Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ψυχολογια της νεας μαμας!


Τινα27

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια πειτε μου την γνωμη σας! Δεν εχω επιλοχεια καταθληψη αλλα παει ο αντρας μου να μου δημιουργησει προβλημα. Με το μωρακι μου εγω ειμαι καλα εχω κ βοηθεια απο την μαμα μου. Ειναι πολυ δυσκολο μωρο γιατι εχει πονακια κ κλαιει πολυ κ κυριως την νυχτα. Ξυπναει καθε 3 ωρες ο αντρας μου ειναι αμετοχος σε ολα λειπει ολη μερα περα απο δουλεια(η οποια δεν εχει συγκεκριμενο ωραριο) παει κ τις βολτες με τους φιλους του πινει τα κρασακια του κ ερχετε να μου κανει κ υποδειξεις . ''Γιατι ξυπναει το παιδι μεσα ατην νυχτα κ δεν μπορω να κοιμηθω,κ δεν το ταιζεις καλα''Ακουει εμπειριες απο γυναικες φιλων κ λεει οτι 2 γυναικες δεν μπορειτε να κανετε καλα ενα μωρο.Γενικα εχει κ μια απαραδεκτη συμπεριφορα απεναντι στην μανα μου που η κακομοιρα βοηθαει στο να εχουμε φαει κ να ειναι τα ρουχα μας πλειμενα κ σιδερωμενα κ δεν μας ενοχλει κυριως εκεινων που συναντιουνται πολυ λιγο. Κ το ευχαριστω του πιο ειναι? Να μιλαει αποτομα πολυ κ επιθετικα. Φανταστειτε οτι πηγε η μανα μου να βαψει τα μαλλια της (με τα λεφτα της)ειναι 1 μηνα μαζι μου κ κατεβηκε η ριζα πολυ κατω κ με το που την βλεπει λεει ''αα πηγαμε κομμωτηριο ε?'' κ τον βλεπω οτι παει να πει κατι κακο κ του λεω ''γεια σου στο καλο'' (ηταν στην πορτα) κ μου απανταει ''καλα καλα τι να πω δεν εισαστε ουτε για να το συζητησω'' Που ειναι το κακο βρε κοριτσια ενιωσε ασχημα η μανα μου κ μετα με ρωτησε τι επαθε γιατι εκανε ετσι?Εγω τι να πω! απλα στεναχωριεμαι πολυ με ολα αυτα γιατι σεβομαι τους δικους του οι οποιοι επεμβαινουν κιολας καποιες φορες αλλα δεν μιλαω κ οτι χαζομαρα κ να πουν δεν δινω σημασια ειμαι κυρια απεναντι στους δικους του εκεινος γιατι να πρεπει να κανει τους αλλους να νιωθουν ασχημα?Να σημειωθει οτι εχει λυσσαξει για να κανουμε σεξ κ σαραντιζω αυριο δεν μπορω μεχρι να παω στο γιατρο φοβαμαι. Πραγματικα ειμαι πολυ απελπισμενη δεν ξερω πως να του δωσω να καταλαβει καποια πραγματα κ τι θελει τελος παντων. αυτα συγνωμη για το τεραστιο μηνυμα πειτε μου μια γνωμη ευχαριστω!:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοίτα, κι εγώ αν ήμουν άντρας και περίμενα πώς και πώς να γεννηθεί το μωρό μου και η γυναίκα μου έφερνε την πεθερά μου 40 μέρες μέσα στο σπίτι μου, να μην μπορώ να χαλαρώσω στο σπίτι μου και να με βγάζει στην απέξω η γυναίκα και η πεθερά μου, θα ήμουν δύστροπη και θα το έριχνα έξω. Αφού θες να μοιραστείς τη μητρότητα με τη μαμά σου, τι τον θες τον άντρα; Άστον να πάει κι αυτός να διασκεδάσει όσο ασχολείστε εσείς με τη μαμά σου με το παιδί και τα του σπιτιού ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Όταν έρχεται ένα μωρό, εκτός απο τη τεράστια χαρά που δίνει στο ζευγάρι, συνήθως διαταρράσει και λίγο τις ισορροπίες! Η μαμά ασχολείται πολύ περισσότερο με το μωρό και ο άντρας νιώθει παραμελημένος. Όταν δε, φέρνεις και τη μαμά σου να βοηθάει στη φροντίδα του μωρού, ο πατέρας νιώθει τελείως αγνοημένος!

