Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαρμελάδες


ateli

Recommended Posts

Καλή σας μέρα και καλό μήνα...

 

Έχω 12 ροδάκινα, τα οποία είναι τελείως άνοστα και δεν υπάρχει περίπτωση να τα φάμε. Επειδή όμως τα λυπάμαι και δεν θέλω να τα πετάξω, σκέφτηκα να τα κάνω μαρμελάδα. Ξέρει καμμιά να μου πεί πόση ζάχαρη κ πόσο νερό πρέπει να βάλω? Δεν έχω ξαναφτιάξει μαρμελάδα γενικά κ έτσι δεν έχω ιδέα για τις αναλογίες...Τα φώτα σας παρακαλώ...

:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαράκι θα πρέπει να ζυγίσεις τα ροδάκινα για να σου πω ακριβως ποση ζάχαρη πρεπει να βάλεις . Εμπειρικα και με το ματι ομως (οπως κανω εγω) 4-5 ροδάκινα μεγεθος μπαλακι τέννις ειναι 1 κιλο . Αν ειναι τετοια τα δικά σου τοτε εχεις περιπου 3 κιλά ροδάκινα .

 

1ος τρόπος

 

3 κιλά ροδάκινα

1,5 κιλό ζάχαρη

2 ποτήρια νερό

Χυμό απο ενα λεμόνι

 

Καθαριζεις και ξεκουκουτσιάζεις τα ροδάκινα . Τα κοβεις μικρα κομματακια και τα βάζεις να βρασουν με την ζάχαρη και το νερό σε χαμηλή φωτια . Ανακατεύεις τακτικα και προσέχεις μην κολλησουν . Μολις ειναι έτοιμη προσθέτεις το χυμό λεμονιού .

 

2ος τρόπος

 

3 κιλα ροδάκινα

2 κιλά ζάχαρη

χυμο λεμονιού

 

Αυτος ο τροπος ειναι για ώριμα ροδάκινα . Καθαριζεις κλπ τα κοβεις κομματακια και τα βάζεις σε στρωσεις εναλαξ με ζάχαρη σε μια λεκανη . Τα αφηνεις ενα βραδυ και το πρωι (αφου έχουν βγαλει το ζουμακι τους) τα βραζεις ολα μαζι για περιπου 1 ώρα ή παραπάνω μεχρι να δεσει . Προσθέτεις τον χυμο λεμονιού .

 

3ος τροπος ευκολος

 

3 κιλά ροδάκινα

1,5 κιλό ζάχαρη

χυμο λεμονιού

 

Καθαριζεις κλπ τα κοβεις κομματακια και τα ριχνεις λιγα λιγα στο μούλτι . Τα χτυπας να λιώσουν και μετά τα βραζεις με την ζάχαρη ως ότου να δέσουν καλά .

 

Καλωφαγωτα :)

 

Σημειωση : Αν δεν ειναι νοστιμα και μυρωδατα ...δεν θα ειναι νοστιμη και η μαρμελαδα :(

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λαμπρινή μου, σε ευχαριστώ πάρα πολύ....

Με έσωσες... :D:D:D

Τα λυπάμαι μωρέ να τα πετάξω...

Ψιλοώριμα είναι...

Θα κάνω αύριο ή μεθαύριο την μαρμελάδα κ θα σου πώ αν βγήκε καλή...

Λές επειδή είναι άνοστα να γίνει μάπα?

Τεσπα... θα δείξει...

Θα σε ενημερώσω...

Και πάλι ευχαριστώώώώώώώώ...

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι σιγουρα θα γινει πολυ καλυτερη απο αυτες του εμποριου . Απλα μπορει να μην ειναι τοσο μυρωδάτη :)

Ελπιζω να γινει νοστιμη και να την πετυχεις :) Καλη επιτυχια !!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν είναι άνοστα και άοσμα τα φρούτα, διαλύω στο μίγμα μια βανίλια για άρωμα. Μετά, σε μια συνταγή είδα ότι έβαζαν στη μαρμελάδα μια ιδέα βιτάμ, το δοκίμασα και ήταν αρκετά νόστιμο.

