Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξετασεις Β επιπεδου..SOS.. αρθρογρύπωση


GiorgosG

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες τις μαμαδες / μπαμπαδες του site..

Ενημερωνομαι απο το συγκεκριμενο site απο την ημερα που εμαθα οτι θα γινω και εγω για πρωτη φορα χαζο-μπαμπας!

Να συστηθω και εγω σαν νεο μελος στο forum..Το ονομα μου ειναι Γιωργος.

Θα ηθελα παρακαλω την γνωμη σας για ενα θεμα..

Την Δευτερα 12/04/10 εκανε η συζυγος μου την εξεταση Β επιπεδου(σ.σ η εξεταση Α επιπεδου και ολες οι υπολοιπες ηταν φυσιολογικες)..Ο γιατρος ειπε πως ολα τα οργανα του μωρου αναπτυσσονται κανονικα(εγκεφαλος, καρδια, πνευμονες, νεφρα, ακρα κτλ, καθως επισης και ολες οι εξετασεις ηταν αριστες). Το προβλημα που βρεθηκε ηταν οτι το μωρο απο το αριστερο χερακι του δεν ανοιγε τα 3 δακτυλα..(αντιχειρας & δεικτης ανοιγοκλειναν κανονικα οπως επισης ολες οι κινησεις των πανω και κατω ακρων γινονταν κανονικα)..Ο γιατρος μας ειπε να παμε και σημερα 14/04/10 για επανελεγχο..Η εικονα δυστυχως η ιδια..ολες οι κινησεις φυσιολογικες, η αναπτυξη σωστη απλα δεν ανοιγε τα 3 δαχτυλακια της..

Ο γιατρος μας ειπε να παμε σε εναν παιδονευρολογο για να εξετασει και αυτος με τη σειρα του το θεμα(εχουμε ραντεβου στις 20/04/10 στο Μητερα) και ως τελευταια λυση την αμνιοκεντηση..Μας ειπε πως μπορει να μην ειναι και τιποτα ολο αυτο και καποια στιγμη να ανοιξει το χερακι του μονο του (μας ανεφερε χαρακτηριστικα πως του εχουν τυχει πολλες περιπτωσεις τετοιες οπου τα μωρακια ειχαν αρκετο καιρο τα δαχτυλακια τους κλειστα και μετα τα ανοιξαν) ή το χειροτερο να εχει την νοσο της αρθρογρυπωσης..

Ψαχνοντας στο διαδικτυο για την αρθρογρυπωση ειδα πως ειναι σοβαρη ασθενεια..(κληρονομικοτητα απο την δικη μου πλευρα οσο και απο της συζυγου μου δεν υπαρχει)..Ομολογω πως ειμαι πολυ ψυχολογικα και συναισθηματικα φορτισμενος απο εκεινη την ωρα (φυσικα δεν το δειχνω στη συζυγο μου και την στηριζω με ολη την δυναμη μου)..

Παρακαλω οποια/ος ξερει ή ειχε/ει παρομοια εμπειρια ας μου απαντησει..θα ειμαι ευγνωμων..

Να ειστε ολες/οι παντα καλα,

Γιωργος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γιωργο καλημέρα.Συγχαρητηρια για το μωράκι σας.Γνωρίζω ότι μεχρι καποια εβδομάδα τα δαχτυλα του εμβρύου ειναι ενωμένα με μεμβράνες, όπως στα βατραχάκια.Αυτες σε κάποια φάση της εγκυμοσύνης εξαφανίζονται και τα δάχτυλα του μωρού παίρνουν την μορφή που έχουν όταν γεννιούνται.Ομως, λόγω κάποιων παραγόντων μπορεί αυτή η διαδικασία να μην ξεξινήσει καθόλου ή και να μείνει ατελής.Ξερω οτι διορθώνεται με επέμβαση και γνωρίζω παιδακι που γεννήθηκε μ ολα τα δαχτυλάκια ενωμένα.Εκανε την επέμβαση απλά χρειάστηκε εργοθεραπεία για να μπορέσει να αναπτύξει αδρες και λεπτές κινήσεις στα δάχτυλα.Κατ ατ άλλα ήταν φυσιολογικότατο.Μπορει στην επόμενη εξεταση να είναι όλα οκ!Ευχομαι να σας πάνε όλα τελεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα και απο μενα...

