Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ - ΔΗΜΟΣΙΟ VS ΙΔΙΩΤΙΚΟ


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

έχω δύο παιδιά, ετών 4 & 5. Του χρόνου η κόρη μου θα πάει πρώτη Δημοτικού και έχω μεγάλο δίλημμα τι σχολείο να διαλέξω. Κοντά μας στο Π. Φάληρο υπάρχει το 10ο δημόσιο, στην Παρθενώνος, ο Μαλλιάρας, το Δελασάλ και φυσικά η Λεόντειος. Τουλάχιστον αυτή είναι η μικρή λίστα στην οποία έχω καταλήξει.

 

Θα ήθελα εάν γνωρίζει κάποιος να μου σχολιάσει τις παραπάνω επιλογές ως προς την ποιότητα της φοίτησης και τις εγκαταστάσεις.

 

Δεν είμαστε πλούσιοι, θα μπορούσαμε να πάμε τα παιδιά σε ιδιωτικό σχολείο με βοήθεια από γονείς και φυσικά με αρκετές στερήσεις. Μάλλον να μην το πω στέρηση, το θέμα είναι τι θα μπορούσαμε να κάνουμε διαφορετικά με τα χρήματα που θα καταβάλλαμε στο ιδιωτικό και κατά πόσο αυτό το ποσό ενισχύει τόσο πολύ τις ικανότητες των παιδιών μας και κατ' επέκταση το μέλλον τους ώστε να δικαιολογεί αυτή την επιλογή. Είμαι πραγματικά πολύ μπερδεμένη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

 

έχω δύο παιδιά, ετών 4 & 5. Του χρόνου η κόρη μου θα πάει πρώτη Δημοτικού και έχω μεγάλο δίλημμα τι σχολείο να διαλέξω. Κοντά μας στο Π. Φάληρο υπάρχει το 10ο δημόσιο, στην Παρθενώνος, ο Μαλλιάρας, το Δελασάλ και φυσικά η Λεόντειος. Τουλάχιστον αυτή είναι η μικρή λίστα στην οποία έχω καταλήξει.

 

Θα ήθελα εάν γνωρίζει κάποιος να μου σχολιάσει τις παραπάνω επιλογές ως προς την ποιότητα της φοίτησης και τις εγκαταστάσεις.

 

Δεν είμαστε πλούσιοι, θα μπορούσαμε να πάμε τα παιδιά σε ιδιωτικό σχολείο με βοήθεια από γονείς και φυσικά με αρκετές στερήσεις. Μάλλον να μην το πω στέρηση, το θέμα είναι τι θα μπορούσαμε να κάνουμε διαφορετικά με τα χρήματα που θα καταβάλλαμε στο ιδιωτικό και κατά πόσο αυτό το ποσό ενισχύει τόσο πολύ τις ικανότητες των παιδιών μας και κατ' επέκταση το μέλλον τους ώστε να δικαιολογεί αυτή την επιλογή. Είμαι πραγματικά πολύ μπερδεμένη.

 

 

agapiti mou fili!!!egw mporw na pw oti ta oikonomika mou einai tragika!:shock:

alla ... nomizw oti to idiotiko sxoleio einai to mono pou mporw na prosferw sto paidi mou gia na ginei ( as elpisoume) kalyteros kai morfomenos anthrwpos!!ta idiotika sxoleia me ta dimosia den exoun kamia ma kamia sxesi!!!!den lew oti den yparxoun eksereseis dimosiwn daskalwn alla sto idiotiko einai poly poly kaloi!opws k i paidikoi dimosioi stathmoi einai kathara kai mono fylaksi..etsi akrivws mou leei k i fili mou pou einai dieuthitria se paidiko dimosio stathmo.den asxolountai katholou me psyxoswmatikh ekpideusi!!!(tha to tonisw oti yparxoun k oi eksereseis)..gia paradeigma... deite kapoio paidaki dimosiou nhpiagwgeiou kai ena paidaki idiotikou..tou idiotkou mporei k grafei kai diavazei ena paramythi!!!!tha zorostw poly k to kserw alla nomizw oti einai to mono pou mporw na prosferw sto paidi mou gia ena kalytero mellon!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
agapiti mou fili!!!egw mporw na pw oti ta oikonomika mou einai tragika!:shock:

