Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

έντονη τριχόπτωση


Recommended Posts

Επειδη δεν εχω καταλαβει...σε δερματολογο εχεις παει?Νομιζω οτι χανεις μαλλακια απο το αχγος και τον πανικο σου!Δεν πρεπει.Αν αγχωνεσαι,κανεις την κατασταση χειροτερη.

 

Αυτο ειναι πταισματακι...πηγαινε σε ενα καλο δερματολογο.Στο Συγγρος (αν εισαι Αθηνα) εχουν τους καλυτερους.

 

 

έχω πάει σε ένα σωρό δερματολόγους. όλοι παίρνουν το 50 ευρω στην επίσκεψη και έξω απ' τη πόρτα. μου δίνουν και ένα σαμπουάν, έτσι για τα μάτια του κόσμου. τι να κάνει ένα σαμπουάν? ούτε καν στο εσωτερικό της τρίχας δεν φτάνει.. στην θεσ?νικη είμαι. κ έναν σωστο άνθρωπο ακόμα δεν βρηκα.

 

για την αλόη τί γνώμη έχετε? άκουσα ότι βοηθάει σε πολλάαααα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επειδη δεν εχω καταλαβει...σε δερματολογο εχεις παει?Νομιζω οτι χανεις μαλλακια απο το αχγος και τον πανικο σου!Δεν πρεπει.Αν αγχωνεσαι,κανεις την κατασταση χειροτερη.

 

Αυτο ειναι πταισματακι...πηγαινε σε ενα καλο δερματολογο.Στο Συγγρος (αν εισαι Αθηνα) εχουν τους καλυτερους.

 

 

έχω πάει σε ένα σωρό δερματολόγους. όλοι παίρνουν το 50 ευρω στην επίσκεψη και έξω απ' τη πόρτα. μου δίνουν και ένα σαμπουάν, έτσι για τα μάτια του κόσμου. τι να κάνει ένα σαμπουάν? ούτε καν στο εσωτερικό της τρίχας δεν φτάνει.. στην θεσ?νικη είμαι. κ έναν σωστο άνθρωπο ακόμα δεν βρηκα.

 

για την αλόη τί γνώμη έχετε? άκουσα ότι βοηθάει σε πολλάαααα

 

εγω προς το παρον ξεκινησα να παιρνω μαγια μπυρας που εχω ακουσει οτι κανει καλο στα μαλλια λογω του συμπλεγματος βιταμινων β που περιεχει.θα ενημερωσω για οποια θετικη εξελιξη.την δευτερα εκλεισα ραντεβου με παθολογο.ευτυχως πηγαινω με το ταμειο κ δεν πληρωνω αλλα στη θεση σου αν πηγαινα σε ιδιωτες και εσκαγα τα 50αρικα θα ξεκινουσα ομοιοπαθητικη.εχεις παρατηρησει αραιωση στα μαλλια σου?φυτρες δεν βγαζεις καθολου?υπαρχει κ μια εξεταση το τριχοριζογραμμα που μπορεις να κανεις.η αλοη κανει γενικα καλο.και στις ριζες των μαλλιων σου μπορεις να βαζεις ζελε αλοης για να δυναμωσουν

Link to comment
Share on other sites

μια φορά είχα πάρει παλιά αυτές τις βιταμίνες για τα μαλλιά και πραγματικά είχα γεμίσει φύτρες! Τις έκοψα άρον άρον...αλλα και πάλι νομίζω οτι όλα τα σκευάσματα σε πάνε ακριβά γιατί ειναι παραφαρμακευτικά.

Link to comment
Share on other sites

έχω πάει σε ένα σωρό δερματολόγους. όλοι παίρνουν το 50 ευρω στην επίσκεψη και έξω απ' τη πόρτα. μου δίνουν και ένα σαμπουάν, έτσι για τα μάτια του κόσμου. τι να κάνει ένα σαμπουάν? ούτε καν στο εσωτερικό της τρίχας δεν φτάνει.. στην θεσ?νικη είμαι. κ έναν σωστο άνθρωπο ακόμα δεν βρηκα.

 

για την αλόη τί γνώμη έχετε? άκουσα ότι βοηθάει σε πολλάαααα

 

Δεν σου εχουν κανει εξετασεις....τριχοριζογραμμα(δεν ξερω αν το λεω και σωστα?)...δεν σου εχουν πει την αιτια..κατι?

