Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υπερθυρεοειδισμος- χαμηλη tsh


Recommended Posts

Καλημέρα,

συμπάσχουσα και εγώ, πρόσφατα διεγνωσμένη, μετά από αναζήτηση και συζήτηση με γιατρούς έχω καταλήξει στα εξής: η graves δε φεύγει ποτέ, ξεκινάς με θεραπεία για να ρυθμίσεις θυρεοειδή που συνήθως κρατάει 2 χρόνια, σε κάποιους ασθενείς δε φτιάχνει, σε κάποιους φτιάχνει και ξαναχαλάει, σε κάποιους φτιάχνει και δε ξαναασχολούνται με χάπια. Ο εξώφθαλμος είναι ανεξάρτητος θεραπείας μπορεί να συμβεί οποτεδήποτε και συμβαίνει σε 20-30% όσων έχουν graves. Επίσης τα αντισώματα δε φεύγουν εξ'ολοκλήρου ποτέ γι'αυτό και πιθανότητα 1% περάσουν στο μωρό. Όμως αυτό δε σημαίνει θα έχει graves για πάντα, μόνο τις πρώτες εβδομάδες μια και δεν παράγει αυτό αντισώματα. Πρέπει επίσης να ρυθμιστεί για να μείνεις έγκυος αλλιώς υπάρχει πιθανότητα αποβολής. Θυρεοειδή βγάζεις αν δε σε πιάσουν τα φάρμακα ή αν έχεις σοβαρές παρενέργειες από αυτά.

Poupoula θα ήθελα και εγώ τα στοιχεία του γιατρού σου και αναρωτιέμαι όλα αυτά που έπαθες μάτια, μαλλιά και βάρος διορθώθηκαν; Με το καλό το δεύτερο παιδάκι σου και να χαίρεσαι και τα δύο! Και εγώ περιμένω να φτιάξω αδένα για να παω για το δεύτερο. Επίσης σχετικά με μάτια πως μπορώ να ελέγξω αν έχω ξεκινήσει να κάνω εξώφθαλμο.

Aleca γενικά σε ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου. Καλή μας συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ chrimarko ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΣΟΥ. ΔΙΟΡΘΩΘΗΚΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΜΕ ΧΑΠΙΑ. ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΔΥΣΚΟΛΑ. ΦΟΡΕΣΑ ΓΥΑΛΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΥΠΕΡΜΕΤΡΩΠΙΑ, ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΕΠΑΝΗΛΘΑΝ. ΗΤΑΝ ΣΟΚΑΡΙΣΤΙΚΟ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΠΙΑΣΩ ΚΟΤΣΙΔΑ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΤΟΥΦΕΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Ή ΝΑ ΧΤΕΝΙΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΜΙΖΕΙ Η ΧΤΕΝΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΙΟΛΑΣ ΒΟΥΡΤΣΙΑ. ΤΡΕΛΑΑΑΑΑ!!!!

ΤΩΡΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΤΥΧΟΝ ΕΧΕΙ ΚΙ ΑΥΤΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟ ΤΟ ΧΑΡΙΣΜΑ....!ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ? ΠΟΥ ΜΕΝΕΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω Πειραια....!

 

Ετσι ειναι οπως τα λετε κοριτσια..Αλλα σκεφτομαστε παντα θετικα. Επειδη το graves einai αυτοανοσο εμφανιζεται δυσκολοτερα σε πιο μικρες ηλικιες. Συνηθως γυρω στα 30......Τεσπα...θα πορευτουμε!

Εγω μετα την αφαιρεση δυσκολευομαι λιγο να χασω κιλα. επισης το ενα ματι μου ειναι οκ , το αλλο σχεδον Οκ....Στα 3 χρονια λεει φτιαχνει τελειως. Τουλαχιστον δεν φαινεται.

