Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΛΥΣΗ - ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ, ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ?


Recommended Posts

agkiolina το οτι θα κοπει το ταμειο ανεργιας ισχυει για ολους τους εποχιακους?δηλ μια οικογενεια με ενα παιδι οπου και οι 2 δουλευουν μονο το καλοκαιρι και το χειμωνα παιρνουν μονο με το ταμειο δε θα το παρουν?

στο επιδομα ανεργια βαλανε ενα οριο ενσημων

δηλαδη εαν καποιος απο το 2009 εχει παρει 300 μερες ανεργιας στο συνολο εστω σπασμενα καθε σεζον δεν μας νοιαζει αυτο ... το υπολοιπο που του μενει ειναι αλλες 150 μερες...μετα τελος τωρα το μονο που δεν ξερω εαν ειναι για ολα τα υπολοιπα χρονια η για καποιο διαστημα πχ για 4 χρονια να μην μπορει να ξαναπαρει ταμειο ανεργιας...

 

Καλησπέρα! Να ρωτήσω κάτι? Σε λιγες μερες θα παω στον οαεδ να καταθεσω χαρτια για επιδομα ανεργιας. Τον γιο μου τον εχω στο βιβλιαριο του ανδρα μου.Μετραει ως προσαυξηση στο επιδομα? ή θα πρεπει μονο να ειναι στο δικο μου βιβλιαριο?

Επισης αν ξερετε το οικογενειακο επιδομα μπορει να το παρει ο ανδρας μου ο οποιος εργαζεται?

ναι θα παρεις το βιβλιαριο του αντρα σου και του παιδιου μια φωτοτυπια και θα τους τα πας ειναι 10% προσαυξηση..

ναι εαν δεν του καταβαλει ο εργοδοτης το επιδομα του παιδιου μεσα στο μισθο του ... εαν δηλαδη δεν το καλυπτει η συμβαση του!!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 553
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα ,

Θα ήθελα να ρωτησω αν δικαιουμαι το δώρο Χριστουγέννων φέτος,

Ημουν ταμέιο ανεργιας απο το Ιουλιου του 2011 μέχρι τον Ιουλιο του 2012 ,θα πάρω καποιο δώρο αν φύσικα έχουν σκόπο να δώσουν ,κ τι πόσο περιπου θα ειναι αυτο.

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Φιλικα πάντα

Ιωαννα

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΤΑΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΩΡΟ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΟΥ 2012.ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΒΑΛΟΥΝ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ.ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΧΡΟΝΙΕΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα!!διατηρω μια επιχειρηση(καφενειο) εδω και τρια σχεδον χρονια και επειδη δεν παει καλα,εχω κανει εξαιρεση απο τον ΟΑΕΕ τα τελευταια δυο χρονια επειδη δουλευω σε μια εταιρια και κολαω ενσημα ΙΚΑ.

επειδη μαλλον σε λιγες μερες θα με διωξουν ηθελα να μαθω αν δικαιουμαι να μπω ταμειο ανεργιας.καπου ειχα διαβασει οτι για να μπει ενας ελευθερος επαγγελματιας στο ταμειο ανεργιας ΔΕΝ θα πρεπει τα εσοδα του απο την επαγγελματικη του αυτη δραστηριοτητα να ξεπερνουν τα 1400 ευρω το χρονο.

Εγω τα τελευταια δυο χρονια παρουσιαζω ζημια στην εφορια για το καφενειο.

 

Ευχαριστω πολυ...

Ηλίας!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΤΑΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΩΡΟ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΟΥ 2012.ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΒΑΛΟΥΝ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ.ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΧΡΟΝΙΕΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

καλησπερα.... ξερω απο τον πατερα μου που πηγε εχθες οτι θα μπουν μετα τις 15 με 17 δεκεμβριου......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα agkiolina,

Θα ήθελα να ρωτησω αν δικαιουται ο συζυγος μου το δώρο Χριστουγέννων φέτος,

Ηταν ταμέιο ανεργιας απο το Σεπτεμβριο του 2011 μέχρι τον Σεπτεμβριο του 2012 , ενα χρονο. Πηγαμε στο ΟΑΕΔ και ειπαν οτι δικαιουται να παρει δωρο Χριστουγεννων για τους μηνες απο τον Μαιο μεχρι τον Σεπτεμβρη. Δεν δικαιουται απο την αρχη του 2012 μεχρι την ληξη επιδοματος ?

