Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΑΚΕΤΑ ΔΙΑΚΟΠΩΝ ΜΕΣΩ ΞΕΝΩΝ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΩΝ


astarti

Recommended Posts

Γειά σας...Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε υπόψη σας ξένα πρακτορεία που να προσφέρουν οικονομικά πακέτα διακοπών σε καλά ξενοδοχεία...Έχω ακούσει πως πολλοί πια κλείνουν τις διακοπές τους μέσω ξένων πρακτορείων στην μισή και βάλε τιμή από ότι αν τα έκλειναν απευθείας από εδώ...Οι ξένοι που έρχονται στην Ελλάδα διακοπές κλείνουν σε κάτι 5αστερα ξενοδοχεία με πολύ χαμηλές τιμές και all inclusive..Θα με ενδιέφερε κάτι τέτοιο αλλά δεν ξέρω που να ψάξω...Έχετε μήπως κάνει καμιά έρευνα???Ή έχετε κάποια ανάλογη εμπειρία???Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν χρήσιμη...Σας ευχαριστώ...:D:D:D

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπόν επειδή το ψάχνω το θέμα βρήκα ένα site με πολύ καλές προσφορές για ξενοδοχεία στην Κρήτη, πχ βρήκα σε 4αστερο ξενοδοχείο με πλήρη διατροφή 124 ευρώ την βραδιά...Πολύ καλή τιμή νομίζω γιατί λόγω πλήρους διατροφής σου έρχεται πάνω κάτω στην ίδια τιμή με το να κλείσεις μόνο δωμάτιο και να τρως έξω...Απλά για Κρήτη το σκεφτόμαστε λόγω μωρού αλλά και εισιτηρίων...Θα δούμε...

Πάντως εγώ κάνω έρευνα και ότι αξιόλογο βρίσκω θα σας λέω...

Το site αυτό είναι http://www.orbitz.com

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας, ο χρήστης μινουλα πριν απο κάποιες μέρες είπε:

"Αποτι ξέρω ειναι οντως πιο φθηνα, το ειχα διαβασει σε ενα αλλο φορουμ. Σου δινω καποια λινκς με καθε επιφυλαξη διοτι δεν τα εχω χρησιμοποιησει προσωπικα, αλλα μελη αλλου φορουμ και εμειναν ευχαριστημενοι.

youtravel.com: die besten Hotelangebote und Rabatte im Mittelmeer, Spanien, die Kanarischen Inseln, Griechenland, , http://www.expedia.com/,

 

Hotels.com - Angebote und Rabatte fΓΌr Hotelreservierungen von

Luxhushotels bis hin zu gΓΌnstigen UnterkΓΌnften, Booking.com: 60000+ hotels worldwide. Book your hotel now!, http://www.hotelier365.com/,

 

Cheap holidays, luxury holidays, flights, cruises & late deals from Thomson.co.uk

 

Τα δυο πρωτα γερμανικα, το τελευταιο αγγλικο, γερμανικα δεν ξερω, οποτε δεν ασχοληθηκα, με το αγγλικο κατι καταλαβα:-P, και εχει πραγματικες διαφορες, αλλα θελει ψαξιμο.

Ειδικα για το τελευταιο λινκ εχω διαβασει τα καλυτερα.

Εαν θελετε, σας βαζω και την πηγη για να το δειτε. (δεν ξερω αν επιτρεπεται απο το φορουμ.) "

 

( http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=31159&page=153 μήνυμα 4562 )

 

Έτσι κι εγω που κοίταξα για χαλκιδική τον ιούλιο είχε γύρω στα 200ευρώ για μια ολόκληρη εβδομάδα!!!

Ελπίζω να βοήθησα, αν και χρησιμοποίησα μήνυμα άλλου χρήστη;)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα, με τα ελληνικά τουριστικά γραφεία τι παίζει; Έχουν καμιά προσφορά ή τίποτα; έχετε ψάξει κατι; Ακουγα στην τηλεόραση που έλεγε για Κερκυρα και Πήλιο 7 ημέρες με ημιδιατροφή 200 ευρώ το άτομο. Δεν ξερω λοιπές λεπτομέρειες όμως εγώ που θέλω αναγκαστικά Αύγουστο δεν ξέρω κατά πόσο θα έχει καμία προσφορά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι από επαρχία και έκανα μια έρευνα σε όλα τα ταξιδιωτικά της πόλης μου και έχουν πάρα πολύ καλές τιμές και μάλιστα παίρνουν και τα εισητήρια κοιν. τουρισμού και κάνουν στην τιμή των πακέτων έκπτωση 80 ευρώ. Ενδεικτικά να σας πω για 4 διανυκτερεύσεις Σαντορίνη με εισητήρια βγαίνει κάπου στα 170 ευρώ και με 7 διανυκτερεύσεις γύρω στα 350 (μέσα στην τιμή τα μεταφορικά με λεωφορείο και πλοίο, η διαμονή με πρωινό, η καθημερινή περιήγηση στο νησί). Για να συγκρίνετε να σας πω πως 350 ευρώ χρειαζόμαστε μόνο για τα μεταφορικά αν πάμε μόνοι μας... :mrgreen:

