Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Είναι η ομοιοπαθητική φαινόμενο placebo ;


Recommended Posts

η ενωση ομοιοπαθητικων ή οπως λεγεται ,με τι κριτηρια κανει καποιον μελος της?

 

που να ξερω εγω με ποια κριτηρια ??:confused:

Εαν ειναι αληθεια αυτο που λες πάντως, καλο θα ηταν να κανεις καποια κινηση και να ενημερωθεις. Αν θες αν δε θες απλά μην το κουραζεις αλλο και μην μπαινεις και στον κοπο να το αναφερεις και στο φορουμ γιατι δεν εχει νοημα. (προσωπικα πιστευω παντα):P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 950
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν θες αν δε θες απλά μην το κουραζεις αλλο και μην μπαινεις και στον κοπο να το αναφερεις και στο φορουμ γιατι δεν εχει νοημα. (προσωπικα πιστευω παντα):P

 

M'αυτή τη λογική ούτε η αναφορά στο τι έπαθε η κόρη του αφεντικού μια κοπέλας είχε νόημα, αλλά δεν είδα να αντιδράτε έτσι...:rolleyes:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν θες αν δε θες απλά μην το κουραζεις αλλο και μην μπαινεις και στον κοπο να το αναφερεις και στο φορουμ γιατι δεν εχει νοημα. (προσωπικα πιστευω παντα):P

 

να μην μπω στον κοπο να αναφερω την εμπειρια μου σχετικα με το θεμα της συζητησεις,νομιζα οτι αυτο ειναι το νοημα αυτου του δημοσιου φορουμ????δηλαδη εαν ειχα μια καλη εμπειρια να εκανα τον κοπο να την αναφερω????

Link to comment
Share on other sites

να μην μπω στον κοπο να αναφερω την εμπειρια μου σχετικα με το θεμα της συζητησεις,νομιζα οτι αυτο ειναι το νοημα αυτου του δημοσιου φορουμ????δηλαδη εαν ειχα μια καλη εμπειρια να εκανα τον κοπο να την αναφερω????

 

δεν λεω αυτο βρε κοπελια, εννοω ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ να εχεις και αποδειξεις και να βοηθησεις και καποιους αλλους, διαφορετικα τι νοημα έχει????

Link to comment
Share on other sites

δεν λεω αυτο βρε κοπελια, εννοω ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ να εχεις και αποδειξεις και να βοηθησεις και καποιους αλλους, διαφορετικα τι νοημα έχει????

 

το ιδιο νοημα που εχει η εμπειρια της ταδε που το παιδι της δεν ξαναρρωστησε απο τοτε που ξεκινησε ομοιπαθητικη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσπαθώ να διαμορφώσω μια άποψη για την ομοιοπαθητική γιατί είναι ένα αντικείμενο που δεν γνωρίζω αλλά δε θα το απέριπτα κιολας, αλλά δυσκολεύομαι....και εσείς βρε κορίτσια δεν βοηθάτε...αφορισμοί από τη μια, ειρωνία από την άλλη...ας το κάνουμε λίγο πιο χρήσιμο το topic.

Λοιπόν αναρωτιέμαι (και αν μπορεί κάποια κοπέλα ας βοηθήσει)

Γιατί θα πρέπει να διαλέξω μεταξύ της ομοιπαθητικής ή της συμβατικής ιατρικής??

Επειδή ξέρω πως είναι να αρρωσταίνει συνέχεια ένα μωρό, να δίνεις συνέχεια αντιβιώσεις και να λες δεν αντέχω άλλα φάρμακα, ρωτάω: Δεν γίνεται για τα απλά (γρίπη, βήχα, μυξούλες, αμυγδαλές κτλ) να παίρνουμε κάποια σκευάσματα της ομοιοπαθητικής, και για τα πιο σοβαρά ή αν αυτά δεν μπορούν να λυθούν με ομοιοπαθητικά, να καταφεύγουμε στα σύγχρονα φάρμακα?

Το λέω από προσωπική εμπειρία γιατί η παιδίατρος μας (της κλασσικης ιατρικης) για τα απλά πάντα δίνει ορό, χαμομηλάκι, μέχρι και εχινάκεια τελευταία αλλά για κάτι πιο σοβαρό θα δώσει αντιβίωση και κορτιζόνη φυσικά.

