Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μωρο με διαρροια=πρεπει να κανει διαιτα η μαμα?


Recommended Posts

Καλημερα και χρονια πολλα...η μικρη μου εχει εδω και 3 μερες διαρροικες κενωσεις, σαν νερο μαλιστα. Ευτυχως, δεν ειναι πολλες ανα 24ωρο αλλά η παιδιατρος μου ειπε να τρωω εγω σαν να εχω εγω διαρροια, ήτοι λαπαδες κλπ....Στο μεταξυ εχει πολυ μπουκωμενη μυτουλα και ειναι λιγο πεσμενη, ενω κοιμαται περισσοτερο απ ό,τι συνηθως.

Αν ειναι λοιπον καμμια ιωσουλα, μηπως αντιθετα, θα επρεπε να τρωω οσες περισσοτερες βιταμινες κλπ απο το να τρωω ολη μερα λαπα και πατατα βραστη? Γενικα, οταν εχουν διαρροια και δεν γνωριζουμε το γιατι, κανουμε κατι τετοιο ή δεν επηρεαζει? Γιατι μεχρι και το αντιθετο μου ειπε μια φιλη μου οτι κανει οταν το μωρο της εχει διαρροια, τρωει ο,τι βρει για να "ξεσπασει"...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα τολμήσω να απαντήσω... αν και η ειδική σ' αυτά τα θέματα είναι η Αγλαϊα...

Εγώ τη μόνη συμβουλή που θα σου έδινα είναι να αυξήσεις λίγο τους θηλασμούς, αν είναι ίωση θα τη βοηθήσεις τη μικρούλα.

Τώρα για τη διατροφή, πιστεύω ότι δεν έχει νόημα να κάνεις τέτοια δίαιτα με λαπάδες... ούτε βεβαια και το αντίθετο (το να τρως ό,τι βρεις) θα βοηθήσει. Αυτή είναι η αποψη μου βεβαια, ας δούμε τι θα σε συμβουλέψουν οι πιο έμπειρες μαμαδες.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε μια ίωση με διάρροια, βοηθάει να κόψει η μαμά τα γαλακτοκομικά (προσοχή και στα κρυμμένα σε γλυκά, μπισκότα κλπ) μέχρι το μωρό να επανέλθει και ίσως για μερικές μέρες μετά! Μετά μπορείς να επανέλθεις στη συνηθισμένη διατροφή σου!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Βασικα επειδη κανω ειδικη διαιτα λογω ΓΟΠ του μωρου, αν κοψω ολοσδιολου τα γαλακτοκομικα (τρωω μονο τυρια απο προβειο και κατσικισιο και ευτυχως δεν την πειραζουν, οπως κατικι δομοκου και καλαθακι λημνου) δεν μου μενουν και πολλες επιλογες. Εκανα 24 ωρες τη διαιτα που μου ειπε η παιδιατρος για τη διαρροια και πριν 2-3 ωρες λιποθυμησα (ω, ναι) απο την εξαντληση. Διαβασα δε, σε αλλο θεμα εδω στο parents οτι αν το ιδιο το παιδι εχει διαρροια, δεν πρεπει (!) να κανει διαιτα. Ισχυει το ιδιο για το θηλασμο, να υποθεσω, ή ειναι μπουρδες???

 

Επισης, η μικρη ειχε μεν διαρροια 3 μερες αλλα τωρα εχει να ενεργηθει απο εχθες (οταν ξεκινησα τη διαιτα). Αφηνει καποιες κηλιδες μονο στην πανα. Ο παθολογος μου, που πηρα τηλ οταν λιποθυμησα να μου πει τη γνωμη του για τη διαιτα, μου ειπε οτι το παιδι πρεπει να εχει τελικα δυσκοιλιοτητα και να αρχισω να τρωω μεχρι και σοκολατα!! Αντε βρε ακρη με τους γιατρους.

 

Πραγματικα δεν ξερεις τι ισχυει πολλες φορες :-(

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑ

Πριν αρχίσουμε στερεά που ο μικρός τρεφόταν με αποκλειστικό θηλασμό καθετί που έτρωγα η έπινα τον επηρέαζε.

