Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Ειμαστε βεβαιοι οτι ολες αυτες οι μυρωδιες δεν ειναι βλαβερες για τον οργανισμο μας??? ξερ γω? χημικα ειναι ρε γαμωτο????

 

Για το λόγο αυτό αγόρασα το μαλακτικό planet που είναι φιλικό στο περιβάλλον και άρα και στον οργανισμό μας.Τώρα αν είναι καλό στη δουλειά του...η πλύση θα δείξει.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα, συγχωρέστε με...

 

Εγώ το έχω καταργήσει το μαλακτικό από πέρισυ, για οικολογικούς λόγους (δεν πιστεύω πως προσφέρει κάτι αλλά μόνο μολύνει το περιβάλλον) και γιατί παιδεύομαι με τα δερματικά της κορούλας μου. Δεν έχω παρατηρήσει καμμιά αλλαγή ούτε στα ρούχα, ούτε στη μυρωδιά τους.

Βάζω καμμιά φορά ένα καθαριστικό λάδι που μυρίζει πορτοκάλι μαζί με το απορρυπαντικό και μυρίζει όλο το μπάνιο για μέρες αλλά τα ρούχα τίποτε :lol:

 

Για τα Planet δεν ξέρω, τι λένε τα συστατικά;; Δεν είναι ίδια ή παρόμοια με τα συμβατικά απορρυπαντικά;;

Link to comment
Share on other sites

micnat δεν περιέχουν τα ίδια συστατικά με τα κοινά απορρυπαντικά...Λένε οτι δεν περιέχονται χημικές ουσίες κτλ...

 

...δες εδώ.

 

http://www.myplanet.com.gr/index.php?module=content&action=products&id=22

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σ'εμας τουλαχιστον παιζει... ιδρωνει ολο το σπιτι! η εξωπορτα, τα παραθυρα, τα τζαμια, οι κασες, ολα μουσκεμα, μαζι και οι τοιχοι... οσο τα μισουσα πριν μεινω εδω αλλο τοσο τα μισω τωρα... μονιμως μαυρισμενα απο τη μουχλα... δεν αναπνεει καθολου το σπιτι.. και ειδικα οταν ειναι το καλοριιφερ το χειμωνα... ο υγραντηρας ειναι το μονο πραγμα που δεν χρειαζομαστε εδω μεσα! οσο και αν ανοιγω το πρωι -που ποσο να αφησεις ανοικτα με το κρυο- μολις κλεισω παλι τα ιδια... και αυτη η μυρωδια... ελεεινη...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Πέρσι νοικιάσαμε πρώτοι νεόκτιστο σπίτι και όλο το χειμώνα (επειδή είμαι κρυουλιάρα) δεν αέριζα φυσικά με αποτέλεσμα την άνοιξη να βρούμε μούχλα παντού σε όλα τα δωμάτια πίσω από όλα τα έπιπλα και γύρω γύρω από τις μπαλκονόπορτες...φρίκαρα!

 

Το ψάξαμε πολύ και τελικά φταίει το γεγονός ότι οι νέες οικοδομές βάζουν τα super dooper αλουμινένια κουφώματα που δεν τα διαπερνάει τίποτα με αποτέλεσμα να μην αναπνέει καθόλου το σπίτι και φυσικά να δημιουργείτε μούχλα παντού...να σκεφτείτε ότι κάθε μέρα τον χειμώνα έβλεπα τα τζάμια μας "ιδρωμένα" να στάζουν απίστευτο νερό σαν να τους ρίξαμε μια κανάτα νερό...

 

Φυσικά αυτόν τον χειμώνα το πήρα το μάθημα μου και αερίζω κάθε μέρα (μιας και δεν είμαι πλέον και κρυουλιάρα λόγω και της εγκυμοσύνης :D )...

 

Απλά όλα αυτά δεν τα ήξερα γιατί στα προηγούμενα σπίτια που μέναμε προφανώς δεν είχαν κουφώματα αλουμινίου τελευταίας τεχνολογίας (και καλά κάναν στην τελική!)...

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγω αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα, φέτος πιο έντονο, είμαστε κάτω απο την ταράτσα , παλιά πολυκατοικία και έχουμε διπλά τζάμια αλουμινίου κτλ..

Το πρόβλημα εντοπίζεται κυρίως στην πάνω ντουλάπα της κρεβατοκάμαρας.. προσπαθούμε να την αφήνουμε ανοικτή για να στεγνώνει, έχω πάρει και ένα απορρυπαντικό απο τα λίντλ κατά της μούχλας έχω βάλει και απο αυτά που "τραβάνε" την υγρασία / βλέποντας και κάνοντας..

