Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πολλή ζέστη!Νερό επιτρέπεται;


Recommended Posts

Ο παιδίατρός μας, μας ενημέρωσε ότι όταν ο χώρος που βρίσκεται το βρέφος έχει μεγάλη θερμοκρασία 36 βαθμούς και άνω τότε καλό είναι να δώσουμε λίγο βρασμένο νεράκι. Ο μικρός μας είναι 1,5 εβδομάδας και θηλάζει αποκλειστικά

 

Αυτα που γράφουν παραπάνω η paros και το mikio τα διαβασες;

Ακόμα και στα πιο ζεστα κλίματα του κόσμου δεν χρειάζεται ένα μωρο που θηλαζει να πιει νερό. Αυτο σημαίνει ότι ακόμα και να ηταν το μωρο σε κάποια έρημο στο Σινα ή στη Λιβυη ή σε μια ζέστη πόλη όπως η Μπανγκοκ ή το Ανοι με 40-45 βαθμούς (λέμε τώρα) δε θα χρειαζόταν να πιει νερό.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μαριαζερτα τα 150 που σου είπα ήταν για να σου δείξω πόσο πολύ ήπιε, πόσο διψούσε! Είχα γεμίσει το μικρό μπιμπερό, μάλλον λοιπόν 120 πρέπει να ήταν, και το ήπιε όλο σε πόες ώρες! Ηταν φαγωμένος αλλά είχε καταιδρώσει, τον κάναμε μπάνιο δεν συνήλθε και κατέβασε 120 νερό! Δεν πήρα την παιδίατρο να ρωτήσω πρίν, μας είχε πεί λίγο λίγο νερό, φτιαγμένο όπως είπα παραπάνω. Δεν τόλμησα να της πω πόσο νερό ήπιε! Λέω αν δε πάθει κάτι το παιδί κάνε την πάπια :lol:

Επίσης μας είχε πεί 20 γρ. παραπάνω νερό στο γάλα του, ότι χρειάζεται τα υγρά (γιατί της είχα πεί πως νομίζω ότι διψάει & δεν ηρεμεί τις ζεστές ώρες)

Ετσι είπε έτσι κάνω. Λες να θέλει να δηλητηριάσει τα παιδιά του κόσμου? :confused: Δε νομίζω.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που γράφουν παραπάνω η paros και το mikio τα διαβασες;

Ακόμα και στα πιο ζεστα κλίματα του κόσμου δεν χρειάζεται ένα μωρο που θηλαζει να πιει νερό. Αυτο σημαίνει ότι ακόμα και να ηταν το μωρο σε κάποια έρημο στο Σινα ή στη Λιβυη ή σε μια ζέστη πόλη όπως η Μπανγκοκ ή το Ανοι με 40-45 βαθμούς (λέμε τώρα) δε θα χρειαζόταν να πιει νερό.

 

 

ακριβως. Επισης η μανα που ζει στο Ανοι εχει πολυ διαφορετικη συσταση γαλακτος απο αυτη που ζει στη γροιλανδια γι'αυτον ακριβως το λογο

Link to comment
Share on other sites

Καλού κακού όμως δεν της δείχνεις το άρθρο να τη ρωτήσει τη γνώμη της?

σε μένβα λες? ποιό άρθρο μικιο μου, δεν πάτησα καν το λινκ.

Η' εμπιστεύεσαι ή όχι. Γενικά από τότε που γέννησα δεν έπαιρνα πολλές γνώμες. Συμβουλο πιστοποιημένη είχα, γυναικολόγο άψογο είχα, παιδίατρο που εμπιστεύομαι, οπότε δεν μπαίνω σε αυτό το τρυπάκι.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτησω κατι..επειδη αναφερεσαι μονο σε μωρα που θηλαζουν...οσα δεν θηλαζουν παλι το ιδιο δεν ισχυει?? εμεις βεβαια θα ξεκινησουμε τωρα σουπιτσα κ θα πινουμε,απλα ρωταω γιατι τοσο καιρο δεν εδινα τπτ(εννοω νερο,χαμομηλι) κ ολοι μου βαζανε χερι...γι'αυτο ρωταω!!

