Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΛΛΕΡΓΙΕΣ ΚΑΙ ΑΣΘΜΑ


Recommended Posts

αχ σε ευχαριστω παρα πολυ. Ναι δεν θα παω ακομα σε αλλεργιολογο. Θα συνεχισω και εγω το ζιρτεκ απλα αυτο ηθελα να δω αν δινονται για μεγαλο χρονικο διαστημα και αν υποχωρουν τα συμπτωματα μεγαλώνοντας. Ισως ειμαι λιγο υπερβολικη γιατι δεν εχει βηχα και εντονα συμπτώματα αλλά θέλω να είμαι προετοιμασμενη και ενημερωμένη. Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου με βοήθησες πολυ.

an1cA4-0g410010MjQ1fDkyMjQwMGRhfG8gem91bXBvdXJsYWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

260964d0kehdi79a.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αχ σε ευχαριστω παρα πολυ. Ναι δεν θα παω ακομα σε αλλεργιολογο. Θα συνεχισω και εγω το ζιρτεκ απλα αυτο ηθελα να δω αν δινονται για μεγαλο χρονικο διαστημα και αν υποχωρουν τα συμπτωματα μεγαλώνοντας. Ισως ειμαι λιγο υπερβολικη γιατι δεν εχει βηχα και εντονα συμπτώματα αλλά θέλω να είμαι προετοιμασμενη και ενημερωμένη. Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου με βοήθησες πολυ.

 

 

δεν κανει τιποτε οτι χρειαστης πεσμου.δεν εισαι καθολου υπερβολικη και εγω μεχρι να το ξεπερασουμε ειμουν σε πολυ χειροτερη κατασταση απο εσενα μιας που ειμαι και πολυ φοβιτσιαρα.

να ξερεις το οτι κοιμαται τωρα το βραδυ συνεχομενα οφειλεται και στις σταγονες γιατι οι συγκεκριμενες ειναι αντισταμινικες και φερνου υπνηλια,(να και ενα καλο ).;)

Link to comment
Share on other sites

Καλή αλλεργιολόγος στη Γλυφάδα είναι η κ. ΖΑΠΑΝΤΗ (τηλ. 2109680019), η οποία είναι και στο ΙΚΑ Γλυφάδας.

 

Θα ήθελα να συστήνω και γω ένα πολύ καλό αλλεργιολό. Τον στρατιωτικό αλλεργιολόγο Παρασκευόπουλο Ιωάννη. Και δεν το λέω απλά επειδή στρατιωτικό ιατρός, είναι όντως καλός.

Στοιχεία: Τηλ. 2108220470

αν θέλετε συστάσεις πείτε του πως σας έστειλε ο Γιώργος Πληγορόπουλος και θα καταλάβει :cool:

Μόνο δώστε μου heads up μέσω ενός pm :-D

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

καλημέρα παιδιά σας έχω ευχάριστα νέα!οι αλλεργιες θεραπεύονται πλήρως δίχως χάπια, δίχως σπρέι, δίχως ενέσεις.ήμουν κ εγώ θύμα τους μέχρι πέρυσι μέχρι που ένας φίλος μου μου πρότεινε να δοκιμάσω την βιοφυσική θεραπεία την οποια είχε δοκιμάσει κ ο ίδιος με αποτέλεσμα να θεραπευτεί πλήρως!αυτό έκανα λοιπόν και φέτος είναι η πρώτη μου άνοιξη που δεν υποφέρω καθόλου!τα συμπτώματα μου? μόνιμος βήχας όλοι την άνοιξη μόνιμη καταρροή στον λαιμό μου και πονοκέφαλος.τα συμπτώματα του φιλου μου?εντελώς διαφορετικά σπυράκια σε όλο του το σώμα μετά από κάθε γεύμα σχεδόν(αλλεργία σχεδόν σε όλα τα συντηρητικά)και οι 2 είμαστε τελείως καλά!θεραπευτήκαμε 100% με μια επισκεπση 1 φορα την εβδομαδα το μονο που καναμε αγγιζαμε 2 σιδερα!ειναι καταληλο και για μικρα παιδια!(οταν πεγα ηταν γεματο) αξιζει των κοπο να το δοκιμασετε!το κοστος 150 ευρο η προτη επισκεπση η οποια θα γινει διαγνοση(για το ποσες αλλεργιες εχεις)και 50 ευρο για καθε επισκεψη(εγω πηγα γυρο στησ 18 επισκεψεις με 20 αλλεργιες)τσουχτερο το ποσο αλλα αξιζε!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