Θέλω να ρωτήσω κάποιο ελαιοχρωματιστή, αν μάθω κάτι θα σας πω.. Καλή επιτυχία !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα η μονη λυση ειναι η μετακομιση! :D

ευτυχως δεν εινα δικο μου το σπιτι... αλλα ακουω που φτιαχνουν καινουρια σπιτια και βαζουν αλουμινια και παθαινω ενα ταρακουλο....

εχω τα διπλα τζαμια με το αλουμινιο, εχει και τα προβληματα του το σπιτι -δεν ξερω κι εγω απο που πρωτοτραβαει υγρασια- στο τελος θα φυτρωνουν στο πατωμα βρυα και λειχηνες...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

οπα! αυτο με το ξυδι και τα ελαια δεν το καταλαβα ...αλλη μια παρακαλω!!

 

Το απορρυπαντικό χτίζει στρώμα ανάμεσα στις ίνες των ρούχων, είναι ένας από τους λόγους που σκληραίνουν στο πλύσιμο. Έτσι, βάζουμε το μαλακτικό, για να διώξει τα υπολείμματα του απορρυπαντικού.

Το λευκό ξύδι έχει την ιδιότητα να διώχνει τα υπολείμματα αυτά κι έτσι κάνει την ίδια δουλειά με το μαλακτικό. Το βάζουμε στη θήκη του μαλακτικού στο πλυντήριο - εννοείται ότι δεν βάζουμε μαλακτικό - και αν θέλουμε, ρίχνουμε μέσα ελάχιστες σταγόνες από κάποιο αιθέριο έλαιο, ανάλογα με το τι θέλουμε να κάνουμε. Το έλαιο τεϊόδεντρου έχει ευχάριστο άρωμα και αντιβακτηριδιακή δράση.

Σόρρυ για την επανάληψη, ελπίζω να μην άφησα κενά :cool:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε κοριτσια ισως εχετε δικιο γιατα αλουμινια μου φενεται. Αυτο που κανω τωρα ειναι να εχω παντα μια χαραμαδα ανοιχτη να παιρνει αερα οσο γινεται και βλεπουμε. Αληθεια αυτοι οι συσωρευτες υγρασιας κανουν τιποτα?

 

........ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ!!

Link to comment
Share on other sites

Αλλά το βάζεις προς το τέλος και όχι στην αρχή!

 

Τι εννοείς προς το τέλος?

Εγώ βάζω Soupline λεβαντα (το μωβ) και μυρίζουν πολύ ωραία μετά!

 

κ γω το ιδιο μενει παρα πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Παραθετω συχνοτατο διαλογο με τη μαμα μου

 

μαμα: αυτα (υφος ξινισμενο) πλυμενα ειναι;

εγω: ναι μανουλα

μαμα: απο ποτε; (υφος καχυποπτο)

εγω: εχθες τα επλυνα

μαμα: μαλακτικο εβαλες;

εγω: ναι μανουλα

μαμα: ναι ε;(υφος παρεξηγημενο)

εγω: soupline εβαλα

μαμα: μμμμμ(υφος "μας δουλευεις ψιλο γαζι")

 

hepl!!!!Τα ρουχα της μαμας μου ειναι μοσχομυριστα και κατασπρα σε αντιθεση με τα δικα μου γμτ....Σε καθε πλυσιμο βαζω skip-soupline-λευκαντικο και αποσκληρυντικο. Τα ρουχα σκατα, τα νευρα τσαταλια!

 

Κοίταξε το φίλτρο σου στο κάτω μέρος του πλυντηρίου! Μάλλον θέλει καθάρισμα! Επίσης μην στουμπώνεις τα ρούχα στον κάδο. Και που και που κάνε και μια πλύση με κενό κάδο, στους 90° βαθμούς, με διπλή δόση αποσκληρυντικού και τη μεγαλύτερη δόση απορυπαντικού που παίρνει. Κάνει ένα είδος συντήρησης-καθαρισμού. :wink:

 

Α! Για μαλακτικό, cajoline easy iron και sensitive. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχετε συνειδητοποιησει πως ειμαστε ενα τσουρμο παλαβες που καθομαστε και μυριζουμε τα ρουχα μας και το συζηταμε 3 μερες τωρα;

Αχ δεν παμε καλα λαλησαμε λεμεεεεε :lol::lol::lol:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Και μαλιστα με ενθουσιασμο!!Γυναικες!!! :shock:

Link to comment
Share on other sites

απ'οτι μου εχουν πει κανουν... και μεχρι τα Χριστουγεννα ημουν στο τσακ να παρω... αν και επρεπε να το ειχα κανει απο την αρχη και οχι 5 χρονια μετα... τελικα δεν εχω παρει ακομα, λογω εξοδων που σκεφτομαι αλλα και της προοπτικης της μετακομισης οπου δεν θα το χρειαζομαι πλεον...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

οπα! αυτο με το ξυδι και τα ελαια δεν το καταλαβα ...αλλη μια παρακαλω!!

