Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΟΒΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΧΗΡΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΟΡΦΑΝΑ!!!!!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

:?::?::?::?::?::?: α τελεια...εγω ειχα ακουσει οτι κοβουν τις συνταξεις στις και καλα ανυπαντρες κορες στρατιωτικων κλπ....οχι αυτο....σε λιγο θα κοψουν και τα επιδοματα πολυτεκνων τριτεκνων κλπ:evil::evil::evil::evil::evil:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

:?::?::?::?::?::?: α τελεια...εγω ειχα ακουσει οτι κοβουν τις συνταξεις στις και καλα ανυπαντρες κορες στρατιωτικων κλπ....οχι αυτο....σε λιγο θα κοψουν και τα επιδοματα πολυτεκνων τριτεκνων κλπ:evil::evil::evil::evil::evil:

Αυτό ακριβώς.......για δες......προς τα εκει πάμε.......

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=62758 !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ανεκαθεν ημουν κατα να δινεις συνταξη σε κορη ανυπαντρη, γονεα δημοσιου υπαλληλου ο οποιος εχει πεθανει. Τι βλακεια ειναι αυτη. Αυτο γινοταν οταν οι γυναικες δεν δουλευαν. Εχω μια πολυ καλη φιλη η οποια ειναι 36 χρονων ανυπαντρη με μισθο μηνιαιο 2000 και παραπανω ευρω και παιρνει επιδομα απο την συνταξη του πατερα της ο οποιος εχει πεθανει γιατι ειναι ανυπαντρη................

 

Αλλοι που τα εχουν πραγματικα αναγκη τα λεφτα δεν παιρνουν τιποτα πχ μονογονεικες οικογενειες αποροι κλπ..........

 

Ειμαι υπερ της αξιοκρατιας. ΝΑι να παρεις επιδομα οταν το εχεις αναγκη συμφωνα με την φορολογικη σου δηλωση και ισοτητα για ολους. Τελος και ειμαι πολυ καθετη σε αυτο.........

 

Τωρα η χηρα και το ορφανο που δεν εχουν εισοδηματα που πας ρε μεγαλε και τα κοβεις ολα ........Ειναι δυνατον?????? ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ ΡΕΕΕΕΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα : Γυναίκα 48 ετών , χωρίς προϋπηρεσία ,ασχολείται σε όλη της τη ζωή με οικιακά και μεγαλώνει με δύο παιδιά. Ξαφνικά μένει χήρα!!!

Τι κάνει? Αρχίζει να ψάχνει για δουλειά σε αυτή την ηλικία χωρίς προσόντα? Βγαίνει στο δρόμο για ζητιανιά? Πως θα ζήσει τα παιδιά της?

Άσε που και να βρει δουλειά , άντε να συμπληρώσει 40 χρόνια εργασίας για να πάρει σύνταξη στα ...88 της?

 

Έλεος ρε παιδιά , και οι υπάλληλοι της βουλής με τους παχυλούς 16 μισθούς βγαίνουν στη σύνταξη με 28μιση χρόνια ένσημα! Πάμε καλά?????

 

Όσο για τις ανύπαντρες θυγατέρες καλύτερα να μην πω τίποτα.Ας δουλέψουν κι αυτές όπως όλοι μας. Εγώ δηλαδή που δεν είχα μπαμπά δημ.υπάλληλο ή στρατιωτικό γιατί έπρεπε να δουλέψω?

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

XUITO to oti pernei kapoia anipantrh korh sintaksi den simainei oti den doulevei!Analoga me to eisodeima pou exei meiwnete kai to poso pou pernei.Den simfwnw me thn idea oti kapoia mporei na mhn pantreftei mono kai mono gia na pernei th sintaksi ef'orou zwhs.Afto,nai, einai aparadekto!!

Link to comment
Share on other sites

Γνωστή μου, ανύπανδρη κόρη αστυνομικού που πέθανε, παίρνει 1200 ευρώ.

