Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πονάκια ,τσιμπηματα, σφιξιμο χαμηλα στην κοιλια


Recommended Posts

Elmat ο δικός μου περίεργος πρωινός πόνος δεν είναι στο στομάχι, αλλά χαμηλά στην κοιλιά, μοιάζει με ελαφρύ πόνο περιόδου.

 

Ώστε και εσύ έχεις συσπάσεις τόσο νωρίς? Τα τροφοκαρντ πάντως σε εμένα έφεραν αποτέλεσμα. Τώρα μόνο το βράδυ νιώθω κάποια πετρώματα. Ελπίζω κάποια στιγμή να φύγουν τελείως...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


elmat ευχαριστω για τις ευχες!!!;)

εμενα παντως μου ειχε δωσει τροφοκαρντ 3 την ημερα και στην αρχη της πρωτης μου εγκυμοσυνης μαζι με τις αλλες βιταμινες ...

Link to comment
Share on other sites

linaki μηπως ειναι τοτε της μητρας που μεγαλωνει.

εγω παθαινω ενα πονο πολυ χαμηλα, εκει που ενωνει με το ποδι η κοιλια για να καταλαβεις, οταν σηκωνομαι το πρωι απο το κρεβατι ή οταν σηκωνομαι αποτομα απο καρεκλα και αν τεντωσω πολυ το ποδι μου. μαλλον απο τη μητρα πρεπει να ειναι κι αυτο. σαν κοψιμο ή τραβηγμα μπορω να το περιγραψω.

 

σημερα ειναι η 2η μερα με τα trofocard και ειδα λιγη διαφορα με τις συσπασουλες. ελπιζω να ησυχασουν λιγο γιατι με τρομαξαν.

 

παντως alejandra απ οτι διαβαζω τα 3 trofocard τα δινουν οι περισσοτεροι γιατροι.

 

να μου περασει το κρυωμα ειναι το πρωτο που με απασχολει τωρα και να μην κανω πυρετο.

OtE5p3.png

Link to comment
Share on other sites

linaki μηπως ειναι τοτε της μητρας που μεγαλωνει.

εγω παθαινω ενα πονο πολυ χαμηλα, εκει που ενωνει με το ποδι η κοιλια για να καταλαβεις, οταν σηκωνομαι το πρωι απο το κρεβατι ή οταν σηκωνομαι αποτομα απο καρεκλα και αν τεντωσω πολυ το ποδι μου. μαλλον απο τη μητρα πρεπει να ειναι κι αυτο. σαν κοψιμο ή τραβηγμα μπορω να το περιγραψω.

 

Κι εγώ το νιώθω αυτό, ακριβώς όπως το περιγράφεις... Όταν αλλάξω απότομα στάση ή ακόμα και όταν... φταρνίζομαι!

 

να μου περασει το κρυωμα ειναι το πρωτο που με απασχολει τωρα και να μην κανω πυρετο.

 

Περαστικά σου εύχομαι...

Κι εγώ ήμουν με μπουκωμένη μύτη, πονόλαιμο και φταρνίσματα σχεδόν 3 βδομάδες. Ευτυχώς την γλίτωσα... Δεν χρειάστηκε να πάρω ούτε ντεπόν.

Προσπαθώ να αποφύγω επιπλέον φάρμακα, αφού ήδη χρειάστηκε να πάρω 2 φορές αντιβίωση και μάλιστα σε μικρότερη εβδομάδα...

 

Alejandra καλή επιτυχία αύριο στον υπέρηχο! Με το καλό να ακούσετε τις καρδούλες των μωρών σας!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω linaki, εγω παιρνω depon γιατι εκανα κατι δεκατακια και δεν ηθελα να το διακινδυνεψω για πυρετο.

 

τωρα για αυτο τον πονο που λεμε και οι 2 θα ρωτησω και το γιατρο αν και μαλλον αυτο της μητρας πρεπει να ειναι...:?

OtE5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια ειμαι καινουργια ας με βοηθησει καποια ειμαι 8 βδομαδων και χτες ακουσα καρδια αλλα εχω συνεχεια ποναλακια ειναι φυσιολογικο?εχω κατσει ακινητη μονο τουλετα παω σταματησα και την δουλεια!!!!!!sos βοηθηστε με!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια ειμαι καινουργια ας με βοηθησει καποια ειμαι 8 βδομαδων και χτες ακουσα καρδια αλλα εχω συνεχεια ποναλακια ειναι φυσιολογικο?εχω κατσει ακινητη μονο τουλετα παω σταματησα και την δουλεια!!!!!!sos βοηθηστε με!!

