Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ουρολοίμωξη στην εγκυμοσύνη - αντιβίωση;


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ!!!

ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΗΚΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕ CECLOR ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΓΙΑ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ ΜΕ ΜΙΚΡΟΒΙΟ E-COLI ΔΕΝ ΕΦΥΓΕ ΤΟ ΑΤΙΜΟ :(:(:(:(:(:(

ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΠΑΛΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ,ΕΙΔΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ.

ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ??? HELP

ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Υπομονήη...εγώ ξεκινησα την εγκυμοσύνη με ουρολοίμοξη...χωρίς να ξέρω ότι είμαι έγκυος κιόλας!!Κανανε ελέυθερα σεξ και χαρακτηριστικό μερικών γυναικών όταν μένουν έγκυες είναι να αποκτουν ξαφνικά ουρολοιμωξη...ετσι και εγώ...το είπα στο γιατρό μου...εκανα καλλιέργεια και επειδή ειχαμε κάνει σεξ ελευθερα μου έδωσε την αντιβίωση ZINADOL 500mg είναι ουδέτερη ,και δεν επιρρεάζει το έμβρυο...σε περίπτωση εγκυμοσύνης...ετσι και έγινε...μετά έμαθα ότι ήμουν έγκυος και ευγνομονούσα το γιατρό που δεν μου έδωσε αντιβίωση ακατάλληλη και έλαβε υπόψιν το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης.Αν και εγώ το είχα απιθανο,λόγω του ότι ήταν ο πρώτος μήνας που κάναμε ελεύθερα.

Το συμαντικό είναι να μην περιμένεις μόνο από την αντιβιωση να δράσει,να πίνεις 3 λίτρα την ημέρα νερό,πίστεψε με το ξέρω ότι είσαι συνέχεια στην τουαλέτα,αλλά μόνο έτσι θα καθαρίζει συνέχεια η κυστη και το μικρόβιο δεν θα μείνει.Να τρως επίσης γιαούρτια. Και να κάνεις υπομονή :) Το μωράκι σου δεν θα πάθει τίποτε,ο γιατρός ξερει τι σου δίνει,σίγουρα.Υπάρχουν έγκυες που εχουν πάρει αντιβίωση και για αρκετούς μήνες της κύησης. Θα περάσει.Μην αγχώνεσαι γιατί αυτο είναι ανασταλτικός παράγοντας για να φυγει το μικρόβιο.

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ ΓΛΥΚΕΙΑ ΜΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, ΗΡΕΜΗΣΑ ΛΙΓΟ...

ΤΩΡΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΙΩ ΝΕΡΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΦΥΓΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΙΣΧΥΡΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΠΩΣ ΣΤΡΑΒΑ :shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Νερο...πολύ νερό...να καθαρίζει συνέχεια η κύστη...θα πηγαίνεις κάθε 10 λεπτά...είναι πολύ κουραστικό..αλλά βοηθάει πολύ να μην ανακυκλώνεται το μικρόβιο.

Επίσης μπορεί να εμφανίσεις στο μελλον μύκητες...ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ. δεν φεύγουν.είναι θέμα οργανισμού.ΕΓώ τους έχω από την αρχή της εγκυμοσύνης.Δεν αντιμετωπίζονται.Ξαναβγαίνουν.Θα αντιμετωπιστούν στο τέλος τη κύησης μια και καλή.Θα πάρεις κάτι μόνο σε περίπτωση που θα εχεις πολύ φαγούρα και τσούξιμο.Αλλίως...τίποτε. Τι να κάνουμε...το σώμα πρέπει να προσαρμωστεί στα νέα δεδομένα.Όλα παροδικά είναι. :)

