μπύρας κάποια παρενέργεια στο μωράκι ; (εχει πολλά αέρια και τα κόπρανά της έχουν γίνει πορτοκαλί - δεν άλλαξε κάτι άλλο στη διατροφή μου)

Η μαγιά δεν έχει καμια παρενεργεια στο μωρακι σου . Τα αέρια δεν έχουν σχεση με την μαγιά , ειχε και η μικρή μου και δεν ειχα παρει μαγια . Ασκησουλες και καλο ρεψιμο !

Τα κακακια της εχουν το τελειο χρωμα ! Αυτο ειναι το χρωμα απο τα κακαδακια των μωρων που θηλάζουν :)

 

2. Μέχρι πριν 2 μέρες έτρωγε με μπουκάλι, γιατί έτσι την "έμαθαν" στην κλινική...Τώρα ξεκίνησε να θηλάζει και δεν θέλω με τίποτα να σταματήσει.

Πως θα ξέρω οτι έχει χορτάσει; (παρεπιπτώντος ΄σε 10 λεπτά αφοτου την βάλω στο στήθος κοιμάται) Να της δίνω συμπλήρωμα για να δω αν έχει χορτάσει ή μήπως θα γυρίσει πάλι στις παλιές συνήθειες και θα παρατήσει το στήθος;

Περιμένω το συντομότερο απάντηση.... :roll:

 

Θα την αφήνεις να θηλάζει οσο θελει και οποτε θέλει . Αν πεινάσει θα σου ζητήσει να την βάλεις ξανα στο στήθος .

 

Συμβουλη μου ...Πετα τα μπουκάλια και τα ξένα γαλατα σήμερα κιολας ! Να βαζεις το μωρο στο στήθος και μην το μπερδευεις με συμπληρώματα κλπ .

Ολα καλά σας εύχομαι !!!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη ανταπόκριση κορίτσια.

Αυτό που κάνω επίσης, είναι αφού σταματήσει να θηλάζει να βγάζω όσο γάλα απομένει με θήλαστρο για να μπορέσω να υπολογίσω στο περίπου πόσο τρώει και μετά προσπαθώ να της το δόσω με μπουκάλι.....Κάνω καλά;

kouki

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη ανταπόκριση κορίτσια.

Αυτό που κάνω επίσης, είναι αφού σταματήσει να θηλάζει να βγάζω όσο γάλα απομένει με θήλαστρο για να μπορέσω να υπολογίσω στο περίπου πόσο τρώει και μετά προσπαθώ να της το δόσω με μπουκάλι.....Κάνω καλά;

 

και το πίνει όλο;

 

έχει κάποιο πρόβλημα και δεν μπορεί να θηλάσει καλά;

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως κοιμάται μέσα στα πρώτα 10 λεπτά στο στήθος. Αφου ξυπνήσει - μετα από μισή ωρίτσα το πολυ - δοκιμάζω το μπουκάλι. Δεν το πιάνει πάντα.....αλλά και΄όταν το πιάνει δεν το τρώει όλο.

Αυτό που βγάζω με το θήλαστρο (mini electric medela) πάντως, δεν ξεπερνά σε καμία περίπτωση τα 60ml.

Όταν γεννήθηκε ήταν μικρούλα (2500mg) και δεν έπιανε στήθος - δεν έγιναν και φιλότιμες προσπάθειες από την κλινικη....Από την ημέρα που ήρθαμε σπίτι τρώει μόνο δικό μου γάλα- κάθε 3-4 ώρες -, το οποίο έβγαζα με το θήλαστρο (120-140ml) και αυτή τη στιγμή (2μηνών και 11 ημερών) ζυγίζει 4600mg.

Ξαφνικά μου ήρθε η ιδέα - λόγω του ότι μειωνόταν το γάλα -πριν 3 μέρες να την βάλω στο στήθος - ενώ ξεκίνησα ταυτόχρονα και λήψη μαγιάς μπύρας (7*300mg*3/24h) - και το κουκί μου ανταποκρίθηκε. Είμαι πάρα πολύ χαρούμενη γιατί αυτό ήθελα από την αρχή της εγκυμοσύνης, αλλά φοβάμαι μήπως δεν τρέφεται αρκετά.

Θα σου ήμουν ευγνώμων αν μπορούσες να μου δώσεις κάποιες συμβουλές.

kouki

Link to comment
Share on other sites

Κουκί, να σου ζήσει το μωράκι.

Το μωρό πρέπει να βρέχει 5-6 πάνες ημερησίως. Αυτό είναι ο δείκτης σου για το αν θηλάζει ικανοποιητικά. Μετά, σε επιβεβαιώνουν οι μηνιαίες ζυγίσεις. Συνιστάται το μωρό να κάνει τουλάχιστον 8-12 θηλασμούς ημερησίως.

