Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 385
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαριλού και εγω ειχα στην πρωτη εγκυμοσυνη προωρο τοκετο στην 25η εβδομαδα. Στην επομενη εκανα περιδεση στη 13η εβδομαδα και ολα πηγαν πολυ καλα τωρα εχω ενα αγορακι 10 μηνων. Η περιδεση ειναι μια ευκολη επεμβαση κραταει 10 -15 λεπτα μονο που γινεται με ολικη ναρκωση. Εγω προσεχα πολυ σε ολη την εγκυμοσυνη δηλαδη ημουν κυριως μεσα στο σπιτι εκανα ελαχιστες δουλειες , απεφευγα μετακινησεις κλπ αλλα δεν χρειαστηκε να μεινω σε ακινησια εκτος απο 2-3 μερες μετα την περιδεση. Επισης επερνα μαγνησιο και utrogestan για αρκετους μηνες. εμενα ο γιατρος μου ειχε πει πως μπορω να μεινω εγκυος μετα απο δυο μηνες εγω εμεινα στους τρεις. Το θεμα στην ανεπαρκεια τραχηλου ειναι η δυναμη της βαρυτητας οσο περισσοτερο εισαι ξαπλα και ξεκουραζεσαι τοσο λογοτερη πιεση ασκειται στον τραχηλο. Η περιδεση βοηθαει παρα πολυ αλλα πρεπει και εμεις να προσεχουμε. Φιλακια περνας δυσκολες στιγμες αλλα να δεις που σε κανα χρονο θα εχεις και εσυ ενα ζωηρο ζουζουνι οπως εγω.

Δεσποινα με το καλο το μωρακι σου. Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως ενω ειχες πληρη διαστολη δηλ 10 εκ; και δεν υπηρχε ουσιαστικα τραχηλος μπορεσε να σου κανει περιδεση . Απο οσο ξερω η περιδεση γινεται στο ανωτερο τμημα του τραχηλου.Σε ρωταω γιατι στην πρωτη εγκυμοσυνη νοσηλευτικα για τρεις μερες πριν τον τοκετο αλλα δεν μου εκαναν περιδεση γιατι ειχα ηδη μεγαλη διαστολη και δεν γινοταν .

 

 

Καλημέρα!

Κι εγώ την ίδια απορία έχω με σένα. Απ'όσο μου είπαν είναι θέμα γιατρού να δοκιμάσει σε αυτή την περίπτωση την περίδεση. Κι ο δικός μου στην αρχή το σκεφτόταν αν θα προλάβουμε κι αν θα μπορέσουμε. Κι αυτό γιατί απ'όσο μου είπε δεν έχει πολύ μεγάλο ποσοστό επιτυχίας. Χρειάστηκε να σπρώξει ελαφρά το έμβρυο (που ήταν με το κεφάλι προς τα κάτω, έτοιμο να βγει) και να βρει τράχηλο στη συνέχεια για να ράψει. Το μόνο ενθαρρυντικό ήταν που δεν είχαν σπάσει τα νερά. Μέχρι στιγμής νιώθω πάρα πολύ τυχερή που μου έτυχε ένας τέτοιος γιατρός που με ενθάρρυνε ότι όλα θα πάνε καλά μέχρι και που μπήκα στο χειρουργείο. Στ'αλήθεια στο Θεό και σ'αυτόν χρωστάω που ζει ακόμα ο μπεμπούλης μου.

 

Φιλάκια πολλά!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ο γιατρός μου μου είπε ότι θα μου βγάλει το ράμμα της περίδεσης γύρω στις 10/11 ενώ έχω τελευταία ημερομηνία 23/11.

Μου είπε ότι δεν πονάει πολύ κι ότι δεν γίνεται καμία νάρκωση. Βέβαια εγώ πιστεύω πως θα πεθάνω από τον πόνο. Θα δούμε... Το μωράκι μου να είναι καλά κι όλα τ'άλλα τ'αντέχουμε!

Ismin να σε ρωτήσω: Είμαι στην 29η εβδομάδα + 4 ημέρες. Και το δικό μου μωρό είναι με το κεφάλι προς τα πάνω και τα πόδια κάτω. Έχει χρόνο και χώρο να γυρίσει κανονικά και να γλυτώσω την καισαρική; Περιμένω την απάντηση σου.

Φιλάκια.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!

ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ(29ΕΒΔ) ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΕΝΩ ΟΛΑ ΚΥΛΟΥΣΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΤΑΚΤΗ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΣΤΗΝ 17 ΕΒΔ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΠΟΤΕ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΗΝ ΚΟΨΑΤΕ??ΜΕΤΑ ΝΙΩΘΕΤΕ ΠΟΝΟ Ή ΕΝΟΧΛΗΣΗ??ΜΕ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ Ή ΜΕΘΗ??ΣΕ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΤΑ ΓΕΝΝΗΣΑΤΕ??Η ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ??

 

εμενα μου εκοψε την περιδεση γυρω στην 37η-38η εβδομαδα και τα χαπια (pre par) την ιδια μερα..

δεν μου εκανε καθολου αναισθησια, αλλες κοπελες ελεγαν οτι δεν ενοιωθαν τιποτε αλλες μερικα τσιμπηματα υποφερτα και τελος παντων καπως ετσι ηταν..εμενα απλα ετυχε να χει θαφτει το ραμμα και προσπαθουσαν αρκετη ωρα να το πιασουν.

Μετα απο τη διαδικασια σε κρατουν για παρακολουθηση λιγη ωρα (βαζουν τοκογραφο για να μετρουν τις συσπασεις διοτι ιδιως αν ειναι δευτερη εγκυμοσυνη υπαρχει παντα περιπτωση να γεννησεις και εκεινη τη μερα η τη στιγμη για αυτο εσω ετοιμη) και μετα φευγεις..εγω ειχα ελαχιστο αιματακι για δυο μερες (λογω του ερεθισμου της περιοχης) και μολις περασαν δυο μερες οπου σταματησε η επιδραση των Pre par με επιασαν πονοι και γεννησα.

 

Για να κανεις περιδεση σημαινει οτι κατι προεκυψε το οποιο μενει στο ιστορικο σου αρα επειδη κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι ο οργανισμος σου δεν θα επαναλαβει το περασμενο προβλημα (εκτος αν ειναι στανταρ διευκρινησμενο το θεμα) η περιδεση γινεται προληπτικα..εγω τουλαχιστον θα ξανακανω.

 

με το καλο να γεννησεις και ολα θα πανε καλα!!!!μην αγχωνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Κι εγώ την ίδια απορία έχω με σένα. Απ'όσο μου είπαν είναι θέμα γιατρού να δοκιμάσει σε αυτή την περίπτωση την περίδεση. Κι ο δικός μου στην αρχή το σκεφτόταν αν θα προλάβουμε κι αν θα μπορέσουμε. Κι αυτό γιατί απ'όσο μου είπε δεν έχει πολύ μεγάλο ποσοστό επιτυχίας. Χρειάστηκε να σπρώξει ελαφρά το έμβρυο (που ήταν με το κεφάλι προς τα κάτω, έτοιμο να βγει) και να βρει τράχηλο στη συνέχεια για να ράψει. Το μόνο ενθαρρυντικό ήταν που δεν είχαν σπάσει τα νερά. Μέχρι στιγμής νιώθω πάρα πολύ τυχερή που μου έτυχε ένας τέτοιος γιατρός που με ενθάρρυνε ότι όλα θα πάνε καλά μέχρι και που μπήκα στο χειρουργείο. Στ'αλήθεια στο Θεό και σ'αυτόν χρωστάω που ζει ακόμα ο μπεμπούλης μου.

 

Φιλάκια πολλά!

 

 

εαν διαβασετε επιστημονικες βιβλιογραφιες και επειδη το επαθα και εγω προσωπικα απαξ και ο τραχηλος ανοιξει περαν των 25 χιλ η αποφαση για περιδεση ειναι τοσο επικινδυνη για την εξελιξη της εγκυμοσυνης οσο και για την υγεια της ιδιας της εγκυου..η πιθανοτητα για λοιμωξεις, ενδομητριο θανατο και αλλα σχετικα οπως αναφερονται ειναι σε μεγαλα ποσοστα πιθανα.

Ο καθε ενας γιατρος αποφασιζει εκεινη τη στιγμη, εγω ειχα την τυχη να ερωτηθω κιολας παρολο που το μωρο αποφασισε μονο του τοτε τι να κανει..

