Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσικοθεραπεια στα προωρα


Recommended Posts

Εσεισ κανατε φτσικοθεραπειεσ στα προωρακια σασ? Σημερα που πηγα την μικρη μου στο Παπαγεωργιου για ελεγχο μου ειπε η φυσικοθεραπευτρια να ξεκινησουμε φυσικοθεραπειεσ γιατι δεν κινει καλα/σωστα το κεφαλακι κ τα ποδια τησ...

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμας δεν ειναι προωρο, ειναι ομως στη θερμοκοιτιδα. Εκανε εγχειρηση μολις γεννηθηκε λογω ατρησιας οισοφαγου κι επειδη δυσκολευεται να βγει από τον αναπνευστηρα του κανουν φυσιοθεραπειες για να βοηθησουν την αναπνοη του...

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πρόωρο είναι το μωράκι σου και τι σου είπαν?

Υπερτονία ή υποτονία έχει?

Πάντως λίγη φυσιοθεραπεία δεν έβλαψε κανέναν.

Αν το κρίνουν απαραίτητο κιόλας.

Οι άνθρωποι στο Παπαγεωργίου είναι αστέρια.

Μην πάρεις αψήφιστα τη συμβουλή τους!

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα. Να τη χαίρεσαι. Θα τράβηξες κι εσύ?

Σε παιδονευρολόγο στο Παπαγεωργίου πήγατε ή μόνο στις φυσιοθεραπεύτριες?

Αν χρειάζεται όντως μόνο αυτός μπορεί να σου τις γράψει για να τις κερδίζεις από το ταμείο σου. Απλά τα ραντεβού εκεί είναι...πολύ μακρινά.

Ο δικός μου γεννημένος στις 30 εβδομάδες. Είχε υπερτονία και δεν μπορούσε να στηρίξει το κεφάλι του.

Θα βελτιωθεί με τη φυσιοθεραπεία, που ουσιαστικά είναι κάτι σαν παιχνίδι και εκμάθηση κινήσεων, αλλά θέλει υπομονή.

Βέβαια έχε υπ'όψιν σου μιλάμε για ειδικούς σε παιδιά και όχι για μεγάλους.

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΥΤΡΙΑ ειμαι και σε συμβουλευω σαν μανα και σαν φυσ-τρια να κανεις τις θεραπειες στο μωρο γιατι θΑ το βοηθησουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...Μην στεναχωριεσαι το μωρακια ειναι ευπλαστα θα στην κανει ΚΟΜΑΝΕΤΣΙ ..

δεν ειναι τιποτα και το παιδι θα βοηθηθει παρα πολυ..μα παρα πολυ..

και στα μωρα υπαρχει ιδιεταιρη ευαισθησια και τα προσεχουν πολυ...

αναμενουμε νεα σου...

Link to comment
Share on other sites

demi...Η Καραγιαννη μας βλεπει κ εντος κ εκτος νοσοκομειου.

Οσο νοσηλευομασταν στην μοναδα μας παρακολουθουσε και ο Τσακαλιδης.Εμεινα πολυ ευχαριστημενη.Καλος γιατρος κ ανθρωπος πανω απ ολα.

Σιγουρα θα ξεκινησω φυσιοθ/ες απλα αγχωθηκα λιγο...Φοβαμαι μηπως εχει κατι σοβαρα και της μεινει "κουσουρι".

maeleni...χθες πηγαμε στο Παπαγεωργιου να κανουμε το synagis και μασ ειδαν οι φυσιοθ/τριες μονο. Μηπως επρεπε να μας δει παιδονευρολογος?

Αχ δεν ξερω τα χω χαμενα.Μολισ μπηκα εκει μεσα παλι ηρθαν στο μυαλο μου ολα οσα περασαμε..Ειδα κ καποιες μητερες που εχουν μεσα ακομη τα μωρακια τους κ τι να σας πω γυρισα σπιτι αρρωστη.