 

 

ουτε εγω εδινα τιποτα οταν ταιζα αποκλειστικα με φορμουλα, εχει ολα οσα χρειαζεται το μωρο, τα εξτρα υγρα γεμιζουν το στομαχι του χωρις να του προσφερουν θρεπτικα συστατικα και μπερδευουν την αναπτυξη του μηχανισμου πεινας-κορεσμου.

Σκεψου για τον εαυτο σου, ειναι σα να κανεις διαιτα και ενω πεινας και θα ηθελες να τσακισεις μια μπριζολιτσα καθεσαι και πινεις πρασινο τσαι για να ξεγελαστεις :lol:

Link to comment
Share on other sites

σε μένβα λες? ποιό άρθρο μικιο μου, δεν πάτησα καν το λινκ.

Η' εμπιστεύεσαι ή όχι. Γενικά από τότε που γέννησα δεν έπαιρνα πολλές γνώμες. Συμβουλο πιστοποιημένη είχα, γυναικολόγο άψογο είχα, παιδίατρο που εμπιστεύομαι, οπότε δεν μπαίνω σε αυτό το τρυπάκι.

 

ναι ντίμι μου σε εσένα το λέω. δεν ξέρω... εγώ προσωπικά ψάχνομαι λίγο παραπάνω. σωστό ή λάθος δεν ξέρω απλά είναι πολλά πράγματα που και ο θεός ο ίδιος να είναι ο άλλος δεν τα γνωρίζει. αλλάζουν και τα δεδομένα.

π.χ. και το έχω ξαναγράψει επειδή φίλη μου έπαθε νίλα με το θέμα κυστική ίνωση (θανατηφόρα ασθένεια παρακαλώ), γνωρίζω ότι πολλοί και καταξιωμένοι γυναικολόγοι αν όχι όλοι στη χώρα μας, δε συστήνουν στις μέλλουσες μαμάδες να κάνουν αυτή την εξέταση πριν να μείνουν έγκυες με αποτέλεσμα πολλά παιδιά να γεννηθούν με τη νόσο. ούτε ο δικός μου γυναικολόγος μου ανέφερε τίποτα για αυτή την εξέταση. είναι ακριβή και γιαυτό? είναι μικρές οι πιθανότητες? δεν γνώριζε? κι είναι διευθυντής του μαιευτικού τμήματος, από τους καλύτερους γιατρούς στην πόλη μας. πόσες κοπέλες δεν εμπιστεύθηκαν απόλυτα το γιατρό που τους είπε "έλα μωρέ σιγά μη σου τύχει εσένα?" και τελικά τους έτυχε. υπάρχει κι εδώ στο πάρεντς θέμα με μανούλες που βασανίζονται κι αυτές και τα παιδάκια τους...

Link to comment
Share on other sites

μικιο μου άμα το πας έτσι τότε μια ζωή θα είσαι στην αναζήτηση, στη σύγκριση, στο ψάξιμο. Κι γω προτιμώ να ζήσω τη ζωή μου.

Πρίν την εγγυμοσύνη και κατά τη διάρκεια της τα ίδια έκανα, και τί κατάλαβα?

Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο.

Και καλούς γιατρούς που είναι εξακριβωμένα καλοί από άλλους, άσχετα αν είναι διευθυντές.

Και αφού το γενικεύσαμε λίγο και χαλάσαμε το θέμα, να σου πώ κι ένα τελευταίο, και την σύμβουλο θα έπρεπε να τσεκάρω αν μου τα λέει όπως πρέπει? Ναι έχει πιστοποίηση και?

Δεν ξέρω αν με πιάνεις! Δεν τελειώνει ποτέ άμα το αρχίσεις, δεν εμπιστεύεσαι κανένα. Και να είσαι σίγουρη πως αν κλονιστεί η εμπιστοσύνη μου σε κάποιον για κάτι σημαντικό, δεν θα του δείξω κανένα άρθρο.

