Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενημέρωση : Απορρυπαντικά


madchemist

Recommended Posts

madchemist αυτο με το calgon δεν το καταλαβα ... ...

 

Εγω δεν βαζω calgon για να μην ερεθιστει το δερματακι του μωρου και κινδυνευει το πλυντηριο να διαλυσει απο τα αλατα γιατι εχουμε πολυ σκληρο νερο στην περιοχη που μενω.

 

Τι να κανω, να βαζω καλγκον?

 

ή να βαζω περισσοτερο απορρυπαντικο (προδερμ βρεφικο) ???

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 274
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχω κι εγώ μια απορία. Πήρα Αρκάδι, αλλά δεν κατάλαβα πως το βάζουμε στο πλυντήριο γιατί λέει να το διαλύσουμε πρώτα σε νερό. Μπορώ να βάζω έτσι σκέτο εκεί που μπαίνει το απορρυπαντικό;

Εννοεί να το διαλύσεις σε χλιαρό νερό ΠΡΙΝ το βαλεις στην θήκη του απορρυπαντικού. Αν το βάλεις σκέτο το πιο πιθανό είναι να πήξει και να μείνει εκεί.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

biky : και βεβαια στεκει γιατι γλιτώνεις τουλάχιστον το χρώμα. ότι μπορεί να γλιτώσει κανείς καλό είναι!

 

bizoudaki : θα ηταν καλο εαν θα μπορουσες να ρωτησεις την τοπικη ευδαπ για το ποσο σκληρο ειναι το νερο σας, δηλαδη ποσοους γερμανικους βαθμους σκληροτητας εχει. Αναλογα με το νουμερο που θα ακούσεις θα πρεπει να βάζεις και το αντιστοιχο καλγκον. Δηλαδη εάν σου πουν οτι το νερο είναι π.χ.20 γερμανικοι βαθμοι σκληρό και ξεροντας ότι μια ταμπλετα καλγκον ριχνει τη σκληροτητα κατα 6 βαθμους περιπου, θα πρεπει σε καθε πλυση να προσθετεις 2 ταμπλετες προκειμένου να τη ριχνεις στους 8 βαθμους ουτως ωστε να επιτυγχανεις καλυτερη πλυση με λιγοτερο απορρυπαντικό και να προστατευεις το πλυντηριό σου απο τα άλατα.

 

Το σκληρό νερό είναι το μεγαλύτερο προβήμα που μπορει κανεις να εχει γιατι εμποδιζει την αποτελεσματικη δραση του σαπουνιου.

 

Σκληρό νερό σημαίνει βεβαρυμένο νερό σε άλατα. Εάν συτα τα αλατα δεν αντιμετωπιστουν τότε τα προβλήματα που μπορούμε να έχουμε εί΄ναι τα εξής:

 

-Εναπόθεση αλάτων στα ρούχα (αυτο συνεπαγεται γαριασμα, κιτρινιλες, ερεθισμοι στο δερμα κλπ)

-Εναποθεση αλατων στο πλυντηριο (καταστροφη αυτου σε βάθος χρόνου)

-Όχι καλά αποτελεσματα πλύσης (αφου το απορρυπαντικό δεν μπορεί να δουλέψει

-Υπερδοσολόγηση απορρυπαντικού(μοιραία)

-Σπατάλη χρημάτων(...)

 

Επίσης σε περιοχες που το νερό είναι σκληρό καλό θα είναι να προτιμάται απορρυπαντικό σε σκόνη παρά υγρό, γιατί η σκόνη περιέχει περισσοτερα δραστικά συστατικά που δεσμεύουν τα άλατα του νερού.

 

 

maryp: τα ρούχα αποστειρώνωνται εφόσον η θερμοκρασία του στεγνώματος είναι τουλάχιστον 90 βαθμοί και παραμένουν σε αυτήν για τουλάχιστον 40 λεπτά.

 

ssidi: πολύ σωστά τα λες!

 

 

Επίσης θα πρέπει να ξέρετε ότι είναι καλό 1-2 φορές το μήνα να κάνετε μία "πλύση συντήρησης". και εξηγούμαι:

 

Πλύση συντήρησης σημαίνει ότι γεμιζουμε και τις δυο θηκες απορρυπαντικού του πλυντηρίου με απορρυπαντικό σε ΣΚΟΝΗ και αφαλατικο και το βαζουμε να λειτουργήσει στο μεγάλο πρόγραμμα με την πρόπλυση (συνήθως το προγραμμα 1) και στη μεγιστη θερμοκρασία (συνήθως 90 βαθμοί) ΧΩΡΙΣ ΡΟΥΧΑ, με άδειο δηλαδή τον κάδο.

