Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΑ


ateli

Recommended Posts

Κι εγώ έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη! Έβαλα γάλα πάνω και πήγα για ύπνο, λίγες ώρες αργότερα είχε ξεπρηστεί αισθητά και πονούσε πολύ λιγότερο! Βάζω 4-5 φορές την ημέρα και πάει καλύτερα! Άλλη φορά δεν ξαναπάω σε γιατρό για δερματικά αν δεν δοκιμάσω γάλα! Τσάμπα τα λεφτά και η αλοιφή! :)

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 875
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια Καλησπέρα,

Έχω μια ερώτηση για θηλασμό και χειρουργική επέμβαση......όποια ξέρει ας μου πει, επίσης αν η κα. Αγλαϊα διαβάζει αυτό το μήνυμα ας μου απαντήσει αν μπορεί.

Γέννησα πριν από 2 μήνες ένα κοριτσάκι 3 κιλά με καισαρική. Από την πρώτη ημέρα έχω αποκλειστικό θηλασμό και όλα πάνε μια χαρά...η μπέμπα είναι τώρα 5 κιλά.

Έχω σκοπό να συνεχίσω τον αποκλειστικό θηλασμό μέχρι η μικρή να γίνει 6 μηνών.

Το πρόβλημα είναι πως έχω λάσπη και πετρούλες στην χολή μου (το πρόβλημα δημιουργήθηκε στην εγκυμοσύνη και πέρασα αρκετούς κολικούς) και είναι επιτακτική η ανάγκη να γίνει αφαίρεση χολής με λαπαροσκόπηση όσο το δυνατόν πιο σύντομα.

Επειδή δεν θέλω να διακοπεί ο αποκλειστικός θηλασμός, θα ήθελα την συμβουλή σας στο πως να χειριστώ την εξαγωγή γάλατος με θήλαστρο, ώστε να αποθηκευσω στην κατάψυξη αρκετή ποσότητα γάλτος για τις 2-3 ημέρες που δεν θα μπορώ να θηλάσω λόγω της επέμβασης....δεδομένου ότι η μικρή πίνει μόνο μητρικό γάλα, κάθε πότε και για πόση ώρα (και πόσες ημέρες) θα πρέπει να βγάζω γάλα με το θήλαστρο και να το αποθηκευω στην κατάψυξη χωρίς όμως να διακινδυνευσω να μην υπάρχει αρκετό γάλα για να πιει η μπέμπα.

Σας ευχαριστώ θερμά για την απάντησή σας......και την κα. Αγλαία και όποια άλλη κοπέλα γνωρίζει.

Link to comment
Share on other sites

βοηθεια κοριτσια εχω φρικτο πονοδοντο μπορω να παρω κατι η' μονο depon? και το depon σε τι ποσοτητες επιτρεπεται κατα το θηλασμο?

 

αν θες ψάξε εδώ: http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

θα βάλεις τη δραστική ουσία του φάρμακου που θέλεις να πάρεις (τη γράφει στο χαρτάκι με τις οδηγίες).

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω απλα δε ξερω καθολου απο φαρμακα γιατι ελαχιστες φορες εχω παρει στη ζωη μου κι ετσι δε ξερω για ποια ουσια να ψαξω γι αυτο ρωταω μηπως εχει τυχει σε καμια σας και αν ναι τι πηρατε τελικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως πρέπει να ρωτήσεις έναν οδοντίατρο και να σε δει κιόλας; Δεν είναι καλή ιδέα να παίρνεις φάρμακα, χωρίς συνεννόηση με γιατρό. ..

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

σωστο κι αυτο αλλα πριν την αλλη βδομαδα δε θα μπορεσω να παω. ελπιζω να μου βρει κανενα καλο αναλγητικο. προς το παρον πηρα ενα ντεπον αλλα κανει καθε μερα? η παιδιατρος μου ειπε ντεπον να παιρνω αφοβα αλλα το αφοβα δε νομιζω να σημαινει και συνεχεια...!!!

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι λεει δεν αποσυρθηκε αλλα περιοριστηκε....ειχαν ακουστει διαφορα αλλα ακομα υπαρχουν στα ραφια ....

 

Εμενα μου το εδωσαν για μια εβδομαδα μαζι με την αντιβιωση μετα την καισαρικη....Ποσο μπορει να εχει βλαψει το νινι μου;;;;:confused::?

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο άρθρο γράφει για τον περιορισμό της χρήσης. Αν ψάξεις και αλλού, θα δεις πώς έχει αποσυρθεί σε πολλές χώρες, όπως Ιρλανδία, Φινλανδία, Ισπανία κτλ. και δεν έχει εγκριθεί σε ΗΠΑ, Βρετανία, Καναδά, Αυστραλία, Ιαπωνία κτλ.