Δεν ξέρω αν ενδείκνυται να αντικαταστήσεις μέρος από τη ζάχαρη με ακατέργαστη ζάχαρη ή μέλι, πιστεύω ότι θα την έκαναν πιο πικάντικη αλλά δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το βιταμ/βουτυρο βοηθάει να μην πιτσιλαει η μαρμελαδα :)

 

Τι μαθαίνει κανείς!

Παλιά έφτιαχνα καζάνια μαρμελάδα με μια κλασική συνταγή, μετά βαρέθηκα αλλά πρόσφατα πήρα αρτοπαρασκευαστή που φτιάχνει μαρμελάδα και επωφελήθηκα. Οπότε δεν είχα την ευκαιρία να δω διαφορά στο πιτσίλισμα, η αλήθεια ήταν ότι ήταν η πιο "καθαρή" μαρμελάδα που έκανα ποτέ :cool:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Πρέπει να σας πληροφορήσω ότι η μαρμελάδα έγινε ΥΠΕΡΟΧΗ, ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ.

Γλύφουμε κ τα δάχτυλά μας δηλαδή... :D:D:D

 

Λαμπρινή μου, σε ευχαριστώ πάρα πολύ...

Έκανα την 1η συνταγή κ βγήκε τέλεια, αν και ξεχείλισε κ χύθηκε το μισό ζουμί σχεδόν (είχε ξυπνήσει η μπέμπα κ την θήλαζα κ δεν σκέφτηκα να πω στον άντρα μου να βλέπει την μαρμελάδα), πρόλαβε όμως ο άντρας μου κ την έσωσε κ παρεπιπτόντως μου καθάρισε κ την κουζίνα που είχε γίνει χάλια από τα σιρόπια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νοικοκυρουλες μουυυυ :)

Εχω βανιλιες..ξερετε αυτα τα μαυρα στριγγυλα φρουτα!!

μου ειπανε οτι κανουν υπεροχη μαρμελαδα..

εχει καμια σας συνταγη ?????????

Με σωζετεεε σματςςςςςς :D

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Σπιτικές Μαρμελάδες - Τι πρέπει να ξέρετε:

 

Να χρησιμοποιείτε πάντα φρούτα χωρίς ψεγάδια, ώριμα αλλά όχι πολύ μαλακά. Εάν τα φρούτα σας είναι παραγινομένα, η μαρμελάδα μπορεί να μουχλιάσει.

Όλα τα φρούτα πρέπει να τα πλένετε πολύ σχολαστικά.

Τα σκληρά φρούτα αφήστε τα να σιγοβράσουν για λίγη ώρα πριν βάλετε τη ζάχαρη. Έτσι θα μαλακώσουν και θα βγάλουν και την πηκτίνη τους.

Η πηκτίνη βρίσκεται κυρίως στα κουκούτσια και τη φλούδα. Εφόσον δεν τα χρησιμοποιείτε, μια καλή ιδέα είναι να τα βάλετε σε ένα τούλι, να τα δέσετε και να τα αφήσετε να βράσουν για λίγη ώρα μαζί με τα φρούτα.

Η μαρμελάδα είναι έτοιμη όταν η θερμοκρασία βρασμού φτάσει τους 104-105°C. Μην την αφήσετε να βράσει παραπάνω από όσο χρειάζεται γιατί θα χαλάσει και ίσως ζαχαρώσει.

Εάν δεν έχετε θερμόμετρο, κάντε το τεστ του κρύου πιάτου. Βάλτε δύο πιατάκια στην κατάψυξη. Βάλτε πάνω στο ένα πιατάκι 1 κ.γ. μαρμελάδα. Βάλτε το ξανά στην κατάψυξη για ένα λεπτό. Βγάλτε το και προσπαθήστε να κάνετε μια γραμμή στη μαρμελάδα, με το δάχτυλό σας. Αν μπορείτε να κάνετε τη γραμμή χωρίς να προσπαθεί η μαρμελάδα να ξαναενωθεί, τότε είναι έτοιμη! (Το άλλο πιατάκι είναι για την περίπτωση που δεν πετύχει το πρώτο. Τότε θα συνεχίσετε με το δεύτερο, μετά από λίγη ώρα). Όση ώρα δοκιμάζετε, βγάλτε τη μαρμελάδα από τη φωτιά, για να μην παραβράσει.

