Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ


Recommended Posts

καλημέρα κορίτσια,

είμαι πάρα πολυ στεναχωρημένη μιας και στις τελευταίες μου εξετάσεις στο euromedica κρήτης μου βρήκαν ότι έχω κολλησει τοξόπλασμα.

Είμαι στον 5ο μήνα ( 22η εβδομάδα) και πρ΄ν από 1 μηνα που ξαναέκανα τις εξετάσεις ήταν πεντακάθαρες.

 

Το κλάμα που έχω ρίξει αυτές τις ημέρες δεν περογράφεται.

Πήγα στο ΠΠΓΝΗ ( πανεπιστημιακό νοσοκομείο κρήτης) και φσικά μου πήραν αίμαι για να γίνει διασταυρωση, η οποία όμως εξέταση θα βρεί ΑΚΟΥσΝ ΑΚΟΥΣΟΝσε 20 ημέρες.

ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΛΑΙΨΩ 20 ΗΜΕΡΕΣ?????????????????????

 

Ενώ η γιατρός μου μου είπε ότι απλά θα χρειαστί να πάρω φάρμακα μέχρι και την γέννα, εγώ έχω πανικοβληθεί και δεν ξερω..... θα είναι καλά το μωράκι μου αυτό το διάστημα?? θ πάνε όλ ακλα΄?

 

και να πείς ότι δεν πρόσεχα, όλα μεσα στην αποτείρωση τα είχα. μέχρι και τα σαλατικά μετά από σχολαστικότατο ( α, ρε ΕΥΔΑΠ!!!!!) πλύσιμο τα άφηνα και 20 λεπτά στο ξύδι να απολυμανθούν.

 

Τι να κάνω τι να πώ δεν ξέρω, είναι πολύ προβληματισμένη και κλαμμένη.

 

Πείτε μου κάτι να ανακουφιστώ γιατί τα έχω πάιξει κυριολεκτικά.

Ευχαριστώ.

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μην αγχώνεσαι και όλα καλά θα πάνε. Πάντως και αυτό το 20 μέρες...σε σκοτώνει. Η μικροβιολόγος μου δούλευε παλιά εκεί και επειδή είχα και γω λίγο ψηλή τιμή μου είπε να πάω, αλλά ο γιατρός μου μου έιπε να πάω στο Μητέρα πρώτα και αν χρειαστει θα πάω και εκεί. Ευτυχώς ήταν αρνητικό. Αλλά και συ μήπως να πας και αλλού ενδιάμεσα? Δεν υπάρχει περίπτωση λάθους? Γιατί εμένα μου έχουν βρεί κατά καιρούς κάτι κουλές μετρήσεις σε άλλες εξετάσεις...στην Ιεράπετρα βέβαια,εκεί που πήγες δε ξέρω βέβαια. Πάντως στο Μητέρα Ηρακλείου βγαίνει την άλλη μέρα. Εδώ που τις κάνω εγώ 3-4 μέρες.

 

Στο Πανεπιστημιακό μου έχουν πει ότι είναι εξειδικευμένοι σε αυτή την εξέταση πάντως και γίνεται αυτού του είδους η μέτρηση μόνο εκεί και στη Γαλλία. Τι να πω...πάντως θα σε σκάσουν κοπέλα μου!!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

μην πανικοβαλεσαι!κατ αρχην δεν ειναι σιγουρο οτι θα κολλησει και το μωρακι σου,με τα φαρμακα ολα θα πανε καλα ,αρχισε το ομως το φαρμακο το συντομοτερο!

θα σου ελεγα αν δεν μπορουν να βγουν τα αποτελεσματα συντομα να πας να την κανεις και αλλου.το επικινδυνο ειναι αν κολλησεις το πρωτο τριμηνο ,μετα οι κινδυνοι μειωνονται αισθητα!

ελπιζω ολα να πανε καλα! :)

Link to comment
Share on other sites

Αφροδιτάκι μου, μη στενοχωριέσαι και μην αγχώνεσαι. Το κ@λοταξόπλασμα είναι πολύ ύπουλο και κάνει την εμφάνισή του εκεί που δεν το περιμένεις. Όσο και να προσέχεις, όσο καλά και να απολυμαίνεις φρούτα και λαχανικά, όσο και να αποφεύγεις τα ζώα μπορεί να σου συμβεί. Άκου τη γιατρό σου και μην ανησυχείς. Όλα θα πάνε καλά!!!