 

Τα πονάκια είναι απολύτως φυσιολογικά σε όλο το πρώτο τρίμηνο της εγλυμοσύνης. Μεγαλώνει η μήτρα σου. Αν όμως αισθάνεσαι πιο έντονο πόνο , καλύτερα να επικοινωνήσεις με το γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

vagge μην ανησυχεις, πονακια, τραβηγματακια, τσιμπηματακια κτλ ειναι μεσα στο προγραμμα.

 

εγω σημερα πηγα στο ΙΚΑ και μετα μια βολτα, περασα και απο τη δουλεια και αφησα τα χαρτια του ΙΚΑ. στο δρομο ενιωθα οτι θελω τουαλετα με τρελα και για τσισακια και για κακακια.

προτιμησα να παω ομως σπιτι για να αποφυγω τα μικροβια.

 

αποτελεσμα, λερωμενο το εσωρουχο με καφε και μπροστα και πισω. το πισω πες οτι ειναι απο το περπατημα και εφυγε τιποτα γιατι και οταν σκουπιστηκα ειχα αλλα το μπροστα?

 

ειναι δυνατον να μου εφυγαν τοσο και να εφτασαν στο σερβιετακι???:?

 

πηρα το γιατρο και με ρωτησε αν κουραστηκα. του ειπα οτι εκανα απλα παραπανω κινησεις απο το κανονικο.

θα παω να με δει αυριο ή μεθαυριο.

 

ουφ, λετε να εχει τιποτα το μπεμπιδιο???

 

συγγνωμη για τις παραπανω περιγραφες αλλα δεν ηξερα πως να τα γραψω αλλιως...

OtE5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας κι από μένα! Προχτές έμαθα κι εγώ ότι θα γίνω μανούλα για δεύτερη φορά και η χαρά μου δεν περιγράφεται...

Κι εγώ αισθάνομαι ακόμα πόνους περιόδου κάποιες στιγμές και διάφορα άλλα πονάκια χαμηλά στην κοιλιά. Απ'ότ,ι θυμάμαι τα είχα και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και δεν ήταν τίποτα. 8/11 έχω το πρώτο μου ραντεβού με το γυναικολόγο μου. Αχ, έχω τόση αγωνία κι ανυπομονησία ν'ακούσω την καρδούλα του και να μου επιβεβαιώσει ότι όλα είναι καλά...!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.εγω οπως ειχα πει πριν λιγο καιρο κ ενω ημουν στην 6η εβδομαδα απεβαλα.ο γιατρος μου μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να περιμενω για να ξαναπροσπαθησω αφου δεν χρειαστηκε αποξεση.η πρωτη συλληψη μου εγινε με την πρωτη.πριν δυο μερες επιχειρησα να ξανα''ελευθερωθω'' και απο την επομενη ακριβως ημερα ξεκινησα να εχω πονακια οπως κ την πρωτη φορα συν οτι μου μουδιαζει το αριστερο μου ποδι...ειναι νωρις ακομα αλλα κατι μου θυμιζει που δε με κανει να χαιρομαι κ πολυ.μα απο την επομενη μερα της επαφης?γιατι?κ την πρωτη φορα το ιδιο ενιωσα.υπαρχει καμμια που να ενιωθε κατι τετοιο τοσο νωρις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα και απο μενα!νεα στο club μολις 5 εβδομαδων εγκυος.ηθελα να ρωτησω και εγω για τα πονακια.εως χθες με πονουσε καποιες φορες η κοιλια μου το οποιο θεωρουσα φυσιολογικο!σημερα ομως τιποτα!!!!!μονο η μεση μου!λετε να συμβαινει τιποτα?

 

υ.γ είμαι αρκετα φοβιτσιαρα δυστυχως

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!!Μήπως θυμάται καμία μανούλα πως κατάλαβε ότι ¨ακουσε¨το μωρό της?Πόσων μηνών ήταν περίπου και τί-πως ήταν αυτό που ¨΄ακουσε ¨και κατάλαβε ότι ήταν το μωρό?Αν και είναι η δευτερη εγκυμοσύνη μου έχω αγχωθει και πραγματικα δεν θυμάμαι καθόλου.Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη τον είχα πρήξει το γυναικολόγο μου. Όλο τον έπαιρνα τηλ.γιατί κάτι με πονούσε. Σε αυτή (δόξα συ ο Θεός) είναι όλα διαφορετικά. Τα πονάκια και σε μένα είναι ελάχιστα κι ανησυχώ... Ντρέπομαι όμως να τον πάρω πάλι για τέτοιο λόγο. Οπότε κάνω υπομονή μέχρι τη Δευτέρα που είναι το πρώτο μου ραντεβού μαζί του. Αμάν εμείς οι γυναίκες...! Με τίποτα δεν είμαστε ευχαριστημένες...!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια.είμαι και εγώ στην 5η εβδομάδα και θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ γι αυτά τα πονάκια.είναι αρκετά δυνατά και έχουν μια κορύφωση και μετα σταδιακά σβήνουν.είναι φυσιολογικό;ανησυχώ πάρα πολύ γιατί είχα μια παλίνδρομη και σε αυτή πόναγα πολύ και δεν θέλω να συμβούν τα ίδια.θα πάω πρώτη φπρά στον γιατρό την άλλη εβδομάδα και αγωνιώ τρελά.