alla ... nomizw oti to idiotiko sxoleio einai to mono pou mporw na prosferw sto paidi mou gia na ginei ( as elpisoume) kalyteros kai morfomenos anthrwpos!!ta idiotika sxoleia me ta dimosia den exoun kamia ma kamia sxesi!!!!den lew oti den yparxoun eksereseis dimosiwn daskalwn alla sto idiotiko einai poly poly kaloi!opws k i paidikoi dimosioi stathmoi einai kathara kai mono fylaksi..etsi akrivws mou leei k i fili mou pou einai dieuthitria se paidiko dimosio stathmo.den asxolountai katholou me psyxoswmatikh ekpideusi!!!(tha to tonisw oti yparxoun k oi eksereseis)..gia paradeigma... deite kapoio paidaki dimosiou nhpiagwgeiou kai ena paidaki idiotikou..tou idiotkou mporei k grafei kai diavazei ena paramythi!!!!tha zorostw poly k to kserw alla nomizw oti einai to mono pou mporw na prosferw sto paidi mou gia ena kalytero mellon!!!

 

Δηλαδή-σύμφωνα με όσα μας λες- όσοι βγουν από δημόσια σχολεία θα είναι χειρότεροι και αμορφωτοι άνθρωποι;

 

Επίσης,πώς κρίνεις ότι στο ιδιωτικό οι δασκάλες κι οι δάσκαλοι είναι "πολύ,πολύ καλοί;"

Είδες τα πτυχία τους;

Και το λέω αυτό γιατί διαβάζοντας αυτά που έγραψες, θυμήθηκα φίλη μου,νηπιαγωγό, που δουλεύει σε ιδιωτικό δημοτικό ως...δασκάλα.

Και δεν είναι η μόνη στο συγκεκριμένο σχολείο.

Τώρα τι "ψυχοσωματική εκπαίδευση" κάνει....

φαντάζομαι ανάλογα με τις σπουδές της.

 

Και για να απαντήσω στην κοπέλα που ξεκίνησε το θέμα:όλα τα σχολεία που αναφέρεις είναι ένα κι ένα.

Για το δημόσιο θα πάρεις πολλές πληροφορίες πηγαίνοντας εκεί κατα το σχόλασμα ρωτώντας τις μαμάδες που περιμένουν ή από γείτονές σου που έχουν παιδιά στο συγκεκριμενο σχολείο.Μπορείς πάντα να μπεις και να ρίξεις μια ματιά στους χώρους,να μιλήσεις με το διευθυντή κλπ.

Τα καλά και τα "κακά" σχολεία τα κάνουν όσοι εργάζονται σ αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Δηλαδή-σύμφωνα με όσα μας λες- όσοι βγουν από δημόσια σχολεία θα είναι χειρότεροι και αμορφωτοι άνθρωποι;

 

Επίσης,πώς κρίνεις ότι στο ιδιωτικό οι δασκάλες κι οι δάσκαλοι είναι "πολύ,πολύ καλοί;"

Είδες τα πτυχία τους;

Και το λέω αυτό γιατί διαβάζοντας αυτά που έγραψες, θυμήθηκα φίλη μου,νηπιαγωγό, που δουλεύει σε ιδιωτικό δημοτικό ως...δασκάλα.

Και δεν είναι η μόνη στο συγκεκριμένο σχολείο.

Τώρα τι "ψυχοσωματική εκπαίδευση" κάνει....

φαντάζομαι ανάλογα με τις σπουδές της.

 

Και για να απαντήσω στην κοπέλα που ξεκίνησε το θέμα:όλα τα σχολεία που αναφέρεις είναι ένα κι ένα.

Για το δημόσιο θα πάρεις πολλές πληροφορίες πηγαίνοντας εκεί κατα το σχόλασμα ρωτώντας τις μαμάδες που περιμένουν ή από γείτονές σου που έχουν παιδιά στο συγκεκριμενο σχολείο.Μπορείς πάντα να μπεις και να ρίξεις μια ματιά στους χώρους,να μιλήσεις με το διευθυντή κλπ.

Τα καλά και τα "κακά" σχολεία τα κάνουν όσοι εργάζονται σ αυτά.

