Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Είναι η ομοιοπαθητική φαινόμενο placebo ;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 950
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γενικα σιχαινομαι τα ακρα γιαυτο το τονισα πριν. Στις κυστες που με βασανιζαν εκανε δουλεια, στο πιο σοβαρο προβλημα οχι. Αρα αυτο σημαινει οτι η ομοιοπαθητικη δεν ειναι για πασα νοσο και πασα......

 

Ο καθενας μεχρι εκει που μπορει, και την κλασσικη ιατρικη καποιες φορες δεν μπορει να την αντικαταστησει τιποτα. Αυτη ειναι η γνωμη μου αλλα σεβομαι οτι καποιους ανθρωπους τους βοηθησε σε ισως λιγοτερα σημαντικα θεματα υγειας. Αναλογα με το τι κουβαλαει ο καθενας πορευεται.

Link to comment
Share on other sites

Ενας απο τους λογους που δεν βριζω την ομοιοπαθητικη αλλα ουτε και την στηριζω ειναι γιατι τοτε θα επρεπε να βρισω και αρκετους κλασσικους γιατρους που μου εχουν κανει κακο στο παρελθον. Δεν υπαρχει αλαθητος σε κανεναν απο τους δυο κλαδους απλα τον δευτερο κλαδο της κλασσικης ιατρικης δυστυχως για μενα δεν μπορω να τον αποχωριστω γιατι τον εχω αναγκη.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα σιχαινομαι τα ακρα γιαυτο το τονισα πριν. Στις κυστες που με βασανιζαν εκανε δουλεια, στο πιο σοβαρο προβλημα οχι. Αρα αυτο σημαινει οτι η ομοιοπαθητικη δεν ειναι για πασα νοσο και πασα......

 

Ο καθενας μεχρι εκει που μπορει, και την κλασσικη ιατρικη καποιες φορες δεν μπορει να την αντικαταστησει τιποτα. Αυτη ειναι η γνωμη μου αλλα σεβομαι οτι καποιους ανθρωπους τους βοηθησε σε ισως λιγοτερα σημαντικα θεματα υγειας. Αναλογα με το τι κουβαλαει ο καθενας πορευεται.

 

Εχω διαβάσει πολλές τοποθετησεις σου σε θέματα και πάντα με εκπλησει το εξαιρετικό ήθος σου και η ευγενια του λόγου σου. Σχεδόν πάντα συμφωνω απόλυτα μαζι σου,αλλα ακομα και αν καποιος διαφωνει δεν νομιζω οτι μπορει ευκολα να σε αντικρουσει.

Να χαιρεσαι το παιδακι σου και να εισαι παντα καλα.

 

Σορρυ για το εκτος θεματος παντα εχανα την ευκαιρια να το πω .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω γλυκο μου μουσμουλο αλλα με κανεις και κοκκινιζω!!!!! Ετσι εριξα και τον αντρα μου χα!!!χα!!! Δεν ειχε επιχειρηματα για να μην με παντρευτει!!!!!!!

 

Και εσυ να χαιρεσαι την οικογενεια σου και να εισαι παντα γερη!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...

omos ite fas ta omiopathitika pou sou dosoun ite oxi, kala tha ginis.....

...

 

H διαμάχη ανάμεσα στους ομοιοπαθητικούς και τους συμβατικούς γιατρούς, κάπου στην μέση.

 

Από το ίδιο λινκ παραθέτω διορθωτικά σε προηγούμενα που γράφτηκαν:

4. Ότι τα συμπτώματα της νόσου, κατά τη διάρκεια της διαδικασίας της θεραπείας, εξαφανίζονται με την αντίστροφη φορά της εμφάνισής τους.

Όχι δηλαδή πως ο οργανισμός αφήνει το σημαντικότερο για το τέλος.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Κατέφυγα στην ομοιοπαθητική όταν η συμβατική ιατρική δεν είχε πλέον κάτι άλλο να μου προσφέρει γιατί δεν αντιμετώπιζε το πρόβλημα μου.