 

Η χαρη μου ειχε φτασει και στην Θες,σε ενα καθηγητη,δυστηχως δεν θυμαμαι ονομα και ειχε ενδιαφερθει πολυ.Μου εκανε ενα καρο εξετασεις και με καθοδηγησε σωστα,αλλα ο οργανισμος μου δεν "αντιδρουσε"

 

Εγω πιστευω οτι εισαι αγχωμενη.

 

Για την αλοη εχω ακουσει πολλα καλα..οπως και για διαφορα αλλα βοτανα οπως δεντρολιβανο,σκοινο,αγριοκρεμμυδα,αθανατο,πολυτριχι...κτλ.Το θεμα ειναι: δεν ξερω πως και σε τι ποσοτητα χρησιμοποιουνται!!

 

Γιατι δεν πας σε ενα δημοσιο νοσοκομειο να δεις εναν δερματολογο να παρεις μια ακομα γνωμη?Μηπως περνεις και αλλα φαρμακα αυτο το διαστημα και ο συνδιασμος τους προκαλει τριχοπτωση?Θυροειδη/φεριτινη εχεις ελεγξει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου εχουν κανει εξετασεις....τριχοριζογραμμα(δεν ξερω αν το λεω και σωστα?)...δεν σου εχουν πει την αιτια..κατι?

 

Η χαρη μου ειχε φτασει και στην Θες,σε ενα καθηγητη,δυστηχως δεν θυμαμαι ονομα και ειχε ενδιαφερθει πολυ.Μου εκανε ενα καρο εξετασεις και με καθοδηγησε σωστα,αλλα ο οργανισμος μου δεν "αντιδρουσε"

 

Εγω πιστευω οτι εισαι αγχωμενη.

 

Για την αλοη εχω ακουσει πολλα καλα..οπως και για διαφορα αλλα βοτανα οπως δεντρολιβανο,σκοινο,αγριοκρεμμυδα,αθανατο,πολυτριχι...κτλ.Το θεμα ειναι: δεν ξερω πως και σε τι ποσοτητα χρησιμοποιουνται!!

 

Γιατι δεν πας σε ενα δημοσιο νοσοκομειο να δεις εναν δερματολογο να παρεις μια ακομα γνωμη?Μηπως περνεις και αλλα φαρμακα αυτο το διαστημα και ο συνδιασμος τους προκαλει τριχοπτωση?Θυροειδη/φεριτινη εχεις ελεγξει?

 

τριχοριζοδιάγραμμα δεν μου έχουν κάνει, καθώς για να γίνει χρειάζεται ένα μηχάνημα, και αν και ιδιώτες οι γιατροί μου φαίνεται ότι είναι γιατροι τοι κ..λου.. έχω κάνει όλες τις εξετάσεις και όλα είναι άψογα! έχω ξαναγράψει πως έχω σ΄τιγμα και πως εδώ και 14 μέρες παίρνω τα gyno tardyferon. είναι χαπάκια σιδήρου και φερριτίνης μαζί. μου τα σύστησε η παθολόγος για ένα τρίμηνο και μετά να επαναλάβω τις εξετάσεις μου. δεν παίρνω τπτ άλλο, κ γενικά ποτέ δεν έπαιρνα φάρμακα. τα αποφέυγω, ακόμα κ πονοκέφαλο να έχω δεν παίρνω ΄τιποτα. μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις που δεν αντέχεται με τίποτα ο πονοκέφαλος και που μπορεί να τον έχω για 2 και 3 μ'ερες συνεχόμενα.

 

αν μπορέσεις να θυμηθείς αυτόν τον καθηγητή που χες πάει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια φορά είχα πάρει παλιά αυτές τις βιταμίνες για τα μαλλιά και πραγματικά είχα γεμίσει φύτρες! Τις έκοψα άρον άρον...αλλα και πάλι νομίζω οτι όλα τα σκευάσματα σε πάνε ακριβά γιατί ειναι παραφαρμακευτικά.

 

για το συμπλήρωμα διατροφής μαγιά μπύρας της lanes λές?? που είναι σε χαπάκια ή των 250 ταμπλέτες ή των 500? κάνει να τις πάρω τώρα που παίρνω το συμπλήρωμα σιδήρου?έχω ακούσει κ εγώ γι' αυτές.