Θεωρώ οτι θα πρέπει να του δώσεις κάποιες αρμοδιότητες σε σχέση με τη φροντίδα του μωρού και να εξακολουθείς να είσαι κοντά του όπως πρίν έρθει το μωρό...

 

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ότι με τον ερχομό του μωρού διαταράσονται οι ισοροπίες του ζευγαριού. Σε λίγο καιρό θα μπεί το μωρό σ' ένα πρόγραμμα και θα βρείτε πάλι τις ισοροπίες σας.

Κι εγώ είχα την μαμά μου μαζί 40 μέρες. Ο δικός μου βέβαια δεν είπε τίποτα γιατί τον βόλευε η όλη κατάσταση.

Είχε φαγητό, το τραπέζι στρωμένο όταν ερχόταν από τη δουλειά, καθαρά και σιδερωμένα ρούχα.

Μάλλον θα γνώριζε ότι αν δεν είχα τη μαμά μου, αυτή η περιποίηση θα του έλειπε. Με το μωρό, δεν προλάβαινα να ασχοληθώ με τίποτα άλλο στο σπίτι. Νηστικοί θα μέναμε τις πρώτες μέρες.

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

κι εγω πιστεύω οτι ο αντρας σου "χάθηκε" λιγο με τη νεα κατάσταση.Δωσε του χρόνο και μη στεναχωριέσαι,να δεις που με τον καιρό θα στρώσουν όλα:)Καλό σαραντισμό!!!

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα διαφωνήσω με τις κοπέλες. Εγω είχα την μαμά μου τις πρώτες 14 μέρες κ θα ευγνωμονούσα τον Θεο να μπορούσε να κάτσει κ άλλο. Ο σύζυγος ίσως να μην αισθάνεται άνετα με την πεθερά, αλλά αυτο είναι ανεξάρτητο κομμάτι από την γέννηση ενός μωρού. Δλδ δικαιολογείται να κάνει παρατήρηση που δεν κοιμάται το μωρό την νύχτα ή να βγαίνει με τους φίλους του αντίνα στηρίξει την γυναίκα του κ να την βοηθήσει κιόλας!!! Δλδ αν φύγει η μαμά της , το μωρό θα σταματήσει να κλαίει;;;;; Επίσης το να της πει για τα μαλλιά της είναι ειρωνία!!!!! Κ γω με το μωρό τον πρώτο καιρο που είχα άγνοια, ήθελα τον άντρα μου δίπλα μου - συμπαραστάτη!Όχι να ναι η ψυχολογία μου σκατά κ να μου την λέει κιόλας. Για μένα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι αν του έδινε αρμοδιότητες στη φροντίδα του μωρού, θα ήταν συμπαραστάτης! Όταν όμως βλέπει οτι η παρουσία του είναι ασήμαντη, τότε είναι φυσικό να νευριάζει!

