Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

CRP[C αντιδρώσα πρωτείνη] αυξημένη ξέρετε κάτι;;


Recommended Posts

Καλημέρα ,

εγώ πήρα το μπεμπακι μου από το Λητώ....υποψην απαράδεκτοι,δεν ξέρουν τι τους γινεται , μονο να τα πάρουν (αλλη φορα αυτό).....και είχε τότε οπως ρίπαν 0,52 CRP .Μετα από 2 μερες καναμε επανεξεταση και βγηκε 1,11 και μετά παλί από 2 μερες 0,56 .Η καλλιεργεια αίματος δεν βγαζει κατι ....κατι υπάρχει αλλά δεν ξέρουμε τι!!!!!

3 παιδιατρους εχω φέρει .....τιποτα συγκεκριμένο.....το παιδί επρεπε να είναι αρρωστο με βάσει αυτ'ες τις εξετασεις .Το παιδί είναι πολύ καλα!!!!!

 

ετυχε σε καμμια σας ....εχουμε τρελλαθει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πάρτε αυτές τις εξετάσεις μαζί σας και πηγαίνετε για εκτίμηση στο παίδων,

στα εξωτερικά ιατρέια.

Ισως του κάνουν και άλλες εξετάσεις αίματος εκεί,αλλά τουλάχιστον θα επιβεβαιώσουν ή όχι την ύπαρξη μικροβίου.

 

Αυξημένη crp σημαίνει μικροβιακή λοίμωξη, μπορεί να είναι από απλή (ουρολοίμωξη, που δεν έχει και εμφανή σημάδια) ή κάτι σοβαρό.

Μην το αμελησετε, κοιτάξτε το οπωσδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εμεις ειχαμε αυτο το πρόβλημα μετα τον τοκετο. Η CRP επρεπε να ειναι κατω απο 3,16 νομιζω και εμεις ειχαμε 21!

Μας ειπαν οτι ή ειναι απο το στρες του τοκετου (πολλες ωρες) ή απο λοίμωξη. Τον ξεκινησαν αντιβιωση την 4η μέρα γιατι θα αργουσε η καλλιεργεια αλλα τελικώς την 7η που βγήκε η απαντηση και ήταν καθαρη τον πηραμε αρον αρον και φύγαμε. Το παιδι ειχε άριστη κλινικη εικόνα....προφανως ήταν απο το στρες...το ζορισα κι εγω...φυσιολογικός τοκετος, χωρις επισκληριδιο..παλευα ωρες....anyway περασα μαυρες μερες στο ΕΛΕΝΑ γιατι δεν μας εξηγουσαν τις πρωτες μέρες τι συμβαίνει και εφαγε και τζαμπα ταλαιπωρια που τον κατατρυπησαν εκει μεσα :cry:

Βρες εναν καλο παιδιατρο στο ΠΑΙΔΩΝ και πηγαινε τον....αν δεν εχει εμφανη σημαδια λοιμωξης (πυρετο) μην τρελαινεσαι αδικα...θα σου πει ο γιατρος.

Link to comment
Share on other sites

αν λεμε το ιδιο και εμεις ειχαμε αυξημενη C-αντιδρωσα πρωτεινη(hsCRP)-ποσοτικος προσδ. και μαλιστα 42,6 :roll: μου ειπε ο γιατρος οτι δεν ειναι κατι σοβαρο καποια λοιμωξη απο ιωση μου ειπε. :?

 

βρε παιδια με αγχοσατε τωρα για πειτε ξερει καμια περισοτερες λεπτομεριες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα μην αγχωνεσε παρε το παιδι τις εξετασεις και μια βολτα απο το παιδων επειδη ειναι μωρο θα περασετε αμεσως! το λεω απο πειρα ... εχουν προτεραιοτητα αμεση τα μωρα ημερων!!!! (εμεις 20 ημερων πηγαμε ... και μας περασαν αμεσως .... ) :wink: οτι και να σου πουμε δεν ειμαστε γιατροι ... κανε κουραγιο λοιπον και πηγαινετε ..... ελπιζω να εχεις καλα νεα να μας πεις συντομα!!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι περαστικά για το μικρούλι σου. Εμείς κάναμε στον δικό μας αυτή την εξεταση σε τακτική βάση όταν είχε μια hickman line (μια μόνιμη γραμμή που πήγαινε σε μεγάλη φλέβα και τοποθετείται χειρουργικά), δηλαδή υπήρχε ένα "ανοιγμα" στο κυκλοφοριακό σύστημα, με φυσικά τον κίνδυνο να περάσει ένα μικρόβιο και να πάθει κάποια μόλυνση στο αίμα (Septicemia). Πάντως το πρώτο σημάδι - για να κάνουν και αυτή την εξέταση - είναι ο πυρετός. Το δικό σου έκανε υψηλό πυρετό? Γιατί έκαναν αυτή την εξέταση? Εψαχναν για κάτι συγκεκριμένο? Εμείς την κάναμε γιατι υπήρχε αυξημένη πιθανότητα μόλυνσης και κοιτάγαμε συνεχώς να την προλάβουμε.