Ενδεικτικά: http://www.ti.ubc.ca/node/184

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

http://www.enet.gr/?i=news.el.ygeia&id=196995

Γράφει ο ΣΤΕΛΙΟΣ ΠΑΠΑΒΕΝΤΣΗΣ, MRCPCH DCH IBCLC παιδίατρος - συγγραφέας - σύμβουλος γαλουχίας, [email protected] http://www.pediatros-thes.gr

 

Πρέπει η μητέρα που χρειάζεται αντιβίωση για να αντιμετωπίσει μια λοίμωξη ή κάποια νόσο να εγκαταλείψει το θηλασμό; Φυσικά και όχι. Μόνο που θα πρέπει να ζητήσει από το γιατρό της να ακολουθήσει τους εξής κανόνες:

 

1 Να αποφύγει τη χορήγηση του φαρμάκου στη μητέρα αν δεν είναι τελείως απαραίτητο. Μωρά έχουν αποθηλάσει γιατί η μητέρα τους έλαβε αντιβίωση για μια απλή ίωση ή συνάχι. Το φαινόμενο της πολυφαρμακίας και της υπερ-συνταγογράφησης είναι σε όλους γνωστό. Δεν πρέπει να παίρνουμε φάρμακα ελαφρά τη καρδία, αλλά μόνο με ιατρική ένδειξη. Από την άλλη μεριά είναι απαράδεκτο να αρνούμαστε αποτελεσματική θεραπεία σε μητέρα που νοσεί, μόνο και μόνο επειδή θηλάζει. Η λεχώνα που πονάει δικαιούται άμεση παρηγοριά, όπως και κάθε ασθενής, και δεν μπορούμε να ενοχοποιούμε το θηλασμό για τις δικές μας ανεπάρκειες. Οι μητέρες δεν πρέπει να αμελούν την υγεία τους «επειδή θηλάζουν».

 

2 Να της δώσει το συγκριτικά πιο ασφαλές για τη γαλουχία φάρμακο. Να επιλέξει δηλαδή τη φαρμακευτική ουσία που έχει ιδιότητες τέτοιες -υδροφιλία, μεγάλη σύνδεση με τις πρωτεΐνες του πλάσματος, βάση, μεγάλο μοριακό βάρος- ώστε να φτάνει σε μικρή ποσότητα στο μητρικό γάλα. Σχεδόν πάντα και για κάθε ιατρική ένδειξη υπάρχουν ασφαλείς εναλλακτικές επιλογές, αρκεί ο γιατρός μας να τις σκεφτεί και να έχει στο νου του τη διατήρηση της γαλουχίας.

 

3 Να της γράψει τη μικρότερη δυνατή θεραπευτική δόση. Τα περισσότερα φάρμακα έχουν ένα θεραπευτικό εύρος, δηλαδή είναι αποτελεσματικά από μικρή έως μεγαλύτερη δόση. Οσο μεγαλύτερη η δόση τόσο πιο κοντά φτάνουμε στο τοξικό εύρος, δηλαδή είναι πιο πιθανό να εκδηλωθούν παρενέργειες.

 

4 Να επιλέξει φάρμακο που δίνεται συχνά, πολλές φορές την ημέρα, δηλαδή με μικρότερο χρόνο ημίσειας ζωής Τ1/2. Να αποφύγει τα φάρμακα με μακράς διάρκειας δράση (μία φορά την ημέρα). Για παράδειγμα, να επιλέξει μια αντιβίωση που δίνεται τρεις φορές την ημέρα και όχι μόνο μία. Φάρμακα με μεγάλο χρόνο ημίσειας ζωής τείνουν να αθροίζονται στο αίμα του ασθενούς και να προκαλούν τοξικότητα.

 

5 Να μην επιλέξει σκεύασμα με συνδυασμούς πολλών ουσιών. Αν χρειάζεται πολλά φάρμακα ταυτόχρονα, να της τα δώσει σε ξεχωριστά σκευάσματα, με συγκεκριμένη δοσολογία και διάρκεια για το καθένα.

 

6 Να επιλέξει αν γίνεται φάρμακα που δίνονται στη θηλάζουσα μητέρα τοπικά -σε εισπνοές, στο δέρμα- και όχι από το στόμα. Οσα δίνονται τοπικά δεν φτάνουν στο μητρικό γάλα και οι λεχώνες δεν πρέπει να τα φοβούνται. Μια κρέμα για μυκητίαση, μια κορτιζονούχος αλοιφή για δερματίτιδα, ένα εισπνεόμενο για άσθμα είναι απίθανο να περάσουν στο παιδί μέσα από το μητρικό γάλα.