Και τα ούρα σου θα είναι πολύ θωλά και με βλένα πολύ πιθανό...και αυτό στα πλαίσια της εγκυμοσύνης θα είναι.Ξέρεις πόσες γυναίκες το έχουν αυτό? πίνε εσύ τα νερά σου τώρα,3 λίτρα αν δεν μπορείς τόσο..όχι κάτω από 2 την ημέρα (φαντάζομαι έκανες αντιβιόγραμμα για να δεις ποιά αντιβίωση πρέπε να πάρεις-θα στο είπε ο γιατρός...αν δεν στο είπε ειναι υποχρεωτικό να την κάνεις για να δεις ποιά σου ταιριάζει η οποία να κάνει και για την εγκυμοσύνη) και έχε στο νου σου τα υπόλοιπα που σου είπα ,για να μην τρομάξεις σε περίπτωση που σου εμφανιστούν! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

΄Εχω πάθει 3 φορές ουρολοίμωξη κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, αν και υποπτεύομαι πως η τελευταία συνέβη γιατί δε με είχε πιάσει η αντιβίωση της προτελευταίας!΄Επαιρνα amoxil 500mg και προφανώς τα συνήθισα και την τελευταία φορά ceclor 750 mg για 6 μέρες. Προς το παρόν είμαι καλά, μεγάλα λόγια δε λέω, γιατί έχω ιστορικό 20 ετών με τις ουρολοιμώξεις!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω για το κουραγιο που μου δινετε :shock::wink::wink:

ntinti οι πληροφοριες για τους μυκητες πολυ χρησιμες :P:P

 

Τουλαχιστον σημερα βγηκαν τα αποτελεσματα της αυχενικης που ηταν πολυ καλα και εχω τρελη χαρα :D:D

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε κοριτσάρα μην ανησυχείς! όλα καλά θα πάνε! άγχος να μην έχεις και να σκέφτεσαι ότι η εγκυμοσύνη είναι μια ΑΠΟΛΙΤΑ φυσιολογική κατάσταση,που θέλει λίγο πιό τρυφερή αντιμεώπιση.

Καλή συνέχεια!Αντε και σε λίγο καιρό θα κρατάμε τα μωράκια μας αγκαλιά!εγω να σου πω την αλήθεια,δεν βλέπω την ώρα να έρθει ο ιούνιος! :D

Link to comment
Share on other sites

Αχ μακαρι να ερθει η στιγμη αυτη, ελπιζω και λαχταρω να τη ζησω.

ntinti εσυ κοντευεις γλυκεια μου βλεπω :wink::wink:

ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΟΟ, ΤΟΝ ΕΦΑΓΕΣ ΤΟ ΓΑΙΔΑΡΟ. ευχομαι να πανε ολα τελεια.

Ε εγω εεεεεεχω ακομα :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

κορίτσια γειά σας!

 

είμαι στην 21η εβδομάδα πλέον. από την προηγούμενη εβδομάδα παρατήρησα πως τα ούρα μου ήταν δύσοσμα. δεν είχα κανένα άλλο σύμπτωμα, ούτε τσούξιμο, ούτε πόνο, ούτε καν συχνοουρία, εκτός από μια μέρα αν θυμάμαι καλά... τέλος πάντων, πέρασαν μερικές μέρες και σχεδόν εξαφανίστηκε η μυρωδιά. σήμερα ξύπνησα με πόνους και στις δύο πλευρές της πλάτης, στο ύψος των νεφρών!! έκανα γενική ούρων και βρέθηκαν αυξημένα πυοσφαίρια (70-80) και να μην τα πολυλογώ, ουρολοίμωξη.. ο γυναικολόγος μου μου έδωσε ceclor των 750mg, 2 φορές την μέρα, για μία εβδομάδα. είμαι πολύ στεναχωρημένη. φοβάμαι και για την αντιβίωση, αλλά και μήπως εκείνες τις μέρες τις προηγούμενες που καθυστέρησα να κάνω εξέταση, μήπως έκανα κακό στο μωράκι μου... έστω και 7-10 μέρες νωρίτερα αν το καταλάβαινα, ίσως ήταν καλύτερα. φοβάμαι πολύ. είχατε παρόμοια εμπειρία βρε κορίτσια? ο γυναικόλόγος μου είπε πως είναι συχνές οι ουρολοιμώξεις στην εγκυμοσύνη...