 

Με αυτή τη διαδικασία επιτυγχανουμε τον επιμερους καθαρισμο του υδραυλικού κυκλώματος του πλυντηρίου από τυχόν επικαθήσεις βρωμιάς αλάτων μικροβίων κλπ, συμβάλλοντας έτσι και στη μακροζωϊα του μηχανήματος, αλλά και στην καλύτερη πλύση των ρούχων μας.

 

 

Πάντα στη διάθεσή σας, :P

Link to comment
Share on other sites

Οι πληροφορίες σου είναι πολύτιμες!

Είχα ακούσει οτι κάθε τόσο είναι καλό να κάνουμε μια πλύση όπως τη λες χωρίς ρούχα και αντί για απορρυπαντικό να βάζουμε μαγειρική σόδα.Τι λες γι'αυτό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω για τα άλατα έχω πάρει μια μπάλα που λέγεται μαγνήτης αλάτων και το έχω μόνιμα μέσα στον κάδο. Αυτο τραβάει όλα τα άλατα και δεν χρειάζεται μεγάλη ποσότητα απορρυπαντικού όπως επίσης και καλγκον.

.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κι εγώ madchemist για τις πληροφορίες σου, αν και σχετικά με τη χρήση μαλακτικού επιμένω να διαφωνώ.

'Οταν λες οτι οι παιδίατροι δε ξέρουν τι προκαλεί ερεθισμούς στα παιδιά τότε ποιοί ξέρουν; Οι παιδίατροι από την καθημερινή τους πρακτική και από την επικοινωνία με άλλους γιατρούς (συνέδρια κ.λ.π.) ξέρουν πολύ καλά ποιά προιόντα δημιουργούν προβλήματα στα μωρά.

Λέγοντας οτι ενα μαλακτικό περιέχει χημικό κερί, χρώμα, άρωμα και ίσως βακτηριοκτόνο αυτό το κάνει ασφαλές; Γνωρίζεις οτι σε περιπτώσεις χρησιμοποιείται φορμαλδεύδη σαν βακτηριοκτόνο; Είναι ασφαλής η φορμαλδεύδη για ένα βρέφος;

Γενικά, το να γράφει κανείς σε ένα forum σαν κι αυτό θέλει πολλή προσοχή. Γιατί όταν λες εσύ "οι γιατροί έχουν άγνοια, ακούστε εμένα που είμαι χημικός" δημιουργείς ένα προηγούμενο. Αργότερα ένας ψυχάκιας θα αραδιάσει δέκα γραμμές τίτλους και θα μας συμβουλέψει να πλένουμε τα μωράκια μας με βιτριόλι γιατί αυτός ξέρει και οι γιατροί δεν ξέρουν.

Εσύ λοιπόν σαν επιστήμονας που είσαι πρέπει να προωθείς την επιστημονική σκέψη, και να ενθαρύνεις τον κόσμο να ακούει τον γιατρό του και όχι κάποιον άγνωστο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα η μαγειρικη σοδα ειναι ένα απο τα κύρια συστατικά των απορρυπαντικών σε σκόνη!!! και βέβαια βοηθάει, συμπληρωματικά όμως με το απορρυπαντικό.

Link to comment
Share on other sites

προς kostas 1969:

 

Και φυσικά οι γιατροί έχουν αγνοια για τα χημικά γιατι ακριβώς είναι γιατροί ΟΧΙ χημικοί. Εάν ήξεραν πόσα επικίνδυνα χημικά περιέχονται σε όλα αυτά τα προϊόντα περιποίησης για τα μωρά, σίγουρα θα πρότειναν να τα πλένουμε μόνο με σαπούνι ελαιολάδου και τίποτε άλλο.

 

Με την ίδια λογική, θα ενημέρωναν τον κόσμο ότι κάποια εμβόλια περιέχουν thimerosal(υπάρχει γι'αυτό άλλο θέμα στο φορουμ). Το συγκεκριμένο συστατικό είναι ένα συντηρητικό που περιέχεται σε κάποια πολλαπλά εμβόλια σε πολύ μικρή ποσότητα αλλά δυστυχώς είναι κατα 50% υδράργυρος (το πιο τοξικό μέταλο που απαντάται στη φύση).

