Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες ώρες την ημέρα βλέπουν τα παιδάκια σας dvd;


Πόσες ώρες την ημέρα βλέπουν τα παιδάκια σας (έως 2 χρονών) DVD?  

783

  1. 1. Πόσες ώρες την ημέρα βλέπουν τα παιδάκια σας (έως 2 χρονών) DVD?

    • Καθόλου
      109
    • 0-1 ώρα την ημέρα
      179
    • 2-3 ωρες την ημέρα
      90
    • πάνω από 3 ώρες
      42


Recommended Posts

Τι είδους DVD βλέπουν; Παραμυθάκια, τραγουδάκια κτλ.. Ζητούν μόνα τους να δουν ή τα βάζετε εσείς να παρακολουθήσουν; Ξεκολλάνε μετά εύκολα από την τηλεόραση για να κάνουν κάτι άλλο;

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Lucy μου, ο δικός μου σ'αυτή την ηλικία έβλεπε συνεχως τον κεραυνό μακουιν είχε φαει κόλλημα.Ξεκουλούσε αλλά ήθελε να το έχουμε και να παιζει...τωρα αυτό που βλέπει ειναι παλι ο μακουιν αλλά μου ζηταει και πολυ συχνα power ranger.

 

Παιχνιδακια,τραγουδακια,ζουζουνια κτλ ποτε δεν του άρεσαν...προφανως τα βαριοταν και τωρα που μεγαλωσε μου λεει " είναι πολύ χαζα πλαματακια αυτα" :shock:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στη δικιά μου αρέσει να ακούει τραγουδάκια και να χορεύει. Μου ζητάει κάθε μέρα να της βάλω, χορεύει λίγο αλλά ευτυχώς δεν κολλάει μέχρι στιγμής. Παρατήρησα όμως ότι πλέον δεν θέλει καθόλου να ακούει παιδικά τραγουδάκια σε cd. Προτιμάει να βλέπει και εικόνα και φοβάμαι μήπως αρχίζει να της γίνεται εξάρτηση σιγά σιγά.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Χα χαχαχχα!!!!!

Κι εμεις τρελλο κολημα με το μακουιν!!!!!!!!

Ακομα μπορει αν το βλεπει αυτο το παιδικο

με τις ωρες.....

προσπαθω να μην τον αφηνω πολυ....αλλα καμια φορα για να

κανω τις δουλειες μου..το φυτευω το παιδακι μου.......

1 dvd τη μερα σιγουρα...... :oops:

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν τα 2, έβλεπαν περίπου 15 λεπτά μουσικά dvd.

Τώρα βλέπουν dvd περίπου 15-20 λεπτά (όσο διαρκεί ένα επεισόδιο Ντόρας, Μπομπ) το πρωί την ώρα της φρουτόκρεμας και άλλο τόσο αργά το απόγευμα. Όλη την υπόλοιπη ώρα, η τηλεόραση είναι κλειστή, για όλη την οικογένεια. Τους «χάρισα» το στερεοφωνικό και μπορούν να βάλουν μουσικά cd (δικά τους ή δικά μου) όποτε και για όση ώρα θέλουν. Κοινώς, μονίμως υπάρχει μουσική στο σαλόνι. Το dvd όμως είναι της μαμάς και του μπαμπά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