Link to comment
Share on other sites

Nα μην φοβασαι για την αντιβιωση δεν μπορει να επηρεασει το εμβρυο. Με εχουν διαβεβαιωσει αρκετοι γιατροι γιαυτο καθως χρειαστηκε να παρω αρκετη αντιβιωση στην εγκυμοσυνη. Μαλιστα οσο πιο μεγαλη εβδομαδα τοσο καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Παρομοιο περιστατικο???????????Ειναι σαν να περιγραφεις την δικη μου περιπτωση!!!!!!!21 εβδομαδων ημουν και εγω!!!!!!!!!!!

ΚΑι εγω αργα το πηρα ειδηση...Πονουσα στα νεφρα μια εβδομαδα...Ανεβασα πυρετο μεχρι να αξιωθει ενας γιατρος να με στειλει για εξεταση....

Πηρα amoxil....Το παιδακι μου χαιρει ακρας υγειας...

Δεν περναει το μικροβιο στο εμβρυο ουτε και η αντιβιωση...Νομιζω το γραφει και το χαρτι!!!Τζαμπα ανησυχεις...Στο λεω εγω που πεθανα στο αγχος και τελικα πηγαν ολα καλα....:):):)

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις κορίτσια! τώρα μ'έχει πιάσει φοβία και σκέφτομαι μήπως το είχα και παλιότερα (τους προηγούμενους μήνες) και δεν το είχα πάρει χαμπάρι! αν και τέλος της 8ης εβδομάδας οι εξετάσεις ήταν καθαρές, μετά ξαναέκανα γενική ούρων στο νοσοκομείο την 16η εβδομάδα (είχα πάει για...γαστρεντερίτιδα!! έλεος, όλα τώρα θα τύχουν???) και όλες οι εξετάσεις ήταν καλές. απλά φοβάμαι που άργησα αρκετές μέρες μέχρι να το αντιληφθώ... μπορεί να παίζει κι από αρχές απριλίου το\ώρα που το σκέφτομαι. αυτό είναι που με τρελλαίνει!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα ,ελπίζω να είσαι καλύτερα σήμερα ,

Εμένα από την τετάρτη το βράδυ με έπιασε πόνος ,τσούξιμο,συχνοουρία και όταν πήγαινα τουαλέτα με άλουζε κρύος ιδρώτας ,έμεινα άυπνη το βράδυ ,πήγα στον γιατρό και έκανα εξέταση ούρων μου είπε ότι είναι ουρολοίμωξη μου έδωσε την norocin 400 mg και να πίνω πολλά νερά .Το απόγευμα μίλαγα με μία θεία μου και της λέω τι έπαθα και ότι ακόμη δεν ήμουνα καλά μου λέει :"απολύμανε καλά μία λεκάνη πλαστική και ρίξε μέσα βραστό νερό ,έπειτα ρίξε λίγο betantin μέχρι να γίνει το νερό κόκκινο βαθύ ,πάρε μία μεγάλη πετσέτα και κάτσε πάνω από την λεκάνη και τυλίξου με την πετσέτα για να κάνεις ατμόλουτρο .Όταν θα καίγεσαι θα σηκώνεσαι και μετά από λιγό θα ξανακάθεσαι πάνω από την λεκάνη ,έτσι ώστε οι ατμοί να μπουνε μέσα σου και να σκοτώσουνε το μικρόβιο " μόλις κλείσαμε το τηλέφωνο πήγα αμέσως και το έκανα από εκείνη την ώρα και μετα είμαι μαι χαρά ,περάσανε όλα ,τσούξιμο ,πόνος συχνοουρία και ευτυχώς κοιμήθηκα ,σώθηκα δεν το περίμενα !

Κάντο ,ελπίζω να σε βοηθήσει και εσένα .