 

Όταν πάει να κοιμηθεί στο στήθος, της μιλάς, της χαιδεύεις το μαγουλάκι, τα ποδαράκια, για να μείνει ξύπνια. Δοκίμασε να την βάζεις εναλλάξ και στα δυο στήθη, για να ανανεώνεται το ενδιαφέρον της. (Αυτό κάποια στιγμή θα αλλάξει, θα "τελειώνει" πρώτα το ένα στήθος και θα πηγαίνει στο άλλο.) Αν ναρκώνεται από τη ζέστη, δοκίμασε να την θηλάζεις με λιγότερα ρούχα. Μπορείς να κάνεις μαλάξεις στο στήθος πριν και κατά τη διάρκεια του θηλασμού για να βελτιώνεις τη ροή. Την ώρα που ξυπνάει, ξαναβάλτην στο στήθος (και χωρίς να κλάψει). Κάνε τέτοιους απανωτούς θηλασμούς, για όσο το μωρό κοιμάται και ξυπνάει.

 

Το θήλαστρο που χρησιμοποιείς δεν είναι και πολύ αποδοτικό για συστηματικές αντλήσεις, καλύτερα να διαβάσεις στο τόπικ "Θήλαστρα και συγκρίσεις" (αν και όπως σας βλέπω, θα πάτε γρήγορα σε αποκλειστικά απευθείας θηλασμό) :wink:

 

Καλή συνέχεια!

 

ΥΓ διόρθωσα για τις πάνες, γιατί αρχικά νόμιζα ότι ήταν νεογέννητο.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

η μπεμπα μου ειναι στον 5 μηνα..

εχω αγορασει 3 φορες μαγια μπυρας,ωστοσο αυτον τον μηνα εχω ανεπαρκη ποσοτητα γαλακτος.οσο κ αν ειμαι διατεθιμενη να την εχω και ολη μερα στο στηθος...η ποσοτητα δεν αυξανεται....

θα μου κοπει ?????

 

ποτε σταματαει το γαλα????

 

 

περιμενω την εμπειρη συμβουλη σας..............

 

:(:(:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

Κοριτσια θελω και εγω την βοηθεια σας.

Εχω ενα κοριτσακι κοντα 2 μηνων και την θηλαζω αποκλειστικα.

Θελω να την θηλαζω για καιρο ακομα αλλα την τελευταια φορα που την ζυγισα δεν ειχε παρει γραμμαρια για την ακριβεια δεν ειχε παρει καθολου βαρος. Σκεφτομαι οτι το γαλα που εχω δεν φτανει για το παιδι μου.

Μιλησα με την γιατρο μου και μου ειπε μετα απο καθε θηλασμο να αντλω περιπου 50 ml και να της το δινω αλλα δεν εχω γαλα καθολου. Οσο και να προσπαθω δεν μπορω να βγαλω ουτε 50 ml!!! αυτο γινεται κατα την διαρκεια της ημερας, γιατι το πρωι που ξυπναω σηκωνομαι με πρησμενα στηθη και εχω μπολικο γαλα οπου μπορω και αποθηκευω κιολας, αλλα μονο το πρωι!!!! τις αλλες ωρες δεν μπορω να ανλτησω καθολου.

Μηπως δεν εχω αρκετο γαλα?? πινω συνεχεια υγρα, χυμους νερα και τετοια αλλα δεν αλλαζει κατι. Η μπεμπα απο την αλλη εχει ηρεμησει και δεν κλαει πολυ παρα μονο οταν πειναει μετα απο κανα 2ωρο δηλαδη..Δεν ξερω εχω ακουσει πολλα και εχω μπερδευτει, εγω απλα θελω να θηλαζω το μωρο μου οσο γινεται, Ευχαριστω που με διαβασατε και περιμενω να ακουσω τις συμβουλες σας!!!....

.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θελω και εγω την βοηθεια σας.

Εχω ενα κοριτσακι κοντα 2 μηνων και την θηλαζω αποκλειστικα.

Θελω να την θηλαζω για καιρο ακομα αλλα την τελευταια φορα που την ζυγισα δεν ειχε παρει γραμμαρια για την ακριβεια δεν ειχε παρει καθολου βαρος. Σκεφτομαι οτι το γαλα που εχω δεν φτανει για το παιδι μου.

Μιλησα με την γιατρο μου και μου ειπε μετα απο καθε θηλασμο να αντλω περιπου 50 ml και να της το δινω αλλα δεν εχω γαλα καθολου. Οσο και να προσπαθω δεν μπορω να βγαλω ουτε 50 ml!!! αυτο γινεται κατα την διαρκεια της ημερας, γιατι το πρωι που ξυπναω σηκωνομαι με πρησμενα στηθη και εχω μπολικο γαλα οπου μπορω και αποθηκευω κιολας, αλλα μονο το πρωι!!!! τις αλλες ωρες δεν μπορω να αντλησω καθολου.

