Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλεργία στο αβγο;;


Ap1303

Recommended Posts

Γεια σας!! Ο μικρουλης μου ειναι 11 μηνών κ η γιατρός μας είπε να ξεκινήσουμε κ αβγο. Την πρώτη μέρα λιγο κροκο, μετα απο μια δυο μέρες άσπραδι κ αν δεν παρουσιάσει κάποια αλλεργία μπορω να το δώσω όλο. Το έδωσα μελατο κ ο μικρός εμφάνισε κοκκινηλα γύρω αππ το στόμα του όπου τον ακουμπήσε το αβγο αλλα μετα απο μιση ωριτσα έφυγε. Το ίδιο κ την επόμενη μέρα. Ρώτησα τη γιατρό κ μου είπε δεν ειναι αλλεργία αν ειναι τοπικά κ οχι γενικευμένο σε όλο το σωμα. Σημερα παρατήρησα οτι μερικές ώρες μετα το αβγο έκανε διαρροια. Μια φορα όμως, οχι άλλη. Θεωρείτε πως ειναι αλλεργική αντίδραση;;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ακριβώς την ίδια αντίδραση είχε και η κόρη μου με το αβγό. Ο γιατρος μου είπε ότι δεν είναι αλλεργία αλλά μια ευαισθησία στο αβγό και να ξαναδοκιμάσω να τις δώσω μετά από ένα δύο μήνες. Εντωμεταξύ μπορεί να φάει μκρές ποσότητες αβγού π.χ. αβγοκομμένη σούπα χωρίς να την περιάξει αλλά αν φάει ένα αβγό ολόκληρο βγάζει ακόμα κοκκινίλες γύρω από το στόμα. Από ό, τι κατάλαβα είναι κάτι που με τον καιρό περνάει στις περισσότερες περιπτώσεις.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις τα ιδια ειχαμε. Κοκκινιλες ακομα κ με την επαφη χωρις να το φαει. Η παιδιατρος ειπε να δοκιμασουμε μετα απο καποιους μηνες. Αρχισαμε να το τρωμε πρωτα μεσα σε φαγητα οπως λεει η opalκαι μετα που ξαναδοκιμασαμε δεν ειχαμε θεμα.

Πιστευω οτι καλο ειναι να αφησεις να περασει ενα διαστημα κ να δοκιμασεις αργοτερα. Εξαλου ο μικρος σου δεν εχει κλεισει καν χρονο.

Link to comment
Share on other sites

To ίδιο πράγμα είχα κι εγώ από μικρή. Άντεχα (και ακόμα) μόνο μια μικρή ποσότητα, με ολόκληρο αυγό ή μια μερίδα ομελέτα, ας πούμε, πρήζεται η κοιλιά μου και πονάει. Όταν ήμουν πιτσιρίκι κιτρίνιζα ολόκληρη και συχνά το έκανα εμετό. Έκλαιγα στο αυγό γιατί ήξερα ότι μετά θα υποφέρω.

 

Μην τα πιέζετε τα μικράκια αν αντιλαμβάνεστε ευαισθησία/αλλεργία στο αυγό. Βασανίζονται... καλύτερα μια φέτα κέικ σπιτικό ή σπιτική τυρόπιτα που έχετε βάλει αυγά, ή λίγο ασπράδι αυγού (ο κρόκος είναι το αλλεργιογόνο).

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Έφαγε μόνο κρόκο;

Γιατί ενδέχεται να έχει αλλεργία στο ασπράδι.

Έχε υπόψιν σου ότι ο κρόκος δεν μπορεί να διαχωριστεί απόλυτα από το ασπράδι. Πρόσεχε γιατί η αλλεργίες είναι άτιμο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω για τις απαντήσεις!!:cool:

 

 

Skybeam απο οτι ξερω το ασπραδι ειναι το αλλεργιογονο.:rolleyes: Ο μικρουλης το τρωει πολυ ευχαριστα, δεν τον πιεζω καθολου! Εμένα η διαρροια με προβλημάτισε περισσότερο αλλα δεν ξέρω αν πρέπει να την αποδώσω στο αβγο. :!::?::idea:

Link to comment
Share on other sites

Έφαγε μόνο κρόκο;

Γιατί ενδέχεται να έχει αλλεργία στο ασπράδι.

Έχε υπόψιν σου ότι ο κρόκος δεν μπορεί να διαχωριστεί απόλυτα από το ασπράδι. Πρόσεχε γιατί η αλλεργίες είναι άτιμο πράγμα.

 

Τελικα το έφαγε ολόκληρο αφου δεν είδα κάτι άλλο με τον κροκο πλην της κοκκινιλας!;!

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έφαγε όλο το αυγό και δεν έπαθε κάτι σοβαρό σίγουρα δεν είναι αλλεργία και αν είναι θα είναι μικρού βαθμού.

Ίσως να έχει απλώς μια δυσανεξία, ίσως να έφταιγαν και τα αυγά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστω πολυ! Πήρα ξανά τη γιατρο κ μου είπε προληπτικά να το σταματήσω για δέκα με δεκαπέντε μέρες κ να δοκιμάσω παλι. Δεν πιστεύει πως ειναι αλλεργία..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

 

τι μου θυμισες...σε παρηγορουσα τοτε αλλα που να ξερα:rolleyes: σου ειχα γραψει με την λαχταρα που ειχατε παρει.. για τον ανηψιο μου που ειναι πολυ αλλεργικος, ο μικρος μου τοτε ηταν μωρουλι ακομα κ δεν ξεραμε.... αλλα δυτσυχως εχει τρομερη αλλεργια στο αβγο.

οι τιμες του εχουν εκτοξευθει απο 4υψηλη κατηγορια που ηταν πριν 6 μηνες,ανεβηκε στην 5πολυ υψηλη που ειναι>17.5 κ ο γιος μου εχει 18.5 στον κροκο κ 44.5 στο ασπραδι:shock::shock:

θα παμε ξανα αλλεργιολογο σε λιγες μερες αλλα αποκλειεται να του κανει προκληση με αυτες τις τιμες:(

αχ τρεμω μην μου ξεφυγει κ φαει κατι με αβγο:?

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

my billy υπαρχει τροπος να το αντιμετωπισει το προβλημα και να κανει εναλλακτικη απευαισθητοποιηση !!! αν θες να το ξεπερασει μπορω να σου στειλω πμ να σου πω πως

Link to comment
Share on other sites

κι εμάς η κόρη μας ενώ έφαγε 3-4 φορές αυγό και της αρεσε,την 5η φορά έκανε εμετό!δε ξέρω αν φταίει και το γεγονός ότι ήτανε κάποιες μέρες πριν το φάει με ίωση

αφήσαμε 15 μέρες να περάσουν και πάλι τα ίδια

και η παιδίατρος εν τέλει μας είπε να της ξαναδώσουμε όταν θαναι 1 1/2-2 χρονών

στις 8/5 κλείνουμε το 13ο μήνα

δε μουπε για αλλεργία αλλά μουπε να μην της το βάζω ούτε μέσα σε φαγητα

Link to comment
Share on other sites

ο οργανισμος μας ειναι τρομερα εξυπνος και μας προστατευει!! για να μην το δεχεται το αυγο σιγουρα υπαρχει καποιος λογος και σιγουρα ειναι για την προστασια του!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...