 

7 Να επιλέξει κατά το δυνατόν παλιά και μελετημένα φάρμακα, για τα οποία υπάρχει εμπειρία χρόνων και τα οποία έχουν δοθεί σε πολλές θηλάζουσες μητέρες. Αντίθετα, να μη δώσει βιαστικά φάρμακα που κυκλοφόρησαν πρόσφατα -συχνά με το αζημίωτο, λόγω προώθησης από την εταιρεία-, για τα οποία δεν υπάρχει επαρκής εμπειρία και μπορεί στο μέλλον να ανακαλυφθούν παρενέργειες.

 

8Να δώσει στη μητέρα φάρμακα που μπορούν να δίνονται και ως θεραπεία σε παιδιά. Για παράδειγμα, το αναλγητικό παρακεταμόλη έχει μελετηθεί σε βρέφη και δίνεται με ασφάλεια όταν πονούν, επομένως μπορεί να δοθεί άφοβα και στη μητέρα που θηλάζει. Πολλές αντιβιώσεις δίνονται σε μωρά, εφόσον υπάρχει ένδειξη.

 

9 Να λαμβάνει πάντα υπόψη του την ηλικία του μωρού. Ενα πρόωρο μπορεί να επηρεαστεί από φάρμακα πολύ περισσότερο από ένα βρέφος δέκα μηνών. Ενα νήπιο 18 μηνών που τρώει κανονικό φαγητό και θηλάζει το βράδυ είναι απίθανο να επηρεαστεί από οποιοδήποτε φάρμακο λόγω της μικρής ποσότητας σε μητρικό γάλα που λαμβάνει, αντίθετα με το μωρό δύο μηνών που καταναλώνει σε μητρικό γάλα ανά τέσσερις ημέρες ποσότητα ίση με το βάρος του.

 

10 Να της δίνει οδηγία να παίρνει το φάρμακο αμέσως αφότου θηλάσει. Οι περισσότερες φαρμακευτικές ουσίες φτάνουν σε μια μέγιστη τιμή στο αίμα μας μία με δύο ώρες μετά τη λήψη τους. Αν η μητέρα θηλάσει, πιει το χάπι και θηλάσει ξανά έπειτα από δύο ή τέσσερις ώρες, το κακό θα είναι μικρό.

 

11 Με την ίδια όπως παραπάνω λογική να τη συμβουλεύει να λαμβάνει το φάρμακο μετά τον τελευταίο βραδινό θηλασμό και πριν από το μακρύτερο ύπνο του μωρού της.

 

12Να την παροτρύνει να μην αγοράζει φάρμακα από μόνη της από το φαρμακείο, χωρίς ιατρική συνταγή. Επιπλέον να μην παίρνει από μόνη της φυτικά, εναλλακτικά προϊόντα και βιταμίνες, χωρίς να ρωτήσει κάποιον ειδικό. Οτιδήποτε πωλείται από ένα φαρμακείο, όσο «αθώο» κι αν είναι, αποτελεί φαρμακευτική ουσία με πιθανότητα για αλλεργίες, γαστρεντερικές παρενέργειες ή απλά αλλαγή στη γεύση του μητρικού γάλακτος.

 

13 Να μη βασίζει τις γνώσεις του για το θέμα των φαρμάκων στη γαλουχία στα φυλλάδια οδηγιών των φαρμακευτικών εταιρειών και σε πηγές που δεν είναι σύγχρονα ενημερωμένες για το θέμα. Για ό,τι δεν γνωρίζει, να συμβουλεύεται ειδικό γαλουχίας, όπως κάνει σε οποιονδήποτε άλλο τομέα δεν είναι της εξειδίκευσής του.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το ντεπον ειναι συμβατο με το θηλασμο, το παιρνουν και τα βρεφη.

Προσωπικα οταν εχω πονοδοντο, παιρνω το παιδικο ντεπον, η ουσια παντως η ιδια ειναι.

 

Το μεζουλιντ ειναι πολυ βαρυ και ισως και επικινδυνο φαρμακο ακομα και για τους ενηλικες. Γι αυτο εχει αποσυρθει απο πολλες χωρες, γιατι υπαρχουν σοβαρες αμφιβολιες για τη χρηση του.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Amaretto, σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μπλόκαρε το pc και δεν μπορούσα να μπω νωρίτερα. Ξαναμίλησα με τον παιδίατρο και υπήρξε παρανόηση, δεν είχε καταλάβει ότι του έλεγα για το tobradex χτες το βράδυ, μου είπε ότι όντως δίνεται και σε μωρά και είναι ασφαλές στο θηλασμό.