εμεις εχουμε κολλημα με την τηλεοραση οικογενειακος. ακομα κ τη νυχτα που κοιμομαστε παιζει. ο πρωτος πανω στον καναπε με το ριλαξ απεναντι της. στη πορεια dvd με παιδικα τραγουδια. μεχρι τα χριστουγεννα τον επαιρνε ο υπνος στον καναπε το βραδυ κ μετα τον πηγαιναμε στο δωματιο του. τωρα εχει tv dvd στο δωματιο του κ παιζει ολη μερα βλεπει δε βλεπει. Ο μπεμπης μια απο τα ιδια. στο καρεκλακι φαγητου ολη μερα φατσα στη τηλεοραση. το ξερω οτι ειναι οτι χειροτερο αλλα δεν αντεχα αλλο καθε βραδυ. πηγαινε η ωρα 1 και ο γιος μου χωροπηδαγε στον καναπε. τουλαχιστον τωρα κοιμαται νωριτερα. απο του χρονου που θα παει παιδικο θα περιοριστει πολυ. κ θα συνεχισει ο μικρος.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Και εμένα δύο ετών έβλεπε περίπου σαράντα λεπτά (2 επεισόδια των είκοσι δηλαδή) μετά όμως ξαφνικά μας πήρε η κάτω βόλτα χωρίς να το καταλάβουμε. Η τηλεόραση έπαιζε περίπου πέντε ώρες το πρωί (όταν δεν είχαν σχολείο) και πάντα μα πάντα το απόγευμα. Έβλεπαν δεν έβλεπαν η τν έδειχνε πάντα παιδικά. Ώσπου μια μέρα πήρα ανάποδες με ένα άρθρο που διάβασα για τα μειονεκτήματα της τηλεόρασης και έκλεισε εντελώς για όλους τις καθημερινές και τα ΣΚ μόνο μία ώρα όποια οι ίδιοι επιλέξουν. Σας πληροφορώ ότι ηρεμήσαν κατά όσον αφορά τη συμπεριφορά τους (διότι είπαμε πολύ ζωηρά) πολύ και ήρθαμε πιο κοντά σαν οικογένεια.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Θα δει μια-δυο φορες mazoo η ζουζουνια και ισως λιγο μπομπ το μεσημερι η το βραδυ...Οχι παραπανω απο 1,5 ωρα τη μερα!Η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα και ο αντρας μου ειμαστε αθεραπευτα τηλεορασακιες και ταινιοφιλοι...

Link to comment
Share on other sites

στην αρχη ταειχα με μετρο αυστηρο τωρα βλεπουν ταινιες! ο μικρος μακουιν και η κορη οτιδηποτε με πριγκιπησες. αν σκεφτεις οτι μια ταινια κραταει πανω απο μια ωρα αρα βλεπουν κανα 2ωρο.. βλεπουν 2 ταινιες σχεδον την μερα. οχι συνεχομενες βεβαια. αλλα να πω την αληθεια δε με χαλαει γιατι εκεινη την ωρα κανω διαφορες δουλιες και δε με ενοχλουν. μπορει να σας φανει καπως αλλα ειλικρινα με βολευει παααρα πολυ

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

εμεις συνολικα την ημερα βλεπουμε τηλεοραση 20 με 30 λεπτα και αν .....μα;ς αρεσουν πολυ τα ζουζουνια και χορευουμε παραααααααααααα πολυ οταν τα ακουμε,βασικα χορευει παντου κοριτσια στο αυτοκινητο,στο σπιτι,σε σπιτια φιλων,στο σουπερ,σε διαφορα μαγαζια που μπαινουμε εστω και για λιγο αν ακουσει μουσικη παει σιγουρα θα σηκωθει να χορεψει και ολοι να τον κοιτανε...τι λετε ειναι ψωνιο η χορευταρας;;;τεσπα εμεις βλεπουμε λιγο τηλ.γενικα γιατι ειμαστε πολλες ωρες εξω βολτες...

Link to comment
Share on other sites

εμεις συνολικα την ημερα βλεπουμε τηλεοραση 20 με 30 λεπτα και αν .....μα;ς αρεσουν πολυ τα ζουζουνια και χορευουμε παραααααααααααα πολυ οταν τα ακουμε,βασικα χορευει παντου κοριτσια στο αυτοκινητο,στο σπιτι,σε σπιτια φιλων,στο σουπερ,σε διαφορα μαγαζια που μπαινουμε εστω και για λιγο αν ακουσει μουσικη παει σιγουρα θα σηκωθει να χορεψει και ολοι να τον κοιτανε...τι λετε ειναι ψωνιο η χορευταρας;;;τεσπα εμεις βλεπουμε λιγο τηλ.γενικα γιατι ειμαστε πολλες ωρες εξω βολτες...

\

Κι εμείς λέγαμε ότι μόνο ο δικός μας χορευει ΠΑΝΤΟΥ (στην κούνια, στο σούπερ, στην παιδική) και όσοι τον βλέπουν λένε πρώτη φορά βλέπουμε αγόρι να χορευει, συνήθως τα κορίτσια το κάνουν και με πιάνει ένας πανικός.

