Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γλαστρακια -κουβαδακια για μπουμπουνιερα!!!!!


malouni

Recommended Posts

Κορίτσια αυτή τη βδομάδα λέω και εγώ να πάω jumbo να δω για τα γλαστράκια που λέτε .... μου αρέσει η ιδέα της μπομπονιέρας γλαστράκι με βασιλικό μέσα και κορδέλα με τυπωμένο το όνομα της Κατερινούλας!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 175
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια αυτή τη βδομάδα λέω και εγώ να πάω jumbo να δω για τα γλαστράκια που λέτε .... μου αρέσει η ιδέα της μπομπονιέρας γλαστράκι με βασιλικό μέσα και κορδέλα με τυπωμένο το όνομα της Κατερινούλας!!!

 

 

ωραια και μυρωδατη ιδεα.. :wink: και η κορδελα σουπερ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια θελω την βοηθεια σας!!!

Η μπομπονιερα των μεγαλων θα ειναι γλαστρακι (κασπουδακι απο ΙΚΕΑ) μεσα φητεμενο λουλουδακι και στικακι με ζουζουνακι και τα κουφετακια δεμενα επανω του.

Το ερωτημα ειναι....τι λουλουδακι????

Ζουμπουλακι? Ακριβουτσικο...

:? Βασιλικος? .....???

:? Τι λετε????

Και πειτε μου πως :?::?: σας φαινεται γενικα η ιδεα :idea: , δεκτες ολες οι αποψεις!!!

8) Παντως εγω τρελαινομαι για τα λουλουδια και ιδιως τον Μαιο που γινετε και η βαπτιση που με χανεις που με βρισκεις στις ανθοεκθεσεις ειμαι :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mariam, ακριβώς την ίδια μπομπονιέρα θα έχουμε!!!!!!!!!Εγώ τα κασπώ τα έχω ήδη αγοράσει από το ΙΚΕΑ, και έχω μία πρόταση για το λουλούδι. Επειδή φοβάμαι τα ανθισμένα, πήγα σε φυτώρια και τελικά μάλλον θα αγοράσω μικρά γλαστράκια με πράσινα φυτά, λέγονται παχύφυλλα. Δεν είναι κακτοί αλλά έχουν παχιά φυλλώματα και αντέχουν αρκετά, από ότι μου είπαν. θέλω και μία ερώτηση, όταν λες ζουζουνάκι τι εννοείς, γιατί εγώ έχω σαν θέμα το αστεράκι και σκεφτόμουν να βάλω ένα στικ με ένα αστεράκι αλλά δεν μπορώ ακόμη να σκεφτώ μία βολική λύση. Κορίτσια για βοηθήστε όλες !!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θελω την βοηθεια σας!!!

Η μπομπονιερα των μεγαλων θα ειναι γλαστρακι (κασπουδακι απο ΙΚΕΑ) μεσα φητεμενο λουλουδακι και στικακι με ζουζουνακι και τα κουφετακια δεμενα επανω του.

Το ερωτημα ειναι....τι λουλουδακι????

Ζουμπουλακι? Ακριβουτσικο...

:? Βασιλικος? .....???

:? Τι λετε????

Και πειτε μου πως :?::?: σας φαινεται γενικα η ιδεα :idea: , δεκτες ολες οι αποψεις!!!

8) Παντως εγω τρελαινομαι για τα λουλουδια και ιδιως τον Μαιο που γινετε και η βαπτιση που με χανεις που με βρισκεις στις ανθοεκθεσεις ειμαι :D

επειδή και εμένα μου αρέσουν οι ανθοεκθέσεις και θα έχουμε συναντηθεί σίγουρα καποια στιγμη θα σου πω τη γνώμη μου που είναι ο βασιλικός γιατί θα μίνει και άρωμα απο τη βάφτιση σου φαντάσου 100-200 δεν ξέρω πόσες μπουμπουνιέρες γλαστράκια βασιλικό θα μοσχοβολάει οτόπος όλος!!!! φοβερό ναι ναι υπέροχη ιδέα :wink:
Link to comment
Share on other sites

asteraki, ζουζουνακια εννοω κατι ξυλινες φιγουριτσες, μελισσουλες, πασχαλιτσες κλπ που ειδα σε εναν καταλογογια μπομπονιερες.