 

Για την ιστορία οι ωοθήκες μου δημιουργούσαν συνεχώς κύστες. Η λύση ήταν διακοπή περιόδου για 3-6 μήνες (το έκανα 3 φορές και κόντεψα να πάρω τα βουνά από τις παρενέργειες), ή συνεχώς αντισυλληπτικά. Μόλις τα έκοβα τσουπ κατευθείαν εμφανίζονταν άλλη. Και οι δυο τρόποι αντιμετώπισης με εμπόδιζαν να κάνω αυτό που ήθελα δηλαδή ένα παιδί. Από τα τόσα φάρμακα, τις διακοπές περιόδου, και τις εγχειρήσεις που φυσικά δεν κατάφερα να αποφύγω είχα μπει σε προκλημακτηριακή φάση.

 

Αφού λοιπόν η συμβατική ιατρική σήκωσε τα χέρια ψηλά και εγώ δεν ήθελα να τα σηκώσω στράφηκα στην εναλλακτική. Μάλιστα στο πρώτο ραντεβού σκεφτόμουν ότι πεταμένα λεφτά είναι αλλά τόσα χρόνια έχω πετάξει τόσα λεφτά, ας πετάξω λίγα ακόμη.

 

Τελικά κατάφερα να καταπολεμήσω μόνο με την ομοιοπαθητική μια τεράστια κύστη που εμφανίστηκε πάλι μόλις έκοψα τα αντισυλληπτικά και από εκεί και πέρα για 8 μήνες να μην κάνω καμιά καινούρια. Στο διάστημα αυτό καταφεραμε και βρήκαμε 3 ωάρια, από τα οποία το ένα έγινε (μέσω εξωσωματικής) το παιδάκι που κουβαλάω.

 

Άρα ας έχουμε το μυαλό και τα μάτια μας ανοιχτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ποστάρω απόσπασμα από ένα άρθρο του παιδιάτρου Στέλιου Παπαβέντζη για τις επιπτώσεις της ομοιοθεραπευτικής στα παιδιά και τους γονείς:

Διακρίνω τέσσερις πολύ βλαπτικές επιδράσεις της ομοιοπαθητικής:

 

1. Επιτίθεται ενάντια σε επιστημονικά τεκμηριωμένες θεραπείες της κλασσικής ιατρικής, όπως είναι η σωστή χρήση εμβολίων και αντιβιοτικών, ισοπεδώνοντας επιστημονικές προσπάθειες και τρομοκρατώντας τους γονείς.

 

2. Απομακρύνει τις οικογένειες που πιστεύουν σε αυτήν από την παιδιατρική φροντίδα. Πολλοί γονείς αποξενώνονται τελείως από την κλασσική παιδιατρική και τα παιδιά τους παύουν να παρακολουθούνται από παιδίατρο.

 

3. «Νοσοποιεί» το φυσιολογικό. Σχεδόν κάθε ανθρώπινη κατάσταση μπορεί να είναι νόσος που χρήσει θεραπείας με φάρμακο. Αντίθετα, η τεκμηριωμένη επιστήμη καθησυχάζει τους γονείς για το 90% των προβλημάτων υγείας σε πρωτοβάθμιο επίπεδο, τα οποία λύνονται χωρίς φάρμακα, με οδηγίες και συμβουλευτική, αποτελούν παραλλαγές του φυσιολογικού και περνούν από μόνα τους.

 

4. Αποενοχοποιεί την έννοια του φαρμάκου. Στην κλασσική ιατρική δεν υπάρχει φάρμακο που να μην έχει παρενέργεια, που να μην είναι δηλητήριο. Οι ομοιοπαθητικοί υποστηρίζουν ότι δίνουν ουσίες με επιθυμητές ενέργειες αλλά χωρίς καμία παρενέργεια. Αυτό στα μάτια των γονιών νομιμοποιεί τη χρήση των φαρμάκων «ελεύθερα», χωρίς δεύτερη σκέψη για υπέρ και κατά, για αρνητικές συνέπειες από τη χρήση και την κατάχρησή τους.