 

Εγώ βάζω τα πρωινά τηλεόραση όταν είμαι σπίτι, αλλά ο μικρός πάει την πειράζει και πάει και κολλάει την μουρίτσα του πάνω στο γυαλί, οπότε την κλείνω. Την ανοίγω μόνο όταν τρώει και κάθεται στο καρεκλάκι 5 μέτρα μακρυά και τρελαίνεται για διαφημίσεις. Τότε σταματάνε τα πάντα γύρω του

Link to comment
Share on other sites

Α καλα κι εμεις χορεύουμε οοολη μέρα..προσπαθει να τραγουδήσει κι όλας...

 

Αλλά δεν βλέπει τηλεόραση, εκτος από τη JLO και τον "Μαγικο Κήπο" στο PRISMA+ που για κακή μας τύχη σταμάτησε. ΑΛήθεια το έβλεπε κανεις άλλος? Γιατί εμεις είχαμε πάθει πλάκα με το Μακα Πάκα!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

\

Κι εμείς λέγαμε ότι μόνο ο δικός μας χορευει ΠΑΝΤΟΥ (στην κούνια, στο σούπερ, στην παιδική) και όσοι τον βλέπουν λένε πρώτη φορά βλέπουμε αγόρι να χορευει, συνήθως τα κορίτσια το κάνουν και με πιάνει ένας πανικός.

 

Εγώ βάζω τα πρωινά τηλεόραση όταν είμαι σπίτι, αλλά ο μικρός πάει την πειράζει και πάει και κολλάει την μουρίτσα του πάνω στο γυαλί, οπότε την κλείνω. Την ανοίγω μόνο όταν τρώει και κάθεται στο καρεκλάκι 5 μέτρα μακρυά και τρελαίνεται για διαφημίσεις. Τότε σταματάνε τα πάντα γύρω του

α εγω ανεβασα την τηλ ψηλα γιατι και ο δικος μου ετσι εκανε στην αρχη εβαζε τα χερια και τη μουριτσα μπροστα οποτε τηλ γιοκ ,τωρα καλυτερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

η δικιά μου μέχρι που να πάει βρεφικό...11 μηνών ...έβλεπε καμιά ωρίτσα συνολικά μέσα στην ημέρα..τώρα πια καθόλου..μόνο το σκ να δει κανένα δεκάλεπτο κανένα dvd winnie , lion king και τέτοια. ζουζούνια κτλ δεν τα προτιμά.λίγο η ντόρα της αρέσει και ο μισκα μουσκα-micky mouse clubhouse!βέβαια είναι μικρουλάκι ακόμα.αλλά όταν βλέπει δείχνει ότι τα καταλαβαίνει.χορευουμε με τον σνούφελ το λαγουδάκι!Πάντως γενικότερα από τον κύκλο μου, φιλικό και συναδερφικό, ακούω ότι βλέπουν πολλές ώρες τηλεόραση τα μεγαλύτερα παιδάκια.αυτό δεν μου αρέσει.παν μέτρον άριστον!κάποια προγράμματα έχουν εκπαιδευτικό χαρακτήρα και τα παιδιά μαθαίνουν ένα σωρό πράγματα.εμείς βλέπαμε...κάντυ κάντυ!!!φλιστοουνς!!στρουμφάκια!!ροζ πάνθηρα!αστυνόμο σαίνη!του κουτιού τα παραμύθια!άλλο στυλ!μακάρι να της αρέσουν στο μέλλον να τα βλέπουμε μαζί.

 

τα παιδικά που βάζουν τα ιδιωτικά κανάλια...εκτός από την εκπομπή με τα ζουζουνια..και το ηρωες της..δεν θυμάμαι ποιας...είναι πραγματικά άθλια.το download πάει σύννεφο!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το κοριτσάκι μου είναι 3, μέχρι 2ετών δεν είδε καθόλου τηλεόραση, από 2-3 που είναι σήμερα έχουμε πρόγραμμα ΣΚ με αγαπημένα προγράμματα [α] τραγουδάκια και [β] dora ζητάει και τις καθημερινές αλλά σε σπάνια και ιδιαίτερη μέρα θα παίξει dvd για να μη γίνει συνήθεια. Προσπαθούμε να έχουμε κανόνες είναι κομματάκι περιοριστικό και για εμάς.

