Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 203
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαμαδες γεια σας! Πριν λιγο με ειδοποιησε η μαμα της κολλητής της κορης μου και μου ειπε ότι έχει ψείρες! Το απογευμα θα ψαξω κι εγώ τη μικρή να δουμε εαν τη γλυτώσαμε ή όχι...

Έχετε να μου συστήσετε:

α) προληπτικά προϊόντα (σε περιπτωση που ειμαστε τυχερες)

β) προϊοντα αντιμετωπισης της ψειρας.

Θα προτιμούσα ότι μπορώ να προμηθευτώ απο φαρμακείο!

Σας ευχαριστώ πολυ!!!

 

 

Από τότε που πήγα πρώτη φορά σχολείο (στα 3 μου) μέχρι και τώρα που δουλέυω με μικρά παιδια (νηπιαγωγός είμαι) κολλάω ψείρες συνέχεια. Παλιά κάθε Δευτέρα που πήγαινα στο σχολέιο, τώρα 3-4 φορές το χρόνο σίγουρα (και έχω πολύ σγουρό και πολύ μακρύ μαλλί και βαμμένο).

Το μόνο που βρήκα που πιάνει ΄σίγουρα είναι το Sicaril. Είναι 2 συστατικών: Μία λοσιόν που τη βάζεις για μισή ώρα στο κεφάλι και ένα σωληνάριο με σαμπουάν που το αφήνεις για 5 λεπτά και το ξεπλένεις. Μετά πολύ καλό χτένισμα πάνω σε μια πετσέτα ή σε ένα τραπεζόμάντιλο (εγώ αυτό κάνω για να βλέπω καλά τι πέφτει από το κεφάλι μου).

Τις βούρτσες για τα μαλλιά τις αφήνουμε σε μια λεκάνη με ξύδι και νερό για μισή μέρα, και πλένουμε σε υψηλή θερμοκρασία τα σεντόνια και τα ρούχα μας. Σε 7 μέρες επαναλαμβάνουμε!

Να ξέρετε ότι οι κόνιδες εκκολάπτονται σε 7 μέρες, οπότε χρειάζεται επανάληψη, μην τυχός και έχει ξεφύγει καμία κόνιδα.

 

Τέλος, στο νηπιαγωγείο όσα παιδιά βρούμε με ψείρες, έχουμε από τον προϊστάμενο το ελέυθερο να μην τα δεχτούμε μέχρι να καθαρίσουν! Οι μαμάδες φωνάζουν βέβαια, αλλά προκειμένου να μην τρέχουμε......

Επίσης, μόλις βρεθεί ένα παιδάκι με ψείρες (ζητάμε από τους γονέις να μας ενημερώνουν) αμέσως βάζουμε ενημερωτικό χαρτί στις τσαντούλες όλως των παιδιών (βέβαια, δεν λέμε ποιό παιδάκι είχε ψείρες!!!)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
:twisted::twisted::twisted:Κόλλησα ψείρες, απο τη μικρή μου που πάει προνήπια και έχω τρελαθεί.Οι καταραμένες δε βγαίνουν με τη χτενίτσα γιατί είναι πολύ μικρές ακόμα και δεν τις πιάνει.Κάθομαι και ξεψειρίζω την κόρη μου κάθε βράδυ αλλά εγώ?Η μάνα μου δε βλέπει καλά, ο άντρας μου δεν ξέρει πως είναι.Τι να κάνω?Καλά εννοείται οτι πήρα λοσιόν και σαμπουάν.
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε με το χτενάκι όσες πιάνει. Χτενίσου για καμιά εβδομάδα και θα καθαρίσεις. Αλάνθαστη μέθοδος. Βάλε και ξύδι, τύλιξέ τα και μια πετσέτα και άστα για λίγο να σκάσουν μερικές.