Δεν το περιέχουν όλα τα εμβόλια,κάποια ναι και κάποια άλλα όχι.

Δεν θα έπρεπε λοιπόν ο γιατρός να ενημερώνει τους γονείς αφιερώνοντας χρόνο(=χρημα) και να τους εξηγεί ότι το ταδε εμβόλιο εχει μέσα τετοιο πραγμα το τάδε δεν έχει επιλέξτε??Η υπευθυνα και αδεκαστα να τους πει εγω ως γιατρός προτείνω να γίνει αυτό ή το άλλο??

 

Σε καμμία περίπτωση δεν το παίζω ξερόλας απλά παραθέτω κάποια αληθινά και αδιαμφισβήτητα στοιχεία, τα οποία είναι απολύτως τεκμηριωμένα επιστημονικά.

 

Ό,τι γράφω λοιπόν το γράφω μετα λόγου γνώσεως, επώνυμα και χωρίς να απαιτώ να με ακούσει κανένας.

 

Οι επιλογές του καθενός είναι προσωπικές του και ποσώς με αφορούν.

 

Και φυσικά προωθώ την επιστημονική σκέψη αλλά ειναι απολύτως φυσιολογικό οι γιατροί να μην τα ξέρουν αυτα τα πράγματα γιατι πολύ απλά δεν τους τα έχει πέι κανένας. Στα συνέδρια ασχολούνται κυρίως με νέα φάρμακα με νέες τεχνικές αντιμετώπισης ασθενειών και πολύ λιγότερο με τις επιπτώσεις των χημικών ουσιών στον άνθρωπο (δυστυχώς για εμάς...)

 

 

Τώρα όσο αφορά τα μαλακτικά φυσικά και δεν μπορει να χρησιμοποιηθεί φορμαλδεϋδη αφού η έντονη μυρωδιά της και οι τοξικές της ιδιότητες την καθιστούν απαγορευμένο υλικό προς χρήση σε τέτοια προϊόντα.

 

Ξέρεις όμως ότι το πιο γνωστό λαϊτ αναψυκτικό (ναι το μαυροζούμι) με το που κατεβαίνει στο στομάχι μας αντιδρά με το γαστρικό υγρό και ελευθερώνει, μεταξύ άλλων και φορμαλδεϋδη ?(σσ. η φορμαλδεϋδη για εκείνους που δεν το γνωρίζουν είναι η γνωστή φορμόλη, το υγρό εκείνο που χρησιμοποιείται για την ταρίχευση και συντήρηση των πτωμάτων)

 

Φορμαλδεϋδη επίσης περιέχεται σε πάρα πολλά επώνυμα σαμπουάν, και τζελ .

 

Ρίξε και μία ματιά εδώ http://www.cosmeticsdatabase.com/index.php?nothanks=1

 

Ως επιστήμονας λοιπόν πιστέυω ότι οι πληροφορίες που δίνει είναι έγκυρες αφού τις παίρνει από τις ετικέτες των προϊόντων.

 

Θα χαρώ πολύ να συνεχίσουμε να συζητάμε για όλα αυτά τα θέματα γιατι δυστυχώς δεν

 

ξέρουμε πλέον από τί να φυλαχθούμε :)

 

προς ROSANGEL : το αφαλατικό είναι αυτό που καθαρίζει τη λεκάνη από το πουρί και την μπανιερα από΄τα άλατα π.χ. βιακαλ σιλιτ κλπ

Link to comment
Share on other sites

madchemist δηλαδή εννοείς να βάζω λίγη σόδα και λίγο απορρυπαντικό στη θήκη του απορρυπαντικού και να κάνω μια πλήρη πλύση σε άδειο πλυντήριο αν κατάλαβα καλά,έτσι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

zaira αυτό από το σούπερ μάρκετ το αγοράζεις?

 

το αγόρασα από εκεί που αγόρασα και το φίλτρο νερού με ενεργό άνθρακα. κάνει γύρω στα 40 ευρω και το αλλάζεις αν 2-3 χρόνια

.png
Link to comment
Share on other sites

Καλα τωρα madchemist μαυτην την σελιδα που εβαλες τα μισα απο αυτα τα προϊοντα που χρησιμοποιούμε βαρανε κοκκινο. Ειδικα εμεις οι γυναικες. Επισης αυτη η βαση δεδομενων εχει μονο αμερικανικες εταιριες, για τις ευρωπαικες τιι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά οι γιατροί έχουν αγνοια για τα χημικά γιατι ακριβώς είναι γιατροί ΟΧΙ χημικοί.

