Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Πολύ ωραίο παιχνίδι γίνεται και με τα μπαλόνια. Ο δικός μου τρελαίνεται!Έχουμε από ένα και προσπαθούμε να ανταλλάξουμε μπαλιές χωρίς να μας πέσει κάτω ή ανταλλάσσουμε τα μπαλόνια ταυτόχρονα και οποιανού του πέσει χάνει.....κλπ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχω κι αλλο με μπαλονια.το κρατατε με διαφορους τροπους και προσπαθειτε να περπατατε χωρις να σας πεσει.π.χ.κατω απο τις μασχαλες ή αναμεσα στα γονατα κι οτι αλλο σκεφτεις!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως η κόρη μου που είναι 2 χρονών και 5 μηνών όταν πάω να της διαβάσω κάποιο παραμύθι, μου γυρίζει τις σελίδες πριν να τελειώσω για να δει τις εικόνες... και έτσι μου δείχνει οτι δεν με ακούει καθόλου!

 

Πιο πολύ της αρέσει να την ρωτάω "που είναι το σκυλάκι ή το γατάκι στο βιβλίο" και εκείνη να μου το δείχνει.

 

Αυτά που γράψατε δυστυχώς για εμάς δεν κάνουν ακόμα...:-(

 

Καμιά άλλη ιδέα έχετε?

 

Τις πλαστελίνες τις φοβάμαι για ένα παιδί 2,5 χρονών...

Link to comment
Share on other sites

sophie07, γιατι σε φοβίζουν οι πλαστελίνες? 2,5 χρονών νομίζω είναι καλή ηλικία. Πάντως αν ανησυχείς για το υλικό, υπάρχουν στην αγορά πλαστελίνες μη τοξικές, αλλά μπορείτε να φτιάξετε & ζυμαράκι με αλεύρι & νερό. Δεν έχει βέβαια τις δυνατότητες τις πλαστελίνης, αλλά αρέσει πολύ στα παιδάκια!

Link to comment
Share on other sites

sophie07, γιατι σε φοβίζουν οι πλαστελίνες? 2,5 χρονών νομίζω είναι καλή ηλικία. Πάντως αν ανησυχείς για το υλικό, υπάρχουν στην αγορά πλαστελίνες μη τοξικές, αλλά μπορείτε να φτιάξετε & ζυμαράκι με αλεύρι & νερό. Δεν έχει βέβαια τις δυνατότητες τις πλαστελίνης, αλλά αρέσει πολύ στα παιδάκια!

 

 

Επειδή ακόμα βάζει παιχνίδια στο στόμα της φοβαμαι μην καταπιεί κανένα κομμάτι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, αυτό είναι ένα θέμα. Ο μεγάλος δεν έβαλε ποτέ τίποτα στο στόμα του γι αυτό δεν ανησυχούσα. Ο μικρός βέβαια, μας έχει γλύψει όλο το σπίτι! Χθές, δάγκωνε το καλοριφέρ... Οπότε με αυτόν μπορεί να έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

να σας πω εγώ παιχνίδι που έχω ανακαλύψει και τρελλαίνονται; παίρνω 10 αντικείμενα μικρά (τουβλάκια). τα παιδιά πάνε στο δωμάτιο και εγώ τα κρύβω όλα. Τραβάω φωτογραφία το κάθε σημείο από κοντά και μετά τα φωνάζω και τους δείχνω μία-μία φωτογραφία στην οθόνη της ψηφιακής και ψάχνουν να τα βρουν. Σαν κυνήγι θυσαυρού. τρελλαίνονται για το παιχνίδι!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πέρασα πρόσφατα από αυτή τη φάση, κατάλαβα ότι τα παιδιά, στις περισσότερες περιπτώσεις, δεν ξέρουν πως να παίξουν με τα παιχνίδια, πρέπει εμείς να τους δείξουμε. Επίσης η υπερπληθώρα παιχνιδιών τριγύρω τους τα μπερδεύει, καλό είναι να αποσύρεις κάποια από αυτά, και όταν τα ξαναεμφανίσεις, θα δεις ότι το παιδί "ξαναανακαλύπτει" το παιχνίδι.

 

Επίσης, έχε υπόψη ότι τα παιδιά σε αυτή τη φάση δεν συγκεντρώνονται πάνω από λίγα λεπτά στο ίδιο παιχνίδι!

 

Εμείς πάντως παίξαμε πολύ με τα Little People της Fisher Price, βάζαμε τα ανθρωπάκια να μιλάνε, να περπατάνε, κλπ.

 

συμφωνω απολυτα,δεν ξερουν να παιξουν ειναι απλο,

εγω με τα ανθρωπακια της fisher price εχω κανει μεχρι και την αποδραση του παλαιοκωστα απο τον κορυδαλλο...:-P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!θα ηθελα μια μικρη βοηθεια.Εχω ενα αγορακι 2 χρονων σχεδον και ενα μωρακι 3 μηνων.Με τον μεγαλο μου γιο παιζουμε παρα πολυ οταν βγαινουμε εξω βολτα στην παιδικη χαρα η σε παρκα στο σπιτι ομως δεν ξερω πως να παιξω μαζι του. Τραγικο ε?Αισθανομαι χαλια γιατι δεν ξερω πως να τον απασχολησω και το παιδακι μου γυρναει μεσα στο σπιτι γκρινιαζοντας γιατι βαριεται!!!!Τα παιχνιδια του δεν τα θελει,ενω εχει παρα πολλα,ειναι σχεδον του κουτιου...μια που τα ανοιγει και μια που τα βαζει στο καλαθακι του...

 

Το πως σε νοιωθω οσο χαλαει ο καιρος.....

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

Κορίτσια,να σας πω και γω με τι τρελαίνεται η 2χρονη κόρη μου?Με το κουκλοθέατρο.Την πήρε τα χριστούγεννα η προγιαγιά της ένα κουκλοθέατρο και κούκλες από το κου-κου και παίζουμε όλη μέρα.Αφού λέω να πάω να τις πάρω και άλλους ήρωες για να έχουμε ποικιλία.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως η κόρη μου που είναι 2 χρονών και 5 μηνών όταν πάω να της διαβάσω κάποιο παραμύθι, μου γυρίζει τις σελίδες πριν να τελειώσω για να δει τις εικόνες... και έτσι μου δείχνει οτι δεν με ακούει καθόλου!

 

Πιο πολύ της αρέσει να την ρωτάω "που είναι το σκυλάκι ή το γατάκι στο βιβλίο" και εκείνη να μου το δείχνει.

 

Αυτά που γράψατε δυστυχώς για εμάς δεν κάνουν ακόμα...:-(

 

Καμιά άλλη ιδέα έχετε?

 

Τις πλαστελίνες τις φοβάμαι για ένα παιδί 2,5 χρονών...

 

Είστε σε πολύ καλό δρόμο ξέρεις.

Ασχοληθείτε μόνο με τις εικόνες στην αρχή. Περιέγραψέ της τι βλέπει. Κάνε τους ήχους σε ότι μπορείς από τις εικόνες. Φτιάξε δικές σου ιστορίες, μικρές, με βάση της εικόνες. Σιγά σιγά θα δεις ότι θα σου ζητάει κι άλλο.. Η δική μου πλέον κάθεται και μόνη της και διαβάζει τα βιβλία της, με βάση τις εικόνες φυσικά, φτιάχνοντας δικές της ιστορίες. Αυτό που συνήθως βαριούνται είναι να πάρεις ένα βιβλίο και να τους το διαβάσεις. Δεν έχει νόημα γι΄ αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...