Πολυ χαιρομαι που σας αρεσε η ιδεα με τα λουλουδια !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Χε χε. Κι εγώ γλαστράκια με βασιλικούς έχω κανονίσει για τις μπομπονιέρες!

Ακριβώς στη λογική της mersy, το άρωμά του.

Επίσης στην εκκλησία που κλείσαμε δεν επιτρέπεται ο στολισμός!

Έτσι θα βάλω λουλούδια στις μπομπονιέρες.

Αντίστοιχο στολισμό θα έχουμε και στη δεξίωση, με πολύχρωμα γλιφιτζούρια και καραμέλες να βγαίνουν από τους βασιλικούς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mariam, ακριβώς την ίδια μπομπονιέρα θα έχουμε!!!!!!!!!Εγώ τα κασπώ τα έχω ήδη αγοράσει από το ΙΚΕΑ, και έχω μία πρόταση για το λουλούδι. Επειδή φοβάμαι τα ανθισμένα, πήγα σε φυτώρια και τελικά μάλλον θα αγοράσω μικρά γλαστράκια με πράσινα φυτά, λέγονται παχύφυλλα. Δεν είναι κακτοί αλλά έχουν παχιά φυλλώματα και αντέχουν αρκετά, από ότι μου είπαν. θέλω και μία ερώτηση, όταν λες ζουζουνάκι τι εννοείς, γιατί εγώ έχω σαν θέμα το αστεράκι και σκεφτόμουν να βάλω ένα στικ με ένα αστεράκι αλλά δεν μπορώ ακόμη να σκεφτώ μία βολική λύση. Κορίτσια για βοηθήστε όλες !!!!!!!!!!!!

αστερακι εγινε η βαφτιση σας? κατι θυμαμαι για απριλιο που ελεγες....

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites

NESTOROUDI, Χριστός Ανέστη και καλό μήνα!!!

Η βάφτιση μας είναι τον Ιούνιο, έχουμε ακόμη αλλά έχουμε αργήσει και στις προετοιμασίες... ούτε ρουχαλάκια μπέμπη - ούτε μαμάς ούτε αδερφής.. για τον μπαμπά μας δεν το συζητώ, μάλλον δεν θα πάρει τίποτα..... Για τις δικές μας μπομπονιέρες μάλλον θα βάλω φυτό που λέγεται παχύφυλλο, χωρίς άρωμα. Εσείς που θα βρείτε βασιλικό σε τόση μικρή συσκευασία? Έχετε επισκεφτεί κάποια ανθαγορά ?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειχα ξεκινησει να κανω τετοιες μπουμπουνιερες, αλλα απογοητευτηκα :(

Η βαπτιση της μικρης ειναι 18/5, κ ολως παραδοξως δεν ενδεικνειτε η ημερομηνια για φυσικο λουλουδι...

-Ρωτησα σε ανθοπωλειο, βρηκαν μετα απο ψαξιμο, γλαστρακι με μινι χρυσανθεμα με κασπω, 4,5Ε περιπου θα βγει,μου ειχαν πει...Αυτο μετα πρεπει να το κανεις μπουμπουνιερα

-Ρωτησα στο ιδεοραμα, βρηκαν μινι τριανταφυλλακι, 5Ε

-Ρωτησα σε φυτωρια για λεβαντα κ μου ειπαν οτι ο,τι κ να βαλω θα ειναι μοσχευμα αυτη την εποχη κ θα ειναι ενα κοτσανι μεσα στην γλαστρα....Ή θα ειναι παλαιοτερο μοσχευμα κ θα ειναι μεγαλο...Αν η βαπτιση ηταν αργοτερα,μου ειπαν κατι θα καναμε.....

 

Παντως εμενα μου αρεσε πολυ η ιδεα της λεβαντας με μωβ κορδελιτσα...Αλλα ειναι ωραιο να ειναι ανθισμενα τα φυτα...Αν ειναι ενα κοτσανι, τι να το κανεις...