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

μανουλα αγχωμενη μην στεναχωριεσαι για τιποτα...δεν θα της μεινει κουσουρι ΚΑΝΕΝΑ...

Απλα εισαι διατεθειμενη να της αφιερωσεις καποιες ωρες με υπομονη και ηρεμια?

θα κανεις τις θεραπειες και μετα οι φυσιοθεραπευτριες θα σου δειξουν πως να την δουλευεις και στο σπιτι ..ειναι ευχαριστη διαδικασια σαν παιχνιδι αλλα θελει δουλεια..

αυτο χρειαζεται η μπεμπα σου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικα ειμαι διατεθιμενη να κανω οτι μα οτι χειαζεται το παιδι μου για να ειναι καλα!

Τις φυσ/ες θα τισ κανω στην πολη που μενω, οχι στο Παπαγεωργιου.

Χθες παντως μου ειπαν να την βαζω μπρουμητα, αλλα η μπουμπου μου δεν θελει.Κλαιει οποτε την αφηνω μπρουμητα κ την λυπαμαι κ την σηκωνω αμεσως.

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

Να σκεφτεσαι οτι ειναι για το καλο της και να επιμεινεις στο μπρουμητα. Να εισαι διπλα της και να την ενθαρυνεις συνεχως. Και για μενα ηταν δυσκολο γιατι στην αρχη σπαραζε αλλα ευτυχως που ο αντρας μου ειναι πιο ψυχραιμος και μολις λυγιζα μου επισημαινε οτι ηταν για το καλο του και επρεπε να γινει. Συνεχισε και θα δεις οτι θα το συνηθισει το παιδι σιγα σιγα και δεν θα κλαιει τοσο. Μην το βαζεις κατω.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ που κλαιει...το μωρο δεν εχει αναμνηση του πονου και της ταλαιπωριας..αστην μπρουμητα να παλευει γιατι ετσι γυμναζεται ολος ο κορμος της..

για καλο το κανεις ...προσπαθησε με κατι να της αποσπασεις την προσοχη...εχεις πολυ δρομο μπροστα σου μην λυγιζεις απο τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μιλώντας για το πρακτικό μέρος του θέματος, πρέπει να πάρεις παραπεμπτικό από νευρολόγο δημόσιου νοσοκομείου για να μπορέσει το ταμείο σου να σου καλύψει μέρος των θεραπειών και στο λέω αυτό γιατί το κόστος κυμαίνεται γύρω στα 35-40 ευρώ/ώρα οπότε και 2 ώρες την εβδομάδα να κάνει καταλαβαίνεις οτι μαζεύεται κάποιο σημαντικό ποσό που δεν είναι εύκολο για τον καθένα να το πληρώσει και είδικά αν όλο αυτό τραβήξει από κάποιους μήνες μέχρι και χρόνια.Εντόπισε πρώτα πρώτα ένα καλό κέντρο με θεραπευτές εξειδικευμένους στα παιδιά και κλείσε όσο πιο γρήγορα μπορείς και το ραντεβού με το γιατρό για το παραπεμπτικό.Δεν ξέρω βέβαια τι ταμείο έχεις πάντως αν έχεις ΙΚΑ μπορώ να σου πώ αναλυτικά την διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μολισ γυρισα απο την φυσικοθεραπευτρια....και η ψυχολογια μου ειναι χαλια.

στην πολη που ζω υπαρχει μια μονο ειδικη για τετοιεσ περιπτωσεισ. μου ειπε οτι το μωρο ειναι εντελωσ υποτονικο κυριωσ απο την αριστερη πλευρα κ πωσ θα χρειαστει τουλαχιστον 1 χρονο φυσικ/ειεσ.πηγα για μια ωρα εκει κ ειδα παιδακια προωρα που τωρα ειναι 5-6-7 χρονων να περπαταν "καπωσ¨".. και σπαραξε η καρδια μου. δεν εχω σταματησει να κλαιω απο εκεινη την ωρα.δεν μπορω να φανταστω το παιδι μου ετσι.