Τι διαφορετικό κάνει λοιπόν από έναν ομοιοπαθητικό? Και αυτός αν δει ότι μια ασθένεια δεν περνάει με τα αθώα και φυσικά φάρμακα που χορηγεί δεν θα συστήσει ένα πιο ισχυρό φάρμακο?

 

 

Υπάρχει κάποια κοπέλα που δεν έχει δώσει ποτέ στο παιδάκι της ούτε ένα φάρμακο (της κλασσικής ιατρικής) επειδή ακολουθεί την ομοιοπαθητική?

 

 

αυτά ήταν μερικά από τα δικά μου αρχικά ερωτήματα, αλλά εκτροχιάστηκε η συζήτηση και δεν απαντήθηκαν ποτέ, οπότε επαναφέρω τα ερωτήματα της συμφορουμίτισσας γιατί περιμένω μία απάντηση σοβαρή με ενδιαφέρον, παρεπιπτόντως και η δική μας η γιατρός είναι περίπου αυτής της λογικής

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

η ομοιοπαθητικη εχει ΕΝΑ ΟΡΙΟ, και εκει μπαινει η συμβατικη και σωζει ζωες......σε αυτο δεν υπαρχει ισως, μπορει και πολλα μπλα μπλα......για τις ιωσουλες και για τις αλλεργιουλες και τα λοιπα που περνανε με ματζουνια καλη ειναι η ομοιοπαθητικη. Αλλα εκει ειναι για μενα τα ορια της. Οταν χρειαζεται σοβαρη νοσηλεια εκει υπαρχει η συμβατικη και ΟΝΤΩΣ ΣΩΖΕΙ ζωες........

 

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ!!

Δεν πάμε με παρωπίδες!!

Εχουμε και τον νου μας!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή φαντάζομαι λες για τον Γκικόντε θα ήθελα να σε ρωτήσω γιατί λες ότι σας εξαπάτησε. Δεν είμαι υπερ του γιατί τον βλέπω κι εγω στις εκπομπές και γελάω με τα μούτρα του αλλά το να συστήνεις συμπληρώματα βιταμινών κτλ δεν το θεωρώ παράνομο ή ηλίθιο. Απ' οτι ξέρω και η γυναικολόγος μου έδινε πχ Βιταμίνη Ε στον άντρα μιας φίλης που είχε κάποιο παρόμοιο θέμα υπογονιμότητας. Δηλαδή τα σκευάσματα με τις ορμόνες και τα κέρατα που δίνουν στις κλινικές γονιμότητας και τα ωάρια από πόρνες στις Βουλγαρίας είναι καλύτερα από το να δώσεις μια ευκαιρία σε κάτι πιο φυσικό.

Βρήκα και το site του

http://www.diagnostiki.gr/herbal/herbal_11.shtml

 

Αν όμως πήγες και δεν έκανες τη θεραπεία σωστά ή τα παράτησες στον ένα μήνα δεν θεωρώ ότι η άποψη σου είναι σωστή πάλι....αν δεν δώσουμε λιγο περιθώριο σε μια θεραπεία πως βγαίνουμε και λέμε απάτη; (στην κλασσική ή στην ομοιοπαθητική ιατρική το ίδιο είναι).

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειμαι ουτε υπερ ουτε κατα, εχω ακολουθησει και τους δυο δρομους κατα καιρους αλλα δυστυχως απο την εμπειρια μου εβγαλα το συμπερασμα οτι καποια πραγματα αντιμετωπιζονται με ομοιοπαθητικη και καποια αλλα οχι και αναγκαστικα ακολουθεις την κλασσικη ιατρικη. Συνηθως οι πιο σοβαρες και περιπλοκες καταστασεις δεν βρισκουν λυση στην ομοιοπαθητικη. Οποτε καλο θα ηταν να γινεται ενας συνδιασμος.

 

Η ομοιοπαθητικη εμενα προσωπικα μου ελυσε ενα μικρο προβλημα και μου υποσχεθηκε να λυσει και μεγαλυτερα που ειχα, κατι που δεν το καταφερε οποτε αναγκαστικα επεστρεψα στην κλασσικη ιατρικη που πρεπει να λεμε και ενα ευχαριστω που υπαρχει και εξελισσεται γιατι διαφορετικα καποιοι απο εμας θα ηταν στα θυμαρακια.

