Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έκκριση γάλακτος κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης!!


Recommended Posts

Και εγώ από των 6 μηνά είχα γάλα φυσικά κυκλοφορούσα με επιθέματα

 

Ο γιατρός τότε μου είχε πει επειδή έπινα πολύ νερό και έτρωγα πολλά λαχανικά δεν ξερώ αν ισχύει πάντως εγώ είχα φουλ γάλα μόλις γέννησα θήλασα άμεσος τον ΛΕΥΤΕΡΑΚΙ ΜΟΥ

 

 

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου και εύχομαι απεριορίστους μαραθωνίους θηλασμούς…………..

..

..

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 202
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ έχω εδώ και πολύ καιρό αυτό το υγρό το οποίο τρέχει και από τις δύο θηλές μου. Έχω κάθε μέρα ανελλειπώς και αν(λόγω ζέστης!!) μείνω χωρίς σουτιέν μου αφήνει μια στάμπα ΝΑ!!!

Ρώτησα τον γιατρό και μου είπε φυσιολογικό είναι αλλά δεν μου έδωσε λεπτομέρεις(όπως αναφέρετε εσείς "πύαρ" ή "πρωτόγαλα") οπότε θεώρησα ότι είναι η προετοιμασία του στήθους για τον θηλασμό!

 

doraki εσύ κοπέλα μου βλέπω το έχεις πάρει πολύ ζεστά ε???? Έτσι, έτσι, χαίρομαι να ακούω κοπέλες υπέρ του θηλασμού και όχι κάτι άλλα κουλά του τύπου "δεν θέλω να χαλάσω το στήθος μου" ή "ο γιατρός είπε ότι 6 μήνες είναι καλά, δεν χρειάζεται παραπάνω". Αυτά είναι δικαιολογίες γιατι έχουν βρει το μπιμπερό που βολεύει, χορταίνει κιόλας το παιδί κ ξυπνάει πιο δύσκολα το βράδυ, οπότε σου λέει "τι να ξενυχτάω και να ταλαιπωρούμαι?" και να τα γάλατα σε σκόνη και να μετά τα νέα από την Κίνα με τις μελαμίνες!

Εγώ πιστεύω ότι η φύση ξέρει καλύτερα! Αφού μας δίνει γάλα ένα χρόνο και, σημαίνει ότι το παιδί το χρειάζεται....

 

Τέλοσπάντων ξέφυγα από το θέμα...

Κούκλα μην ανησυχείς και κάθε μέρα κοιτας αν έχεις υγρό! Όλα καλά θα σου πάνε!!

 

Φιλιά σε όλες και με το καλό να μπουν τα μπεμπάκια μας στη ζωή μας!!!

8b66868b08.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια καλημέρα!

 

Τελικά έχει και το άλλο στήθος μου γάλα,έβγαλε μια σταγόνα σήμερα!

Το πρώτο που βγάζει συνήθως πρέπει να έβγαζε σταγονίτσες όλο το βράδυ,γιατί το πρωί που ξύπνησα είχαν μείνει σημαδάκια,σαν να είχαν χαράξει πορεία!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σε εμενα αρχισε να μου τρεχει απο τον τεταρτο μηνα αλλα οχι σταγονες κανονικο γαλα. πρωτα απο το ενα και υστερα και απ τα δυο, δεν μπορουσα να αφησω ελευθερο το στηθος, μου επρεπε συνεχεια να φοραω στηθοδεσμο και επιθεματα και παρολο που φοβομουν οτι θα τελειωσει πριν γεννησω, οταν γεννησα μου ηρθε το διπλασιο αφου να φανταστειτε οτι ταιζα τον μικρο μου απο το ενα στηθος για μια ωρα περιπου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Κι εγώ είδα μόλις χθες μια σταγόνα στο στήθος από θωλό κίτρινο υγρό. Υποθέτω πως δεν είναι νωρίς ακόμα και εύχομαι να μην είναι σημάδι πρόωρου τοκετού.

Link to comment
Share on other sites

Να μην ανχώνεσαι καθόλου. Και στις δύο προηγούμενες εγκυμοσύνες είχα από τον 6ο μηνα και γέννησα κανονικότατα. Καλή συνέχεια!