 

είμαι στ ψάξιμο ομοιοπαθητικού, εδω στη θεσ/νικη.αλλα θελω ν βρω καποιον αξιόπιστο. καμμιά εμπειρία????

Link to comment
Share on other sites

για το συμπλήρωμα διατροφής μαγιά μπύρας της lanes λές?? που είναι σε χαπάκια ή των 250 ταμπλέτες ή των 500? κάνει να τις πάρω τώρα που παίρνω το συμπλήρωμα σιδήρου?έχω ακούσει κ εγώ γι' αυτές.

 

είμαι στ ψάξιμο ομοιοπαθητικού, εδω στη θεσ/νικη.αλλα θελω ν βρω καποιον αξιόπιστο. καμμιά εμπειρία????

 

Εδώ μια ομοιπαθούσα!

Τα μαλλιά μου ετσι και αλλιώς ήταν πάντα λίγα τώρα με τριχόπτωση έχει παραγίνει το κακό.

Βασικά πρέπει να διατήρουμε την ηρεμία μας γιατί το άγχος προκαλεί τριχόπτωση.

Εγώ μετά από πολλά πειράματα έχω καταλήξει στα εξής:

Ενα πολύ καλό σαμπουάν για την τριχόπτωση είναι το Frezyderm και έχει και λοσιον και εναλλάξ μπορείς να χρησιμοποιείς και το Fungoral (για τα δικάμου ξηρά μαλλιά το Fungoral δεν κάνει).

Οι καλύτερες βιταμίνες για τα μαλλιά είναι Epicrin.

Επίσης πολύ καλό κάνει να βάζεις στα μαλλιά σου δαφνέλαιο με λίγες σταγόνες αιθέριο έλαιο δενδρολίβανο τυλίγεις το κεφάλι σου με μια ζεστή πετσέτα και το αφήνεις στα μαλλιά σου τουλάχιστον για μια ώρα και στην συνέχεια λούζεσαι.Αυτό αν το κάνεις δύο φορές την εβδομάδα θα δεις μεγάλη αλλάγη στα μαλλιά σου.

 

Όλα τα παραπάνω ισχύουν εφόσον η τριχόπτωση δεν έχει παθολογικά αίτια.

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και σύντομα να ξεπεράσεις το πρόβλημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μια ομοιπαθούσα!

Τα μαλλιά μου ετσι και αλλιώς ήταν πάντα λίγα τώρα με τριχόπτωση έχει παραγίνει το κακό.

Βασικά πρέπει να διατήρουμε την ηρεμία μας γιατί το άγχος προκαλεί τριχόπτωση.

Εγώ μετά από πολλά πειράματα έχω καταλήξει στα εξής:

Ενα πολύ καλό σαμπουάν για την τριχόπτωση είναι το Frezyderm και έχει και λοσιον και εναλλάξ μπορείς να χρησιμοποιείς και το Fungoral (για τα δικάμου ξηρά μαλλιά το Fungoral δεν κάνει).

Οι καλύτερες βιταμίνες για τα μαλλιά είναι Epicrin.

Επίσης πολύ καλό κάνει να βάζεις στα μαλλιά σου δαφνέλαιο με λίγες σταγόνες αιθέριο έλαιο δενδρολίβανο τυλίγεις το κεφάλι σου με μια ζεστή πετσέτα και το αφήνεις στα μαλλιά σου τουλάχιστον για μια ώρα και στην συνέχεια λούζεσαι.Αυτό αν το κάνεις δύο φορές την εβδομάδα θα δεις μεγάλη αλλάγη στα μαλλιά σου.

 

Όλα τα παραπάνω ισχύουν εφόσον η τριχόπτωση δεν έχει παθολογικά αίτια.

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και σύντομα να ξεπεράσεις το πρόβλημά σου.

 

το δαφνελαιο από που το παίρνω? ειπάρχουν πολλές εταιρείες που το βγαζουν? συγγνωμη που ρωταω, ίσως και να είναι χαζες οι ερωτησεις, αλλα δεν ξερω απ'αυτα. σ ευχαριστω παρααααα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω είχα πάρει τότε τα priorin.