 

Σου εύχομαι υπομομή για το επόμενο 20ήμερο, μακάρι τα νέα να είναι ανατρεπτικά με τον πιο ευχάριστο τρόπο και να φέρεις ένα χαρούμενο και υγειέστατο παιδάκι στο νησί μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τη μικροβιολόγο μου τηλέφωνο και μου είπε ότι στο ΠΠΓΝΗ στέλνουν τα αμφίβολα. Μήπως και σένα είναι αμφίβολο? Και κανονικά το πόσες μέρες κάνει εξαρτάται και από πότε δίνεις αίμα. Αν έτυχε την μέρα που πήγες να έχουν αρχίσει τα αντιδραστήρια, πας με τα επόμενα αίματα για ανάλυση. Μάλλον έπεσες σε κάτι τέτοιο γιατί μου λέει ότι θέλει περίπου καμιά βδομάδα το αντιδραστήριο. Υπομονή πάντως...!!!Αν και τι σου λέω τώρα....και γω μόνο με την αμφιβολία είχα τρελαθεί. Μέχρι να μιλήσω με το γιατρό να μου πει ότι όλα είναι καλά ήμουν έτοιμη να πέσω κάτω..! Ελπίζω η επόμενη μέτρηση να είναι εντάξει!! Και ακόμα και να έχεις τοξόπλασμα δεν είναι και τόσο τραγικό. Έχω ακούσει ότι αντιμετωπίζεται!!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επισης να ρωτησει την γιατρο σου μηπως πρεπει να αυξησεις την δοση του φυλλικου οξεως γιατι το φαρμακο κατα του τοξοπλασματος μειωνει το φυλλικο οξυ και δεν ειναι καλο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ βρε κορίτσια, αλλά τι να πώ,, βέβαια θα συμφωνήσω και εγώ με τη rosalita ότι και εμένα εκει που πήγα , άλλη μια φορά μου έβγαλαν κάποιες μετρήσεις σε εξετάσεις αρκετα κουφές και εκτός από το άγχος μου , έπρεπε να τρέχω σαν παλαβή στο Πανεπιστημιακό να κάνω εξετάσεις. οι οποίες ηταν καλές τελικα.

Τι να πώ, μάλλον φταίω και εγώ που ξαναπήγα στο συγκεκριμένο διαγνωστικό κέντρο πάλι και την πάτησα.

μακαρι να έχουν κάνει παλι λάθος , και εγώ εκτός το ότι δεν θα τους ξεχ**ω από την χαρά μου που θα είναι όλα καλά, απλά δεν θα ξαναπατήσω τα πόδια μου ούτε από το απέναντι πεζοδρόμιο. ( τα καντιλάκια μου όμως θα τα πώ......)

 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΠΟ ΚΡΗΤΗ ΠΡΟΣΟΧΗ..... ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΑΣ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ..

 

όπως λένε και οι αμερικάνοι better safe than sorry!!!

τι να πώ θα δω μηπως και βρώ κανένα να την "σπρώξει" την εξετασούλα μου να βγεί λίγο νωρίτερα.....

 

αλλά αυτό που με εγχ΄νει είναι όλες αυτές οι παρεέργειες οι οποίες μπορεί να επηρρεάσουν το μωράκιμου και απο τις οποίες πρκαλούνται λέει πλλές βλάβες στο μωρό. .

υπάρχει πιθανότητα να έχω κολλησει εγώ και όχι το μωρό?

αν έχει κολήσει τί γινεται?

τα φαρμακάκια που θα πάρει θα το επηρρεάσουν και πόσο?

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

.....

 

αλλά αυτό που με εγχ΄νει είναι όλες αυτές οι παρεέργειες οι οποίες μπορεί να επηρρεάσουν το μωράκιμου και απο τις οποίες πρκαλούνται λέει πλλές βλάβες στο μωρό. .

υπάρχει πιθανότητα να έχω κολλησει εγώ και όχι το μωρό?

αν έχει κολήσει τί γινεται?