 

 

όλο το άρθρο βρίσκεται εδώ (και σκιαγραφεί τέλεια το στυλάκι της ομοιοπαθητικής μητέρας):

http://www.ygeia-blog.gr/somatikh-ygeia/farmako-exartish-kai-omoiopathitikh.html

Link to comment
Share on other sites

3. «Νοσοποιεί» το φυσιολογικό. Σχεδόν κάθε ανθρώπινη κατάσταση μπορεί να είναι νόσος που χρήσει θεραπείας με φάρμακο. Αντίθετα, η τεκμηριωμένη επιστήμη καθησυχάζει τους γονείς για το 90% των προβλημάτων υγείας σε πρωτοβάθμιο επίπεδο, τα οποία λύνονται χωρίς φάρμακα, με οδηγίες και συμβουλευτική, αποτελούν παραλλαγές του φυσιολογικού και περνούν από μόνα τους.

 

Πόσες φορές το έχω πει το παραπάνω εδώ μέσα:?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορές το έχω πει το παραπάνω εδώ μέσα:?

όταν τα λέμε μείς κατηγορούμαστε ως αναρμόδιοι και πως θα έπρεπε να φοβόμαστε μυνήσεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η ομοιοθεραπευτική αποτελεί κύνδινο για την υγεία γιατί παραμυθιάζει τους γονείς λέγοντας ότι θεραπεύει:

 

ουρολοιμώξεις....

πυελονεφρίτιδες...

μινιγγίτιδες....

άσθμα....

 

είναι φανερό ότι αν για τις πολύ σοβαρές παθήσεις που προαναφέρθηκαν χρειάζονται επιθετικές θεραπείες κλασσικής ιατρικής...

αν τα παιδιά για τόσο σοβαρές παθήσεις πάρουν ομοιοθεραπευτικά, αφήνονται ουσιαστικά χωρίς θεραπεία...

τα επακόλουθα είναι γνωστά: ανεπάρκειες οργάνων, νευρολογικά προβλήματα και φυσικά θάνατος....

πηγή:

http://www.integrativemedicine.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=34&Itemid=50

 

ξέρω ότι οι υποστηριχτες τις ομοιοθεραπευτικής θα σπέσουν να καθησυχάσουν λέγοντας πως το σάιτ δεν είναι επίσημο ομοιοθεραπευτικό και πως κυκλοφορούν τσαρλατάνοι και στο χώρο τους και άλλα πολλά...

αλλά.... υπάρχει ένα μεγάλο αλλά: η πλύση εγκεφάλου που οι ομοιοπαθητικοί γονείς έχουν υποστεί τους αφερεί σταδιακά την ικανότητα κρίσης....

 

αρχικά αμφισβητούν τις θεραπείες για απλές ιωσούλες, μετά για ποιο σύνθετες (πχ ωτίτιδες), σειρά έχει η αμφισβήτηση των υποτιθέμενων ''επικύνδινων'' εμβολίων, ακολουθούν οι αλλεργίες και το άσθμα

και η κρίση ολο και χολένεται και το φίλτρο τους καταστρέφεται και ακόμα και όταν εμφανίζόνται μικροεπιπλοκές από τις προαναφερόμενες καταστάσεις αυτοί εκει: ΟΜΟΙΟΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ....

και μετά; μετά ξυπνούν με ένα πλατύ χαμόγελο ατρόμητοι και χαρούμενοι γιατί: ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΟΜΟΙΟΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ, όποιο πρόβλημα και αν εμφανιστεί (ασήμαντο μέτριο δύσκολο) θα το αντιμετωπίσουν '' από τη ρίζα ''...

