Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μικρή καμπύλη σακχαρου Σ.Ο.Σ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eγω προσωπικα κοντεψα να τα βγαλω 3 φορες ενα πλαστικο ποτηρακι ηταν (τα 75 μαλλον) το πιο αηδιαστικο που εχω πιει στην ζωη μου....:oops::oops:

 

Μολις ομως μ ειπε η μικροβιολογος αν τα βγαλεις θα το ξαναπιεις απο την αρχη.,....εεεε επαθα πανικο το ηπια και 2 εγκυες απο διπλα μ καναν αερα....

Τρατζικ που λεει και η τασουλα!!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα' date=' αντε να δουμε...! Και τι κανεις 3 ωρες εκει? Περιοδικα κτλ. ε?[/quote']

 

Εγω ειχα παρει και τον αντρα μου μαζι....και χαζολογουσαμε ειχα....και αλλες 2 εγκυες απο διπλα και πιασαμε την κουβεντα...!!!

Παντως κοριτσια πολυ προσοχη....εγω εφυγα απο τ μικροβιολογικο και ειχα 4 μερες πυρετο υψηλο και ετρεμα.....καποιος με κολλησε....μπαινοβγαινε συνεχεια κοσμος και ηταν και μικρος ο χωρος....

(λιγο οφ τοπικ αλλα να προσεχετε)

Καλα αποτελεσματα!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Μαρια καλη επιτυχια για αυριο!!!και εγω μαλλον επαθα το ιδιο που φοβασαι μην παθεις κι εσυ,να τους πεις ομως τη ιδιαιτεροτητα σου για να σε εχουν στο νου τους!αυτοι ξερουν φανταζομαι, αν δουν οτι πεφτει πολυ το σακχαρο σου θα σε ενημερωσουν και θα δρασετε αναλογα.

Θα το αναμειξουν με νερακι για να γινει καπως υγρο και λογικα θα αυξηθει η ποσοτητα του, αλλα οπως λενε και τα αλλα κοριτσια το 70 gr ειναι καπως υποφερτο!μην ανησυχεις και παρε ενα βιβλιαρακι μαζι σου....

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπουρμπουρακι τι κανεις????Βρε θηριο!!!ειπιες 70 gr γλυκοζης και δεν σου φανηκε καν γλυκο???!!!!χιχιχιχιχι......τελεια!καλυτερα!

Παντως δε μπορω να καταλαβω τι γινεται με αυτες τις τιμες.....αλλα νομιζω απο αυτα που διαβαζω οτι η τιμη της πρωτης σου ωρας ειναι λιγο πιο χαμηλη...αλλα ας ρωτησουμε τους γιατρους μας!

 

βρήκα αυτο στο διαδίκτυο:

 

Οι φυσιολογικές τιμές καμπύλης σακχάρου μετά από χορήγηση 75 γραμμαρίων γλυκόζης, είναι

Νηστείας: 60-110 mg/dL

30 λεπτά μετά: 100-180 mg/dL

60 λεπτά μετά: 120-180 mg/dL

120 λεπτά μετά: 70-130 mg/dL

180 λεπτά μετά: 60-120 mg/dL

 

Οι τιμές αυτες δεν ειναι εγκυμοσύνης!

0' έως 95

60' έως 180

120' έως 155

180' έως 140

για 75 γρ γλυκόζης. Και για 100 γρ γλυκόζης τα ιδια όρια ειναι.Πλεον δεν κάνουν των 100 αλλά των 75.

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

Μαρού, ειχα παρόμοιες τιμές. Αυτό ειναι ένδειξη αντιδραστικής υπογλυκαιμίας, δηλ. οταν ο οργανισμός σου τρώει΄κάτι γλυκό παράγει περισσότερη ινσουλίνη από ότι χρειάζεται με αποτέλεσμα να ρίχνει το ζάχαρο πολυ χαμηλά.

Δεν ειναι κάτι φοβερό, θα πρέπει να προσέχεις να τρως συχνά κάποια σνακ (μη μένεις πάνω από 3 ώρες νηστική) για να μην έχεις τις κρίσεις υπογλυκαιμίας που περιέγραψες.

Καλό ειναι μετά την εγκυμοσύνη να επαναλάβεις την καμπύλη γιατί αν συνεχίζεται αυτό θα πρέπει να προσέχεις λίγο τη διατροφή σου.