Λίγο άσχετο με το θέμα μας αυτό που γράφω, αλλά εδώ οι γιατροί δεν μας ενημερώνουν (από άγνοια άραγε ή από συμφέρον?????) για αυτά που ΠΡΕΠΕΙ και είναι υποτίθεται οι κατάληλοι να το κάνουν (βλέπε θέμα θηλασμός) θα ξέρουν να μας πουν για τις χημικές ουσίες??

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως t@lia η πλειοψηφεια των προϊόντων περιποίησης ειναι από αμερικάνικες εταιρείες. αν ψαξεις στην σελιδα αυτη θα δεις και πολλά απο τα επωνυμα προϊόντα που χρησιμοποιούμε και εδώ στην Ελλάδα.

 

Τί να πω άλλο δεν ξέρω, απλα όσο μπορούμε να προσέχουμε.... :?

Link to comment
Share on other sites

Προς madchemist:

Βασικά η γιατρός μας, αυτό ακριβώς μας σύστησε. Δηλαδή όσο είναι ακόμα στον πρώτο χρόνο τουλάχιστον να χρησιμοποιούμε σαπούνι αλαιόλαδου και γενικά να αποφεύγουμε τα χημικά όσο μπορούμε πάντα. Πάντα στο πλυντήριο για να ξεπλένονται καλά και χωρίς τη χρήση μαλακτικού.

Όσον αφορά τη φορμαλδεύδη, καλά τα λες. Δεν είναι δυνατόν να χρησιμοποιείται λόγω τοξικότητας. Διάβασε λοιπόν στο http://www.formaldehyde.org/WHO.pdf του World Health Organization,

http://www.atsddr.cdc.gov/toxprofiles/tp111.pdf παράγραφος 6.1.7 ποιές είναι οι εμπορικές χρήσεις της. Μια από αυτές είναι για fabric softeners δηλ. μαλακτικά. Ομοιώς στο http://www.atsdr.cdc.gov/toxprofiles/tp111.pdf όπου περιγράφεται το τοξικολογικό προφίλ της φορμαλδεύδης από το U.S. Department of Health.

Πραγματικά δε ξέρουμε πια από τι να φυλαχτούμε...

 

ssidi, έχεις δίκιο σε αυτό που λες για κάποιους γιατρούς αλλά υπάρχουν πολλοί που δεν είναι έτσι και στηρίζουν πραγματικά τον αποκλειστικό θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς Kostas1969 που υπάρχουν και μερικοί για να επιβεβαιωθεί η εξείρεση του κανόνα! Δεν το έγραψα αλλά αναφέρομαι κι εγώ σε κάποιους και όχι σε όλους! Λογω των συνθηκών, όμως, έχουμε πάει σε 4 παιδιάτρους και μόνο ο ένας μου έδωσε χρήσιμες συμβουλες. Για να μην μμιλήσω για τους γιατρούς (παιδίατρους και μαιευτήρες) και μαίες στο (δημόσιο) μαιευτήριο όπου γέννησα...:(

madchemist, ως χημικός που είσαι να σε ρωτήσω. Το ξύδι έχει όντως απολυμαντική δράση όπως του αποδίδεται? Και αν ναι, παίζει ρόλο το αν είναι λευκό ή κανονικό?

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς Kostas1969 που υπάρχουν και μερικοί για να επιβεβαιωθεί η εξείρεση του κανόνα! Δεν το έγραψα αλλά αναφέρομαι κι εγώ σε κάποιους και όχι σε όλους! Λογω των συνθηκών, όμως, έχουμε πάει σε 4 παιδιάτρους και μόνο ο ένας μου έδωσε χρήσιμες συμβουλες. Για να μην μμιλήσω για τους γιατρούς (παιδίατρους και μαιευτήρες) και μαίες στο (δημόσιο) μαιευτήριο όπου γέννησα...:(

madchemist, ως χημικός που είσαι να σε ρωτήσω. Το ξύδι έχει όντως απολυμαντική δράση όπως του αποδίδεται? Και αν ναι, παίζει ρόλο το αν είναι λευκό ή κανονικό?

