Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξένες γλώσσες - Αλήθειες και μύθοι


angy

Recommended Posts

Συμφωνω σε πολλα σημεια με Χαρα-Μαρια, Christine87, Nonika και vivien9.

 

Δεν της φτανει της μικρης που περναει ολη τη μερα της στο νηπιο, θα την ξαναπαω το απογευμα σε σχολη ξενων γλωσσων; Θα πηξει. Ασε που η δικια μου θα επαναστατησει :D δεν κρατιεται μιλαμε τα απογευματα, θελει βολτες. Εστω, στην παιδικη χαρα. Κι εγω; Ποτε θα τη δω; Καθε απογευμα κανουμε κατι, μαζι. Δεν βαριεται το παιδι ουτε χρειαζομαι νταντα. Αφου ειμαι εγω εδω.

 

Επισης δεν εχω πεισθει αν ειναι ετοιμα τα παιδια τοσο μικρα να αφομοιωσουν μια δευτερη γλωσσα. Δεν ξερω ουτε ποσες θεωριες υπαρχουν, ουτε τι ειδους σχολεια και συστηματα εχουν αλλες χωρες, ξερω ομως οτι προτιμω να μαθει πρωτα Ελληνικα. Μεχρι να τελειωσουν το σχολειο, εχουν πολλα χρονια, δεν βιαζομαι. Κι εγω στην Τριτη Δημοτικου ξεκινησα και μια χαρα τα μιλαω τα Αγγλικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 194
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ελισα συμφωνω μαζι σου. Και εμενα η μικρη ειναι μεχρι τις 2 σχολειο και το απογευμα θελει να κανει πραγματα που την ευχαριστουν. Παει καρατε και ενοργανη. Της αρεσουν πολυ. Δεν μπορω να τηα τα στερησω για να παει απο τωρα αγγλικα. Αλλωστε και εγω α γυμνασιου ξεκινησα αγγλικα και γ λυκειου πηρα και το proficiency.

m0Esp2.png

m0Esp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για το πόσο χρόνο περνάει ένα παιδί εκτός/εντός σπιτιού ή για το πώς εκπαιδεύεται;

Μιλάμε και για τα δύο, αφού και τα δύο έχουν τεθεί στο τραπέζι. Μιλάμε κυρίως για το αν το νήπιο χρειάζεται ή είναι καλό (ή κακό) να έχει οργανωμένες δραστηριότητες εντός και εκτός του σπιτιού, και αναφερόμαστε σε δραστηριότητες εκπαιδευτικού / μαθησιακού χαρακτήρα.

 

Δεν είμαι σίγουρη τι σχέση έχει το αν υπάρχουν δημόσιοι παιδικοί σταθμοί στην Αγγλία και ποιος διδάσκει σε αυτούς. Αυτό που ήθελα να δείξω είναι ότι σε μία από τις χώρες που ανέφερες όπου θεωρείται καλό να μένει το παιδί στο σπίτι με τη μαμά, θεωρείται επίσης καλό το παιδί να κάνει δραστηριότητες καθημερινά και όχι να κάθεται στο σπίτι και να παίζει με τα παιχνίδια του από το πρωί ως το βράδυ. Για μοντεσσοριανή προσέγγιση δεν ξέρω τίποτα.

 

Επίσης, δε μιλήσαμε για το "αν ζητάει το παιδί". Το παιδί θα ζητάει ό,τι ακούει από τους φίλους του και πολύ εύκολα θα βαρεθεί αρκετά από αυτά, αν τα δοκιμάσει. Το να του δώσουμε αυτήν τη δυνατότητα, είναι καταπληκτικό, αλλά δεν πρέπει να είμαστε και της άποψης να τα δοκιμάσει ΟΛΑ σε μία χρονιά για να δούμε πού έχει κλίση, γιατί πολύ απλά, με τρόμο θα διαπιστώσουμε ότι δεν έχει σε τίποτα, μιας που όλα θα τα κάνει κουρασμένα και θα βαριέται.