Link to comment
Share on other sites

όταν τα λέμε μείς κατηγορούμαστε ως αναρμόδιοι και πως θα έπρεπε να φοβόμαστε μυνήσεις....

 

Kαλά μη δίνεις σημασία ( ξέρω δύσκολο εγώ πέρασε αρκετός καιρός εδώ μέσα & αρκετές κάρτες μέχρι να το εφαρμόσω )...

ξέχασες επίσης ότι θα κατηγορηθείς για ελειπή μόρφωση, χαμηλό επίπεδο, αφού κάνεις το τραγικό λάθος και εμπιστεύεσαι γιατρούς...άσε μαριαλ γνωστά και χιλιοειπωμένα..

Το χειρότερο είναι οι παρωπίδες που υπάρχουν σε παρόμοια θέματα και ο δογματισμός ( πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω από που πηγάζει ).

Φυσικά τα επιχειρήματα πάντα ίδια και πανομοιότυπα, σαν παπαγαλία ένα πράγμα...

Να έβλεπες παλιότερα κοπέλα μέλος του φόρουμ συγκλονισμένη να λέει ότι ανεμβολίαστο παιδάκι πέθανε στα χέρια της από ανεμοβλογιά.:-( τι της έσουραν.

υ.γ. από το φόρουμ θεωρώ ότι μόνο η yogioni ναι μεν αλλά δεν φοράει τις παρωπίδες

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ποστάρω απόσπασμα από ένα άρθρο του παιδιάτρου Στέλιου Παπαβέντζη για τις επιπτώσεις της ομοιοθεραπευτικής στα παιδιά και τους γονείς:

Διακρίνω τέσσερις πολύ βλαπτικές επιδράσεις της ομοιοπαθητικής:

 

1. Επιτίθεται ενάντια σε επιστημονικά τεκμηριωμένες θεραπείες της κλασσικής ιατρικής, όπως είναι η σωστή χρήση εμβολίων και αντιβιοτικών, ισοπεδώνοντας επιστημονικές προσπάθειες και τρομοκρατώντας τους γονείς.

 

2. Απομακρύνει τις οικογένειες που πιστεύουν σε αυτήν από την παιδιατρική φροντίδα. Πολλοί γονείς αποξενώνονται τελείως από την κλασσική παιδιατρική και τα παιδιά τους παύουν να παρακολουθούνται από παιδίατρο.

 

3. «Νοσοποιεί» το φυσιολογικό. Σχεδόν κάθε ανθρώπινη κατάσταση μπορεί να είναι νόσος που χρήσει θεραπείας με φάρμακο. Αντίθετα, η τεκμηριωμένη επιστήμη καθησυχάζει τους γονείς για το 90% των προβλημάτων υγείας σε πρωτοβάθμιο επίπεδο, τα οποία λύνονται χωρίς φάρμακα, με οδηγίες και συμβουλευτική, αποτελούν παραλλαγές του φυσιολογικού και περνούν από μόνα τους.

 

4. Αποενοχοποιεί την έννοια του φαρμάκου. Στην κλασσική ιατρική δεν υπάρχει φάρμακο που να μην έχει παρενέργεια, που να μην είναι δηλητήριο. Οι ομοιοπαθητικοί υποστηρίζουν ότι δίνουν ουσίες με επιθυμητές ενέργειες αλλά χωρίς καμία παρενέργεια. Αυτό στα μάτια των γονιών νομιμοποιεί τη χρήση των φαρμάκων «ελεύθερα», χωρίς δεύτερη σκέψη για υπέρ και κατά, για αρνητικές συνέπειες από τη χρήση και την κατάχρησή τους.

