Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γλυκα για βαφτιση


dora

Recommended Posts

Μιας και τα εκανα όλα μονη μου σκεφτομαι μηπως κανω και τα γλυκα...

Αλλα δεν θελω να κανω βαζακια με γλυκο που ειναι το πιο απλο...

Ασε που δεν εχω κανεναν να μου φτιαξει το γλυκο...

Σκεφτομαι κατι σε μπισκοτο σε κατι τετοιο -8.jpg

Εχει κανεις καμια ιδεα πως να τα φτιαξω?

Αν και το βλέπω να καταλήγω στα ετοιμα... ετσι για να εχουμε κατι να λέμε.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω ότι δεν είναι και πολύ καλή ιδέα, καθώς τα γλυκά πρέπει να φτιαχτούν την τελευταία στιγμή για να είναι φρέσκα και συ δε νομίζω να έχεις το χρόνο και τη διάθεση εκείνη την ώρα για να τα φτιάξεις :( Θα αγχωθείς χωρίς λόγο αν το κάνεις KAI AYTO!

Link to comment
Share on other sites

Dora, το είχα αναφέρει και πιο πάνω. Εγώ πήρα μπισκότα σε σχήμα καρδιάς με το μονόγραμμα επάνω. (όπως έχεις στην φωτό) σε ροζ και λευκό. Αμπαλαρισμένα σε διάφανο σακουλάκι με κορδελίτσα. Ήταν υπέροχα, νόστιμα, πρωτότυπα και το κυριότερο, δεν αλλοιώνονται από τη ζέστη. Το προτείνω ανεπιφύλακτα. (Που μένεις? Τα πήρα από ένα φανταστικό ζαχαροπλαστειάκι και σε καλή τιμή στο Μαρούσι).

Link to comment
Share on other sites

almak έγραψε

Ρε dora με το συμπάθειο πάλι , αλλά άσε και κανέναν άλλο να κάνει καμιά δουλειά.

Οι ζαχαροπλάστες κλέφτες θα γίνουν?????

 

συμφωνώ μια και ο άνδρας μου είναι ζαχαροπλάστης

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

DORA

αν εχεις χρονο και διαθεση φτιαξτα αλλα εαν ειναι να αγχωθεις αστο να παει στο....

Ωστοσο εαν μπεις σε ιστοσελιδες με συνταγες θα βρεις πολλες για κουλουρακια και απο πανω βαζεις γλασο για γλυκα.Βαζεις και καλαμακια στη ζυμη πριν τα βαλεις στο φουρνο και τσουπ τσουπ ετοιμα!!!!

Πρεπει να εχω και εγω σπιτι γιατι μαζευω διαφορες συνταγες και αν θυμαμαι καλα ειχα φτιαξει μια φορα για το μικρο κουλουρακια.

Μονο που τα εφαγα μονη μου,ουτε που τα αγγιξε το σκασμενο.

2eaW.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικα θα τα παραγγειλω... εχει πολύ ζεστη για να καθομαι να ψηνω...

 

Όσο γι αυτο που λες Αλμακ... ναι συμφωνω δεν πρεπει να γινουν κλεφτες οι ζαχαροπλάστες αλλα εγω ειμαι ετοιμη να ληστεψω καμια τραπεζα για να βγαλω τα εξοδα.. Και οχι τιποτα αλλο.. Απο Σεπτεμβρη που απ΄οτι φαινετε θα ανασανουμε λιγο οικονομικα δεν θα εχω κανα μυστηριο να κανω... Μηπως να βαλω μπροστα το δευτερο?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω δοκιμασει την εναλλακτικη να κανω διαφορα γλυκα μονη μου (πχ τουρτες) για οικονομια :lol::lol:

 

1.Κοστιζει περισοτερο

2. Σου βγαινει η πιστη αναποδα και στο τελος εσυ εισαι κοματια.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι dora να βαλεις την πεθερα σου να τα ψησει να ψηθει κι αυτη.... :lol::lol::lol:

 

Κι αν δεν σου αρεσει το αποτελεσμα χωστην στο σφουρνο και πατα την πυρολυση............. :twisted:

(πω πω τι σου κανουν οι ορμονες....)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

γυάλινα βαζάκια και μπουκαλάκια κτλ κτλ έχει στην αθηνάς, σε ένα μαγαζάκι που είναι απέναντι περίπου απο την εμπορική τράπεζα, σε ένα στενάκι εκεί. αν ρωτήσεις σε ένα μαγαζί θα σου πούν.

έχει μια είσοδο και κατεβαίνεις κάτω είναι δηλαδή ημιυπόγειο κατάστημα.

έχει τα πάντα απο σκέυη για γέμισμα. βλέπει προς την κατεύθυνση της εμπορικής, αν δεν κάνω λάθος...

 

ε τώρα τα μπισκότα θέλεις απλά ένα κουπ πατ απο κάποιο μαγαζί με κουζινικά - πχ βέφας house ...

εκεί θα βρείς και χρώματα μαγειρικής και διάφορα διακοσμητικά, και σακουλάκια για να κάνεις σχέδια στα μπισκότα.

 

συνταγή για μπισκότα που είναι σταθερά και καλά για αυτή την δουλειά,(δεν σπάνε εύκολα) έχει στην κατηγορία "διατροφή"

http://parents.org.gr/food/ δες την πρώτη συνταγή.