Θα τα παίρνει μέχρι να πεθάνει αν δεν παντρευτεί.

Δουλεύει στα μαύρα και βγάζει και από εκεί ένα χιλιάρικο γιατί αν τα δηλώσει θα της τα πάρει η εφορία.

 

Αδικία αν σκεφτεί κανείς ότι και ο δικός μου πατέρας πέθανε και είμαι και εγώ ανύπανδρη.

Δηλαδή ο δικός μου πατέρας δούλεψε λιγότερο;;;

 

Αυτό με τις διαζευγμένες δεν έχω καταλάβει.

Δηλαδή αν παντρευτούν και χωρίσουν την ξαναπαίρνουν τη σύνταξη;;;

Θα τρελλαθώ! Σας το λέω!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ανεκαθεν ημουν κατα να δινεις συνταξη σε κορη ανυπαντρη, γονεα δημοσιου υπαλληλου ο οποιος εχει πεθανει. Τι βλακεια ειναι αυτη. Αυτο γινοταν οταν οι γυναικες δεν δουλευαν. Εχω μια πολυ καλη φιλη η οποια ειναι 36 χρονων ανυπαντρη με μισθο μηνιαιο 2000 και παραπανω ευρω και παιρνει επιδομα απο την συνταξη του πατερα της ο οποιος εχει πεθανει γιατι ειναι ανυπαντρη................

 

Αλλοι που τα εχουν πραγματικα αναγκη τα λεφτα δεν παιρνουν τιποτα πχ μονογονεικες οικογενειες αποροι κλπ..........

 

Ειμαι υπερ της αξιοκρατιας. ΝΑι να παρεις επιδομα οταν το εχεις αναγκη συμφωνα με την φορολογικη σου δηλωση και ισοτητα για ολους. Τελος και ειμαι πολυ καθετη σε αυτο.........

 

Τωρα η χηρα και το ορφανο που δεν εχουν εισοδηματα που πας ρε μεγαλε και τα κοβεις ολα ........Ειναι δυνατον?????? ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ ΡΕΕΕΕΕΕ

Συμφωνω απολυτα. Οταν η κορη εργαζεται ποιος ο λογος να παιρνει την συνταξη του μπαμπα?

Εννοειται φυσικα οτι ειμαι κατα στο να κοβουν την συνταξη χηρειας. Εαν δεν εργαζεται αυτη η γυναικα πως θα ζησει αυτη και τα παιδια της? Θα της βρουν εργασια?

(εντω μεταξυ ουτε λογος για να κοπουν οι 3-4 συνταξεις που περνουν οι "βολευταδες"!!!)

Link to comment
Share on other sites

 

 

Δηλαδή αν παντρευτούν και χωρίσουν την ξαναπαίρνουν τη σύνταξη;;;

Θα τρελλαθώ! Σας το λέω!!!!!!!!

 

ωωω ναι ετσι ειναι! οι "αλλοι" ειμαστε μονο για να πληρωνουμε.

ξεκαθαριζω οτι δεν θα βγω στο δρομο να αγωνιστω για αυτα τα κεκτημενα.

κι εμενα πεθανε ο πατερας μου αλλά ακομα και τη μικρη συνταξη που μου εδιναν μεχρι τα 25 (? δεν το θυμαμαι καλα) ή μεχρι να παρω πτυχιο, την εκοψα μονη μου παιρνοντας οσο πιο γρηγορα γινοταν το πτυχιο μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ωωω ναι ετσι ειναι! οι "αλλοι" ειμαστε μονο για να πληρωνουμε.

ξεκαθαριζω οτι δεν θα βγω στο δρομο να αγωνιστω για αυτα τα κεκτημενα.

