Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψευδομονάδα: Είναι σοβαρο?


Recommended Posts

Γέννησε η γυναίκα μου πριν απο 6 μήνες διδύμα κοριτσάκια.

Κάναμε τεστ ούρων και βρήκαμε ότι έχουν ψευδομονάδα. Τους δίνουμε αντιβίωση με βάση το αντιβιόγραμμα.

Δεν έχουν κανένα σύμπτωμα....είναι ευδιάθετα, οχι πυρετό και τρώνε.

 

Ένας φίλος μου είπε ότι μπορεί να το κολλήσανε στο νοσοκομείο. Τα είχαμε για 12 μερες στη μονάδα νεογνων επειδή γεννήθηκαν 2 κιλα το καθένα.

 

Γνωρίζει κανείς κάτι?

 

Ευχαριστώ

[/b]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγκατάσταση Ψευδομονάδας

 

Γενικώς, η ψευδομονάδα αποκτάται τόσο από το περιβάλλον όσο και από μολυσμένους ασθενείς. Στη φύση, η ψευδομονάδα βρίσκεται στο γλυκό νερό και στο έδαφος που έχουν μολυνθεί από ανθρώπους και ζώα. Άλλες περιβαντολογικές πηγές είναι οι ανεπαρκώς χλωριωμένες πισίνες και τζακούζι.

 

Ως πιθανές πηγές ψευδομονάδας έχουν επίσης αναγνωριστεί οι μονάδες εντατικής θεραπείας, οι οδοντίατροι, οι νιπτήρες, τα παιχνίδια και τα σαπούνια χεριών στις πτέρυγες ΚΙ. Μια πιθανή εξήγηση για την σχετικά υψηλή παρουσία ψευδομονάδας στις πτέρυγες ΚΙ είναι το γεγονός ότι η ψευδομονάδα στα πτύελα μπορεί να επιζήσει έως και 8 μέρες σε στεγνές επιφάνειες. Άρα, οι νοσοκομειακοί χώροι και το άμεσο περιβάλλον των ασθενών με ΚΙ πρέπει να θεωρείται μολυσμένο μέχρι να καθαριστούν κατάλληλα, αν πρόκειται για χρόνια μολυσμένους ασθενείς.

 

Η διασταύρωση μολύνσεων ψευδομονάδας από άλλους ασθενείς θεωρείται πιθανή εξαιτίας του γεγονότος ότι τα αδέρφια συνήθως έχουν το ίδιο στέλεχος και η μετάδοση συγκεκριμένων στελεχών γίνεται κατά τη διάρκεια κοινωνικών γεγονότων όπως οι καλοκαιρινές ή χειμερινές κατασκηνώσεις από χρόνια μολυσμένους σε ασθενείς προηγουμένως μη μολυσμένους. Η επιδημική διάδοση των στελεχών ανθεκτικών στα αντιβιοτικά και η σχέση μεταξύ της αύξησης του αριθμού των χρόνια μολυσμένων ασθενών και του χρόνου που περνούν σε κέντρο ΚΙ επίσης επισημαίνουν τη διασταύρωση μόλυνσης μεταξύ ασθενών. Το πιο σημαντικό στοιχείο διασταύρωσης μολύνσεων είναι η δραματική μείωση περιστατικών ψευδομονάδας η οποία προήλθε από το διαχωρισμό των μη-μολυσμένων από τους χρόνια μολυσμένους ασθενείς. Αν και δεν αποτελεί το κυρίως θέμα σε αυτό το άρθρο, θα πρέπει να αναφερθεί ότι η αρχική επιθετική θεραπεία μετά την απομόνωση ψευδομονάδας έχει μειώσει σημαντικά τον αριθμό των χρόνια μολυσμένων ασθενών, ελαττώνοντας περαιτέρω τη μειωμένη μετάδοση της ψευδομονάδας.

 

http://www.cfww.org/pub/edition_7/greek/08.htm

 

 

...Οπως είπε στην «Κ» η καθηγήτρια Παθολογίας, λοιμωξιολόγος και διευθύντρια της Δ΄ Παθολογικής Πανεπιστημιακής Κλινικής στο νοσοκομείο «Αττικόν», Ελένη Γιαμαρέλλου, αυτή τη στιγμή στα μεγάλα νοσοκομεία της χώρας «κυκλοφορούν» τρία ιδιαίτερα ανθεκτικά στα αντιβιοτικά μικρόβια: οι κλεμπσιέλες, οι ψευδομονάδες και τα ασινετομπάκτερ. Τα μικρόβια αυτά ευθύνονται σε μεγάλο ποσοστό για την εμφάνιση σοβαρών νοσοκομειακών λοιμώξεων. Εξάλλου, είναι γνωστό ότι σήμερα η συχνότητα αυτών των λοιμώξεων αφορά τη νοσοκομειακή πνευμονία (35%), την πρωτογενή μικροβιαιμία (20%-25%), τη μόλυνση εγχειρητικού πεδίου (20%) και τις ουρολοιμώξεις (10%-15%).