Link to comment
Share on other sites

Για πρόληψη μπορείς να πάρεις το lice rep της frezy derm και αν έχει ψείρες το σαμπουάν του korre

Μέχρι στιγμής τη γλυτώσαμε, αλλά καθε βραδυ βαζουμε lice rep της frezy derm προληπτικά. Σκεφτομαι να πάρω και το ηλεκτρικο χτενακι της medisana, για να ειμαι πιο σίγουρη ότι δεν θα μου ξεφύγει τίποτε.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Βρε παιδιά έχω την εξής απορία: οκ, κόλλησε ο Αντουάν ψείρες στην αρχή της σχολικής χρονιάς τις οποίες αντιμετωπίσαμε πάραυτα με κούρεμα και εντατικό χτένισμα/ξεψείρισμα. Έκτοτε εφαρμόζω την οικολογική λύση της soevan με 5-6 σταγόνες ΤΤΟ στο σαμπουάν του και είμαστε μια χαρά. Πριν κανένα μήνα μας στέλνουν απ' το σχολειό σημειωματάκι για ψείρες. Τον ψάχνω...τίποτα φανερό. Σε καμιά βδομάδα τον βλέπω και ξύνεται. Τον ξαναψάχνω και βρίσκω περί τις 2 κόνιδες,αλλά ψείρα τίποτα. Από τότε ψιλοξύνεται, βρίσκω λιγες κόνιδες αλλά οι παλιοψείρες άφαντες! Τι στο καλό μαιευτήριο το'χουν κάνει το κεφάλι του παιδιού μου;;!! Γεννάνε εκεί και μετά πάνε και μεγαλώνουνε στα άλλα κεφάλια; Και μιλάμε βρε παιδιά για εντατικό ψάξιμο στο κεφαλάκι του, κανονικό όργωμα του 'χω κάνει με το χτενάκι...

Link to comment
Share on other sites

Καλά αν βρίσκεις κόνιδες είσαι καλή. Εγώ αρκούμαι να εντοπίζω τις ψείρες με το χτενάκι. Καλύτερα αποτελέσματα με βρεγμένα μαλλιά. Με στεγνά μου ξεφεύγουν. Ο δικός μου αν ξυθεί λίγο τις έχουμε τις ψείρες στάνταρ. Συνέχισε το χτένισμα με βρεγμένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

5 ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΕ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΨΕΙΡΕΣ

ΤΙ ΞΥΔΙΑ ΤΙ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΧΤΕΝΑΚΙ ΤΙΠΟΤΑ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΤΟ ΚΑΗΜΕΝΟ!!:(:(:(:(

ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΒΑΛΑΜΕ.2Q==:shock::shock::shock:2Q==

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μην έχετε διαβάσει τα προηγούμενα posts, γι' αυτό θα επαναλάβω πώς απαλλαχτήκαμε εμείς από τις ψείρες.

 

Με αγνό ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ, τύλιγα το κεφάλι σε πετσέτα για 20'-30' ώστε οι ψείρες να μη μπορούν να κινηθούν εύκολα και μετά με το ειδικό χτενάκι (όσο το κεφάλι είναι λαδωμένο), αφαιρούμε τις ψείρες.

Επαναλαμβάνουμε όσο συχνά θέλουμε ώστε όταν σκάσουν οι κόνιδες να τις προλάβουμε. Εγώ το έκανα 2 μέρες συνεχόμενα και αν δεν έβρισκα άλλη ψείρα, επαναλάμβανα σε 1 εβδομάδα μέχρι να μη ξανά βρω καμία.

 

Βέβαια θέλει λίγο προσοχή, ώστε τα μαλλιά που καθαρίζονται να μην έρχονται μετά σε επαφή με τα υπόλοιπα, το χτενάκι σε κάθε "βουρτσιά" να το ξεπλένεται μέσα στο νιπτήρα (αν είναι άσπρος, θα φαίνονται και οι ψείρες που πέφτουν), και οι πετσέτες, μαξιλαροθήκες να πλυθούν αμέσως.

 

Υ.Γ. ΠΡΟΣΟΧΗ, όσες χρησιμοποιήσουν ξύδι να μη μπει στα μάτια!

Link to comment
Share on other sites

Ταλαιπωρήθηκα για σχεδόν 10 μήνες , προσπαθώντας να διώξω τις ψείρες με χημικά και με χειρωνακτική απομάκρυνσή τους.Έχω δύο κορίτσια 4 και 7 ετών με πυκνό μαλλί και είχαν κολλήσει και τα δύο. Είχα απελπιστεί, ώσπου αποφάσισα να αγοράσω την ηλεκτρονική χτένα για ψείρες GoodByeLice. Χρειάζεται μόνο χτένισμα του παιδιού μία φορά την μέρα για 14 μέρες. Και απαλλάχτηκα από το πρόβλημα.Δεν μπορώ ακόμα να το πιστέψω.