Ψάξτε το μπορεί να αξίζει!

as1cxHCFg2B0010MzUzNjZsfDQwMzk2Mmx8d2UgYXJlIGluIGxvdmUgZm9y.gif
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εγώ βρήκα σε ένα site που πρότεινε το μέλος Nestoroudi, τον Αύγουστο στο 5αστερο Platamon palace στον Πλαταμώνα 626 ευρώ για 7 μέρες 2 άτομα (συν μωρό) με ημιδιατροφή ενώ με all inclusive στο ίδιο ξενοδοχείο , 780 ευρώ...Και κοίταξα για πλάκα τις τιμές του ξενοδοχείου για την ίδια ημερομηνία και ήταν σχεδόν οι διπλάσιες!!!!!!!!!Πόσο κορόιδα μας πιάνουν τελικά???Το all inclusive πήγαινε 1470 ευρώ!!!!!!!!!!!!!!!!!:evil::evil::evil::evil:

Το site είναι το http://www.thomascook.de

Βρήκα καλές προσφορές σε αυτό το site...Επίσης θέλω να κοιτάξω και τα site που μας παρέθεσε το μέλος mgeorgan...

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, εγώ βρήκα σε ένα site που πρότεινε το μέλος Nestoroudi, τον Αύγουστο στο 5αστερο Platamon palace στον Πλαταμώνα 626 ευρώ για 7 μέρες 2 άτομα (συν μωρό) με ημιδιατροφή ενώ με all inclusive στο ίδιο ξενοδοχείο , 780 ευρώ...Και κοίταξα για πλάκα τις τιμές του ξενοδοχείου για την ίδια ημερομηνία και ήταν σχεδόν οι διπλάσιες!!!!!!!!!Πόσο κορόιδα μας πιάνουν τελικά???Το all inclusive πήγαινε 1470 ευρώ!!!!!!!!!!!!!!!!!:evil::evil::evil::evil:

Το site είναι το http://www.thomascook.de

Βρήκα καλές προσφορές σε αυτό το site...Επίσης θέλω να κοιτάξω και τα site που μας παρέθεσε το μέλος mgeorgan...

 

δηλ απο το ξενο πρακτορειο στη μιση τιμη;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εγώ βρήκα σε ένα site που πρότεινε το μέλος Nestoroudi, τον Αύγουστο στο 5αστερο Platamon palace στον Πλαταμώνα 626 ευρώ για 7 μέρες 2 άτομα (συν μωρό) με ημιδιατροφή ενώ με all inclusive στο ίδιο ξενοδοχείο , 780 ευρώ...Και κοίταξα για πλάκα τις τιμές του ξενοδοχείου για την ίδια ημερομηνία και ήταν σχεδόν οι διπλάσιες!!!!!!!!!Πόσο κορόιδα μας πιάνουν τελικά???Το all inclusive πήγαινε 1470 ευρώ!!!!!!!!!!!!!!!!!:evil::evil::evil::evil:

Το site είναι το www.thomascook.de

Βρήκα καλές προσφορές σε αυτό το site...Επίσης θέλω να κοιτάξω και τα site που μας παρέθεσε το μέλος mgeorgan...

Κατερινάκι γεια σου!

Το ίδιο κοιτάω κι εγώ. Μπορείς να μου βάλεις ακριβώς τη σελίδα που σου το βγάζει γιατί δεν βρίσκω άκρη;

Link to comment
Share on other sites

δηλ απο το ξενο πρακτορειο στη μιση τιμη;;

 

Ναι, στη μισή τιμή από το site από ότι αν το έκλεινα από Ελλάδα...Αυτό το παρατήρησα και σε άλλα ξενοδοχεία, πχ στην Χαλκιδική τον Αύγουστο για 7 μέρες 2 άτομα συν μωρό 780 ευρώ σε 4αστερο ξενοδοχείο με ημιδιατροφή, ενώ στο site του ξενοδοχείου η ίδια ημερομηνία 1103 ευρώ μόνο πρωινό!!!!!!!!!!!:twisted::twisted::twisted:

Είπατε κάτι?????????????

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Κατερινάκι γεια σου!