κι εμενα πεθανε ο πατερας μου αλλά ακομα και τη μικρη συνταξη που μου εδιναν μεχρι τα 25 (? δεν το θυμαμαι καλα) ή μεχρι να παρω πτυχιο, την εκοψα μονη μου παιρνοντας οσο πιο γρηγορα γινοταν το πτυχιο μου.

 

Απίστευτο απίστευτο απίστευτο.

Να τη πάρει η μάνα, όπως παίρνει η μάνα μου 400 ευρώ, και ας δούλευε ο μπαμπάς μου σαν το σκυλί και πλήρωνε το Τέβε του και με το παραπάνω... κόψανε από κόψανε από εκεί... 400 ευρώ τελικά!!!!!!!!!!!!

 

Αλλά η ανύπανδρη κόρη;;;

Ε άι σιχτίρ πια...

 

Αυτά δεν τα κόβουν! γιατί;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμμη....τώρα θα μειώσουν τις συντάξεις 50%!!! Δηλαδή δεν θα δίνουν σύνταξη αλλά επίδομα...οι συντάξεις απο τις χήρες κ τα ορφανά δεν θα κοβόταν???? Επρεπε να είχαν κοπεί εδώ κ χρόνια!! 40 χρονια ενσημα κ όχι πριν τα 65...κ κάποιες χήρες κ ορφανα που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους θα παίρνουν σύνταξη???? μην τρελαθούμε εντελώς!!! Να έδιναν τις συντάξεις εκεί που πρέπει...σε άπορους,σε χήρες και ορφανά αλλά με μέτρο και για όλους να ισχύει το ίδιο, μέχρι μια ηλικία και να τειρούν κάποιες προυποθέσεις...ή να τους βρεί εργασία!!! Αυτά τα προνόμια των δημοσίων υπαλλήλων πρέπει να κοπουνε! Ολοι ίσοι!!!! Γιατί να παίρνουν αυτοί τόσο καιρό άδεια μητρότητας και εγώ ΄στους 2 μήνες να πρέπει να πάω στη δουλειά??? Εγώ δηλαδή δε γέννησα παιδί...ποντίκι έκανα?????? Γιατί οι εκπαιδευτικοί να μη δουλευουν το καλοκαίρι και να πληρώνονται κανονικά??? Γιατί να μην μπούν στο ταμείο ανεργίας και αυτοί έστω για αυτούς τους 2 μήνες???? Γιατί είναι ΔΗΜΟΣΙΟ!!! Αει συχτίρ και το δημόσιο...!!!!!!! Μας τα έπρηξαν!!!

Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε να δειτε αν καθισουμε να τα σκεφτουμε σοβαρα ολα αυτα το μονο που μας σωνει ειναι μια βομβα στην βουλη και παλι απο την αρχη

διαφορετικα θα καταντησουμε σαν τους αργεντινους που αν δουν ενα ζωντανο να εχει ξεφυγει απο καμοια φαρμα θα το πετσοκοβουν για λιγο κρεατακι!!!!!

 

εχουμε λυσεις

μια βομβα στην βουλη

να φυγουν ολοι εξορια νυκτα

να φυγουμε εμεις παλι με νεο κυμα μεταναστευσης

να μεινουμε στην ελλαδα με σταυρωμενα χερια σε συνθηκες εξαθλιωσης

και οι βουλευτες μας να συνεχισουν να τα τρωνε να μας υπερφορολογουν και μιζαρονται

ο αντρας μου σε ερωτηση για να φυγουμε για εξωτρικο λεει σιγα εχουμε περιουσια να φτιαξουμε και αλλους κηπους ελιες σπιτια να νοικιασουμε ενοικιο δεν πληρωνουμε το πολυ πολυ να παρουμε οπως στην περιοδο κατοχης και μερικα ζωα ξαι μια χαρα ειμαστε

εμεις θα τη βγαλουμε ωραια αλλα τοσοι ανθρωποι γυρω μας πεινασμενοι δυστηχισμενοι θα αντεξουμε να τους βλεπουμε????σε τι περιβαλον θα μεγαλωσε η μικρη ??