 

Link to comment
Share on other sites

Τινα27 τον κάνεις να νιώθει ασήμαντος;;;;;;; Πάντως Εμένα ο άντρας μου έπαιρνε μόνος του πρωτοβουλίες, δεν περιμενε Εμένα να του πω τί να κάνει!!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν γεννιεται ενα παιδι ερχεται το ΧΑΟΣ (το εχω ξαναπει).....αν εχεις φερει και την μανα σου μπαστακα.....αστα να πανε.........Το οτι βολευει εσενα, δεν σημαινει αυτοματα οτι αρεσει και σε κεινον......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε παιδια δεν τον κανω να νιωθει ασημαντος! λειπει ολη μερα οχι απαραιτητα για δουλεια κ ερχεται αργα την νυχτα μονο για υπνο. Οσο για την μανα μοπυ δεν ασχολειται με το παιδι παραμονο με το σπιτι,το φαγητο μας κ τα ρουχα μας. Ο αντρας μου τον κραταει 2 λεπτα κ οταν αρχισει να κλαιει ελα παρτον παρτον μου λεει. Οσο για την βοηθεια αν με βοηθουσε κ με καταλαβαινε δεν θα εμενε 40 μερες η μανα μου αλλα τι αν πρωτο κανω ολομοναχη οταν ο αντρας μου ουτε να το κοιμησει ουτε καν να το ακουει το παιδι δεν θελει για να κοιμηθει εκεινος. Εχθες συγκεκριμενα με εδιωξε απο το δωματιο να κανω βολτες στο σαλονι αυπνη ολη μερα για να κοιμησω το παιδι κ να μην τον ενοχλω,λες κ το εφερα απο την μανα μου το παιδι δεν κ ειναι δικο του κ ολα τα ζορια να τα τραβαω μονη μου. Συγνωμη δεν ειναι αδικο αυτο?Η μαμα μου δεν τον ενοχλει καθολου μπορω να πω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τίνα μου κάτι δεν πάει καλά εδώ....δείχνει σαν να τον ενοχλεί η ύπαρξη του μωρού, σαν να ζορίστηκε κτλ.Δεν μπορεί να σου συμπεριφερεται με αυτόν τον τρόπο. Όλοι περάσαμε αυτό το λούκι των πρώτων ημερών, όλοι ήμασταν άυπνοι, τσιτωμένοι, νευριασμένοι αλλά δεν μπορεί να σου πει να παρεις το παιδί από το δωμάτιο για να κοιμηθεί αυτός. Καμία τρυφερότητα ρε παιδάκι μου????!!!!!!!Την ήθελε αυτήν την εγκυμοσύνη ή όλα αυτά συνέβησαν αφότου γέννησες;;;;Πάντως πες στην μανούλα σου να πάει σπίτι της!!!Μην στεναχωριέται και αυτή..εσύ θα τα καταφέρεις μόνη σου όπως πολλές κοπέλες από δω μέσα...Να δεις αν θα αλλάξει και σταση ο άντρας σου

Link to comment
Share on other sites

Τίνα μου κάτι δεν πάει καλά εδώ....δείχνει σαν να τον ενοχλεί η ύπαρξη του μωρού, σαν να ζορίστηκε κτλ.Δεν μπορεί να σου συμπεριφερεται με αυτόν τον τρόπο. Όλοι περάσαμε αυτό το λούκι των πρώτων ημερών, όλοι ήμασταν άυπνοι, τσιτωμένοι, νευριασμένοι αλλά δεν μπορεί να σου πει να παρεις το παιδί από το δωμάτιο για να κοιμηθεί αυτός. Καμία τρυφερότητα ρε παιδάκι μου????!!!!!!!Την ήθελε αυτήν την εγκυμοσύνη ή όλα αυτά συνέβησαν αφότου γέννησες;;;;Πάντως πες στην μανούλα σου να πάει σπίτι της!!!Μην στεναχωριέται και αυτή..εσύ θα τα καταφέρεις μόνη σου όπως πολλές κοπέλες από δω μέσα...Να δεις αν θα αλλάξει και σταση ο άντρας σου