τα φαρμακάκια που θα πάρει θα το επηρρεάσουν και πόσο?

 

Ένα στα 2000 έμβρυα μπορεί να προσβληθεί από τοξόπλασμα στις περιπτώσεις πρωτομόλυνσης της εγκύου. Η πιθανότητα μόλυνσης του εμβρύου αυξάνεται ανάλογα με την ηλικία της εγκυμοσύνης. Στο μεγαλύτερο ποσοστό προσβάλλεται ο πλακούντας και εκεί σταματάει η λοίμωξη χωρίς να προχωρήσει σε μόλυνση του εμβρύου, το οποίο κινδυνεύει να μολυνθεί κυρίως κατά την διάρκεια του τοκετού.ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΣΤΟ ΝΕΟΓΝΟ:

Το πιθανότερο σύμπτωμα στην συγγενή τοξοπλάσμωση είναι η χοριοαμφιβληστροειδίτιδα. Το νεογνό σε μικρότερη πιθανότητα μπορεί να παρουσιάσει ηπατοσπληνομεγαλία, νευρολογικά προβλήματα με ενδοκρανιακές ασβεστώσεις, υδροκεφαλία, μικροκεφαλία καταρράκτη, μικροφθαλμία, οπτική ατροφία, άλλη ομάδα νεογνών μπορεί να παρουσιάσει υπολειπόμενη ανάπτυξη ίκτερο, αναιμία, λεμφαδενίτιδα, πυρετό ή υποθερμία, σπασμούς, εμέτους, διάρροια και πνευμονία.

 

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Όταν οι μετρήσεις στο αίμα είναι θετικές πριν από την εγκυμοσύνη, ακόμα και αν η λοίμωξη έγινε λίγο πριν την σύλληψη, δεν χρειάζεται θεραπεία.

 

Η σπιραμυκίμη θεωρείται το φάρμακο εκλογής σε δόση 3 gr την ημέρα. Συχνά μπορεί να συμπληρωθεί η αγωγή με πυριμεθαμίνη ή σουλφαδιαζίνη οι οποίες χρησιμοποιούνται και μόνες τους. Στις ΗΠΑ η θεραπεία εκλογής είναι ο συνδυασμός πυριμεθαμίνης με ή χωρίς σουλφαδιαζίνη.

Στο πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης το φάρμακο εκλογής είναι η πυριμεθαμίνη. Η πυριμεθαμίνη είναι ανταγωνιστής τους φυλικού οξέος και ενοχοποιείται για τερατογένεση στο έμβρυο, αυτό μας υποχρεώνει να καλύψουμε την ασθενή με παράλληλη λήψη φυλικού οξέος.Μετά το μέσον και προς το τέλος της εγκυμοσύνης το φάρμακο εκλογής είναι η σουλφαδιαζίνη που παρουσιάζει όμως σαν επιπλοκή πυρηνικό ίκτερο.

Οι στατιστικές μελέτες της αποτελεσματικότητας των θεραπευτικών σχημάτων παρουσιάζονται στην βιβλιογραφία αντικρουόμενες.

 

Πρέπει να επισημάνουμε στον παιδίατρο-νεογνολόγο την λοίμωξη της μητέρας από τοξόπλασμα για να προγραμματίσει την εργαστηριακή διερεύνηση του νεογνού και να του χορηγήσει την κατάλληλη θεραπεία.

 

 

Πηγή :http://www.gynecology.gr

Link to comment
Share on other sites

Αγγελική τώρα με έστειλες........

 

θ βάλω λητούς και δεμενουν να βγεί η εξέταση αυριο, δεν με νοίάζει να γίνω εγώ αντιδραστήριο...........

γιατί με αυτά πυ διάβασα έγινα ηφαίστιο.................

ΟΥΦ.

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Αγγελική τώρα με έστειλες........

 

θ βάλω λητούς και δεμενουν να βγεί η εξέταση αυριο, δεν με νοίάζει να γίνω εγώ αντιδραστήριο...........

γιατί με αυτά πυ διάβασα έγινα ηφαίστιο.................

ΟΥΦ.