 

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_283_01/04/2007_221376

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να σας αγχώσω χωρίς λόγο, αλλά η ψευδομονάδα είναι αρκετά ανθεκτικό και επιθετικό νοσοκομειακό -ως επί το πλείστον- μικρόβιο.

Καταρχάς, δεν αποσαφηνίζεις αν μιλάς για αποικισμό ή για λοίμωξη.

Στη συνέχεια, καλό θα ήταν να μας έδινες λίγες πληροφορίες επιπλέον όπως για παράδειγμα, πώς έγινε η συλλογή ούρων? Με σακουλάκι ή με υπερηβική παρακέντηση? Πού έγινε η εξέταση? Σε μικροβιολογικό εργαστήριο ή σε κάποιο μεγάλο διαγνωστικό κέντρο, ή ιδανικότερα σε νοσοκομείο?

Επιπλέον,μου κάνει εντύπωση που 6 μηνών βρεφάκια αντιμετωπίζονται κατ' οίκον, εκτός αν δεν κατάλαβα καλά. Μήπως να παίρνατε και μια δεύτερη γνώμη?

Αν καταφέρεις να μας δώσεις τις πληροφορίες αυτές θα μπορούσα να σου πω κάποια πραγματάκια.

 

Και μια άσχετη παρατήρηση, που έχω να προσθέσω στα γραφόμενα της φίλης μου gavrias...

Πολλοί επιστήμονες είχαν θορυβηθεί και είχαν προειδοποιήσει για την έξαρση ψευδομοναδιακών λοιμώξεων και σε μη νοσοσκομειακούς ασθενείς, με τις ανασκαφές για τη δημιουργία του ΜΕΤΡΟ, δεδομένου ότι όπως διαβάσατε βρίσκεται στο έδαφος (βλ. χώμα).

Link to comment
Share on other sites

:D:D Πατουσάκι ,δεν έιναι δικά μου γραφόμενα ,εγώ απλώς τα μετέφερα εδώ ,είναι κομμάτια δημοσιέυσεων των οποίων η πηγή φαίνεται απο κάτω..ΔΕΝ είμαι γιατρός για να τολμήσω να μιλήσω έτσι .. :)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω τη διαφορά αποικισμό ή για λοίμωξη.

Η συλλογή ούρων έγινε με σακουλάκι και οι εξετάσεις σε μικροβιολογικό κέντρο. Σε 2 διαφορετικά κέντρα τις κάναμε τις εξετάσεις.

 

Κάναμε και αντιβιόγραμμα και ο παιδίατρος μας έδωσε (ceclor 250) για 10 μερες.

 

Αύριο θα κάνουμε επαναληπτικές και υπερηχο νεφρών.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Είδα τις εξετασεις και λέει

Μικροσκοπικη εξέταση: Σπανια πυοσφαίρια

Αποτελεσμα κ/γειας: Αναπτύχθηκαν αποκίες σε αριθμο > 100.000/ml

 

Για πες patousaki.... να αγχώνομαι?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα dvdakias και απο εδω :lol:

 

πανω απο 100000 ειναι αποικια, για αυτο και σε ρωταγα για τα αποτελεσματα. Μου κανει εντυπωση οτι το αντιβιωγραμμα εδειξε οτι το ceclor αντιμετωπιζει τη ψευδομοναδα. Σε εμας 2 ειχαν φανει αντιμετωπισιμα και κανενα γνωστο.