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα agkiolina,

Θα ήθελα να ρωτησω αν δικαιουται ο συζυγος μου το δώρο Χριστουγέννων φέτος,

Ηταν ταμέιο ανεργιας απο το Σεπτεμβριο του 2011 μέχρι τον Σεπτεμβριο του 2012 , ενα χρονο. Πηγαμε στο ΟΑΕΔ και ειπαν οτι δικαιουται να παρει δωρο Χριστουγεννων για τους μηνες απο τον Μαιο μεχρι τον Σεπτεμβρη. Δεν δικαιουται απο την αρχη του 2012 μεχρι την ληξη επιδοματος ?

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Συγνωμη για την καθυστερηση αλλα δεν ειχα ιντερνετ

οχι απο την αρχη του χρονου μεχρι το τελος του Μαιου παιρνει το δωρο Πασχα και απο 1/5/ ξεκιναει το δωρο χριστουγεννων

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα agkiolina, σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Εχω μια αλλη ερωτηση. Απο 15/7 δουλευα με πενταμηνη προκυρηξη εως 14/12/2012. Μετα πηγα στο ΟΑΕΔ και εβγαλα καρτα ανεργιας,δικαιουμαι καποιο επιδομα απο το ΟΑΕΔ ? Σ'ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα agkiolina, σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Εχω μια αλλη ερωτηση. Απο 15/7 δουλευα με πενταμηνη προκυρηξη εως 14/12/2012. Μετα πηγα στο ΟΑΕΔ και εβγαλα καρτα ανεργιας,δικαιουμαι καποιο επιδομα απο το ΟΑΕΔ ? Σ'ευχαριστω

καλησπερα ...μπορεις να πας να ρωτησεις εαν δικαιουσαι το τριμηνο βοηθημα...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλησπερα εχω ενα προβλημα...γραφτηκα στις 14 αυγουστου και μου ειπαν θα παρω το πρωτο μηνα σε περιπου 1,5 μηνα....μεχρι εδω καλα πληρωθηκα σιμερα τελικα 1 μηνα και 13 μερες μετα....και ενω μου ειπε η υπαλληλος πως θα παρω τα χρηματα 360+οσες παραπανω μερες εκανα να πληρωθω δηλαδη 13 μερες πηρα μονο 360 του μηνα...εγω τωρα θα πληρωθω παλι στις 14 οκτωβριου τον δευτερο μηνα η εχει γινει λαθος και επρεπε να παρω παραπανω αθτη την φορα και το υπολοιπο στις 14??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εάν κοιτάξεις καλύτερα την εγκριτική απόφαση που σου έδωσαν θα δεις ότι η πληρωμή σου αφορά το χρονικό διάστημα από 14/8/13 έως 14/9/13 συνεπώς μπορεί να άργησες να πάρεις το πρώτο όμως πληρώθηκες κανονικά για ένα μήνα.Η επόμενη φορά που θα πληρωθείς θα είναι η πρώτη Παρασκευή μετά τις 14/10 και γενικά την πρώτη Παρασκευή μετά τις 14 του μηνός.Να θυμάσαι ο οαεδ πληρώνει μόνο Παρασκευές.Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Εάν κοιτάξεις καλύτερα την εγκριτική απόφαση που σου έδωσαν θα δεις ότι η πληρωμή σου αφορά το χρονικό διάστημα από 14/8/13 έως 14/9/13 συνεπώς μπορεί να άργησες να πάρεις το πρώτο όμως πληρώθηκες κανονικά για ένα μήνα.Η επόμενη φορά που θα πληρωθείς θα είναι η πρώτη Παρασκευή μετά τις 14/10 και γενικά την πρώτη Παρασκευή μετά τις 14 του μηνός.Να θυμάσαι ο οαεδ πληρώνει μόνο Παρασκευές.Ελπίζω να βοήθησα.