αν δεν μπει καινουργιο αιμα στην βουλη αν δεν φυγουν αυτοι που εχουμε και δεν αλλαξουν οι νομοι ( βλεπε ασυλια βουλευτων )

στην χωρα αυτη παντα δυστιχισμενοι θα ειμαστε

δυστηχως αισθανομαι οτι η πρεπει να ξεσηκωθουμε η να δεσουμε μια πετρα στο λαιμο μας και για τον πατο της θαλασσας

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Μη μου λετε τετοια κοριτσια.....:cry::shock: Η μητερα μου ειναι χηρα και "ζει" με την συνταξη του πατερα μου που ανερχεται στο ποσο των 320€! Το ενοικιο της ειναι 250€. Τα υπολοιπα(φαρμακα,γιατρους, φαγητα κλπ) τα επωμιζομαι εγω κ ο αδερφος μου! (εγω επειδη δουλευω με ευρωπαικα προγραμματα στον χωρο της ψυχικης υγειας πληρωνομαι οποτε να ναι-χωρις να μπορω ετσι να προγραμματισω, να σχεδιασω κλπ & ο αδερφος μου εχει και μωρο 6 μηνων...) Κρατος για τους λιγους:twisted:

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ηρεμία, μην θυμώνεται τόσο και μην στρέφεστε η μια κοινωνική ομάδα εναντίον της άλλης. Δεν βλέπω γιατί κανέις δεν αναφερει ότι και τα αγόρια παίρνουν τη συνταξη του γονέα μέχρι το 24 έτος εφόσον σπουδάζουν. Το ίδιο ισχυει και για τις θυγατέρες. Όσες είναι μέχρι να παντρευτούν είναι πολύ παλιές περιπτωσεις και λίγες στον αριθμό (των στρατιωτικών π.χ.). Με την αλλαγή αυτή διορθώθηκε η αδικία ως προς τα αγόρια αλλά και ως προς τα άλλα ταμεία που δίναν μέχρι το 24 έτος της άγαμης κορης/αγοριου. Οπότε τσαμπα θυμώνετε γιατί πλεον ισχύει ένα καθεστώς για όλους ανεξαρτητως ταμείου ασφάλισης.

 

Τώρα το να στερηθείς την οικογένεια για τη σύνταξη δεν νομίζω ότι αυτό θέλουν τα κορίτσια αυτά που σίγουρα είναι και κάποιας ηλικίας και έχουν χάσει και το τραινο. Μάλλον δεν τους έτυχε. Ωστόσο για σκεφτήτε, έχασαν γονέα. Έζησαν μια τραγωδία. Ποιος δεν θα πλήρωνε να του γυρήσουν πίσω το γονιό του παρά να παίρνει σύνταξη, ακόμα και για τις χήρες. Ποιος θέλει να βιώσει την απώλεια. Γενικώς θεωρώ ότι αν ψαχτούμε όλοι κάπου αδικούμε άλλη κοινωνική ομάδα. Εγώ το βλέπω στις συγκοινωνίες, Αν και έγκυος όλοι κάνουν ότι δε βλέπουν. Παίζουν με το κινητό, κοιτάνε έξω από το παράθυρο, κάνουν ότι κοιμούνται κλπ. Κανείς δε σηκώνετε για θέση κι ας το λέει ο νόμος. Αν θυμάμαι καλά οι συντάξεις είναι μόνο 7 διςΕ (2,3% του ΑΕΠ) και μαζί με μισθούς 21διςΕ σύνολο (7% του ΑΕΠ). Δεν προκαλούν κανένα απολύτως πρόβλημα στην οικονομία όπως θέλουν να μας πείσουν για να κόψουν και από τους ανάπηρους. Αλλού είναι το θέμα της σπατάλης.:wink:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά εγώ δε το βρίσκω λογικό να πληρώνουν σύνταξη σε ανύπανδρες κόρες στρατιωτικών κτλ... τη ώρα μάλιστα που κόβουν συντάξεις από εκεί που δεν πρέπει.