 

Προς ενημερωση και αυτου του φορουμ, εγω περασα μια περιπετιουλα με τη μικρη. 6 μηνων καναμε καλλιεργεια για υποψια ουρολοιμωξης επειδη δεν ετρωγε. 3 καλλιεργειες, 2 μικροβιολογικα και απειροι ουροσυλλεκτες γιατι η μικρη κρατιοταν :lol: εδειξαν ψευδομοναδα σε χαμηλο βαθμο, 10000,1000,20000. Η παιδιατρος δε πιστευε οτι μπορει να εχει, με εστειλε στο παιδων. Κανενα συμπτωμα πυρετου και ευδιαθετη. Υπερηβικα της πηραν δειγμα και αρχισε προληπτικη ενδοφλεβια αντιβιωση. Στις 2,5 μερες βγηκε το αποτελεσμα και το παιδι ηταν τελειως καθαρο :shock:

 

καθε φορα που βαζαμε ουροσυλλεκτη την πλεναμε σχολαστικοτα και αφαιρουσαμε τον ουροσυλλεκτη μετα απο 1,5-2 ωρες οπως μας ειχαν πει στο μικροβιολογικο γιατι η μικρη δεν αφηνε ουρα και τυχαινε να χρησιμοποιησουμε και 4 ουροσυλλεκτες στη σειρα.

 

Στο παιδων μου ειπαν οτι ο ουροσυλλεκτης πρεπει να βγαινει το πολυ σε μιση ωρα.

 

Τελικα εφταιγαν τα μικροβιολογικα εργαστηρια, οι ιδιοι οι ουροσυλλεκτες, ο τροπος συλλογης και ειχαμε αυτο το ψευδες αποτελεσμα??? δεν εμαθα, το παιδι το παιδευα 3 βδομαδες και τελικα το τρυπησαμε και υπερηβικα :cry: .Εμενα η αποφαση μου ειναι οτι απο εδω και περα καλλιεργεια ουρων θα κανω μονο στο νοσοκομειο και πουθενα αλλου μεχρι να μεγαλωσουν λιγο.

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είδα τις εξετασεις και λέει

Μικροσκοπικη εξέταση: Σπανια πυοσφαίρια

Αποτελεσμα κ/γειας: Αναπτύχθηκαν αποκίες σε αριθμο > 100.000/ml

 

Για πες patousaki.... να αγχώνομαι?

 

 

Συγγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης, αλλά είμαστε σε διακοπές και ΠΡΟΣΠΑΘΩ να απεξαρτηθώ από το internet... :lol::lol::lol:

 

H απάντηση της Γατούλας τα λέει όλα και σωστά!

 

Αναξιόπιστη η εξέταση από συλλογή ούρων με σακουλάκι που όντως πρέπει να αλλάζει ανά μισή ώρα, αναξιόπιστα πολλές φορές και τα αποτελέσματα των εξετάσεων (τα ούρα πρέπει να εξετάζονται ΑΜΕΣΑ και να "στρώνεται" το υλικό για καλλιέργεια εντός μισαώρου από τη στιγμή της συλλογής...), δύσκολο να πιστέψω ότι μια ψευδομονάδα θεραπεύεται με Ceclor, και για να μην αρχίζω την άνευ ουσίας φιλολογία, τόσο μικρά ζουζουνάκια, θα ήταν σκόπιμο να σας είχαν παραπέμψει σε Νοσοκομείο Παίδων.

Αναφέρω την προσωπική μου άποψη, αλλά θα επιμείνω... Μήπως να παίρνατε και μια δεύτερη γνώμη???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα ...

Μηπως γνωριζει κανεις πως κολλαει η ψευδομοναδα;;Αν το εχει ενας ασθενης που νοσηλευτηκε ..μετα τι;;;Δεν μπορει να τον πλησιαζει κανεις;;Κολλαει πχ καποιος απο την χρηση κοινης τουαλετας;;;

Ευχαριστω

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη να κάνω 1 χαζή ερώτηση?

Πως το καταλάβατε πως έχουν ψευδομονάδα τα αγγελούδια σας?

Αρρώστησαν και πήγατε στο γιατρό? Τι συμπτώματα είχαν?

Ότι και να είναι μακάρι να'ναι περαστικό!

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

η κόρη μου 6 μιση χρονών έχει εξανθήματα σπυράκια καμιά φορά μόνο κόκκινα και άλλωτε με πύον και μετά από μικροβιολογική εξέταση είναι ψευδομονάδα. Κάναμε θεραπεία με celestoderm with garamycin και μπάνιο με το betadine scrub αλλά δεν έχω δει καμία βελτίωση. Μου είπαν για ενδοφλέβια αντιβίωση και 10 μέρες στο νοσοκομείο και έχω αγχωθεί πολύ, ξέρει κανείς κάτι ; πόσο επώδυνο είναι για τα παιδιά το νοσοκομείο ; δεν έχουμε μπεί ποτέ και καταλαβαίνετε....παρακαλώ αν ξέρει κάποιος σχετικά ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ πολύ!