Μηπως δεν εχω αρκετο γαλα?? πινω συνεχεια υγρα, χυμους νερα και τετοια αλλα δεν αλλαζει κατι. Η μπεμπα απο την αλλη εχει ηρεμησει και δεν κλαει πολυ παρα μονο οταν πειναει μετα απο κανα 2ωρο δηλαδη..Δεν ξερω εχω ακουσει πολλα και εχω μπερδευτει, εγω απλα θελω να θηλαζω το μωρο μου οσο γινεται, Ευχαριστω που με διαβασατε και περιμενω να ακουσω τις συμβουλες σας!!!....

.png
Link to comment
Share on other sites

η μπεμπα μου ειναι στον 5 μηνα..

εχω αγορασει 3 φορες μαγια μπυρας,ωστοσο αυτον τον μηνα εχω ανεπαρκη ποσοτητα γαλακτος.οσο κ αν ειμαι διατεθιμενη να την εχω και ολη μερα στο στηθος...η ποσοτητα δεν αυξανεται....

θα μου κοπει ?????

 

ποτε σταματαει το γαλα????

 

 

περιμενω την εμπειρη συμβουλη σας..............

 

:(:(:(

 

Είναι δυνατόν μετά από 4 μήνες αποκλειστικού θηλασμού να μην έχει ρυθμιστεί η παραγωγή? Να μην έχει εδραιωθεί ο θηλασμός και να χρειάζεται μαγιά μπύρας???

 

Μήπως είναι ιδέα σου lenaki?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια. Θα ηθελα να ρωτησω αν καποια απο εσας παιρνει μαγια μπυρας για την αυξηση παραγωγης γάλακτος και αν εχει δει θετικα αποτελεσματα. Θηλαζω το κοριτσακι μου, οχι αποκλειστικα, της δινω και συμπληρωμα οταν βλεπω οτι δεν επαρκει το δικο μου γαλα κι αυτο γινεται σε καθημερινη βαση. Γι αυτο σκεφτομαι την μαγια μπυρας και θα ηθελαπερισσοτερες πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Οση μαγιά και αν πάρεις αν δεν βάζεις το μωρο στο στηθος δεν υπάρχει περιπτωση να δεις αποτελέσματα . Οι συχνοι θηλασμοι συν την μαγιά μας δινουν αποτέλεσμα :D

 

Αν θελεις γραψε μας περισσοτερες πληροφοριες για το βαρος του μωρου , ποσες πανες βρεχει , ποσα γευματα παιρνει ξενο γαλα , γιατι λες οτι δεν φτανει το δικο ου , τι ηλικια εχει το μωράκι σου ....

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις γραψε μας περισσοτερες πληροφοριες για το βαρος του μωρου , ποσες πανες βρεχει , ποσα γευματα παιρνει ξενο γαλα , γιατι λες οτι δεν φτανει το δικο ου , τι ηλικια εχει το μωράκι σου ....

 

Λαμπρινίτσα, συμπληρώνω. Απάντησε μας αν μπορείς σ' αυτές τις ερωτήσεις.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σωστή ! (ολο το ψάχνω αυτο !)

 

κάν'το σελιδοδείκτη παιδί μου, εγώ αυτό έχω κάνει για το πώς να ρωτάτε και για τον επαναγαλακτισμό, για τα θήλαστρα και συγκρίσεις και πολλά άλλα! :lol::lol::lol:

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Η ΜΙΚΡΗ ΕΙΝΑΙ 33 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΖΥΓΙΖΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 4300. ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 3600. ΒΡΕΧΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΙΣ 6 ΠΑΝΕΣ ΗΜΕΡΗΣΙΩΣ. ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΝΑ ΔΥΩΡΟ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΑΝΑ 4ΩΡΟ. ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 4 ΜΕ 5 ΩΡΕΣ ΣΥΝΕΧΩΜΕΝΑ. ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΗΝ ΑΦΗΝΩ ΟΣΗ ΩΡΑ ΘΕΛΕΙ. ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΧΘΕΣ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΔΩΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΤΗΝ ΕΒΑΖΑ ΚΑΘΕ ΠΟΥ ΕΚΛΑΙΓΕ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΕΠΙΝΕ. ΣΗΜΕΡΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΛΛΑ ΕΒΑΖΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΣΑΝ ΝΑ ΠΕΙΝΑΕΙ. ΚΙ ΕΦΑΓΕ ΞΕΝΟ 100ML. ΟΧΙ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΥΟ ΩΡΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΙ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ. ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΤΡΩΓΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΑΝΑ ΓΕΥΜΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 60. ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ, ΠΧ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 11 ΤΟ ΠΡΩΙ ΞΥΠΝΙΑ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΣΤΙΣ 5 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...