Link to comment
Share on other sites

εμένα η μεγάλη είναι 5 και η μικρή 2,5...βλέπουν καθημερινά απο ένα έργο δηλαδή μιάμιση ώρα και συνήθως το βράδυ 8-10...η μικρή δεν πολυκάθεται αλλά η μεγάλη το βλέπει όλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εμείς τις καθημέρινες βλέπουμε σπάνια dvd ακόμα και παιδικά στην τηλεόραση ενω το ΣΚ.συνήθως το πρώι κανα 2ώρο βλέπει παιδικά και ζουζούνια μετά με τραγούδακια που της αρέσουν.Θεωρώ οτι η tv αποχαυνώνει τα παιδιά και θα πρέπει να είναι πολύ εκνευρισμένη η σε υπερένταση για να της βάλω να δει dvd και να πρέπει εγω να κάνω δουλεία πχ.σίδερο οπότε έτσι ρίχνω τους τόνους .Αρά η tv κλειστή στο σπίτι μας αλλά το ράδιο ανοιχτό απο τα ξημερωματα.:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Όταν είχα 1 παιδί δεν έβλεπε καθόλου.

Όταν γεννήθηκαν τα δίδυμα έβλεπε αρκετή.

Πολλές φορές τα βράδια που είμαι μόνη μου τον αφήνω να βλέπει nikelodeon κι εγώ κοιμίζω τα μωρά.

Τί άλλο να κάνω; Τα μωρά κοιμούνται νωρίς αυτός λίγο πιο αργά.

Κορόιδευα όσες αφήναν τα παιδιά τους να βλέπυν τηλεόραση.

Τώρα τον αφήνω κι εγώ, αλλά νομίζω πώς δεν έχω άλλη λύση....:(.

Νομίζω ότι το πράγμα γίνεται χειρότερο όσο μεγαλώνουν και από τότε που άνοιξε το nikelodeon. Πριν του λέγαμε χάλασε το dvd θα το πάμε στο μάστορα και δεν ζητούσε.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τις καθημέρινες βλέπουμε σπάνια dvd ακόμα και παιδικά στην τηλεόραση ενω το ΣΚ.συνήθως το πρώι κανα 2ώρο βλέπει παιδικά και ζουζούνια μετά με τραγούδακια που της αρέσουν.Θεωρώ οτι η tv αποχαυνώνει τα παιδιά και θα πρέπει να είναι πολύ εκνευρισμένη η σε υπερένταση για να της βάλω να δει dvd και να πρέπει εγω να κάνω δουλεία πχ.σίδερο οπότε έτσι ρίχνω τους τόνους .Αρά η tv κλειστή στο σπίτι μας αλλά το ράδιο ανοιχτό απο τα ξημερωματα.:wink:

 

 

 

οφ τοπικ εντελως αλλα τα παιδια μας εκτος του οτι ειναι συνονοματα εχουν γεννηθει κ την ιδια μερα!!!!!! απιστευτο!

zCgOp2.png

 

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

πριν απο ενα 6 μηνο βλεπαμε με τρελα τη ντορα ξανα και ξανα ετρωγε κολλημα!!! γραψαμε ολα τα dvd της σειρας και τα ξεζουμισε...τωρα τα βαρεθηκε μου ζητα τα ζουζουνια και τους μυθους του αισωπου.

 

να την πω την αμαρτια μου με βολευει να χαζευει λιγο στην τηλεοραση γιατι αλλιως με βαζει να της διαβαζω ασταματητα βιβλια...αλλα μιλαμε για το ιδιο παραμυθι 10 φορες!!! αφου εχει κλεισει η φωνη μου:oops:

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μέχρι τα 2 του χρόνια,η τηλεόραση υπήρχε στο σπίτι μόνο ως διακοσμητική (και για εμένα).Τώρα που είναι 3,του επιτρέπω να βλέπει μόνο το Σ/Κ,αλλά μόνο dvd τα οποία έχω επιλέξει εγώ και της δικής μου εποχής κιόλας (στρουμφάκια κλπ).Και βέβαια για λίγο εννοείται.Προτιμώ την μουσική και τα βιβλία.

glitterfy114605T710D30.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...