Σαφώς. Το θέμα είναι εμείς ως γονείς τι αποφασίζουμε να του δώσουμε την ευκαιρία να δοκιμάσει. Ξένες γλώσσες; Κάτι άλλο; Ξένες γλώσσες και κάτι άλλο; Πολλά άλλα; Ή τίποτα απολύτως;

 

Το "απασχολεί μία κοπέλα" το λες σαν να πρόκειται για babysitting, που και αυτό, αν γίνει σωστά, δίνει πολλά εφόδια. Μία καθηγήτρια Αγγλικών ή μία καθηγήτρια πιάνου κτλ κτλ, δεν "απασχολούν" απλά το παιδί... Του μεταφέρουν γνώσεις και αξίες.

Μα αυτό ακριβώς εννοούσα. Την κοπέλα που έρχεται στο σπίτι απλά να το απασχολήσει ή να παίξει μαζί του. Η καθηγήτρια αγγλικών / πιάνου κλπ ανήκει σε άλλη κατηγορία, αυτή της εκπαίδευσης.

 

Ως προς το ερώτημα που εξετάζουμε οι επιλογές είναι πολλές.

Να μάθει αγγλικα με dvd ή με μάθημα;

Να μάθει αγγλικά σε φροντιστήριο ή με μάθημα στο σπίτι;

Να μάθει αγγλικά ή να ασχοληθεί με κάτι άλλο;

Να ασχοληθεί με κάτι ή να μην ασχοληθεί με τίποτα;

 

Κάποιος που λέει όχι εγώ δεν θέλω το παιδί μου να μάθει αγγλικά μπορεί να εννοεί ότι δεν θέλει να το στείλει σε φροντιστήριο, ότι δεν θέλει να μάθει τα αγγλικά με οργανωμένο τρόπο, ότι δεν θέλει να μάθει καμία ξένη γλώσσα πριν μάθει τα ελληνικά / πριν πάει στο γυμνάσιο / πριν ενηλικιωθεί ή ότι είναι κατά οποιασδήποτε οργανωμένης δραστηριότητας στις προσχολικές ηλικίες.

 

Από 'κεί και πέρα, επειδή αναγκάστηκα να περάσω 6 μήνες από την ζωή μου σε γαλλόφωνο πανεπιστήμιο και δε θυμόμουν ούτε να ρωτάω το όνομα του άλλου στα Γαλλικά (η τελευταία μου επαφή με τη γλώσσα ήταν 10 χρόνια πριν από αυτό το γεγονός), θα διαφωνήσω ότι είναι πιο δύσκολο. Μου φάνηκε πιο απλό και πιο γρήγορο το να τριφτώ κάποιους μήνες με τη γλώσσα και να έχω ένα καλό επίπεδο, από το να διαβάζω νυχθημερόν για να μπορέσω να πάρω ένα πτυχίο της πλάκας. Βέβαια, και αυτό εξαρτάται από τον άνθρωπο.

Αυτό εξαρτάται από τον άνθρωπο και από τις συνθήκες. Κατ' αρχήν πρέπει να έχεις την ευκαιρία να τριφτείς με τη γλώσσα (το οποίο προϋποθέτει μετακόμιση στο εξωτερικό) και κατά δεύτερον πρέπει να έχεις την ανάλογη γλωσσική ικανότητα. Όταν μιλούσα για τη δυσκολία των ενηλίκων να μάθουν μέσω βιωματικής μάθησης εννοούσα ζώντας στη χώρα τους και κάνοντας μαθήματα σε κάποιο φροντιστήριο ή ιδιαίτερα. Εννοείται ότι αν ήδη ξέρεις τη γλώσσα (ακόμα κι αν νομίζεις πως την έχεις ξεχάσει) και μπεις σε ένα πλούσιο γλωσσικό περιβάλλον στη χώρα όπου μιλιέται, θα έχεις θαυμάσια αποτελέσματα πάρα πολύ σύντομα. Αλλά αν δύο τελείως αρχάριοι ενήλικες με μέση γλωσσική ικανότητα ξεκινήσουν μαθήματα (π.χ. ρωσικών) ο ένας με τη βιωματική μέθοδο και άλλος με την κλασσική μέθοδο γραμματικής και λεξιλογίου, νομίζω ότι ο δεύτερος θα έχει καλύτερα αποτελέσματα από τον πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

50px-Love_Heart_SVG.svg.png

 

Συγγνώμη για το άσχετο σχόλιο, αλλά μ'άρεσε αυτό που διάβασα!