το παιδί μου με κάνει καλύτερο άνθρωπο κάθε μέρα!!!:-D

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... P. Aeruginosa?

 

Πφφφ... Συνήθως δίνουν ισχυρές αντιβιώσεις για αυτό το πράγμα. Μάλλον θα χρειαστεί και αντιβιόγραμμα;

 

Είχα αυτή την πικρή εμπειρία. Τα αντιβιοτικά (μπόμπα, της τελευταίας γραμμής) δεν έκαναν πολλά πράγματα.

 

Ένας γιατρός που ήξερε τι έκανε (και αφού πήγα σε πολλούς, κάθε βαθμίδας) ήξερε ότι

 

α) για την ψευδομομάδα όχι μπεταντίν, γιατί το μπεταντίν σκοτώνει τα πάντα εκτός από την ψ. και η ψ. ανθεί.

 

β) βορικό οξύ τοπικά. Είναι σκόνη, που μπορείς να παραγγείλεις σε φαρμακείο.

 

ΟΜΩΣ... εγώ είμαι μια απλή κυρία στο Ιντερνετ και το ιδανικό θα ήταν να ήξερες έναν γιατρό που να ξέρει αυτή τη θεραπεία τέλος πάντων.

 

Αν θέλεις, βρες πληροφορίες στο ΝΕΤ. Δεν είναι τοξικό το βορικό οξύ στο δέρμα. Δοκιμάστε το κανα-δυο-τρεις μέρες και βλέπεις. Σίγουρα το καλύτερο είναι να βρείτε κάποιον γιατρό...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ο μικρος ειναι 5 μηνων και καναμε μια γενικη ουρων και καλλιεργεια και βγηκε οτι εχει pseudomonas aeruginosa . τι να κανουμε ? η παιδιατρος ειπε οτι δεν ειναι σοβαρο αλλοι μου λενε οτι ειναι . τι να κανω να τον παω στο παιδων ; ανησυχω πολυ !!!! αν ξερει καποιος ας μου απαντησει αμεσα !!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
ο μικρος ειναι 5 μηνων και καναμε μια γενικη ουρων και καλλιεργεια και βγηκε οτι εχει pseudomonas aeruginosa . τι να κανουμε ? η παιδιατρος ειπε οτι δεν ειναι σοβαρο αλλοι μου λενε οτι ειναι . τι να κανω να τον παω στο παιδων ; ανησυχω πολυ !!!! αν ξερει καποιος ας μου απαντησει αμεσα !!

 

Kalispera

Elpizw na min exei tpt pleon o mikros!! Den xreiazetai panikos apla gia tetoia 8emata kalytera na empisteyteis dimosious giatrous. An 8eleis episkefteite ton ko Ntountounaki sto paidwn. Asxoleitai me tin KI. Mporei toulaxiston na sas aporripsei mia aitia! Oi idiwtes giatroi den gnwrizoun k polla se ayton ton tomea.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

καλημερα ειμαι νεος στο φορουμ!ο μικρος μας (50 ημερων)εκανε ωτορια το σαββατο κ ειμαστε απο τοτε στο νοσοκομειο.Χθες μετα την καληεργεια απο το υγρο του αυτιου του χορηγησαν κ 2η αντιβιοση γιατι του βρηκαν ψευδομοναδα!!πρεπει να ανησηχουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα και απο εμενα. Νεος κι εγω στο forum και ιδιαιτερα αγχωμενος αυτη τη στιγμη ! Το κοριτσακι μας που ειναι τωρα 47 ημερων αρχισε πριν απο 3 μερες να βγαζει υγρο απο το αυτι. Η παιδιατρος που ηρθε στο σπιτι της πηρε ωττικο δειγμα το οποιο και πηγα στο νοσοκομειο για καλλιεργεια (ιδιωτικο νοσοκομειο). Σημερα βγηκε η διαγνωση που δειχνει ψευδομοναδα και το αντιβιογραμα. Η παιδιατρος μου ειπε οτι πρεπει να κανουμε εισαγωγη και να αρχισει ενδοφλεβια αντιβιωση. Στο μεσοδιαστημα (χθες) να παω σε εναν φιλο ΩΡΛ που το εξετασε και με παρεπεμψε σε ενα συναδελφο του παιδοΩΡΛ στο παιδων. ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ μου ειπαν να του δωσουμε σταγονες GARAMAT για το αυτι 2-3 μερες και να δουμε πως αντιδρα, αντι να το υποβαλουμε σε ενδοφλεβια. Αυτο βεβαια παντα με την λογικη πως το παιδι συμπεριφερεται καλα, δεν εχει πυρετο και τρωει κανονικα. Φυσικα οταν πας να του καθαρισεις το αυτακι ποναει και κλαιει. Αρχισα λοιπον σημερα τις σταγονες αλλα καπου διαβασα πως οταν βγαινει υγρο δεν πρεπει να μπαινουν σταγονες γιατι το υγρο δειχνει οτι εχει ανοιξει τρυπα στο τυμπανο και οι σταγονες μπορει να κανουν μεγαλυτερη ζημια. Απο την μια δεν θελω να "τρυπισω" το παιδι και απο την αλλη φοβαμαι μηπως κανω χειροτερη ζημια με τις σταγονες. Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα, οποιος εχει καποια παρομοια εμπειρια ας την μοιραστει μαζι μου. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι!