Το ίδιο κοιτάω κι εγώ. Μπορείς να μου βάλεις ακριβώς τη σελίδα που σου το βγάζει γιατί δεν βρίσκω άκρη;

 

Γειά σου Φρόσω μου. Το λινκ είναι το εξής

http://www.thomascook.de/index.php?KID=620020&id=209&termin=1280653200&te_g=1&ruecktermin=1281258000&rute_g=1&verpflegung=-1&zimmer=-1&sportmoeglichkeiten=-1&quickf=1&zielgebiets_kenner=673&topRegion=733&IFFOrt=&dauer=6_7&personen=25;25;;;;;&anzahl_treffer_seite=5&engine=erde&formular=4&nSTART=4&udfregionen=Paralia|733&&topRegion=733&IFFOrt=&searchLayer=&internet=&IFF=63673&zielgebiets_kenner=673&detail=termine&showresult=1&startposition_hotel=0&sel_position_hotel=2v10

Λες να πάμε μαζί????Πλάκα θα χε...

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

mgeorgan, πολυ καλα εκανες και την εβαλες εδω την απαντηση μου. Προσωπικα δεν εχω κλεισει ξενοδοχεια μεσω ξενων πρακτορειων, απλα το ξερω οτι τα βρισκουμε στη μιση σχεδον τιμη σε σχεση με τα εδω πρακτορεια ή ξενοδοχεια, και αυτο το θεωρω κοροϊδία. Το λινκ το ειχα "κλεψει" απο ενα αλλο φορουμ, οποιος θελει να του το στειλω με πμ, επειδη δεν ξερω αν επιτρεπεται να το ποσταρω εδω.

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πώς κλείνουμε όμως; Με πιστωτική; Δεν τους νοιάζει πού μένουμε Ελλάδα. Κι αν μας φάνε τα λεφτά; Πώς θα ξέρουμε ότι είναι εντάξει η κράτηση;

Επίσης Κατερίνααααααα δεν ξέρω γερμανικά και έχω βρει πολύ καλές ευκαιρίες. Τί να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

λογικά με πιστωτικές θα πληρώσουμε. Κάποιοι φιλοι του ανδρα μου εκλεισαν αεροπορικά απο thomascook, οπότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα και για ξενοδοχεία.

'Οσον αφορά τη διαφορά στις τιμές, υπάρχει λογική. Εχουμε ξενοδοχείο και ξέρω λιγα πράγματα. Όταν κάνει κράτηση το ξένο πρακτορείο έχει ρεζερβέ το ξενοδοχείο για όλη τη σεζόν π.χ. 100 μέρες και δίνει για παράδειγμα 2000ευρω είτε το δωμάτιο είναι άδειο είτε γεμάτο. Οπότε δίνει και καλύτερες τιμές στους πελάτες (γιατί αυτός με 21 ευρώ/μερα είναι κερδισμένος). Ο ξενοδόχος δεν μπορεί να δουλέψει έτσι μεμονομένα και βάζει τις δικές του τιμές προσπαθώντας να καλύψει και τις διαφορες απο τις άδειες μέρες. Δεν ξέρω αν το περιέγραψα καλά αλλά αν δούμε οτι και εμεις πάμε π.χ. παρίσι σε πεντάστερο με λίγα χρήματα που ο γάλλος για να μείνει εκεί θα δώσει περισσότερα.

Μήπως είδε κάποιος αν στο thomson οι τιμές αφορούν το άτομο ή το δωμάτιο? Έστειλα μαιλ αλλα θα απαντήσουν λεει μέσα σε 28 μέρες:o

Σας κούρασα ε?

Link to comment
Share on other sites

Πώς κλείνουμε όμως; Με πιστωτική; Δεν τους νοιάζει πού μένουμε Ελλάδα. Κι αν μας φάνε τα λεφτά; Πώς θα ξέρουμε ότι είναι εντάξει η κράτηση;

Επίσης Κατερίνααααααα δεν ξέρω γερμανικά και έχω βρει πολύ καλές ευκαιρίες. Τί να κάνω;

Με πιστωτικη ή μερικα σαιτς δεχονται και χρεωστικη. Διακοπες στην Ελλαδα δεν εχω κλεισει ποτε μεσω πρακτορειου, αλλα εχω κλεισει μεσω ξενου πρακτορειου και σαιτ διακοπες στο εξωτερικο, και εχω πετυχει πολυ καλες τιμες. Απλα θελει ψαξιμο και να παρακολουθεις το πακετο που σε ενδιαφερει γιατι πολλες φορες εχει αυξομειωσεις στην τιμη.

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιω πολυ αυτο το ξενο σαιτ http://www.alpharooms.com/

και φετος που θελω για ελλαδα απο εδω θα κλεισω και για να καταλεβεται πηρα σε ξενοδοχειο που το σαιτ το εχει 96,50 με ημιδιατροφη και στο ξενοδοχειο μου ειπανε θα σας κανω μια καλη τιμη 150 ευρω:shock::shock::shock::shock:

μου φαινεται ακομα δεν εχουν καταλαβει τι θα περασουν.....