 

Η δάφνη κάνει καλό γιατι έψαχνε η μαμά μου να βρεί καρπούς δάφνης πριν λίγο καιρό να το βράσει λέει που δυναμώνει το μαλλί...

Link to comment
Share on other sites

μαγια μπυρας της lanes παιρνω και γω.εχω διαβασει οτι βοηθαει πολυ τα μαλλια η μαγια μπυρας γενικα.οσον αφορα το δαφνελαιο το βρισκεις σε φαρμακεια,υπαρχει και χυμα που ειναι φθηνο αλλα και διαφορων εταιριων που ειναι πιο ακριβα.εχει και η apivita.οσες φορες εχω βαλει τετοιου ειδους λαδια στα μαλλια μετα το λουσιμο ειναι κατσιασμενα στις ριζες,μαλλον δεν φευγει ευκολα η λαδιλα.αλλα αν εισαι τακτικη κ βαζεις 2-3 φορες τη βδομαδα πιστευω θα δεις διαφορα.εγω παντα το αμελω.οσον αφορα για καλο ομοιοπαθητικο πηγαινε στο αντιστοιχο θεμα του φορουμ ομοιοπαθητικης που νομιζω οτι προτεινουν γιατρο και για θεσ/νικη.αν πας παντως πες μας εντυπωσεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παρήγγειλα χυμό αλόης αλλά και σαμπουάν που έχει ως βάση την αλόη.θα αφήσω όλα τα σκευάσματα με τα χημικά, φαρμακευτικά και του επορίου.

επίσης σήμερα μετά το λούσιμο πέρασα τα μαλλιά μου από έκχυμα τσουκνίδας.ωστόσο, δεν μπορώ να καταλάβω πως καριβώς ΄γινεται το μασαζ στο κεφάλι???... αφού με το που το ρίχνεις φεύγει. δεν είναι σαν τα λαδάκια που μένουν στο κεφάλι και μπορέις να κάνεις μασαζ.. εκτός και αν εννοούν ότι απλώς μετά το ξέβγαλμα απ' το σαμπουάν τα περνάς και απ' το έκχυμα. δεν το ξέβγαλα. τα άφησα να στεγνώσουν μαζί μ' αυτό. θα ξεκινήσω να κάνω και 2 φορές την εβδομάδα μάσκα με έλαια και θα κοιμάμαι μ' αυτην και θα την ξεβγάζω την άλλη μέρα.

 

δεν μπορώ καθόλου τα φάρμακα. αυτά θα τα κάνω μέχρι να επαναλάβω τις ξετάσεις μου. να δω αν θα δυναμώσουν καθόλου, αν θα βγουν φύτρες.. θα συνεχίσω και τα χάπια σιδήρου και φερριτίνης ως τις 10 ιανουαρίου, όπου θα κλέισω τρίμηνο όπως μ είπε η παθολόγος μου και μετά θα επαναλάβω τις εξετάσεις μου.θα δοκιμάσω αυτά και μετά στροφή στην ομοιπαθητική. είμαι ήδη προς αναζήτηση ομοιπαθητικού, που να είναι σωστός γιατρός και όχι κομπογιαννίτης.

 

yogini τελικά τι έπαιρνες? τη μαγιά μπύρας lanes ή την priorin?

έχετε ακούσει τπτ για τα χαπάκια polysorb 6080??? έιναι λένε πιο εξειδικευμένα για τη τριχόπτωση. έχω ακούσει επίσης, για χαπια biotine, special-merz, pantogar και epicrin. τόοοοσα πολλάαααα. γνώμες???

Link to comment
Share on other sites

παρήγγειλα χυμό αλόης αλλά και σαμπουάν που έχει ως βάση την αλόη.θα αφήσω όλα τα σκευάσματα με τα χημικά, φαρμακευτικά και του επορίου.

επίσης σήμερα μετά το λούσιμο πέρασα τα μαλλιά μου από έκχυμα τσουκνίδας.ωστόσο, δεν μπορώ να καταλάβω πως καριβώς ΄γινεται το μασαζ στο κεφάλι???... αφού με το που το ρίχνεις φεύγει. δεν είναι σαν τα λαδάκια που μένουν στο κεφάλι και μπορέις να κάνεις μασαζ.. εκτός και αν εννοούν ότι απλώς μετά το ξέβγαλμα απ' το σαμπουάν τα περνάς και απ' το έκχυμα. δεν το ξέβγαλα. τα άφησα να στεγνώσουν μαζί μ' αυτό. θα ξεκινήσω να κάνω και 2 φορές την εβδομάδα μάσκα με έλαια και θα κοιμάμαι μ' αυτην και θα την ξεβγάζω την άλλη μέρα.