Απλά δεν θα τον ξαναπροτιμήσω κι όπου βρεθώ θα ενημερώνω σχετικά μη την πάθουν και άλλοι.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδίατρός μας, μας ενημέρωσε ότι όταν ο χώρος που βρίσκεται το βρέφος έχει μεγάλη θερμοκρασία 36 βαθμούς και άνω τότε καλό είναι να δώσουμε λίγο βρασμένο νεράκι. Ο μικρός μας είναι 1,5 εβδομάδας και θηλάζει αποκλειστικά

αν ένα μωρό βρίσκεται σε χώρο που έχει 36 βαθμούς και άνω, θα πρέπει να το πάρουμε επειγόντως και να φύγουμε με προορισμό κάποιο πιο δροσερό μέρος!!!!! Ή να το ρίξουμε στη μπανιέρα για να δροσιστεί. Για να φτάσει ένα σπίτι να έχει 36 βαθμούς θα πρέπει εκτός σπιτιού να έχει πάνω από 40.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτα μου πε κ η παιδιατρος να ειναι καλα τα κακα του και μαλακη η κοιλιτσα του...οσο για την δυσφορια ενιθε καμια φορα ειδικα στις αρχες γιατι οταν ετρωγα κρεμμυδι π.χ ποναγε πολυ γενικα πολλα φαγητα τον πειραζουν ..οσπρια .κρεμμυδια.λαχανικα πρασινα τα χω κοψει εδω κ 1 μηνα!!!!!εχουμε βρομερες πορδιτσες!!!τι συμβαινει στο δικο μου γαλα κ πειραζει το μωρο οταν φαω οσπρια π.χ ενω οταν θηλαζε η ξαδερφη μου και ετρωγε οσπρια δεν την πειραζε την μπεμπα της τιποτα???ειναι θεμα γαλατος η' παιδιου???

Link to comment
Share on other sites

Την μικρη την γεννησα Αυγουστο με καυσωνα..απο την αρχη μου ειχε πει ο παιδιατρος να της δινω βραστο νερακι..λιγο λιγο μικρες γουλιτσες γιατι κ αυτα ιδρωνουν..παντως αν ειναι κατω των 6 μηνων το μωρακι σου οχι εμφιαλωμενο καλυτερα βρασμενο..για σιγουρα ομως ρωτα και τον παιδιατρο σας!
ξαναεπικοινώνησα με την παιδίατρο και αυξήσαμε το γάλα αφού το έπινε όλο το αραιωμένο - άσχετο με το θέμα του θηλασμού- και για νερό μου είπε "αν και δεν δίνουμε σε τόσο μικρά συνήθως, επειδή έχει ζέστη δίνε του 50 mL (βρασμένο, σε θ. δωματίου) όλη μέρα, γουλίτσες γουλίτσες όπως είπες κι εσυ georkost.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που γράφουν παραπάνω η paros και το mikio τα διαβασες;

Ακόμα και στα πιο ζεστα κλίματα του κόσμου δεν χρειάζεται ένα μωρο που θηλαζει να πιει νερό. Αυτο σημαίνει ότι ακόμα και να ηταν το μωρο σε κάποια έρημο στο Σινα ή στη Λιβυη ή σε μια ζέστη πόλη όπως η Μπανγκοκ ή το Ανοι με 40-45 βαθμούς (λέμε τώρα) δε θα χρειαζόταν να πιει νερό.

 

Κατ' αρχήν παρέθεσα την άποψη του παιδιάτρου μας, τον οποίο εκτιμώ, και όχι την προσωπική μου άποψη. Δεύτερον αν για τον οποιοδήποτε λόγο η θερμοκρασία που βρίσκεται ένα μωρό είναι εκτός των συνηθισμένων διακυμάνσεων βάση γεωγραφικού μήκους-πλάτους (π.χ. καύσωνας) δεν μου φαίνεται παράλογο να υπάρξει μία εξαίρεση στον κανόνα.