Δεν χρειάζεται χημικά και δουλεύει με μπαταρίες.Οι διπλές χτένες του προχωράνε αντίθετα με υψηλή συχνότητα, απομακρύνουν τις ψείρες και καταστρέφουν και απομακρύνουν την κόνιδα. Η χτυπημένη κόνιδα δεν γεννά νέα ψείρα και έτσι το πρόβλημα τελειώνει σε λίγες μέρες.

Την αγόρασα από τη διεύθυνση http://www.otc.gr/advanced_search_result.php?keywords=GoodByeLice&osCsid=a197977ec2cf1d79893f9c79394086cc και στοιχίζει 45 ευρώ συν έξοδα αποστολής.Στα χημικά από το φαρμακείο είχα ξοδέψει πολύ περισσότερα.

Υπάρχουν και άλλες μάρκες ηλεκτρονικών χτενών για ψείρες στα φαρμακεία. Περισσότερες πληροφορίες στη διεύθυνση http://www.alterwise.gr/main/index.php?option=com_content&view=article&id=34&catid=1&Itemid=16〈=el

Ήμουν πολύ καχύποπτη πριν το αγοράσω. Μου φαινόταν πολύ καλό για να είναι αληθινό. Μην διστάσετε και θα με θυμηθείτε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...
  • 4 εβδομάδες μετά...
Αγαπητά μέλη αυτού του υπέροχου site σας έχω τα καλύτερα νέα ώστε να αποχωριστήτε ά μ ε σ α τις δικές σας.... κουμπάρες!!:rolleyes:!!! (κοινώς τις ψείρες).

Πρίν λίγο καιρό είχα πάει σε ένα κομμωτήριο για να κάνω μια βαφή και η κυριούλα εκεί με πληροφόρησε οτι για να φύγουν ψείρες, κόνιδες και το κακό συναπάντημα, αρκεί να αλείψουμε το κεφαλάκι του παιδιού μας.. (ενίοτε και το δικό μας!!!:mad:) με την γνωστή σε όλους μας.... βαζελίνη!!!!

Την επόμενη κιολας ημέρα βάλαμε στην ανηψούλα μου (της οποίας τα μαλάκια είχαν τόση κόνιδα που δεν τα πιάναμε ούτε κοτσίδα!:oops:!!) και τα αποτελέσματα ήταν εκπληκτικά... Οι ''κουμπάρες'' περίμεναν στη σειρά για να πέσουν :mrgreen: και ο κυριότερος εχθρός που πριν έστεκε αγέροχος... τα αυγουλάκια :shock:, γλιστρούσαν σχεδόν απο μόνα τους!!

Αυτά για να διώξετε τους δικους σας συγκάτοικους, τωρα για να μην ξανάρθουν, ίσως χρειάζεται κάποιο σαμπουάν ή κάτι άλλο...

 

ΣΥΜΒΟΥΛΗ & ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ:

1)Αφήστε να δράσει για κανα δυο μέρες (και ενοείτε πως χρησιμοποιείτε χτενάκι..)

2)Είναι φυσικό να χρειαστούν πάνω απο 2 λουσίματα για να φύγει η βαζελίνη

 

Καλή Επιτυχία!;)

Κατερίνα

 

Η βαζελινη ειναι παραγωγο πετρελαιου και τραγικα επιβλαβες για οποιαδηποτε χρηση,ποσο μαλλον στα παιδια