Και δηλαδή τι θα γίνει αν το 5χρονο κάνει κάτι διαφορετικό για ένα απόγευμα την εβδομάδα, για μία ώρα? Καλό θα του κάνει να ξεφύγει λίγο από τα φουστάνια της μαμάς. Δεν ξέρω βέβαια για τα κορίτσια, μπορεί να είναι διαφορετικά, αλλά για τα αγόρια νομίζω ότι πρέπει να το επιδιώκουμε να ανεξαρτητοποιούνται από εμάς (και τη γιαγιά) πριν πάνε σχολείο. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το γιο-μαμάκια ή και γενικότερα από το νήπιο που δεν ξέρει τίποτα άλλο από τη μαμά και τη γιαγιά. Γνώμη μου βέβαια, μπορεί να διαφωνείτε.

 

Και δεν εννοώ απαραίτητα ότι πρέπει να κάνει αγγλικά, αλλά πώς να το κάνουμε, κάποια δραστηριότητα εκτός σπιτιού πρέπει να την έχει ένα νήπιο! Για λόγους κοινωνικοποίησης και μόνο. Μιλάω βέβαια για δραστηριότητες που δεν συμπεριλαμβάνουν τη μαμά ή κάποιο συγγενικό πρόσωπο (το να πας με το παιδί σε παιδότοπο ή στις κούνιες ή επίσκεψη σε φιλικό σπίτι δεν είναι "δραστηριότητα", είναι βόλτα).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και δηλαδή τι θα γίνει αν το 5χρονο κάνει κάτι διαφορετικό για ένα απόγευμα την εβδομάδα, για μία ώρα? Καλό θα του κάνει να ξεφύγει λίγο από τα φουστάνια της μαμάς. Δεν ξέρω βέβαια για τα κορίτσια, μπορεί να είναι διαφορετικά, αλλά για τα αγόρια νομίζω ότι πρέπει να το επιδιώκουμε να ανεξαρτητοποιούνται από εμάς (και τη γιαγιά) πριν πάνε σχολείο. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το γιο-μαμάκια ή και γενικότερα από το νήπιο που δεν ξέρει τίποτα άλλο από τη μαμά και τη γιαγιά. Γνώμη μου βέβαια, μπορεί να διαφωνείτε.

 

Και δεν εννοώ απαραίτητα ότι πρέπει να κάνει αγγλικά, αλλά πώς να το κάνουμε, κάποια δραστηριότητα εκτός σπιτιού πρέπει να την έχει ένα νήπιο! Για λόγους κοινωνικοποίησης και μόνο. Μιλάω βέβαια για δραστηριότητες που δεν συμπεριλαμβάνουν τη μαμά ή κάποιο συγγενικό πρόσωπο (το να πας με το παιδί σε παιδότοπο ή στις κούνιες ή επίσκεψη σε φιλικό σπίτι δεν είναι "δραστηριότητα", είναι βόλτα).

 

Μηπως εισαι λιγο απολυτη. Από πού προκύπτει ότι ο ορισμός της δραστηριότητας, είναι να πάει κάπου το παιδί μόνο του.

 

Ολο το πρωί μου κοινωνικοποιείται στο σχολείο, ενα κάρο φίλες έχει κάνει έχω βαρεθεί να μου τις καλεί σπίτι. Πόσο πιά να μου κοινωνικοποιηθεί οεο;;; Μια ωρα την ημέρα τη βλέπω, μετά πέφτουμε ξερές για ύπνο και οι δυό. Με μια ώρα την ημέρα, σε ποια φούστα της μαμάς να κολλήσει η άμοιρη, δεν με θυμάται καλα καλά καποιες μέρες που λέει ο λόγος. Και μένω και κοντά στη δουλειά αλλά μας έχουν ταράξει στην υπερωρία. Εμεις κάνουμε αυτό που εγω ονομάζω δραστηριότητες, ιππασία, κατασκευες, παιδικη χαρα με φίλους κλπ αλλα μαζί και δεν με πολυνοιάζει πώς το λετε εσείς στο δικο σας προσωπικο λεξικό. (τώρα βεβαια με 20 ευρα το μισάωρο η ιππασία να μου την επεις βολτα θα με πονεσεις).