Όχι όχι παρεξήγηση... και ο αδερφός μου που τέλειωσε δημοσιο μπηκε στο πανεπιστημιο και εγραψα κ ολας οτι υπαρχουν και εξαιρεσεις. προσωπικα εμενα στην περιοχη μου τα δημοσια ειναι ολα απαραδεκτα χωρις να εννοω οτι ολα τα δημοσιας της αττικης ειναι το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

agapiti mou fili!!!egw mporw na pw oti ta oikonomika mou einai tragika!:shock:

alla ... nomizw oti to idiotiko sxoleio einai to mono pou mporw na prosferw sto paidi mou gia na ginei ( as elpisoume) kalyteros kai morfomenos anthrwpos!!ta idiotika sxoleia me ta dimosia den exoun kamia ma kamia sxesi!!!!den lew oti den yparxoun eksereseis dimosiwn daskalwn alla sto idiotiko einai poly poly kaloi!opws k i paidikoi dimosioi stathmoi einai kathara kai mono fylaksi..etsi akrivws mou leei k i fili mou pou einai dieuthitria se paidiko dimosio stathmo.den asxolountai katholou me psyxoswmatikh ekpideusi!!!(tha to tonisw oti yparxoun k oi eksereseis)..gia paradeigma... deite kapoio paidaki dimosiou nhpiagwgeiou kai ena paidaki idiotikou..tou idiotkou mporei k grafei kai diavazei ena paramythi!!!!tha zorostw poly k to kserw alla nomizw oti einai to mono pou mporw na prosferw sto paidi mou gia ena kalytero mellon!!!

 

Με συγχωρείς αλλά ειδικά το παράδειγμα που παραθέτεις ειναι εντελως ατυχές! Ποιος σου ειπε πως τα παιδιά στο νηπιαγωγείο πρέπει να μάθουν να διαβάζουν και πως αυτό είναι παιδαγωγικά σωστό; Ισα ισα είναι εντελώς λάθος και αυτό γιατί δεν είναι μια γνώση που μπορούν να κατακτήσουν σε αυτη την ηλικία. Αν ένα ιδιωτικό θέσει ως στόχο κάτι τέτοιο λοιπόν,πολλά παιδάκια δεν θα μπορέσουν να ανταπεξέλθουν και είναι λογικό. Τι θα παί όμως το ιδιωτικό νηπιαγωγείο στον γονιο; Οτι το παιδί του έχει μαλλον κάποια μαθησιακή δυσκολία και πως πρέπει να το κοιτάξει κάποιος ειδικός (αυτός με τον οποίο συνεργάζεται το νηπιαγωγείο προφανως) ο οποίος εν τέλη θα τα πάρει απο το γονιό ΧΩΡΙΣ το παιδί να έχει πρόβλημα.

Ολα αυτα που λεω, έχουν συμβει πάμπολες φορές!

Οπως λες κι εσυ βεβαια, δεν είναι όλα τα ιδιωτικά το ίδιο! Υπάρχουν σχολεία που κάνουν φοβερή δουλειά και πραγματικά αξίζουν τα λεφτά τους!

Ειναι όμως η εξαίρεση (να βρεις ιδιωτικό που πραγματικά να αξίζει τα λεφτά του), όπως είναι εξαίρεση να βρείς ένα δημόσιο που να κάνει πολύ καλή δουλειά.

Απο εκει και πέρα, εξαρτάται που θέλει να δωσει ο καθένας τα λεφτά του. Στα φροντηστίρια ή στο ιδιωτικό.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με συγχωρείς αλλά ειδικά το παράδειγμα που παραθέτεις ειναι εντελως ατυχές! Ποιος σου ειπε πως τα παιδιά στο νηπιαγωγείο πρέπει να μάθουν να διαβάζουν και πως αυτό είναι παιδαγωγικά σωστό; Ισα ισα είναι εντελώς λάθος και αυτό γιατί δεν είναι μια γνώση που μπορούν να κατακτήσουν σε αυτη την ηλικία. Αν ένα ιδιωτικό θέσει ως στόχο κάτι τέτοιο λοιπόν,πολλά παιδάκια δεν θα μπορέσουν να ανταπεξέλθουν και είναι λογικό. Τι θα παί όμως το ιδιωτικό νηπιαγωγείο στον γονιο; Οτι το παιδί του έχει μαλλον κάποια μαθησιακή δυσκολία και πως πρέπει να το κοιτάξει κάποιος ειδικός (αυτός με τον οποίο συνεργάζεται το νηπιαγωγείο προφανως) ο οποίος εν τέλη θα τα πάρει απο το γονιό ΧΩΡΙΣ το παιδί να έχει πρόβλημα.