Τελικά έχω κριθαράκι (μεταλλάχθηκε σήμερα) και βάζω αλοιφή tobradex.

Η οφθαλμίατρος πάντως, συνεχίζει να έχει επιφυλάξεις και με ρώτησε 3-4 φορές αν ο παιδίατρος είναι σίγουρος πριν μου δώσει το τελικό οκ!

 

Μην εχουμε και απαιτηση να ξερει και η οφθαλμιατρος απο θηλασμο:P

Λογικο το βρισκω να ανησυχει.

Οι ενημερωμενοι και σωστοι παιδιατροι γνωριζουν και το lactancia, αλλα εχουν και ενα σχετικο βιβλιο που τα γραφει ολα αυτα.

Το τομπραντεξ παντως ειναι συμβατο, το δινουν και στα βρεφη.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Για το ντεπόν, επειδή όταν ο μπεμπούλης ήταν 3,5 μηνών περάσαμε τον Η1Ν1 και το έπαιρνα ως αντιπυρετικό, μου είχαν πει από το νοσοκομείο ότι είναι συμβατό, αλλά αν μπορώ να το παίρνω αμέσως μετά το θηλασμό και μετά για 2 ώρες να μη θηλάζω, διότι η μέγιστη συγκέντρωση στο αίμα είναι 1,5 με 2 ώρες μετά τη λήψη. Αυτό για να πάρει το μωρό όσο το δυνατό λιγότερη ποσότητα φαρμάκου.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρυσα σωστο ειναι αυτο και γενικα, οπως λενε και οι οδηγιες που παρατεθηκαν παραπανω, καλο ειναι οσο μπορουμε και γενικα τα φαρμακα να αποφευγουμε και τα πιο ελαφρια να παιρνουμε και οσο το δυνατον μακρυτερα απο το θηλασμο.

 

Προσωπικα θεωρω οτι αυτα πρεπει να ισχυουν και εκτος θηλασμου.

Κοινως να παιρνεις μονο σε μεγαλη αναγκη και αν δεν μπορεις να κανεις αλλιως.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: όσες θηλάζετε αποκλειστικά παίρνετε σίδηρο και ασβέστιο? ο γυναικολόγος μου είπε να παίρνω fysiofer σίδηρο και mega-calcium sandoz ασβέστιο επειδή θηλάζω αποκλειστικά αλλά ο παιδίατρος μου είπε πως δεν χρειάζεται να παίρνω τίποτα από τα δύο......στο μωρό δεν κάνουν κακό αλλά μήπως δεν χρειάζονται κιόλας? οι περισσότερες φίλες μου έπαιρναν σίδηρο στο θηλασμό αλλά όχι ασβέστιο....

Link to comment
Share on other sites

Ασβέστιο δεν χρειάζεται, οι τροφές περιέχουν όσο ασβέστιο χρειαζόμαστε (τυρί, ωμοί ξηροί καρποί, ταχίνι, κρέας, ψάρι, πράσινα φυλλώδη λαχανικά). Επιπλέον τα συμπληρώματα έχουν και παρενέργειες.

 

Σίδηρος χρειάζεται μόνο αν έχεις κάνει πρόσφατα εξετάσεις που δείχνουν ότι έχεις έλλειψη

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ασβέστιο δεν χρειάζεται, οι τροφές περιέχουν όσο ασβέστιο χρειαζόμαστε (τυρί, ωμοί ξηροί καρποί, ταχίνι, κρέας, ψάρι, πράσινα φυλλώδη λαχανικά). Επιπλέον τα συμπληρώματα έχουν και παρενέργειες.

 

Σίδηρος χρειάζεται μόνο αν έχεις κάνει πρόσφατα εξετάσεις που δείχνουν ότι έχεις έλλειψη

 