 

 

όλο το άρθρο βρίσκεται εδώ (και σκιαγραφεί τέλεια το στυλάκι της ομοιοπαθητικής μητέρας):

http://www.ygeia-blog.gr/somatikh-ygeia/farmako-exartish-kai-omoiopathitikh.html

 

Κοριτσάκι μου γλυκό το απόσπασμα από την συνέντευξη αυτή του Παπαβέντζη το πόσταρε και ο mesastoura αν πρόσεξες καλά...οπότε το θέμα με εμάς που κάνουμε ομοιοπαθητική είναι ότι δεχόμαστε και τις δύο πλευρές απλά κλίνουμε στη μία που θεωρούμε πιο σωστή. Εαν πρόσεξες τα γραφόμενα μου και στα παρόμοια ποστς το παιδάκι μου που έπαθε οστρακιά σαφώς και πήρε αντιβίωση 10 ημέρες...παράλληλα με την ομοιοπαθητική αγωγή. ΦΥΣΙΚΑ και ο ομοιοπαθητικός γιατρός θα σου πει να πάρεις συμβατικά φάρμακα απλά η διαφορά με έναν αλλοπαθητικό είναι ότι όταν δεν είναι πραγματικά απαραίτητο και ο οργανισμός μπορεί να ιαθεί μόνο με το ομοιοπαθητικό φάρμακο τότε να μην πάρει χημικό. Το ότι εσύ και πολλοί άλλοι δεν πιστεύουν στο ομοιοπαθητικό φάρμακο είναι σαφώς δικαίωμα σας αλλά δεν μπορείτε με άσχημες εκφράσεις να ακυρώνετε εμάς τους υπολοίπους καθώς και τους ίδιους τους ιατρούς που όπως έχουμε επανειλημμένως πει τελειώνουν τις ΙΔΙΕΣ ΙΑΤΡΙΚΕΣ σχολές, ανήκουν στους ίδιους ιατρικούς συλλόγους και εργάζονται σε ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ.

 

Δεν νομίζω ότι κανένας ομοιοπαθητικός τρομοκρατεί τους γονείς με τα εμβόλια κλτ....απλά σου λένε ξέρεις κάτι συμβαίνει αυτό και αυτό και πρέπεις πρέπει σαν γονιός να ενημερωθείς και να πράξεις όπως νομίζεις. Τουναντίον οι αλλοπαθητικοί γιατροί τρομοκρατούν τον κόσμο πως αν δεν εμβολιαστεί θα πέσει τύφος και θα εξαφανιστεί το ανθρώπινο γένος....Σε εμάς που είπαμε στον ομοιοπαθητικό γιατρό ότι θα κάνουμε κάποια εμβόλια ενω εκείνος μας είπε ότι αυτός ειναι κατά μας είπε οκ...ενω αντίστοιχα η παιδίατρος στην αρχή έπεσε να μας φάει! Είναι και το πως σε αντιμετωπίζουν οι μεν και οι δε....anyway...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ π.χ για την ωτίτιδα που λες...όπως βλέπεις οι περισσότεροι παιδίατροι χορηγούν αντιβιοτικά ενω δεν πρέπει....μην κακολογείς λοιπόν τον ομοιοπαθητικό που πιθανόν θα σου πει ότι δεν είναι αναγκαίο να πάρεις αντιβίωση για αυτό...

http://www.medlook.net/article.asp?item_id=1000

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ π.χ για την ωτίτιδα που λες...όπως βλέπεις οι περισσότεροι παιδίατροι χορηγούν αντιβιοτικά ενω δεν πρέπει....μην κακολογείς λοιπόν τον ομοιοπαθητικό που πιθανόν θα σου πει ότι δεν είναι αναγκαίο να πάρεις αντιβίωση για αυτό...