 

Οποτε ας μην ισοπεδωνουμε τιποτα απο τα δυο γιατι ειναι πολυ πιθανο να πεσουμε ξανα στην αναγκη τους.

 

αγαπητή φίλη, συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτησή σου, από τα λίγα που μας έχεις αναφέρει όλα όσα λες τα έχεις ζήσει στο πετσί σου, επομένως είσαι λίγο πιο κοντά σε όλα αυτά που συζητάμε εμείς εκ τους ασφαλούς

θα ήθελα να σου στείλω την συμπαράστασή μου, παρόλο που ξέρω ότι δε βοηθάει ιδιαίτερα, τις ευχές μου για ότι καλύτερο για σένα και την οικογένειά σου, και την ελπίδα η ιατρική, η μία και μόνη, χωρίς άλλο επιθετικό προσδιορισμό, να μπορέσει να βρει ίαση σε πολλά από τα σημερινά χρόνια νοσήματα που ταλαιπωρούν τόσο κόσμο

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΟΙ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟΙ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ!!! Δηλαδή δεν το καταλαβαίνετε με την καμία αυτό; Ο γιος μου έπαθε χτες οστρακιά :( παίρνει αντιβίωση μαζί με ομοιοπαθητικό! Πού είδατε γραμμένο ότι απαγορεύουν τα συμβατικά φάρμακα ή ότι ρισκάρουν την υγεία κάποιου; Κανείς μα κανείς δεν παίζει τον κ@λο του για να αφήσει ακάλυπτο τον ασθενή...απλά όπου θεωρούν περιττά τα συμβατικά σου λένε όχι μην τα πάρεις, σε καμία όμως περίπτωση σε κάτι σοβαρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτά ήταν μερικά από τα δικά μου αρχικά ερωτήματα, αλλά εκτροχιάστηκε η συζήτηση και δεν απαντήθηκαν ποτέ, οπότε επαναφέρω τα ερωτήματα της συμφορουμίτισσας γιατί περιμένω μία απάντηση σοβαρή με ενδιαφέρον, παρεπιπτόντως και η δική μας η γιατρός είναι περίπου αυτής της λογικής

 

Βρε συ eleanax

δεν κάνουμε άλλο απο το να λέμε τα ίδια και τα ίδια!!!

 

Δεν καταλαβαίνω τι "σοβαρότητα" πρέπει να έχουν οι απαντήσεις που περιμένεις!!

 

Και το επίσημο site της ομοιοπαθητικής έχει σοβαρές

απαντήσεις

αλλά επειδή είναι γραμμένες με απλοικό-καθημερινό τρόπο (για να τον καταλαβαίνουν όλοι)

δεν σου αρέσουν.....

 

Aντε λοιπόν να απαντήσω πάλι:

 

Γιατί θα πρέπει να διαλέξω μεταξύ της ομοιπαθητικής ή της συμβατικής ιατρικής??

 

O συνδυασμός και των δύο είναι ο καλύτερος.

Ξεκινάς με ομοιοπαθητικό για ενίσχυση άμυνας οργανισμού και εαν η κατάσταση δεν διορθώνεται

είτε απο λαμθασμένη επιλογή ομοιοπαθητικού φαρμάκου

είτε απο πολύ προχωρημένη κατάσταση καταφεύγεις στην κλασσική ιατρική.

 

 

 

Επειδή ξέρω πως είναι να αρρωσταίνει συνέχεια ένα μωρό, να δίνεις συνέχεια αντιβιώσεις και να λες δεν αντέχω άλλα φάρμακα, ρωτάω: Δεν γίνεται για τα απλά (γρίπη, βήχα, μυξούλες, αμυγδαλές κτλ) να παίρνουμε κάποια σκευάσματα της ομοιοπαθητικής, και για τα πιο σοβαρά ή αν αυτά δεν μπορούν να λυθούν με ομοιοπαθητικά, να καταφεύγουμε στα σύγχρονα φάρμακα?

 

Ακριβώς.