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ταμειο μασ ειναι τεβε κ απο οτι εμαθα δεν χορηγει πολλα. δλδ η καθε φυσικ/εια κοστιζει 35Ε κ εμεισ που θα κανουμε 3 την εβδομαδα θα μασ βγαινουν το μηνα 420Ε. Το τεβε δινει το μηνα 56Ε. Τιποτα δλδ.

Ελπιζω να μην παρεξηγηθω που ειπα οτι δεν μπορω να φανταστω ετσι το παιδι μου.

Το ξερω πωσ οι μανουλεσ που εχουν πιο "ιδιαιτερα" παιδια εχουν κανει και κανουν μεγαλο αγωνα.Απλα ο καθενασ θεωρει σοβαρο το δικο του προβλημα.

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

Καλή μου mariazei μην τα σκέφτεσαι αυτά που πέρασες. Τελείωσαν.

Τώρα κοιτάμε μπροστά και προσπαθούμε για το καλό της μικρής.

Κι εγώ ούτε απ' έξω από την κλινική δεν θέλω να περάσω, αλλά αυτά που λέμε τα κορίτσια κι εγώ το λέμε για το καλό της μικρής σου και για να μην μείνει κινητικά πίσω.

Βάλε την μπρούμυτα. Κλαίει επειδή δεν το έχει συνηθίσει, όχι γιατί τη δυσκολεύει.

Ξέρεις τι άλλο μου είχαν πει τα κορίτσια από το Παπαγεωργίου να κάνω? Είχα τυλίξει ένα μπουκάλι νερού με πετσέτα και τον έβαζα μπρούμυτα με το στηθάκι του πάνω εκεί.

Θα της κάνει πολύ καλό στη στήριξης του κεφαλιού το μπρούμυτα και στην ενδυνάμωση των μυών της σπονδηλικής στήλης. Σε λίγο καιρό θα της αρέσει θα δεις. Δεν είναι κάτι κακό.

Δεν μένεις Θεσ/νίκη?

Πάντως όπως σου είπα κι εγώ και κάποια άλλη κοπέλα θα πρέπει να τη δει παιδονευρολόγος και αυτός θα σας δόσει και χαρτί για το ταμείο σας. Αν καταφέρεις και την δουν στο Παπαγεωργίου έχει καλώς. Απ' ότι ξέρω όμως τα ραντεβού κλείνονται από εξάμηνο και μετά και καλό θα είναι να μην καθυστερήσεις, όσο μπορείς.

Αν θέλεις άλλες λεπτομέρειες στείλε μου pm.

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

ωπα το πρωτο σου λαθος....

Δεν θα ακους κανεναν και τιποτα......ξεκινα της θεραπειες αμεσα ...καθε παιδι αντιδρα διαφορετικα..χωρις να εχει δουλεψει εστω και λιγο το παιδι εβγαλε διαγνωση?

δεν ειναι γιατρος φυσιοθεραπευτρια ειναι και ο ρολος της ειναι να κανει ασκησεις στο παιδι χωρις να λεει πολλα πολλα ιατρικα..απαραδεκτη η συναδερφος..

ξεκινα την θεραπεια..κανενας οργανισμος δεν ειναι ιδιος...

εχω δει παιδια με προγνωση πολυ καλη να ειναι τωρα 5 ετων και να περπατανε ¨'καπως¨΄και αντιστοιχα παιδια με ασχημη προγνωση ν αειναι αψογα στην ηλικια των 5..ξερεις τι κανει την διαφορα?

η ψυχικη δυναμη της μανας που ολα τα ξεπερναει ,ολα τα παλευει..

θα αγωνιστεις με το παιδι σου..Σταματα τα κλαματα και ξεκινα ασκησεις τωρα..οτι σου δειχνουν θα τις κανεις..Αγωνισου ,παλεψε ,και μια μερα θα σε ευγνομονει το παιδι σου...