 

αααααα μαλιστα δηλαδη μονο την πρωτη φορα αργει τοσο(λογικα παντα Ελλαδα εισαι)την αποφαση παντως ειναι να την παρω 14/10 εως 13/11 ετσι λεει τουλαχιστον το χαρτι....παλια παντως δεν ηταν ετσι θυμαμαι την προιγουμενη φορα που εκανα τα χαρτια μου ειχα πληρωθει και αυτες τις 13 μερες παραπανω και μετα που ξανα εκλεισα τον μηνα μετα δηλαδη απο 17 μερες πηγαινα πατουσε αυτος τα κουμπια απο το συστημα και μεχρι το μεσημερι εμπαιναν τα λεφτα...λογικα αλλαξε και αυτο!!!τωρα μπαινουν αυτοματα ενω παλια ειχε ακριβως στην αποφαση την ημερα που πηγαινες και εκανε αυτος τα δικα του δεν ξερω αν λεω κατι λαθος....αρα εγω τωρα θα πληρωθω ξανα στις 18/10 παρασκευη¨?

Link to comment
Share on other sites

ναι παλιότερα ήταν διαφορετικά.Όταν θα πάρεις την απόφαση θα κάνεις και την πρώτη παρουσία και θα γράφει και τις επόμενες φορές που θα πρέπει να παρουσιάζεσαι.Καλό θα ήταν να παρουσιάζεσια τις πρώτες μέρες των χρονικών διαστημάτων που θα σου ορίσουν.μην ανησυχείς πάντως δεν θα σου φάνε μέρες όλα γίνονται ηλεκτρονικά πια.σε ποιον οαεδ πας;

Link to comment
Share on other sites

ναι παλιότερα ήταν διαφορετικά.Όταν θα πάρεις την απόφαση θα κάνεις και την πρώτη παρουσία και θα γράφει και τις επόμενες φορές που θα πρέπει να παρουσιάζεσαι.Καλό θα ήταν να παρουσιάζεσια τις πρώτες μέρες των χρονικών διαστημάτων που θα σου ορίσουν.μην ανησυχείς πάντως δεν θα σου φάνε μέρες όλα γίνονται ηλεκτρονικά πια.σε ποιον οαεδ πας;

 

μάλιστα ωραία παω στην Θεσσαλονίκη στην Δωδεκανήσου άσε δεν πάει ο νους σου τι γίνεται εκει αν θες να δοκιμάσεις υπηρεσία για τεστ IQ πηγαινε καρφωτή εκει τέτοιο πραγμα δεν εχς συναντήσει στα 30 μου χρονια.....βασικα ολα ξεκινάν απο τον διευθυντή στα παντα και εκει ο τυπος πιθανολογώ πως ειναι ρεμπέτης και ολη μερα ειναι στα καφενεία για ρετσινες μεγαλη μορφη οτι να ναι!!!ναι το ξερω αυτο για τις μερες αλλα ρε συ θες δεν θες κουκια μετρας και τα περιμένεις πως και πως απο την πρωτη μερα πας εκτος και αν πάθεις κανενα κακο απο την πείνα!!!χιουμορ!!!σε ευχαριστω πολυ παντως η βοήθειά σου ηταν καταλυτική