Απο αυτά που μας είπαν, καταλάβαμε ότι το cpr είναι απλώς ένδειξη και όχι απόδειξη ότι υπάρχει κάτι, και η καλλιέργεια είναι που δίνει ένα σαφές αποτέλεσμα. Αυτό που είναι το πρώτο ανησυχητικό σημάδι είναι ο πυρετός γιατί σημαίνει ότι υπάρχει κάτι.

Να κοιτάξεις και πως είναι το μωρό. Εμάς όταν ήταν άρρωστος, το ξέραμε με την μία. Το μητρικό ένστικτο είναι αλάνθαστο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχχχ αυτη η crp....

Πριν 2 χρονια η αδερφη μου 22 ετων τοτε,ηταν σε μια φαση με εξετασεις στην σχολη της, τρεξιμο κτλ,πολυ αγχος σε γενικες γραμμες.

Ανεβαζει πυρετο ενα βραδυ,χωρις κανενα άλλο συμπτωμα...Με τα πολλα ο πυρετος επεμενε, η crp ανεβασμενη,αλλα δεν βρισκαν τπτ...10 περιπου μερες αυτη κατασταση,περασε τελικα ο πυρετος χωρις να εμφανιστει κανενα αλλο συμπτωμα ποτέ και χωρις να μαθουμε τι ηταν :roll:

Στο νοσοκομειο επεμεναν να την κρατησουν αλλά δε ηθελε με τπτ και ετσι φυγαμε και τις 3 φορες που πηγαμε.

 

Ευχομαι γρηγορα περαστικα!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια,

η καλλιεργεια 'ηταν στειρα τελικα ....η παιδιατρος που γνωριζω (μια απο τις τρεις ) είναι υποδιευθυντρια στο παιδων και μου είπε να μην ανησυχω αφου το παιδι είναι καλά . και οι υπολοιποι το ιδιο μου ειπαν

Τι να πω!!!!!! μου ειπαν να μην το ταλαιπωρησω αλλο.

Η αληθεια είναι οτι οταν ήμουν εγγυος είχα και εγω αυξημενη crp μαζι με πυρετο και κοκκινιλες !!!! μπηκα στο νοσοκομειο και τελικα ....δεν ανακαλυψαμε τίποτα ....μαλλον ....ετσι ε'ιπαν μαλλον καποια αλλεργεια .....τιποτα σιγουρο!!!!

βρε κορίτσια είστε σιγουρες ....ειχατε τοσο ψηλη crp ? ο μικρος μου που ειχε 1,11 γιατι μου λενε οτι ειναι υψηλο??? θα μας τρελανουν αυτοι οι γιατροι!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι σε αλλη κλιμακα μετρησης αλλα τα νουμερα που σου ειπα εγω ειναι σωστα με βαση τα χαρτια του μωρου.

Απο το στρες θα ειναι μην ανησυχεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πιθανοτατα το 1,11 ειναι 111 στις μετρησεις που εχουμε.την 6η μερα που πηγα την Αναστασια στο Παιδων μετα απο επιμονο πυρετο ειχε 100. Τελικα ομως τα ουρα ηταν καθαρα  τα λευκα 12000 οριακα ανεβασμενα και τα πολυμορφοπυρηνα 37, 6 δηλ οχι πολυ ανεβασμενα. Οποτε δεν ηταν μικροβιακη λοιμωξη αλλα απλα απομειναρια της ιωσης και πηγαμε στο σπιτακι μας τρυπημενες μεν αλλα απυρετες δε!!!!γενικα για οτι ανησυχεις καλο ειναι μια επισκεψη στο παιδωνβεβαια κανουμε το σταυρο μας να μη κουβαλησουμε και κατι ακομα πισωαλλα απο τοτε που εβαλα το παιδι στο νοσοκομειο για ψευδομοναδα στα ουρα μετα απο 3 εξωτερικες καλλιεργειες και το παιδι ηταν ενταξει εχει φοβηθει το ματι μου

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλα το 1,11 δεν είναι καθόλου υψηλή τιμή για crp εκτος και αν έχουν άλλη κλίμακα μέτρησης για τα βρέφη. Το χαρτι που σου δίνουν απο το μικροβιολογικο τι φυσιολογικες τιμες δινει απο δίπλα; Απο όσο ξέρω οι φ.τ κυμαινονται κάτω απο 6.