Τι να σας πρωτοπω για αυτες τις παλιοαλλεργιες... Καθε χρονο με το που θα μπει Ανοιξη (κι ας μην "φτιαχνει" κατευθειαν ο καιρος), ειμαι με πρησμενα ματια, καταρροη και φτερνισμα και φαγουρα σε ολο μου το κορμι που σε αρκετα σημεια βγαζει και καντηλες... :( :( Πηγα φετος στον παθολογο και μου εδωσε xozal (χαπια), το κολλυριο alergojovis, σπρεϋ obecirol και καθε βραδυ μετα το ντους εφαρμογη πανω στις καντηλες την αλοιφη betafusin... Δυστυχως ενω στην αρχη αρχισα να καλυτερευω, επειτα απο μια εβδομαδα περιπου με επιασε κριση ασθματος (που ειχα να παθω απο το 2007) και συν τα παραπανω τωρα ειμαι αγκαλια και με το aerolin..... :cry::cry:

Διαβασα για τις μεθοδους που αναφερετε ορισμενοι αλλα επειδη τα οικονομικα μου βρισκονται στο ναδιρ (στην κυριολεξια ομως), θα ηθελα να σας ρωτησω μηπως ξερετε κανεναν αλλεργιολογο συμβεβλημενο με το δημοσιο (που ειμαι ασφαλισμενη μεσω του συζυγου).. Ειλικρινα θα με σωσετε αν γνωριζετε καποιον γιατι υποφερω.. :(

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων! :)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Φιλη Χαρα καταρχην πρεπει να ξερεις πως κανενα παιδακι δεν λεμε πως εχει ασθμα με βεβαιοτητα αν δεν εχει περασει τον 7χρονο ζωης τουλαγχιστον. Αυτο που εντοπιζουν οι γιατροι λεγεται βρογχοσπασμα και προκειται για μια διαστολη των πνευμονων οπου δεν επιτρεπει την εκπνοη(αν θυμαμαι καλα).

Τωρα οσο αναφορα το γεγονος πως πολυ συχνα εχει ιωσεις εχει σχεση με το ανοσοποιητικο συστημα του οργανισμου και δυστυχως οταν το ανοσοποιητικο ειναι χαμηλο τοτε συνηθως εχει σχεση με αλλεργια διοτι οπου αλλεργια=χαμηλο ανοσοποιητικο συστημα.

Πιθανοτοτα το παιδι σου μπορει να ειναι αλλεργικο αλλα δεν εχεται εντοπισει ακομα τα συμπτωματα.

Οι αλλεργιες ειναι πολυ υπουλες :shock: μπερδευονται συνηθως τα συμπτωματα της με το κοινο κρυολογημα πχ μπορει η μυτουλα του παιδιου σου να τρεχει για 2 βδομαδες η' και τρεις στη σειρα και να νομιζεις πως ακομα το ταλαιπωρει το κρυολογημα αλλα στην πραγματικοτητα ειναι αλλεργικη ρινιτιδα.

Αυτα τα διηγουμε εκ πειρας και δυστυχως δεν τα γνωριζα αυτα απο την αρχη και χορηγουσα λαθος φαρμακευτικη αγωγη με αποτελεσμα να χειροτερευει η μικρη αντι να βελτιωνεται.

Η συμβουλη μου ειναι πως καλα θα ηταν να εξετασει την μικρη σου ενας αλλεργιολογος...εμεις παντως απο την μερα που ξεκινησαμε να παρακολουθειται η κορη μου απο αλλεργιολογο ειδαμε τι θα πει ασπρη μερα... :idea:

σου ευχομαι να κανεις την σωστη επιλογη...