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλήμερα !!!Μήπως κάποιος μπορεί να με βοηθήσει?Γτ απο τον οαεδ απάντηση δεν παίρνω δούλευα απο 7-12-11 μέχρι και 7-4-13 και απο 20-11-13 μεχρι 26-11-13 μπορώ να πάρω ταμείο?επειδή υπάρχει ενα κενό μήπως επρεπε να δουλεύω συνεχόμενα ?ευχαριστώ πολυ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Δυστυχώς, ήρθε η ώρα να γράψω κι εγώ σ' αυτό το θέμα... Είμαι μανούλα ενός κοριτσιού 9 μηνών σήμερα, δεν πήρα ποτέ άδεια λοχείας κ.λπ. από τη δουλειά μου, στην οποία εργάζομαι 8 χρόνια, αλλά τα μόνα ένσημα που μου κόλλησαν ήταν από πέρσι τον Ιούλιο (όπου και έμαθα την εγκυμοσύνη), και αυτά ούτε έφτασαν για κανένα επίδομα, παρά μόνο για βιβλιάριο υγείας, και τα οποία αφορούν 3ωρη εργασία (έτσι βόλευε τον εργοδότη...). Δεν ξέρω τί αποδοχές μου δηλώνονται κάθε μήνα αυτή τη στιγμή, γιατί δεν είμαι σπίτι. Το αφεντικό μου δήλωσε να πάρω μια "άδεια" για Ιανουάριο Φεβρουάριο, γιατί δεν έχει να με πληρώσει. Λέω οκ, ασ μην αγχωθώ, και σκέφτηκα μήπως μπορώ να μπω ταμείο ανεργίας τουλάχιστον, για να πληρώνω το ενοίκιο. Όμως είμαι φοιτήτρια. Οπότε δεν ξέρω αν μπορώ να μπω στο ταμείο, και εκτός αυτού, ξέρω ότι δεν μπορεί να σε απολύσει κάποιος ένα χρόνο μετά τη γέννα. Ισχύει ακόμα αυτό? Και πειράζει αν ζητήσω απόλυση ή θα πάει το ΙΚΑ και θα τους πιάσει? Μ' ενδιαφέρει γιατί ο εργοδότης είναι και κουμπάρος και ασχέτως αυτού του τραγικού της άδειας που με ενημέρωσε, δεν έχω όρεξη για τσακωμούς... ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δυστυχώς, ήρθε η ώρα να γράψω κι εγώ σ' αυτό το θέμα... Είμαι μανούλα ενός κοριτσιού 9 μηνών σήμερα, δεν πήρα ποτέ άδεια λοχείας κ.λπ. από τη δουλειά μου, στην οποία εργάζομαι 8 χρόνια, αλλά τα μόνα ένσημα που μου κόλλησαν ήταν από πέρσι τον Ιούλιο (όπου και έμαθα την εγκυμοσύνη), και αυτά ούτε έφτασαν για κανένα επίδομα, παρά μόνο για βιβλιάριο υγείας, και τα οποία αφορούν 3ωρη εργασία (έτσι βόλευε τον εργοδότη...). Δεν ξέρω τί αποδοχές μου δηλώνονται κάθε μήνα αυτή τη στιγμή, γιατί δεν είμαι σπίτι. Το αφεντικό μου δήλωσε να πάρω μια "άδεια" για Ιανουάριο Φεβρουάριο, γιατί δεν έχει να με πληρώσει. Λέω οκ, ασ μην αγχωθώ, και σκέφτηκα μήπως μπορώ να μπω ταμείο ανεργίας τουλάχιστον, για να πληρώνω το ενοίκιο. Όμως είμαι φοιτήτρια. Οπότε δεν ξέρω αν μπορώ να μπω στο ταμείο, και εκτός αυτού, ξέρω ότι δεν μπορεί να σε απολύσει κάποιος ένα χρόνο μετά τη γέννα. Ισχύει ακόμα αυτό? Και πειράζει αν ζητήσω απόλυση ή θα πάει το ΙΚΑ και θα τους πιάσει? Μ' ενδιαφέρει γιατί ο εργοδότης είναι και κουμπάρος και ασχέτως αυτού του τραγικού της άδειας που με ενημέρωσε, δεν έχω όρεξη για τσακωμούς... ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ!!!!

 

Καλημέρα και να σου ζήσει,

1) ταμείο ανεργίας μπορείς να πάρεις μόνο αν σε απολύσει και όχι αν φύγεις μόνη σου. ΑΛΛΑ πρέπει να έχει ένα ελάχιστο αριθμό ενσήμων, τα οποία εσύ πιθανών να μην συμπληρώνεις, αφού δεν ασφαλιζόσουν εως τώρα.

2) Να σε απολύσει δεν μπορεί για 1,5 χρόνο μετά την γέννα.

Νομίζω όμως ότι μπορεί να σε απολύσει, αν συμφωνείς κι εσύ. Δεν είμαι απόλυτα σίγουρη, ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος.