 

(σημ. Μήπως, μιλάς για νοικοκυρές, και όχι για εργαζόμενες μανούλες και μάλιστα που δεν πηγαίνουν τα νηπια τους σχολειο; Εκεί, πάω πάσο. Αλλά δεν εντάσσομαι εκεί).

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρθηκα σε σένα προσωπικά. Νομίζω φαινόταν από αυτά που είπα ότι το σχόλιο ήταν γενικό. Σχολίασα το "αν τη στείλω αγγλικά δεν θα τη βλέπω ποτέ" το οποίο μου φάνηκε περίεργο όταν μιλάμε για δραστηριότητα της τάξης της μίας ώρας την εβδομάδα.

 

Αν με ρωτάς τη γνώμη μου, εγώ αν είχα μόνο 1 ώρα τη μέρα να βλέπω το παιδί μου, δεν θα το έστελνα σε καμία δραστηριότητα εκείνη την μία ώρα.

 

Αν δεν ρωτάς τη γνώμη μου, αγνόησε τα από πάνω :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρθηκα σε σένα προσωπικά. Νομίζω φαινόταν από αυτά που είπα ότι το σχόλιο ήταν γενικό. Σχολίασα το "αν τη στείλω αγγλικά δεν θα τη βλέπω ποτέ" το οποίο μου φάνηκε περίεργο όταν μιλάμε για δραστηριότητα της τάξης της μίας ώρας την εβδομάδα.

 

Αν με ρωτάς τη γνώμη μου, εγώ αν είχα μόνο 1 ώρα τη μέρα να βλέπω το παιδί μου, δεν θα το έστελνα σε καμία δραστηριότητα εκείνη την μία ώρα.

 

Αν δεν ρωτάς τη γνώμη μου, αγνόησε τα από πάνω :)

 

 

Δικο μου σχόλιο ηταν το "αν τη στείλω αγγλικά δεν θα τη βλέπω ποτέ" γι αυτο απάντησα. Οκ, καταλαβα τι εγινε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι γίνεται αν το παιδί έχει ελεύθερο χρόνο το απόγευμα, δεν το έζησα ποτέ, γιατί εμένα τα παιδιά επιστρέφουν κουρασμένα κατά τις 4.30 στο σπίτι. Πιθανότατα θα τα ξεκινούσα κάποια δραστηριότητα, ειδικά αν στο σχολείο έκανε τα βασικά. Νομίζω πάντως ότι οι ξένες γλώσσες δεν μπορούν να ενταχθούν στην περίπτωση αυτή, δεν είναι όπως το καράτε. Θέλω να πω ότι, αν χρειάζεται, βρίσκεις χρόνο, δεν είναι για τον 'ελεύθερο χρόνο' μας. Βασικά για εμένα η ιεραρχία, σε εβδομαδιαία βάση, είναι ως εξής:

Σχολείο με τις απαιτήσεις του (διάβασμα) -ΕΔΩ βάζω και τα αγγλικά, τα οποία δεν θεωρώ χόμπι. Αν το σχολείο, δεν καλύπτει προφανώς πρέπει να κάνω αγγλικά,

Ποιοτικός χρόνος με την οικογένεια (ακόμα και μία βόλτα στο σούπερ μάρκετ είναι ποιοτικός χρόνος), και όταν λέω οικογένεια εννοώ και τους δύο γονείς και τη γιαγιά και τον παππού -δεν θα το πάω τένις, και να έχει ένα μήνα να δει τη γιαγιά του-. Άσε που τα πιο πολλά παιδιά που ξέρω ΖΟΥΝ με τη μαμά. Δεν λέω για περιπτώσεις που ο μπαμπάς δεν ζει στο σπίτι, αλλά σε οικογένειες με δύο γονείς, δεν μπορεί ο μπαμπάς να γυρνάει στις 6.00 στο σπίτι και το παιδί να είναι... μπαλέτο. Αν μείνει κι άλλος χρόνος

Ελεύθερο παιχνίδι καθημερινά -πολύ πιο απαραίτητο από κάθε καθοδηγούμενη δραστηριότητα για τη φαντασία και την αυτονομία του παιδιού- , αν μείνει κι άλλος χρόνος