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! 'Εκανα αναζήτηση κ έπεσα στο θέμα. Διάβασα τη τελευταία αυτή σελίδα κ άκουσα καινούριες λύσεις για ρίγανη, τοστιέρες μαλλιών, ηλεκτρικά χτενάκια...Εμένα γενικά τα πιτσιρίκια δεν είχαν ιδιαίτερο πρόβλημα μέχρι τώρα, αντε να κολλούσαν κάνα δυο φορές όλη τη χρονιά. Αυτό το αποδίδω σ'ένα σαμπουάν που χρησιμοποιώ με έντονο άρωμα καρύδας γιατί κάπου διάβασα οτι οι ψείρες απωθούνται απ'τη καρύδα. Ωστόσο έχω πρόβλημα 2 βδομάδες τώρα, ιδιαίτερα με τη κόρη μου. Πάνε στο ΚΔΑΠ κ έχω αγανακτίσει με τις ψείρες. Τι ν'τουτο βρε παιδιά; Τα λούζω με ένα σαμπουάν απ'το φαρμακείο, lice-κάτι κ τα περνάω κάθε μέρα με χτενάκι. Ε, σκασίλα τους! Κάθε 2 μέρες βγάζω τουλάχιστον 10 χοντρές-χοντρές ψείρες. Το είπα στο ΚΔΑΠ κ έβαλαν ανακοίνωση αλλά τίποτα. Κάποιο έχει κ τα κολλάει συνέχεια. Σήμερα παράγγειλα στο φαρμακείο το Hedrin που είχα βρει πολύ καλό, ελπίζω να ξεμπερδέψουμε...Εγώ πάντως στο σχολείο όταν κολλούσα, περνούσα βραδιές τρέλας με μαλλιά βουτηγμένα σε ξύδι κ δεμένα σε σακούλα, έκανα κάτι ύπνους έτσι με τη σακούλα να κάνει χριτσι-χριτσι όλο το βράδυ...αλλά ήταν μια κ έξω :D Τα πιτσιρίκια όμως δε θέλω να τα ταλαιπωρώ με αυτό τον τρόπο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Η καλύτερη πρόληψη για τις ψείρες είναι να απλώνετε λίγο βιξ στο γιακαδάκι του παιδιού καθε πρωί πριν πάει στο σχολείο.Οι κόρες μου κόλλησαν μια φορά και αφού τις καθάρισα έκανα αυτό το κόλπο και δεν ξανακόλλησαν όλη την χρονιά.Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο ή αν στ αλήθεια κάνει δουλειά(το διάβασα κάπου στο ίντερνετ) αλλά μια ολόκληρη χρονιά ησύχασα.Και φέτος το ίδιο κάνω.Οπότε το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Μου το ειπε και εμενα ενας συναδελφος για τη βαζελινη, αλλα εγω δισταζω καπου, προκειται για παραγωγο πετρελαιου δεν αντιλαμβανομαι πως μπορει να ειναι και τοσο σωστο τελικά, καπου με φοβιζει αυτο.

 

ακι το πετρελαιο και το οινοπνευμα κανουν δουλεια αλλα μονο για τις ζωντανες ψειρες οχι για τις κονιδες. βαζεις μικρη ποσοτητα (περιπου ενα 2-3 κουταλιες) φωτιστικο πετρελαιο ή οινοπνευμα στα μαλλια, τα κλεινεις με μια ναυλον σακουλα για να μην περνουν αερα μετα απο καμια ωρα ανοιγεις τη σακουλα και χτενιζεις με χτενι. λουζεις τα μαλλια και επαναλαμβανεις τη διαδικασια για 3-4 συνεχομενες μερες ωστε να βεβαιωθεις οτι σκοτωθηκαν ολες.

προληπτικα για να μην κολλανε μπορεις να ριχνεις λιγες σταγονες κολωνια στα μαλλια. δεν ξερω και οι λοσιον που βαζουμε για τα κουνουπια αν κανου δουλεια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Έχω το εξής πρόβλημα ότι ενώ τα πιτσιρίκια δεν πολυκολάνε ή και να κολήσουν καθαρίζουν εύκολα (μέχρι στιγμής) εγώ κάνω κανα δίμηνο να καθαρίσω κάθε φορά... Μα είναι λογικό να μην κολάνε τα σκασμένα και να κολάω εγώ;;;

Στο φαρμακείο μου είπανε ότι το καλύτερο αποτελεσματικό και υγιεινό είναι το ηλεκτρικό χτενάκι... Διαβασα πιο πάνω κάποιες κοπέλες που το χρησιμοποίησαν... είναι τελικά αποτελεσματικό ή θα κλαίω εγώ και συντροφισσες ψείρες τα λεφτα που δώσαμε;