:(:(

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

mama-mia λιγο ακριβα δεν σου βγαινει 4-5€? εγω θα ηθελα κατι πιο οικονομικο. ο βασιλικος μου αρεσει σαν ιδεα και εχει λιανικη 0,50 αλλα σου κανουν κατι καλυτερο για πολλα τεμαχια. πανσεδακια ή πετουνιες δεν σου αρεσουν. εχει πετουνιες σε ροζ-φουξ, για κοριτσακια ειναι τελειες!!

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βασιλικος βγαινει σε μικρα γλαστρακια με 0,50?. εχει και ανθοεκθεση τωρα στην αρετσου. να πατε.

 

τελικα δεν εκανα τετοιες μπουμπουνιερες..Απλα εγραψα τι εχω βρει για οποιον ενδιαφερεται...Παντως εγω ηθελα κατι πολυετες κ μικρουλι, γι'αυτο δεν κοιταξα καθολου για πετουνιες...Μια αλλη ιδεα ηταν μικρουλες ελιες σε γλαστακι αλλα οπως ειπα η εποχη δεν ηταν καταλληλη...Αν βαφτιζα οκτωμβρη κατι θα γινοταν...

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

NESTOROUDI, Χριστός Ανέστη και καλό μήνα!!!

Η βάφτιση μας είναι τον Ιούνιο, έχουμε ακόμη αλλά έχουμε αργήσει και στις προετοιμασίες... ούτε ρουχαλάκια μπέμπη - ούτε μαμάς ούτε αδερφής.. για τον μπαμπά μας δεν το συζητώ, μάλλον δεν θα πάρει τίποτα..... Για τις δικές μας μπομπονιέρες μάλλον θα βάλω φυτό που λέγεται παχύφυλλο, χωρίς άρωμα. Εσείς που θα βρείτε βασιλικό σε τόση μικρή συσκευασία? Έχετε επισκεφτεί κάποια ανθαγορά ?

asteraki χτες το απογευμα, καναμε βολτιτσα στη γειτονια σου....πηγαμε και στις κουνιες στην αγ. Κυριακη διπλα.

στο θεμα μου τωρα. ποσο σου κοστισε το γλαστρακι? εχεις υπολογισει στο περιπου? σκεφτηκες που θα τα βαλεις? αυριο θα παρω και εγω ενα τετοιο γλαστρακι, θα δοκιμασω να το διακοσμησω, να δω αν μου αρεσει για να συνεχισω τελικα. σκεφτομουν να κανω επανω μια πατουσιτσα (γινεται ευκολα και γρηγορα) και να γραψω το ονομα του μικρου με χρωματα (εχω πολλα σπιτι επειδη ζωγραφίζω). πηρα μερικα κασονια απο την λαίκη και ελεγα να τα βαψω σιελ και να βαλω ρυζοχαρτο σε μπλε αποχρωσεις μεσα για να βαλω τα γλαστρακια. δεν ξερω να θα ειναι καλαισθητο ομως...εσυ τι σκεφτηκες?

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites

...Εσείς που θα βρείτε βασιλικό σε τόση μικρή συσκευασία? Έχετε επισκεφτεί κάποια ανθαγορά ?

 

Εγώ έχω την τύχη να έχω μια ξαδερφούλα που έχει ανθοπωλείο και θα μου τα φτιάξει αυτή.

 

Απ' όσο ξέρω αυτοί οι βασιλικοί είναι "baby", "μινι" κάπως έτσι τους ζητάνε δηλαδή δεν μεγαλώνουν και πάρα πολύ. ΄

 

Σχετικά με την τιμή τους μπορώ να πω ότι μόνο το κόστος για την αγορά των υλικών (κουβαδάκι, βασιλικός, κορδέλες, κουφέτα, τούλι, χώμα, πετρούλες) είναι περίπου 1,50-1,70 ευρώ/τεμάχιο.

 

...σκεφτηκες που θα τα βαλεις?...

 

Κι εμένα χρωματιστά καφάσια μου προτείνανε!