 

δεν ηθελα να σε τρομαξω αλλα καλυτερα να ξερεις τι εχεις να αντιετωπισεις

και πως, παρα να εισαι σε αγνοια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή μου φαίνεται λίγο δύσκολο να βγει η εξέταση νωρίτερα πήγαινε και στο μητέρα. 40 ευρω είναι και την άλλη μέρα τις παίρνεις. Μπορεί να βγουν καλές και να ησυχάσεις κάπως! Αν πάλι βγουν θετικές δε θα'χεις αμφιβολία για το αποτέλεσμα του πρώτου εργαστηρίου. Πάντως η μικροβιολόγος μου είπε ότι δεν αρχίζεις θεραπεία έται απλά. Κάνεις και περαιτέρω εξετάσεις και ο γιατρός κρίνει μετα τι θεραπεία θα σου χορηγήσει.Πάντως μη σκέφτεσαι τα χειρότερα!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε πήγαινε σε ιδιωτικό διαγνωστικό. Δεν είμαι σίγουρη για το αν θα το έχουν σε μια μέρα, εμένα θέλουν 4-5 αλλά σίγουρα ΠΟΛΥ καλύτερα από 20. Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Και εγώ καθε 6 βδομάδες κάνω εξετάσεις...

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη, κάνετε κάθε μήνα εξετάσεις για τοξόπλασμα? Εγώ έκανα μία φορά στην αρχή της πρώτης εγκυμοσύνης, δεν έχω αντισώματα, και κανένας γιατρός (και έχω γνώμες από πολλούς) δεν μου είπε να ξανακάνω. Τρελλάθηκα τώρα....

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, κάνετε κάθε μήνα εξετάσεις για τοξόπλασμα? Εγώ έκανα μία φορά στην αρχή της πρώτης εγκυμοσύνης, δεν έχω αντισώματα, και κανένας γιατρός (και έχω γνώμες από πολλούς) δεν μου είπε να ξανακάνω. Τρελλάθηκα τώρα....

 

καθε μηνα δεν κανεις,αλλα 2-3 φορες κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης καλο ειναι να γινετε!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, κάνετε κάθε μήνα εξετάσεις για τοξόπλασμα? Εγώ έκανα μία φορά στην αρχή της πρώτης εγκυμοσύνης, δεν έχω αντισώματα, και κανένας γιατρός (και έχω γνώμες από πολλούς) δεν μου είπε να ξανακάνω. Τρελλάθηκα τώρα....

 

και εγω το ιδιο μια φορα μονο εκανα μηπως να ξανακανω???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα πριν μείνω έγκυος καλού κακού και δεν είχα αντισώματα. Μετά η γυναικολόγος στις πρώτες αιματολογικες (ενός μήνα και κάτι ήμουν) ήθελε να το ξανατσεκάρει και μου είπε πως 2-3 φορές ακόμη θα το ξανακοιτάξουμε. Είναι πολύ σημαντικό και στην τελική αφού κάνουμε που κάνουμε αιματολογικές τακτικά ας το κοιτάμε και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρώτησα και την μικροβιολόγο που πάω αλλά και τον γιατρό μου αν πρέπει να ξανακάνω. Μου είπαν ότι δεν υπάρχει λόγος γιατί θα είχα συμπτώματα αν είχα κολλήσει. Θα έκανα σίγουρα πυρετό.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ:

Συνήθως η μόλυνση είναι ασυμπτωματική ή παρουσιάζει σημεία κόπωσης, μυϊκούς πόνους και διόγκωση λεμφαδένων.

 

Πηγή :http://www.gynecology.gr

 

 

Η τοξοπλάσμωση είναι μια νόσος που οφείλεται στη μόλυνση από ένα παράσιτο-κοκκίδιο, το Toxoplasma gondii. Συνήθως, η μόλυνση υγιών ενηλίκων ή παιδιών είναι ασυμπτωματική ή οδηγεί μόνο σε ελαφρά και παροδικά συμπτώματα. Ατομα όμως με συνυπάρχοντα σοβαρά προβλήματα υγείας, που βρίσκονται σε ανοσοκαταστολή (μειωμένη αμυντική ικανότητα), κινδυνεύουν να εκδηλώσουν σοβαρά συμπτώματα της νόσου. Αν μια υγιής γυναίκα προσβληθεί από τοξοπλάσμωση, τότε το πιο πιθανό είναι να μην εκδηλώσει κανένα σύμπτωμα. Αν η ίδια γυναίκα μείνει έγκυος αργότερα στη ζωή της, τότε πάλι δεν φαίνεται να αντιμετωπίζει πρόβλημα ούτε η ίδια ούτε το έμβρυο. Η μόλυνση όμως μιας εγκύου για πρώτη φορά στη ζωή της έχει πιθανό αποτέλεσμα το παράσιτο να περάσει τον πλακούντα και να μολύνει το έμβρυο. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να έχουμε σοβαρές επιπλοκές, όπως αποβολή ή πρόωρο τοκετό, με ενδεχόμενο σοβαρά νευρολογικά προβλήματα του εμβρύου.