 

Το απορρυπαντικό χτίζει στρώμα ανάμεσα στις ίνες των ρούχων, είναι ένας από τους λόγους που σκληραίνουν στο πλύσιμο. Έτσι, βάζουμε το μαλακτικό, για να διώξει τα υπολείμματα του απορρυπαντικού.

Το λευκό ξύδι έχει την ιδιότητα να διώχνει τα υπολείμματα αυτά κι έτσι κάνει την ίδια δουλειά με το μαλακτικό. Το βάζουμε στη θήκη του μαλακτικού στο πλυντήριο - εννοείται ότι δεν βάζουμε μαλακτικό - και αν θέλουμε, ρίχνουμε μέσα ελάχιστες σταγόνες από κάποιο αιθέριο έλαιο, ανάλογα με το τι θέλουμε να κάνουμε. Το έλαιο τεϊόδεντρου έχει ευχάριστο άρωμα και αντιβακτηριδιακή δράση.

Σόρρυ για την επανάληψη, ελπίζω να μην άφησα κενά :cool:

 

Να σαι καλα!!!

Ειναι και αυτα τα γονιδια των προγονων μου ποντιων, που με ταλαιπωρουνε!!! :P:):lol:

 

τα καταλαβα ολα, θα το δοκιμασω!

ευχαριστω!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Πέρσι νοικιάσαμε πρώτοι νεόκτιστο σπίτι και όλο το χειμώνα (επειδή είμαι κρυουλιάρα) δεν αέριζα

 

Το να μην αερίζουμε μπορεί να κάνει χειρότερη ζημιά από τη μούχλα.Φαντάσου να μην ανακυκλώνεται ο αέρας μέσα στο σπίτι.Εγώ είχα γεννήσει Νοέμβριο μέσα στα κρύα και αυτό που έκανα και κανω μεχρι τωρα είναι το εξής.6:30 που σηκώνομαι το πρωί πάω τον μικρο με τον μπαμπα του στην κρεββατοκάματα ανοιγω όλο το υπόλοιπο σπίτι και το μεσημέρι που γυρνάω στο σπίτι ανοιγω και αερίζω την κρεββατοκάμαρα.

Παλιά στη δουλειά είχα μαλώσει με μια κοπελα επειδη δεν ηθελε το πρωί που παμε στο γραφειο να αερίζουμε.Γινεται όμως αυτό? 5 άτομα σε εναν κλειστό χωρό και να μην αεριζουμε?

Θύμωσε γιατί της είπα " ε βάλε το μπουφάν μεχρι να ξαναρθει η θερμικρασία εκεί που τη θελεις"

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειναι και αυτα τα γονιδια των προγονων μου ποντιων, που με ταλαιπωρουνε!!! :P:):lol:

 

Είσαι τεμέτερον πουλόπομ;;;; :lol::lol:

 

 

 

Τρυγόνα μ’, ντε φτας?

Καλατζευεις τα ποντιακά?

 

Τεμέτερον και εγώ κατά το ήμισυ....

:lol:

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

να λελευω τα πουλοπαμ!

ολοι εδω ανταμα τα τεμετερα....!!!

 

Αντε σιρτε ενα ξαϊ!!!!

κατι καλατσευω και εγω. αλλα οχι πολλα ριζαμ΄

 

Απο μαμα ποντια και εγω. Αλλα με αδυναμια σε αυτη την καταγωγη.

Σε χορευτικο ποντιακο εδω και 16 χρονια και μια περιοδο εκανα και γω την δασκαλα ποντιακων σε παιδακια στον εν λογο συλλογο. Εχω μεγαλη αδυναμια σε αυτη την μερια!!!

 

:D:lol::wink:

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

να λελευω τα πουλοπαμ!

ολοι εδω ανταμα τα τεμετερα....!!!

 

Αντε σιρτε ενα ξαϊ!!!!

κατι καλατσευω και εγω. αλλα οχι πολλα ριζαμ΄

 

Απο μαμα ποντια και εγω. Αλλα με αδυναμια σε αυτη την καταγωγη.

Σε χορευτικο ποντιακο εδω και 16 χρονια και μια περιοδο εκανα και γω την δασκαλα ποντιακων σε παιδακια στον εν λογο συλλογο. Εχω μεγαλη αδυναμια σε αυτη την μερια!!!

 

:D:lol::wink:

 

Και εγώ έχω μεγάλη αδυναμία ως ΛΑΖΙΝΑ!

 

Μήπως να ανοίξουμε ένα τοπικ με θέμα "Τα Τεμέτερον"?

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...