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου, ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ. το εχεις κουβεντιασει μαζι του? οσο για την μαμα σου.... δεν ξερω αν αυτη ειναι το προβλημα αλλα μηπως ειναι και για σενα καλυτερα να φυγει? μηπως εισαι πιο ηρεμη και εσυ χωρις αυτη και δεις τα πραγματα αλλιως??? μηπως εχεις ριξει ολη την προσοχη σου στο παιδι και στη μαμα σου και γι αυτο αντιδρα ετσι? παντως εγω δεν αντεχα στην ιδεα να εχω και καποιον αλλον στα ποδια μου με το μωρο και ας ημαστε στο ιδιο χωριο και με την μαμα μου και την πεθερα μου, προτημουσα να μαγειρεψω κατι προχειρο μπορει και καθολου η να μεινουν τα ρουχα ασιδερωτα για καποιες μερες παρα πανω αλλα ηθελα την ησυχια μου, ο αντρας μου αργα ερχοταν απο την δουλεια και καμια φορα (συχνα) το εριχνε και λιγο εξω αλλα οταν ειδε οτι ενα μωρακι ειναι ζορι και οτι μονο αυτον θελω διπλα μου εστω για ψυχολογικη βοηθεια μαζευτικε. καλη συνεχεια σου ευχομαι και να ξεπεραστουν γρηγορα ολα αυτα και να χαριτε την οικογενεια σας!

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτοί οι άντρες... Ακόμα και επιλόχεια κατάθλιψη να μην έχει η γυναίκα μετά τη γέννα οι ορμόνες κάνουν πάρτυ. Αυτό σε συνδυασμό με το άγχος του καινούριου μωρού και την αϋπνία φτιάχνουν μια πολύ δύσκολη κατάσταση για τη μαμά. Κανονικά ο άνδρας θα έπρεπε να έχει κατανόηση και να βοηθάει, αλλά λίγοι το κάνουν τελικά. Πιστεύω πως στην περίπτωσή σου Τίνα να φταίει το γεγονός ότι ο άνδρας σου θέλει να κάνει σεξ και εσύ δεν μπορείς ακόμα. Ίσως περίμενε πως και πως να γεννηθεί το μωρό ώστε να επιστρέψετε στην παλιά κατάσταση και τώρα που κατάλαβε ότι όλα άλλαξαν δεν μπορεί να συμφιλιωθεί με την ιδέα. Πρέπει να ξέρεις ότι έχεις δύο παιδιά ;). Προσπάθησε να τον περιποιείσαι όσο μπορείς να του φέρεσαι τρυφερά και να δείχνεις ότι και σένα σου λείπει η εποχή που ήσασταν οι δυο σας. Απλά για να μη βλέπει το μωρό ανταγωνιστικά. Είναι δύσκολο αυτό που λέω, το ξέρω, αλλά οι άνδρες είναι χειρότεροι από τα παιδιά, τουλάχιστον αυτό λέει η εμπειρία μου. Μπορείς να του πεις να κοιμάται στο σαλόνι για όσο καιρό θα ξυπνάει το μωρό τόσο συχνά μέσα στη νύχτα, μέχρι να σταθεροποιηθεί το πρόγραμμά του. Αλλά πες του το με τέτοιο τρόπο που να δείχνεις πως νοιάζεσαι για την ξεκούρασή του. Βέβαια δεν ξέρω πώς ήταν η σχέση σας πριν το μωρό... Ευτυχώς που έχεις τουλάχιστον τη μαμά σου να βοηθάει. Η μαμά και βοηθάει και σε καταλαβαίνει και κατά τη γνώμη μου καλά κάνεις και την έχεις στο σπίτι αφού υπάρχει η δυνατότητα. Να ξέρεις πως όλα σιγά σιγά θα βελτιωθούν μόλις το μωρό μεγαλώσει λίγο. Είναι πολύ νωρίς ακόμα. Μην απογοητεύεσαι και απόλαυσε το μικρούλι σου γιατί μεγαλώνουν πολύ γρήγορα και πιστέυω πως όσο δύσκολη και να είναι αυτή η πρώτη περίοδος είναι τόσο όμορφη και μοναδική!