 

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 04/12/2007

Link to comment
Share on other sites

κάλλιο γα'ι'δουρόδενε παρά γα'ι'δουρογύρευε!!!

 

Δε χάνεις τίποτα όταν πας για τη συνηθισμένη εξέταση αίματος κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης να πεις στη/στον μικροβιολόγο πως θελεις να τσεκάρεις και για τοξόπλασμα.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι η τοξοπλάσμωση;

Η τοξοπλάσμωση είναι παρασιτικό νόσημα των ζώων και του ανθρώπου και οφείλεται στο πρωτόζωο παράσιτο Toxoplasma gondii

 

Πόσο διαδεδομένη είναι η νόσος;

 

Είναι μια συχνή μόλυνση, προ πάντων στις χώρες με χαμηλό επίπεδο σε κοινωνικό οικονομικό και υγειονομικό επίπεδο. Στην Ευρώπη συναντάται συχνά: Εάν ένας αμερικανός πολίτης έχει 10-15% πιθανότητα να μολυνθεί , στην Ιταλία για παράδειγμα, το ποσοστό φτάνει το 40-50%.

 

Πως μετατίδεται;

 

Μεταδίδεται συνήθως με την κατανάλωση ωμού ή μισοψημένου κρέατος μόσχου, προβάτου, χοίρου, μολυσμένων και όχι καλά πλυμένων χόρτων λαχανικών και φρούτων.

 

Η λοίμωξη από τοξόπλασμα μπορεί να προκληθεί και από κατάποση ωοκύστεων που προέρχονται από τον αναπαραγωγικό κύκλου του πρωτόζωου στο έντερο της γάτας, οι οποίες αποβάλλονται με τα κόπρανά της. Μετά την κατάποση, απελευθερώνονται στον εντερικό αυλό του ανθρώπου από τις ωοκύστεις αυτές παράσιτα, τα οποία διασπείρονται στα διάφορα όργανα και ιστούς μέσω της κυκλοφορίας - μεταξύ των οποίων και στον πλακούντα - και εισβάλλουν σε εμπύρηνα κύτταρα σε όλα τα μέρη του σώματος της μητέρας, αλλά και στο έμβρυο. Οι γάτες μπορούν να μεταδώσουν το τοξόπλασμα μόνο για μερικές εβδομάδες , κατά την διάρκεια της οξείας μόλυνσης. Στην συνέχεια δεν αποτελούν κίνδυνο. Φυσικά μια γυναίκα σε εγκυμοσύνη δεν μπορεί να γνωρίζει αν μια γάτα έχει περάσει ή περνάει εκείνη την περίοδο την μόλυνση και πρέπει να λάβει προφυλάξεις.

 

Πως γίνεται αντιληπτή η μόλυνση;

 

Στο 90% των περιπτώσεων δεν δίνει τα σημάδια, υπάρχει όμως ένα 10% που θα εμφανίσει πυρετό και πρήξιμο των αυχενικών λεμφαδένων. Στο 30% των ανθρώπων με μόλυνση από τοξόπλασμα είναι πιθανόν να εμφανιστούν στους επόμενους 12 μήνες από την μόλυνση αλλοιώσεις στα μάτια ή κύστεις τοξοπλάσματος , μυοκαρδίτιδα, μηννιγοεγκεφαλίτιδα, ηπατίτιδα κ.α.

 

Πώς γίνεται διάγνωση για την τοξοπλάσμωση;

 

Η διάγνωση της τοξοπλάσμωσης γίνεται με την ανίχνευση στον ορό των δεικτών IgM, IgG, και IgE, (ELISA).