αληθεια απο που εισαι και δεν εχει φυσικοθεραπευτες αλλους???

Link to comment
Share on other sites

maeleni...εσεισ κανατε φυσ/εσ? αν ναι ποσο καιρο? τωρα πωσ ειναι ο γρηγορησ κινητικα?

να παω καπου εξω να την δει ενασ παιδονευρολογοσ. γνωριζεισ κανεναν?

δεν μενω θεσσ/κη αλλα ειμαστε πολυ κοντα. οσο για το μπρουμητα μου ειπε η φισ/τρια που την ειδε σημερα οτι κλαιει γιατι κ δεν το εχει συνηθισει και ποναει το κορμακι τησ που προσπαθει να σηκωσει αυτο το ασηκωτο κεφαλακι τησ.

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

Καλή μου mariazei μην τα σκέφτεσαι αυτά που πέρασες. Τελείωσαν.

Τώρα κοιτάμε μπροστά και προσπαθούμε για το καλό της μικρής.

Κι εγώ ούτε απ' έξω από την κλινική δεν θέλω να περάσω, αλλά αυτά που λέμε τα κορίτσια κι εγώ το λέμε για το καλό της μικρής σου και για να μην μείνει κινητικά πίσω.

Βάλε την μπρούμυτα. Κλαίει επειδή δεν το έχει συνηθίσει, όχι γιατί τη δυσκολεύει.

Ξέρεις τι άλλο μου είχαν πει τα κορίτσια από το Παπαγεωργίου να κάνω? Είχα τυλίξει ένα μπουκάλι νερού με πετσέτα και τον έβαζα μπρούμυτα με το στηθάκι του πάνω εκεί.

Θα της κάνει πολύ καλό στη στήριξης του κεφαλιού το μπρούμυτα και στην ενδυνάμωση των μυών της σπονδηλικής στήλης. Σε λίγο καιρό θα της αρέσει θα δεις. Δεν είναι κάτι κακό.

Δεν μένεις Θεσ/νίκη?

Πάντως όπως σου είπα κι εγώ και κάποια άλλη κοπέλα θα πρέπει να τη δει παιδονευρολόγος και αυτός θα σας δόσει και χαρτί για το ταμείο σας. Αν καταφέρεις και την δουν στο Παπαγεωργίου έχει καλώς. Απ' ότι ξέρω όμως τα ραντεβού κλείνονται από εξάμηνο και μετά και καλό θα είναι να μην καθυστερήσεις, όσο μπορείς.

Αν θέλεις άλλες λεπτομέρειες στείλε μου pm.

 

 

 

 

 

ασχετο αλλα πολυ ομορφος ο γιος σου...

Link to comment
Share on other sites

maeleni...εσεισ κανατε φυσ/εσ? αν ναι ποσο καιρο? τωρα πωσ ειναι ο γρηγορησ κινητικα?

να παω καπου εξω να την δει ενασ παιδονευρολογοσ. γνωριζεισ κανεναν?

δεν μενω θεσσ/κη αλλα ειμαστε πολυ κοντα. οσο για το μπρουμητα μου ειπε η φισ/τρια που την ειδε σημερα οτι κλαιει γιατι κ δεν το εχει συνηθισει και ποναει το κορμακι τησ που προσπαθει να σηκωσει αυτο το ασηκωτο κεφαλακι τησ.

 

απο Αλεξανδρεια εισαι??

Link to comment
Share on other sites

κατερινη! υπαρχουν κ αλλοι αλλα για τα προωρα μου ειπαν πωσ ειναι μονο αυτη που πηγαμε.

 

Δεν χρειάζεται να είναι για πρόωρα. Για παιδιά να είναι!

3 φορές την εβδομάδα είναι υπερβολικό πάντως. Ψάξε και κάποιον άλλο. Εστω και στο σπίτι!

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

Κοπελιά να σε βοηθήσω θέλω.