Τα βαζάκια σας να είναι αποστειρωμένα και να κλείνουν καλά. Βάλτε τη μαρμελάδα στα βάζα όσο είναι ακόμα καυτή, κλείστε τα και γυρίστε τα ανάποδα μέχρι να κρυώσουν. Έτσι θα κλείσουν αεροστεγώς. Μόνο εάν έχετε αφήσει μεγάλα κομμάτια φρούτου ή φλούδας (στα πορτοκάλια ας πούμε) μην την κλείσετε αμέσως, γιατί τα κομμάτια θα ανέβουν όλα στην επιφάνεια. Αφήστε τη να κρυώσει λίγο και μετά ανακατέψτε και βάλτε στα βάζα.

Οι καλά κλεισμένες μαρμελάδες θα διατηρηθούν σε ξηρό,σκοτεινό και δροσερό μέρος μέχρι και ένα χρόνο. Αφού τις ανοίξετε, βάλτε τις στο ψυγείο όπου θα διατηρηθούν για 6 μήνες περίπου.

Εάν η μαρμελάδα σας μουχλιάσει καλό είναι να την πετάξετε αμέσως. Κανονικά δεν πρέπει ούτε να πετάμε το πάνω στρώμα και να τρώμε το υπόλοιπο.

 

Πηκτίνη

Η μαρμελάδα για να πήξει χρειάζεται πηκτίνη. Κάποια φρούτα έχουν πολύ πηκτίνη και κάποια σχεδόν καθόλου.

Φρούτα με πολύ πηκτίνη είναι

Μήλα, δαμάσκηνα, πορτοκάλια, μανταρίνια, γκέιπφρουτ, λεμόνια.

Μεσαία ποσότητα πηκτίνης περιέχουν τα

Βερίκοκα, κυδώνια

Μικρή ποσότητα πηκτίνης έχουν τα

κεράσια, βύσσινα, σταφύλια, πεπόνια

Ελάχιστη ποσότητα περιέχουν τα

νεκταρίνια, φράουλες, ροδάκινα, αχλάδια, σύκα

 

Εάν τα φρούτα λοιπόν που διαλέξατε για τη μαρμελάδα σας δεν περιέχουν αρκετή πηκτίνη, μπορείτε να προσθέσετε λίγα με υψηλή περιεκτικότητα όπως τα πορτοκάλια ή τα μήλα. Επίσης κυκλοφορεί στο εμπόριο ειδική ζάχαρη για μαρμελάδες που περιέχει πηκτίνη. Εάν τη χρησιμοποιήσετε, να ξέρετε πως η μαρμελάδα θα χρειαστεί πολύ λιγότερο βράσιμο.

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Μαρμελάδα Μανταρίνι

 

Υλικά

2 κιλά μανταρίνια ή κλημεντίνες

2 κιλά ζάχαρη

1 λεμόνι (το χυμό του)

 

Εκτέλεση

Πλένετε σχολαστικά τα μανταρίνια, αφαιρείτε το κοτσανάκι τους και τα κόβετε στα τέσσερα (με το φλούδι).

Σε μια μεγάλη κατσαρόλα με νερό που βράζει, ρίχνετε μέσα τα φρούτα, τα αφήνετε να πάρουν 1-2 βράσεις και τα σουρώνετε.

Ξαναγεμίζετε την κατσαρόλα με νερό και επαναλαμβάνετε το 2ο βήμα για να φύγει η πικρίλα των φρούτων.

Aφού σουρώσετε τα μανταρίνια, τα αφήνετε να κρυώσουν, και αν έχουν κουκούτσια, πιέζετε κάθε τέταρτο ελαφρά για να φύγουν.

Στη συνέχεια, ψιλοκόβετε τα μανταρίνια σε τετραγωνάκια.

Για κάθε φλιτζάνι μανταρίνια που ρίχνετε στην κατσαρόλα, υπολογίζετε 1 φλιτζάνι ζάχαρη. Bάζετε, δηλαδή, εναλλάξ μανταρίνια και ζάχαρη.

Bάζετε την κατσαρόλα σε πολύ χαμηλή φωτιά μέχρι να λιώσει η ζάχαρη και να βγάλουν τα φρούτα το χυμό τους, ανακατεύοντας τακτικά.

Bράζετε τη μαρμελάδα σε μέτρια φωτιά για 10 λεπτά και στο τέλος προσθέτετε το χυμό του λεμονιού, ανακατεύετε καλά και αφήνετε τη μαρμελάδα να «κάτσει» για 24 ώρες.