 

 

Το λέω από προσωπική εμπειρία γιατί η παιδίατρος μας (της κλασσικης ιατρικης) για τα απλά πάντα δίνει ορό, χαμομηλάκι, μέχρι και εχινάκεια τελευταία αλλά για κάτι πιο σοβαρό θα δώσει αντιβίωση και κορτιζόνη φυσικά.

Τι διαφορετικό κάνει λοιπόν από έναν ομοιοπαθητικό?

 

Αντι για εχινάκεια και χαμομηλάκι

σου δίνει ομοιοπαθητικό το οποίο είναι και αυτό φυσικό

αλλά πολύ πιο δραστικό απο το χαμομηλάκι! ;)

 

Και αυτός αν δει ότι μια ασθένεια δεν περνάει με τα αθώα και φυσικά φάρμακα που χορηγεί

δεν θα συστήσει ένα πιο ισχυρό φάρμακο?

 

Εαν είναι σωστός γιατρός (ο ομοιοπαθητικός) ΝΑΙ!!

Link to comment
Share on other sites

Ελλ και soevan εγω τουλαχιστον δεν πηγα με παρωπιδες και αυτο τονιζω σε οσους την επιλεγουν, να εχουν ανοιχτα τα ματια τους για να δουν αν τελικα κανει για την περιπτωση τους.

 

Ειχα μια ελπιδα μηπως λειτουργουσε και μου εδινε μια εναλλακτικη λυση για να βγω απο τα βαρια φαρμακα αλλα δεν ημουν σπο την αρχη πεπεισμενη απλα δεχτηκα να μπω σε μια δοκιμη μιας και ακουσα τοσα πολλα.

 

Απλα σε καποια θεματακια βοηθαει οντως και σε αλλα πιο δυσκολα μαλλον ειναι αναγκαστικη η κλασσικη ιατρικη.

 

Ελλ σε ευχαριστω πολυ και η αληθεια ειναι οτι και εσυ εχεις κερδισει τον σεβασμο μου απο την παρουσια σου εδω μεσα.....

Link to comment
Share on other sites

Εleanax σε ευχαριστω για τις ευχες!!!! Μακαρι ολοι οι ανθρωποι να μπορουσαν να ειναι παντα γεροι!!!! Να χαιρεσαι την οικογενεια σου και να εχετε παντα υγεια!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

σε εναν οργανισμό που είναι εξαιρετικά επιβαρυμένος με φάρμακα η αποτελεσματικότητα της μειώνεται σημαντικά. Σε φίλο μας με πάρα πολλές αλλεργίες και 30 χρόνια φάρμακα κάθε χρόνο του είπε ο ομοιοπαθητικός ότι δύσκολα θα γίνει κάτι. Με το που άρχισε όμως τη θεραπεία του έκανε τρελή έξαρση γιατι του πέταξε όλες τις αλλεργίες έξω και εκεί δεν άντεξε το παιδί και τα παράτησε ενώ αυτό σήμαινε ότι η θεραπεία πήγαινε καλά. Το ίδιο και ο άντρας μου...του πέταξε αμέσως έξω τις αιμοροίδες και επειδή ήθελε να πίνει και καφέ την παράτησε. Αν διαβάσεις και το βιβλίο του κ. Βυθούλκα καταλαβανεις πάρα πολλά. Ξεκινώντας τη θεραπεία (ειδικά αν έχεις πολλά προβλήματα) στα πετάει όλα έξω ξεκινώντας από το λιγότερο σημαντικό προς το σημαντικότερο και στα θεραπεύει με τη "σειρά" αφήνοντας το σοβαρότερο για το τέλος (το γράφω λίγο μπακαλίστικα).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή φαντάζομαι λες για τον Γκικόντε θα ήθελα να σε ρωτήσω γιατί λες ότι σας εξαπάτησε. Δεν είμαι υπερ του γιατί τον βλέπω κι εγω στις εκπομπές και γελάω με τα μούτρα του αλλά το να συστήνεις συμπληρώματα βιταμινών κτλ δεν το θεωρώ παράνομο ή ηλίθιο. Απ' οτι ξέρω και η γυναικολόγος μου έδινε πχ Βιταμίνη Ε στον άντρα μιας φίλης που είχε κάποιο παρόμοιο θέμα υπογονιμότητας. Δηλαδή τα σκευάσματα με τις ορμόνες και τα κέρατα που δίνουν στις κλινικές γονιμότητας και τα ωάρια από πόρνες στις Βουλγαρίας είναι καλύτερα από το να δώσεις μια ευκαιρία σε κάτι πιο φυσικό.