3) Σχετικά με την δίμηνη άδεια καλύτερα να ρωτήσεις στην επιθεώρηση εργασίας.

Μια συμβουλή από εμένα που συνήθως τα "τσουγκράω" με τους εργοδότες.

Αποφάσισε τι θες και μετά πράξε. Θέλεις να διεκδικήσεις τα δικαιώματα σου ή να τα έχεις καλά με τον κουμπάρο και εργοδότη? Και τα δυο μαζί δεν γίνονται.

Πάντως σε έχει εκμεταλευτεί ήδη αρκετα μέχρι τώρα. 8 Χρόνια ανασφάλιστη? Γέννα χωρίς επιδόματα? Έχεις καθόλου υπόψη σου πόσα χρήματα έχει χάσει?

Έχεις μεγάλο μερίδιο ευθύνης πάντως. Κακώς τον άφησες έως τώρα.

Εγώ στη θέση σου θα είχα ήδη συμβουλευτεί εργατολόγο δικηγόρο.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο στο ότι φταίω εγώ πάνω απ' όλα, αλλά βλέπεις σαν 18χρονη, ασφαλισμένη στους γονείς, και σε περιόδους με πολλά λεφτά... που μυαλό??? τί να πεις... άσε δεν το χω να τα τσουγκράω καθόλου, αλλά έχεις δίκιο... Αυτόν τον δικηγόρο θα πρέπει και να τον πληρώσω για συμβουλή ε? πφφφφφ κοντεύω να σκάσω.... Μα είναι δυνατόν? Το κράτος δεν με θεωρεί φοιτήτρια γιατί πέρασαν τα 5 χρόνια που ορίζει η σχολή, φορολογούμαι κανονικά για ότι έχω, αλλά ο οαεδ με θεωρεί φοιτήτρια... ποπο τί μας περιμένει... Σ ευχαριστώ πολύ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους σας...μολις γραφτηκα στην παρεα σας κ θα ηθελα την βοηθεια σας...τον ιουνιο του 2012 σταματησα απο την δουλεια μου λογω εγκυμοσυνης κ τον αυγουστο γεννησα...πηρα κανονικα αδεια ικα οπως κ το εξαμηνο του οαεδ το οποιο ηταν μεχρι τον μαιο του 2013...επρεπε 10 μαιου να γυρισω στην δουλεια μου ομως επειδη δεν ειχα που να αφησω το παιδακι μου ζητησα αδεια ανευφ αποδοχων μεχρι να το φεβρουαριο του 2014...αυτο που με προβληματιζει τωρα ειναι πως δεν μπορω να γυρισω στην δουλεια μου παλι γιατι δεν εχω ατομο να μου κρατησει την μικρη...οποτε τον φεβρουαριο θα ζητησω απολυση..θα μπορεσω ομως να παρω το ταμειο ανεργιας η θα το χασω??:-(:sad:

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους σας...μολις γραφτηκα στην παρεα σας κ θα ηθελα την βοηθεια σας...τον ιουνιο του 2012 σταματησα απο την δουλεια μου λογω εγκυμοσυνης κ τον αυγουστο γεννησα...πηρα κανονικα αδεια ικα οπως κ το εξαμηνο του οαεδ το οποιο ηταν μεχρι τον μαιο του 2013...επρεπε 10 μαιου να γυρισω στην δουλεια μου ομως επειδη δεν ειχα που να αφησω το παιδακι μου ζητησα αδεια ανευφ αποδοχων μεχρι να το φεβρουαριο του 2014...αυτο που με προβληματιζει τωρα ειναι πως δεν μπορω να γυρισω στην δουλεια μου παλι γιατι δεν εχω ατομο να μου κρατησει την μικρη...οποτε τον φεβρουαριο θα ζητησω απολυση..θα μπορεσω ομως να παρω το ταμειο ανεργιας η θα το χασω??:-(:sad:

 

Ναι, αν σε απολύσει δικαιούσαι ταμείο ανεργίας. Αν φυσικά έχεις τα απαραίτητα ένσημα. Πόσο καιρό δουλευες πριν μείνεις έγκυος;

Ταμείο δεν δικαιούσαι αν παραιτηθείς. Οπότε προσοχή.