Οι εξετάσεις μου είναι καλές για το σίδηρο........μόλις κάνω την εγχείρηση στην χολή (μέχρι τότε δεν μπορώ να τρώω ότι θέλω για να μην πάθω κολικό) θα τα κόψω και τα δύο!!! άσε που το σίδηρο φέρνει και δυσκοιλιότητα!!! και πάλι ευχαριστώ πολύ palladin!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια τα φωτα σας εχω τρομερο μπουκωμα συναχι δυσκολη βραδια προβλεπω θελω να παρω το clarityne-dστο e-lactancia δεν βγαζω ακρη εχω μαλλον μπερδευτει μπορει να με βοηθησει καποια κοιταω μονο τα βασικα συστατικα η και τα εκδοχα?αν μπορει να με βοηθησει καποια ειναι loratadine pseudoephedrine sulfate αν τα χω βρει καλα ειναι συμβατα?και αν ναι πειτε μου σασ παρακαλω γιατι στη γαλουχια γραφει δενσυνισταται?τι να πιστευω τελικα ?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τα φωτα σας εχω τρομερο μπουκωμα συναχι δυσκολη βραδια προβλεπω θελω να παρω το clarityne-dστο e-lactancia δεν βγαζω ακρη εχω μαλλον μπερδευτει μπορει να με βοηθησει καποια κοιταω μονο τα βασικα συστατικα η και τα εκδοχα?αν μπορει να με βοηθησει καποια ειναι loratadine pseudoephedrine sulfate αν τα χω βρει καλα ειναι συμβατα?και αν ναι πειτε μου σασ παρακαλω γιατι στη γαλουχια γραφει δενσυνισταται?τι να πιστευω τελικα ?

 

Δυο δραστικές ουσίες αναφέρονται:

Loratadine

Pseudoephedrine

Η πρώτη είναι συμβατή, η δεύτερη έχει risk level 1 (ανάμεσα σε άλλα αναφέρει και κίνδυνο για μείωση του γάλακτος) και φαίνεται ότι προτιμότερη λύση είναι το απλό clarityne (δηλαδή όχι με D) που δεν περιέχει ψευδοεφεδρίνη.

Είναι αλλεργικό ή κρύωμα; Δοκίμασες πιο φυσικούς τρόπους αποσυμφόρησης; Πλύσεις με φυσιολογικό ορό, εισπνοές ατμού με βότανα, κάποιο ομοιοπαθητικό;

Περαστικά!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δυο δραστικές ουσίες αναφέρονται:

Loratadine

Pseudoephedrine

Η πρώτη είναι συμβατή, η δεύτερη έχει risk level 1 (ανάμεσα σε άλλα αναφέρει και κίνδυνο για μείωση του γάλακτος) και φαίνεται ότι προτιμότερη λύση είναι το απλό clarityne (δηλαδή όχι με D) που δεν περιέχει ψευδοεφεδρίνη.

Είναι αλλεργικό ή κρύωμα; Δοκίμασες πιο φυσικούς τρόπους αποσυμφόρησης; Πλύσεις με φυσιολογικό ορό, εισπνοές ατμού με βότανα, κάποιο ομοιοπαθητικό;

Περαστικά!

ευχαριστω....κρυωμα ειναι ,δεν δοκιμασα φυσικους τροπουσ γιατι δεν γνωριζω, αν και πολυ θα το θελα, αν ξερεισ καποιο τροπο ευχαριστως θα δεχομουν ....δεν το πηρα τελικα αλλα ειμαι χαλια κ σημερα μαζι με πονολαιμο πονοκεφαλο και δεκατα ...για τον ορο που αναφερεσε να κανω αυτο που κανω και στο μικρο (να το βαλω με πιεση στη μυτη?)και για τισ εισπνοεσ?τι βοτανα να βαλω?οσο για ομοιοπαθητικο δυστηχως δεν το εχω ψαξει ακομα..

οποιδηποτε συμβουλη δεχτη!

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια μια φιλη μου γεννησε πριν ενα μηνα ενα τελιομηνο βρεφακι κ επειδη επρεπε να παρει maxalt Λογω ημικρανιων,της εδωσαν χαπι να κοπει το γαλα.η νευρολογος της ειπε οτι πρεπει τρεις μερες να βγαζει κ να πεταει..αλλα επειδη επρεπενα ξαναπαρει το φαρμακο,της το εκοψαν.

εμενα ομως δεν μου καθοταν καλα ολο αυτο κ μπηκα στο λακτανσια.στην ουσια zolmitriptan δινει risklevel 1 κ γραφει απο κατω ενα τ μαχ 4h k t1/2 3 h.

Αυτο σημαινει οτι μετα απο τρεις η 4 ωρες μπορει να θηλασει;

κ αν ναι μπορει να κανει επαναγαλακτισμο αφου της κοπηκε;

Link to comment
Share on other sites

Με εχει πιασει αλλεργια και δεν την παλευω αλλο,πηρα τα Ζιρτεκ,Σετιριζινη διυδροχλωρικη ή αλλιως στα αγγλικα cetirizine dihydrochloride,θα το κοιταξω κι εγω αργοτερα γιατι τωρα δεν με αφηνει το μωρο και δεν εχω βρει το σαιτ με τα φαρμακα που επιτρεπονται.

Σας ευχαριστω!

 

 

(δεν τα εχω πιει ακομα γιατι φοβαμαι...)

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...