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση. Δεν ειδα σταγονα γαλα σε ολη την εγκυμοσυνη, το γαλα ηρθε την πεμπτη μερα μετα τη γεννα (τις πρωτες 4 εφαγε μπουκαλι) κι ομως θηλαζω 7 μηνες και κατι αδιακοπα και ελαχιστες ηταν οι φορες που ειδα γαλα να τρεχει αποτο στηθος ή να παταω τη θηλη και να βγαζει γαλα.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είδα κάποιες σταγόνες στον ένατο μήνα. Στην δεύτερη δεν είδα καθόλου. Όμως και στα δύο μου παιδιά είχα ΠΟΛΥ γάλα και θήλαζα μέχρι το χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινήσω κάτι.

Δεν υπάρχουν μαμαδες που έχουν πολύ γαλα και μαμάδες που έχουν λίγο γάλα.

Υπάρχουν μαμάδες που ξεκινησαν σωστά το θηλασμό και μαμάδες που δεν ξεκίνησαν σωστά... που κάνουν λαθη, δίνουν συμπλήρωμα και ακούνε χαζοσυμβουλές από τον έναν και τον άλλον (δε φταίνε εκείνες βέβαια, πού να ξέρουν ότι είναι λάθος) και δεν εγκαθιστούν σωστά τη γαλουχία.

ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΧΟΥΝ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΘΗΛΑΣΟΥΝ!

Διαβάστε την ενότητα του θηλασμού τώρα που έχετε χρόνο, να μάθετε τι θα έχετε να αντιμετωπίσετε, ο θηλασμός θέλει υπομονή, επιμονή και κλειστά αυτιά! Θα με θυμηθείτε εν καιρό!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να διευκρινήσω κάτι.

Δεν υπάρχουν μαμαδες που έχουν πολύ γαλα και μαμάδες που έχουν λίγο γάλα.

Υπάρχουν μαμάδες που ξεκινησαν σωστά το θηλασμό και μαμάδες που δεν ξεκίνησαν σωστά... που κάνουν λαθη, δίνουν συμπλήρωμα και ακούνε χαζοσυμβουλές από τον έναν και τον άλλον (δε φταίνε εκείνες βέβαια, πού να ξέρουν ότι είναι λάθος) και δεν εγκαθιστούν σωστά τη γαλουχία.

ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΧΟΥΝ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΘΗΛΑΣΟΥΝ!

Διαβάστε την ενότητα του θηλασμού τώρα που έχετε χρόνο, να μάθετε τι θα έχετε να αντιμετωπίσετε, ο θηλασμός θέλει υπομονή, επιμονή και κλειστά αυτιά! Θα με θυμηθείτε εν καιρό!

 

Δηλαδή εμένα που η μητέρα μου ΔΕΝ είχε ούτε σταγόνα και δεν με θήλασε και εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πάλι ΔΕΝ είχα ούτε σταγόνα ΔΕΝ ξεκίνησα σωστά τον θηλασμό????Μην τα εισόπεδώνουμε ΟΛΑ υπάρχουν και γεννετικοί παράγοντες....Και ας λένε ΟΛΟΙ οι "σύμβουλοι "Θηλασμού ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ!!!Άσχετο αλλά είχα κάποιο πυαρ στον 5ο μήνα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ΤΩΡΑ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ....

Link to comment
Share on other sites

Πώς το διαπίστωσες ότι δεν είχες γάλα?

Ναι εννοείται πως υπάρχουν περιπτώσεις ιατρικών εξαιρέσεων (που αφορούν κυριως σε δυσλειτουργια υποθαλαμου / υποφυσης) μειωμένης παραγωγής γαλακτος, αλλά δυστυχώς στην ελληνική πραγματικότητα οι γυναίκες που δε θηλασαν το "οφειλουν" στην παραπληροφορηση.

Το ξερουμε οτι εισαι γιατρος (τι ειδικοτητας, αληθεια?), ομως δε σημαινει οτι οσοι δεν εχουν σπουδασει ιατρικη δεν εχουν γνωσεις... Και αν αμφισβητεις τις συμβουλους θηλασμου, μπορεις να διαβασεις το βιβλιο της Αννας Πατσούρου που είναι παιδίατρος "Θηλασμός μια υπέροχη σχέση" τόμος Α': "Ολες οι γυναίκες μπορούν να θηλάσουν" ;)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

βρισκομαι στην 31 βδομαδα κυησης και εχτες κανοντας μπανιο παρατηρησα απτις ρογες του στηθους μου να εκρινεται ενα διαφανο υγρο που οσο ζουλουσα το στηθος μου, απο διαφανο γινοταν θολο και πηκτο. Ειναι κατι σαν πρωγαλα αυτο?γνωριζει καμια σας να μου λυσει την απορια? αυριο εχω doppler κ την αλλη τεταρτη θα δω και τον γιατρο μου .....:rolleyes::rolleyes:

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το παρατήρησα αυτό περίπου στην 30η εβδομάδα. Σύμφωνα με τα βιβλία είναι όντως πρωτόγαλα - αλλά το πότε θα εμφανιστεί διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα! Εγώ πάντως είχα ενθουσιαστεί όταν το είδα - είναι κάτι σαν μήνυμα ότι πλησιάζει η μεγάλη στιγμή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

k εγω δεν σου κρυβω πως οταν περασαν τα πρωτα λεπτα του σοκ και της αποριας, με επιασε ενα περιεργο πονηρο γελακι. :P Να ρωτησω και κατι αλλο??? πρεπει τωρα που ειμαι σχεδον στον 8 να παρω σουτιεν θηλασμου?η να περιμενω να μεγαλωσει κι αλλο ο στηθος μου?δεν ξερω καθολου πως πανε αυτα.

ανυπομονω παντως να κρατησω τον μικρουλη στην αγκαλια μου και να δω την φατσουλα του. ελπιζω ολα να πανε καλα και αυριο stin doppler να εχω καλα και μονο ευχαριστα νεα. την αλλη βδομαδα σταματαω και την δουλεια και μακαρι να ηρεμησω και να το απολαυσω επιτελους

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

ειναι πρωτογαλα οντως.να σου πω εμενα τα σουτιεν θηλασμου δε με βολεψαν κ τα ακριβοπληρωσα 70 ευρω το ενα!συνεχια εβγαινε το στηθος απο τη θεση του!ενω τα κανονικα αθλητικα σουτιεν με βολεψαν παρα πολυ!χωρις σιδερακια που ειναι λεω!κ ειναι κ πιο φτηνα!

καλα το στηθος καμια σχεση με αυτο που εχεις τωρα!θα γινει διπλασιο με το θηλασμο:P

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Δημητρουλα. κ εγω με τα αθλητικα μπουστακια ειμαι . με εχουν βολεψει και στην δουλεια και στο σπιτι , ακομα στον υπνο. ετσι σκεφτομαι να κανω και εγω, να μεινω με αυτα μεχρι να γεννησω και βλεπουμε. απλα εχτες που ειδα αυτο το υγρο αρχισα να σκεφτομαι πιο ζεστα το ζητημα του θηλασμου.

να ρωτησω και κατι αλλο με αφορμη αυτο? το καπνισμα στην περιοδο θηλασμου το ξεχναμε ε?εχω φυσικα σκοπο να ρωτησω και τον γιατρο και τον παιδιατρο αργοτερα. (οσο ειμαι εγκυος κανω μερικα τσιγαρα κ το γνωριζει ο γιατρος μου )

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

βρισκομαι στην 31 βδομαδα κυησης και εχτες κανοντας μπανιο παρατηρησα απτις ρογες του στηθους μου να εκρινεται ενα διαφανο υγρο που οσο ζουλουσα το στηθος μου, απο διαφανο γινοταν θολο και πηκτο. Ειναι κατι σαν πρωγαλα αυτο?γνωριζει καμια σας να μου λυσει την απορια? αυριο εχω doppler κ την αλλη τεταρτη θα δω και τον γιατρο μου .....:rolleyes::rolleyes:

 

Πρωγαλα χαρα μου. Καλη λευτερια.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

το καπνισμα στην εγκυμοσυνη ειναι χειροτερο απο οτι στο θηλασμο.

το χειροτερο μητρικο γαλα ειναι καλυτερο απο τη σκονη λενε.αν καπνιζεις με μετρο μεχρι 5 την ημερα κ προσεχε να καπνιζεις το λιγοτερο 1 ωρα πριν θηλασεις .καλυτερα 2.για να φυγει η νικοτινη απο το αιμα σου.στο γαλα η ποσοτητα νικοτινης ειναι σχεδον μηδενικη(αν καπνιζεις το πολυ 4-5 κ αυτα 2 ωρες πριν θηλασεις) ενω στην εγκυμοσυνη η νικοτινη περναει κατευθειαν στο αιμα του εμβρυου κ ο πλακουντας δε προστατευει σαυτο.κ εγω καπνιζα οταν ημουν εγκυος στον γιο μου 3 την ημερα.στην κορη μου το εκοψα μαχαιρι αν κ το ζητουσα...αυτη τη φορα το σιχαινομαι!καλυτερα να σου πω κιολας γιατι κ δεν καπνιζω κ δεν το ζηταω:mrgreen:

κ εγω ειμαι της γνωμης να παραμεινεις στα αθλητικα μπουστακια απλα παρε μεγαλυτερο νουμερο.εμενα με βολεψαν χιλιες φορες περισσοτερο απο οτι του θηλασμου.ασε που οσο κανουν 3 μπουστακια κανει ενα σουτιεν θηλασμου.κ να πω οτι εκαναν κ δουλεια...ολη την ωρα το στηθος εξω εφευγε:shock: ασε τα επιθεματα που στο μπουστακι στεκοταν μια χαρα ενω στο αλλο εβγαιναν ολη την ωρα!