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια δεν ξερω ποιος απο τους 2 μας εχει προβλημα. αυτο που με ενοχλει ειναι οτι δεν κανει τιποτα για μενα να με ρωτησει τι κανω πως ειμαι παρα μονο την παρτη του. Ενω με βλεπει οτι ξυπναω πολλες φορες μεσα στην νυχτα κ το μωρο δεν κοιμαται καλα αργει πολυ να ξανα κοιμηθει αφου φαει κλαιει για μια ωρα τουλαχιστον κ οπως καταλαβαινετε εγω μετα δεν μπορω να ξανακοιμηθω γρηγορα κ οταν με παρει ο υπνος ξαναξυπναει. Οχι πειτε μου ποσες ωρες μπορει να κοιμαμαι? Εχθες μου ειπε οτι κοιμαμαι 20 ωρες κ εκεινος εχει κανει μαυρους κυκλους απο την αυπνια! Καθε μερα ολο κ κατι καινουριο βρισκει τι να πω το μονο που μπορω να κανω ειναι υπομονη. αλλα δεν ξερω για ποσο θα τα παλευω ολα ελλεος! Οσο για την μαμα μου ισως εχετε δικιο θα το δω ευχαριστω για τις απαντησεις σας μου δινετε κουραγιο οτι τουλαχιστον δεν ειμαι υπερβολικη κ καθε μια απο μας θα ενιωθε καπως! Να ειστε καλα!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια δεν ξερω ποιος απο τους 2 μας εχει προβλημα. αυτο που με ενοχλει ειναι οτι δεν κανει τιποτα για μενα να με ρωτησει τι κανω πως ειμαι παρα μονο την παρτη του. Ενω με βλεπει οτι ξυπναω πολλες φορες μεσα στην νυχτα κ το μωρο δεν κοιμαται καλα αργει πολυ να ξανα κοιμηθει αφου φαει κλαιει για μια ωρα τουλαχιστον κ οπως καταλαβαινετε εγω μετα δεν μπορω να ξανακοιμηθω γρηγορα κ οταν με παρει ο υπνος ξαναξυπναει. Οχι πειτε μου ποσες ωρες μπορει να κοιμαμαι? Εχθες μου ειπε οτι κοιμαμαι 20 ωρες κ εκεινος εχει κανει μαυρους κυκλους απο την αυπνια! Καθε μερα ολο κ κατι καινουριο βρισκει τι να πω το μονο που μπορω να κανω ειναι υπομονη. αλλα δεν ξερω για ποσο θα τα παλευω ολα ελλεος! Οσο για την μαμα μου ισως εχετε δικιο θα το δω ευχαριστω για τις απαντησεις σας μου δινετε κουραγιο οτι τουλαχιστον δεν ειμαι υπερβολικη κ καθε μια απο μας θα ενιωθε καπως! Να ειστε καλα!

 