 

Επίσης θα σου πρότεινα να ξανακάνετε μια εξέταση crp και σε άλλο μικροβιολογικό εργαστήριο ( μηχανήματα είναι καμια φορά κολλάνε ή έχουν πρόβλημα) έτσι για να διασταυρώσετε τα αποτελέσματα.

 

Τα λευκά του πως ειναι;;; Συνήθως αν υπάρχουν στοιχεία λοιμωξης στον οργανισμό τα λευκά ειναι ανεβασμένα χωρίς αυτό να ειναι βέβαια ο κανόνας.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

η βαση ειναι 0,50 λέει το χαρτι ....και ειναι 1,11 η πρωτη μετρηση και μετα 0,56 η δευτερη .Τις εκανα όλες στο Λητω αλλα δεν θα ξαναπαω εκει ...λεω να δοκιμασω και βιοιατρικη μετα απο καμια 10αρια μερες .Τα λευκα είναι μια χαρα,το ιδιο και η καλλιεργεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα και καλή εβδομάδα!

Έτυχε και εγώ να γεννήσω στο ΛΗΤΩ και είδα και έπαθα να πάρω το μωρό από την μονάδα! Το αποτέλεσμα ήταν να μην με ενημερώσουν, ότι έπρεπε να του κάνω εξετάσεις οπωσδήποτε σε 7 ημέρες, αλλά μου έδωσαν να καταλάβω ότι ήταν περισσότερο εξετάσεις ρουτίνας.

Το αποτελεσμα ήταν να τρέχω επι 1½ μήνα σχεδόν σε γιατρούς και στο νοσοκομείο Παίδων. Κατέληξα στην Ευρωκλινική Παίδων, για να μάθω ότι το παιδί μου είναι καλά και οτι κάποιες αυξομειώσεις στις διάφορες τιμές του αίματος είναι φυσιολογικές, σύμφωνα με την ηλικία του (2 μηνών τότε).

Μία λοίμωξη δεν είναι απαραίτητο να συνοδεύεται πάντα από πυρετό. Μπορεί η λοίμωξη να ειναι υποβόσκουσα, δλδ να υπάρχει αλλά να μη δίνει άμεσα συμπτώματα, όπως είναι ο πυρετός ή και τα δέκατα.

Άλλα συμπτώματα ή ενδείξεις κάποιας λοίμωξης μπορεί να είναι η ανορεξία και η άρνηση γενικότερα για φαί, η νωθρότητα (κοιμάται συνέχεια και είναι άτονο), το επίμονο κλάμα και η απώλεια βάρους ή η μικρή αύξηση του.

Δεν χρειάζεται να ανυσηχείς, γιατί τελικά πρέπει να εμπιστευόμαστε και το ένστικτο μας. Αν το μωράκκι σου δεν έχει κάτι από τα παραπάνω και αν είναι ζωηρό, μην τρελαίνεσαι!

Παρόλο που είμαι μαία και γνωρίζω κάποιες βασικές αρχές, κόντεψα να τρελαθώ. Φαντάσου μόνο, ότι ακόμα και όταν φτερνιζόταν ο μπέμπης, σκεφτόμουν και φοβόμουν ότι κάτι έχει.

Και να σκεφτείς ότι είναι το 2ο παιδάκι μου. Στο πρώτο ήμουν πολύ διαφορετική, ενω στον μικρό ήμουν μη μου άπτου.

Με αποτέλεσμα να έχει γίνει μηγιάγκικτος. Ο ΆΝΤΡΑς μου τον αποκαλεί λόρδο!