Σωματική ξεκούραση, κι αυτό καθημερινά και αν μείνει κι άλλος χρόνος,

Δραστηριότητα, ανάλογα με τις ανάγκες του παιδιού (σε ένα παιδί που έχει έντονο πρωινό πρόγραμμα, κάτι καθιστικό, σε ένα παιδί με ήρεμο πρωινό πρόγραμμα, κάτι πιο κινητικό)

 

Επίσης το να ξεφύγει το 5χρονο από τα φουστάνια της μαμάς του, δυστυχώς -για εμάς τις μαμάδες- είναι ένα ζήτημα πιο πολυπαραγοντικό, δεν επιλύεται με τις εξωσχολικές δραστηριότητες, τις οποίες μπορεί κάλλιστα να τις κάνουν και τα μαμόθρεφτα. Αν ήταν έτσι, η πλειοψηφία των παιδιών θα ήταν σούπερ ανεξάρτητα:-P.

 

Επίσης, τι να σας πω βρε κορίτσια, εμένα το 'κάνει δραστηριότητες για να μην σαπίζει στην τηλεόραση' μου δείχνει ότι ο έλεγχος της οικογένειας έχει χαθεί εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το θέμα μας ποιο είναι; Ξεκινήσαμε συζητώντας αν είναι σημαντικό να μάθουν τα παιδιά μας ξένες γλώσσες από μικρή (βρεφική? νηπιακή? πρώτη παιδική?) ηλικία και καταλήξαμε να μιλάμε για το τι δραστηριότητες είναι καλό να κάνουν τα νήπια...

 

Στην τελική η απάντηση είναι μία. Αν νομίζεις ότι είναι σημαντικό το παιδί να εκτεθεί από νωρίς σε μία δεύτερη γλώσσα πλην της μητρικής, θα βρεις τρόπο. Αν δεν το νομίζεις, δεν σε ενδιαφέρει να βρεις - και όλα καλά.

 

Οι συζητήσεις για τις συνήθειες των νηπίων νομίζω ανήκουν σε άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης το να ξεφύγει το 5χρονο από τα φουστάνια της μαμάς του, δυστυχώς -για εμάς τις μαμάδες- είναι ένα ζήτημα πιο πολυπαραγοντικό, δεν επιλύεται με τις εξωσχολικές δραστηριότητες, τις οποίες μπορεί κάλλιστα να τις κάνουν και τα μαμόθρεφτα. Αν ήταν έτσι, η πλειοψηφία των παιδιών θα ήταν σούπερ ανεξάρτητα:-P.

 

Επίσης, τι να σας πω βρε κορίτσια, εμένα το 'κάνει δραστηριότητες για να μην σαπίζει στην τηλεόραση' μου δείχνει ότι ο έλεγχος της οικογένειας έχει χαθεί εντελώς.

 

Πολλα, πολλα like!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το θέμα εδώ και μέρες. Ήμουν της άποψης ότι τα αγγλικά που ξέραμε ως λαός - να πάρουμε το προφίσιενσι ήταν μεν αρκετά καλά, αλλά απέχουν από το επίπεδο διγλωσσίας που έχουν κατακτήσει κάποιοι λαοί (ή τουλάχιστον η μορφωμένη κοινωνική τάξη). Οπότε πίστευα ότι αυτό που έκανα ως παιδί δεν ήταν το κατάλληλο για τον 21ο αιώνα. Αρκετά καλό, αλλά όχι το ιδανικό.

 