Να την πάρει η χήρα του στρατιωτικού ή του αστυνομικού φυσικά και ναι, αλλά η κόρη;;; και αν δεν παντρευτεί ποτέ;;;;;;; που δεν θα παντρευτεί φυσικά γιατί δεν είναι χαζή να χάσει τόσα πολλά λεφτά που και να δούλευε 16 ώρες την ημέρα δεν πρόκειται να πάρει τόσα. Και δε μιλάμε για ηλικίες 10 ή 15 ή 20, μιλάμε για 30 χρόνων και βάλε...

 

Το καινούργιο ασφαλιστικό λέει ότι κόβονται άπό εδώ και πέρα.

Αυτές που έπαιρναν θα συνεχίσουν να παίρνουν με μία σχετική μείωση...

άντε από 1.500 να πάει 1.250...

Το ότι αν χωρίσουν την ξαναπαίρνουν πίσω, αυτό τί σας λέει;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

Δεν είναι αδικία λοιπόν να κόβουν τις συντάξεις από ανθρώπους που πραγματικά

τις έχουν ανάγκη και να πηγαίνουν τα λεφτά εκεί που δεν πρέπει;

 

Ο δικός μου / σου / του πατέρας που πέθανε, δεν δούλεψε στη ζωή του;

Δεν πλήρωσε ασφάλειες;;;;

εγώ λοιπόν που είμαι ανύπανδρη γιατί δεν παίρνω;;;;

 

Αν αυτό δεν είναι αδικία, τότε τί είναι;

Αν αυτό δεν είναι αλητία, τότε τί είναι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα...μπήκα και διάβασα τα ποστ σας...και ήθελα να συμπληρώσω φυσικά κι εγώ πως τις συντάξεις σε κόρες ανύπαντρες στρατιωτικών (και δεν ξέρω εγώ ποιον άλλων ) να τις κόψουν εντελώς ...που ακούστηκε αυτό; Μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν αυτά.

Όσο για την χηρείας που λένε να κόψουνε το βρίσκω απαράδεκτο. Υπάρχει όμως κάποιος που ξέρει να μας πεί πόσα παίρνει μιά χήρα και τα ορφανά της και τί θέλουν να μειώσουν; Για να κάνω μία σύγκριση θα με ενδιέφερε πάρα πολύ...

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

και στις κορες εκπαιδευτικων....

Και εγω σαν συζυγος στρατιωτικου, εννοειται οτι συμφωνω να κοπουν οι συνταξεις στις κορες των στρατιωτικων...

(Για το μονο που δεν συμφωνω να κοπει ειναι η προικοδοτηση που την παιρνουν σε καποια ηλικια και ειναι λεφτα που τα πληρωνουμε καθε μηνα απο την μερα που γεννιουνται τα παιδια μας, συγκεκριμενα πληρωνουμε 80 ευρω τον μηνα για το καθε παιδι!!!)

Link to comment
Share on other sites

και στις κορες εκπαιδευτικων....

Και εγω σαν συζυγος στρατιωτικου, εννοειται οτι συμφωνω να κοπουν οι συνταξεις στις κορες των στρατιωτικων...

(Για το μονο που δεν συμφωνω να κοπει ειναι η προικοδοτηση που την παιρνουν σε καποια ηλικια και ειναι λεφτα που τα πληρωνουμε καθε μηνα απο την μερα που γεννιουνται τα παιδια μας, συγκεκριμενα πληρωνουμε 80 ευρω τον μηνα για το καθε παιδι!!!)

 

Εννοείται πως την προικοδότηση δεν πρέπει να την πειράξουν. Είναι από λεφτά που κρατάνε κάθε μήνα από το μισθό τους......