Εμενα ογιος μου ειναι σε μια μονιμη κατασταση απο τον περασμενο Ιουλιο και τελικα σημεραπηρα τηλ. στο Παιδων για πνευμονολογο -αλλεργιολογο(ανκαι νομιζω οτι το καθηστερισα πολυ) μου τον σηστησε η πεδιατρος το ονομα τουειναι ΠΡΙΦΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ,μηπως γνωριζει καποιος αν ειναι καλος γιατρος...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα μανουλες, ηθελα να σας ρωτησω αν εχετε τιποτα πολυτιμες συμβουλες για ενα ζουζουνι 10 μηνων που εκανε πριν απο λιγες μερες εξετασεις και ανακαλυψαν οτι εχει αλλεργια στη σκονη. Το μωρο ειναι της ξαδερφης μου. Δυστυχως το μωρο και οι γονεις ταλαιπωρηθηκαν αρκετα διοτι για μια σειρα ΜΗΝΩΝ οι παιδιατροι που επισκοπτονταν τους εδινα αντιβιωσεις κοντρα αντιβιωσεις χωρις ποτε να τους περασει απο το μυαλο (επιστημονες ανθρωποι!!!) οτι "ρε παιδια μετα απο τοσες αντιβιωσεις μηπως εχει κατι αλλο περα απο βρογχικα ή λαρυγγιτιδα" ή δεν ξερω και εγω τι αλλο τους ελεγαν οτι ειχε...τελοσπαντων ο θυμος μου δεν ειναι το θεμα μας τωρα απλα εχω στεναχωρεθει πολυ για το μωρο και τους γονεις. Εχετε τιποτα συμβουλες για την αλλεργια στη σκονη???

εγω χωρις να το εχω ψαξει και πολυ τις ειπα οτι καλο θα ηταν να εξοπλιστει με ηλεκτρικη σκουπα ατμου διοτι πιστευω οτι η κανονικη ηλεκτρικη σκουπα ειναι ο χειροτερος της εχθρος αυτη τη στιγμη...σας ευχαριστω και με το καλο να βρει το καθε μωρακι την υγεια του!!!

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σε ολους.μηπως θα μπορουσε καποιος που ξερει απο Αθηνα να μου σηστυσει εναν καλο αλλεργιολογο στο παιδων Πεντελης η Αγ.Σοφιας?η βαφτιστηρα μου εχει τρομερο προβλημα.απο 3 χρονων μπαινοβγαινει στο νοσοκομειο με δυσπνοιες που τελικα οφειλονται σε αλλεργικο ασθμα.πραγματικα το παιδι υποφερει απιστευτα.τον τελευταιο μηνα εχει παρει παρα πολλα φαρμακα(κορτιζονη για εισπνοες.σιροπια,αντιβιωση κ.α)εδω και μερες της το γυρισε σε ακροαστικα,εχει παρει 4 μπουκαλια δυνατη αντβιωση και ακομα δεν της εχουν περασει +οτι απο τα πολλα φαρμακα εβγαλε σπυρια και εχει τρελλη φαγουρα σε ολο το σωμα.ο παιδιατρος και οι αλλεργιολογοι εδω δεν μπορουν να κανουν κατι...συνεχεια της δινουν φαρμακα.το παιδι δεν αντεχει αλλο .φωναζει κλαιει συνεχεια,δεν θελει να παιρνει τα φαρμακα.εχει κλειστει στον εαυτο της και εχει εκρηξης θυμου.ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ.σκεφτομαστε να την φερουμε Αθηνα.Αν γνωριζει καποια μανουλα η μπαμπας ας μας βοηθησει.ευχαριστω.

Fa3Lp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

γεια ονομαζομαι αθηνα ειμε 19 ετων και θα ηθελα να σας πο πο κε γω ειχα ασθμα και αλλεργιες εχω ακομη.σχετικα με το ασθμα ηταν εντονο μεχρι την ηλικια 12,13 ετων ειχα παθει 5 διαφορετικεσ χρονιεσ πνευμονια δλδ νοσιλια μια εβδομαδα,και μια φορα βρονχοπνευμονια.μεχρι την ηλικια των 12,13 επερνα καθημερινα φαρμακα ιδιοσ εισπνεομενα και ιχα δισκολιεσ στην αναπνοι,στπ οτο δεν μπορουσα να κανο γυμναστικι,να τρεχο.μετα την ηλικια των 13 μειοθικε το ασθμα κε δεν περνο καπιο φαρμακο αλλα ακομα εχο καποια προβλιματα τιπου δισκολια οταν ανεβο σκαλεσ .αλλεργιεσ εχο στι σκονι,αποτομεσ κλιματικεσ αλλαγεσ,ζοα,φυτα,δεντρα και αλλα.καποτε εχω ακομα λαχανιασμα,δισκολια αναπνοισ.

Σιγνομι για τα ελλινικα δλδ γραμματικι ι μιτρικι μου γλοσα ειναι τα φινλαδεζικα,μητερα φινλαδεζα πατερασ κιπριοσ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...