Αν μπορούσαμε να μιλήσουμε τηλεφωνικά ή αν βρεθείς ξανά Θεσ/νίκη από κοντά......

Μη στεναχωριέσαι άδικα όμως και το περνάς και στο παιδί αυτό!

Γιατί να ανησυχείς? Εχετε ευρήματα? Σας είπαν ότι κάτι έχει το παιδί εκτός από την προωρότητα? Οχι μάλλον. Ε τότε? Μην κοιτάς τις άλλες καταστάσεις. Κοίτα μόνο το δικό σου το παιδάκι και προσπάθησε να το βοηθήσεις όσο μπορείς.

Πάρε στο Παπαγεωργίου και προσπάθησε να κλείσεις ραντεβού με τον κ. Ευαγγελίου (παιδονευρολόγο). Κλείσε το ραντεβού, ακόμα κι αν είναι για καιρό μετά.

Αν είσαι τυχερή κ είναι σύντομα θα σου τα πει αυτός!

Αν πάλι αργεί το ραντεβού μπορώ να μάθω για άλλον, αν ήδη δε σε εξυπηρετήσει κάποια άλλη κοπέλα από εδώ.

Καμιά φορά ο γιατρός αυτός είναι κ στην εφημερία στην παιδιατρική.

Μήπως να ρωτούσες τις τηλεφωνήτριες αν γνωρίζουν κάτι σχετικά.

Σου έχω στείλει ένα pm. Μπορεί να μπορώ και πιο πολύ να σε βοηθήσω, αλλά σε παρακαλώ μην αγχώνεσαι άδικα!

Σκέψου ότι ο δικός μου γεννήθηκε ακόμη πιο μικρούλης από τη μικρούλα σου!!!!!

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

Γλυκό μου κορίτσι σταμάτα τα κλάματα γιατί δεν προσφέρουν τίποτα.Ξεκινησαμε φυσιοθεραπείες λόγω υπερτονίας που μας προέκυψε από το πουθενά καθώς το παιδί ήταν σχεδόν τέλειόμηνο χωρίς να έχουμε κανένα παρατράγουδο στην γέννα ή μετά.Τότε είχαμε τρομοκρατηθεί γιατί ο καθένας έλεγε το δικό του, τετραπληγία, παραπληγία ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, το παιδί είχε πολύ μεγάλο σφίξιμο στα χέρια και τα πόδια καθώς και στους ώμους και τον αυχένα.Ξεκινήσαμε αμέσως φυσιοθεραπείες από 45 ημερών τώρα το παιδί μου τρέχει και σκαρφαλώνει, με δύο λόγια κινητικά είναι άριστο, 'οπως επ'ισης και νοητικα .Οπότε μην απελπίζεσαι το τι ακριβώς μπορεί να συμβαίνει θα στο πεί ο γιατρός και η φυσιοθεραπεύτρια θα κάνει κι εκείνη την δουλεία της. Είναι φυσικό να έχεις πάθει σόκ από αυτό που αντίκρισες εκεί μέσα αλλά είναι το σόκ της πρώτης φοράς, μας είναι δύσκολο να δεχθούμε οτι είναι τόσο πολλά τα παιδιά που υποφέρουν και τρέμουμε και για το δικό μας παιδί. Η συνταγή είναι μία πέσε στα βαθιά και κολύμπα, αυτό που σου συμβαινει που κανείς δεν μπορεί να σου προεξοφλήσει οτι δεν θα έχει αίσια έκβαση είναι ένα μάθημα ζωής για όλους σας θα σας κάνει αγωνιστές και ανθρώπους που πάνω απ' όλα εκτιμούν το ύψιστο ανθρώπινο αγαθό την υγεία, όπως έχουμε γίνει όλοι εμείς.Πίστη λοιπόν, στον εαυτό σου, στο παιδί σου που ξέρει να μάχεται και να διεκδικεί αυτά που του ανήκουν και πίστη στο θεό και όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...