επίσης αυξημένα λευκά υγρά είναι φυσιολογικά;παίρνω και προγεστερόνη.

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!!Μήπως θυμάται καμία μανούλα πως κατάλαβε ότι ¨ακουσε¨το μωρό της?Πόσων μηνών ήταν περίπου και τί-πως ήταν αυτό που ¨΄ακουσε ¨και κατάλαβε ότι ήταν το μωρό?Αν και είναι η δευτερη εγκυμοσύνη μου έχω αγχωθει και πραγματικα δεν θυμάμαι καθόλου.Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

Το θυμάμαι κατι σαν γαργάλημα, σαν μπουρμπουλήθρες στην κοιλιά :)

Και έλεγα λες να είναι το μωρό; Μπααα αποκλείεται...κι όμως ήταν!!! Αν δεν κάνω λάθος γιατί κι εγω τα έχω ξεχασει αν και δεν έχει περάσει πολύς καιρός πρεπει να ήταν 16η εβδομάδα;; Ας μας διαφωτίσουν οι πιο "πρόσφατες"...

Με το καλό και με έναν πόνο όλες σας!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια τα πονακια ειναι φυσιολογικα αρκει να μη γινει πονοι-κοψιματα οπως τις πρωτες μερες τις περιοδου. ρωτηστε και το γιατρο σας και θα σας πει.

τσιμπηματα, τραβηγματα, πονακια και μουδιασματα ειναι στο προγραμμα ειδικα στο 1ο τριμηνο.]

 

εγω πριν λιγες μερες μπηκα στον 4ο και ακομα τα εχω σε μικροτερο βαθμο ομως.

 

τα υγρα ειναι επισης φυσιολογικα αρκει να μην εχουν περιεργο χρωμα (κιτρινο σκουρο, πρασινο κτλ) και να μη μυριζουν.

 

καλη εγκυμοσυνη και στις 2!

OtE5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά από πονους άλλο τίποτα. Είχα και κάτι μικροπροβλήματα με ευερέθιστο έντερο που πολλαπλασιάστηκε με την εγκυμοσύνη, είχα και το άγχος που το έκανε να φαίνεται χειρότερο.... Τις τελευταίες μέρες νιώθω καλύτερα (να χτυπήσω ξύλο) και ο πόνος εντοπίζεται μόνο χαμηλά σαν μικροτραβήγματα. Ο γυναικολόγος μου (που απορώ που δεν μπλόκαρε τις κλήσεις μου από ένα σημείο κι έπειτα :P) με διαβεβαίωνε πως αφού ξεπεράσαμε το θέμα του εξωμήτριου, δεν είναι τίποτα ανησυχητικό. Τώρα είμαστε σε αναμονή να ακούσουμε την καρδούλα του την άλλη εβδομάδα και μετά νομίζω θα μπορέσω να πάρω μια μεγάλη ανάσα.;)

Link to comment
Share on other sites

qya και εγω εχω πονάκια και ευερέθιστο έντερο και οταν δεν παω τουαλέτα τα πονάκια γινονται πιο έντονα και ανησυχώ πολύ.Βέβαια δεν έχω πάρει ακόμα τηλ το γιατρο.Συγχύζομαι βρε κορίτσια και στη δουλειά και ανησυχώ πολύ μην κάνω κακό στο σποράκι μου..Εμαι και στην αναμονή να ακούσουμε καρδούλα απο βδομαδα και έχω πολύ άγχος να πάνε όλα καλά...αλλα προσπαθω να μην έχω και βλάπτω το μωράκι μου..Μακάρι να πάνε για όλες μας τέλεια..