τι να πω περα απο υπομονη.... μαλλον την περναει ο ιδιος την επιλοχειο καταθλιψη..... αν πριν ερθει το μωρακι σας δεν υπηρχε κανενα προβλημα θα φτιαξει παλι η κατασταση πιστευω αλλα πρεπει μαζι να βρειτε πιο ειναι το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνώμη αν ακουστώ λίγο ωμή, αλλά νομίζω ότι όλη αυτή η συμπεριφορά είναι η αντίδρασή του στο ότι δεν έχει ακόμα σεξ. Διαφορετικά θα έλεγα ότι είναι πολύ παρτάκιας! Λοιπόν, αν δε θέλει τη μαμά σου στο σπίτι για αυτές τις 40 μέρες, εξήγησέ του ότι θα πρέπει να πάρει άδεια, να βοηθάει στις δουλειές του σπιτιού, να κοιμάστε εναλλάξ το βράδυ, ή να κρατάει κάποια ώρα το μωρό μέσα στη μέρα για να ξεκουράζεσαι κι εσύ! Και δεν καταλαβαίνω ρε κορίτσια γιατί στην κατάσταση που βρίσκεται η κοπέλα, τη συμβουλεύετε να τον νταντέψει λίγο περισσότερο. Αν νιώθει παραμελημένος μπορεί και μόνος του να "μπει" στη νέα κατάσταση! Όλες εμείς όμως που περάσαμε αυτό το πρώτο "κολασμένο" σαρανταήμερο δεν μπορεί να λέμε ότι αυτός νιώθει άσχημα! Τι να πει η κοπέλα που έχει ξεπατωθεί και από την αϋπνία, από την κλεισούρα και από τη δική του αδιαφορία! Νομίζω πως οι γυναίκες είναι αυτές που χρειάζονται κατανόηση και τρυφερότητα σ'αυτήν την περίοδο, όχι οι άντρες! Και συγγνώμη αν ακούγομαι κάπως! Αλλά βαρέθηκα μια ζωή να πρέπει εμείς να φροντίζουμε για όλα και να έχουμε τους "πασάδες" που δεν είναι και ευχαριστημένοι...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν ακουστώ λίγο ωμή, αλλά νομίζω ότι όλη αυτή η συμπεριφορά είναι η αντίδρασή του στο ότι δεν έχει ακόμα σεξ. Διαφορετικά θα έλεγα ότι είναι πολύ παρτάκιας! Λοιπόν, αν δε θέλει τη μαμά σου στο σπίτι για αυτές τις 40 μέρες, εξήγησέ του ότι θα πρέπει να πάρει άδεια, να βοηθάει στις δουλειές του σπιτιού, να κοιμάστε εναλλάξ το βράδυ, ή να κρατάει κάποια ώρα το μωρό μέσα στη μέρα για να ξεκουράζεσαι κι εσύ! Και δεν καταλαβαίνω ρε κορίτσια γιατί στην κατάσταση που βρίσκεται η κοπέλα, τη συμβουλεύετε να τον νταντέψει λίγο περισσότερο. Αν νιώθει παραμελημένος μπορεί και μόνος του να "μπει" στη νέα κατάσταση! Όλες εμείς όμως που περάσαμε αυτό το πρώτο "κολασμένο" σαρανταήμερο δεν μπορεί να λέμε ότι αυτός νιώθει άσχημα! Τι να πει η κοπέλα που έχει ξεπατωθεί και από την αϋπνία, από την κλεισούρα και από τη δική του αδιαφορία! Νομίζω πως οι γυναίκες είναι αυτές που χρειάζονται κατανόηση και τρυφερότητα σ'αυτήν την περίοδο, όχι οι άντρες! Και συγγνώμη αν ακούγομαι κάπως! Αλλά βαρέθηκα μια ζωή να πρέπει εμείς να φροντίζουμε για όλα και να έχουμε τους "πασάδες" που δεν είναι και ευχαριστημένοι...

 

 

Αχ καλη μου! νομιζω πως εχεις απολυτο δικιο για το σεξ! Γενικα ο αντρας μου εχει ενα θεμα με την συχνοτητα του σεξ κ οταν τον ικανοποιο ειναι ολα μελι γαλα. Αλλα τι να κανω κ εγω που δεν μπορω ακομα? Περιμενω να παω πρωτα στον γιατρο κ να μου δωσει το οκ γιατι νομιζω πως νωριτερα απο 40 μερες δεν γινεται ασε που ειχα ακομα αιμα! Με ενοχλει που δεν μπορει να κανει λιγο υπομονη κ τρελλενεται.Τελος παντων! Θα συμφωνησω απολυτα με το γεγονος οτι παντα εμεις πρεπει να τους εχουμε πασαδες. Εμεις δεν εχουμε ψυχη, εμεις δεν θελουμε φροντιδα, εμεις δεν ειμαστε ανθρωποι? Κ ο δικος μου ο αντρας αλοιμονο αν δεν τον φροντιζω κ δεν τα χει ολα στο χερι! Αλλα τι να κανω! Ας οψετε που ειμαι ευαισθητος ανθρωπος!