 

Είναι επικίνδυνη η μόλυνση

την περίοδο της εγκυμοσύνης;

 

Η εγκυμονούσα δεν διατρέχει κίνδυνο αλλά δεν μπορεί να ειπωθεί το ίδιο για το έμβρυο, το οποίο μπορεί να παρουσιάσει σοβαρά προβλήματα όπως προβλήματα στο νευρικό σύστημα, στην όραση και να καθυστερήσει η σωματική ή η διανοητική του ανάπτυξη.

 

Η μελλοντική μητέρα μπορεί να μεταβιβάσει τη μόλυνση στο παιδί της κατά τη διάρκεια όλης της εγκυμοσύνης. Εάν μεταδοθεί στο έμβρυο κατά το πρώτο τρίμηνο όταν ολοκληρώνεται ηεμβρυική ανάπτυξη, τα αποτελέσματα μπορεί να είναι βαρύτερα από άποψη προβλημάτων αλλά και θνησιμότητας.

 

Πώς θα μπορούσε

να ελεγχθεί το έμβρυο

για την μόλυνση από τοξόπλασμα

 

Ενας υπέρηχος θα μπορούσε να βρεί μια εμβρυϊκή μόλυνση μέσω της παρουσίας σημαδιών όπως οι εγκεφαλικές αποτιτανώσεις. Σε περίπτωση που υπάρχει υποψία μετάδοσης συστήνεται η αμνιοκέντηση. Πρόσφατα έχουν μπει στην διάγνωση νέα εργαλεία με τη μοριακή βιολογία (PCR) που επιτρέπουν να υπολογιστεί η παρουσία τοξοπλάσματος στο αμνιακό υγρό και επομένως μια ενδεχόμενη μόλυνση του εμβρύου.

 

Υπάρχει θεραπευτική αγωγή;

Και ποιος την ορίζει;

 

Ναι, κατά την οξεία φάση (8-12 μήνες) υπάρχει θεραπευτική αγωγή. Την κατάλληλη αγωγή θα την υποδείξει ο λοιμωξιολόγος κι ένα καλό κέντρο λοιμώξεων.

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη, πολύ ωραίο αυτό που έστειλες. Δεν βρήκα κάπου κάτι τόσο ενημερωτικό και ξεκάθαρο.

Πάντως πρέπει κάθε μήνα να το τσεκάρεις. Από τη στιγμή που είναι κάτι που δυστυχώς μπορεί να κολλήσεις άνα πάσα στιγμή πρέπει να το ελέγχεις συχνά. Ο γιατρός μου με το που είδαμε ότι δεν είχα αντισώματα και στις 2 εγκυμοσύνη κάθε μήνα μου βάζει υποχρεωτικά και το τοξόπλασμα. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη δεν έδινα και πολύ σημασία...κακώς βέβαια. Τώρα είμαι τρομοκρατημένη, ειδικά το προηγούμενο μήνα που μου βρήκαν αρνητικό ναι μεν αλλά αυξημένο, περιττό να σας πω ότι έχασα τον ύπνο μου μέχρι να ξαναβγούν οι εξετάσεις από άλλο εργαστήριο(ΜΗΤΕΡΑ) ότι είναι αρνητικό. Τώρα το φοβάμαι πάλι! Θα πάω αρχές του Μαρτίου για εξετάσεις και τρέμω στην ιδέα!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, κάνετε κάθε μήνα εξετάσεις για τοξόπλασμα? Εγώ έκανα μία φορά στην αρχή της πρώτης εγκυμοσύνης, δεν έχω αντισώματα, και κανένας γιατρός (και έχω γνώμες από πολλούς) δεν μου είπε να ξανακάνω. Τρελλάθηκα τώρα....

 

και εγω το ιδιο μια φορα μονο εκανα μηπως να ξανακανω???

 

Εγω δεν ειχα αντισωματα για τοξοπλασμα και η γυναικολογος μου εβαζε την εξεταση καθε μηνα μαζι με γενικη αιματος/ουρων ζαχαρο

δεν ειχα αντισωματα ερυθρας και εκανα και για αυτο καθε μηνα....

γενικα δεν εχω αντισωματα :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...