Οπότε κυνήγησα να κάνουν τα παιδιά λίγες ώρες από πολύ μικρά από δίγλωσσο δάσκαλο, αν γίνεται. Η πρώτη δασκάλα είχε μητρική γλώσσα τα αγγλικά και τα παιδιά απέκτησαν μια αβίαστα καλή προφορά. Μετά από εκεί το χάος. Μπλέξαμε με φροντιστήρια που είχε δήθεν δίγλωσση δασκάλα - ανάλογη προφορά με τη δική μου δηλαδή και εν ολίγοις τα παιδιά ψιλοξέχασαν την προφορά. Επίσης, δεν ζητούσα ενημέρωση για το τι έκαναν και δεν μπορούσα να κάνω reinforce τα πράγματα αυτά στο σπίτι. Με αποτέλεσμα, και λαμβάνοντας υπόψη τις καλοκαιρινές διακοπές κτλ, να μην ξέρω πραγματικά τι ήξεραν τα παιδιά και αυτά που ήξεραν να τα μισοξεχνάνε, γιατί τα παιδιά σε αυτή την ηλικία ξεχνάνε κάτι πιο εύκολα, αν δεν το επαναλαμβάνουν. Εντάξει, κάποια χρώματα και κάποιους αριθμούς, κάποια ζωάκια, αλλά από εκεί και πέρα το χάος. Ο ένας που έχει πιο πολλή έφεση στις γλώσσες, παπαγαλίζει τώρα που είναι πρωτάκι τα τραγούδια που ακούει στο ραδιόφωνο και τα παπαγαλίζει με αρκετή ακρίβεια και αρκετά καλή προφορά. Αλλά αν είναι να πει σε κάποιον που γνωρίζει στα αγγλικά, γεια σου, τι κάνεις, πώς σε λένε, ε δεν μπορεί να το κάνει. Δεν μπορεί να κάνει τα πιο απλά.

 

Δεν λέω ότι είναι σαν να μην έκαναν, απλά περιγράφω κάποια μειονεκτήματα της προσέγγισης να μάθουν από μικρά και που ίσως ένας πιο υποψιασμένος γονέας να τα απέφευγε. Με λίγα λόγια προτείνω όχι συχνή αλλαγή δασκάλου, δάσκαλο που αν γίνεται να έχει μητρική γλώσσα τα αγγλικά και κάποιο έλεγχο - εποπτεία της κατάστασης από το γονέα.

 

Επίσης το να είναι κάποιος ομιλητής μιας μητρικής γλώσσας δεν σημαίνει ότι τη χειρίζεται άριστα και συνεπώς αποτελεί το άριστο γλωσσικό πρότυπο.

 

Τέλος πάντων, το αν θα μπερδευτεί ένα παιδί εξαρτάται από το πόσο συχνά κάνει την άλλη γλώσσα. Αν είναι για κανα-δυο ώρες την εβδομάδα, δεν πιστεύω ότι επηρεάζει πραγματικά. Εξαρτάται και από την ιδιοσυγκρασία του παιδιού. Το ένα δικό μου είναι μπροστά γλωσσικά σε σχέση με την ηλικία του και το άλλο πίσω και αυτό είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας. Αυτό που είναι πίσω, πράγματι μπερδεύτηκε, αν και δεν νομίζω ότι ήταν από τα αγγλικά, αλλά από μια οικιακή βοηθό που είχαμε παλιά και έκανε λάθη στα ελληνικά. Μερικά από τα λάθη της τα έχει ακόμα το ένα παιδί, ενώ το άλλο παιδί δεν τα είχε ποτέ, γιατί είχε αναγνωρίσει ότι δεν έπρεπε να την έχει πρότυπο για τα ελληνικά.

 

Αυτή ήταν και η μόνη οργανωμένη δραστηριότητα που κάναμε γιατί για να πω την αλήθεια δεν έβλεπα κάτι άλλο που να φαινόταν περισσότερο χρήσιμο, για την ιδιοσυγκρασία των δικών μου παιδιών τουλάχιστον. Αν φαινόταν ότι είχαν περισσότερη ανάγκη κάποιο άθλημα, μουσική μπαλέτο ή κάτι άλλο, θα το κάναμε. Στις μικρές ηλικίες ειδικά, που φεύγουν τα χρόνια της ξενοιασιάς γρήγορα και δεν ξαναγυρνάνε, πιστεύω ότι καλό είναι να πηγαίνουμε με τα νερά του παιδιού. Τα παιδιά πάντως αγαπούσαν τα αγγλικά και το οφείλουν στην πρώτη τους εκείνη δασκάλα, αλλά και στο ότι γενικά η όλη δραστηριότητα σε αυτές τις ηλικίες έχει το χαρακτήρα παιχνιδιού περισσότερο και όχι καταναγκαστικού έργου.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα. Μένουμε στη Σουηδία και ο γιός μου από τα 4 του πηγαίνει σε σουηδικό παιδικό σταθμό. Τον Αύγουστο θα αρχίσει δημοτικό σχολείο. Στο σπίτι μιλάμε ελληνικά αλλά ο άντρας μου, αραβικής καταγωγής μιλάει και αραβικά. Πιστεύετε πως το παιδί θα μπερδευτεί και θα δυσκολευτεί σαν μαθητής? Ήδη κάνει μερικά λαθάκια στα ελληνικά (π.χ. δε λέει αστυνομικός αλλά αστυνομία) και τα σουηδικά τα μιλάει αλλά μόνο τα βασικά, έχει πολλές άγνωστες λέξεις γιατί στον παιδικό σταθμό δεν εστιάζουν στη διδασκαλία αλλά στο παιχνίδι. Αν του μάθω να διαβάζει ελληνικά στο σπίτι, ίσως να είναι δύσκολο παράλληλα να μαθαίνει σουηδικά στο σχολείο? Ευχαριστώ