 

αν ένα μωρό βρίσκεται σε χώρο που έχει 36 βαθμούς και άνω, θα πρέπει να το πάρουμε επειγόντως και να φύγουμε με προορισμό κάποιο πιο δροσερό μέρος!!!!! Ή να το ρίξουμε στη μπανιέρα για να δροσιστεί. Για να φτάσει ένα σπίτι να έχει 36 βαθμούς θα πρέπει εκτός σπιτιού να έχει πάνω από 40.

 

Ύπάρχει και η περίπτωση να βρίσκεται και εκτός σπιτιού, ίσως? Ή να μην υπάρχει κλιματιστικό στο σπίτι?

Link to comment
Share on other sites

Ύπάρχει και η περίπτωση να βρίσκεται και εκτός σπιτιού, ίσως? Ή να μην υπάρχει κλιματιστικό στο σπίτι?

Αν είμαστε εκτός σπιτιού το βάζουμε στο στήθος, εξακολουθούμε να ελέγχουμε πάνες και φεύγουμε για ποιο δροσερό προοσρισμό. Όσα υγρά και να δώσουμε δεν μπορούμε να σώσουμε ένα βρέφος κάτω των 6 μηνών από το 36άρι. ΑΠλά φροντίζουμε να μην βρεθούμε έξω για κανέναν λόγο, δεν επιτρέπεται.

Στο σπίτι κατεβάζουμε τέντες, κλείνουμε τα παράθυρα και τα πατζούρια (γιατί αν έχει έξω 40αρι, με κλειστά παράθυρα έχει πιο χαμηλή θερμοκρασία από έξω) το δροσίζουμε με νερό στο μπανάκι του, χρησιμοποιούμε ανεμιστήρα και ελέγχουμε πάνες

Link to comment
Share on other sites

Αν είμαστε εκτός σπιτιού το βάζουμε στο στήθος, εξακολουθούμε να ελέγχουμε πάνες και φεύγουμε για ποιο δροσερό προοσρισμό. Όσα υγρά και να δώσουμε δεν μπορούμε να σώσουμε ένα βρέφος κάτω των 6 μηνών από το 36άρι. ΑΠλά φροντίζουμε να μην βρεθούμε έξω για κανέναν λόγο, δεν επιτρέπεται.

Στο σπίτι κατεβάζουμε τέντες, κλείνουμε τα παράθυρα και τα πατζούρια (γιατί αν έχει έξω 40αρι, με κλειστά παράθυρα έχει πιο χαμηλή θερμοκρασία από έξω) το δροσίζουμε με νερό στο μπανάκι του, χρησιμοποιούμε ανεμιστήρα και ελέγχουμε πάνες

συμφωνώ σε όλα.

Να σταθώ μόνο στο "όσα υγρά και να δώσουμε δεν μπορούμε να σώσουμε ένα βρέφος από το 36άρι".

Αρα συμφωνείς να δωθούν υγρά αλλά δε θεωρείς ότι από μόνα τους θα φέρουν αποτέλεσμα?

Γιατί ούτε τα κλειστά παντζούρια κάνουν κάτι από μόνα τους, ούτε τίποτε από όσα σωστά ανέφερες από μόνο του.

Είναι συνδιασμός πραγμάτων.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και σε μένα το ίδιο είπε η παιδίατρος

από τη στιγμή που θηλάζει αποκλειστικά δε χρειάζεται νερό

όχι ότι παθαίνει κάτι

εγω της έδωσα λίγο κάποια στιγμή που ήταν ανήσυχη πολύ ενώ είχε φάει και περισσότερο για να δω αν παίρνει μπιμπερό με νερό

και όντως το ήπιε

οπότε υποθέτω πως όταν θα έρθει η ώρα να πιει νεράκι θα πιει

συνεχίζω βέβαια να έχω το θέμα με το μπιμπερό

το Σάββατο για παράδειγμα έχουμε γάμο

αν αφήσω τη μικρή στη γιαγιά θα πιει το γάλα της;

κι αν δεν το πιει να την πάρω μαζί μου;

και αυτοί ρε παιδί μου έχουνε στη μια μεριά την εκκλησια και στην άλλη το τραπέζι

να πεις στο ενδιαμεσο τη θηλάζω!