 

Συμπλήρωση στην παραπάνω ερώτηση: Είναι γεγονός ότι βάζοντας ξύδι στο νερό που πλένουμε λαχανικά απομακρύνουμε ακόμα περισσότερο τα φυτοφάρμακα;;; :?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι γεγονος kostas1969 οτι τουλαχιστον στα επώνυμα μαλακτικα που διατιθενται στην ελληνικη αγορά δεν χρησιμοποιείται φορμόλη για αντιβακτηριδιακό, ευτυχώς. Αυτο που δεν ξερω ακόμα είναι τι γίνεται με αυτα τα φτηνιαρικα (ξερεις τι εννοω) απο σουπερ μαρκετ τυπου +,λι(τ)λ κλπ.

 

Μπράβο στο γιατρό σας που επιμένει να προτείνει τα αγνά προϊόντα!!!

 

Σκέψου οτι εγώ έπρεπε να κάνω ολοκληρο σεμιναριο στον δικό μας για το τι μπορεί να προτείνει στους γονείς που τον ρωτούσαν σχετικά, αλλά και για τα δικά του τα παιδιά!!. Τουλάχιστον ο άνθρωπος είχε την εντιμότητα να πει "δεν το ξερω καλά το θεμα σε παρακαλώ αν ξέρεις υπευθυνα να μου επις κάτι πες μου!".

 

Όσο αφορά το ξύδι:

 

Το ξίδι που χρησιμοποιούμε είναι ένα διάλυμα οξικού οξέος (συνήθως περιέχει 5-6% οξικό οξύ).

Το χρώμα του εξαρτάται από το σταφύλι που θα βγεί (εάν βγεί απο σταφύλι) ή εαν παρασκευαστεί χημικά προστίθεται χρωστική. Πιστέψτε με είναι πολύ φτηνότερο να κατασκευαστε'ί χημικά παρα από σταφύλια.

 

Οσο για την αποτελεσματικότητά του ως απολυμαντικό μέσο δείτε εδώ:

 

http://www.newton.dep.anl.gov/askasci/mole00/mole00100.htm

 

Γενικά το οξικό οξύ έχει κάποιες αντιμικροβιακές ιδιότητες αλλά δεν είναι πανάκεια. Δυστυχώς η κάθε ομάδα μικροβίων αντιμετωπίζεται με ξεχωριστό τρόπο (τώρα εδώ ας μιλήσουν οι γιατροί και οι μικροβιολόγοι :D).

Δείτε το λινκ.Εκεί λέει ότι π.χ. για να απολυμάνουμε ένα ξύλο που κόψαμε πάνω του μοσχάρι από το e-coli, θέλουμε διάλυμα τουλάχιστον 7% οξικού οξέος και αρκετό χρόνο.

 

Σχετικά με τα φυτοφάρμακα δυστυχώς το ξύδι βοηθάει σε ελάχιστες περιπτώσεις. Σίγουρα δεν βλάπτει. Αυτο που επιβάλλεται είναι το εξοντωτικό πλύσιμο με τρεχούμενο ποσιμο νερό.

 

Επίσης μία άλλη συμβουλή που αφορά κυρίως τα μαρούλια, τα κουνουπίδια, τα μπρόκολλα, τα λάχανα καο όλα τα συναφή. Πριν τα αγοράσετε γυρίστε τα ανάποδα και παρατηρήστε την ρίζα τους εκεί που τα έχουν κόψει.

 

Εάν την δείτε και έχει κόκκινο χρωμα ή απόχρωση του κόκκινου, να ξέρετε ότι το συγκεκριμένο ζαρζαβατικό έχει ψεκαστεί πρόσφατα (<10 ημέρες), οπότε καλύτερα να μήν το αγοράσετε...

 

 

Πάντα στη διάθεσή σας,

 

 

Σταμάτης Βαρδαξής

Χημικός, MSc, MBA

Link to comment
Share on other sites

madchemist,πολυ χρησιμα αυτα που μας παραθετεις!!!!

εγω χρησιμοποιω κατα κυριο λογο απορρυπαντικα φτηνα εκτος του μωρου!!!

εχω και το στεγνωτηριο οποτε θεωρω οτι τα αποστειρωνει κιολας,αν δε κανω λαθος!!!

πρεπει να παρω τα επωνυμα προιοντα?

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...