 

Ολα καλα κοπελιες..καλη λευτερια σε ολες τις συμπασχουσες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα ο γιατρός μου μου είπε ότι θα μου βγάλει το ράμμα της περίδεσης γύρω στις 10/11 ενώ έχω τελευταία ημερομηνία 23/11.

Μου είπε ότι δεν πονάει πολύ κι ότι δεν γίνεται καμία νάρκωση. Βέβαια εγώ πιστεύω πως θα πεθάνω από τον πόνο. Θα δούμε... Το μωράκι μου να είναι καλά κι όλα τ'άλλα τ'αντέχουμε!

Ismin να σε ρωτήσω: Είμαι στην 29η εβδομάδα + 4 ημέρες. Και το δικό μου μωρό είναι με το κεφάλι προς τα πάνω και τα πόδια κάτω. Έχει χρόνο και χώρο να γυρίσει κανονικά και να γλυτώσω την καισαρική; Περιμένω την απάντηση σου.

Φιλάκια.

 

40 εβδομαδες δεν υποτιθεται ειναι μια τελειομηνη κυηση? ο γιατρος μου θα σου ελεγε οτι ναι, εχει απλετο χρονο για να το κανει..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κορίτσια ο γιατρός μου έκανε εκτάκτως περίδεση στην 24 εβδομάδα ( το μωρό δεν θα ήταν βιώσιμο αν έβγαινε σε αυτή την εβδομάδα ) ο τράχηλος΄είχε μειωθεί πολύ και ο κίνδυνος αποβολής ήταν εξαιρετικά μεγάλος , είχα συσπάσεις συνεχώς αν και έπαιρνα φάρκακα.

Έμεινα στο κρεβάτι και παρόλα αυτά την 27 εβδομάδα είχα πολύ αιμοραγία και πήγα στο νοσοκομείο όπου έπαθα αποκόλληση πλακούντα και μου έκαναν αμέσως καισαρική. Ευτυχώς το μωρό ήταν βιώσιμο ,μπήκε στην μονάδα αμέσως και τώρα όλα καλά.

 

Μεγάλη περιπέτεια ! Κορίτσια πολύ προσοχή και ξεκούραση

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει καμμία κοπέλα που για προληπτικούς λόγους λόγω επεμβάσεων(απόξεση) να της εκανε ο γιατρός της;είμαι στην 12 εβδομάδα και πρέπει να το δω με τον γιατρό μου πάλι γιατί μέσα σε 1 μιση χρονο σχεδων έχω κάνει 4 επεμβάσεις/.2 αποξέσεις και 2 ενδοσκοπήσεις.από ποια βδομάδα είναι καλό να γίνει;

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεσποινα απ'οσο ξερω νομιζω πως εχεις πιθανοτητες να γυρισει παντως οσο περνανε οι εβδομαδες δυσκολευουν τα πραγματα . Ωστοσο τιποτα δεν αποκλειεται ( δες αναλογα θεματα εδω μεσα ) .

Ομως μπορεί το μωρο σου να ειναι ισχυρογνωμων σαν το δικο μου . Δεν θελει να γυρισει αναποδα βρε παιδι μου !! Αστειευομαι ευχομαι να γλυτωσεις την καισαρικη.

Fani νομιζω πως προληπτικα περιδεση γινεται σε γυναικες που εχουν ιστορικο προωρου τοκετου με ανωδυνη διαστολη του τραχηλου. Στη δικη σου περιπτωση ισως να ειναι αρκετος ο ελεγχος του τραχηλου στη διαρκεια της εγκυμοσυνης απο το γιατρο σου . Μπορει παρα τις επεμβασεις ο τραχηλος σου να ειναι ενταξει και να μη χρειαζεσαι επεμβαση.Η προληπτικη περιδεση γινεται περιπου 13η εβδομαδα. Για ολα αυτα βεβαια αυτος που ειναι αρμοδιος να απαντησει ειναι ο γιατρος σου .

Link to comment
Share on other sites

εαν διαβασετε επιστημονικες βιβλιογραφιες και επειδη το επαθα και εγω προσωπικα απαξ και ο τραχηλος ανοιξει περαν των 25 χιλ η αποφαση για περιδεση ειναι τοσο επικινδυνη για την εξελιξη της εγκυμοσυνης οσο και για την υγεια της ιδιας της εγκυου..η πιθανοτητα για λοιμωξεις, ενδομητριο θανατο και αλλα σχετικα οπως αναφερονται ειναι σε μεγαλα ποσοστα πιθανα.