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε πάρει χαμπάρι πως δεν μιλάμε πια για τριετή κρίση....

Οι χαζομάρες που λένε και καλά μέχρι το 2013 να κάνουμε υπομονή...

Καθόμαστε και συζητάμε για κάτι που θα επηρεάσει μετά 20 και 30 χρόνια.

 

Όποια κυβέρνηση και να έρθει δεν πρόκειται ποτέ να τα αντιστρέψει όλα αυτά.

Οπότε για ποια κρίση μιλάμε;;;

 

Όλοι με το ίδιο εισητήριο θα φύγουμε.

Αυτή η χώρα δεν πρόκειται να σου προσφέρει τίποτα και πόσο μάλλον στα παιδιά μας.

Πολί κρίμα! ΠΟΛΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Δεν φτάνει η χήρα έχει τον πόνο της, θα πρέπει να ψάχνει και δουλειά

για να ταϊσει τα ορφανά της.

Σα δε ντρεπόμαστε λίγο λέω εγώ!

Και εμείς καθόμαστε και τους ακούμε!!!!!!!!!!

Θα μου πέιτε και τί να κάνουμε;;;;;;;;;

Θα πάμε χρόνια πίσω, που για να μας πάρουν στα σοβαρά θα πρέπει να σκοτωθεί ο κοσμάκης!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εννοειται πως συμφωνω για τις συνταξεις των θυγατερων να κοπουν,ελεος στο 2010 ζουμε.συμφωνω επισης και να μην ξεχνουν τις πραγματικα ευπαθεις ομαδες !

 

Αυτά τα προνόμια των δημοσίων υπαλλήλων πρέπει να κοπουνε! Ολοι ίσοι!!!! Γιατί να παίρνουν αυτοί τόσο καιρό άδεια μητρότητας και εγώ ΄στους 2 μήνες να πρέπει να πάω στη δουλειά??? Εγώ δηλαδή δε γέννησα παιδί...ποντίκι έκανα?????? Γιατί οι εκπαιδευτικοί να μη δουλευουν το καλοκαίρι και να πληρώνονται κανονικά??? Γιατί να μην μπούν στο ταμείο ανεργίας και αυτοί έστω για αυτούς τους 2 μήνες???? Γιατί είναι ΔΗΜΟΣΙΟ!!! Αει συχτίρ και το δημόσιο...!!!!!!! Μας τα έπρηξαν!!!

αλλα για κοιταξτε κι εδώ!

 

 

συμφωνω να κοπουν τα αδικα προνομια,τα ''περιεργα επιδοματα'', το πληρωμενο καθησιο σε καποιες θεσεις,το θρασος που χαρακτηριζει αρκετους δημοσιους αλλα

το να τα ισοπεδωνουμε όλα και απο ζηλια να στρεφομαστε ο ενας να φαει τον αλλο,ε όχι δεν το επικροτω!

ειμαι εκπαιδευτικος και συγχιστηκα διαβαζοντας τα παραπανω και μαλιστα καθυστερω και τη βολτα των παιδιων μου για να απαντησω.

έχω τρια παιδια και τα τρια γεννηθηκαν ενοσω δουλευα ωρομισθια 7χρονια ,με μισθους απο 200 ως 450 ευρω και οποτε το θυμονταν να πληρωσουν.9μηνη αδεια οταν γεννηθηκαν δεν πηρα σε κανενα παιδι και τι λοιπον, να μην παρουν και οι αλλοι για να μαι εγω ευχαριστημενη?ΔΙΝΩ ΑΣΕΠ με αναλογια 12 διοριστεοι για 650 υποψηφιους ,όντας περυσι 31 ετων και διαβαζοντας μεχρι τελικης πτωσης με δυο μωρα κι ενα μεγαλυτερο παιδι, περναω και με στελνουν για 2 χρονια (και βλεπουμε..)υποχρεωτικα αλεξανδρουπολη απο αθηνα(τι θα κανω τα παιδια δικο μου προβλημα).με το που διοριζομαι-δεκα χρονια μετα το πτυχιο πια- μου κανουν μειωση μισθου

και μετα απο αυτο θα μου πει καποιος αι σιχτιρ γιατι καθομαι 2 μηνες και οχι ένα το καλοκαιρι και να μπω στο ταμειο ανεργιας !Ε ,αι ...