έλα ρε γιογκινι τώρα στην ωτίτιδα κόλησες;

 

άλλωστε και εγώ είπα πως η απλη εκκριτική ωτίτιδα δεν χρειάζεται αντιβίωση παρά μόνο η πυώδεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

διαβάστε το άρθρο λέει όλα τα κακώς κείμενα της ομοιοπαθητικής εξαιρετικά όμορφα βιβλιογραφημένα:

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CE%BC%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CF%80%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE

 

μεταφέρω αποσπασμα:

 

''H κριτική της κλασικής ιατρικής απέναντι στην ομοιοπαθητική υπήρξε σταθερή και σκληρή. Εστιάζει εν γένει στο γεγονός πως καμία από τις βασικές αρχές της δεν αποτελεί έναν αυστηρό επιστημονικό νόμο, ικανό να ελεγχθεί στα πλαίσια της επιστημονικής μεθοδολογίας που υπακούουν η κλασική ιατρική και άλλες επιστήμες ή στην απουσία ενός καλά ορισμένου μηχανισμού που να εξηγεί τη θεραπευτική δύναμη που της αναγνωρίζουν οι υποστηρικτές της. Επιπλέον, οι αρχές της δεν εμφανίζουν λογική συνάφεια μεταξύ τους. Για αυτούς τους λόγους, η ομοιοπαθητική χαρακτηρίζεται ενίοτε ως ψευδοεπιστήμη ή «παθολογική επιστήμη» ''

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑΛ 2

 

δοκίμασες ποτέ τα ανθοϊαματα !????

μα την παναγία κανουν καλο

ο Dr Edward Bach ελεγε για να θεραπεύσεις μια ασθένειά πρέπει να θεραπεύεσεις το ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΕΛΑΤΤΩΜΑ (που σε κυριεύει ) που την προκαλει !

 

εγω ακόμα την παλεύω

εσυ ;

Link to comment
Share on other sites

Kai giati να μην βρίσκεται η αλήθεια κάπουθ στη μεση? πχ για την αυπνια μου δεν πήρα ποτέ χαπες.. την αντιμετώπισα με βαλεριάνα και ενα ομοιπαθητικο με αλοεβερα κατι (οι γνωστριες διορθώστε με) οταν εχω πονοκεφαλο το αντιμετωπίζω με ανθοιαματα.. το ίδιο και τα νευρα μου...αλλά αν πάθω καρκίνο πχ.. ε οκ..δεν 8α παω να μασουλήσω αλόες....κατι συνδιαστικό δεν παιζει? η δεν κάνει να παιζει και το ενα αποκλειει το άλλο?

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites

κατι συνδιαστικό δεν παιζει? η δεν κάνει να παιζει και το ενα αποκλειει το άλλο?

 

Σαφως και δεν αποκλειει το ενα το αλλο. Μπορεις καλλιστα να κανεις συνδιαστικη θεραπεια σε καποιες περιπτωσεις.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kai giati να μην βρίσκεται η αλήθεια κάπουθ στη μεση? πχ για την αυπνια μου δεν πήρα ποτέ χαπες.. την αντιμετώπισα με βαλεριάνα και ενα ομοιπαθητικο με αλοεβερα κατι (οι γνωστριες διορθώστε με) οταν εχω πονοκεφαλο το αντιμετωπίζω με ανθοιαματα.. το ίδιο και τα νευρα μου...αλλά αν πάθω καρκίνο πχ.. ε οκ..δεν 8α παω να μασουλήσω αλόες....κατι συνδιαστικό δεν παιζει? η δεν κάνει να παιζει και το ενα αποκλειει το άλλο?

 

άσχετο, τι είναι τα ανθοιάματα?

όντως βοηθούν στον πονοκέφαλο? απλό ή ημικρανία?

εγώ πλέον σταμάτησα να χαπακώνομαι, ότι και να κάνω η ημικρανία ακάθεκτη, αν δεν κάνει τον κύκλο της, παίρνω κανένα depon ή panadol πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους, κάτι λέμε για placebo, έτσι κι εγώ

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γενικα σιχαινομαι τα ακρα γιαυτο το τονισα πριν. Στις κυστες που με βασανιζαν εκανε δουλεια, στο πιο σοβαρο προβλημα οχι. Αρα αυτο σημαινει οτι η ομοιοπαθητικη δεν ειναι για πασα νοσο και πασα......