Στη θέση σου θα πήγαινα στο παίδων, είναι πολύ μικρό το μωράκι και δε θα ήθελα να το ρισκάρω. όταν η κόρη μου είχε ωτόρροια (18 μηνών περίπου), θυμάμαι ότι εκτός από σταγονίτσες στο αυτί της δίναμε και αντιβίωση από το στόμα. Δεν είχε βρεθεί μάλιστα μικρόβιο. Περαστικά σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα. Νεος κι εγω στο forum και ιδιαιτερα αγχωμενος αυτη τη στιγμη ! Το κοριτσακι μας που ειναι τωρα 47 ημερων αρχισε πριν απο 3 μερες να βγαζει υγρο απο το αυτι. Η παιδιατρος που ηρθε στο σπιτι της πηρε ωττικο δειγμα το οποιο και πηγα στο νοσοκομειο για καλλιεργεια (ιδιωτικο νοσοκομειο). Σημερα βγηκε η διαγνωση που δειχνει ψευδομοναδα και το αντιβιογραμα. Η παιδιατρος μου ειπε οτι πρεπει να κανουμε εισαγωγη και να αρχισει ενδοφλεβια αντιβιωση. Στο μεσοδιαστημα (χθες) να παω σε εναν φιλο ΩΡΛ που το εξετασε και με παρεπεμψε σε ενα συναδελφο του παιδοΩΡΛ στο παιδων. ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ μου ειπαν να του δωσουμε σταγονες GARAMAT για το αυτι 2-3 μερες και να δουμε πως αντιδρα, αντι να το υποβαλουμε σε ενδοφλεβια. Αυτο βεβαια παντα με την λογικη πως το παιδι συμπεριφερεται καλα, δεν εχει πυρετο και τρωει κανονικα. Φυσικα οταν πας να του καθαρισεις το αυτακι ποναει και κλαιει. Αρχισα λοιπον σημερα τις σταγονες αλλα καπου διαβασα πως οταν βγαινει υγρο δεν πρεπει να μπαινουν σταγονες γιατι το υγρο δειχνει οτι εχει ανοιξει τρυπα στο τυμπανο και οι σταγονες μπορει να κανουν μεγαλυτερη ζημια. Απο την μια δεν θελω να "τρυπισω" το παιδι και απο την αλλη φοβαμαι μηπως κανω χειροτερη ζημια με τις σταγονες. Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα, οποιος εχει καποια παρομοια εμπειρια ας την μοιραστει μαζι μου. Ευχαριστω!

 

Καλησπέρα!να σου ζήσει!είναι πολύ μικρό το παιδάκι σου και είναι προτιμότερο να νοσηλευτεί.Εμείς το περάσαμε 15 ημερών και νοσηλευτήκαμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλους, βλεπω πως το θεμα ειναι παλιο. Ειμαστε 35 ημερων και νοσηλευομαστε με οξεία μεση ωτίτιδα και η καλλιεργια έδειξε ψευδομοναδα. Έχει τύχει σε καποιον? Αντιμετωπίστηκε με επιτυχία? Σας προτειναν κατι επιπλεον της αντιβίωσης για να υποστηριχθει το βρεφος?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

καλησπέρα σε όλους/ες

 

Έχω την ανιψιά μου 10 μηνών με διαγνωση ψευδομοναδα... με συμπτωμα πυρετο

 

ειναι σοβαρο; εχετε βιωμα απο παιδια οι γονεις;

 

Σας ευχαριστώ

Επεξεργάστηκαν by johnykouk
διορθωση κειμενου
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...