σακουλάκια για να τα βάλεις επίσης θα βρείς στην αθηνάς,

στην οδό Βλαχαβά - είναι μια κάθετη στην αθηνάς εκεί κοντά. (απο την πλευρά της εμπορικής αυτό) και κορδέλες για να τυλίξεις τα σακουλάκια.

 

συνταγή για γλάσο βρίσκεις στο ίντερντετ αλλά πολύ εύκολα το φτιάχνεις με άχνη ζάχαρη και πορτοκαλάδα αμίτα. απλώς το ανακατεύεις και το περνάς απο σουρωτήρι να μην έχει γρομπαλάκια, και βάζεις το χρώμα που σου αρέσει.

 

σακουλάκι για να κάνεις διακοσμητικά σχέδια φτιάχνεις μια χαρά και απο χαρτί ψησίματος - αυτό για το ταψί. (κάνεις ένα χωνί και αφήνεις ένα άνοιγμα) Ή και μια μεγάλη σύριγγα!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Εγω βρήκα ενα μαγαζί με μπομπονιέρες με πολυ καλές τιμές και μου αφηνε τα βαζάκια που αλλοι τα χρησιμοποιουν για μπομπονιέρες (κατι πολυχρωμα με ξυλινο κουταλάκι-ψαχνω να βρω φωτο), σε χαμηλή τιμή, οποτε αγόρασα γλυκό του κουταλιού απο το ΜΑΚΡΟ και τα γεμισα με τον ανδρα μου. Εγιναν αναρπαστα! :wink:

920035f02d.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η φωτο που εννοείς, el dec

http://www.baptisis.gr/vaptisis/osc/popup_image.php?pID=559

Το βρήκα στον Πειραιά με 1,60 κανονικά με γλυκό ή κουφέτα.

Baby 2007

Επίσης μπορείς να πάρεις βαζάκια γυάλινα με ανοξείδωτο καπάκι από το ΙΚΕΑ τα 4 κάνουν 2,5 ευρώ.

Δεν ξέρω αν αυτά που λέει η Μαρία είναι ακόμα πιο φτηνά, πολύ πιθανό.

Πάντως εμφανισιακά είναι καλύτερα με πολύχρωμα κουφέτα ή smarties από το γλυκό του κουταλιού. :wink:

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτή είναι η φωτο που εννοείς, el dec

http://www.baptisis.gr/vaptisis/osc/popup_image.php?pID=559

Το βρήκα στον Πειραιά με 1,60 κανονικά με γλυκό ή κουφέτα.

 

ΒΙΚΥ αυτά είναι! Λοιπόν εγώ τα πήρα 0,78ευρώ το τεμάχιο. Μαζί με το γλυκό του κουταλιού που έβαλα (κυδώνι) το πολύ να πήγε 1,10 ευρώ!

Λίγη παραπάνω κούραση αλλα μεγαλύτερο κέρδος στη τσέπη! :wink:

920035f02d.png
Link to comment
Share on other sites

El-dec, φοβερή τιμή!

Οπότε δώσε οδηγίες για το που θα τα βρεί η baby 2007.

Εμένα μου άρεσαν πάρα-πάρα πολύ αλλά επειδή έχω βρεί κάτι άλλο για γλυκό -κέρασμα, θα πρέπει να βρω μπομπονιέρα.

Πάντως αυτό το βαζάκι είναι φοβερά πρωτότυπο και καλύπτεις και την μπομπονιέρα και το γλυκό. Απλά ίσως να πρέπει να πάρει κανείς παιδικές μπομπονιέρες για τα μικρούλια.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΩ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΕΙ ΑΛΛΕΣ.ΤΟ ΒΑΖΑΚΙ ΤΟ ΘΕΛΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΓΛΥΚΟ.ΟΠΟΤΕ ΟΛΕΣ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΚΤΕΣ. ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΤΕ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ Η ΕΣΤΩ ΤΗΛΕΦΩΝΑ.ΦΙΛΑΚΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τωρα είδα τις απαντήσεις σας.

Λοιπόν για πληροφορίες μπείτε εδώ http://www.elxisdoro.gr.

Κι εγω για γλυκό τα χρησιμοπόίησα. Για μπομπονιέρες είχα κατι ξύλινα σημειωματάρια σε διαφορα σχεδια απο ζωάκια τα οποία εχουν υποδοχή για να τα κρεμάσεις και στον τοίχο! :wink:

Όταν μπορέσω θα βάλω φωτογραφίες.

"Χρωστάω" κι απο τη βάπτιση αλλωστε :oops:

920035f02d.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για πληροφορίες μπείτε εδώ http://www.elxisdoro.gr.

 

Από εκεί έχω ψωνίσει αρκετά πράγματα για το γάμο μου (στεφανα, λαμπάδες, δώρο κουμπαρου κλπ) κι εχω πάρει δώρο για αρραβώνα... Τότε μέναμε Ζωγράφου κι ήταν 2 βήματα... Τον ΄ξξερε ο άντρας μου από το γαμο της κουνιάδας μου αλλά έχουν ψωνίσει και 2-3 φιλικά μας ζευγάρια ποιυ παντρέυονταν ή βάφτιζαν... Για τη βαφτιση δεν κοίταξα, τα πήρα από αλλού και δεν ξέρω... Πάντως επειδη είναι εργαστήριο έχει καλές τιμες...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...