 

δεν μπορώ καθόλου τα φάρμακα. αυτά θα τα κάνω μέχρι να επαναλάβω τις ξετάσεις μου. να δω αν θα δυναμώσουν καθόλου, αν θα βγουν φύτρες.. θα συνεχίσω και τα χάπια σιδήρου και φερριτίνης ως τις 10 ιανουαρίου, όπου θα κλέισω τρίμηνο όπως μ είπε η παθολόγος μου και μετά θα επαναλάβω τις εξετάσεις μου.θα δοκιμάσω αυτά και μετά στροφή στην ομοιπαθητική. είμαι ήδη προς αναζήτηση ομοιπαθητικού, που να είναι σωστός γιατρός και όχι κομπογιαννίτης.

 

yogini τελικά τι έπαιρνες? τη μαγιά μπύρας lanes ή την priorin?

έχετε ακούσει τπτ για τα χαπάκια polysorb 6080??? έιναι λένε πιο εξειδικευμένα για τη τριχόπτωση. έχω ακούσει επίσης, για χαπια biotine, special-merz, pantogar και epicrin. τόοοοσα πολλάαααα. γνώμες???

 

ποιο σαμπουαν πηρες?μακαρι να δεις βελτιωση.ξερω τι περνας και μπορω να καταλαβω την ψυχολογια σου.οσο για τις βιταμινες που αναφερεις δεν ξερω κατι.εγω ειχα παρει κατι βιταμινες της propoline με κυστινη που ειναι ειδικες για τα μαλλια και την τριχοπτωση αλλα δεν ειδα αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

μαγια μπυρας της lanes παιρνω και γω.εχω διαβασει οτι βοηθαει πολυ τα μαλλια η μαγια μπυρας γενικα.οσον αφορα το δαφνελαιο το βρισκεις σε φαρμακεια,υπαρχει και χυμα που ειναι φθηνο αλλα και διαφορων εταιριων που ειναι πιο ακριβα.εχει και η apivita.οσες φορες εχω βαλει τετοιου ειδους λαδια στα μαλλια μετα το λουσιμο ειναι κατσιασμενα στις ριζες,μαλλον δεν φευγει ευκολα η λαδιλα.αλλα αν εισαι τακτικη κ βαζεις 2-3 φορες τη βδομαδα πιστευω θα δεις διαφορα.εγω παντα το αμελω.οσον αφορα για καλο ομοιοπαθητικο πηγαινε στο αντιστοιχο θεμα του φορουμ ομοιοπαθητικης που νομιζω οτι προτεινουν γιατρο και για θεσ/νικη.αν πας παντως πες μας εντυπωσεις

 

maria_tweety δεν μου λες, αυτες οι ταμπλέτες λένε ότι συνίσταται να παίρνεις 2 με 4 χαπια μετά από κάθε γευμα.. δεν είναι πολλές?? αν δηλαδη τρως 3 κύρια γευματα (πρωι μεσημερι βραδυ) θα παρεις κ τς 3 φορες?? κ πόσα χάπια?? κ αν τρως κ ενδιάμεσα γευματα θα πάρεις ξανα???

 

aloe jojoba shampoο λέγεται το σαμπουάν!

Link to comment
Share on other sites

maria_tweety δεν μου λες, αυτες οι ταμπλέτες λένε ότι συνίσταται να παίρνεις 2 με 4 χαπια μετά από κάθε γευμα.. δεν είναι πολλές?? αν δηλαδη τρως 3 κύρια γευματα (πρωι μεσημερι βραδυ) θα παρεις κ τς 3 φορες?? κ πόσα χάπια?? κ αν τρως κ ενδιάμεσα γευματα θα πάρεις ξανα???

 

aloe jojoba shampoο λέγεται το σαμπουάν!