Link to comment
Share on other sites

Πρωτογαλα ειναι ναι!!Κι εγω ειχα στην 29η εβδομαδα και μαλιστα πολυ, αφου ετρεχε τοσο που αναγκαστηκα να φοραω επιθεματα στηθους για δυο μερες:shock:

Πηρα το γιατρο μου και ρωτουσα μηπως επρεπε να αρχισω να το βγαζω με θηλαστρο:lol::lol: Ευτυχως σταματησε μετα...

 

Καπνισμα και θηλασμος συμφωνα με τη δικη μου παιδιατρο ηταν χειροτερο απο το καπνισμα και εγκυμοσυνη :?Τι να πω...Εγω παντως το ειχα κοψει σε ολη την πρωτη εγκυμοσυνη και το διατηρησα και κατα το θηλασμο μεχρι περιπου τον 5ο μηνα (θηλασα μεχρι 7 μηνων περιπου). Μετα εκανα 1-2 τσιγαρα τη μερα,απλα φροντιζα να τα κανω αμεσως μολις τελειωνα το θηλασμο αφου ηξερα οτι θα περασουν αρκετες ωρες για να θηλασω ξανα

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια πρωτογαλα ειναι,αλλα προς Θεου μην παιζετε ζουλωντας το να βγαινει.ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ...αν ρωτησεις την γιατρο σου θα στο απαγορευσει,γιατι ειναι σαν να λες στον οργανισμο σου οτι εχεις γεννησει και ειναι να θηλασεις....και αυτο εννοειται δεν μας συμφερει...προωθεις τον τοκετο για νωριτερα...εγω λογω αυξημενης προλακτινης το στηθος μου βγαζει "γαλατακι" και εκτος εγκυμοσυνης...και καταλαβαινετε τωρα τι γινεται...η γιατρος καθετη....

0oWXCeS.jpg0oWXp3.png
Link to comment
Share on other sites

παντως και εγω περιπου στην 28η εβδομαδα κανοντας μασαζ στο στηθος με κραμα για ραγαδες διαπιστωσα ξαφνικα οτι αρχισε να τρεχει ενα υγρο οχι λευκο σαν ταγακι παχυρευστο..πηρα την γιατρο μου και μου επιβεβαιωσε οτι ειανι γαλατακι και να μην πειραζω καθολου το στηθος μου....

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια οντως μη πιεζεται το στηθος γιατι δημιουργουνται συσπασεις !

εγω παλι εχω ρωτησει κ την αγλαια αλλα το εχω ψαξει κ στο ιντερνετ κ ρωτησα κ τον γιατρο μου κ τελος παντων απο ολα αυτα εμαθα πως στην εγκυμοσυνη ειναι χειροτερο γιατι παει σε 1 δευτερολεπτο η νικοτινη στο αιμα του μωρου!ενω στο θηλασμο αν κανεις ενα τσιγαρο κ θηλασεις μετα απο 3 ωρες δεν ειναι καθολου το ιδιο.εννοειται πως το καλυτερο ειναι να μη καπνισεις καθολου,εγω το εχω σιχαθει σαυτη την εγκυμοσυνη το τσιγαρο.κ μονο που το σκεφτομαι μου ερχεται εμετος:shock:

Link to comment
Share on other sites

Πρωτόγαλα είναι!Εγώ το είχα από τον 5ο μήνα...Αλλά δεν έχει καμία σχέση με το πόσο γάλα θα έχεις στο θηλασμό.

Σουτιέ θηλασμού να μην πάρεις,εγώ ακόμα φοράω αυτά που φορούσα και όταν ήμουν έγκυος.Ούτε είναι καλό να φοράς συνέχεια σουτιέν,τόσο σφίξιμο προκαλεί και δυσφορία.Αν δε θες να λερώνεσαι να φοράς ένα εφαρμοστό φανελάκι και βάλε δυο επιθέματα και είσαι έτοιμη!

Με το καλό!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...