Ολα αυτα που λεω, έχουν συμβει πάμπολες φορές!

Οπως λες κι εσυ βεβαια, δεν είναι όλα τα ιδιωτικά το ίδιο! Υπάρχουν σχολεία που κάνουν φοβερή δουλειά και πραγματικά αξίζουν τα λεφτά τους!

Ειναι όμως η εξαίρεση (να βρεις ιδιωτικό που πραγματικά να αξίζει τα λεφτά του), όπως είναι εξαίρεση να βρείς ένα δημόσιο που να κάνει πολύ καλή δουλειά.

Απο εκει και πέρα, εξαρτάται που θέλει να δωσει ο καθένας τα λεφτά του. Στα φροντηστίρια ή στο ιδιωτικό.

evabar φίλη μου δεν το έχω ψάξει ακόμα αλλά μου είπαν οτι από το νηπιο τώρα κανουν προετοιμασία γραφης.(χωρις να ειμαι σιγουρη).

Link to comment
Share on other sites

evabar φίλη μου δεν το έχω ψάξει ακόμα αλλά μου είπαν οτι από το νηπιο τώρα κανουν προετοιμασία γραφης.(χωρις να ειμαι σιγουρη).

 

Είναι εντελώς άλλο πράγμα αυτό που κανονικά γίνεται στο νηπιαγωεγίο, από το να γράψει και να διαβάσει ένα παίδί.

Με πολύ απλά/απλοϊκά λόγια στο νηίαγωγείο το παιδί προετοιμάζεται για να μάθει να γράφει μόνο του στο δημοτικό.

Γίνεται αντιγραφή λέξεων και στο τέλος της χρονιάς το παιδί μπορεί να γράψει μόνο του κάποιες λίγες λεξούλες (π.χ. το όνομα του, το όνομα του φίλου του, τη λέξη "καιρός", τη "Δευτέρα" και την "Τρίτη" που είναι πιο μικρές ελξούλες, άντε και μερικές ακόμα). Στην πρώτη δημοτικού, όμως, θα μάθει ουσιαστικά να γράφει.

Με όμοιο τρόπο λειτουργεί και η ανάγνωση και τα μαθηματικά στο νηπιαγωγείο.

Link to comment
Share on other sites

Έλενα νομίζω πως το καλύτερο είναι να απευθυνθείς σε γονείς παιδιών ηλικίας 6-7 της περιοχής σου, για να μάθεις εκ των έσω. Και εγώ σκέφτομαι όπως εσύ και νομίζω πως θα πάει σε δημόσιο η μικρή μου, με την προϋπόθεση οτι θα έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το σχολείο. Μικρή πήγα και εγώ στο Π. Φάληρο στο δημόσιο στην Παναγίτσα απέναντι και έχω μόνο καλές αναμνήσεις (σε αντίθεση με αυτό που πήγα 6η Δημοτικού στην Κηφισιά), λόγω δασκάλου και μόνο. Και ο άνδρας μου πήγε δημόσιο και είμαστε μορφωμένοι, τστσ ηθικοί, και εγώ τουλάχιστον ξέρω από μουσική, ο άνδρας μου από αθλητισμό, γενικά κάναμε μεταπτυχιακά και γίναμε ολοκληρωμένοι άνθρωποι.

 

Τώρα από γνώσεις, θα μου επιτρέψετε να πώ πως είναι θέμα δασκάλων/καθηγητών, αλλά ειλικρινά πέρα από τα αυτονόητα, στο δημοτικό δεν νομίζω πως είναι και το Α και το Ω να τα μάθουν όλα αυτά που γράφουν τα βιβλία. Και γενικά δεν θα ήθελα να αισθάνεται οτι είναι το κέντρο του κόσμου, δηλαδή οτι όλοι γύρω της "θυσιάζονται" για να είναι πριγκήπισα. Νομίζω οτι αυτό κάνει κακό γενικά.

 

Ταξίδια βέβαια κάναμε, μουσική εγώ σε ωδείο, γλώσσες σε φροντιστήριο, μπαλέτο εγώ σε σχολή, κολύμβηση σε κολυμβητήριο, βόλεϊ και ποδόσφαιρο στις τοπικές ομάδες αλλά δεν είχαμε πχ επαφή με θέατρο και ζωγραφική ιδιαίτερα. Νομίζω πως όλα αυτά μπορεί κανείς να τα καλύψει με ένα κόστος μηνιαίο που να μην ξεπερνά τα 200 ευρώ ανά παιδί. Δεν τα κάνουν και όλα συγχρόνως..