Tην επομένη, βάζετε τη μαρμελάδα να πάρει βράση για άλλα 5 λεπτά και την αφήνετε να κρυώσει.

Γεμίζετε τα βάζα με την κρύα μαρμελάδα.

 

Καλή επιτυχία!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφροδιτη, να σε ρωτησω, τα μανταρινια αφου τα βρασεις τις 2 πρωτες φορες να φυγει η πικριλα μετα ειπες βγαζεις τα κουκουτσια, αλλα με τα φλουδια τι γινεται??

Link to comment
Share on other sites

Ateli την φλούδα δεν την πειράζεις ... με την φλούδα θα τα βράσεις , μπορείς να τα κόψεις και ροδέλες πρώτα , και μετα μικρότερα κομμάτια.

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εκανα τη μαρμελαδα. Βγηκε λιγο με μια ελαφρως πικρη γευση, αλλα νομιζω ειναι νοστιμη. Εχω την εντυπωση οτι θα κανει πολυ ωραια παστα φλωρα!

Link to comment
Share on other sites

Ατελι ναι είναι πικρή και η μαρμελάδα πορτοκάλι επίσης ...

μου ταιριάζει ετσι οπως το σκέφτομαι και σε τσιζ κεικ πολυ ... :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Καλα, εφτιαξα παστα φλωρα με τη μαρμελαδα μανταρινι. Το συνιστω, η καλυτερη παστα φλωρα που εχω φαει, η μαρμελαδα της εδινε αλλη γευση!! Θα δοκιμασω και το τσιζκεικ Αφροδιτη!

Link to comment
Share on other sites

με ξεσήκωσες Ατελι ... θα φτιάξω και εγώ :lol:

και σκεφτομαι να δοκιμάσω γλυκο πορτοκάλι με ολοκληρες ημικυκλικές φέτες , μου εστειλαν ενα βάζο και τρελάθηκα!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, ξεχασα να σας πω οτι η βαση της παστα φλωρας που εφτιαξα επειδη δεν ειχα πολυ χρονο, ειπα να την κανω βαση για ταρτα! Και εβαλα (δεν θυμαμαι ακριβως τις ποσοτητες, θα τις δω και θα επανελθω) μονο λιγο βουτηρο, αλευρι, λιγο αλατι και ενα αυγο (θα μπορουσα να μην βαλω). Εγινε φοβερη! Τραγανη, νοστιμη και πολυ γρηγορη!!! Αν θελετε να δω ακριβως τη συνταγη και θα σας γραψω!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κοριτσια, συγγνωμη που αργησα! Γραφω τη συνταγη για την βαση της παστα φλωρας που επαναλαμβανω θεωρειται βαση ταρτας και χρησιμοποιειται και για μηλοπιτα και για κανονικη ταρτα με φρουτα απο πανω. Θα γραψω τα υλικα για 1 δοση αλλα να κανετε 2 περιπου γιατι αλλιως βγαινει πολυ λεπτη.

200 γρ. αλευρι (κοσκινισμενο), 1 πρεζα αλατι, 100 γρ βουτυρο (σοφτ) παγωμενο σε κυβους (ή κομματακια μικρα), 1/2 φλ ζαχαρη και 1 αυγο για να δεσει. (Αν δεν θελετε αυγο το εχω κανει και με λιγο παγωμενο νερο, ριχνω στο μειγμα σιγα σιγα και οσο παρει).

Βαζετε το αλευρι με τη ζαχαρη, αλατι και ριχνετε τα κυβακια βουτυρο και αρχιζετε να το δουλευετε με το χερι. Θα γινει γρομπαλακια, μην αγχωθειτε, ετσι πρεπει , οταν θα ριξετε το αυγο μετα (ή το νερο) θα δεσει.

Τη βαζετε στο ψυγειο να ξεκουραστει λιγο.

Μετα την ανοιγετε με το χερι σιγα σιγα να παει παντου στο ταψι (ή στην ταρτιερα). Για παστα φλωρα, την βαζετε να ψηθει πρωτα για 20 περιπου λεπτα αναλογα και με το φουρνο) και μετα βαζετε τη μαρμελαδα απο πανω για περιπου 10 (μπορει και λιγοτερο).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...