Link to comment
Share on other sites

mariam, ακριβώς την ίδια μπομπονιέρα θα έχουμε!!!!!!!!!Εγώ τα κασπώ τα έχω ήδη αγοράσει από το ΙΚΕΑ, και έχω μία πρόταση για το λουλούδι. Επειδή φοβάμαι τα ανθισμένα, πήγα σε φυτώρια και τελικά μάλλον θα αγοράσω μικρά γλαστράκια με πράσινα φυτά, λέγονται παχύφυλλα. Δεν είναι κακτοί αλλά έχουν παχιά φυλλώματα και αντέχουν αρκετά, από ότι μου είπαν. θέλω και μία ερώτηση, όταν λες ζουζουνάκι τι εννοείς, γιατί εγώ έχω σαν θέμα το αστεράκι και σκεφτόμουν να βάλω ένα στικ με ένα αστεράκι αλλά δεν μπορώ ακόμη να σκεφτώ μία βολική λύση. Κορίτσια για βοηθήστε όλες !!!!!!!!!!!!

θα συμφωνήσω με την mersy για τον βασιλικό!!!είναι ότι καλύτερο... και εμφανισιακά, και μοσχομυρίζει, και είναι ανθεκτικός, είναι τέλειος!!!

θα μπορούσες να βάλεις μέσα και το στικ αστεράκι που σκέφτηκες

http://www.an-agapas.gr/f1l3s/product_images/BO019.jpg

εμένα θα μου άρεσε πολύ σαν μπομπονιέρα :)

.png.png
Link to comment
Share on other sites

asteraki χτες το απογευμα, καναμε βολτιτσα στη γειτονια σου....πηγαμε και στις κουνιες στην αγ. Κυριακη διπλα.

στο θεμα μου τωρα. ποσο σου κοστισε το γλαστρακι? εχεις υπολογισει στο περιπου? σκεφτηκες που θα τα βαλεις? αυριο θα παρω και εγω ενα τετοιο γλαστρακι, θα δοκιμασω να το διακοσμησω, να δω αν μου αρεσει για να συνεχισω τελικα. σκεφτομουν να κανω επανω μια πατουσιτσα (γινεται ευκολα και γρηγορα) και να γραψω το ονομα του μικρου με χρωματα (εχω πολλα σπιτι επειδη ζωγραφίζω). πηρα μερικα κασονια απο την λαίκη και ελεγα να τα βαψω σιελ και να βαλω ρυζοχαρτο σε μπλε αποχρωσεις μεσα για να βαλω τα γλαστρακια. δεν ξερω να θα ειναι καλαισθητο ομως...εσυ τι σκεφτηκες?

 

αααα, ωραία, την επόμενη φορά πάρε τηλ να έρθουμε και εμείς να παίξουμε....Λοιπόν τις μπομπονιέρες θα τις έχω επάνω στα τραπέζια των καλεσμένων, μπροστά από το κάθε πιάτο. Επίσης εγώ παρήγγειλα κορδέλα σατέν που γράφει επάνω το όνομα του μωρού, και με αυτή θα τυλίξω το πουγκάκι με τα κουφετάκια. Σήμερα αύριο θα τα παραγγείλω και αυτά και μάλλον από βδομάδα θα έχω έτοιμο το δείγμα. Για τα κασόνια πολύ ωραία ιδέα, εγώ μάλλον θα χρειαστώ κασόνια για να βάλω ζαχαρωτά στο welcome table. Ξέρετε που μπορώ να βρω???? γιατί εγώ δεν είμαι μάλλον ικανή να τα βάψω.

Loulou, πολύ ωραία η ιδέα σου για το stickaki αστέρι, αλλά σίγουρα είναι πολύ ακριβό... ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σας ρωτήσω κάτι που μου έθεσε ο μπαμπάς ως ερώτηση. Πως θα μεταφέρουμε τα γλαστράκια, στην εκκλησία??????

 

με το αυτοκίνητο!!! η πλάκα είναι ότι θέλουν περιποίηση μέχρι τελευταία στιγμή. Θα πρέπει να τα ποτίζεις ακόμα και όταν θα είναι ετοιμα με τις κορδελίτσες και τα τούλια...

.png
Link to comment
Share on other sites

evoulita, σίγουρα με το αυτοκίνητο. Αυτό που ήθελα να πω είναι ποιος θα είναι ο αποθηκευτικός χώρος μέσα στο αυτοκίνητο, σακούλες, καφάσια,,,,,, γιατί αν τα βάλουμε σε καφάσια εγώ για 150 γλαστράκια μάλλον πρέπει να νοικιάσω φορτηγό, χα,χα,χα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...