Link to comment
Share on other sites

showthread.php?t=110288ΚαλησπέραΚορίτσια,

Το θέμα του σακχάρου νομίζω ότι λίγο πολύ όλες μας αγχώνει

Marouτοσάκχαροσουείναι πολύχαμηλό, πρέπεινααρχίσειςνατρωςυδατάνθρακεςόπωςλέεικαιηsofi@p. Θυμάσαιαν πριντηνεγκυμοσύνηείχεςυπογλυκαιμία?

Εμένα πάλιογιατρόςμουδεναγχώνεταικαθόλου(είμαιστην 26ηεβδομάδα) έκανα πρινέναμηνάεξετάσειςαίματοςκαιτοσάκχαροήταν 85 , μουλέειδενχρειάζεταινακάνουμεαυτόντονμηνάκαμπύλησακχάρου

Χαίρομαι που δεν με αγχώνει άλλα φοβάμαι μήπως ξεφύγω τρελαίνομαι για παγωτό (τα κιλά που έχω βάλει είναι γύρω στα 5) δεν είναι αυτά που με απασχολούν άλλα το σάκχαρο.

kuWSp3.png

Link to comment
Share on other sites

vassiliki ευχαριστω παρα πολυ για την ενημερωση!πολυ σημαντικα αυτα που μου ειπες, δεν τα γνωριζα!πηγα και στον γιατρο μου σημερα αλλα δεν το σχολιασε καν..Μου ειπε ομως να τρωω καθε 3 ωρες οπως λες και εσυ!Αυτο ομως που δεν καταλαβα ειναι οτι εφοσον ο οργανισμος μου αντιδραει στο γλυκο μηπως δεν πρεπει να καταναλωνω πολλα γλυκα???ή μηπως το αντιθετο??

Neraid, πριν την εγκυμοσυνη δεν ειχα ειχα παρατηρήσει κατι παρομοιο να μου συμβαινει.Παντως ο γιατρος σου καλα κανει και δεν σε αγχωνει, θα ξερει αυτος...και τα κιλα σου ειναι φοβερα!!!!!εγω σημερα ζυγιστηκα και ειμαι +8 κιλακια.....:?

Ζα25 ευχαριστουμε για την ενημερωση!!δεν ηξερα οτι στην εγκυμοσυνη, υπαρχουν αλλα ορια!

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

vassiliki ευχαριστω παρα πολυ για την ενημερωση!πολυ σημαντικα αυτα που μου ειπες, δεν τα γνωριζα!πηγα και στον γιατρο μου σημερα αλλα δεν το σχολιασε καν..Μου ειπε ομως να τρωω καθε 3 ωρες οπως λες και εσυ!Αυτο ομως που δεν καταλαβα ειναι οτι εφοσον ο οργανισμος μου αντιδραει στο γλυκο μηπως δεν πρεπει να καταναλωνω πολλα γλυκα???ή μηπως το αντιθετο??

Neraid, πριν την εγκυμοσυνη δεν ειχα ειχα παρατηρήσει κατι παρομοιο να μου συμβαινει.Παντως ο γιατρος σου καλα κανει και δεν σε αγχωνει, θα ξερει αυτος...και τα κιλα σου ειναι φοβερα!!!!!εγω σημερα ζυγιστηκα και ειμαι +8 κιλακια.....:?

Ζα25 ευχαριστουμε για την ενημερωση!!δεν ηξερα οτι στην εγκυμοσυνη, υπαρχουν αλλα ορια!

 

Μαρου μην αγχώνεσαι για τα κιλά….τα παιδάκια μας να είναι καλά και τα κιλά αργά η γρήγορα φεύγουν. Δεν χρειάζεται να τρως πολλά γλυκά…. Αύξησε την κατανάλωση υδατανθράκων (ψωμί, ζυμαρικά κτλ) αν μπορείς βαλε στον πρωινό σου και μέλι υγιεινό και γλυκό, άλλα το παν είναι να μην αγχώνεσαι. Το άγχος ευθύνεται για πολλές διαταραχές στον οργανισμό μας…. :oops:

kuWSp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ κορίτσια είμαι στην 33η εβδομάδα και από την προηγούμενη εβδομαδα ξεκίνησα διατροφή απο ενδοκρινολόγο και 5 τσιμπηματάκια τη μέρα με το ζαχαρόμετρο . Όλα τα χαμε αυτό μας έλειπε! Και να φανταστείτε επειδή το σακχαρό μου ήταν καλό κάθε μήνα, ούτε κιλά πολλά πήρα ο γυναικολόγος δε μου βαζε καμπύλη να κανω. την έκανα απο μόνη μου!!! Και ιδού το αποτέλεσμα! Απλώς επειδή έχω και αρκετές συσπάσεις και παίρνω Ytopar που ανεβάζει κι αυτό το σάκχαρο δεν μπορώ πολύ να παερπατάω! Αντε να δούμε μια βδομάδα πως θα πάει η δίαιτα και αν το ελέγξουμε θα γλιτώσω την ινσουλίνη! Στα καλά καθούμενα πάντως!Ούτε γλυκά ετρωγα σ όλη την εγκυμοσύνη! Με το καλό όλες μας!

UUAmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μarlon παλι καλα δηλαδη που εκανες την καμπυλη απο μονη σου ε??!!!

Μερικες φορες πρεπει να ακουμε και το ενστικτο μας παραπανω απο τον γιατρο μας και να μη δεχομαστε με κλειστα τα ματια τα παντα...

Την εχω "παθει" απο τον γιατρο μου γι αυτο τα λεω...

Κανε υπομονη λιγες εβδομαδες ακομα και μετα θα ριχνεις οσο περπατημα θελεις!!!και εγω περιμενω πως και πως...

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Μarlon παλι καλα δηλαδη που εκανες την καμπυλη απο μονη σου ε??!!!

Μερικες φορες πρεπει να ακουμε και το ενστικτο μας παραπανω απο τον γιατρο μας και να μη δεχομαστε με κλειστα τα ματια τα παντα...

Την εχω "παθει" απο τον γιατρο μου γι αυτο τα λεω...

Κανε υπομονη λιγες εβδομαδες ακομα και μετα θα ριχνεις οσο περπατημα θελεις!!!και εγω περιμενω πως και πως...

 

Ακριβώς έτσι όπως τα λες!!!χαχαα Σου εύχομαι καλή γέννα να χεις!:D

UUAmp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπερα κι απο μενα,

Ειμαι στην 25η βδομαδα και η γιατρος μου ζητησε να κανω κι εγω την καμπυλη με 75γρ γλυκοζη. Τα αποτελεσματα με ανησυχησαν λιγακι.....

Νηστεια : 81

60 λεπτα :82

120 λεπτα :83.

Πανω στο χαρτι με τα αποτελεσματα εχουν γραψει "υποψια μη ορθης ληψης γλυκοζης", αλλα την πηρα παρουσια γιατρου !!! Το μονο που εκανα ηταν οτι περπατησα μεχρι το αυτοκινητο (100 μετρα περιπου) γιατι η ζεστη στον διαδρομο του νοσοκομειου ηταν φρικτη !!!

Εχω παρει περιπου 12 κιλα απο την αρχη της εγκυμοσυνης (τα 7 τον 1-2 μηνα επειδη εβαζα για 3 βδομαδες vasclor και με φουσκωσε σαν μπαλονι !!!!!). Δεν μπορω να πω οτι προσεχω ιδιεταιρα, και τα γλυκα μου τρωω και την σοκολατα μου και τα φρουτα μου, και δεν στερουμαι τιποτα.

Γιατι το ζαχαρο μου δεν επηρεαστηκε καθολου ?????

catcatcbu20121128_-6_Orestis+is.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κι από εμένα! Πήρα χτες τα αποτελέσματα της (μικρής) καμπύλης ζαχάρου τα οποία είναι :

 

0' - 93

60' - 145

 

Ποια είναι η γνώμη σας ; Με το γιατρό θα μιλήσω το απόγευμα που έχω ραντεβού.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι στον 8 μηνα κ δεν εχω κανει τεστ ζαχαρο ακομα, περα τις γενικες του πρωτου τριμηνου. μια φορα εδωσα ουρα στον 7ο ή 6ο μηνα αλλα δε ρωτησα γτ ηταν, γτ ειχα αλλα ντερτια με το μωρο κ δε νοιαστηκα στην ουσια για μενα σεκεινη τη φαση

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι στον 8 μηνα κ δεν εχω κανει τεστ ζαχαρο ακομα, περα τις γενικες του πρωτου τριμηνου. μια φορα εδωσα ουρα στον 7ο ή 6ο μηνα αλλα δε ρωτησα γτ ηταν, γτ ειχα αλλα ντερτια με το μωρο κ δε νοιαστηκα στην ουσια για μενα σεκεινη τη φαση

 

α! κ οταν τρωω γλυκο εχω κατι σαν κομπο στο λαιμο την αλλη μερα. ελεγα απο αγχος, θυρεοειδη κλπ αλλα ολα οκ. κ παρατηρησα μετα οταν ετρωγα ταχινι μερεντα γλυκο ζαχαροπλαστειου, περιπτερου, ειχα την αισθηση του πνιξιματος σχεδον ολη μερα. αυτο δε συνεβει πριν την εγκυμοσυνη.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι στον 8 μηνα κ δεν εχω κανει τεστ ζαχαρο ακομα, περα τις γενικες του πρωτου τριμηνου. μια φορα εδωσα ουρα στον 7ο ή 6ο μηνα αλλα δε ρωτησα γτ ηταν, γτ ειχα αλλα ντερτια με το μωρο κ δε νοιαστηκα στην ουσια για μενα σεκεινη τη φαση

εννοείς ότι δεν έχεις κάνει καμπύλη σακχάρου ή ότι δεν έχεις μετρήσει καν το σάκχαρο νηστείας??