 

Στην πολυκατοικία που μένω υπάρχουν τρείς πολύτεκνες οικογένειες με παιδιά από 10-25 ετών και όλα πήγαν στο δημόσιο. Είναι υπέροχα παιδιά, όλα τα μεγαλύτερα σπουδασαν ή σπουδάζουν και τα μικρότερα είναι φοβερά. Στα 5 χρόνια που είμαι εδώ ζήτημα να έχω ακούσει φωνές 2 ή 3 φορές !! Υπάρχει και ένα σημαντικό πλεονέκτημα όταν πηγαίνει το παιδί στο δημόσιο. Ξέρεις τί σου γίνεται γιατί μιλάς με τους "γείτονες". Επίσης, κάνουν φίλους που μπορούν να βλέπουν συχνά...

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

evabar φίλη μου δεν το έχω ψάξει ακόμα αλλά μου είπαν οτι από το νηπιο τώρα κανουν προετοιμασία γραφης.(χωρις να ειμαι σιγουρη).

 

 

επειδη φαινεται να θες καποια πραγματα για το παιδι σου,ψαξε λιγο τι πρεπει να ξερει ενα νηπιο κ πως να το μαθει κ μεχρι που μπορεινα φτασει.μη σε παρασυρει ο εντυπωσιασμος του ιδιωτικου.εχω προνηπιο που εσπασε τον κωδικα γραφης κ γραφει μονο του οτι του ζητησεις ,τι σημαινει αυτο οτι θα διαφημιστω σαν καλο δημοσιο;υπαρχουν κ αλλα νηπια που δεν το κανουν.το θεμα ειναι να "διδασκεις" οπως πρεπει κ οχι οπως στο δημοτικο

Link to comment
Share on other sites

Έλενα νομίζω πως το καλύτερο είναι να απευθυνθείς σε γονείς παιδιών ηλικίας 6-7 της περιοχής σου, για να μάθεις εκ των έσω. Και εγώ σκέφτομαι όπως εσύ και νομίζω πως θα πάει σε δημόσιο η μικρή μου, με την προϋπόθεση οτι θα έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το σχολείο. Μικρή πήγα και εγώ στο Π. Φάληρο στο δημόσιο στην Παναγίτσα απέναντι και έχω μόνο καλές αναμνήσεις (σε αντίθεση με αυτό που πήγα 6η Δημοτικού στην Κηφισιά), λόγω δασκάλου και μόνο. Και ο άνδρας μου πήγε δημόσιο και είμαστε μορφωμένοι, τστσ ηθικοί, και εγώ τουλάχιστον ξέρω από μουσική, ο άνδρας μου από αθλητισμό, γενικά κάναμε μεταπτυχιακά και γίναμε ολοκληρωμένοι άνθρωποι.

 

Τώρα από γνώσεις, θα μου επιτρέψετε να πώ πως είναι θέμα δασκάλων/καθηγητών, αλλά ειλικρινά πέρα από τα αυτονόητα, στο δημοτικό δεν νομίζω πως είναι και το Α και το Ω να τα μάθουν όλα αυτά που γράφουν τα βιβλία. Και γενικά δεν θα ήθελα να αισθάνεται οτι είναι το κέντρο του κόσμου, δηλαδή οτι όλοι γύρω της "θυσιάζονται" για να είναι πριγκήπισα. Νομίζω οτι αυτό κάνει κακό γενικά.

 

Ταξίδια βέβαια κάναμε, μουσική εγώ σε ωδείο, γλώσσες σε φροντιστήριο, μπαλέτο εγώ σε σχολή, κολύμβηση σε κολυμβητήριο, βόλεϊ και ποδόσφαιρο στις τοπικές ομάδες αλλά δεν είχαμε πχ επαφή με θέατρο και ζωγραφική ιδιαίτερα. Νομίζω πως όλα αυτά μπορεί κανείς να τα καλύψει με ένα κόστος μηνιαίο που να μην ξεπερνά τα 200 ευρώ ανά παιδί. Δεν τα κάνουν και όλα συγχρόνως..