Γιωργο δυστηχως δεν γνωριζω κατι για το θεμα σου αλλα ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να πανε ολα καλα...

 

μην ανησυχεις και εγω οταν εκανα το Β επιπεδου στην κορη μου που τωρα ειναι 4 χρονων εδειξε οτι η αριστερη κοιλια του εγκεφαλου ειναι μεγαλυτερη απο τη δεξια...μα ειπε ο γιατρος οτι αυτο δεν ειναι φυσιολογικο και πολυ γενικα χωρις να μπει σε λεπτομερειες γιατι δεν ηθελε να μας φοβησει μας ειπε οτι και ετσι να μηνει θα χρειαστει μολις γεννηθει το μωρο να κανει ενα χειρουργειο και οτι κατι θα του βαζανε στο κεφαλακι του...να μη σας πω ποσο πολυ τρομαξα...

καναμε επανεξεταση μετα απο ενα μηνα και ολα δοξα το Θεο ηταν πολυ πολυ καλα...

 

το ιδιο ακριβως ευχομαι και για το δικο σας μωρακι...ολα να πανε καλα...

Link to comment
Share on other sites

ολα οκ θα ειναι καμια φορα συμβαινει να μην τα ανοιγουν,μην βαζεται ασχημα στο μυαλο σας,εμας στο ανεψακι μου ελεγαν πως δεν εχει δεξι χερακι απο τον αγκωνα και κατω,το μωρο ειναι μια χαρα!να χαρειτε την εγκυμοσυνη και με το καλο!

kemip3.png
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από αρθρογρύπωση θα μπορούσε να είναι και μια απλή συνδακτυλία που διορθωνεται αρκετά εύκολα οπότε μην απελπίζεστε μπορεί να μην είναι κάτι σοβαρό δεν σημαίνει καλά και ντέ οτι το παιδί έχει αρθρογρύπωση, και ο γιός μου γεννήθηκε με διάφορα προβλήματα που δεν είχαν διαγνωσθεί στον προγεννητικό έλεγχο παρότι δεν είχαμε καμία επιπλοκή στον τοκετό και όλοι ήταν απαισιόδοξοι για την πορεία του, σήμερα ξεπερνάμε σιγά σιγά τα προβλήματα μας ένα προς ένα και το Αγγελάκι μου είναι ένα υγιέστατο παιδάκι που δεν υπολείπεται σε τίποτε από τα συνομίλικα του.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

GEIA SOU GIORGO!MH ANYSHXEIS GIA TO MORAKI SOU.AN TELIKA EINAI ONTOS ARTHOGRYPOSH,OLA THA PANE KALA.O SYZHGOS MOY PASXEI APO AYTO SE OLA TOU TA AKRA KAI LEITOURGEI MIA XARA.TORA EINAI 40 XRONON XORIS NA XEI ANTIMETOPISEI KANENA IDIATERO PROBLIMA.H XEIROURGIKH EXEI EKSELIXTEI..DYSTIXOS DE MPORO NA SOU PO GIA KAPIO GIATRO GIATI EXOUN OLI APOSYRTHEI..AN EXEIS KAPIA IDIATERH APORIA STEILE MOU MYNHMA.PAREPIPTONTOS NA KSEREIS OTI TA PAIDIA ME ARTHROGRYPOSH EINAI POLY EKSYPNA.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Καλησπερα σε ολες τις μαμαδες / μπαμπαδες του site..

Ενημερωνομαι απο το συγκεκριμενο site απο την ημερα που εμαθα οτι θα γινω και εγω για πρωτη φορα χαζο-μπαμπας!

Να συστηθω και εγω σαν νεο μελος στο forum..Το ονομα μου ειναι Γιωργος.

Θα ηθελα παρακαλω την γνωμη σας για ενα θεμα..

