Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρυθμιση λογαριασμου ΔΕΗ


BEAUTIFULL

Recommended Posts

μου ηρθε ο λογαριασμος της δεη μαζι με την 2η δοση απο το χαρατσι (δεν ειχα πληρωσει τον προηγουμενο λογω οικονομικης δυσχερειας, που ειχε και την 1η δοση) και το συνολο τωρα ειναι 750 ευρω..θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος να μου πει αν παω με αυτον τον λογαριασμο στη δεη και ζητησω να τον πληρωσω σε 2-3 δοσεις θα το κανουν; γιατι διαβασα οτι οι λογαριασμοι που εχουν το χαρατσι δεν διακανονιζονται.. και δεν θελω να τον αφησω απληρωτο αλλα δεν μπορω να τα δωσω και ολα μαζι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μου ηρθε ο λογαριασμος της δεη μαζι με την 2η δοση απο το χαρατσι (δεν ειχα πληρωσει τον προηγουμενο λογω οικονομικης δυσχερειας, που ειχε και την 1η δοση) και το συνολο τωρα ειναι 750 ευρω..θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος να μου πει αν παω με αυτον τον λογαριασμο στη δεη και ζητησω να τον πληρωσω σε 2-3 δοσεις θα το κανουν; γιατι διαβασα οτι οι λογαριασμοι που εχουν το χαρατσι δεν διακανονιζονται.. και δεν θελω να τον αφησω απληρωτο αλλα δεν μπορω να τα δωσω και ολα μαζι..

 

σε λιγο να δεις ποσα μηνυματα θα εχεις με αναλογες περιπτωσεις ....δυστυχως δεν ξερω να σου πω αλλα να πας να ρωτησεις

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να πληρωσεις το ρευμα μονο και το χαρατσι 80 μερες απο την ημερομηνια που βγηκε ο λογαριασμος .....το χαρατσι τωρα την μια δωση την εκανα δυο δοσεις δεν ξέρω αν είναι νομιμο ο υπαληλος πάντως μου το εκοψε το μισώ και μετά απο 1 μήνα μεσα στην ημερομηνια που μου ειχε πει πήγα τα υπόλοιπα για να μην εκτεθεί και αυτός .........ειχε σημειώση βέβαια στο υπολογιστή την ημερομήνια που θα έπρεπε να φέρω τα αλλα μισά .δεν ήταν κρυφό ο οποιοδήποτε μπορόυσε να το δει μεσα στο σύστημα .Ομως ο υπάλληλος με ήξερε...δεν μου ήταν αγνωστος ..Τώρα δεν ξέρω αν το κάνουν όλοι αυτό.Απλά μπορεις να ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Eγω ειχα αυτο το προβλήμα περυσι που μου ηρθε το ρευμα 1260 ευρω και δεν μπορουσα φυσικα να το πληρωσω.....πηρα τηλ. για διακανονισμο αλλα επρεπε να παει ο ιδιος μου ειπαν που ειναι το ρολοι στο ονομα του αλλιως δεν γινοταν....το ρολοι ομως ειναι στο ονομα της συγχωρεμενης της γιαγιας που μας μας αφησει χρονους και δεν ηθελα να την ενοχλησω εκει που ειναι :rolleyes:

ετσι αποφασισα και πειρα το ρισκο και εβαλα τα μισα χρηματα μεσο e banking eurobank που κανω τις πληρωμες μου !!!

Μια χαρα .....στον επομενο λογαριασμο μου ηρθε η νεα χρεωση συν το υπολοιπο που οφειλα.....απο τοτε ετσι πληρωνω....

Και τωρα παλι ετσι εκανα απο τα 540 ευρω εβαλα τα 400 .....προς το παρον δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα.

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ετσι ακριβως το εκανα και εγω για καιρο πριν το χαράτσι επειση οπρώτος λογαριασμό ειχε ερθει 850 διότι ειμουν εκτος πολης και δεν ερχόντουσαν να μετρησουν ηρθαν μετα απο ενα χρόνο και μου ηρθε ταπλας ..πηγαινα αν 2 μηνο και εδινα 150 ,200, 300,100 οτι ειχα ...ο λογαριασμος ετσι δεν ειναι στασιμος και δεν στο κοβουν το ρευμα .......

Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε ο λογαριασμος της δεη μαζι με την 2η δοση απο το χαρατσι (δεν ειχα πληρωσει τον προηγουμενο λογω οικονομικης δυσχερειας, που ειχε και την 1η δοση) και το συνολο τωρα ειναι 750 ευρω..θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος να μου πει αν παω με αυτον τον λογαριασμο στη δεη και ζητησω να τον πληρωσω σε 2-3 δοσεις θα το κανουν; γιατι διαβασα οτι οι λογαριασμοι που εχουν το χαρατσι δεν διακανονιζονται.. και δεν θελω να τον αφησω απληρωτο αλλα δεν μπορω να τα δωσω και ολα μαζι..

 

αν εχεις ακομα το πρωτο λογαριασμο κ αν τελικα δεν κανεις τιποτα μπορεις να παρεις το πρωτο μονο κ να πας να των πληρωσεις κ μετα στο δευτερο λογαρισμο απλα θα αφιρεσουν το ποσο που πληρωσες εγω ετσι ειχα κανει.... για να μην μου μαζευονται πολλα εδωσα πρωτα τα 300 κ μετα τα υπολοιπα.... γενικα αυτα τα χαρατσια τι μασ εχουν κανει βρε παιδια....

Link to comment
Share on other sites

ο πρωτος ειχε μεσα την 1η δοση απο 410 που ηταν χαρατσι- το μοιραζε το ποσο 205+140 ρευμα =345 επρεπε να πληρωσω ο 2ος το υπολοιπο μισο 205+170 =375 αρα μπορω εγω να παω να δωσω αν καταλαβα καλα απο αυτα που με συμβουλευετε 1) ή να αφησω το ποσο των 410 που ειναι το χαρατσι (αν διαβασα καλα παραπανω μπορεις να το πληρωσεις σε 80 μερες) και να πληρωσω μονο το ρευμα περιπου 400 , ή 2)να παω να δωσω ενα ποσο τωρα και τα υπολοιπα στον επομενο για να μη μου το κοψουν..και να φαινεται στον επομενο οτι χρωσταω ακομα καποιο ποσο.. εγω ειχα σκοπο να δωσω απο τα 750 που ειναι το συνολο τα 400 τωρα και τα αλλα με τον επομενο ..ετσι δεν θα μου πουν τιποτα αν το κανω ετσι δεν θα χρειαστει να παω απο καποιο γραφειο της δεη να ζητησω διακανονισμο; γιατι πηγα εχτες και η ουρα εφτανε εξω ..

Link to comment
Share on other sites

τι το θελά και το μελετούσα η γκαντέμω...ήρθε και ο δεύτερος...βοήθεια μας!

 

μαλλον σε καντεμιασα κοπελια!!! χα χα χα τι να κανουμε θα ερχοταν καποτε...ολοι μας θα το περασουμε κι αυτο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ε τουλάχιστον τώρα δεν έχω την αναμονή...έπαθα βέβαια έναν ψιλοίλιγγο όταν άνοιξα τον φάκελο αλλά τώρα πλέον δεν είναι κίντερ έκπληξη...ε ρε γλέντια!

Link to comment
Share on other sites

Και να πας να κατσεις ολη μερα στην ουρα μπορει να μην σε εξυπηρετησουν κιολας....πηγαινε και βαλε τα 400 ευρω που εχεις και στον επομενο θα σου ερθει το υπολοιπο σου !!!!

Η eurobank το κανει συγουρα και στο μηχανημα για τις αλλες τραπεζες δεν γνωριζω !!!

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Στα Πρακτορια της Δεη υπαρχουν τωρα αυτοματα μηχανηματα πληρωμης λογαριασμων.Εκει μπορεις να καταθεσεις οτι ποσο θες εσυ χωρις προβλημα Χρειαζεσαι μονο τον κωδικο ηλεκτρονικης πληρωμης που εχει πανω ο λογαριαμος.