Εν πάσει περιπτώση, άφησε να περάσει μία εβδομάδα και μετά επανέλαβε μία γενική εξέταση αίματος και μία crp. Θα σου προτείνω, και συγνώμη κιόλας, να πας στην Ευρωκλινική Παίδων και να ζητήσεις από το εργαστήριο να σου δώσουν τιμές αναφοράς, για την ακριβή ηλικία του μωρού σου ( οι τιμές των ενηλίκων είναι διαφορετικές απο εκείνες των νεογνών ή και των μεγαλύτερων μωρών, και κάθε μήνας διαφέρει).

Περιμένουμε νέα σου .

Η ευχή μου, να είναι όλα καλά και να περάσουν σύντομα οι δύσκολες ώρες, να σε συντροφεύει πάντα!!!!

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΑΣ, Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστω !!!! Η ευρωκλινικη που είναι ....εχεις τηλ. τους΅? σκεφτομαι να τις ξανακανω και εγω για να μου φυγει πιο πολυ, και θα κανω και μια γενικη ουρων μηπως ειναι απλή ουρολυμωξη και δεν φαινεται!!!!

Τωρα μπορει και να ηταν απο την ταλαιπωρια του από την γεννα ....3 φορες χρησιμοποιησαν την βεντουζα και ήθελε και οξυγονο..............είναι οι στιγμές που λες οτι ναι μεν είναι καλυτεροσ ο φυσιολογικος τοκετος αλλά οχι και έτσι .....!!!!!!!!!!!!!! με επισκληριδιο καισαρικης και ουρλιαζα απο τον πονο!!!!!και ο μικρος στην εντατικη ολες τις μερες!!!!!!και 18 μερες τωρα και απο κατω ακομα ποναω από τα ραματα!!!!!!!

 

τελωσπαντων......η υπερβολη γενικα δεν είναι καλό .....για αυτο υπάρχει και η καισαρικη ......ρίσκαρε η γιατρος μου πιστευω χωρις λόγο !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς φανατιζόμαστε με τον φυσιολογικό τοκετό κάποιες φορές χωρίς να υπολογίζουμε τους κινδύνους.....το σημαντικό ειναι να γεννησουμε γερά μωράκια και να βγουμε κι εμεις γερές,τι σημασία έχει αν θα γεννησουμε με καισαρική ή φυσιολογικά?

 

να χαίρεσαι το μωράκι σου :D

if you want to make the world a better place, take a look at yourself and make that change!!!570057guwilak9ki.gif

Link to comment
Share on other sites

Vandronikou, καλημέρα!

Δεν μας έγραψες για τις τελευταίες εξελίξεις και αναρωτιέμαι, αν είσαστε καλά.

Γράψε μας τα νέα σου! Σου εύχομαι να είναι όλα καλά :lol:

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΑΣ, Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Ti να σας πω? η καλλιεργεια δεν εβγαλε τιποτα και μου ειπαν και οι 2 γιατροι να μην κανω κατι μεχρι να σαραντήσει......έτσι περιμένω να σαραντησει(17/03) !!!!

εχουμε όμως προβληματα με το στομαχακι ( παληνδρομηση μου το είπε η γιατρος). Εκανα κα εγω βλακεία .....όσο ετρωγε του έδινα , αλλά ο δικός μου είναι αχορταγος και φτασαμε να τρωμε 150ml ανα 4 ωρες . βλακεία μου για 25 ημερων παιδί (4,580κιλα όμως ) . εκανε εμετους μικρούς και ξαφικά τα έβγαζε σχεδόν όλα και δεν μπορουσε να κοιμηθεί!!!!

Η γιατρός μου είπε 100-120 ml ανα 3 ώρες και βλέπουμε να φτιαξει λίγο ....σας ετυχε εσας? καλα, είναι δυνατόν να μην πεινάει και να τρώει σαν τρελός???? αφου μιλάμε κλάμα μόλις του εδωσα μόνο 100....τι΄να πω

Link to comment
Share on other sites

πειναει βρε, ειναι λαιμαργα σε αυτη την ηλικια, δεν εχουν τον ελεγχο, εφαγα σταματα και τρωνε και μετα ακολουθει η ρουκετα

μετα τον 3ο αρχιζουν και λενε μανα χορτασα :lol:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκι και μην ανυσηχείς!

Εμένα ο 1ος μου γιος έτρωγε καθε 2½ ώρες. απο τις πρώτες μέρες ζωής μέχρι και 6 μηνών. Ο γιατρός μου πάντα μου έλεγε, ότι τα νεογνούδια τρώνε όποτε θέλουν και όσο θέλουν.