Πάντως αν η δουλειά σου ειναι σχετικά καλή με καλό μισθό ξανά σκέψου το.

Γράψε το παιδί σε παιδικό και δούλεψε. Το ταμείο ειναι για ενα χρόνο και ειναι λίγα χρήματα. Μετά τι θα κανείς; Θα βρεις δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Δουλεύω από το 2008 σε αυτήν την επιχείρηση..κ ούτε το κλίμα,ούτε το ωράριο,ούτε τα λεφτά είναι καλά γι'αυτό θέλω να σταματήσω.απλά αγχώνομαι για το ταμείΟ επειδή είχα άδεια άνευ αποδοχών!!σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!!!

?

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω από το 2008 σε αυτήν την επιχείρηση..κ ούτε το κλίμα,ούτε το ωράριο,ούτε τα λεφτά είναι καλά γι'αυτό θέλω να σταματήσω.απλά αγχώνομαι για το ταμείΟ επειδή είχα άδεια άνευ αποδοχών!!σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!!!

?

ΚΑΛΗΜΕΡΑ προσεχε γιατι ναι μεν το διαστημα που αναλογει στο 6μηνο και στη κυοφορεια-λοχεια οσα ενσημα δηλαδη ειναι εκαι παμε και μετραμε πιο πισω φυσικα και τα εχεις αφοτ εργαζεσαι απο το 2008 , ΑΛΛΑ δεν εχεις μισο χρονο σχεδον ενσημα απο το 6μηνο και μετα δηλαδη ΕΑΝ απολυθεις 15/2/2014 κι γραφτεις στον ΟΑΕΔ στης 22/2/2014 ,ο ΟΑΕΔ θα θελει ενσημα απο 22/12/2013 εως και 21/12/2012 εσυ εχεις ενσημα μονο του 6μηνου που ειναι μεχι και 10/5/2013 εαν τα ενσημα σου ειναι 25 καθε μηνα ο μηνας ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ σου βγαζει 9 ενσημα και ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ ΜΑΡΤΙΟΣ ΑΠΡΙΛΙΟΣ ΕΠΙ 25 =100 ενσημα και 9 απο τον μαιο 2014 ΣΥΝΟΛΙΚΑ 118

ΕΑΝ μπορεις μην πεις για απολυση ακομα η εαν εχεις το θαρρος πες τους οτι με τα ενσημα λογω της ανευ αποδοχων αδειας δεν βγαινεις ταμειο ανεργιας εαν μπορουν να σε κρατησουν λιγο και να σε απολυσουν λιγο πιο μετα .... ελπιζω να μην σου κανουν καμια λαδια και να μην σου γραψουν οτι εχεις απολυθει απο τον μαιο του 2013...

 

καλη τυχη

 

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα...δηλαδη το χανω το ταμειο...μηπως μπορεις να μου πεις ποσα ενσημα μου λειπουν?το κακο ειναι οτι δεν μπορεις να συννενοη8εις με αυτους κιολας ειναι τοσο φιλοχρηματοι...εκτος αν καταφερω να πληρωσω εγω οσα ενσημα μου λειπουν...σε ευχαριστω που μου απαντησες..πολυ χρησιμα αυτα που μου ειπες...!!!

Link to comment
Share on other sites

ααα,ξεχασα επισης να σου αναφερω οτι μου ειχε πει ο λογιστης οτι 8α μου κολλησουν αν 8ελησω την απολυση μετα 10 με 15 μερες ενσημα για να μην φανει οτι με διωχνουν αμεσως μετα την απολυση...φτανουν αραγε?πραγματικα εξαιτιας τους εχω χασει παρα πολλα...εκμεταλλευση στο φουλ μιλαμε..

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.... για να σου πω ακριβως τι δικαιουσαι πρεπει να δω ακριβως τα ενσημα σου και να βγαλουμε μια πιθνανη ημερομηνια απολυσεως σου για να σου πω... και να μην στα κολλησει δεν μας νοιαζει αφου τους τελευταιους 2 μηνες δεν τους μετραμε καν.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...