UeNTp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

εχει παει κανεις στην εφορια να κανει διακανονισμο και να επικαλεστει αδυναμια πληρωμης για το χαρατσι,και να του εχουν μειωσει τελικα το ποσο;ειτε λογω ανεργειας ειτε να προσκομισει εκκαθαριστικο με πολυ χαμηλο εισοδημα ή τελοσπαντων για καποιον αλλο λογο;και αν ναι, ποια ειναι η ακριβής διαδικασια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

επανερχομαι στο θεμα..πληρωσα (μιλαω για το πρωτο χαρατσι) τελικα το υπολοιπο ποσο του χαρατσιου αλλα μετα την ημερομηνια ληξης του και μετα απο 2 μηνες μου ηρθε ο λογαριασμος και ειχε επιστροφη το ποσο που πληρωσα - πηγε ο συζυγος στην δεη τα πηρε πισω και του εδωσαν ενα χαρτι οπου επρεπε να παει με αυτο στην εφορια μας και να πληρωσει το χαρατσι ..πηγε αλλα επειδη το σπιτι μας ειναι στο ονομα του πεθερου με επικαρπια δεν τον αφησαν να πληρωσει γιατι θα πρεπει να το πληρωσει ο πεθερος εκει που κανει τη δηλωση του (ο ανθρωπος μενει επαρχια) τον ενημερωσαμε και πηγε στην εφορια εκει που ανηκει αλλα δεν του εχει παει ακομη το χαρτι αυτο για να πληρωσει..φεξε μου και γλυστρησα!! και τωρα περιμενουμε ποτε θα του παει το χαρτι για να ξεμπλεξουμε..

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι στο θεμα..πληρωσα (μιλαω για το πρωτο χαρατσι) τελικα το υπολοιπο ποσο του χαρατσιου αλλα μετα την ημερομηνια ληξης του και μετα απο 2 μηνες μου ηρθε ο λογαριασμος και ειχε επιστροφη το ποσο που πληρωσα - πηγε ο συζυγος στην δεη τα πηρε πισω και του εδωσαν ενα χαρτι οπου επρεπε να παει με αυτο στην εφορια μας και να πληρωσει το χαρατσι ..πηγε αλλα επειδη το σπιτι μας ειναι στο ονομα του πεθερου με επικαρπια δεν τον αφησαν να πληρωσει γιατι θα πρεπει να το πληρωσει ο πεθερος εκει που κανει τη δηλωση του (ο ανθρωπος μενει επαρχια) τον ενημερωσαμε και πηγε στην εφορια εκει που ανηκει αλλα δεν του εχει παει ακομη το χαρτι αυτο για να πληρωσει..φεξε μου και γλυστρησα!! και τωρα περιμενουμε ποτε θα του παει το χαρτι για να ξεμπλεξουμε..

 

δεν ειμαι σιγουρη οτι καταλαβα..σου επεστρεψαν το χαρατσι απο την δεη,αλλα σου εδωσαν χαρτι να πας εφορια να πληρωσεις.. τι;το χαρατσι μειωμενο ,αυτο εννοεις;

Link to comment
Share on other sites

το συνολο ηταν 410 σε 2 δοσεις πληρωσα την 1η (205) και την 2η αλλα 205 μου επεστρεψαν απο την δεη και μου εδωσαν χαρτι να παω στην εφορια να το πληρωσω..

Link to comment
Share on other sites

καλά μιλάμε μας έχουν τρελάνει τελείως... δεν ξέρουν και αυτοί τι θέλουνε μου φένετε,.

αν θες ξαναπάνε στην εφορία και πες τους ότι στο σπίτι αυτό μένετε εσείς και επειδή ο πεθερός σου μένει μακριά αν μπορεί κάποιος να σε εξυπηρετήσει (δεν φτάνει που πήγες να πληρώσεις σου κάνουνε και κόνξες)

Link to comment
Share on other sites

πηγαμε και μας ειπαν οτι δεν εχει on line συστημα η εφορια που ανηκει ο πεθερος μου για να δουν αν μπορουμε να το πληρωσουμε απο εδω και δεν μπορουν να μας βοηθησουν ! να περιμενουμε να παει ειδοποιηση εκει ωστε να πληρωθουν εκει!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω τους λογαριασμους δεη πια τους πληρωνω σε 6 ατοκες ΔΟΣΕΙς ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΡΤΑ. Και στο τελος καθε μηνα πληρωνω τη δοση στην καρτα για να μην χρεωνονται τοκοι. Νομιζω τωρα καποιες τραπεζες εχουν και 9 δοσεις

Link to comment
Share on other sites

οταν εχει παει στην εφορια ομως τι γινεται; και εγω στην τραπεζα πληρωσα τον λογ/σμο ηλεκτρονικα-με μετρητα και ο επομενος μου ηρθε επιστροφη και μετα πληρωμη στην εφορια..και δεν εχουν ολοι καρτες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...