Link to comment
Share on other sites

εννοείς ότι δεν έχεις κάνει καμπύλη σακχάρου ή ότι δεν έχεις μετρήσει καν το σάκχαρο νηστείας??

 

τι ειναι αυτα? οχι τιποτα. αιμα επρεπε να δωσω η ουρα? στο πρωτο τριμηνο εκανα γενικες αιματος-ουρων βεβαια. επισης ουρα εδωσα μια φορα οπως ειπα πριν 1-2 μηνες. και ουτε ξερω το αποτελεσμα ή για πιο λογο εδωσα ακομα.

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι αυτα? οχι τιποτα. αιμα επρεπε να δωσω η ουρα? στο πρωτο τριμηνο εκανα γενικες αιματος-ουρων βεβαια. επισης ουρα εδωσα μια φορα οπως ειπα πριν 1-2 μηνες. και ουτε ξερω το αποτελεσμα ή για πιο λογο εδωσα ακομα.

 

Στον 7ο μήνα περίπου κάνουμε την καμπύλη ζακχαρου.Σου παίρνουν μια φορά αίμα νηστικη και μετά σου δίνουν ένα γλυκό διάλυμα να πιείς (μου κόλλησε το μυαλό τώρα για το όνομα) και μετά από μια ώρα σου ξαναπαιρνουν αίμα,αυτή είναι η εξέταση.

Να σε ρωτήσω κάτι και αν θέλεις μου απαντάς έτσι.Σε ποια πόλη βρίσκεσαι??Γιατί διαβάζω που έχεις αρκετά θέματα με τον γιατρό σου και λέω τόση αδιαφορία πια....γιατί και εγώ σε μικρή πόλη μένω που είναι αλλιώς από την Αθήνα η Θεσσαλονίκη αλλά τα βασικά πράγματα τα έκανα

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Στον 7ο μήνα περίπου κάνουμε την καμπύλη ζακχαρου.Σου παίρνουν μια φορά αίμα νηστικη και μετά σου δίνουν ένα γλυκό διάλυμα να πιείς (μου κόλλησε το μυαλό τώρα για το όνομα) και μετά από μια ώρα σου ξαναπαιρνουν αίμα,αυτή είναι η εξέταση.

Να σε ρωτήσω κάτι και αν θέλεις μου απαντάς έτσι.Σε ποια πόλη βρίσκεσαι??Γιατί διαβάζω που έχεις αρκετά θέματα με τον γιατρό σου και λέω τόση αδιαφορία πια....γιατί και εγώ σε μικρή πόλη μένω που είναι αλλιώς από την Αθήνα η Θεσσαλονίκη αλλά τα βασικά πράγματα τα έκανα

 

οχι ρε συ.. δεν εκανα καμπυλη που λες! :confused::confused::confused::confused:

κοντα στη θεσσαλονικη μενω. επαρχια επαρχια. αυτο ειναι σοβαρο θεμα.. μπορω να τη κανω τωρα κατοπιν εορτης?8ο ειμαι.

 

και επισης να ρωτησω.. αν κανωμια απλη εξεταση για να δω το ζακχαρο μου θα οφελησει κατα καποιο τροπο? ετσι μπαμμπαμ ενα πρωι να παω σε εργαστηρι και να ζητησω να μου τεσταρουν αν ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε συ.. δεν εκανα καμπυλη που λες! :confused::confused::confused::confused:

κοντα στη θεσσαλονικη μενω. επαρχια επαρχια. αυτο ειναι σοβαρο θεμα.. μπορω να τη κανω τωρα κατοπιν εορτης?8ο ειμαι.

 

Δεν ξέρω να σου πω σίγουρα αλλά νομίζω πως μπορείς να την κάνεις τώρα,ρωτα τον γιατρό σου.Εμένα οι γενικές μου ήταν πάντα καλές αλλά παρ'όλα αυτά έκανα και τν καμπύλη.Κοίτα τώρα στον 8ο μην σου ξεχάσει και το Doppler.....:rolleyes:

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...