 

Στην πολυκατοικία που μένω υπάρχουν τρείς πολύτεκνες οικογένειες με παιδιά από 10-25 ετών και όλα πήγαν στο δημόσιο. Είναι υπέροχα παιδιά, όλα τα μεγαλύτερα σπουδασαν ή σπουδάζουν και τα μικρότερα είναι φοβερά. Στα 5 χρόνια που είμαι εδώ ζήτημα να έχω ακούσει φωνές 2 ή 3 φορές !! Υπάρχει και ένα σημαντικό πλεονέκτημα όταν πηγαίνει το παιδί στο δημόσιο. Ξέρεις τί σου γίνεται γιατί μιλάς με τους "γείτονες". Επίσης, κάνουν φίλους που μπορούν να βλέπουν συχνά...

 

 

κ εγω απο πολυτεκνη οικογενεια κ σπουδασαμε ολοι οπως κ ολοι οι φιλοι που εχω δημοσιο βγαλανε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια και εγώ δημόσιο έβγαλα (δεν υπήρχε βέβαια και άλλη επιλογή) και μάλιστα σε μικρή πόλη, και μάλιστα σε περιοχή που θεωρείται "σκαλοπάτι" μετάθεσης. Σχεδόν κάθε χρόνο διαοφρετικό δάσκαλο και (αργότερα) καθηγητή!

Και όμως, σπούδασα, έκανα 2 μεταπτυχιακά και κάνω διδακτορικό...

Έμαθα 2 γλώσσες άριστα και κατανοώ γραπτά κείμενα σε άλλες 4...

Έκανα τένις, μπάσκετ και ποδόσφαιρο σε συλλόγους της περιοχής, παρακολούθησα πολλές θεατρικές παραστάσεις μαζί με τους γονείς μου (και σε αρχαία θέατρα και σε σύγχρονα), και διάβασα άπειρα βιβλία (γιατί πολύ απλά με έκανα οι γονείς μου να μου αρέσει το διάβασμα0.

Αντίθετα, φίλος μου που πήγε στο καλύτερο ιδιωτικό της Αθήνας, απλά έβγαλε το λύκειο (με αρκετό σπρώξιμο). Δεν σπούδασε, μιλά λίγα αγγλικά, δεν έχει παρακολουθήσει ποτέ θεατρική παράσταση (εκτός από 2-3 που τους πήγαν με το σχολέιο) και δεν έχει διαβάει ούτε ένα βιβλίο στη ζωή του!

2 διαφορετικοί άνθρωποι. 2 διαφορετικά εκπαιδευτικά συστήματα. 2 διαφορετικές οικογένειες. Κατάληξη; Απλά 2 διαφορετικοί άνθρωποι!

Link to comment
Share on other sites

agapiti mou fili!!!egw mporw na pw oti ta oikonomika mou einai tragika!:shock:

alla ... nomizw oti to idiotiko sxoleio einai to mono pou mporw na prosferw sto paidi mou gia na ginei ( as elpisoume) kalyteros kai morfomenos anthrwpos!!ta idiotika sxoleia me ta dimosia den exoun kamia ma kamia sxesi!!!!den lew oti den yparxoun eksereseis dimosiwn daskalwn alla sto idiotiko einai poly poly kaloi!opws k i paidikoi dimosioi stathmoi einai kathara kai mono fylaksi..etsi akrivws mou leei k i fili mou pou einai dieuthitria se paidiko dimosio stathmo.den asxolountai katholou me psyxoswmatikh ekpideusi!!!(tha to tonisw oti yparxoun k oi eksereseis)..gia paradeigma... deite kapoio paidaki dimosiou nhpiagwgeiou kai ena paidaki idiotikou..tou idiotkou mporei k grafei kai diavazei ena paramythi!!!!tha zorostw poly k to kserw alla nomizw oti einai to mono pou mporw na prosferw sto paidi mou gia ena kalytero mellon!!!