Βρήκα και το site του

http://www.diagnostiki.gr/herbal/herbal_11.shtml

 

Αν όμως πήγες και δεν έκανες τη θεραπεία σωστά ή τα παράτησες στον ένα μήνα δεν θεωρώ ότι η άποψη σου είναι σωστή πάλι....αν δεν δώσουμε λιγο περιθώριο σε μια θεραπεία πως βγαίνουμε και λέμε απάτη; (στην κλασσική ή στην ομοιοπαθητική ιατρική το ίδιο είναι).

 

 

ναι γι αυτον λεω.Επαναλαμβανω: μου ειπε οτι το σπερμα του αντρα μου ΔΕΝ γονιμοποιει,και για να καλυτερευσει μου προτινε να αγορασουμε καποια σκευασματα απο αυτον,το κοστος ηταν απο 30 εως 50 ευρω και επρεπε να παρουμε 2-3.Μετα απο λιγο καιρο,χωρις κανενα φαρμακο για το σπερμα,πηρα κλομιφαινη και εμεινα εγκυος με σπεματεγχυση σε διδυμα.ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΕΙ

Συγγενης μου εκοψε το χαπι του ζαχαρου για να ακολουθησει εναλλακτικη θεραπεια,με αποτελεσμα το ζαχαρο του πηγε στα υψη και φτου κι απο την αρχη το χαπι και επειδη η συζηγος του ειναι φανατικη της ομοιοπαθητικης,ξερω οτι ακολουθουσε πολυ αυστηρα "την θεραπεια"...Αυτα ειναι οι δικες μου εμπειριες....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντε να το παρουμε παλι απο την αρχη. Υπαρχουν καποιες περιπτωσεις που ειναι αδυνατον να <περιμενεις να πεταχτουν ολα εξω> οπως λες για να βρεις γιατρεια γιατι μεχρι να φτασει στην επιτυχια του να λυθει το σοβαροτερο θα εχεις τεζαρει στην χειροτερη περιπτωση και στην καλυτερη απλα θα εχεις πεσει παλι στην κλασσικη ιατρικη αναγκαστικα για να συνελθεις. Οποτε ολο αυτο δεν λειτουργει.

 

Υπαρχουν και αυτες οι περιπτωσεις δυστυχως.

 

Δεν μπαινουν ολα σε ενα σακι, καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη και ολοι δεν κανουν για ολα.

Link to comment
Share on other sites

Ελλ και soevan εγω τουλαχιστον δεν πηγα με παρωπιδες και αυτο τονιζω σε οσους την επιλεγουν, να εχουν ανοιχτα τα ματια τους για να δουν αν τελικα κανει για την περιπτωση τους.

 

Οπωσδήποτε!

Φαντάζομαι οτι καμία απο εμάς που την έχουμε ξεκινήσει

το έκανε με "ελαφριά τη καρδία"...

 

όλες ξεκινήσαμε διστακτικά και σιγά-σιγά είδαμε οτι ταιριάζει στις δικές μας περιπτώσεις! ;)

 

Μπράβο σου πάντως, είσαι πολύ δυνατός άνθρωπος

που ρίσκαρες και τη ζωή σου για να φέρεις στο κόσμο ένα παιδάκι!!

Link to comment
Share on other sites

marcopolo δεν αντιλέγω σε καμία περίπτωση. Είναι μια μορφή θεραπείας που δεν ταιριάζει σε όλους και δεν εχω και σκοπό να πείσω κανέναν. Απλά δεν θέλω να γράφονται και πράγματα που αποπροσανατολίζουν από την αλήθεια λόγω κακεντρέχειας, προκατάληψης ή ελλιπούς ενημέρωσης.