Όσον αφορά την παλινδρόμηση, όλα τα μωράκια έχουν σε διαφορετικό βαθμό το καθένα. Για ενημέρωση και μόνο, θα σου πω, ότι το στομαχάκι των μωρών είναι επίπεδο και επομένως οι γουλίτσες και οι αναγωγούλες είναι σύνηθες και αναμενόμενο.

Σίγουρα θα σου είπε ο γιατρός σου, ότι μπορείς να τον ταίζεις με ένα 5λεπτο διάλλειμμα, ώστε να ρευτεί και μετά να συνεχίσει και το υπόλοιπο.

Επίσης, θα βοηθήσει πολύ να τον έχεις σε ανάρροπη θέση. Μπορείς δλδ, να τον βάζεις στο ριλάξ με μια ελαφρώς κλίση, έτσι βοηθάς το περιεχόμενο του στομάχου να μην είναι επίπεδο με το στομάχι. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις, αλλά σκέψου ένα μισογεμάτο μπουκάλι. Αν το βάλεις εντελώς οριζόντια θα χυθεί το περιεχόμενο. Αντίθετα αν το βάλεις κάπως πλαγιαρτά, όπως κάνουμε όταν δεν χωράει κάπου, το περιεχόμενο παραμένει μέσα.

Ελπίζω μόνιο να μην σε μπέρδεψα!!!!

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΑΣ, Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!!! Έχω τον μικρό με πυρετό και η crp είναι 30. Η παιδίατρος ανησυχεί, μού είπε ότι πρέπει οπωσδήποτε να κάνουμε εξετάσεις ούρων και να ξεκινήσουμε αντιβίωση. Είναι 16 μηνών. Οι υπόλοιπες αιματολογικές ήταν εντός ορίων αλλά υψηλές. Κορίτσια φοβάμαι πολύ!!!! Τι μπορεί να είναι; υπάρχει περίπτωση να κινδυνέψει η ζωή του;; μην κοροϊδεψετε αλήθεια φοβάμαι 

Link to comment
Share on other sites

Θα σου συνιστούσα να κάνετε ξανα την εξέταση σε καποιο παιδιατρικό νοσοκομείο ωστε να εισαι σιγουρη οτι σε καθοδηγούν σωστα (πχ αν χρειαστεί εισαγωγή ω μη γένοιτο να γινει αμεσα)  αληθεια την εξέταση την εκανες σε νοσοκομείο ή εργαστήριο? Λογικα αν πάτε για την εξέταση ούρων σε νοσοκομείο θα σε καθοδηγήσουν εκει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Θα σου συνιστούσα να κάνετε ξανα την εξέταση σε καποιο παιδιατρικό νοσοκομείο ωστε να εισαι σιγουρη οτι σε καθοδηγούν σωστα (πχ αν χρειαστεί εισαγωγή ω μη γένοιτο να γινει αμεσα)  αληθεια την εξέταση την εκανες σε νοσοκομείο ή εργαστήριο? Λογικα αν πάτε για την εξέταση ούρων σε νοσοκομείο θα σε καθοδηγήσουν εκει. 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Σε ένα διαγνωστικό κέντρο πολύ μεγάλο, βιοιατρικη λέγεται, αν είσαι από Αθήνα θα το ξέρεις. Προς το παρόν είμαστε στην προσπάθεια συλλογής ούρων... Κι αυτά σε διαγνωστικό θα τα πάω όταν τα μαζέψω. Είναι πραγματικά πολύ δύσκολο, πώς τα καταφέρνετε εσείς; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΧρύσαΜ said:

Καλησπέρα!!! Έχω τον μικρό με πυρετό και η crp είναι 30. Η παιδίατρος ανησυχεί, μού είπε ότι πρέπει οπωσδήποτε να κάνουμε εξετάσεις ούρων και να ξεκινήσουμε αντιβίωση. Είναι 16 μηνών. Οι υπόλοιπες αιματολογικές ήταν εντός ορίων αλλά υψηλές. Κορίτσια φοβάμαι πολύ!!!! Τι μπορεί να είναι; υπάρχει περίπτωση να κινδυνέψει η ζωή του;; μην κοροϊδεψετε αλήθεια φοβάμαι 

καλησπερα!!τι ειναι  η crp?? Η παιδίατρος τι σου είπε ? σου είπε "ανησυχώ ότι μπορεί να ειναι αυτό....πχ??" είπε για ποιο λόγο ανησυχει??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...