Link to comment
Share on other sites

παρολαυτά δεν μπορώ να μην ανυσηχώ βρε κορίτσια... κάθε φορά που πάω να καταπιώ ένα χάπι, το κοιτάζω με φόβο! έπειτα, φοβάμαι που άργησα κιόλας να ξεκινήσω θεραπεία. γενικά έχει πέσει πολύ η διάθεσή μου, είμαι πολύ στεναχωρημένη με όλα αυτά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

28 χρόνια δεν παρουσιάστηκε πρόβλημα και με θυμήθηκε τώρα στην εγκυσμούνη. Λοιπόν τις τελευταίες μέρες δεν κάθησα και πολύ γιατί έχουμε την αλλαγή στις ντουλάπες και στα χαλιά (επιτέλους καλοκαίρι) χθές το μεσήμερι αφού έφαγα τα μακαρόνια μου κάνω το μπάνιο και λέω να ξαπλώσω να ξεκουραστώ.. Που τέτοια τύχη άρχισαν οι πόνοι χαμηλά αριστερά και ούτε σε μια στάση δεν μπορούσα να κάτσω!! Ξεκίνησα λοιπόν τα νερά και τα Depon.. ευτυχώς κατάφερα να πιώ 3 λίτρα και να ηρεμήσει ο πόνος αν και το βράδυ ανα 1 ώρα έιχα την καθιερωμένη μου επίσκεψη.. Σήμερα πήγα για γενική και καλλιεργεια ούρων και αναμένω τα αποτέλεσματα για να ξεκινήσω και εγώ την αντιβίοση και ο Θεός βοηθός.. Τέτοιο μαρτύριο ούτε στον εχθρό μου δεν το εύχομαι!!!

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η γενική βγήκε καθαρή και αναμένω την καλλιέργεια για πιο σίγουρα αν και έκλεισα ράντεβου στον γυναικόλογο μου για μια επίσκεψη στα πεταχτά γιατί το πόνο τον αντέχω, την άγνοια είναι που φοβάμε!!!!

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επαθα ουρολοιμωξη και το καταλαβαινω γιατι ειμαι πολυ επιρρεπης σε μικροβια και παθαινα συχνα Ειχα να παθω ομως τωρα απο περυσι και επαθα τωρα στην εγκυμοσυνη...Λετε να ναι κατι κακο? αντε παλι τωρα αντιβιωση.....Ειμαι στον 5ο μηνα και εχω ξαναπαρει αντιβιωση στον 3ο λογω ισχυρου μικροβιου ...Να φοβαμαι??

Link to comment
Share on other sites

μολις τωρα περνω και γω το ιδιο θεμα και ανησηχω ειμαι και γω στην 21η εβδομαδα Αχ κοριτσια τι ωραι που τα λετε με καθησυχασατε γιατα και γω φοβομουν την αντιβιωση αν κανω κακο στα διδυμα μωρακια μου σας ευαχαριστω!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κι εμενα στην 26η εβδομαδα βρεθηκαν αυξημενα πυοσφαιρια,πηρα αμοξιλ μια εβδομαδα,δενπερασε,πηρ ακαι ζιναντολ και 3 μερες πηρ ααυξημενη δοση επειτα απο εντολητου γιατρου γιατι ειχε αρχισει τσουξιμο στα τσισακια...,απλα μην ξεχνατε να υπενθυμιζετε στους γυναικολογους να σας δινουν και κατι προληπτικα για τη μυκητιαση γιατι οι αντιβιωσεις εχουν τετοιες περενεργεις....πολλ ανερα και γιαουρτακια....ολοι οι γιατροι με διαβεβαιωσαν οτι δνευπαρχει κανενας κινδυνος για το μωρο!ολα καλα!.

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

ναμη φοβασαι,οι γιατροι ξερουν τι δινουν,τ αφαρμακα ειναι ελεγμενα για εγκυες....δεν υπαρχειπροβλημα για το μωρακι

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...