 

 

Καλή μου Μαίρη λου, πιστεύω ότι το να θεωρούμε ότι το σχολείο θα κάνει το παιδί μας καλύτερο και μορφωμένο άνθρωπο είναι η μεγαλύτερη αυταπάτη που μπορεί να έχει ένας γονιός.Εργάζομαι 10 χρόνια σε δημόσιο σχολείο και μπορώ να σου πω πως φτάνει μια πράξη του γονιού για να καταστρέψει ό τι προσπαθεί να χτίσει ο δάσκαλος σε 10 χρόνια. Καλώς ή κακώς την ουσιαστική ( αυτή που χρειάζεται για να γίνεις ισορροπημένος και ολοκληρωμένος άνθρωπος) μόρφωση στα παδιά θα τη δώσει η οικογένεια κι όχι το ιδωτικό ή το δημόσιο σχολείο. Ηθικός, έντιμος, οικολόγος -και πολλά άλλα ζητούμενα-δε θα γίνεις από το σχολείο αν η οικογένεια δίνει διαφορετικό παράδειγμα.Μήπως λοιπόν το καλύτερο μέλλον του παιδιού σου δεν κρύβεται στη δημόσια ή την ιδιωτική εκπαίδευση αλλά σε σένα καιστο παράδειγμα, την αγάπη ή την ηρεμία που θα προσφέρεις στο παιδί; ϊσως...

Link to comment
Share on other sites

η μόρφωση που θα πάρει το παιδί δεν εξαρτάται από το σχολείο, αν θα είναι δημόσιο ή ιδιωτικό-γνώμη μου,

είναι στο πόση όρεξη έχει το ίδιο το παιδί από την φύση του ή που θα την εμφυσήσει στο παιδί ο γονιός ή οι γονείς,

το μόνο που με προβληματίζει είναι αν -ειδικά για τα πρωτάκια-ο δάσκαλος δείχνει αδιαφορία ή ειρωνία ή ...κλπ,κλπ, που πιθανό να έχει αποτέλεσμα μια αρνητική πρώτη εικόνα για το σχολείο, πράγμα που στην περίπτωση του δημόσιου, είναι θέμα τύχης,

σε καμία περίπτωση δεν θα επέλεγα ιδιωτικό όσα λεφτά κι αν μου περισσεύανε,

γιατί απλά δεν πιστεύω ότι γίνεται κάτι ουσιαστικά καλύτερο εκεί.

(μια γνωστή που πάει την 14 χρ.κόρη της σε ιδιωτικό από την 1η δημοτικού, γιατί εργάζεται εκεί και της έκαναν καλύτερες τιμές, μου έλεγε ότι τα απογεύματα και τα σαββατοκύριακα δεν είχε το παιδί παρέα, φίλους συμμαθητές )

 

(συγνώμη, άκουσα καλά, νηπιαγωγός διδάσκει σε τάξη δημοτικού ;;;;;;;;;;;;;;;:shock:

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

η μόρφωση που θα πάρει το παιδί δεν εξαρτάται από το σχολείο, αν θα είναι δημόσιο ή ιδιωτικό-γνώμη μου,

είναι στο πόση όρεξη έχει το ίδιο το παιδί από την φύση του ή που θα την εμφυσήσει στο παιδί ο γονιός ή οι γονείς,

το μόνο που με προβληματίζει είναι αν -ειδικά για τα πρωτάκια-ο δάσκαλος δείχνει αδιαφορία ή ειρωνία ή ...κλπ,κλπ, που πιθανό να έχει αποτέλεσμα μια αρνητική πρώτη εικόνα για το σχολείο, πράγμα που στην περίπτωση του δημόσιου, είναι θέμα τύχης,

σε καμία περίπτωση δεν θα επέλεγα ιδιωτικό όσα λεφτά κι αν μου περισσεύανε,

γιατί απλά δεν πιστεύω ότι γίνεται κάτι ουσιαστικά καλύτερο εκεί.

(μια γνωστή που πάει την 14 χρ.κόρη της σε ιδιωτικό από την 1η δημοτικού, γιατί εργάζεται εκεί και της έκαναν καλύτερες τιμές, μου έλεγε ότι τα απογεύματα και τα σαββατοκύριακα δεν είχε το παιδί παρέα, φίλους συμμαθητές )

 

(συγνώμη, άκουσα καλά, νηπιαγωγός διδάσκει σε τάξη δημοτικού ;;;;;;;;;;;;;;;:shock:

 

 

Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει ειδική ρύθμιση για τα ιδωτικά που επιτρέπει σε νηπιαγωγούς να διδάκσουν στις πρώτες τάξεις. Αυτό διότι οι δάσκαλοι δε φτάνουν ούτε για να καλύψουν τη δημόσια εκπαίδευση. Πηγαίνουν αναπληρωτές χωρίς να έχουν το πτυχίο στα χέρια, με βεβαίωση ότι έχουν ολοκληρώσει τις σπουδές τους.Στην Πάτρα, λόγω αυτής της έλλειψης υπάρχει ιδιωτικό που διδάσκουν συνταξιούχοι δάσκαλοι.