Link to comment
Share on other sites

qya και εγω εχω πονάκια και ευερέθιστο έντερο και οταν δεν παω τουαλέτα τα πονάκια γινονται πιο έντονα και ανησυχώ πολύ.Βέβαια δεν έχω πάρει ακόμα τηλ το γιατρο.Συγχύζομαι βρε κορίτσια και στη δουλειά και ανησυχώ πολύ μην κάνω κακό στο σποράκι μου..Εμαι και στην αναμονή να ακούσουμε καρδούλα απο βδομαδα και έχω πολύ άγχος να πάνε όλα καλά...αλλα προσπαθω να μην έχω και βλάπτω το μωράκι μου..Μακάρι να πάνε για όλες μας τέλεια..

 

Όλα καλά κούκλα μου με τα πονάκια μου, πέρασαν, οπότε μην ανησυχείς θα κάνει τον κύκλο του και θα περάσει. Όσο για τα νεύρα και το άγχος, έλα να κάνουμε παρέα. Αλλά τα μωράκια μας είναι σκληρά καρύδια δεν παθαίνουν τίποτα. Μόνο που θα τα βγάλουμε νευρικά και κακοδιάθετα αν συνεχίσουμε έτσι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα.ειμαι καινουργια στο forum .πριν απο 1,5 χρονο ειχα μεινει εγκυος κ στην 8 εβδομαδα απεβαλα λογω χρωμοσωματικων ανωμαλιων.τωρα ειμαι εγκυος παλι στην 6 εβδομαδα.εχω αρκετους πονους χαμηλα,κ το στηθος μου αρκετα πρισμενο.ξερει καποια να μου πει μεχρι ποτε θα κρατησουν αυτοι οι πονοι?επισης καθε πρωι πριν σηκωθω εχω τρελη επιθυμια να τεντονομαι.κανει να τεντονομαι???????:?::?::?::?:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα κι απο εμενα,ευχομαι σε ολες μας μια ομαλη εγκυμοσυνη. Ειμαι κι εγω στην πολυ αρχη και νιωθω τα ιδια πονακια που λετε ολες σας,απλα εμενα δεν σταματανε καθολου,μονο την ωρα που κοιμαμαι και δεν τα δινω σημασια!!!ολη την υπολοιπη ημερα ποναω χαμηλα στην κοιλια,σαν ενα τραβηγμα στην κυστη μου,αφηστε τη συχνουρια και το πρηξιμο στο στηθος,εχει γινει πολυ ευαισθητο στην αφη!!!

Μεχρι στιγμης αυτα τα συμπτωματα εχω. Οπως ειπαν και καποιες κοπελες να προσπαθησουμε να ειμαστε χαλαρες και να μην κουραζομαστε

ljH3p3.png?K5xZUWEtYEZkp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ειμαι καινουργια στο forum .πριν απο 1,5 χρονο ειχα μεινει εγκυος κ στην 8 εβδομαδα απεβαλα λογω χρωμοσωματικων ανωμαλιων.τωρα ειμαι εγκυος παλι στην 6 εβδομαδα.εχω αρκετους πονους χαμηλα,κ το στηθος μου αρκετα πρισμενο.ξερει καποια να μου πει μεχρι ποτε θα κρατησουν αυτοι οι πονοι?επισης καθε πρωι πριν σηκωθω εχω τρελη επιθυμια να τεντονομαι.κανει να τεντονομαι???????:?::?::?::?:

 

καλημέρα!εύχομαι να σου πάνε όλα καλά αυτή την φορά.εγώ είμαι στην 8w +3 και δεν νιώθω τίποτα από αυτα τα πονάκια πιά.από την 7η και μετά σταμάτησαν.το στήθος και η συχνοουρία παραμένουν σταθερά όμως!

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
γεια σας κορίτσια.είμαι και εγώ στην 5η εβδομάδα και θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ γι αυτά τα πονάκια.είναι αρκετά δυνατά και έχουν μια κορύφωση και μετα σταδιακά σβήνουν.είναι φυσιολογικό;ανησυχώ πάρα πολύ γιατί είχα μια παλίνδρομη και σε αυτή πόναγα πολύ και δεν θέλω να συμβούν τα ίδια.θα πάω πρώτη φπρά στον γιατρό την άλλη εβδομάδα και αγωνιώ τρελά.

επίσης αυξημένα λευκά υγρά είναι φυσιολογικά;παίρνω και προγεστερόνη.

γεια σου μαριλενα.ειμαι στην 5η εβδομαδα κ εγω και πρινδυο μηνες ειχα μια αποβολη στην 6η εβδομαδα.δε χρειαστηκα αποξεση κ μου ειπε οτι μπορω να συνεχισω.κ εγω αγωνιω τρελα και θα ηθελα να μαθω τι εγινε τελικα με τη δικη σου επισκεψη?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...