 

Ο καθενας μεχρι εκει που μπορει, και την κλασσικη ιατρικη καποιες φορες δεν μπορει να την αντικαταστησει τιποτα. Αυτη ειναι η γνωμη μου αλλα σεβομαι οτι καποιους ανθρωπους τους βοηθησε σε ισως λιγοτερα σημαντικα θεματα υγειας. Αναλογα με το τι κουβαλαει ο καθενας πορευεται.

 

είναι μία τοποθέτηση που την επικροτώ και συμφωνεί με τα δικά μου πιστεύω γιατί ακριβώς κι εγώ δεν είμαι των άκρων, ανοικτή να ακούσω απλά μου βγαίνει ο αντιρρησίας όταν οσμίζομαι φανατισμένες θέσεις και απόψεις, του στυλ αυτό είναι το καλύτερο, όλα τα άλλα είναι για τα σκουπίδια, από όλες τις πλευρές

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε συ eleanax

δεν κάνουμε άλλο απο το να λέμε τα ίδια και τα ίδια!!!

 

Δεν καταλαβαίνω τι "σοβαρότητα" πρέπει να έχουν οι απαντήσεις που περιμένεις!!

 

Και το επίσημο site της ομοιοπαθητικής έχει σοβαρές

απαντήσεις

αλλά επειδή είναι γραμμένες με απλοικό-καθημερινό τρόπο (για να τον καταλαβαίνουν όλοι)

δεν σου αρέσουν.....

 

Aντε λοιπόν να απαντήσω πάλι:

 

Γιατί θα πρέπει να διαλέξω μεταξύ της ομοιπαθητικής ή της συμβατικής ιατρικής??

 

O συνδυασμός και των δύο είναι ο καλύτερος.

Ξεκινάς με ομοιοπαθητικό για ενίσχυση άμυνας οργανισμού και εαν η κατάσταση δεν διορθώνεται

είτε απο λαμθασμένη επιλογή ομοιοπαθητικού φαρμάκου

είτε απο πολύ προχωρημένη κατάσταση καταφεύγεις στην κλασσική ιατρική.

 

 

 

Επειδή ξέρω πως είναι να αρρωσταίνει συνέχεια ένα μωρό, να δίνεις συνέχεια αντιβιώσεις και να λες δεν αντέχω άλλα φάρμακα, ρωτάω: Δεν γίνεται για τα απλά (γρίπη, βήχα, μυξούλες, αμυγδαλές κτλ) να παίρνουμε κάποια σκευάσματα της ομοιοπαθητικής, και για τα πιο σοβαρά ή αν αυτά δεν μπορούν να λυθούν με ομοιοπαθητικά, να καταφεύγουμε στα σύγχρονα φάρμακα?

 

Ακριβώς.

 

 

Το λέω από προσωπική εμπειρία γιατί η παιδίατρος μας (της κλασσικης ιατρικης) για τα απλά πάντα δίνει ορό, χαμομηλάκι, μέχρι και εχινάκεια τελευταία αλλά για κάτι πιο σοβαρό θα δώσει αντιβίωση και κορτιζόνη φυσικά.

Τι διαφορετικό κάνει λοιπόν από έναν ομοιοπαθητικό?

 

Αντι για εχινάκεια και χαμομηλάκι

σου δίνει ομοιοπαθητικό το οποίο είναι και αυτό φυσικό

αλλά πολύ πιο δραστικό απο το χαμομηλάκι! ;)

 

Και αυτός αν δει ότι μια ασθένεια δεν περνάει με τα αθώα και φυσικά φάρμακα που χορηγεί

δεν θα συστήσει ένα πιο ισχυρό φάρμακο?

 

Εαν είναι σωστός γιατρός (ο ομοιοπαθητικός) ΝΑΙ!!

 

thank yoυ για την απάντηση, η συγκεκριμένη υπήρξε άκρως κατατοπιστική

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...