Ο καθε ενας γιατρος αποφασιζει εκεινη τη στιγμη, εγω ειχα την τυχη να ερωτηθω κιολας παρολο που το μωρο αποφασισε μονο του τοτε τι να κανει..

 

Ολα καλα κοπελιες..καλη λευτερια σε ολες τις συμπασχουσες

 

Συμφωνώ μαζί σου! Και μένα με ρώτησε ο γιατρός μου και μ'ενημέρωσε σχετικά με τους κινδύνους και τις πιθανότητες. Απλά δεν μπορούσα με τίποτα να σκοτώσω το μωρό μου για να μην ρισκάρω τη δικιά μου υγεία από τη στιγμή που υπήρχαν πιθανότητες να πάνε όλα καλά, αφού δεν είχαν σπάσει τα νερά. Ήταν αυτονόητο για μένα πως το μόνο που είχε σημασία ήταν εκείνο (κι ας μην το είπα σε κανέναν). Ευτυχώς μέχρι στιγμής και οι 2 είμαστε καλά κι όταν κουνιέται στην κοιλιά μου (δηλ.σχεδόν συνέχεια) είμαι ευτυχισμένη όσο ποτέ.

Φιλάκια σε όλες!!!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

40 εβδομαδες δεν υποτιθεται ειναι μια τελειομηνη κυηση? ο γιατρος μου θα σου ελεγε οτι ναι, εχει απλετο χρονο για να το κανει..

 

 

Αυτό μου είπε και μένα, απλά εγώ είμαι αγχωτική! Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Φιλάκια.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κορίτσια ο γιατρός μου έκανε εκτάκτως περίδεση στην 24 εβδομάδα ( το μωρό δεν θα ήταν βιώσιμο αν έβγαινε σε αυτή την εβδομάδα ) ο τράχηλος΄είχε μειωθεί πολύ και ο κίνδυνος αποβολής ήταν εξαιρετικά μεγάλος , είχα συσπάσεις συνεχώς αν και έπαιρνα φάρκακα.

Έμεινα στο κρεβάτι και παρόλα αυτά την 27 εβδομάδα είχα πολύ αιμοραγία και πήγα στο νοσοκομείο όπου έπαθα αποκόλληση πλακούντα και μου έκαναν αμέσως καισαρική. Ευτυχώς το μωρό ήταν βιώσιμο ,μπήκε στην μονάδα αμέσως και τώρα όλα καλά.

 

Μεγάλη περιπέτεια ! Κορίτσια πολύ προσοχή και ξεκούραση

 

 

Με άγχωσες προς στιγμήν, αλλά τέλος καλό όλα καλά. Χαίρομαι πολύ που όλα είναι καλά τώρα. Καισαρική έκανες λόγω της κατάστασης;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπάρχει καμμία κοπέλα που για προληπτικούς λόγους λόγω επεμβάσεων(απόξεση) να της εκανε ο γιατρός της;είμαι στην 12 εβδομάδα και πρέπει να το δω με τον γιατρό μου πάλι γιατί μέσα σε 1 μιση χρονο σχεδων έχω κάνει 4 επεμβάσεις/.2 αποξέσεις και 2 ενδοσκοπήσεις.από ποια βδομάδα είναι καλό να γίνει;

 

Απ'ότι ξέρω καλό είναι να γίνεται η περίδεση για προληπτικούς λόγους μετά τον υπέρηχο της αυχενικής διαφάνειας.

Ρώτα βέβαια και το γιατρό σου που ξέρει καλά την περίπτωση σου.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!

Φιλάκια.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι ξέρω καλό είναι να γίνεται η περίδεση για προληπτικούς λόγους μετά τον υπέρηχο της αυχενικής διαφάνειας.

Ρώτα βέβαια και το γιατρό σου που ξέρει καλά την περίπτωση σου.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!

Φιλάκια.

σε ευχαριστώ κοπέλα μου να σαι καλά

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

'εκανα πριν 4 μερες προληπτική περίδεση.να ρωτήσω κάποια σαν εμενα ξεκίνησε αμέσως τα pre par μέχρι το τέλος ή τα σταματουσε και τα ξαναξεκινούσε;εγώ παίρνω και salospir μαζί έχει τύχει σε καμμία;

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα κοριτσακια!