Τα μαλια μου επανηλθαν αμεσως μετα την εγχειριση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι,

και εγώ από Αθήνα συγκεκριμένα Μαρούσι. Περιμένουμε στοιχεία γιατρού. Στο οφθαλμολογικό κέντρο Αθηνών που πήγα για να δουν δεξί μου μάτι που μου φαίνεται λίγο πιο μεγάλο, μου είπαν το α και το ω είναι ένας καλός ενδοκρινολόγος που να ρυθμίσει τον θυρεοειδή πολύ πολύ γρήγορα. Οπότε είμαι σε αναζήτηση...Και όντως aleca και εμένα μου είπαν ηλικίες επιρρεπείς οι μεταξύ 30 με 40 πολύ πολύ πολύ σπάνιο σε μωρά. Σε δύο βδομάδες θα κάνω πάλι αιματολογικές, μακάρι να έχω βελτίωση, θέλω και άλλα παιδάκιααααααααα.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω πια εξοφθαλμο αλλα στο ενα ματι, αν κουραστω, κανει ανασπαση το βλεφαρο....αυτο φτιαχνει με τον καιρο λεει...όταν κατασταλει το αυτοανοσο....φεξε μου και γλιστρυσα δηλαδη...

Ο Θυρεοειδης μου ειναι ρυθμισμενος μια χαρα και αντισωματα δεν εχω πια....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μμμμμ κρίμα...

έχω άλλη μια ερώτηση σήμερα, κάθε μέρα και κάτι προκύπτει. Θεραπεία για μάτια δίνει ο ενδοκρινολόγος ή ο οφθαλμίατρος; Γιατί ενώ έχει αρχίσει να σηκώνεται το βλέφαρο ελάχιστα στο ένα μάτι ο οφθαλμίατρος που με είδε δεν μου είπε κάτι για φάρμακα.

Link to comment
Share on other sites

Τα ματια ειναι πονεμενη ιστορια....σε απλα προβληματακια (μετριο εξοφθαλμο και ανασπαση βλεφαρου ) σε αυα δηλαδη που δνε προκαλειται προβλημα με οραση, δεν μπορεις να κανεις τιποτα.....δεν υπαρχει θεραπεια. Περιμενεις..να περασει ο καιρος.....Η πορεια της νοσου ειναι περιπου ως εξης

1) το πρωτο εξαμηνο υπαρχει επιδεινωση

2)στο επομενο διχρονο σταθεροποιειται η κατασταση

3) επανερχεται στο μετρο που ειαι δυνατον.

Στην τελευταια φαση το αξιολογει ο ντοκ και σου λεει αν χρειαζεται καποια επεμβαση η οχι.

Καποιοι ασθενεις εκανα επεμβαση πιο νωρις...λαθος ομως γιατι μετα ξαναδημιουργηθηκε προβλημα μια που δνε ειχε σταθεροποιηεθι η κατασταση

Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...
On 8/11/2010 at 4:00 ΜΜ, ValiaK είπε:

xionatoula, καταρχάς συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! Σου εύχομαι το μωράκι να είναι γερό και τελειόμηνο!

Εγώ έχασα ένα μωρό από αρρύθμιστο υπερθυρεοειδισμό Graves κι έκτοτε έχω ενημερωθεί πολύ πάνω στο θέμα. Βρήκα και μια γιατρό που την εμπιστεύομαι και τώρα προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη! :)

Είδα τις τιμές που γράφεις και θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση: θα μπορούσες να μου γράψεις δίπλα στα αποτελέσματα τα φυσιολογικά όρια για την κάθε ορμόνη (ανώτατο - κατώτατο)? Σε ρωτάω επειδή εγώ παρακολουθώ το θυρεοειδή κάθε μήνα με εξετάσεις και πηγαίνω μάλιστα στο ίδιο διαγνωστικό κέντρο κάθε φορά ακριβώς για να περιορίσω όσο περίσσότερο μπορώ την απόκλιση. Την πρώτη φορά που έκανα εξετάσεις όμως, το διαγνωστικό είχε άλλα όρια από αυτό που πηγαίνω τώρα (μάλλον γιατί μέτραγαν Τ4 και όχι FT4).

Κορίτσια σως!!! Διαγνωστηκα με υπερθυρεοειδισμό Graves και έχω φρικαρει... Θα ήθελα τα φώτα σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...