Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κριθαράκι στο μάτι,καμια ιδέα??


Recommended Posts

Κόβεις μια μικρή σκελίδα και απο το κομμένο της μέρος την ακουμπάς ελαφρά πάνω στο σημείο του βλεφάρου που πάσχει μόνο απο την εξωτερική του πλευρά εννοείται. Εγώ το άφηνα για περίπου 15-20 '' και το έκανα κι άλλες φορές μέσα στην ήμέρα.Συνήθως σε 1-2 24ωρα είχε εξαφανιστεί. Υπάρχει πιθανότητα να επανεμφανιστεί στο μήνα και ξανά για 2-3 μήνες.Επαναλαμβάνεις μέχρι να εκριζωθεί.

Αυτό έκανα εγώ.Ελπίζω να πετύχει και σε σας.

 

 

Χρόνια πολλά. Σ' ευχαριστώ πολύ, θα το κάνουμε όταν (που σίγουρα) θα εμφανιστεί το επόμενο. Ελπίζω να έχει αποτέλεσμα και σε μας για να γλιτώσουμε την ταλαιπωρία...

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


Να επναφερω το θέμα μιας και ταλαιπωρηθηκε ο μικρούλης πρόσφατα.. μετα από 10 μέρες tobrex και καμία βελτίωση, εβαλα στο παιδί για 2 βράδια την ώρα που κοιμόταν μια σταλίτσα jonshon σαμπουαν με χαμομήλι όχι πια δάκρυα και σε δυο μέρες το κριθαράκι εξαφανίστηκε! θέλει καθαριότητα και μην αμελείτε το πρωινο πλύσιμο! εγω τον έπλενα κάθε βράδυ που έκανε και μπάνιο αλλά τελικά πρέπει και το πρωι και ας μη κάθονται!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για 2 χρονια παλευαμε το χαλαζιο. Πολλοι οφθαλμιατροι, πολλες γνωμες, πολλες αλοιφες, πολλα ματζουνια. Ευτυχως και δεν δεχτηκαμε την προτεινόμενη εγχείρηση.

Τελικα το μονο που δουλεψε και δουλευει ακομα (οταν παει να βγαλει) ειναι ενα οφθαλμολογικο σαμπουαν σε μορφη αφρου. Λιγο μασαζ στις βλεφαριδες την ωρα του μπανιου (με κλειστα ματια). Προληπτικα 2-3 φορες την εβδομαδα ή καθημερινα οταν αρχιζει να βγαζει χαλαζιο.

 

Δεν ξερω αν επιτρεπετε να γραψω την ονομασια.

Link to comment
Share on other sites

Για 2 χρονια παλευαμε το χαλαζιο. Πολλοι οφθαλμιατροι, πολλες γνωμες, πολλες αλοιφες, πολλα ματζουνια. Ευτυχως και δεν δεχτηκαμε την προτεινόμενη εγχείρηση.

Τελικα το μονο που δουλεψε και δουλευει ακομα (οταν παει να βγαλει) ειναι ενα οφθαλμολογικο σαμπουαν σε μορφη αφρου. Λιγο μασαζ στις βλεφαριδες την ωρα του μπανιου (με κλειστα ματια). Προληπτικα 2-3 φορες την εβδομαδα ή καθημερινα οταν αρχιζει να βγαζει χαλαζιο.

 

Δεν ξερω αν επιτρεπετε να γραψω την ονομασια.

 

Αχ μήπως γίνεται να γράψεις ποιο είναι γιατί εγώ βγάζω συχνά χαλάζιο και είχα εγχειρήσει ένα.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μας ειχε να κανει με την απόφραξη των δακρυϊκων πόρων.

Κανε ενα search για:

- "βλεφαριτιδα χαλαζιο" ή για

- "Βλεφαρίτιδα: Μία συχνή φλεγμονή που μας ταλαιπωρεί"

 

Οποτε χρειαζεται συστηματικο καθαρισμα τις περιοχης. Εμας μας συστηθηκε το Optofresh eyelid cleanser. Φανταζομαι οτι οποιοδηποτε αλλο σαπουνι θα κανει την ιδια δουλεια (οι περισσοτεροι λενε για παιδικο σαμπουαν).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θεμα μας ειχε να κανει με την απόφραξη των δακρυϊκων πόρων.

Κανε ενα search για:

- "βλεφαριτιδα χαλαζιο" ή για

- "Βλεφαρίτιδα: Μία συχνή φλεγμονή που μας ταλαιπωρεί"

 

Οποτε χρειαζεται συστηματικο καθαρισμα τις περιοχης. Εμας μας συστηθηκε το Optofresh eyelid cleanser. Φανταζομαι οτι οποιοδηποτε αλλο σαπουνι θα κανει την ιδια δουλεια (οι περισσοτεροι λενε για παιδικο σαμπουαν).

 

Έχω βλεφαρίτιδα απο μικρή. Χρησιμοποιώ blephagel και δεν έχω δει και καμιά βελτίωση. Σε χαλάζιο βάζω φουσιντιν του έχουν αλλάξει ονομασία τώρα δεν το θυμάμαι και tobradex που έχει κορτιζόνη αν δεν φεύγει. Θα δοκιμάσω το optofresh. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...