η κοπελια που τα εγραψε αυτα,έφαγε έτσι οπως περιεγραψα, μια δεκαετια της εργασιακης ζωης της? και ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ-ΠΟΥ ΙΣΥΟΥΝ ΓΙΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ-ή ειπε να σιχτιρισει καποιον για να ξεσπασει?

(το μονο που θα δεχομουν σαν παρατηρηση ειναι να κανω καλα τη δουλεια μου στην ταξη ,τιποτε αλλο!)

συγγνωμη αν βγηκα οφ αλλα δεν κρατιομουν!:?

Link to comment
Share on other sites

εννοειται πως συμφωνω για τις συνταξεις των θυγατερων να κοπουν,ελεος στο 2010 ζουμε.συμφωνω επισης και να μην ξεχνουν τις πραγματικα ευπαθεις ομαδες !

 

 

αλλα για κοιταξτε κι εδώ!

 

 

συμφωνω να κοπουν τα αδικα προνομια,τα ''περιεργα επιδοματα'', το πληρωμενο καθησιο σε καποιες θεσεις,το θρασος που χαρακτηριζει αρκετους δημοσιους αλλα

το να τα ισοπεδωνουμε όλα και απο ζηλια να στρεφομαστε ο ενας να φαει τον αλλο,ε όχι δεν το επικροτω!

ειμαι εκπαιδευτικος και συγχιστηκα διαβαζοντας τα παραπανω και μαλιστα καθυστερω και τη βολτα των παιδιων μου για να απαντησω.

έχω τρια παιδια και τα τρια γεννηθηκαν ενοσω δουλευα ωρομισθια 7χρονια ,με μισθους απο 200 ως 450 ευρω και οποτε το θυμονταν να πληρωσουν.9μηνη αδεια οταν γεννηθηκαν δεν πηρα σε κανενα παιδι και τι λοιπον, να μην παρουν και οι αλλοι για να μαι εγω ευχαριστημενη?ΔΙΝΩ ΑΣΕΠ με αναλογια 12 διοριστεοι για 650 υποψηφιους ,όντας περυσι 31 ετων και διαβαζοντας μεχρι τελικης πτωσης με δυο μωρα κι ενα μεγαλυτερο παιδι, περναω και με στελνουν για 2 χρονια (και βλεπουμε..)υποχρεωτικα αλεξανδρουπολη απο αθηνα(τι θα κανω τα παιδια δικο μου προβλημα).με το που διοριζομαι-δεκα χρονια μετα το πτυχιο πια- μου κανουν μειωση μισθου

και μετα απο αυτο θα μου πει καποιος αι σιχτιρ γιατι καθομαι 2 μηνες και οχι ένα το καλοκαιρι και να μπω στο ταμειο ανεργιας !Ε ,αι ...

η κοπελια που τα εγραψε αυτα,έφαγε έτσι οπως περιεγραψα, μια δεκαετια της εργασιακης ζωης της? και ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ-ΠΟΥ ΙΣΥΟΥΝ ΓΙΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ-ή ειπε να σιχτιρισει καποιον για να ξεσπασει?

(το μονο που θα δεχομουν σαν παρατηρηση ειναι να κανω καλα τη δουλεια μου στην ταξη ,τιποτε αλλο!)

συγγνωμη αν βγηκα οφ αλλα δεν κρατιομουν!:?