Link to comment
Share on other sites

Και δεν καταλαβαίνω ρε κορίτσια γιατί στην κατάσταση που βρίσκεται η κοπέλα, τη συμβουλεύετε να τον νταντέψει λίγο περισσότερο. Αν νιώθει παραμελημένος μπορεί και μόνος του να "μπει" στη νέα κατάσταση! Όλες εμείς όμως που περάσαμε αυτό το πρώτο "κολασμένο" σαρανταήμερο δεν μπορεί να λέμε ότι αυτός νιώθει άσχημα! Τι να πει η κοπέλα που έχει ξεπατωθεί και από την αϋπνία, από την κλεισούρα και από τη δική του αδιαφορία! Νομίζω πως οι γυναίκες είναι αυτές που χρειάζονται κατανόηση και τρυφερότητα σ'αυτήν την περίοδο, όχι οι άντρες! Και συγγνώμη αν ακούγομαι κάπως! Αλλά βαρέθηκα μια ζωή να πρέπει εμείς να φροντίζουμε για όλα και να έχουμε τους "πασάδες" που δεν είναι και ευχαριστημένοι...

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και γω συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω! Απλά πιστεύω πως δεν υπάρχει τρόπος να κάνεις έναν άνδρα να καταλάβει ότι πρέπει να έχει κατανόηση και υπομονή αν δεν το ξέρει από μόνος του. Η συμπεριφορά του συγκεκριμένου, αλλά και πολλών άλλων, είναι απαράδεκτη το ξέρω. Απλά αν θέλει η Τίνα να αποφύγει τη σύγκρουση πρέπει να τον κάνει να πιστέψει πως έχει κατανόηση για εκείνον. Όχι ότι αυτό είναι δίκαιο αλλά ίσως ο καλύτερος τρόπος να διατηρηθούν κάποιες ισορροπίες και μακροπρόθεσμα θα λειτουργήσει υπέρ της.

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παντα ηταν ενας ανθρωπος ανυπομονος κ ανχωδης κ οτι δεν σηκωνει πολλα πολλα αλλα γενικα προς το τελος της εγκυμοσυνης εδειχνε κατανοηση κ ανυπομονουσε να ερθει το παιδι. Ποτε δεν βοηθουσε αλλα εμενα δεν με νοιαζει αυτο που με νοιαζει μονο ειναι να με καταλαβαινει κ οτι δεν του αρεσει να του κανουν να μην το κανει! Παντα ηταν ωμος ανθρωπος κ μονο με τους φιλους του προσεχε τις κινησεις του κ τα λογια του. Το ξερω οτι ο ανθρωπος δεν αλλαζει κ πρεπει να συμβιβαστω με την κατασταση αλλα μονο σε μενα, οι αλλοι δεν χρωστανε τιποτα κ ειδικα οι δικοι μου.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος. Καταρχήν συμφωνώ με όσες σου ειπαν ότι κακώς δόθηκε η εναλλακτική της βοήθειας από τη μαμά σου, κακώς την πήρες και κακώς δεν το χειριστήκατε μαζί ως γονείς για να μπει και σε αυτός στη θέση που χρειάζεται.

 

Κατά δεύτερον εφόσον ζητάς βοήθεια από κάποιον άνθρωπο τόσο δικό σου όσο η μάνα σου και εκείνη ενώ έχει υπάρξει μάνα το δέχεται και το κάνει καλώς ή κακώς θα ανεχτεί και τις παραξενιές του ενοχλούμενου μέλους της οικογένειας στην οποία παρεμβαίνει! Δική σου υπαιτιότητα αρχικά της μαμάς σου δευτερευόντως. Εγώ αν δεχόμουν να έχω βοήθεια θα ήταν ΑΥΣΤΗΡΑ για τις ώρες που θα ήμουν μόνη μου. Άπαξ και έπεστρεφε ο σύζυγος θα έπρεπε να μείνουμε οι τρεις μας στο σπίτι να βρούμε τους ρυθμούς μας ως οικογένεια!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος. Καταρχήν συμφωνώ με όσες σου ειπαν ότι κακώς δόθηκε η εναλλακτική της βοήθειας από τη μαμά σου, κακώς την πήρες και κακώς δεν το χειριστήκατε μαζί ως γονείς για να μπει και σε αυτός στη θέση που χρειάζεται.