 

επειδη και μενα μου φαινεται μεγαλη η δοση που αναγραφει,εγω παιρνω 2 χαπια μετα το μεσημεριανο και μετα το βραδυνο ενα ή δυο αναλογα με τα κεφια.παντως φοβαμαι να παιρνω πολλα.αλλα πιστευω οτι κ αυτοι οταν λενε γευμα εννοουν το μεσημερι κ το βραδυ που ειναι στανταρ.δε νομιζω να το αφηνουν στην ευχερεια του καθενος

Link to comment
Share on other sites

παρήγγειλα χυμό αλόης αλλά και σαμπουάν που έχει ως βάση την αλόη.θα αφήσω όλα τα σκευάσματα με τα χημικά, φαρμακευτικά και του επορίου.

επίσης σήμερα μετά το λούσιμο πέρασα τα μαλλιά μου από έκχυμα τσουκνίδας.ωστόσο, δεν μπορώ να καταλάβω πως καριβώς ΄γινεται το μασαζ στο κεφάλι???... αφού με το που το ρίχνεις φεύγει. δεν είναι σαν τα λαδάκια που μένουν στο κεφάλι και μπορέις να κάνεις μασαζ.. εκτός και αν εννοούν ότι απλώς μετά το ξέβγαλμα απ' το σαμπουάν τα περνάς και απ' το έκχυμα. δεν το ξέβγαλα. τα άφησα να στεγνώσουν μαζί μ' αυτό. θα ξεκινήσω να κάνω και 2 φορές την εβδομάδα μάσκα με έλαια και θα κοιμάμαι μ' αυτην και θα την ξεβγάζω την άλλη μέρα.

 

 

 

yogini τελικά τι έπαιρνες? τη μαγιά μπύρας lanes ή την priorin?

έχετε ακούσει τπτ για τα χαπάκια polysorb 6080??? έιναι λένε πιο εξειδικευμένα για τη τριχόπτωση. έχω ακούσει επίσης, για χαπια biotine, special-merz, pantogar και epicrin. τόοοοσα πολλάαααα. γνώμες???

 

Να μην κοιμάσαι με τα αιθέρια έλαια στο κεφάλι γιατί είναι αρκετά δυνατά και μπορεί να αντιδράση ο οργανισμός σου, εκτός αν βάζεις μόνο δαφνέλαιο.Αν όμως προσθέτεις μερικές σταγόνες δενρολίβανο σε αιθέριο έλαιο θα δεις πολύ μεγάλη βελτίωση πολύ πιο γρήγορα αλλά να το αφήνεις στο κεφάλι σου 2 ωρες το πολύ.

Δαφνέλαιο και αιθέρια έλαια παίρνεις από το φαρμακείο ή από καταστήματα με βιολογικά ή στην Θεσσαλονικη στο καπάνι μέσα έχει μαγαζιά που έχουν βότανα ,τσάγια και έχουν και λαδάκια.

Τώρα για τα χάπια, η μαγια της μπυράς είναι πολύ καλή αλλά εμένα μου δημιοργεί πρηξίμα και φουσκώματα οπότε δεν...

Priorin τζάμπα λεφτά.

 

Αν πάρεις τις epicrin θα δεις διαφορά στο πρώτο κουτί με ένα χάπι την ημέρα.Είναι πιο ακριβές από τις υπλ αλλά αξίζουν τα λεφτά τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αποφάσισα να ψάξω περισσότερο τα πράγματα με το στίγμα μου. έμαθα τυχαία απο μια κυρία ότι στο ιπποκράτειο εδω στη θεσσαλονίκη υπάρχει ειδικο τμήμα για την αναιμία και σήμερα έκλεισα ραντεβου. θα δω τι θα μου που κι εκει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
κοριτσια τι κανετε?εχετε δει καμια βελτιωση?μηπως μαθατε κατι καινουριο?εγω δευτερα ξεκιναω ομοιοπαθητικη!!!!!!

 

πραγματικά μου δημιουργηθηκε η εντυπωση πως μεγαλο κομματι της τριχοπτωσης οφειλεται στην ψυχολογια και στο οτι το σκεφτομαι συνεχεια. εχω χαλαρωσει πλεον. χρησιμοποιω σαμπουαν κατα της τριχοπτωσης κ μασκα επισης(της frezyderm). βαζω και λαδακι δαφνελαιο και τζελ αλοης. να μας πεις τις εντυπωσεις σου απο την εισκεψη στον ομοιοπαθητικό.