line_m121_beg_40_time_1226293200_text_ef20ecf0e5ecf0dceaeff220e5dfede1e920eae9fcebe1f2.gif71650c2s4z65rli.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μένουμε στη Σουηδία και ο γιός μου από τα 4 του πηγαίνει σε σουηδικό παιδικό σταθμό. Τον Αύγουστο θα αρχίσει δημοτικό σχολείο. Στο σπίτι μιλάμε ελληνικά αλλά ο άντρας μου, αραβικής καταγωγής μιλάει και αραβικά. Πιστεύετε πως το παιδί θα μπερδευτεί και θα δυσκολευτεί σαν μαθητής? Ήδη κάνει μερικά λαθάκια στα ελληνικά (π.χ. δε λέει αστυνομικός αλλά αστυνομία) και τα σουηδικά τα μιλάει αλλά μόνο τα βασικά, έχει πολλές άγνωστες λέξεις γιατί στον παιδικό σταθμό δεν εστιάζουν στη διδασκαλία αλλά στο παιχνίδι. Αν του μάθω να διαβάζει ελληνικά στο σπίτι, ίσως να είναι δύσκολο παράλληλα να μαθαίνει σουηδικά στο σχολείο? Ευχαριστώ

Μπορείς να του μάθεις να διαβάζει ελληνικά ταυτόχρονα με τα σουηδικά, απλά μην τον βάλεις να μάθει γραμματική. Δε νομίζω να δυσκολευτεί στο σχολείο, με το που θα ξεκινήσει να κάνει μάθημα στα σουηδικά, θα πάρει τα πάνω του. Τα λαθάκια είναι αναμενόμενα για την ηλικία του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορείς να του μάθεις να διαβάζει ελληνικά ταυτόχρονα με τα σουηδικά, απλά μην τον βάλεις να μάθει γραμματική. Δε νομίζω να δυσκολευτεί στο σχολείο, με το που θα ξεκινήσει να κάνει μάθημα στα σουηδικά, θα πάρει τα πάνω του. Τα λαθάκια είναι αναμενόμενα για την ηλικία του.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση

line_m121_beg_40_time_1226293200_text_ef20ecf0e5ecf0dceaeff220e5dfede1e920eae9fcebe1f2.gif71650c2s4z65rli.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα στις μανούλες! Αποφασίσαμε να ξεκινήσει ο γιος μας ιδιαίτερα Αγγλικών και ψάχνουμε καθηγητή... Εσείς πώς βρήκατε τους δικούς σας?? Από site θα ψάχνατε??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Μπορείς να του μάθεις να διαβάζει ελληνικά ταυτόχρονα με τα σουηδικά, απλά μην τον βάλεις να μάθει γραμματική. Δε νομίζω να δυσκολευτεί στο σχολείο, με το που θα ξεκινήσει να κάνει μάθημα στα σουηδικά, θα πάρει τα πάνω του. Τα λαθάκια είναι αναμενόμενα για την ηλικία του.

 

 

Μέχρι την ηλικία των έξι, τα παιδιά μαθαίνουν τις γλώσσες βιωματικά. Έπειτα και σταδιακά, τις μαθαίνουν "μεταφράζοντας". Δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...