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μας έσωσε είναι το Paranix.Αυτό είναι σαν λαδάκι που προκαλεί ασφυξία στις ψείρες και τις κόνιδες.Το βάζεις,περιμένεις 15', λούζεσε,χτενίζεσαι με την ψιλή και μαζεύεις πτώματα.Είναι ακίνδυνο(οχι για τις ψείρες:D).Εγώ έκανα 2 εφαρμογές και ξεμπέρδεψα.Τώρα που ξεκινήσαμε ξανά σχολείο περιμένω και τον 2 γύρο.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μας έσωσε είναι το Paranix.Αυτό είναι σαν λαδάκι που προκαλεί ασφυξία στις ψείρες και τις κόνιδες.Το βάζεις,περιμένεις 15', λούζεσε,χτενίζεσαι με την ψιλή και μαζεύεις πτώματα.Είναι ακίνδυνο(οχι για τις ψείρες:D).Εγώ έκανα 2 εφαρμογές και ξεμπέρδεψα.Τώρα που ξεκινήσαμε ξανά σχολείο περιμένω και τον 2 γύρο.

 

Συμφωνώ απόλυτα! Έχω κι εγώ δοκιμάσει τα πάντα, είχα δώσει ένα σκασμό λεφτά και όταν η κουνιάδα μου έβαλε στην κόρη μου το Paranix σωθήκαμε. Και ξυδάκι μετά από 1-2 μέρες για σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη εβδομάδα μας ενημέρωσαν κι εμάς ότι κάποιο παιδάκι στο τμήμα του δικού μου έχει ψείρες. Η αλήθεια είναι ότι πανικοβλήθηκα γιατί έχω πικρή εμπειρία και από τότε τον ψεκάζω κάθε πρωί προληπτικά με ένα φυτικό προιόν της Apivita. Λέτε να είμαι υπερβολική;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη πρόληψη για τις ψείρες είναι να απλώνετε λίγο βιξ στο γιακαδάκι του παιδιού καθε πρωί πριν πάει στο σχολείο.Οι κόρες μου κόλλησαν μια φορά και αφού τις καθάρισα έκανα αυτό το κόλπο και δεν ξανακόλλησαν όλη την χρονιά.Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο ή αν στ αλήθεια κάνει δουλειά(το διάβασα κάπου στο ίντερνετ) αλλά μια ολόκληρη χρονιά ησύχασα.Και φέτος το ίδιο κάνω.Οπότε το προτείνω ανεπιφύλακτα.

 

Έχει ξανά αναφερθεί κάπου αλλά θα το πω πάλι για τις μαμάδες που δε γνωρίζουν.

 

Μη στέλνετε τα παιδιά σχολείο με ουσίες που μυρίζουν ΚΑΜΦΟΡΑ (όπως το Βιξ)!

Υπάρχει κίνδυνος για όσα παιδάκια έχουν την έλλεψη του ενζύμου που μπορεί να τους προκαλέσει αιμόλυση.

Link to comment
Share on other sites

Την κόνιδα που είναι κολλημένη στην τρίχα πώς την βγάζετε εκτός από το ξεψείρισμα; Η μικρή είναι 20 μηνών και κόλλησε από τα ξαδερφάκια της. Της έβαλα liceattack, την χτένισα με το χτενάκι στο μπάνιο που το βουτούσα σε ξύδι κάθε φορά αλλά τα αυγά είναι κολλημένα στην τρίχα και το χτενάκι δεν τα πιάνει (έχει και λεπτή τρίχα). Πήγα να την ξεψειρίσω αλλά δεν κάθεται με τίποτα! Κι εκεί που έχω βρεί το αυγό, κουνιέται και το χάνω!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι κόνιδες βγαίνουν μόνο με το πολύ ψιλό χτενάκι(εγώ έχω ένα μεταλλικό).Το κακό είναι οτι πονάει γιατί τραβάει τις τρίχες.Εγώ δεν τις βγάζω τις κόνιδες γι' αυτό το λόγο.Περιμένω να μακρίνει το μαλλί για να φύγουν.Με το χέρι είναι χρονοβόρο να τις βγάλεις.Μόνο αυτές που φαίνονται μπροστά μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ξέρετε εάν πρέπει να προσέχουμε τα παιδιά μας από τις ψείρες όλο το χρόνο ή εάν έχουν κάποια εποχή που έχουν έξαρση;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...