Δηλ. έπινα καφέ το απόγευμα δεν κοιμόταν καλά το βραδύ , έτρωγα ρύζι έκανε σφιχτά κακά κτλ

Ταπεινά πιστεύω ότι ότι τρώμε πηγαίνει σίγουρα φιλτραρισμένο στο στομαχάκι του μωρού

ΦΙΛΙΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασικα επειδη κανω ειδικη διαιτα λογω ΓΟΠ του μωρου, αν κοψω ολοσδιολου τα γαλακτοκομικα (τρωω μονο τυρια απο προβειο και κατσικισιο και ευτυχως δεν την πειραζουν, οπως κατικι δομοκου και καλαθακι λημνου) δεν μου μενουν και πολλες επιλογες.

 

 

Tα πρόβεια και κατσικίσια γαλακτοκομικά συνήθως δεν πειράζουν. Σε κάθε περίπτωση, αναλόγως πώς πάει το παιδί προσαρμόζεις τη διατροφή σου!

Εκτός από τη διάρροια έχει άλλα συμπτώματα ίωσης; πχ. πυρετό μύξες κλπ;

Από πού συμπεραίνει ο παθολόγος ότι έχει δυσκοιλιότητα;:confused: Επειδή έκανε 1 μέρα χωρίς να ενεργηθεί; Αυτό είναι κάτι συχνό στο θηλασμό!

Δες πώς θα είναι οι επόμενες κενώσεις, μην κάνεις καμιά δραστική αλλαγή στη διατροφή σου τώρα, ό,τι κάνεις να το κάνεις σταδιακά και μία μία τροφή, ώστε αν κάτι το πειράξει να το καταλάβεις και να το κόψεις! Αν είναι ίωση, σε λίγες μέρες θα έχει περάσει!

Περαστικά σας!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Βασικα αποφασισα να τρωω ό,τι μου ειπαν κοτοπουλα κλπ, απλα προσεθεσα καποια απο αυτα που κανουν για τη ΓΟΠ της αλλα δεν κανουν για διαρροια, τι να κανω, λιγο τυρι και κροκο αυγου για να μπορεσω να στηλωθω. Σοκολατες κλπ που ετρωγα και δεν την πειραζαν στη ΓΟΠ, εννοειται δεν θα φαω για 1-2 μερες. Ουτε τυρια οπως η φετα, μονο κατικι και λιγο κεφαλοτυρι....μονη μου το γιατρο κανω αλλα πρεπει να ειμαι και στα ποδια μου, μην πεσω κατω ποιος θα τη φροντισει.

Link to comment
Share on other sites

Λίζα, φρούτα και λαχανικά; Κρεατάκι (κατσίκι ας πούμε...) και όσπρια για τον σίδηρο; Πιο πολύ θα στυλωθείς τρώγοντας φρούτα, κρέας και σαλάτες με πράσινα λαχανικά, παρά με το τυρί...

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως το κατσικι, το μοσχαρι, το χοιρινο και μερικα λαχανικα οπως το σπανακι ή το πρασο χειροτερευουν τη ΓΟΠ της, δεν τα τρωω. Τα Χριστουγεννα εφαγα λιγο αρνι και 2 μερες ηταν χαλια. Φρουτα τρωω, οπως και πολλα καροτα :-)

Link to comment
Share on other sites

Λίζα εγώ θα σου συνιστούσα να προσέχεις τα πολλά πορτοκάλια και μανταρίνα, γιατι στο δικό μου το μωρό φέρνουν διάρροια.

Θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μου στείλεις pm με τη δίαιτα για τη ΓΟΠ, γιατί μας ταλαιπωρεί τις τελευταίες μέρες, και όπως έχω γράψει σε άλλο θεμα, είμαστε σε αναζήτηση παιδιάτρου (κι έτσι δεν έχω ποιον να ρωτήσω...):|

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασικα αποφασισα να τρωω ό,τι μου ειπαν κοτοπουλα κλπ, απλα προσεθεσα καποια απο αυτα που κανουν για τη ΓΟΠ της αλλα δεν κανουν για διαρροια,

 

Yπάρχει κάτι που δεν επιτρέπεται να φας επειδή το μωρό έχει διάρροια;

Ποιος σου το είπε αυτό;

Δεν υπάρχει καμία τέτοια οδηγία!

 

 

τι να κανω, λιγο τυρι και κροκο αυγου για να μπορεσω να στηλωθω. Σοκολατες κλπ που ετρωγα και δεν την πειραζαν στη ΓΟΠ, εννοειται δεν θα φαω για 1-2 μερες. Ουτε τυρια οπως η φετα, μονο κατικι και λιγο κεφαλοτυρι....μονη μου το γιατρο κανω αλλα πρεπει να ειμαι και στα ποδια μου, μην πεσω κατω ποιος θα τη φροντισει.