Την Δευτερα 12/04/10 εκανε η συζυγος μου την εξεταση Β επιπεδου(σ.σ η εξεταση Α επιπεδου και ολες οι υπολοιπες ηταν φυσιολογικες)..Ο γιατρος ειπε πως ολα τα οργανα του μωρου αναπτυσσονται κανονικα(εγκεφαλος, καρδια, πνευμονες, νεφρα, ακρα κτλ, καθως επισης και ολες οι εξετασεις ηταν αριστες). Το προβλημα που βρεθηκε ηταν οτι το μωρο απο το αριστερο χερακι του δεν ανοιγε τα 3 δακτυλα..(αντιχειρας & δεικτης ανοιγοκλειναν κανονικα οπως επισης ολες οι κινησεις των πανω και κατω ακρων γινονταν κανονικα)..Ο γιατρος μας ειπε να παμε και σημερα 14/04/10 για επανελεγχο..Η εικονα δυστυχως η ιδια..ολες οι κινησεις φυσιολογικες, η αναπτυξη σωστη απλα δεν ανοιγε τα 3 δαχτυλακια της..

Ο γιατρος μας ειπε να παμε σε εναν παιδονευρολογο για να εξετασει και αυτος με τη σειρα του το θεμα(εχουμε ραντεβου στις 20/04/10 στο Μητερα) και ως τελευταια λυση την αμνιοκεντηση..Μας ειπε πως μπορει να μην ειναι και τιποτα ολο αυτο και καποια στιγμη να ανοιξει το χερακι του μονο του (μας ανεφερε χαρακτηριστικα πως του εχουν τυχει πολλες περιπτωσεις τετοιες οπου τα μωρακια ειχαν αρκετο καιρο τα δαχτυλακια τους κλειστα και μετα τα ανοιξαν) ή το χειροτερο να εχει την νοσο της αρθρογρυπωσης..

Ψαχνοντας στο διαδικτυο για την αρθρογρυπωση ειδα πως ειναι σοβαρη ασθενεια..(κληρονομικοτητα απο την δικη μου πλευρα οσο και απο της συζυγου μου δεν υπαρχει)..Ομολογω πως ειμαι πολυ ψυχολογικα και συναισθηματικα φορτισμενος απο εκεινη την ωρα (φυσικα δεν το δειχνω στη συζυγο μου και την στηριζω με ολη την δυναμη μου)..

Παρακαλω οποια/ος ξερει ή ειχε/ει παρομοια εμπειρια ας μου απαντησει..θα ειμαι ευγνωμων..

Να ειστε ολες/οι παντα καλα,

Γιωργος

 

 

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΓΡΑΦΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ. ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΚΛΑΜΠ ΤΩΝ ΧΑΖΟΜΠΑΜΠΑΔΩΝ. Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ . ΕΛΕΓΧΟΣ Β' ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΣΤΗΝ 24η ΚΑΙ 25η ΕΠΑΝΕΛΕΓΧΟΣ .ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΤΡΙΑ ΚΑΤΩ ΔΑΧΤΥΛΑ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥ ΧΕΡΙΟΥ. 9 ΩΡΕΣ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΕΛΕΓΧΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΟΙΞΕ . ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΤΕΛΙΚΑ.ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα σας. Ειμαι νεο μελος στο Φορουμ και μου τραβηξαν την προσοχη τα κατωθι ποστ. Εκανα υπερηχο β επιπεδου στην Ελλαδα 20η εβδομαδα και δεν μπορουσαμε να δουμε τα 3 δαχτυλακια του μωρου στο αριστερο χερακι. Προσπαθησαμε κ μετα απο λιγη ωρα αλλα τιποτε. Ολα τα αλλα αποτελεσματα βγηκανε μια χαρα. Επεστρεψα στο Λονδινο οπου κ μενω, και καναμε κ εδω υπερηχο μετα απο 5 ημερες και τα ιδια. Ολα λειτουργουσαν μια χαρα, οι ενδειξεισ του μωρου τελειες αλλα δε μπορουσαμε να δουμε τα 3 δαχτυλακια στο αριστερο χερακι. Μου ξανακλεινουν υπερηχο μετα απο 5 μερες για να μου πουν οτι η καρδουλα του μωρου μου εχει σταματησε, στην 21η....Εκει σταματησε και η δικη μου.Ολα φαινοντουσαν μια χαρα... Ολα εγιναν πριν απο 2 εβδομαδες και ο πονος ειναι μεγαλος. Απλα αναρωτιομουν τι εγινε στη δικη σας περιπτωση. Συγνωμη αν σας αναστατωνω με αυτα που γραφω αλλα περιμενω αποτελεσματα βιοψιας σε 2 μηνες κ κοντευω να τρελαθω. Δεν ξερω αν υπαρχει καποιος συσχετισμος αλλα ειπα να ρωτησω.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...