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησα ομοιοπαθητικη.πηγα στον γιατρο κ μου εκανε ερωτησεις για 3 τεταρτα περιπου και μετα μου εδωσε κατι καψουλες για να παιρνω για 40 μερες κ μετα θα ξαναπαω για να δουμε αν εχει δουλεψει η ουσια αυτη σε μενα.μου ειπε οτι λογικα μεσα σε αυτες τις 40 μερες πρεπει να δω βελτιωση.αντε για να δουμε.θα σας ενημερωσω παντως αν γινει το θαυμα και μειωθει η τριχοπτωση θα του αναψω μια λαμπαδα.εκτος της ομοιοπαθητικης,πηγα σε καινουρια δερματολογο και για αρχη μου εγραψε εξετασεις για θυροειδη,φερριτινη,σιδηρο.και μου ειπε οτι οταν της παω τα αποτελεσματα θα μου κανει κ τριχοριζογραμμα που γινεται στο ιατρειο της κ κανει 30 ευρω.αυτο μου την εσπασε λιγο ειναι η αληθεια,οτι στην ουσια με υποχρεωνει να κανω την εξεταση,η οποια δεν ξερω κιολας αν ειναι απαραιτητη.εσας σας εχουν πει η δερματολογοι σας να την κανετε?την εχει κανει καμια απο σας?δεν ξερω τι να κανω.αν την θεωρουσε απαραιτητη σαν εξεταση θα μπορουσε να μου πει να την κανω η στο συγγρος η οπου θελω εγω η στο ιατρειο της.θα με αφηνε να επιλεξω δλδ.α, επισης πηρα σαμπουαν για σμηγματορροικη δερματιτιδα γιατι εχω λιπαρα μαλλια,λιγη φαγουρα και μερικες φορες οταν ξυνομαι μου μενουν στο νυχι κατι μικρα μπιλακια που λογικα ειναι σμηγμα κ απ οτι ξερω επιβαρυνει την τριχοπτωση.

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά μου δημιουργηθηκε η εντυπωση πως μεγαλο κομματι της τριχοπτωσης οφειλεται στην ψυχολογια και στο οτι το σκεφτομαι συνεχεια. εχω χαλαρωσει πλεον. χρησιμοποιω σαμπουαν κατα της τριχοπτωσης κ μασκα επισης(της frezyderm). βαζω και λαδακι δαφνελαιο και τζελ αλοης. να μας πεις τις εντυπωσεις σου απο την εισκεψη στον ομοιοπαθητικό.

 

με τον σιδηρο δεν ειδες βελτιωση?ποσο καιρο τον παιρνεις?

Link to comment
Share on other sites

με τον σιδηρο δεν ειδες βελτιωση?ποσο καιρο τον παιρνεις?

 

δν ειδα φοβερη βελτιωση ειναι η αληθεια.. αλλα τον παιρνω μονο εναν μηνα. θελει στανταρ παραπανω χρόνο, μου το ειπε κ η δερματολόγος αυτό(άλλαξα,πηγα σε αλλη). για τριχοριζοδιαγραμμα εμενα δν μου ειπε να κανω, θεωρει πως ειναι εξετάση απλά κ μόνο για να ανεβει το κόστος της επισκεψης. τωρα τι να σου πω, δεν ξερω αν λειτουργει ή όχι, και αν ειναι απαραιτητο. παντως εγω δεν εχω κανει ποτέ. μου είπε πως για την τριχόπτωση υπάρχουν πολλές θεραπείες με λοσιόν, οι οποιες περιέχουν μινοξιδίλη-κιστίνη-κορτιζόνη... εγώ δεν θέλησα να πάρω τέτοια πράγματα, αν και είναι στανταρ πιο δραστικά. συζητήσαμε για αρκετη ώρα και της είπα τους φόβους μου για όλα αυτά τα βαριά χημικά, συν το ότι αν τα σταματησεις χάνεται η δράση τους. αρα είναι ένας φαυλος κύκλος.έτσι κ τα ξεκινησεις θα τα κάνεις για μια ζωη. εγω δεν θελω κατι τετοιο. θα χρησιμοποιήσω το σαμπουαν που μου δωσε και θα σταματησω να το σκεφτομαι. χαπακια κ απ' το στόμα, κ άντε να πάρω και καμια λοσιόν της ducray, αλλά αυτα τα χημικα όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...