Link to comment
Share on other sites

αυτα μου πε κ η παιδιατρος να ειναι καλα τα κακα του και μαλακη η κοιλιτσα του...οσο για την δυσφορια ενιθε καμια φορα ειδικα στις αρχες γιατι οταν ετρωγα κρεμμυδι π.χ ποναγε πολυ γενικα πολλα φαγητα τον πειραζουν ..οσπρια .κρεμμυδια.λαχανικα πρασινα τα χω κοψει εδω κ 1 μηνα!!!!!εχουμε βρομερες πορδιτσες!!!τι συμβαινει στο δικο μου γαλα κ πειραζει το μωρο οταν φαω οσπρια π.χ ενω οταν θηλαζε η ξαδερφη μου και ετρωγε οσπρια δεν την πειραζε την μπεμπα της τιποτα???ειναι θεμα γαλατος η' παιδιου???

 

Δεν είναι θέμα γάλακτος ούτε παιδιού. Είναι θέμα πεπτικού, κατ' αρχήν δικού σου και κατ' επέκταση του παιδιού σου.

Οι "βρωμερές πορδίτσες" είναι κι αυτές ένδειξη ότι κάτι ενοχλεί το πεπτικό του μωρού σου. Δες αν θέλεις τα θέματα της GAPS στο forum για να καταλάβεις το μηχανισμό πριν μπεις στη διαδικασία να αποκλείεις διαδοχικά όλο και περισσότερες τροφές...

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν παρέθεσα την άποψη του παιδιάτρου μας, τον οποίο εκτιμώ, και όχι την προσωπική μου άποψη. Δεύτερον αν για τον οποιοδήποτε λόγο η θερμοκρασία που βρίσκεται ένα μωρό είναι εκτός των συνηθισμένων διακυμάνσεων βάση γεωγραφικού μήκους-πλάτους (π.χ. καύσωνας) δεν μου φαίνεται παράλογο να υπάρξει μία εξαίρεση στον κανόνα.

 

το οτι ενας παιδιατρος εκφραζει την αποψη του, προσωπικα δεν μου λεει κατι..

θα με ενδιαφερε λοιπον να σου παραθεσει και τα επιστημονικα δεδομενα οτι μπορουμε να δινουμε σε 15 ημερων νεογεννητο που θηλαζει ,λιγο νερο βρασμενο..ακομα και αν αναφερεται σε εξαιρεσεις..

οι οδηγιες αυτες ειναι απαρχαιωμενες και τα δεδομενα αλλαζουν..

εαν υπαρχει κατι νεοτερο με χαρα να ενημερωθουμε κι εμεις..οχι ομως απο την προσωπικη αποψη ενος γιατρου,αλλα απο τα επιστημονικα δεδομενα..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Breastfed babies do not need water – keep in mind that breastmilk is 88% water.

Το μητρικο γαλα ειναι κατα 88% νερο..

 

 

 

Per the American Academy of Pediatrics, “Supplements (water, glucose water, formula, and other fluids) should not be given to breastfeeding newborn infants unless ordered by a physician when a medical indication exists… During the first 6 months of age, even in hot climates, water and juice are unnecessary for breastfed infants and may introduce contaminants or allergens.”

 

 

 

For newborns (especially under 4-5 weeks), water supplements can be risky

 

-Babies under two months should not be given supplemental water.

-Water supplements are associated with increased bilirubin levels in jaundiced newborns.

-Too much water can lead to a serious condition called oral water intoxication.

-Water supplements fill baby up without adding calories, so water supplements can result in weight loss (or insufficient weight gain) for the baby.

-Babies who get water supplements are less interested in nursing. If baby is not nursing as often as he should, it will take longer for momʼs milk to come in and can delay or prevent mom from establishing an optimum milk supply.

 

 

http://kellymom.com/nutrition/starting-solids/baby-water/

 

 

στο κατω μερος της σελιδας υπαρχει και βιβλιογραφια για οποιον ενδιαφερεται να ενημερωθει εκτενεστερα..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...