Link to comment
Share on other sites

και, πάλι συγνώμη,

υπάρχουν γονείς που πληρώνουν ιδιωτικά σχολεία στα οποία διδάσκουν στα παιδιά τους συνταξιούχοι και νηπιαγωγοί;

το δέχονται έτσι απλά;

τελικά δεν ξέρουμε από πού μας βαραίνει:confused:

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Ενδιαφέρον τα όσα γράφετε φίλοι μου, αλλά με την υπάρχουσα κατάσταση στη Δημόσια παιδεία, δύσκολα θα επέλεγα να πάω το γιο μου σε Δημόσιο σχολείο. Το έγραψα και σε άλλο post, και συνεχίζω να το πιστεύω. Και εγώ τελείωσα Δημόσιο σχολείο στην επαρχία όταν ακόμη κυκλοφορούσαμε χωρίς φόβο στη γειτονιά μας (άλλο πρόβλημα με την εγκληματικότητα και τους μετανάστες σήμερα) και πέρασα στο πανεπιστήμιο κτλ, κτλ. Πράγματι πιο παλιά θεωρώ ότι το επίπεδο εκπαίδευσης των δημοσίων ήταν σίγουρα καλύτερο, τώρα η όλη επιτυχία κρίνεται από τον καθηγητή ο οποίος αν θέλει κάνει θαύματα και αν δε θέλει δημιουργεί εγκληματίες.

Μεγάλη συζήτηση.

Βρήκα και μια on-line έρευνα σε ένα καινούργιο site για την επιλογή Δημόσιου ή ιδιωτικού σχολείου.

Τα ποσοστά με εντυπωσίασαν! Δεν περίμενα τέτοια διαφορά!!

http://www.eduadvisor.gr/index.php?o...03-07-23-36-43

Link to comment
Share on other sites

επειδή ξέφυγε λίγο η συζήτηση..το θέμα δεν ειναι δημόσιο εναντίον ιδιωτικού..και στις δύο περιπτώσεις εξαρτάται 100% από τον εκπαιδευτικό στον οποιο θα αφήσεις το παιδί..

η εργασία μο έχει σχεση με μουσειακή εκπαίδευση..έχω δει εκπαιδευτικούς διαμάντια και ανάλογες τάξεις από φτωχές περιοχές -Μενίδι, Καματερό- έχω δει άπειρους νέους εκπαιδευτικούς και διαλυμένες τάξεις από πανάκριβα ιδιωτικά σχολεία και το αντίστροφο..

 

 

(τα πράγματα ειναι απλά οι δάσκαλοι διορίζονται ακόμη έυκολα στο δημόσιο, ωρομίσθιοι κλπ..οπότε στην πρώτη ευκαιρία φεύγουν από τα ιδιωτικά για να εργάζονται λιγότερες ώρες χωρίς τον έλεγχο και πίεση που ασκούν οι ιδιώτες)...

 

από την εμπειρία μου παλι ως φιλόλογος-έκανα ιδιαίτερα μαθήματα- θεωρω΄τη λεόντειο την ΄καλύτερη επιλογή ...ειναι κατ όνομα ιδιωτικό με φιλοσοφία δημοσίου, τα παιδιά μαζεμένα, οι δάσκαλοι σοβαροί, το κτίριο μετρημένο ..επίσης να σκεφτείς αν έχεις και τη δυνατότητα να κρατας το παιδί στο σπίτι στις απεργίες και κινητοποιήσεις των δημόσιων σχολείων..για τους εργαζόμενους αυτό ειναι μεγάλο ζήτημα..

αν είχα εγω προσωπικά την επιλογή..θα διάλεγα την λεόντειο..

 

και φυσικά η παιδεία ειναι μια ευρύτερη έννοια και κατακτιέται και στο σπίτι μεσα από τα ερεθίσματα της οικογένειας..παρόλα αυτά ένα κακό σχολέιο παει το παιδί πίσω όπως και να έχει..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...