 

Είμαι σίγουρη ότι κάτι κατάλαβες λάθος. Δεν υπάρχει καμία ειδική δίαιτα της μαμάς όταν το παιδί έχει διάρροια.

 

Μόνο τροφές που προκαλούν αλλεργία στο μωρό πρέπει να αποφεύγει η μαμά.

 

Επίσης ποιο είναι το πρόβλημα με τη φέτα; Η φέτα γίνεται από αιγοπρόβειο γάλα όπως και το κατίκι. Γιατί επιτρέπεται να φας το ένα και όχι το άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Eγω είχα κοψει ολα τα γαλακτοκομικα για 7,5 μηνες.Να προσεχετε και τα κρυμμενα! Ομως κρεας ετρωγα κυριως μοσχαρι και δεν παρατηρησα να τον πειραζει.Επισης ετρωγα οσπρια και λαχανικα και φρουτα εκτος απο τους πρωτους 2 μηνες που ειχε και κολικους.Κατι αλλο που ειχα παρατηρησει να τον πειραζει πολυ ηταν η σοκολατα και ο καφες.Αλλα κυριως η σοκολατα!!!Οι ξηροι καρποι καποιες φορες πειραζουν και τα καρυκευματα. Αν εχετε παρατηρησει κατι οσον αφορα το κρεας μηπως εφταιγαν τα μπαχαρικα και οχι το κρεας??Μηπως ηταν μαγειρεμενα με σαλτσες κλπ?Ή μηπως την ιδια μερα ειχατε φαει σοκολατα??Δεν ειναι παντα ευκολο να διακρινεις και να παρατηρησεις τα τροφιμα που πειραζουν πραγματικα. Ο μονος τροπος ειναι να καταγραφετε πολυ αναλυτικα ολα οσα τρωτε και μετα να συγκρινετε. Οι γιατροι δινουν καποιες οδηγιες γενικες αλλα στην ουσια η κλινικη εικονα δειχνει τι πειραζει το καθε παιδι.Γενικα παντως τα γαλακτοκομικα ειναι τα πιο υποπτα!

Ευχομαι να το ξεπερασετε γρηγορα!

Δεν ειναι καθολου ευκολη η ΓΟΠ σας καταλαβαινω!!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει κάτι που δεν επιτρέπεται να φας επειδή το μωρό έχει διάρροια;

Ποιος σου το είπε αυτό;

Δεν υπάρχει καμία τέτοια οδηγία!

 

 

 

 

Είμαι σίγουρη ότι κάτι κατάλαβες λάθος. Δεν υπάρχει καμία ειδική δίαιτα της μαμάς όταν το παιδί έχει διάρροια.

 

Μόνο τροφές που προκαλούν αλλεργία στο μωρό πρέπει να αποφεύγει η μαμά.

 

Επίσης ποιο είναι το πρόβλημα με τη φέτα; Η φέτα γίνεται από αιγοπρόβειο γάλα όπως και το κατίκι. Γιατί επιτρέπεται να φας το ένα και όχι το άλλο;

 

καλημερα Αγλαια, ευχαριστω για την απαντηση κι εγω αυτο φανταζομουν

2 παιδιατρους πηρα τηλ, και οι δυο μου ειπαν οτι επειδη η μικρη εχει διαρροια, πρεπει εγω -εφοσον τη θηλαζω- να τρωω σαν να ειχα εγω η ιδια. ο ενας, μου ειπε να τρωω μονο λαπα!!!

το πιστυεω κι εγω οτι μαλλον δεν εχει επιδραση, γι αυτο ανοιξα νεο θεμα να δω αν εχει συμβει σε καμμια σας....αχ αυτοι οι γιατροι...

 

marron θα σου στειλω πμ αν και τα ειπε η DIONI. Απλα εγω δεν εκοψα ολα τα γαλακτοκομικα, μονο το αγελαδινο. Ευτυχως, η μικρη ειναι ΟΚ...Εμενα επισης, την πειραζει το μοσχαρι.

Link to comment
Share on other sites

Λίζα, τι να πω, μέσα στη βλακεία!

Είμαι σίγουρη ότι δεν το έχουν διαβάσει σε καμία παιδιατρική, απλά αυτοσχεδιάζουν γιατί νιώθουν υποχρέωση κάτι να πουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...