 

Κατά δεύτερον εφόσον ζητάς βοήθεια από κάποιον άνθρωπο τόσο δικό σου όσο η μάνα σου και εκείνη ενώ έχει υπάρξει μάνα το δέχεται και το κάνει καλώς ή κακώς θα ανεχτεί και τις παραξενιές του ενοχλούμενου μέλους της οικογένειας στην οποία παρεμβαίνει! Δική σου υπαιτιότητα αρχικά της μαμάς σου δευτερευόντως. Εγώ αν δεχόμουν να έχω βοήθεια θα ήταν ΑΥΣΤΗΡΑ για τις ώρες που θα ήμουν μόνη μου. Άπαξ και έπεστρεφε ο σύζυγος θα έπρεπε να μείνουμε οι τρεις μας στο σπίτι να βρούμε τους ρυθμούς μας ως οικογένεια!

 

Δλδ εμένα που η μαμά είναι απο επαρχία, θα την στείλω σε ξενοδοχειο;;; Αυτο που λες ισχύει στην περίπτωση που οι γονείς μένουν στην ίδια πόλη.. Εμ θα έρθει να με βοηθήσει , εμ θα την δίωξω απο το σπίτι... Κατανόηση κ απο τις δύο πλευρές... Εγω αυτο πιστευω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

εμεις ειχαμε ενα ζορικο μωρακι που στην αρχη θηλαζε ακαταπαυστα δεν χορταινε εγω ποναγα πααααρα πολυ κ επαθα μια ωραιοτατη επιλοχειο..η μητερα μ κοιμηθηκε ολες κι ολες 2 μερες εδω κ αλλες δυο η πεθερα μ.πραγματικα ενα μπορουσα θα τους ελεγα να κατασκηνωσουν εδω!!!το ιδιο κ ο αντρας μ,ο οποιος παροτι δουλευε οοολη μερα ερχοταν κ ξυπναγε οποτε θηλαζα τη νυχτα κ γενικα προσπαθουσε οσο κ εγω μιας κ δεν ξεραμε τι μας γινοταν.

πιστευω οτι οι απαιτησεις του αντρα σου ειναι υπερβολικες.γιατι δεν του λες ωραιοτατα πως ο ερχομος του μωρου απιατει μια μαμα ΚΑΙ ενα μπαμπα.δεν το εκανες μονη σου το παιδι, ειχε κ αυτος συμμετοχη!οσον αφορα το θεμα της μαμας σου κ παλι εξηγεισαι του πως εσεις θα ειστε ζημειωμενοι εαν φυγει κ οτι δεν του πεφτει λογος φυσικα για το εαν βαφει τα μαλλια της, ημαρτον!

τωρα στο θεμα του σεξ...μαλλον δεν γνωριζει κ πολλα απο τη γυναικεια ανατομια κ δεν εχει καταλαβει πως εχει ενα ολοκληρο μωρο απο εκει περα κ πως θελει διαστημα να επανελθει το συστημα..δλδ εαν εκεινος ειχε κανει καποια επεμβαση πχ κδεν επιτρεποταν να κανει σεξ κ ειχε εσενα νατου τα πρηζεις κ να απαιτεις κ να εχεις κ νευρα θα γουσταρε????σορυ κιολας αλλα πολυ τα παιρνω με αυτη την αναισθησια των αντρων!!!!

δε λεω επειδη γινεται η γυναικα μανα να τον γραψει κ να μην ασχολειται αλλα κατσε λιγο...στην τελικη βοηθα να εχει κ περισσοτερα κουραγια η γυναικα να κανει κ τρελλιτσες!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...