 

 

 

Δεν ισοπεδώνω τίποτα καλή μου! Και εγώ σπούδασα και δουλεύω τώρα και 10 χρόνια για 6-7 μήνες το χρόνο στον ιδιωτικό τομέακαι τους υπολοιπους μήνες είμαι στο ταμείο ανεργίας! Εχω κι εγώ 2 μωρά και τα ωράρια εργασίας τρελά! 8:00 το πρωί με 20:00 το βράδυ! Δεν έχω ζωή, δεν έχω Σαββατοκύριακα ούτε αργίες! Τα τελευταία χρόνια είμαι και ωρομίσθια σε σχολείο τους μηνες που είμάι στο ταμείο και χανω τα μισά χρήματα τουΟΑΕΔ! Και εγώ ΄λέω να δώσωΑΣΕΠ και οι θέσεις συνθως είναι απο 7-9 σε όλη την Ελλάδα! Είναι όμως επιλογή μου!! Ξέρω ότι αν περάσω μπορει να παω οπουδήποτε, θα παιρνω λιγότερα χρήματα....AΛΛΑ το μεσημέρι θα ειμαι με την οικογένεια μου (καποια στιγμή)!!! ...και ναι δεν με νοιάζει το καλοκαιρι να είμαι στονΟΑΕΔ...γιατί εγώ έμαθα τοσα χρονια να πληρωνομαι.... όταν δουλευω!!! Όταν δε δουλευω...δεν πληρώνομαι!!! Που είναι το παράλογο????? Παράλογο δεν ειναι να πληρώνει το κράτος ...και κατα συνεπεια ο ελληνικος λαός ένα συστημα το οποίο δεν δουλεύει και κανει τα μπάνια του?

Και προσεξε...αυτα΄τα λεω εγω που θελω να δώσω ΑΣΕΠ!! Δεν είπα να συχτιρίσω έτσι...!!!!

οσο για το αν ζηλεύω....τι να πώ....μήπως νοιώθεις προνομιούχα και θα έπρεπε να ζηλεύω????

Εξήγησα για πιο λόγο θέλω να δώσω Ασεπ! Για να βλέπω παραπάνω την οικογένεια μου! Δεν ζηλεύω τη δουλειά τον εκπαιδευτικών και γι αυτό προτίμησα να δουλεψω στον ιδιωτικό τομέα! Μου αρέσει να δουλεύω και να ανταμοίβομαι ανάλόγα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχήν η σύνταξη δεν διακόπτεται από τα ορφάνά , αλλά μόνο το ποσοστό

που αποδίδεται στις χήρες.

 

Γνωστή μου , έπειτα από ένα τραγικό δυστύχημα, έχασε το σύζυγό της πολύ νέα και έχοντας ένα μικρό παιδί. Είχε και έχει μια πολύ καλή δουλειά στο δημόσιο και ταυτοχρονα εισπράττει και τη σύνταξη του άντρα της. Αυτή τη στιγμή έχει πολλα χρόνια μόνιμη σχέση με έναν κύριο, τον οποίο δεν παντρεύεται για να μην χάσει τη σύνταξη που παίρνει απο τον αποθανόντα άντρα της ( Αν παντρευόταν θα αποδιδόταν κανονικά το ποσοστό της σύνταξη του παιδιού της που είναι γύρω στα 15 , αλλά θα έχανε η ίδια το δικό της ποσοστό. έτσι κατάλαβα ).

 

Επίσης , για σκεφτείτε όλες αυτές τις κυρίες , κυρίως από το εξωτερικό , που παντρεύονται γέρους και ξαφνικά βρίσκονται στα 30 τους χήρες , που μια ζωή θα πληρώνουμε όλοι οι υπόλοιποι τις συντάξεις τους...

 

Σύμφωνοι, υπάρχουν χήρες που πρέπει οπωσδήποτε να προστατευθούν σε μια δύσκολη στιγμή της ζωής τους , αλλά δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...