 

δεν αναφέρομαι στα ποστς της Silia2002 σε καμία περίπτωση αλλά γενικότερα μιλάω. Σέβομαι απόλυτα την μαρτυρία της και στον συγκεκριμένο γιατρό δεν θα πήγαινα ούτε εγω ;)

Link to comment
Share on other sites

Αντε να το παρουμε παλι απο την αρχη. Υπαρχουν καποιες περιπτωσεις που ειναι αδυνατον να <περιμενεις να πεταχτουν ολα εξω> οπως λες για να βρεις γιατρεια γιατι μεχρι να φτασει στην επιτυχια του να λυθει το σοβαροτερο θα εχεις τεζαρει στην χειροτερη περιπτωση και στην καλυτερη απλα θα εχεις πεσει παλι στην κλασσικη ιατρικη αναγκαστικα για να συνελθεις. Οποτε ολο αυτο δεν λειτουργει.

 

Υπαρχουν και αυτες οι περιπτωσεις δυστυχως.

 

Δεν μπαινουν ολα σε ενα σακι, καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη και ολοι δεν κανουν για ολα.

 

Πιστεύω οτι για απλές αλλεργίες

το ψιλορισκάρεις.....:?

 

Σε κάτι τέτοιο νομίζω οτι αναφέρεται η yogini

για τον γνωστό της...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ soevan αλλα το μπραβο αξιζει στον γιο μου που τα καταφερε παρα την χαλια διαμονη που του επιφυλασα μεσα μου 7 μηνες. Ειναι απιστευτο παιδι και ειμαι ευλογημενη που ειμαι μανα του!!!!!

Link to comment
Share on other sites

marcopolo δεν αντιλέγω σε καμία περίπτωση. Είναι μια μορφή θεραπείας που δεν ταιριάζει σε όλους και δεν εχω και σκοπό να πείσω κανέναν. Απλά δεν θέλω να γράφονται και πράγματα που αποπροσανατολίζουν από την αλήθεια λόγω κακεντρέχειας, προκατάληψης ή ελλιπούς ενημέρωσης.

 

δεν αναφέρομαι στα ποστς της Silia2002 σε καμία περίπτωση αλλά γενικότερα μιλάω. Σέβομαι απόλυτα την μαρτυρία της και στον συγκεκριμένο γιατρό δεν θα πήγαινα ούτε εγω ;)

 

εγω πηγα γιατι με ειχε πρηξει αυτη η συγγενεις μου... η αληθεια ειναι οτι εγω ειμαι δυσπιστη απεναντι σε εναλλακτικες θεραπειες, και θα τις εμπιστευομουνα μονο για κατι πιο απλο πχ δερματικα,καμια αλλεργια την ανοιξη κλπ

και για αυτο που ανεφερες για τα δανεικα ωαρια...σε αυτα συνηθως καταφευγουν οι πιο μεγαλης ηλικιας γυναικες...αντικειμενικα ,αυτες δεν εχουν το χρονικο περιθωριο να "το παλεψουν"με εναλλακτικες θεραπειες...και ειναι γεγονος οτι τοσα ζευγαρια που μεχρι πριν 30 χρονια θα ηταν "ατεκνα" εξαιτιας των "ορμονων και των κερατων"εγιναν γονεις ο,τι και λεμε...

Link to comment
Share on other sites

M'αυτή τη λογική ούτε η αναφορά στο τι έπαθε η κόρη του αφεντικού μια κοπέλας είχε νόημα, αλλά δεν είδα να αντιδράτε έτσι...:rolleyes:

 

ela re dalia pes.........

Link to comment
Share on other sites

.απλά όπου θεωρούν περιττά τα συμβατικά σου λένε όχι μην τα πάρεις, σε καμία όμως περίπτωση σε κάτι σοβαρό.

otan i omiopathitiki den dinoun farmaka simbatika ontos den xriazonte

omos ite fas ta omiopathitika pou sou dosoun ite oxi, kala tha ginis.....

 

opote tzampa ta pernis

 

toso apla

Link to comment
Share on other sites

Ειχα μια ελπιδα μηπως λειτουργουσε και μου εδινε μια εναλλακτικη λυση για να βγω απο τα βαρια φαρμακα αλλα δεν ημουν σπο την αρχη πεπεισμενη απλα δεχτηκα να μπω σε μια δοκιμη μιας και ακουσα τοσα πολλα.

auto fobame otan leo ''pernoyn kosmo sto lemo tous''....

 

diavazei o kosmos kai pisteyei oti tha gini kala.....

 

marco polo den katalabeno pos meta apo oti perases den brizis ti omiopathitiki.....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...