Link to comment
Share on other sites

Από το thomascook πώς μπορώ να πληρώσω;

Αχ γιατί να μην ξέρω γερμανικά;

 

καλε γιατι δεν μπαινεις εδω http://www.thomascook.com/

 

εχω δει εγω στα καναρια...... ολοκληρα αεροπλανα εχει......δινει πολυ φθηνα πακετα.

Link to comment
Share on other sites

Πώς κλείνουμε όμως; Με πιστωτική; Δεν τους νοιάζει πού μένουμε Ελλάδα. Κι αν μας φάνε τα λεφτά; Πώς θα ξέρουμε ότι είναι εντάξει η κράτηση;

Επίσης Κατερίνααααααα δεν ξέρω γερμανικά και έχω βρει πολύ καλές ευκαιρίες. Τί να κάνω;

 

Λοιπόν Φρόσω, λογικά θέλει πιστωτική...Εγώ όταν το αποφασίσω θα βάλω την προπληρωμένη που έχω και βλέπουμε...Μάλλον όμως θα τους στείλω ενα e-mail πρώτα να σιγουρευτώ. Επίσης η κοπέλα που πρότεινε το site είπε ότι πλήρωσε και μια ασφάλεια γύρω στα 50 ευρώ ώστε να μην χάσουν τα λεφτά σε περίπτωση που γίνει κάτι..Όντως κι εγώ το είδα αυτό στο site..Επίσης το thomas cook είναι ένα από τα μεγαλύτερα ξένα πρακτορεία και πολύ γνωστό, χλωμό να μας φάνε τα λεφτά!!Εξάλλου το μέλος που το πρότεινε είπε ότι έκλεισε ήδη ξενοδοχείο και αν δεν κάνω λάθος ότι το έχει ξαναχρησιμοποιήσει. Καλά κι εγώ που ξέρω Γερμανικά μην νομίζεις ότι πολυκαταλαβαίνω, έχουν περάσει χρόνια από τότε που πήρα το πτυχίο..:D:D:D

Για πες, βρήκες καμιά άλλη ενδιαφέρουσα προσφορά???????

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιω πολυ αυτο το ξενο σαιτ http://www.alpharooms.com/

και φετος που θελω για ελλαδα απο εδω θα κλεισω και για να καταλεβεται πηρα σε ξενοδοχειο που το σαιτ το εχει 96,50 με ημιδιατροφη και στο ξενοδοχειο μου ειπανε θα σας κανω μια καλη τιμη 150 ευρω:shock::shock::shock::shock:

μου φαινεται ακομα δεν εχουν καταλαβει τι θα περασουν.....

 

Να σου πω, το κοίταξα και είδα το ίδιο ξενοδοχείο που είχα βρει στο thomas cook για τις ίδιες ημερομηνίες, στο thomas cook 780 ευρώ με ημιδιατροφή κι εδώ 962 με ημιδιατροφή...Βέβαια δεν το έψαξα πολύ, ίσως σε άλλα ξενοδοχεία να έχει καλύτερες προσφορές..

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κορίτσια εγώ πιστεύω πως αρκετά οικονομική λύση αλλά και πολύ ωραία είναι να νοικιάσεις μια ωραιότατη βίλλα με ιδιωτική πισίνα και να είσαι άρχοντας...Αν έχεις παρέα βγαίνει πολύ οικονομικά, έχω βρει και από 250 ευρώ το ζευγάρι, με 2 κρεβατοκάμαρες, 2 μπάνια, ιδιωτική πισίνα κτλ...

Από την άλλη θα μου πεις, ότι πρέπει να μαγειρεύεις ή να μαζεύεις εσύ το σπίτι αλλά υπάρχουν βίλλες που έχουν υπηρεσία καθαριότητας...Εμείς αν βρίσκαμε παρέα θα το σκεφτόμασταν άνετα μιας και με το μωρό νομίζω πως θα ταν καλύτερη λύση από ένα δωμάτιο ξενοδοχείου...

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι και 100% σίγουρη, αλλά νομίζω ότι αυτά τα πακέτα από γραφεία του εξωτερικού, που λέτε, περιλαμβάνουν ΚΑΙ αεροπορικά εισητήρια υποχρεωτικά.

Για παράδειγμα, έριξα μία γρήγορη ματιά στο lastminute.com και είδα ότι "οι τιμές αναφέρονται κατ' άτομο, με αναχώρηση από Χ και άφιξη σε Ψ αεροδρόμιο, αλέ ρετούρ.

Υποθέτω λοιπόν ότι αν πάτε να κλείσετε μεμονομένα το δωμάτιο, ΔΕΝ θα σας αφήσει να γίνει η κράτηση.

Αν κάποια κοπέλα τα καταφέρει, ας μας το αναφέρει.

Είναι πραγματικά πολύ καλές οι τιμές και μακάρι να μπορούσαμε να επωφεληθούμε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...