πηγα την τριτη το πρωι και εκοψα την περιδεση και τωρα απλα περιμενω οποτε θελει η μικρουλα να βγει.θελω να ρωτησω τις μανουλες που ειχαν κανει περιδεση και την εκοψαν μετα απο ποσες μερες περιπου γεννησαν??

παρακαλω απαντηστε μου.

ειμαι λιγο αγχωμενη και ανυπομονη φυσικα να δω το μωρουλι μου!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια!

πηγα την τριτη το πρωι και εκοψα την περιδεση και τωρα απλα περιμενω οποτε θελει η μικρουλα να βγει.θελω να ρωτησω τις μανουλες που ειχαν κανει περιδεση και την εκοψαν μετα απο ποσες μερες περιπου γεννησαν??

παρακαλω απαντηστε μου.

ειμαι λιγο αγχωμενη και ανυπομονη φυσικα να δω το μωρουλι μου!

 

Γεια!

Τι σύμπτωση! Κι εμένα μου έκοψε την περίδεση τη Δευτέρα το βράδυ στο ιατρείο του όμως. Πώς σου φάνηκε σαν εμπειρία; Εγώ πόνεσα πολύ γιατί το ράμμα ήταν βαθειά και το έψαχνε κανά τέταρτο (το κυρίως κόψιμο δεν με πόνεσε καθόλου). Το κακό είναι ότι μου βρήκε μύκητες και την Τρίτη το βράδυ έβαλα ενδοκολπικό υπόθετο. Επίσης έχω λίγο αιματάκι. Εσύ πώς πας; Εμένα μου είπε ότι το πολύ 14/11 θα γεννήσω (τέλος 38ης εβδομάδας).:lol:

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΙ ΕΣΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ.

ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΤΗΝ ΕΝΙΩΣΑ.ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΙΧΑ ΛΙΓΟ ΡΟΖ ΑΙΜΑΤΑΚΙ.ΙΣΑ ΙΣΑ.ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ.ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 14 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΤΟ ΖΥΜΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΞΑΝΑ ΝΑ ΔΕΙ ΣΕ ΤΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Ο ΤΡΑΧΗΛΟΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΜΕΤΑ.ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ??

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

ηθελα να ρωτησω το εξης εχω κανει περιδεση στον 3 μηνα και σημερα που πηγα στον γιατρο για υπερηχο μου πε το εξης .οτι το μωρακι εχει κεφαλικη προβολη και το μηκος τραχηλου ειναι 2,8 εκατοστα.δεν βρηκε κατι ανησυχιτικο απλα θα ηθελε να ηταν εστω 3 εκατοστα ο τραχηλος και να ειμαι οσο μπορω πο ξαπλα οπως τωρα.βρε κοριτσια εγω γιατι ανησυχω;φοβαμαι για προωρο τοκετο.σας παρακαλω εξηγηστε μου αν εχει τυχει σε καμμια τετοιοσ τραχηλος και με ξαπλα τα βγαλε περα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Γεια σας κοριτσια!

πηγα σημερα στο προκαθορισμενο ραντεβου για υπερηχο και ο γιατρος μου ειπε πως το μηκος τραχηλου ειναι 3 εκ.Μου ειπε πως αν ηταν 3 εκ θα καναμε περιδεση.Μου ειπε τα κλασικα...ξαπλα ξαπλα ξαπλα...ευτυχως εχω την πεθερα μου απο κατω και με βοηθαει με την μικρη...αλλιως πολυ δυσκολα τα πραγματα..Τον ρωτησα αν μπορουμε να κανουμε περιδεση προληπτικα και μου ειπε πως κανουν στα 2 εκ.Περιδεση μπορεις να κανεις και μετα τις 22 εβδομαδες?Η αληθεια ειναι πως δεν προσεξα καθολου.Βεβαια μου ειπε πως επειδη εχω στο ιστορικο μου αποβολες και μια γεννα ο τραχηλος ειναι σιγουρα πιο μαλακος..Βασικα εχω ανυσηχησει πολυ..Δεν ξερω γιατι ειχα την εντυπωση πως ημουν αφθαρτη,ισως γιατι ειχα μια πολυ καλη εγκυμοσυνη.Ολες μου οι αποβολες ηταν 4-5-6 εβδομαδων.Τα αιτια δεν τα γνωριζω..ουφ..αυτα..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...